کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دردسرهای ثبت نکردن سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی از دید یک حقوقدان

کدخبر:۳۸۴۹۹شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۸:۴۸۹۹۲۲ بازدید

یاسر میرزاجعفری کارشناس ارشد حقوق، در خصوص اختلاف نیروی انتظامی با کانون سردفتران در خصوص ثبت سند خودرو، اظهار کرد: بسیاری از ...

یاسر میرزاجعفری کارشناس ارشد حقوق، در خصوص اختلاف نیروی انتظامی با کانون سردفتران در خصوص ثبت سند خودرو، اظهار کرد: بسیاری از معاملات خودرو به صورت واسطه‌ای و توسط دلالان خودرو صورت می‌پذیرد. دلالان، بدون ثبت سند رسمی و مراجعه به دفترخانه و فقط با تعویض پلاک، خودرو‌ها را خرید و فروش می‌کنند تا سود بیشتری عادیدشان شود و تاسف برانگیزتر اینکه در برخی موارد طرفین حتی اقدامی در راستای تعویض پلاک صورت نمی‌دهند.

وی افزود: بر همین اساس گاهی یک خودرو فقط با تعویض پلاک و بدون ثبت سند رسمی چند دست منتقل می‌شود و به تعداد تک‌تک خریداران و فروشندگان تعویض پلاک صورت می‌گیرد و در نهایت خودرو بدست فردی می‌رسد که برای خرید آن، درخواست سند رسمی می‌کند در صورتی که باید همین تعداد خریدار و فروشنده به دفترخانه مراجعه و سند رسمی تنظیم می‌کردند.

این حقوقدان با بیان اینکه تعویض پلاک به تنهایی به معنای انتقال مالکیت نیست، تاکید کرد: به موجب ماده ۲ آئین‌نامه اجرایی ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند؛ بنابراین حضور به تنهایی در این مراکز کفایت نمی‌کند.

وی با بیان اینکه مهمترین هدف قانونگذار از تصویب این ماده قانونی آسودگی و آرامش مردم است، گفت: همانگونه که در قانون تصویب شده نیروی انتظامی باید در امور مربوط به نقل و انتقال خودرو، بر تخلفات و جرایم نظارت داشته باشد و امور قانونی نقل و انتقال و تنظیم سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

میرزا جعفری با بیان اینکه قانون در این مورد از قناعت وافی و کافی برخوردار است، تاکید کرد: اجرای ناقص قانون که غالبا از عدم آگاهی عموم مردم نشات می‌گیرد، موجب ایجاد مشکلاتی در این زمینه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی مرجع قانونگذاری نیست، ادامه داد: مرجع قانونگذاری اعلام کرده که برگ سبز صادر شده توسط نیروی انتظامی سند رسمی محسوب نمی‌شود و مردم همچنان باید برای ثبت نقل و انتقال خودرو به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

به اعتقاد این کارشناس حقوقی، همگان باید تابع قانون باشند و آنچه را که قانون تصویب کرده اجرا کنند، اما متاسفانه دیده می‌شود که مردم برای پرداخت هزینه کمتر برای ثبت نقل و انتقال خودرو از رفتن به دفاتر اسناد رسمی خودداری می‌کنند.

وی ادامه داد: تنظیم سند خودرو یک مقوله قانونی است و کاری حقوقی به‌شمار می‌رود و اگر فردی از قانون سرپیچی کند، نظم حقوقی جامعه به هم می‌خورد. طبق قانون وظیفه نیروی انتظامی مشخص است و موظف به انجام کار اجرایی است و امور حقوقی و قانونی در حیطه وظایفش نیست. بر اساس قانون دفاتر اسناد رسمی تنها مراکز تنظیم سند رسمی هستند و آنچه که به عنوان برگ سبز خودرو صادر می‌شود مشخصات پلاک و شناسنامه خودرو است.

این حقوقدان تاکید کرد: تنظیم و ثبت سند خودرو فقط در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی است که به عنوان زیرمجموعه قوه قضائیه فعالیت می‌کنند.

کارشناس ارشد حقوق تجارت بین‌الملل با بیان اینکه بعد از فروش خودرو بدون رعایت شرایط قانونی و مراجعه به دفترخانه، مسئولیت‌ها به عهده دو طرف معامله است، ادامه داد: بعد از انجام قرارداد در صورتی که خودرو با مشکلی مواجه شود تمام مسئولیت آن با توقیف شدن پلاک خودرو بر عهده دو طرف معامله می‌باشد و فروشنده هم به نسبت خریدار می‌تواند مسئول شناخته شود؛ بنابراین در صورت ممکن وکالت‌نامه تنظیم نشود و شخصا در مراکز تعویض پلاک حضور داشته باشند، چراکه بسیاری به پشتوانه وکالت اخذ شده از مراجعه به تعویض پلاک خودداری می‌نمایند و امکان بروز مشکلاتی برای هر کدام از طرفین معامله وجود خواهد داشت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

فرشاد فتحی: 1396/4/2418:55:16،
337
16
شخصی که درخواست سند محضری میکنه زحمت بکشه هزینه محضرم پرداخت کنه یا از جایی که پول اضافی دارن برای سند زدن تو محضر خرید کنه
کاکتوس: 1396/4/2420:39:44،
261
7
کارشناس عزیز نگفتتند در کشورهای دیگر که مردم دفترخانه نمیرند وتایید پلیس کفایت میکنه، مردم چه گلی به سرشون میزنند لابد باید ازقوانین فوق پیشرفته ایران اس........لامی الگو برداری کنند.
فرزاد : 1396/4/2420:39:51،
234
9
این که از دارودسته سردفترهاست چی داره میگه، همین پایین خبر ایرانجیب هست که تو مالزی نقل و انتقال خودرو با پلیسه یعنی شما از اونا بیشتر میفهمی یا فکر چاپیدن ملتی؟؟؟!!!
حمید: 1396/4/2420:42:28،
177
6
«وی با بیان اینکه مهمترین هدف قانونگذار از تصویب این ماده قانونی آسودگی و آرامش مردم است، گفت:....»
مردم عزیز برای آسودگی بیشتر می‌توانند با رفتن به دفاتر ثبت اسناد رسمی مالکیت یخچال مسواک برقی تلویزیون و سایر لوزام منزل خود را ثبت رسمی کنند.
من نمیدونم این کارت هوشمند ملی واسه چیه؟؟!!
اگر نمیشه مالکیت درش مشخص کرد پس با کارت ملی قبلی چه فرقی داره؟حدود ۳۰تومن فقط خرج همین کارت بدرد نخور کردیم!!!
کوروش: 1396/4/2421:41:07،
169
8
مشکلی پیش نمیاد جز اینکه جیب ملت کمتر خالی میشه
محمد: 1396/4/2422:14:29،
114
7
اول كه همين قانوني رو كه ميفرماييد داره تفسير به راي ميشه از طرف سردفتران وگرنه نقل و انتقال بعهده پليسه فقط مجلس قانونگذاري هم تاييد كرد
...
دوم هم ببخشيد تو كشوراي ديگه كه پليس نقل و انتقال رو انجام ميده و دفترخانه نميخواد، چه مشكلي پيش اومده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اين كه ديگه اظهر من الشمس هست تو ١٠ قرن پيش كه زندگي نميكنيم ندونيم بقيه دنيا چه خبره حالا هي بهانه تراشي كنيد
سارا: 1396/4/2422:41:59،
153
9
مشکل فقط وقتی پیش میاد که تعویض پلاک نشه. حتی اگر به دلال و بنگاهی هم ماشین بفروشید به جای رفتن به محضر و وکالت دادن برید تعویض پلاک. چند ساعت وقت میگیره و 60 هزار تومان هم خرجش میشه. اگر تعویض پلاک بشه خیالتون راحت باشه حتی اگر خریدار با ماشین آدم هم بکشه با کسی که سند به نامشه کاری ندارن فقط میرن سراغ کسی که برگ سبز به نامشه. والسلام
دولت و مجلس هیچ کاری به نفع مردم نمیکنه فقط باید خودمون به فکر باشیم.
هر کسی اگر چند نفر رو از رفتن به محضر و سند زدن منع کنه دیگه بین همه عرف میشه که سند محضری برای ماشین نزنند و همگی از شرر خرج سند راحت میشیم.
فقط باید همبستگی داشته باشیم و از حرفها و تهدیدهای توخالی دفتردارها و جیره خورهاشون نترسیم.
حرف حساب !: 1396/4/2423:03:26،
72
7
دنيا در حال تغيير و تحول است و قوانين و نگاههاي سنتي و قديمي حذف ميشود و روشهاي بهتر و آسانتر جايگزين ميشود كه نفع عمومي مردم در آن باشد . برخي مشاغل پردرآمد و كاذب كه منابع و پول مردم را بواسطه پيچيدگيهاي زندگي ميبردن حالا دستشان كوتاه شده است .


وقتي بهداشت و سلامتي عادلانه ميشود بنفع مردم است
وقتي آموزش و پرورش براي همه يكسان ميشود اين بنفع جامعه و مردم است
اگر تاكسي به تاكسي اينترنتي تبديل ميشود اين بنفع مردم است و تكنولوژي به كمك مردم آمده است بايد استفاده كرد .
اگر پليس اين قانون را تضمين كرده است بنفع مردم است
چرا يك عده دفترخانه مخالف جريان نفع مردم هستند ؟؟؟؟ پيداست منافع انها در خطر افتاده است و نفع مردم را نمي خواهند
اگر افرادي براي منافع عمومي تلاش ميكنند با موافقت اكثري تائيد ميشود؟ همه جا هميگونه قانون گذاري ميشود .
منافع عمومي مردم بايد اصل باشد .
Hamid: 1396/4/2500:06:16،
52
10
من واقعاً نميدانم اين حقوقدان كي بهش مدرك داده
آخه پروفسور اگه قرار باشه هر كي ماشين ميخره ببره ثبت سند كنه و يك ماشين رو اگه بيست نَفَر بخرن اندازه پول ماشين كه بايد هزينه انتقال سند بدن
خوب اين كجاي دنيا انجام ميشه؟
ثبت سند نياز نيست به اين دليل كه ماشين مثل خانه نيست
يك نَفَر امكان داره تو يك سال ده تا ماشين بخره و بفروشه خوب چه كاريه براي هر كدامش ثبت سند بزنه
نه جناب حقوقدان متاسفم براي مدركت
وقتي پليس خودش ميگه برگ سبز كفايت ميكنه ديگه چرا دنبال درد سر ميگردين
واقعاً هم سند ثبتي دست نويس و با اون كاغدهاي مسخره كاهي نياز نيست
پاسخ: 1396/4/2501:00:32،
31
8
مگه سند موبایل را دفترخانه ثبت نمی کند و یک خط ده دست میچرخد مشکلی داره که این داشته باشه/ عجیبا غریبا/
majid: 1396/4/2503:58:56،
23
9
دفتر خانه ها واسطه حقوقی هستند ، همین ،فکر نمیکنم غیر قابل درک باشه ،مثل وظایف مشاوره املاک که کارش مشاوره و کمک و واسطه بین خریدار و فروشنده هستش و وظیفه دفتر خانه بیشتر تنظیم اسناد قانونی که از نظر قانونی اعتبارش از مشاوره املاک بیشتره ،حالا برای خودرو همون برگ سبز سند خودرو محسوب میشه اما شما میخواید معامله رو از طریق دفترخانه انجام بدید که خیالتون راحت تر باشه که نقل و انتقال مطمئن تر باشه و هزینه ای رو بدید(البته زیاد هم نمیشه اعتماد کرد ) ،حالا با خود شماست که حا ضرید این مبلغ رو بدید یا مبایعه نامه رو خودتون تنظیم کنیدو بعد برید برای تعويض پلاک و برگ سبز و معامله رو انجام بدید .
محسن: 1396/4/2507:45:12،
33
7
به هر حال در ایران اسلامی جهت رفاه ومردم مرتب به این فکر هستند که چگونه جیب مردم را خالی تر کنند
مهدی: 1396/4/2508:47:00،
14
17
دوستان باور کنید این به اصطلاح کارشناس درست می گوید . چرا که اگر احیاناً برای خودرو اتفاقی افتاد و نیاز به تشخیص مالک خودرو بود ، دوستان نیروی انتظامی و قوه قضائیه قادر به مکاتبه با خودشان(نیروی انتظامی) نیستند و فقط می توانند با اداره ثبت مکاتبه کنند .
اینجا ایران
نمادی واقعی از بهشت جاودان
نظر: 1396/4/2509:09:29،
29
7
این حقوق دان محترم احتمالاً خودشون دفتر ثبت اسناد ندارن؟؟؟
مرتضی: 1396/4/2510:12:36،
21
6
خواهشا بعد از گرفتن سندسبز دفترخونه نرید. خریدار و فروشنده به هرشکل که سر مبلغ باهم توافق کنن و دفترخونه نرن به نفع جفتشونه
علی م: 1396/4/2514:42:12،
11
7
یعنی من که از خود کارخونه خودرو خریدم و تنها سند مالکیت من برگ سبز نیروی انتظامی هست ، از دیدگاه شما مالک خودرو نیستم ؟
تنها در آمد دولت مالیات نقل و انتقال هست که اگه اون رو هم تو تعویض پلاک بگیرن که دیگه مشکل حل میشه .
اگه قانون تغییر مالکیت خودرو به شکلی هست که ایشان میفرمایند ، با تغییر تکنولوژی و سیستم پلیس راهور این قانون باید سریعا توسط قوه مقننه تغییر پیدا کنه .
سامان: 1396/4/2516:59:51،
9
6
ای بابا علی جون برای چی هی دولت مالیات بگیره. چند بار باید مالیات بگیره. شما از کارخونه که میخری مالیاتش رو میدی. وقتی میخوای بفروشی بازم باید مالیات بدی؟؟؟

برید یک سری تو لیست قیمت مثلا ایرانخودرو نگاه کنید. قیمتی که شما باید بدید حداقل 5-6 میلیون بیشتر از قیمت ماشین هست که این 5-6 میلیون رو نوشته پرداخت های قانونی و وقتی میری ریزش رو در میاری میبینی بیشترش همون مالیات هست.
م ح م د: 1396/4/2610:45:40،
6
8
از کی تا حالا پلیس دلسوز مردم شده؟؟
من از سردفترا طرفداری نمیکنم اما یقین دارم که پلیس هم دلسوخته مردم نیست و فکر کاسبی خودشه و حتما ی نفعی داره براش که با سردفترا درافتاده
امیر: 1396/4/2616:15:25،
10
7
باشه آقا راهنمایی رانندگی سند صادر نمیکنه.
اما یه سوال؟
با وجود شناسنامه خودرو به نام صاحب خودرو ،چه احتیاجی به سند هست که بریم سند بزنیم؟
اصلا سند به چه کاری میاد؟ تا من برم یخچالو ماشین لباس شویم رو سندشو ثبت کنم
reza: 1396/4/2418:55:22،
158
9
داستان امیر ارسلان نامدار گفتین ولی نگفتین قراره چه مشکلی پیش بیاد....
جواب حقوق دان: 1396/4/2421:01:21،
82
9
اولا محضر حق انتقال مالكيت رو نداره چون بدون مشاهده سند راهنمايي و رانندگي قانونا هيچ سند نميتونه تنظيم كنه ، يعني محضر فقط سند راهنمايي رانندگي را كه اولين وآخرين حجت براي مالكيت محسوب ميشود بعنوان مرجع انتقال مالكيت ميشناسه و از خودش هيچ اختياراتي براي انتقال نداره .
دوما محضر ميخواد نظر پليس رو كه خودش كارت ماشين و سند مالكيت صادر كرده رو تاييد بكنه و اين كار چون توسط يك مرجع معتبر يعني پليس انجام شده نيازي به تاييد توسط يك مرجع ديگري كه در سطح پايين تري از پليس قرار داره نيست .
سوما معامله اي كه در برگه اي ولو دست نوشته و با امضائ شاهد قيد شده باشد هم از اعتبار قانوني براي پيگيري قضايي برخورداره حالا چه برسد كه اين شاهد خود پليس راهنمايي باشه كه هنگام صدور پلاك و كارت ماشين و سند بنام خريدار از طرفين بطور رسمي امضا هم گرفته است .
بنابراين نياز به محضر نيست و سند راهنمايي كافيست.
مهیار: 1396/4/2422:12:47،
84
11
عزیزم یعنی نفهمیدی کاسبی من دفتر دار کساد شده؟
سیروس پیانی: 1396/4/2418:56:55،
164
7
خودرو یه وسیله مصرفی هستش و هیچ کجای دنیا بابت وسایل مصرفی سند نمیزنن مثل این میمونه بری برای یخچال خونت سند بگیری واقعا باعث تاسف هستش که یه قشر کوچکی (دفترداران)بابت پر شدن جیب خودشون دنبال اینن که مردم رو سرکیسه کنن.بنده شاید ۵ بار ماشینو عوض کردم و هیچ وقت هم بابت سند به دفترخونه نرفتم و نمیرم چون هیچ مشکلی پیش نمیاد مهم تعویض پلاک و برگه سبز هستش
mmb: 1396/4/2512:43:16،
6
8
راه حل شادش اینه که به کسی که درخواست سند محضری بعد از ده دست که ماشین اوراقی شده کرد ماشین نفروشید که به شرش گیر میکنید.
حق و حقوق: 1396/4/2418:56:57،
157
7
به روباه گفتن شاهدت کیه؟ گفت: دمم!
mehdi: 1396/4/2418:58:30،
126
10
کل متن بر اساس این فرض غلط هست:
"وی افزود: بر همین اساس گاهی یک خودرو فقط با تعویض پلاک و بدون ثبت سند رسمی چند دست منتقل می‌شود و به تعداد تک‌تک خریداران و فروشندگان تعویض پلاک صورت می‌گیرد و در نهایت خودرو بدست فردی می‌رسد که برای خرید آن، درخواست سند رسمی می‌کند"

نفر آخر چه نیازی دارد که درخواست سند رسمی کند
حسن: 1396/4/2419:01:36،
115
8
احتمالا ايشون دفتر خانه دار هست.مرجع تفسير قوانين عادي مجلس هست و انها هم نظرشون رو اعلام كردن.انگار شما دو زاريت كجه
محسن: 1396/4/2421:49:28،
56
7
اگه سند حذف شه خریدو فروش خودرو هم رونق میگیره
Ali jj: 1396/4/2419:02:58،
93
7
عزیز حقوقدان موضوع اینه که دیگر کسی سند محضری نمیخواد شما خودتو ناراحت اون نفر آخری که سند بخواهد نکن.
الحمد الله با مصوبه مجلس روسیاهیش موند واسه دفتر ها و محضر دار ها و حقوقدان های دفتر دار
آگه یک بار ماشین صفر خریده باشی میبینی فقط یه برگ سبز داره و یه فاکتور فروش که فاکتور مال کارخانه هست و سند همون برگ سبزه
آرش: 1396/4/2419:03:34،
64
9
توضیحات این حقوق‌دان که طبعاً طرف صنف خودش هست بیشتر در تایید بی خاصیت بودن سند خودرو بود تا ضرورتش. خودش به صراحت میگه الان ماشینا چند دست خرید و فروش میشن بدون نقل و انتقال سند! که خب اتفاقا با کم شدن این هزینه و تعویض پلاک و کارت خودرو که هزینه معقولی داره این معضل هم حل میشه
mehdi: 1396/4/2419:04:49،
10
27
دوستان یک سوال داشتم، ممنون میشم اگه اطلاع دارید راهنمایی کنید:
ماشینهای وارداتی ( آگهی های باما) که گارانتی شرکت اصلی ندارند . کاردکس هستند، ممکنه در شماره ﮔﺬاری به مشکل بخورن و پلاک نشن؟
jjh: 1396/4/2420:52:36،
10
11
بله ممکنه . حتی پلاک هم میشوند ولی بعد از مدتی موقع تعویض پلاک یا تو خیابان توقیف میشوند به علت نپرداختن کامل گمرکی . بخصوص خودرو هائی که یه نهاد نظامی وارد میکند بدون پرداخت گمرک و شماره گذاری هم با اعمال نفود انجام میشه ولی بعدا ماشین تو قیف میشه و باید چند صدملیون گمرکی بپردازی. اکثر لند کروز ها اینجورین
ف: 1396/4/2422:31:26،
13
6
بله مهدی جان. واسه من مشکل خورد البته خدارو شکر حل شد. اتفاقاتی که ممکنه بیافته مثلا مجوز شرکت واردکننده باطل بشه در حالی که شما پول دادی ولی پلاک نمیشه، یا برای یه ماشین چند تا کاردکس صادر کنن(کلاهبرداری) و...
در مجموع شما خیلی راهی نداری باید توکل کنی !
n: 1396/4/2814:00:55،
4
4
آخه براچی منفی مدین.این بنده خدا یه سوال کرده اقایون هم جواب دادن.دیگه منفی براچیه.
هم وطن: 1396/4/2419:06:27،
27
6
عجب.. یعنی یه ماده قانون تصویب کردند هیج کی ازش سر در نمی آورد. بعدا هم انتظار دارند ما مردم عادی همه قانون تصوبب شده نامفهوم رو رعایت کنیم یکی به داد ما برسه....
شایان: 1396/4/2419:08:59،
47
7
براخالی کردن جیب ملت چه اراجیفی سرهم میبافند میخواند در و دکانشون بسته نشه هی توجیه میارند که باید نقل و انتقال سند رسمی صورت بگیره
برید بابا جمع کنید این چرت و پرتا رو کجای دنیا این ظلما رو درحق مردمشون میکنن که شما دارین میکنید
به نظر من هیچ لزومی به ثبت سند تو دفاتر اسناد رسمی نیست
shirkooh: 1396/4/2419:10:24،
34
6
حالا که رییسسردفتران کوتاه اومده شما دلهره درست نکنک ایرانجیب

میگن خدای نکرده عامل دست اونایی
فرهاد: 1396/4/2419:12:40،
31
10
این حقوقدان احتمالا خودشان دفتر دار نیستند؟؟
دائم صحبت از فروش با تعویض پلاک و حتی بدون تعویض پلاک میکنند.
در حالی که وقتی برگ سبز توسط پلیس صادر میشود، قائدتا راهی برای تخلف نیست.
دکترای حقوق: 1396/4/2419:13:16،
63
9
دقیقا برعکس است. دلال ها شما را می برند دفترخانه و نام فروشنده را خالی می گذارند و از شما وکالت تعویض پلاک می گیرند. چندین بار ماشین دست به دست می شود ولی برگ سبزی صادر نمی شود و راننده های بعدی هر خلافی بکنند به نام فروشنده اولی است مگر اینکه پیگیر شود و ماشین را توقیف کند. سر من این بلا آمده. با خریدار توافق کنید و برگ سبز را به نامش کنید و هرگز به بنگاهی نفروشید و دفترخانه هم نروید. هیچ مشکلی پیش نمی آید چون از آن به بعد نیروی انتظامی خریدار را می شناسد نه فروشنده را. این بابا که ادعای کارشناسی می کند پیداست خودش دفتردار است! و گفته هایش پر تناقض است. مگر می شود شما تعویض پلاک کنید و برگ سبز به نام نشود؟! سند رسمی چه صیغه ای است. این آقای حقوقدان هنوز نمی داند اموال منقول نیاز به ثبت ندارد؟
کارشناس ارشد حقوق: 1396/4/2420:49:34،
10
24
دکتر اینطوری صحبت میکنه؟؟؟!!!!!
حسین: 1396/4/2422:01:13،
23
7
دقیقا
سر منم همین بلا اومد.
وقتی فهمیدم که یه پیغام جریمه برام اومده بود. رفتم بنگاه دعوا که شما به من قول دادید پلاک رو عوض میکنید. اونم گفت منم از خریدار قول گرفتم که انجام نداد.
خلاصه رفتم راهنمایی رانندگی، جواب رییسش خیلی جالب بود. میگفت شما اشتباه کردید و مقصرید. گفتم باشه من مقصر حالا اومدم درستش کنم گفت که کاری نمیشه کرد!!!

خلاصه اینکه شماره خریدار رو گیر آوردم و شانس آوردم آدم خوبی بود و چند بار تماس و نصحیت رفت پلاک رو تعویض کرد.

توصیه منم به هموطنا اینه که حتما ماشین رو به شرط تعویض پلاک بفروشید
پاسخ به حسین گرامی: 1396/4/2501:22:23،
14
7
شما باید درخواست توقیف می کردید. آنگاه می دیدید که خریدار چگونه التماس کنان خودش به دنبال شما می آمد تا خودرو را به نامش بزنید!
بابک ..: 1396/4/2808:47:23،
5
2
جناب آقای دکتر!!!
اطلاعاتت به روز نیست مدتیه که تمامی پروسه ثبت وتنظیم سند کامپیوتری شده واخذ اثر انگشت در دفاتر انجام میشود بصورت اسکن وتا فروشنده وخریدار هر دو در دفتر حاضر نباشند تنظیم سند غیر ممکن است وشناسه یکتا برای سند صادر نمیشود.
درضمن در ماده 29 رسیدگی به تخلفات ...ذکر شده که بعد از تعویض پلاک (بعد از تعویض پلاک ) جهت ثبت نقل وانتقال سند خودرو به دفاترمراجعه شود .
مطالعه بفرمایید بد نیست !!
ناشناس : 1396/4/2419:13:46،
12
8
اخه چرا هروز یکی میاد یه چیزی میگه اخه چرا مردم را اذیت میکنین بابا چرا نمیگید مجبورین پول مفت بدین دیگه اینکه الاماشاءالله همه کارشناش و مجری قانون شدن وقتی قانون هست یه دفعه بگین مردم را درگیر بازیهای سیاسی نکنید مردم دیگه تو نون شبشون موندن یه بارم که شده دلم مردم را شاد کنیین به امید تصمیم واحد بدون سیاست چون این طبقه ضعیفه که چوبش را میخوره.
یونس: 1396/4/2419:16:47،
27
5
این کارشناس احتمالا دفترخانه نداره ؟؟؟ مرجع قانون گذار که مجلس باشه گفته که الزامی نیست حالا شما حرف این کارشناس رو ملاک قرار میدین که دوباره مردم رو به شک بندازین که برن دوباره پول زور به دفترخانه ها بدن؟؟؟ واقعا جالبه
شهروند: 1396/4/2419:17:11،
28
5
اموال منقول چه احتياجي به ثبت محضري داره؟؟ كلا كاركرد سند مگه چيه ؟ غير از اينه كه وضعيت مالكيت اون وسيله رو مشخص ميكنه؟ راهنمايي رانندگي هم بعد از احراز هويت و حتي سكونت سند صادر ميكنه و همين كافيه. مسلما بخشي از درآمد هم صنفان اقاي حقوقدان به خطر مي افته كه هر بار اين موضوع ساده مطرح ميشه تا يك سال تاييد و تكذيب ميشه.
ولي مردم يه موقعي تلفن ثابت رو هم تو محضر سند ميزدن چون تازه اومده بود و خيلي گرون بود و تجملي حساب ميشد بعد كه زياد شد كسي دنبال سند نرفت ماشينم همينه
بعد از چند سال به اين روزا ميخندن مردم
حمیدرضا: 1396/4/2419:17:39،
28
6
هیچ جای دنیا برای فروختن ماشین چنین هزیته سنگینی نمیگیرند.
مثلا در آلمان با ۲۰ تا ۵۰ یورو تعویض پلاک انجام میشه.
اگه به وکلا و سر دفتران باشه که دوست دارند مثلا کسی یخچال ۱۵ میلیونیشم داره میفروشه بره محضر
ali: 1396/4/2419:18:10،
29
8
جناب حقوقدان عزیز اگر برگ سبز به عنوان شناسنامه خوذرو می باشد پس لطفا از درج سندمالکیت خودرو در بالای آن خودداری نمایید.
محمدحسین: 1396/4/2420:39:10،
14
5
دوست عزیز شناسنامه خودرو همان سند خودرو است. اینها بازی با کلمات که شناسنامه خودرو سند خودرو نیست.

... و مردم ایران هوشیارند و گول چنین شبهه افکنی هایی را نمیخورند!
IRAN: 1396/4/2419:19:02،
38
5
این اقا کارشناس نیست بلکه سخنگوی پول زوربگیرانه
که از تبصرهای قانون راه فرار میسازه
سجاد: 1396/4/2419:19:24،
24
6
همه ادله هاش به نفع خود دفاتر اسناد بود .پلیس خودش مجری قانون است.اگر به مشکلی هم برخورد کنیم هیچ دفتر اسنادی پاسخگو نیست.در ضمن در هنگام تعویض پلاک همه چیز توسط پلیس شسته ورفته بررسی میشود.
علی: 1396/4/2419:19:47،
34
5
مردم دیگر دفترخانه نمیروند !

دفترداران هم بهتر است زور نزنند.. چون دیگه جواب نمیده.. چون مردم ایران آگاه شده اند و عمر و سرمایه خود را به دست افراد بی صلاحیت نمیدهندنادر: 1396/4/2419:19:57،
28
6
سلام
وقتي كه جايگاه قانون گذاري مجلس شوراي اسلامي است و خودر يك اموال منقول ميباشد و نظارت و امورات تخلف و تصادفات خودرو را راهنمايي رانندگي و نيروي انتظامي برعهده دارند و تنها راه اثبات خودرو سند سبز مالكيت هست تعويض پلاك خودرو تنها درصورت اصالت خودرو و تعهدات خريدار و فروشنده از جانب راهنمايي رانندگي ميباشد تعويض پلاك خودرو نشان دهنده خريد و فروش و اصالت مالك ميباشد وتنها دارنده مالكيت برگ سبز خودرو صاحب ماشين در هر نهاد و ارگاني ميباشد.
مردم پول و وقت ارزشمند خودتان را صرف سند دفترخانه اي نكنيد باور كنيد مبايعه نامه دستي با اثر انگشت روي مبايعه نامه هنگام خريد و فروش همان حكم سند خريد و فروش طرفين بوده و با تعويض پلاك برگ سبز و تمامي مدارك خودرو بنام خريدار منتقل ميگردد.
اگر قرار بود سند دفترخانه ملاك باشد چرا توليد كننده خودرو سند دفترخانه فروش خودرو بنام خريدار اول تنظيم نميكند؟؟؟
کیان: 1396/4/2419:21:55،
24
6
یعنی تو کشورهای دیگه که خیلیاشون مهد آرامش هستن شعور قانون گذارشون نمیرسه واسه آسایش مردمشون جز تعویض پلاک دفترخونم بذارن؟؟
جهانسوز: 1396/4/2419:23:39،
25
5
نایب رئیس مجلس که مرجع قانون گذاری هست دیگه، آقای پزشکیان گفت طبق قانون برگ سبز پلیس کفایت می کند. حالا این اهالی قوه قضائیه که هیچ حقی در قانون گذاری ندارند همش می گن برین دفترخونه پولتون رو مفت بدین به ما
حقوقی: 1396/4/2419:23:41،
18
8
همکار محترم بنیان استدلالت بوی دلالی میدهد لطفا قشر زحمت کش حقوق دان را بدنام نکن حقوق دان همیشه طرف مردم را باید بگیرد نه حاکمیت برادر کجا تحصیل کردی شمامثل اینکه اصل مردم داری و جانب حق گرفتن را آموزش ندیدی اساتید من دایم این مورد را گوشزد میکردند حق الناس راانصاف و مروت را
حمید: 1396/4/2419:23:55،
20
5
اصولا محضر چه مشکل احتمالی رو حل کرده که اکه مردم به محضر نروند اون مشکل به وجود میاد؟
هدف اینه که مشخص بشه صاحب خودرو کیه که با تعویض پلاک به صورت انلاین در همه جای کشور مشخص میشه.چرا باید هزینه دومی هم به محضر پرداخت بشه؟
اخه کجای دنیا برای یه کالا دست دوم مالیات میگیرند؟
علي: 1396/4/2419:25:06،
16
5
خريدار خودرو هيچ موقع فروشنده را نسبت به تنظيم سند دفترخانه مجبور نكنيد كه كار بيهوده ايست و فقط پول و وقت ارزشمند هدر ميدهيد. همينطور يك زماني ديگر خودتون فروشنده خواهيد بود و همين طور نفرات بعدي
يعني همه مان هم خريدار و هم فروشنده خواهيم بود و تنها به خيال اينكه فروشنده هزينه سند را پرداخت ميكند اشتباه ميكنيد .
همه سعي كنيم با فكر و عقل سالم بتونيم موانع ها را برداريم .
راهنمایی: 1396/4/2419:28:23،
15
6
من که متوجه نشدم دردسرش چیه؟!
فقط داره میگه چیزه!
حسن: 1396/4/2419:28:29،
21
5
برگ سبز صادر شده خودرو از طرف نيروي انتظامي سند رسمي ميباشد . كارشناس ارشد حقوقي بدون فكر ميگه سند رسمي نيست. شما خودروتان را با همين برگ سبز در هرجاي كشور ميتونيد بفروشيد .
راننده نیسان آبی: 1396/4/2419:29:50،
12
7
:) خوب الان آقای حقوقدان فرمودند که مهمه تعویض پلاک انجام بشه
اون لزوم وجود سند کجاش بود ما ندیدیم؟!! :||||
رضا: 1396/4/2419:33:09،
14
7
ببينيد اموال منقول مثل خودرو فقط از طرف نهاد نيروي انتظامي و راهنمايي رانندگي قابل جستجو است و فقط با تعويض پلاك و گرفتن سند سبز مالكيت دارنده خودرو مشخص ميشود و قوه قضاييه در صورت تخلف از همين طريق صاحب ماشين را پيدا ميكند .
اگر مبايعه نامه داشته باشيد همان ارزش سند دفترخانه اي را در هنگام مراجعه به مراجع قضايي و دادگاهها و غيره دارد.
علیرضا: 1396/4/2419:35:12،
16
6
بالاخره اشاره ای نکردند دردسرش چیه...!؟
ش: 1396/4/2419:36:49،
16
6
احتمالاً اين اقاى حقوق دان ميخواد دفتر خونه بزنه
يا زده...........؟؟؟؟!!!!!!
فسقلی: 1396/4/2419:39:10،
15
6
چقد این مقام مسئول دلسوز جیب دولته...
بنده: 1396/4/2419:39:45،
16
5
من که هیچ دردسری ندیدم ،شما چطور؟؟؟؟ فقط وفقط وقتی میخوای کاپوتاز کنی گمرک بنچاق رو می خواد. در ضمن هی به قانون اشاره مکنن ،خوب قانون را خوب و واضح از اول بنویسن و ثبت دفتر خانه رو حذف کنن اینکه کاری نداره اخه!!!!!
محمد: 1396/4/2419:40:57،
7
17
لا اقل مبلغ را کم کنید.
سيامك كارشناس ارشد حقوق: 1396/4/2419:41:38،
19
7
زمان تعويض پلاك سند سبز مالكيت بنام خريدار صادر ميشود كه نشان دهنده مالكيت خودرو هست.
جتي اگر جهت اموال غيرمنقول مثل سند تك برگ ملك و اپارتمان وزمين را ادارات ثبت اسناد با مبايعه نامه و حضور خريدار و فروشنده در ادارات ثبت تغيير ميدادند و سند مالكيت بنام خريدار ميدادند اينهم نيازي به تنظيم سند دفترخانه اي نبود.
دفاتر استاد رسمي را باز كردند كه خريدار و فروشنده در انجا بتونند حسابهاشون را تسويه كنند و يك مبلغي براي تحرير و تنظيم سند براي دفتر اسناد بمونه و يك مبلغي براي ازاره كل دفاتر اسناد و يك مبلغي هم به اداره ماليات تعلق بگيره.
فقط پول از جيب مردم و وقت مردم گرفته ميشه
دانا: 1396/4/2419:49:45،
17
7
دیگه داریم دیونه میشیم با این بی قانونی
فرد: 1396/4/2419:50:01،
18
5
فروش ماشین یا خرید ان به راحتی و با دست نوشته(که در ممالک مدرن قرارددهای از پیش به چاپ رسیده در لوازم تحریریها و سیگار رو زنامه فروشی در دسترس است.)و جاری شدن پیش پرداخت و رضایت طرفین چه خریدار چه فروشنده رسمیست.معامله یعنی همین.
برو عمو ملت خر نیستن.
y: 1396/4/2419:51:54،
14
8
موانع کسب و کار اصطلاحا به مجموعه عواملی اطلاق می شود که در راه ایجاد یا استمرار موفق یک فعالیت اقتصادی، مانع ایجاد کرده و مانع از سهولت انجام آن شود.
قانون ازآسمان نیامده است ما وضع می کنیم تاراحت تر زندگی کنیم وکنار هم تاب بیاریم اماهنگامی که منافی نفع اجتماعی است باید اصلاح شود.
(اقتباسی)
Rabolf: 1396/4/2419:52:46،
23
6
وقتی نائب رئیس مجلس میگه رفتن به دفتر خونه اجباری نیست و سند پلیس کافیه دیگه دردتون چیه ؟

آها ببخشید، از اطاق فرمان اشاره میکنن دردشون پوله.
آدلف: 1396/4/2419:52:51،
15
5
یه مملکت گذاشتین سرکار
Looloo: 1396/4/2419:54:39،
18
6
یه نکته قانع کننده تو کل متن پیدا نکردم که برم دفترخونه
تنها راه فرهنگ سازی اینه که موقع فروش به خریدار پیشنهاد بدیم هزینه دفترخونه رو کم میکنیم حالا طرف دوست داره بزار جیبش دوستم نداره بده دفترخونه. موقع خرید هم به همین صورت به فروشنده پیشنهاد بدیم مبلغ دفترخونه رو کم کنه.
میلاد: 1396/4/2419:54:42،
25
7
معلومه ک شما برای پول درآوردن خودتون این حرفو میزنید!نه به سند زدن خودرو
معلم : 1396/4/2419:55:00،
18
6
این کارشناس محترم شکر خوردن اخه برای مواد مصرفی مثل خودرو و یخچال و .... که نباید سند رسمی بزنند فقط برای ملک هست در همه دنیا سند زده میشه اینکه از جیب مردم اشتغال در دفتر خانه ایجاد میکنند خیلی اشتباه هست اگه راست میگین لحظه ای که خودرو از کارخانه میاد بیرون هم سند بزنید اگه مشکل قانونی داره برای یه صفحه سند زدن که نباید خدا تومن پول از مردم بیچاره بگیرند
ع. خوشبخت: 1396/4/2419:56:43،
17
6
سلام
پس از کشمکش طولانی ، سرانجام مجلس با استناد به قانون ، کار درست را انجام داد وبا تصریح به انتقال خودرو از طریق پلیس مردم را از بلا تکلیفی در آورد چرا که بناحق مردم هم علاف دفاتر بودند وهم پرداخت به آنان غیر قانونی وستم به مردم بود ، واین جناب حقوق دان نیز از آنانی است که منافعی در این راه داشته واکنون سعی می کند شبهه افکنی کند ولی بدانند که کار تمام شده .ایران جیپ عزیز اینچنین خبر هارا لطفا نگذارید که مردم گذشت نمی کنند .چون دفتر داران همچنان امیدوارند با این خبرهای تردید افکن درمیان برخی افراد ، کورسوی امید به تداوم دریافت های بناحق خودشان را داشته باشند .ولی قانون حرف اول را می زند که این کار را با سپردن به پلیس کار درست وقانونی را تایید وتاکید کرد .
عامل: 1396/4/2420:01:19،
16
6
تو این مملکت نه حقوق شخصی رعایت میشود نه قانون های صادر شده. هر کسی که صبح زود از خواب بلند میشود قانون گذار هست. چطوری میشود که بعد از چهل ساه ملت را اینگونه سرگردان و گمراه میکنند که کسی نمیداند قانون چیه و قانون گذار کیه. این همه مشکل برای خرید و فروش یک ماشین؟ این همه سردرگمی؟و ساده ادعای حق و حقوق ملت هم میکنند. جیب اقایان هست یا حقوق ملت. واقعا که متاسفم بر اینهمه صداقت...
رضاااا: 1396/4/2420:02:19،
26
6
چی گفت این شما چیزی فهمیدین؟ تو‌ مایه های این بود که بریم دفترخانه چون خوب است ؟!
محمد: 1396/4/2420:03:34،
24
5
جناب كارشناس ارشد حقوق بين الملل لطف بفرمايند، پژوهشي كنند درباره اين كه چرا در كشورهاى ديگر - به عنوان نمونه انگليس - مشابه همين برگه سبز كه از طرف پليس صادر مي شود به عنوان سند انتقال خودرو كافى است (آن هم رايگان و به صورت پستى) و كسى به دفترخانه و امثال آن براى ثبت فروش خودرو نيازى ندارد؟
من حدود ده سال براى تحصيل تا پايان دكترا در انگليس زندگى كرده ام و خودرو شخصى خود را خريده و فروخته ام. انتقال مالكيت به اين صورت است كه پس از دريافت پول و تحويل خودرو، فروشنده كارت خودرو را امضا كرده و به خريدار تسليم ميكند و خريدار هم نام و آدرس و مشخصات خود را روى آن نوشته و بلافاصله آن را به اداره پليس راهنمايي و رانندگى پست نموده و كارت جديد چند روز بعد براى وى ارسال مى گردد. پروسه انتقال مالكيت خودرو همين است و بس و كاملاً هم رايگان است.
بهی: 1396/4/2420:07:33،
33
7
پس اگه برگ سبز سند نیست چرا برای خودروهای صفر سند نمیدهند.
کمال: 1396/4/2420:12:37،
28
6
در صورتی که کسی تقاضای دفتر خانه نکنه هیچ مشکلی پیش نمی یاد مطمءنم تا 6ماه آینده کاملا جا میافته درود بر کسانی که تقاضای دفتر خانه نمیکنند
m: 1396/4/2421:05:47،
9
6
تقاضا هم بکنی ، نیازی نیست همه بیاند ، می شورا یه حکم می ده همه چی حل می شه
ساکن خارج از ایران : 1396/4/2420:13:34،
29
8
آقای محترم کارشناس حقوق "بین‌الملل"!
شما بهتر از من مطلع هستید این پول اضافه فقط در ایران درخواست میشه و در بقیه کشورها پلیس راهنمایی و رانندگی مسولیت نقل و انتقالات مالکیت رو داره
منتها لامصب پولش شیرینه و بی زحمت! پس تا میتونید بچاپید! نوش جانتون که از ماست که بر ماست!
محمد: 1396/4/2420:15:03،
31
7
سند سبز هيچ دردسرى ندارد، لطفا شما هم كم به فكر دفترخان ها باشيد ، سند پليس كفايت ميكند
محمد: 1396/4/2420:22:31،
9
6
اگر هزینه محضر به عهده خریدار بشه دیگه کسی محضر نمیره. البته اختیار داره بره سند هم بگیره.
بی نام: 1396/4/2420:28:18،
15
6
این خودش از دفترخانه سود نصیبش میشه که اینا رو میگه.
آخه چرا باید سند ماشین به قوه قضاییه ربط داشته باشه.
چرا آسایش مردم ارزشی نداره.
برو تعویض پلاک بعدش تمام.
همه اینا به خاطر پول کندن از مردمه.
مگه ماشین صفر که میخری دفترخانه میری که بعدش باید بری.
علی: 1396/4/2420:34:39،
11
5
هیچ کی از پول مفت نمیگذره
میلاد: 1396/4/2420:35:35،
11
5
اقاهرکی ماشین میفروشه بگه سند محضری نمیزنیم تمام شد رفت .نخواست پولشو بده
سیامک : 1396/4/2420:38:06،
10
6
خسته مون کردین هی شل کن سفت کن در اوردین یکی میگه تو محضر نرید یکی میگه برید یعنی شورش رو در اوردین همیشه مردم باید بلا تکلیف بمونن مردم تو خرجیشون موندن حالا هی جیب مردم رو به خاطر سود خودتون بزنید یعنی هر کس ساز خودشو میزنه
خدایار: 1396/4/2420:51:29،
9
7
تو چکاره ای مردم می خواهند خودرو مثل سند تحویل
از کمپانی باشد در ضمن مردم از شما نظر نخواستند
رامین: 1396/4/2421:06:24،
13
5
سلام .
بهترین کار اینه که ما مردم هنگام خرید خودرو از فروشنده درخواست انتقال سند نکنیم و به برگ سبز خودرو اکتفا کنیم در این صورت دفترداران کاری ازشون ساخته نیست .
راه حل این مشکل به دست خود مردمه .
حمید: 1396/4/2421:11:05،
20
7
با سلام.
بنده دانشجوی دکترای حقوق خصوصی هستم و وکیل پایه یک دادگستری هستم و لازم دونستم نقدهایی رو که از لحاظ حقوقی به تحلیل های نویسنده این خبر وارد هست، خدمتتون اعلام کنم:
1- تخصص نوسینده خبر که « حقوق تجارت بین الملل» هست، ارتباط خاصی با بحث خبر نداره. در واقع، نویسنده خبر ، متخصص در این حوزه از حقوق نبوده و از اینرو تحلیلشون هم نمی تونه دقیق باشه.
2- ما دو نوع سند رسمی در نظام حقوقی خودمون داریم:
نوع اول اون اسنادی هستند که توسط دفتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق و ادارات ثبت اسناد و املاک صادر می شن.
نوع دوم اون اسنادی هستند که موضوع قسمت دوم ماده 1287 قانون مدنی هستند. بموجب این ماد، هر سندی که سه شرط زیر رو داشته باشه، سند رسسمی محسوب می شه:1- مطابق مقررات قانونی و2- توسط مامور قانونی و3- در حدود صلاحیت اون مامور تنظیم بشه.

کاوه: 1396/4/2500:57:54،
13
5
درود بر شما،سند صادر شده از سوی پلیس کاملا رسمی و معتبر هست و نیازی به دفترخانه رفتن و دوباره کاری نیست
حمید: 1396/4/2421:14:49،
21
5
ادامه:
دوستان عزیز؛ تمام اختلافات بین راهور و کانون سردفتران دقیقا بر سر همین موضوع هست.
کانون سردفتران می گه سندی که ما تنظیم می کنم رسمیت داره؛ خوب این حرف تا اینجای کار صحیحه ولی ایراد اونجا است که صدور سند رسمی منحصراً توسط دفاتر اسناد رسمی انجام نمی شه، بلکه همونطور که در بالا هم اشاره شد، هر نهاد یا اداره ای که با رعایت سه شرط مقرر در ماده 1287 قانون مدنی سندی صادر کنه، اون سند هم رسمی محسوب می شه.
نتیجه: برگ سبز خودرو که توسط راهور صادر می شه، نوعی سند رسمی است که از حیث آثار، تفاوت چندانی با سند رسمی صادره توسط دفاتر اسناد رسمی نداره.
با تشکر
akbar: 1396/4/2421:17:20،
14
6
طبق گفته این اقای به استلاح کارشناش باید بگوییم که خودروهای صفر کیلواصلا سند ندارند چون در محضرخانه ثبت اسناد ثبت نشده اند و فقط برگ سبز دارند که اون هم سند بحساب نمیاد پس برای اینکه مالک خودروی باشیم که صفر کیلومتر از کارخانه خرید کردیم باید بریم باج سبیل اقایان را پرداخت کنیم
خجالت بکشید این پولی که از مردم میگیرید حراااااامه
علی : 1396/4/2421:27:06،
9
7
واقعا چرا؟؟؟ چرا باید هر کی بلند شه نظر بده. چرا باید هر جور که شده بخوان جیب ملت را خالی کنند. به خدا هیچ اتفاقی نمی افته اگه در دفتر خانه سند زده نشه. اصل برگ سبز خودرو هستش که توسط پلیس پلاک صادر میشه. بسه یه خدا بسه چقدر اینا میخوان مردم رو بچپاند. مردم این کار رو نکنید . سند محضری لازم نیست.
س: 1396/4/2421:42:01،
11
8
نماینده یا نایب رییس مجلس بجای اظهار نظر وگمراه کردن مردم باید با تصویب ماده قانون جدید ماده قانون قبلی را نسخ کنند تا همه تکلیف خود را بدانند نه اینکه با فرصت طلبی حزبی مردم را با قوه قضاییه درگیر و گرفتار کنند با لج ولجبازی که کشورداری پیش نمیرود
محمد: 1396/4/2422:04:51،
12
7
قانون حسینقلی خانیه ، هر کس بفکر جیب خودشه ، اینهمه نماینده مجلس داریم نمیتونن به این قایله دزدی در روز روشن خاتمه بدن ، اگه یه خودرو در سال پنج یار خرید و فروش بشه همه ارگانهی ذیربط هر پنج یار باج میخان ، اگه مالیات و مواجب دیگه منظورتونه ، شما همان اول پوست ملت رو کندین
iraj: 1396/4/2422:23:58،
9
6
اگر تعويض پلاك شده يعني سند (برگ سبز) زده شده و خريدار و فروشنده مشخص هستند در صورتي كه دفترخانه داران با دريافت پول حق وكالت به دلال ها كمك مي كنند تا بدون دردسر خودرو چند دست جابجا شود شما كه مي خواهي دفاع كني آقاي كارشناس زحمت بكش ده دقيقه وقت صرف مطالعه و چگونگي انجام كار داشته باش.
عصبانی: 1396/4/2422:24:16،
13
7
به حرفای این آقا گوش نکنین، با هم خوب باشید تا امثال این آقا سو استفاده نکنند.دفترخانه ننننننننن می یییییییی ريم.
روانرو: 1396/4/2422:58:47،
16
8
مگر کارخانه که خودرو به مشتری تحویل میده بعنوان فروشنده محسوب نمیشه؟ پس چرا سند دفترخانه به خریدار نمیده و میگه برگ سبز سند خودرو محسوب میشه؟! دو گانگی در قانون تا کی؟! بعد به مردم میگن باید با قانون آشنا باشید! کدام قانون؟
حسین: 1396/4/2423:00:27،
15
15
خدا رو شکر همه کامنت منفی گذاشتند پس همه برگه سبز رو سند میدونید خدا رو شکر من یه سواری ازرار گرنجور دارم تعویض پلاک هم به نام خودم هست ولی سند قطعی ندارم چون فروشنده فوت کرده ولی من ماشین رو هر جا بردم نخریدن حالا شما که از قانون جدید اطلاع دارید بیست میلیون زیر قیمت میدم ازمن بخرید یا علی
حامد: 1396/4/2423:57:53،
15
6
ببین مجید دلبندم
هرکاری داری فروش یا خرید همون لحظه میری تعویض پلاک
این مورد شامل دلال های محترم ودفتردارهای نجیب نمیشود
فقط مردم فهیم انجام میدهند
افتاد دلبندم
علی: 1396/4/2501:17:29،
10
6
من خریدارم بیس زیرقیمت بدی میخرم.دفترخونه داری داداش.هم مسیر ملت حرکت کن وپولتو تو جیب مفت خورای دفترخونه دار که روزی بالای سه چارملیون درامدشونه نریز
مهرداد: 1396/4/2507:07:33،
11
7
من خریدارم الکی جو نده
غلامعلی : 1396/4/2423:44:20،
6
7
طبق نظر این کارشناس کارخانه های خودروسازی باید مشتریان خود را به دفترخانه‌ها حوله دهند تا سند محضری درست شود و چه کار عبثی .
حمید: 1396/4/2500:00:16،
6
5
کارشناس میگه پلیس نمیتونه قانون وضع کنه پلیس قانون وضع نکرده این که کومیسیون اصل نودگفته یعنی قانون چون مجلس یعنی قوه قانون گذاری اگه نمیدونی بدون آقای به اصطلاح کارشناس یکیم کی ازتونظرخواست اصلا وقتی کل مردم میگن همون رهگشاکافیه وتمام کارهای قانونی ازتعویض پلاک گرفته تاخودروی سرقتی وتوقیف وفک رهن همروپلیس انجام میده پس همون تعویض پلاک کافیه..اگه روال همون تعویض پلاک باشه شماکه به اصطلاح به فکرپلاک مردمی بایدخیالت راحت باشه چون اینجوری چه فردعادی چه نمایشگاهی وواسطه به محض خریدمیرن تعویض پلاک چون دردسروهزینه زیادنداره
شهروز: 1396/4/2500:17:48،
9
6
قصه گفتی عمو,من یه ماشین لباس شویی دارم برای فروختنش فقط میام محضر که مسولیتی گردنم نباشه,کسی هست بخره
محمدرضا: 1396/4/2500:17:59،
9
6
سلام ميشه يكبار اين مجلس محترم در راستاي دفاع از حقوق مردم قدم بر داره و اين موضوع رو به دوفوريت به بحث بذاره اگر به اندازه يكدرصد به فكر مردم باشند نتيجه روشنه
ديگه خسته شديم يه روز پليس ميگه ثبت اسناد رسمي نميخواد روز بعد دفاتر ميگه مي خواد بابا تموم كنين اين بحث هارو
ناشناس : 1396/4/2501:24:02،
10
5
آقای کارشناس چقدر از کانون سردفترداران بهت دادن؟
ناشناس : 1396/4/2501:25:47،
9
5
کانون سردفترداران داره از هر راهی و به هر واسطه ای وارد میشه تا مردم را فریب دهد
Salar: 1396/4/2501:45:12،
12
6
اقایان از این به بعد ماشینی که دزدیده شد کاری به پلیس نداریم میریم دفتر خونه ماشینمون برامون پیدا کنند پلیس چکارست از نظر دفتر خونه ها
فرزاد: 1396/4/2502:00:26،
13
7
من یادمه برا انتقال تلفن هم حتی باید میرفتن محضر
فکر نکنم الان که نمیرن محضر و به راحتی انتفال ضورت میگیره مشکلی پیش اومده باشه

امین: 1396/4/2502:34:23،
8
5
فقط نمیخوان نونشون قطع شه وگرنه هیچ اشکالی پیش نمیاد تو برنامه سفربخیر هم تاکید کرد پلیس و مجلس هم اطلاع رسانی کردن
نیما: 1396/4/2502:55:03،
10
5
برو حقوق دان کشکتان را بسابید . مردم را سرکیسه نکنید. اگه برای این کارتان آیه آسمانی هم بیارید دیگه گول نمی خوریم .
آرش: 1396/4/2503:10:40،
9
7
قانونی که از امروز به تصویت اکثریت افکار عمومی رسیده و اجرایی می‌شود اگر خود ما بر این موضع پافشاری کنیم تا نهادینه شود:

«هرکس سند می‌خواهد خودش نیز هزینه‌اش را متقبل شود»
پویا: 1396/4/2503:22:05،
11
7
جناب حقوق دان با خرد خودرو جز اموال منقول محسوب میشه احتیاجی ب ثبت سند در دفترخانه نیست برگ سبز یعنی سند به ازای هر خرید وفرویم که انجام شود برگ سبز صادر میشه چه توسط دلالان باشد چ افراد عادی مشکل قانونی وجود نداره در ضمن طرفین در مراکز تعویض پلاک حاضر میشوند یا وکالت دارند و هویت افراد مشخص میباشد وهمان امضاهایی که دردفترخانه از طرفین میگرند در تعویض پلاک نیز اخذ میشودمشکل قانونی وجود ندارد. منافع شما به خطر افتاده جناب حقوق ندان
اتحاد: 1396/4/2507:11:50،
11
7
ن که یه 206 آبی خشکل خریدم محضر هم نرفتم هیچچچ مشکلی هم ندارم
از خود ما باید شروع بشه
وردان: 1396/4/2507:46:18،
9
5
این بابا که همش داره متن قانونی رو که هممون مطمئن نیستیم هست یا نیست رو به طرق مختلف بیان میکنه ... بابا قراربود بگی چه دردسرهایی ایجاد میشه اونم با دادن کد وبیان شفاف نه اینکه همش میگی چون قانونه مردم نکنن دچارمشکل میشن!!
بنظرم با عدم ثبت دردفاتررسمی دردسراصلی برای دفتردارها ایجاد میشه که درطول چند سال به ثروتهای انچنانی میرسن....
بابا: 1396/4/2508:19:26،
10
5
چاقو که دسته خودش رو نمی بره . این کارشناس هم قطعا خودش دفتردار است . برید با یه آدم بیطرف مصاحبه کنید
Saeed: 1396/4/2508:42:58،
5
10
جالبه که همین پلیس راهور که اعلام می کنه سند دفترخانه ای لازم نیست؛ برای ترخیص خودروی من که بدلبل نصادف جرحی توقیف بود؛ ازم درخواست حکم قاضی کرد و طبیعیه هیچ قاضی هم بدون رویت سند دفترخانه ای، حکم نرخیص صادر نمی کنه.
اسماعیل: 1396/4/2510:08:23،
9
6
ولی آقا سعید جان من تصادف منجر به جرح داشتم که برا ترخیص خودرو فقط برگ سبز خواستند و راحت کارمو انجام دادند
محمود: 1396/4/2509:34:21،
10
5
قبلا نیز برای نقل و انتقال سیم کارت باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می کردیم ولی بعدا خود مخابرات مسئولیتشو بر عهده گرفت چرا سیم کارت میشه ولی خودرو نمیشه؟ بعدشم دادگاه برای استعلام وضعیت ماشین از دفتر خونه با اون سیستم سنتی استعلام می گیره یا از پلیس با اون سیستم مکانیزش؟
parviz: 1396/4/2509:50:01،
7
5
توصیه میکنم این آقای به اصطلاح حقوقدان در خصوص نحوه نقل و انتقال و مالکیت خودرو در سطح بین الملل و کشورهای دیگر مطالعه کنند و بعد اقدام به نظرپراکنی و تبلیغات برای دفترخانه ها که بعید نیست خودشان هم یکی از آنها می باشند انجام دهند. پیدایش علم حقوق در اصل برای حمایت از مردم و طلبیدن حق آنهاست نه خالی کردن جیب آنها
شاهین: 1396/4/2509:50:30،
9
8
اصلا این مشکل خاصی نیست

هزینه انتقال سند توسط نیروی انتظامی زیر 100 تومن هست و دفترخانه با توجه به قیمت خودرو متفاوت مثلا برای یک خودروی 40 تومنی نزدیک 1 تومن میگیرن

توافق بشه یا هزینه انتقال دفترخانه با نیروی انتظامی یکی بشه مردم هم با کمال میل به دفترثبت اسناد رسمی مراجعه خواهند کرد یا اعلام کنند نیاز نیست .

اگر مسولین به فکر مردم باشن که نیستن این هزینه ناعادلانه از روی دوش مردم برداشته میشه
وقتی فروشنده عوارض میده و مالیات خودرو چه کاریه بازم هزینه های بی مورد بهش تحمیل بشه؟

قانون گذار های ما متاسفانه توی این چند دهه عمر انقلاب ایران خوابن انگار
بابک ..: 1396/4/2808:36:10،
4
3
محض اطلاعت جناب شاهین اعلام کردند که نیاز هست !!!درضمن همین تعویض پلاک بابت یک تکه پلاکی که تحویلت میده بارها وبارها همون رو بهت میفروشه!چطور انتظار تنظیم سند مجانی توسط راهور دارید!!!!؟؟؟
علی: 1396/4/2510:03:56،
17
6
به این حقوق دان محترم پیشنهاد میکنم دوباره درساشو یه مروری بکنه مخصوصا اون بخش قوانین اموال منقول رو
اموالی که قابل جابجا کردن هستند رو منقول میگن مثلاً انگشتر طلا ساعت ماشین یا هرچیز دیگه اینا رو خودتون میتونید با اختیار خودتون در دفتر خانه ثبت کنید
که البته یک خاصیت بیشتر نداره اونم کمک به مستمندان شاغل در دفترخانه ها و ثبت اسناد و املاکه
یار: 1396/4/2510:55:08،
9
6
خود شما می گی قانون گذار گفته. الان که نایب رئیس مجلس که مرجع قانون گذاریست میگه نیازی نیست اونوقت شما چی میگی؟ بعدم شما سندرا بر اساس سند سبز راهنمایی رانندگی صادر می کنی بعد می گی آن مرجع نیست ؟ مرجع شما اونه.
ما با کیا شدیم 80 میلیون؟
امیر : 1396/4/2510:55:54،
12
5
یکی به ایشون بگه مگه اولین بار سند صادر میشه مالک و شرکت تولیدی میرن دفترخانه .....نخیر همه بحث ها سر درامد دفترخانه هاست
شهروند: 1396/4/2515:04:48،
12
7
آقایان یا خانمهای دفتر داران باید یاد بگرند که ثبت سند در دفترخانه مربوط به زمانی بود که خودرو فقط یک پاک داشت. و با همان پلاک دست بدست می شد.حضرات حاضر به دست کشیده از پول یامفت دفترخانه که نیستند.پیشنهاد میکنم برای کسب درآمد این صنف زحمتکش کلیه اثاثیه منزل را هم بمنظور قطعیت مالکیت آنها در دفترخانه ها ثبت محضری کنیم.
آرش: 1396/4/2516:49:53،
11
6
اینها مردمو چی فرض کردن؟!
ایشان می فرمایند دلال خودرو میتواند چندین تعویض پلاک انجام دهد و خودور را به چند نفر بفروشد و فقط کسی که درخواست سند محضری بکند مالک خودرو میشود!!!
مگر کسی که تعویض پلاک به نام او صورت گرفته نباید برای تعویض پلاک بعدی حضور داشته باشد؟!!!
یعنی بنده اگر از کسی خودرو بخرم و تعویض پلاک بکنم و خودرو در اختیار بنده باشد ایا فروشنده میتواند به شخص دیگری آن را بفروشد و تعویض پلاک کند؟؟؟
لابد خریدار دوم چهارپا تشریف دارد که بدون وجود خودرو پول پرداخت میکند و لابد خریدار اول گشوهایش دراز است که برود و خودرو را دو دستی به نفر بعدی بدهد
واقعا فکر میکنید ما چی هستیم؟!!
یک دلیل قانع کننده بیاورید نه چیزی که مرغ پخته هم به ان بخندد
سامان: 1396/4/2617:08:23،
8
5
اینها خودشون هم نمیفهمند چی میگن

طبیعی هم هست چون حرف حساب جواب ندارد

شنتیا: 1396/4/2518:58:11،
12
7
من که چه بخرم چه بفروشم خودم وطرف مقابل توی یه برگه A4 مینویسیم امضاء و اثر انگشت میزنیم همین به کسی هم ربط نداره ما اینجوری راحتیم
عجب: 1396/4/2719:23:07،
5
3
اقا اينهمه بحث وجدل و به يك نتيجه واحد نرسيدن شرم اور نيست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
روزبه: 1396/4/2910:48:44،
5
3
اونایی که منفی دادن سر دفتر دارن

اخی........برید فکر نون کنید که خربزه ابه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار