کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حقایق تلخ بازار کار ایران از زبان مشاوران شغلی

کدخبر:۳۸۵۶۲دوشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷:۴۸۳۰۴۲ بازدید

وقتی به گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران درخصوص نیروی کار مراجعه می‌کنیم با آمارهای جالبی مواجه می‌شویم. درحالی که نرخ بیکاری کل کشور ...

وقتی به گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران درخصوص نیروی کار مراجعه می‌کنیم با آمارهای جالبی مواجه می‌شویم. درحالی که نرخ بیکاری کل کشور(جمعیت 10 ساله و بیشتر) در بهار سال‌جاری 12.6 درصد بوده این نرخ برای جوانان 15 تا 29 سال که عمده آنها را تحصیلکرده‌ها تشکیل می‌دهند به 26.4 درصد می‌رسد.

درسال گذشته نیز نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 سال در کل کشور 29.2 درصد بوده که رقم آن برای شهرنشینان 32.3 درصد و برای روستاییان 22.5 درصد بوده است.اما براستی چرا نرخ بیکاری جوانان بخصوص تحصیلکرده‌ها بیش از دو برابر نرخ بیکاری کل جمعیت جویای کار است؟ پاسخ به این سؤال را می‌توان در دو بخش دنبال کرد. نخست در تغییر و تحولات فرهنگ کار درکشور و بخش دوم به مشکلات بخش تولید و قوانین و مقرراتی که کارفرماها را تحت فشار بیشتری قرار می‌دهد. درواقع بخشی از این مشکل به افزایش توقع کارجویان در تصدی مشاغلی آسان و پردرآمد برمی گردد و بخش دیگر به مشکلات اقتصادی مربوط می‌شود که میزان جذب نیروی جدید در بخش‌های اقتصادی مختلف را کاهش داده است.

بخش اول: حس کار وجود ندارد

برای بررسی تحولاتی که در سال‌های گذشته در فرهنگ کار رخ داده است باید به سراغ بخش‌هایی رفت که وظیفه مشاوره شغلی و به کار گماری کارجویان را برعهده دارند. دراین‌باره سید باقر مقیمی مدیر یکی از دفاتر کاریابی پایتخت در گفت‌و‌گو با «ایران» حقایق تلخی از وضعیت بازار کار بازگو می‌کند. به گفته وی حدود 75 درصد کارجویانی که در دفاتر کاریابی ثبت‌نام می‌کنند دارای تحصیلات بالای دیپلم تا دکتری هستند ولی هیچ یک از آنها تجربه کاری یا تخصص ندارند.وی توضیح می‌دهد: در گذشته دانش‌آموزان تعطیلات تابستانی خود را کار می‌کردند و دراین مدت ضمن کسب درآمد حرفه تخصصی هم یاد می‌گرفتند. اما در دوره جدید و بخصوص در شهرهای بزرگ چنین فرهنگی وجود ندارد و به صورت عمده خانواده‌ها هزینه‌های فرزند بیکار خود را تأمین می‌کنند که مبلغ آن بعضاً از حداقل حقوق کارگری بیشتر است. مقیمی می‌گوید: برهمین اساس برخی از کارجویان می‌گویند اگر با حداقل حقوق (900 هزار تومان) فعال شوند پول توجیبی که پدر یا مادرشان به آنها می‌دهند قطع می‌شود. وی ادامه می‌دهد: هرچند این موضوع را نمی‌توان برای تمام کارجویان صادق دانست ولی عمده آنها دنبال کاری هستند که لباس آنها خاکی و کثیف نشود. به همین دلیل تعداد مراجعات به دفاترکاریابی نسبت به سال‌های قبل کمتر شده است.

در هرماه حدود 600 کارفرما از طریق این دفتر کاریابی متقاضی جذب نیرو هستند ولی تنها 20 تا 25 کارجو برای اشتغال به آنها معرفی می‌شود. به گفته وی دربسیاری از موارد وقتی با متقاضی کار درباره آغاز به کار در یک واحد تولیدی تماس می‌گیریم می‌گویند که فعلاً حس کار کردن ندارند و هفته بعد با آنها تماس بگیریم. این درحالی است که براساس اظهارات وی بخشی از این کارجویان را متأهلان تشکیل می‌دهند ولی در هرشرایطی حاضر به کارکردن نیستند.این مدیرکاریابی درباره شرایط ثبت‌نام و معرفی نیروی کار نیز می‌گوید: کارفرما‌ها به صورت رایگان نیازمندی‌های خود را به کاریابی‌ها اعلام می‌کنند ولی کارجویان درصورتی که مشغول به کار شوند پس از دریافت حقوق دوم خود درمجموع باید 450 هزار تومان به کاریابی بپردازند. وی درپایان با اشاره به اینکه رفتار برخی از کارجوها باعث نگرانی می‌شود می‌گوید: علاوه بر کاریابی‌ها روزانه هزاران آگهی استخدام در نیازمندی روزنامه‌ها و فضای مجازی منتشر می‌شود و یک کارفرما باید چند هفته آگهی خود را تمدید کند تا نیروی مورد نیاز خود را پیدا کند.

منوی غذا چیست؟

درخصوص مشکل بخش اول یعنی فرهنگ کاری، رئیس کانون کارفرمایی انجمن‌های صنفی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های غیردولتی سراسر کشور نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» این تغییر فرهنگ کاری را نتیجه سیاست‌های اشتغالزایی 8 ساله دولت‌های نهم و دهم می‌داند. به گفته بابک هاشمی‌پور بخشی از جوانان می‌خواهند ره صد ساله را یک شبه طی کنند و بدون زحمت به درآمد عالی برسند. وی می‌افزاید: هفته گذشته برای یافتن نیروی کار فنی برای یک کارخانه با 30 کارجو تماس گرفتیم ولی هیچ یک حاضر به کار نشدند. به محض برقراری تماس، نخستین سؤال کارجو میزان دستمزد است و اگر پاسخ حداقل حقوق باشد قبول نمی‌کند. وی اضافه می‌کند: شرایط به گونه‌ای شده است که برخی از کارجویان علاوه بر حقوق از شرایط سرویس رفت و آمد و حتی منوی غذا سؤال می‌کنند و سپس تصمیم‌گیری می‌کنند.

بخش دوم: چرا؟

رئیس کانون کارفرمایی انجمن‌های صنفی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های غیردولتی سراسر کشور درخصوص چرایی بی‌میلی برخی کارجویان نیز دلایلی ارائه می‌کند. به گفته وی زمانی که حداقل حقوق دستمزد کارگری حدود 900 هزار تومان است بسیاری از آنها این تصور را دارند که با دستفروشی یا مسافرکشی می‌توانند درآمد بیشتری داشته باشند.

وی ادامه می‌دهد: مشکل دوم به نبود تفاوت دستمزد میان مشاغل فنی و ساده است. هم‌اکنون در قانون کار میزان دریافتی یک کارگر فنی و متخصص با یک کارگر ساده تقریباً برابر است و همین عامل باعث شده است تا کارجوها برای فراگرفتن مشاغل تخصصی رغبت نداشته باشند. به طوری که بسیاری از کارگران متخصص جوشکار یا فرزکار در مراجعه به کاریابی‌ها خواستار مشاغل ساده هستند. هاشمی‌پور درخصوص علل کاهش جذب نیروی جدید توسط کارفرما هم می‌گوید: به دلیل اینکه کارفرماها از آینده و فروش خدمات یا کالای خود اطمینان ندارند سعی می‌کنند با کارگران موجود کار خود را پیش ببرند و نیروی جدیدی استخدام نکنند. این درحالی است که در ابتدای دهه 80 کارفرماها خود به کارگران متخصص درکنار حداقل حقوق مزایای ویژه پرداخت می‌کردند.

وی معضل بعدی را به قانون کار و نحوه رسیدگی به اختلافات میان کارفرما و کارگر مربوط می‌داند. به گفته وی برخلاف گذشته هم‌اکنون به محض شکایت کارگر، حق به او داده می‌شود و کارفرما جریمه می‌شود و به همین دلیل کارفرما ضمانت‌های زیادی از کارگران دریافت می‌کند. رئیس کانون کارفرمایی انجمن‌های صنفی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های غیردولتی سراسر کشور اضافه می‌کند: در برنامه‌های سوم تا پنجم توسعه تخفیفات بیمه‌ای برای کارفرمایانی که نیروی جدید جذب می‌کردند اعطا می‌شد ولی در برنامه ششم و از ابتدای امسال این تخفیفات حذف شده و بارمالی سنگینی به کارفرماها وارد کرده است. وی درباره فعالیت کاریابی‌هایی که برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور فعالیت می‌کنند نیز می‌گوید: تفاهمنامه‌های زیادی با کشورهای مختلف امضا شده است که در دوران تحریم اجرا نشد و حالا که تحریم‌ها لغو شده به دلیل رکود اقتصاد جهانی کشورهای جذب‌کننده نیروی کار خارجی شرایط سخت تری گذاشته‌اند.

بخش سوم: نتیجه

به گفته هاشمی‌پور دست به دست دادن این دو عامل به کاهش مراجعات و به کار گماری‌ها منجر شده است. وی می‌افزاید: در سه ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته میزان ثبت‌نام کارجو در کاریابی‌ها 33 درصد، معرفی به کار 40 درصد و به کارگماری نیرو 63 درصد کاهش یافته است.وی درباره تغییرات جذب نیرو از طریق کاریابی‌ها در سال‌های گذشته توضیح می‌دهد: سامانه کاریابی‌ از سال 94 به بعد راه‌اندازی شده است و به همین دلیل آمار دقیقی از سال‌های قبل وجود ندارد. علاوه براین در دولت‌های نهم و دهم آمارها دیکته‌ای بود به این معنا که گفته می‌شد در شهرهای کوچک هر کاریابی باید 60 به کارگماری داشته باشد و به همین دلیل آمار معرفی به کار هم به‌عنوان به کار گماری اعلام می‌شد تا میزان اشتغالزایی افزایش یابد.

رئیس کانون کارفرمایی انجمن‌های صنفی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های غیردولتی سراسر کشور درپایان اظهار می‌دارد: در کل کشور 835 دفتر کاریابی وجود دارد که در سال‌های گذشته حدود 70 دفتر تعطیل شد ولی در سال‌های اخیر دوباره جایگزین شد. ولی اگر شرایط به همین نحو پیش برود باید منتظر تعطیلی دوباره آنها بود.

zd468xx0ldgdqlz7js5h.png

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهدی: 1396/4/2610:44:26،
26
58
اینده کار متعلق به بچه های فنی و حرفه ای هست رشته های مدیریت و انسانی دیگه کار ندارن فقط فنی البته اگه بچه های تنبل این دوره تن بدن به کار
آریا: 1396/4/2612:23:52،
38
22
حقیقتا همین امروز یکی از پایه های اساسی بغرنج شدن بازار کار رشته های فنی و مهندسی عزیزان تکنسین فارغ التحصیل هنرستانها هستند اما نه بخاطر دانش ویژه شان بلکه بخاطر بی قانونی مطلق حاکم بر جامعه که اجازه میدهد یک دیپلم فنی که اصلا تعلیم دیده برای جذب بعنوان کارگر متخصص در صنایع بصورت ناپیوسته و غالبا بدون کنکور برای خود کاردانی و کارشناسی و ارشدی دست و پا کند و در کنار دانش آموخته ریاضی و فیزیک خویش را مهندس بنامد در حالیکه همچنان او یک تکنسین محترم است!
م.ن: 1396/4/2613:50:33،
24
5
پاسخ به آریا

هر متخصصی مهندس است ولی لزوما عکس آن صادق نیست
و ربطی به رشته های ریاضی و فیزیک و یا فنی و حرفه ای ندارد.
رسول : 1396/4/2614:08:22،
38
4
من که خوشحال شدم
چون دیگه ملت زیر بار حقوق 200دلاری نمیرن
جوونها حاضرند برن دوبی ماشین بشورن ولی حداقل 7یا 8تومن درآمد داشته باشن نه اینکه اینجا وایسن یکماه بیگاری بدن برای دویست یا سیصد دلار
موسیوند: 1396/4/2614:09:24،
21
6
جواب آریا:
مگر دیکتاتوریه که جلوی پیشرفت یک نفر را بگیریم. هر کس صلاحیت داشت باید ادامه تحصیل بده. با خیلی از این به اصطلاح مهندسهایی که از ریاضی فیزیک مهندس شده اند سوالات ابتدایی رشته خودشونو می پرسی بلد نیستند !!
منصور: 1396/4/2615:18:24،
21
2
دیگه دفتر و دستکی بی استفاده تر از کاریابی ها پیدا نمیشه یک مشتی مفت خور
طرف طوری صحبت کرده که بیچاره مردم نمیخوان کار کنن ،نه مفت خور چون طرف نمیره برده بشه که تو زودتر به نصف حقوق که چی چندرقاض دست پیدا کنی
خدایا بداد این جوانان مملکت برس...
آریا: 1396/4/2709:18:00،
2
7
دوستان م.ن و موسیوند؛مهندس آن کسی است که هندسه و ریاضیات میداند اصلا نام مهندس منشعب از هندسه است.هرچند عزیزان تکنسین نیز محترم و قابل تمجید هستند بشرطی که در حوزه کاری خود فعالیت کرده و سودای مهندس شدن نداشته باشند.همه میدانیم به هنگام انتخاب رشته تحصیلی هر کس که ریاضی فیزیک را برگزیده راه سخت را پیموده و دوستان هنرستانی در پی راهی رفته اند که مرارت و سختی مطالعه ریاضی را نداشته باشد لذا باید امروز در بازار کار فرقی میان آنان قائل شد
معتقد: 1396/4/2610:46:00،
47
5
گزارش به موارد خوبی اشاره کرده اما ذکر چند نکته ضروریست.اولا دوران برده داری گذشته و کارفرمایان باید در شان نیروی انسانی امکانات محیط کار را فراهم سازند. دوما نحوه جذب نیروی کار بی تجربه میبایستی با کارآموزی آغاز شود و کارفرمایان میبایستی همکاری را با آموزش آغاز کنند و سپس به بهرهبرداری حرفه ای رو بیاورند. سوما واقعا با دستمزدی که پرداخت میشود شخص چگونه زندگی خود را بگذراند. قبول دارم که تحصیلکرده ها اغلب بی تحربه هستند اما در محیطهای کسب و کار ما چقدر به علم اهمیت میدهند؟ در اخر اینکه ایا سازمانهای ایرانی برای یکبار مسیر ارتقاء شغلی شخص را در بدو ورود برای وی مشخص کرده اند؟ جذب و حفظ نیروی انسانی بابهره گیری از سیستم های انگیزشی است. بنابراین تا زمانی که شرکتها بمانند حجره اداره میشوند وضعیت بهتر که نخواهد شد بایستی منتظر فرار بیشتر مغزها هم باشیم.
ahmad: 1396/4/2610:49:03،
24
37
این ملت دایم دنبال خوش گزرانی و تعطیلاتن و به تنها چیزی که فکر نمیکنن کاره اگه یه روزم خدایی نکرده برن سر کار به اندازه یه هفته طلب حقوق میکنن
ایرانی: 1396/4/2612:33:46،
35
9
تو ایران فقط بازار کار پزشکا خوبه احترام هم دارن
یا پول بزاری بانک
وگرنه باید مهاجرت کرد
علی: 1396/4/2611:01:04،
38
2
بازار کار ایران رو اینطوری بگم
از لحاظ تولیدی دسته پنجه نرم کردن با تعزیرات بهداشت بیمه شهرداری نواسان بودن نرخ ارز و... که بهترین راه انجام ندادن کار تولیدی و آسودگی اعصاب و گذاشتن پول در بانک چون تولیدی داریم میگم
از بابت فروش اجناس خداروشکر بیکار آنقدر زیاد شده و هر کدوم یک مغازه باز کردن که این خود یک نوع کمبود درآمد و رکود رو به دنبال داره
از بابت کارمند بودن هم در بخش دولتی یه حقوق بخور و نمیر
و در بخش خصوصی هم ی حقوق نخور و نمیر میدن
وسلام موفق باشید
شهاب: 1396/4/2611:06:02،
74
4
واقعا شخصی که 900 هزار تومان حقوق بگیره، باید احساس کنه کار داره یا برده است؟
مجید: 1396/4/2611:06:06،
42
7
بد بختی از جایی شروع شد که اقای احمدی نژاد عدالت رو با مساوات اشتباه گرفت...همه چیز رو برابر کرد بدون در نظر گرفتن مدرک و شایستگی ها... حالا مدارک پایین با پول کمتر نمی سازن و توقعشون بالا رفته....... کسانی هم که مدرک بالا دارند از یکسانی حقوق با زیر دستاشون می نالند....یک تصمیم اشنباه می تونه اینجوری جامعه رو به هم بریزه....
آریا: 1396/4/2612:05:55،
25
3
دقیقا! این بشر نظام هماهنگ پرداخت رو راه انداخت که نتیجش همه جا شد به هم خوردن سلسله مراتب! مثلا تو نظام این قانون باعث شده حقوق سروان نسبت به یه سرهنگ تمام فقط نزدیک 200 تومان اختلاف داشته باشه که خوب یقینا این اوضاع باعث دلسردی اون نفر مجرب و متعهد و متخصص میشه و نتیجه خوبی نخواهد داشت.درستش اینه که مثلا تو همین مثال حقوق اون سرهنگ تمام بینوا در 1/5 ضرب بشه و حقوق سروان فرضی برسه به حقوق امروز اون سرهنگ.
سید: 1396/4/2611:06:09،
49
10
بله دقیقا. مگه دیوانه ایم واسه ۹۰۰ تومن حمالی کنیم و جونمون رو بذاریم؟
۵۰م میذاریم بانک و همون پولو میگیریم.
a: 1396/4/2611:06:46،
17
9
واقعا پدر مادرهایی هستند که بچه هایشان 900 هزار تومان می دهند؟
پول تو جیبی من در دبیرستان ماهی 20 هزار تومان بود. خیلی مجرای قدیمی نیست (10 سال پیش).
omid_anvary: 1396/4/2612:04:43،
21
2
خدا پدرتو بیامرزه
ده سال پیش پراید 7 تومن بود
دلار 1000
سانتافه 40 ایران نبودی فک کنم این ده سال پیش
سیب: 1396/4/2611:12:42،
36
24
این نرخ برای جوانان 15 تا 29 سال که عمده آنها را تحصیلکرده‌ها تشکیل می‌دهند به 26.4 درصد می‌رسد
وقتی دانشگاه آزاد و پیام نور همینجوری واسه خودشون مدرک میدن خوب معلومه اینقدر تحصیل کردده داریم و تنها فایده شون اینه که جیب دانشجوهاش رو خالی کنه
من: 1396/4/2611:37:05،
32
16
آقا منم آزاد خوندم ولی حاضرم هر جور بخوای تو هر رقابتی با سراسری ها شرکت کنم و راحت بهت میگم از 95 درصدشون بشدت بهترم!
همه ی آدمایی که آزاد و پیام نور میخونن بد نیستن فقط شاید اتفاقی نتونستن سراسری درس بخوننن یا نخواستن!
تنها نکته ی مهم اینه کهدانشگاه آزاد و پیام نور و سراسری ها(غیر از ده پونزده تاشون) باید شیوه ی ارزشیابی هاشون رو درست کنن نه اینکه هر کی یه شیرینی بده استاد پاس بشه!
آریا: 1396/4/2613:25:49،
9
5
من عزیز!بله این یک اشتباه استراتژیک است که صدر تا ذیل دانشگاه آزاد را با یک چوب بزنیم!شکی نیست که نزدیک به بیست واحد دانشگاه آزاد در سراسر ایران داریم که بلاشک جزو افتخارات سیستم آموزش عالی پس از انقلاب هستند اما مشکل کار از جایی شروع شد که دانشگاه آزاد به یکباره از یک نهاد علمی فرهنگی به یک بنگاه اقتصادی تغییر ماهیت داد و همین رویه سبب رشد قارچ گونه دانشکده هایی در نقاط زیر خط محرومیت باسم توسعه انسانی گردید و کار بنحوی بود که استادان این دانشکده های بی بنیه خود لیسانسه یا نهایتا دانشجوی فوق لیسانس بودند و اینگونه نگاه اغلب افراد با مشاهده سیستم سنجش و پذیرش بی ضابطه دانشگاه آزاد نسبت به کلیت این نهاد تیره گردید
امین (پاسخ به من): 1396/4/2615:15:44،
17
2
دوست عزیز

با سلام و احترام

دانشگاه پولکی = دانشجوی پولکی = مدرک پولکی = افزایش بیکاری

بنابراین شیوه ارزشیابی دانشگاه های ما شامل آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و پردیس های خودگردان دانشگاهای بزرگ مثل دانشگاه تهران و امیر کبیر و صنعتی شریف تنها زمانی درست خواهد شد که آنها مدرک فروشی (کسب درآمد از طریق جذب دانشجو) را کنار بگذارند.


میلاد: 1396/4/2611:13:36،
29
1
شما راست میگید ?!، به غیر از یکی دو تا از این کاریابی ها بقیه ول معطلند (تجربه شخصی ) خیلیاشون اصلا فراموش میکنن که طرف تو کاریابیشون ثبت نام کرده ، اکثر کاراییم که پیدا میکنن با حقوق حداقل و شرایط نامناسب هستند وگرنه اگه کار خوب باشه که طرف فک و فامیل خودشو میاره
احسان: 1396/4/2611:16:06،
68
3
گزارش مسخره و يه طرفه ايي بود ٩٠٠ تومن ميدن مثل برده ازت كار ميكشن هزينه اياب ذهاب لباس و غذاي ادم سركار٢٠٠/٢٥٠تومنه ، اگه ماهي ٥٠٠ خرج خونه بشه ٥٠٠ أجاره و بخوايم يه پولي هم برا خرج دكتر دوا پس انداز كنيم حداقل حقوق شرافتمندانه ١/٥٠٠ نه ٩٠٠..حضرات دولتي از ٥ تا ٢٥ ميليون حقوق ميگيرن صاحب كار شغل ازاد هم هيچ جنسي رو با كمتر از ١٠٠درصد سود نمي فروشه بعد ميخوان مارو با ٩٠٠ به بيگاري بگيرن ، از اين مملكت مهاجرت ميكنيم خونه و ماشين ازدواج بچه و كار و زندگيش ارزوني خودتون اون ٩٠٠ تومنم بزارين جيباتون يه وقت ورنشكنيد
من: 1396/4/2611:28:37،
37
6
چرا همه ش میگید توقع بالاعه؟ من 16 سال درس نخوندم که با حقوق کارگر ساده کار کنم!!!! حتی از روز اول کار هم باید حداقل 5 میلیون بگیرم
من حاضرم علم م رو با هر روشی که میخواید آزمایش کنید که ببینید واقعا علم دارم و توقع بی خود ندارم! اما تو این خراب شده اصلا علم اهمیت نداره!
میلاد: 1396/4/2614:52:49،
14
1
اولا اینکه هر درس خونده ای با سواد نیست اینکه کدوم دانشگاه درس خونده باشی و چه جوری درسو پاس کرده باشم مهمه وگرنه تا دلت بخواد ادم مدرک دار بی سواد تو این مملکت هست اقا جان یه کلام ختم کلام پارتی داری ? پس شغل خوب با درامد خوب داری ، نداری ? پس صب تا شب بدو کار کن ، جون بکن ،پولشو افتخارش واسه یکی دیگست زحمت واسه تو امار ارقام بی کاری واسه ماهاست وگرنه اونی که به به بالاها متصله چه میدونه این حرفارو
حرف حساب !: 1396/4/2611:29:37،
17
3
بيكاران به كنار !!! مشاغلي كه كار داشتند بيكار شدند مثل كارگاههاي كوچك و بزرگ و كسب و كارهاي كوچك كه با روزمرگي زندگي ميگذراند - اين سونامي بيكاري و تعطيلي كارگاههاروز به روز بزرگتر مي شود اميدواريم با كاهش ماليات و عوارض و ارزش افزوده و ... حمايت وزارت كار از كارفايان افرادي كه بيكار هستند يا بيكار ميشوند با اندك روزنه اميد زندگيشان را بگذرانند تا مبادا كانون خانواده آنها از هم پاشيده شود ... كار سر منشا تمام رفع مشكلات است . پس اي واقعه بايد مورد حمايت دولت قرار گيرد تا مشكلات بيشتر از پيش به جامعه وارد نشود . والسلام
رضا: 1396/4/2611:43:34،
23
3
اینا که کاریابی نیست برده یابی هست.
فراز: 1396/4/2611:46:31،
15
5
نرخ بیکاری تحصیلکردگان دانشگاهی حداقل 2 برابر مقدار عنوان شده در خبر یعنی 40% است!

آریا: 1396/4/2612:01:43،
26
1
همه ما ایرانیها یا کلا بیکاریم یا فکر میکنیم کار داریم اما در اصل بیگاری داریم!!!فقط 10 درصد اعم از شوتبالیست ها و هنرپیشه ها و دلالهای ملک و ماشین و خونه و سکه و ارز و دارو و لباس هستن که واقعا زندگی میکنن و باقی جمعیت ایران تنها و تنها زنده می مونن:((
حاح رضا: 1396/4/2612:17:46،
24
1
واقعا مسخره هست با 900 تومن در ماه حتی خودتو زنده نمیتونی نگه داری چه برسه به ازدواج و تشکیل خانواده.باید حداقل ماهی 2 میلیون بشه.
سینا: 1396/4/2612:44:06،
6
24
درسته 900تومن پول کمی است و کفاف زندگی را نمی دهد ولی آیا اگر بدانیم که کارفرما توان پرداخت بیشتر از این را ندارد آیا مایل هستیدم که با همین نرخ مشغول بکار شویم؟ آیا بهتر نیست که با تعامل دوطرفه هم خودمان بیکار نباشیم و هم باعث شویم چرخ اقتصاد مملکت بچرخد و دنبال کارهای کاذب مانند دست فروشی یا مسافر کشی نباشیم
راننده آنلاین: 1396/4/2615:54:33،
13
3
نه بهتر نیست
سریا: 1396/4/2613:17:56،
27
3
من هر جا میرم برای مصاحبه بهم میگن ۳ ماه اول آزمایشی بیمه هم نمیکنیم چه تضمینی هست بعد ۳ ماه بگیرن ؟ هیچی
راننده آنلاین: 1396/4/2615:55:16،
7
2
بگو خودت هم سه ماه آزمایشی بودی ارباب؟
سریا: 1396/4/2616:48:22،
10
2
بعید میدونم خودشون ۳ ماه آزمایشی بوده باشن تو دلم میگم اگه مصاحبه ام خوب بود و هر سوالی پرسیدید بلد بودم خب دیگه چرا میگن آزمایشی خدا میدونه از چند نفر ۳ ماه همینجوری کار کشیدن قبلا یه جا کارمیکردم عوض ۳ ماه ۶ ماه آزمایشی بیمه نکردن این برده داری نیست ؟ اگه واقعا نیتشون استخدامه خب بگن بیا سرکار حالا نمیگم از همون اول استخدام کنن حداقل ۱ ماه آزمایشی تو سربازیم ۲ ماه آموزشی داره حالا شماها که سوالاتون و پرسیدید دیدید خوب جواب دادم کارمم میخواید ببینید باشه ۱ ماه بیمه نکنید کارمم ببینید ولی دیگه ۳ ماه که تازه بعدشم آیا بگیرید آیا نگیرید ظلمه تازه بعضی جاها این ۳ ماه ۶ ماه میشه یعنی نصف سال بی بیمه با یک سوم حقوق خوش به حال اوناییکه پارتی داشتن من که تو امتحان اداره هم قبول شدم ولی چون پارتی نداشتم نگرفتنم خسته شدم
امیر: 1396/4/2614:16:48،
3
4
پاسخ به آریا، لطفا مطلب آقا مجید را درست بخون بعد نظر بده گفته مدارک بالا
نه اینکه مدرک یک سروان و سرهنگ که هر کدامشان فقط یک دیپلم هستش واون200 تومان هم بخاطر رتبه است نه مدرک هر چند که هر دوی آنها بدون شغل دوم نمی توانند روزگار سپری کنند
مار كزيده: 1396/4/2614:36:13،
7
2
مبناى حقوق كار اشكال اساسى اشتغال است .حداقل حقوق بايد جوابكوى نيازهاى اوليه فرد شاغل باشد والا شاغل بودن معناى برده دارى خواهد كرفت .حالا رفتارهاى غير انسانى بعضى كار فرماها و حقوق هاى معوقه !!!!!! هم!جاى بحث دارد
بهروز: 1396/4/2617:08:13،
8
1
کدوم بازار کار کدوم اقتصاد
چرخ دنده های اقتصاد شکسته....کارخونه ها ورشکسته...تولیدی ها درحال تعطیلی...وهمه روی اوردن به شغل ازاد برا همین دست زیاد شده و کار همو خراب کردن

هم چنین شغل های کاذب...

به جای اینکه واردات رو قطع کنن تا تولیدی ها و کارخونه ها جون بگیره و جوونا برن سر کار....اقازاده ها انحصار واردات رو در دست گرفتن
درنتیجه به نفعشونه تعطیلی کارخونه و تولیدی ها

مملکت شده مصرف کننده .....مدیران نالایق بر سر کارهای بزرگ
ایران و فرار مغزها...میرن جایی که براشون ارزش قائل باشن معنیه زندگی و ترقی رو هم بفهمن
محمدی: 1396/4/2620:01:15،
1
14
با سلام. خدمت در سرزمین کفر و الحاد نه تنها پیشرفت محسوب نمیشود بلکه خیانت به اسلام و مسلمین خواهد بود و عذاب الهی را در پی خواهد داشت!

اما باقی صحبت هایتان را قبول دارم. مدیران نالایقی در کشورمان بر سر کارهای بزرگ هستند.

با این وجود انشاالله ملت بزرگ ایران مثل همیشه این نالایقان را سر جای خود خواهند نشاند!
حسین: 1396/4/2617:19:52،
6
1
تحلیل غلط را بگزار در کوزه این یعنی فراررو به جلو از ناتوانی مهار تبعات بحران اقتصادی الفاتحه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار