کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

درآمد مالیاتی دولت چقدر است؟

کدخبر:۳۸۵۴۷یکشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۸:۱۳۲۱۵۶ بازدید

کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی می‌گوید، حدود 40 درصد اقتصاد کشورمان، از پرداخت مالیات معاف است. به گفته او بیشترین سهم از ...
درآمد مالیاتی دولت چقدر است؟

کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی می‌گوید، حدود 40 درصد اقتصاد کشورمان، از پرداخت مالیات معاف است. به گفته او بیشترین سهم از معافیت‌ها به بخش‌های کشاورزی و فرهنگی و هنری رسیده است. اگرچه قبلا هم آمارهای مشابهی اعلام شده بود، این گفته‌ها بار دیگر نشان می‌دهد که همچنان بخش بزرگی از اقتصاد ایران، سهم عادلانه مالیاتش را نمی‌دهد.

هدف اعلام‌شده دولت ، رهایی از وابستگی به درآمدهای متغیر نفتی و جایگزین کردن آن با منابع با ثبات‌تر مالیاتی است. با این حال قوانینی که اخیرا تصویب شده، کندی توسعه زیرساخت‌های مالی الکترونیکی و آن طور که مجلس می‌گوید، محدودیت‌های قانونی و فساد مالی، نشان می‌دهد که هنوز راه درازی در پیش است.

مالیات در اقتصاد سیاسی به معنی تقویت بخش خصوصی و کاهش نفوذ دولت و نهادهای فراقانونی در اقتصاد است. در کشورمان، درآمدهای مالیاتی سهم کوچکی در کل بودجه دولت دارد، اگر چه این روند در حال تغییر است.

با وجود تلاش‌های دولت برای افزایش درآمدهای مالیاتی در دوران تحریم‌های هسته‌ای، هنوز مالیات بخش کوچکی از درآمدهای بودجه عمومی دولت است. نمودار دایره‌ای زیر، تصویری کلی از سهم مالیات در بودجه عمومی ۳۷۱ هزار میلیارد تومانی امسال می‌دهد.

c0d4mbknxklh5g4gj10h.jpg

توضیح: ادبیات بودجه پیچیده است. در این نمودار، منظور از منابع (درآمدهای) اختصاصی، مثلا درآمد بیمارستان‌ها است که خرج خودشان می‌شود و به دولت نمی‌رسد. فروش اموال و استقراض هم مثل درآمد از طریق فروش سهام شرکت‌های دولتی یا فروش اوراق مشارکت است. درآمدهای اداری هم مثل جرایم و پول ثبت اسناد است. درمورد نفت، این درصد، درآمد مستقیم نفت خام است و محصولات پتروشیمی و گاز و میعانات جدا حساب می‌شود. اما مسئله این است که بودجه عمومی دولت، بخشی کوچک از بودجه کل کشور است. سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه کل کشور - که رقمش بیش از هزار و ۸۵ میلیارد تومان است - به حدود ۱۰ درصد می‌رسد.

yesrjuz7mmo049lnxsp.jpg

برای مقایسه، وابستگی بودجه کل کشور به نفت، بیش از ۳۵ درصد است. البته آنچه در نمودار بالا می‌بینید، درآمد مستقیم فروش نفت است. بخشی از درآمد‌های نفتی از مسیرهای دیگر وارد بودجه می‌شوند.

شمشیر دو لبه؛ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم

تیرماه دو سال پیش بود که اصلاحیه بحث برانگیز قانون معافیت مالیات‌های مستقیم تصویب شد. این قانون که هدفش کمک به رشد اقتصادی با ایجاد مشوق‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران و تولید کنندگان است، از یک طرف برای رشد بخش خصوصی طراحی شده و از طرف دیگر، دست دولت را تا سال‌ها از سود بنگاه‌های تازه تاسیس کوتاه می‌کند، چون بر اساس این اصلاحیه معافیت‌های مالیاتی زیر در نظر گرفته شده است:

5 سال برای شرکت‌های تازه تاسیس که مجوز رسمی دارند
10 سال برای همان شرکت‌ها اگر در "مناطق محروم" باشند
15 سال برای شرکت‌های دانش‌بنیان
20 سال برای مناطق آزاد تجاری

برای جبران این معافیت‌ها، مالیات تولید کنندگان فعلی، ۲۵ درصد در نظر گرفته شده که همچنان مورد اعتراض است.

برای اشخاص حقیقی هم، کسانی که زیر دو میلیون تومان در ماه حقوق می‌گیرند، از پرداخت مالیات معاف شده‌اند. با توجه به اینکه حداقل حقوق ۹۳۰ هزار تومان تعیین شده است، در نبود آمار دقیق، می‌توان حدس زد که تعداد کسانی که بیش از دو برابر حداقل دستمزد را می‌گیرند، جمعیت کوچکی نیستند. با این حساب، آیا درآمد مالیاتی دولت در حال کاهش است؟

درآمد‌های مالیاتی، زیر ذره‌بین

بررسی درآمدهای حاصل از مالیات دولت نشان می‌دهد که سهم مالیات بر درآمد، ۱۵ درصد است، که بیشتر مربوط به اشخاص حقیقی، مثل کارمندان و کارگران و اصناف است. نمودار زیر نشان می‌دهد که آنچه سود مالیاتی دولت را افزایش می‌دهد، بیش از همه بالا رفتن توان خرید مردم است، که درآمد مالیات بر کالا و خدمات را زیاد می‌کند، و بعد هم افزایش درآمد شرکت‌ها.

 

thsp7oimz7ag9tmzjl.jpg
 

دورنمای درآمد دولت از مالیات

نمودار بالا نشان می‌دهد که افزایش درآمد دولت، وابسته به رونق اقتصاد است. البته مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه روند الکترونیکی کردن بخش مالی، مبارزه با فساد و اصلاح قوانین را هم توصیه کرده است. با این حال، آخرین نمودار این گزارش روند رو به رشد درآمدهای مالیاتی دولت را نشان می‌دهد. با این حال تورم می‌تواند افزایش واقعی این درآمدها را خنثی کند و تنها درصورتی درآمد دولت زیادتر می‌شود که درصد تغییراتش از تورم بالاتر باشد.
5h5r0jhe0wcbwos4ag73.jpg

توضیح: نموداربالا فقط مالیات‌های عمومی را در نظر گرفته است

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حرف حساب !: 1396/4/2523:39:32،
31
16
بهتر است كشور ثروتمند با پتانسل بالا - حالا به منابع گردشگري - منابع صادرات صنايع دستي ، خاويار ، كشاورزي ، فرش ، خودرو ووووو فكر شود تا پتانسيل هاي خواب رفته بيدار شود .

اگر كار بلد داشته باشيم در منطقه اول خواهيم بود كاهش ماليات بنفع عموم مردم است اقتصاد خانواده ها دچار مشكل است . اخذ ماليات براي همين است كه مردم دچار مشكل نباشند. لطفا به حرفتان پايبند باشيد ..!

فروش گاز ، نفت و معادن بايد به كمك ملت بيايد .
موافقم +++
مخالفم ----
حقوق ابتدائی انسان: 1396/4/2616:37:15،
14
4
مالیات بابت چی؟ بابت کدوم خدمت؟
بابت وضع افتضاح اقبصادی تورم رکود مطلق. بیکاری 15 میلیون جوان -فساد سیستماتیک - گور خواب شدن ملت -7 میلیون کودک کار - تجاوز به حقوق ابتدائی مردم و حقوق بشر - خدمت اجباری سربازی (مصداق بارز برده داری)-نابود کردن منابع و به تاراژ دادن مملکت و..........

در ایران
قانون = زور
مالیات= پول زور
حرف حساب ! ادامه: 1396/4/2622:19:23،
6
3
تكميل كامنت بالا : اشتباه نشود اگر دولت ماليات را كم كند و يا از برخي مشاغل كم درآمد و ضعيف جامعه را معاف كند بنفع كشور است چرا كه مشاغلي كه به سختي زندگي ميگذراند و نمي تواند هزينه هاي زياد را پرداخت كنند دچار مشكل ميشوند كه شايد به سلامت جسماني و بهداشت روح و روان و كانون خانواده و تعهدات خود در قبال جامعه دچار مشكل و گرفتاري شوند كه قابل طرح در اداره ماليات نباشد و اداره ماليات اينگونه توجيح را نمي پذيرد بنابراين اقدامات تشويقي و تخفيفي براي برخي اقشار جامعه لازم و ضروري است تا بتوانند وضعيت موجود خود را مديريت كنند تا سقوط نكنند . والسلام
ماهان: 1396/4/2523:43:26،
30
7
شماکه همه اصناف رو امسال قراره باصندوق های فروشگاهی تجهیزکنین که بتونین ازبقال سرمحل هم مالیات بگیرین.فکرکنم فقط سرویس های بهداشتی عمومی ازاین صندوق ها معاف هستن که اگه چاره داشتین دم دستشویی های شهری هم نصب میکردین
احمد مقاومی کفترباز سابق: 1396/4/2523:48:49،
27
2
سیستم اقتصادی ایران اینه که دولت پول نفت و گاز میریزه تو دولت و کارمنداش کارمندا هم میرن خرید میکنن و بقیه از خدمات و چیزهای مختلف استفاده میکنن
وگرنه این شرکت ها مال این حرفا نیستن که کشاورزی قوی باشه علمی تولید کنن جنسی صادر کنن
با چهارتا بخاری و دو کیلو زعفرون و هندونه و خربزه مفتی به عراق که نمیشه اقتصاد یه کشور هشتاد میلیونی رو چرخوند
حالا اگر نفت ارزون بشه برای اینکه مخارج و بیخود تا دلتون بخواد داره پول کم میاد و بخور بخور اقایان کم میشه و از اونجایی که خرج اقازاده ها و بنیاد ها و خرج ها زیاده و بنیاد هاو شرکت های خصولتی که بخش عمده ای از کالاها و خدمات تامین میکنند و هشت ولاپهنا میندازن به مردم مالیاتم نمیدنپس باید دست کنن تو جیب ملت


اینا که مثل کشور های اروپایی خدماتی به مردم نمیدن و فقط ملت سر کیسه میکنن
: 1396/4/2608:27:38،
10
7
دولت پول نفت و گاز را به کارمنداش میده آیا ؟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

حقوق کارمند ها از محل کارمزد ها و هزینه هایی است که ده ها برا بر نیاز بابت کارهای اداری مردم میدن .

پول نفت فقط مال از ما بهترون است.
سریا: 1396/4/2600:27:10،
17
3
مگه اعلام نشد قبلا که درآمدهای مالیاتی از درآمد نفت بیشتر شده پس این نمودار‌ چیه خودمونم داریم می بینیم تا تکون میخوریم مشمول یه نوع از مالیات میشیم
امیر: 1396/4/2609:28:08،
11
3
مسولین محترم اگر فکر شون رو به جای افزایش و بگیر
و ببند مالیاتی کمی برنامه ریزی برای سایر بخش های
اقتصادی مثل زیرساخنها در بخش گردشگری و جاده و هتل
می کردند الان وضع ارزی و اشتغال جامعه بهتر بود.
مسعود: 1396/4/2609:50:30،
10
2
مملکتی که 80 دصد درآمدش صرف هزینه های جاری میشه هیچ وقت آباد نمیشه بعدش بر فرض مثال درآمد دولت زیاد بشه چه کار مفیدی برای مردم انجام میده اینها حتی قانون اساسی کشور هم زیر پا گذاشتند مگه قانون نمیگه آموزش باید رایگان باشه مگه قرار نیست بیمه ها هزینه بهداشت مردم پرداخت کنند پس می بینیم که افزایش بودجه تو زندگی مردم تاثیری نداره ولی کمبود بودجه حتما تاثیر داشته

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار