کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سقف درآمد یک خانواده 4 نفره چقدر باید باشد؟

کدخبر:۳۷۳۶شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۴:۵۸۵۷۷۳ بازدید

پس از نظرخواهی معاون اول رئیس جمهور از مردم، کارشناسان در یک نظرسنجی دیدگاه خود را پیرامون سقف درآمد مشمولین یارانه نقدی اعلام کردند؛ نظرات متفاوتی که از یک تا 5 میلیون تومان متغیر است.

این روزها یکی از مهمترین مباحث در خصوص فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها انصراف و حذف برخی از یارانه‌بگیران است.

چندی پیش علی‌طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی از ارائه اظهارنامه‌هایی ‌به خانوارها برای اعلام میزان درآمد و دارایی‌شان به دولت خبر داد تا از طریق آن دولت اطلاعات مشمولان دریافت یارانه را بدست آورد.طیب‌نیا همچنین از اجرایی شدن فاز دوم یارانه‌ها از ابتدای سال ۹۳ خبرداد که لازمه آن داشتن اطلاعات درآمدی خانوارها و تعیین سقف درآمدها خانوارها است.از سوی دیگر، معاون اول رئیس جمهور روز گذشته با انتشار پیامی در صفحه شخصی‌اش از مردم خواست تا سقف درآمد مشمولان دریافت یارانه نقدی را اعلام کنند.بنابراین از آنجا که قطعا در ابتدای سال آینده فاز دوم هدفمندی آغاز می‌شود و حتما در این مرحله عده‌ای از یارانه‌بگیران حذف خواهند شد، پس از انتشار پاسخ‌های مردم به سوال معاون اول رئیس جمهور، بر آن شدیم تا نظر اساتید و کارشناسان اقتصادی را نیز در این باره جویا شویم.بنابراین با سوال واحد «سقف درآمد یک خانواده ۴ نفره چقدر باشد تا مشمول دریافت یارانه شوند؟» به سراغ کارشناسان رفتیم. در ادامه این نظرات را می‌خوانید.

آلبرت بغزیان: سه میلیون تومان

آلبرت بغزیان کارشناس اقتصاد و استاد اقتصاد دانشگاه تهران در پاسخ به سؤال فارس گفت: برای اینکه یک خانواده ۴ نفره از شرایط حداقل معیشت در تهران برخوردار شود باشد باید حداقل ۳ میلیون تومان درآمد داشته باشد و اگر بالای ۳ میلیون درآمد داشت می‌تواند پس‌انداز داشته باشند بنابراین اگر خانواده‌ای کمتر از ۳ میلیون تومان درآمد داشت باید یارانه دریافت کند.وی افزود: مسلما خانواده ۴ نفره‌ای که در شهرستان‌ها و روستاها زندگی می‌کنند با ۳ میلیون تومان درآمد از رفاه بیشتری برخوردار خواهد بود بنابراین تعریف میزان سطح رفاه در تهران و شهرهای بزرگ با شهرستان‌ها و روستاها متفاوت است و باید این مسئله هم در پرداخت یا عدم پرداخت یارانه مدنظر قرار بگیرد.این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: لزوم مجموعه‌ای دقیق که درآمد افراد و خانوار‌ها را بطور سالیانه پایش کند و میزان آن را بدست آورد ضروری است.

سیدسعید زمانیان: سه میلیون تومان

سید سعید زمانیان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این سؤال گفت: با در نظر گرفتن رکود اقتصادی، عدم اشتغال مولد و تورم بالا ۳۵ درصد، اگر یک خانواده ۴ نفره کمتر از ۳ میلیون تومان درآمد داشته باشند باید به آن‌ها یارانه تعلق بگیرد.

ایرج ندیمی: یک میلیون و ۸۰۰ تا سه میلیون تومان

ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی در این موضوع چنین پاسخ داد: در رابطه با این موضوع موارد مختلفی مثل محل زندگی (زیرا هزینه‌ها در نقاط مختلف کشور با هم متفاوت است)، داشته‌های و هزینه‌های زندگی (مثل درمان و آموزش) باید لحاظ شود.وی افزود: برای تعیین خط فقر تعاریف در شهرهای بزرگ، شهرستان‌ها و روستاها با یکدیگر متفاوت است زیرا به عنوان مثل روستاهای ما برای دسترسی به بسیاری از چیزها مثل بیمارستان، دانشگاه و ... باید به شهرها مراجعه کنند و همین موضوع هزینه زندگی آن‌ها را بالا می‌برد.این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: با در نظر گرفتن جمیع مسائل به نظرم برای یک خانواده ۴ نفره برای پرداخت یارانه کف یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را در نظر گرفت و دامنه آن بر حسب هزینه‌های زندگی خانواده تا ۳ میلیون تومان متغیر باشد.

عباسعلی نورا: یک تا دو میلیون تومان

عباسعلی نورا استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به همان سؤال فارس گفت: تعیین خط فقر بستگی به مکان زندگی در شهرهای مختلف دارد. وی افزود: برای تعیین خط فقر باید خانوارها را به مکان زندگی آن‌ها دسته بندی کرد. یک خانواده ۴ نفره در تهران حداقل باید ۲ میلیون تومان درآمد داشته باشند و اگر کمتر از این میزان باشد باید مشمول دریافت یارانه شود.این استاد اقتصاد اظهار داشت: یک خانواده ۴ نفره در کلانشهرهای بزرگی مثل اصفهان، شیراز، مشهد و غیره حداقل باید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد داشته باشد.وی تصریح کرد: در سایر نقاط ایران یک خانواده ۴ نفره حداقل باید یک میلیون تومان درآمد داشته باشد و اگر کمتر از یک میلیون درآمد داشت باید مشمول دریافت یارانه شود.

ابوالقاسم حکیمی‌پور: یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

ابوالقاسم حکیمی‌پور عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس گفت: تعیین میزان درآمد برای مشمولان دریافت یارانه بدون معین شدن خط فقر یک کار غیر علمی است و اشکال دارد.وی افزود: از بعد از انقلاب تابحال فقط دو بار خط فقر مشخص شده است در حالی که قبل از اینکه یارانه‌بگیران مشخص شوند باید خط فقر نسبی(فرد فقط توان تأمین خورد و خوراک را دارد) و خط فقر مطلق (فرد حتی نمی‌تواند خورد و خوراکش را تأمین کند) تعیین شود.این استاد اقتصاد تصریح کرد: به نظرم یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای یک خانواده ۴ نفر خط فقر محسوب می‌شود که بدون کار کارشناسی در این زمینه هر عددی که توسط کارشناسان اعلام شود حکم یک عدد صوری را دارد.

حیدر مستخدمین حسینی: یک میلیون تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

حیدر مستخدمین حسینی کارشناس اقتصادی و معاون مالی اقتصادی سازمان گسترش در این مورد گفت: هزینه‌های زندگی در نقاط مختلف کشور بر حسب محل زندگی در کلانشهرها، شهرهای کوچک و روستاها با یکدیگر متفاوت است.وی افزود: بنابراین برای اینکه بگوییم یک خانواده ۴ نفره مشمول دریافت یارانه می‌شود یا خیر لازم است که میزان درآمد و هزینه‌های زندگی آن خانواده را بدست آورد و کسب میزان درآمد یک خانواده توسط اطلاعات مرکز آمار و بانک مرکزی امکان‌‌پذیر است.این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: پیشنهاد مشخصی در این ارتباط نمی‌توان ارائه کرد و باید در این خصوص خط فقر مشخص شود.مستخدمین حسینی اظهار داشت: براساس آخرین اطلاعات از هزینه‌ها که سال ۹۱ مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام کرده است در نقاطی از کشور که کمترین هزینه را دارند کف درآمد برای یک خانواده ۴ نفره باید یک میلیون تومان باشد و این عدد تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در شهرهای بزرگ قابل تغییر است.

عطاءالله حکیمی: عددی اعلام نمی‌کنم

عطاء الله‌ حکیمی عضو کمیسیون اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال گفت: این کار نیازمند یک کار کارشناسی است و به راحتی نمی‌توان عدد و رقمی را برای آن اعلام کرد.وی افزود: با توجه به اینکه تورم دائما در حال تغییر و رو به افزایش است و همچنین هزینه‌های زندگی در نقاط مختلف کشور با هم یکسان نیست بنابراین ترجیح می‌دهم تا عددی را اعلام نکنم.

اسماعیل جلیلی: خط ثروت مشخص شود، نه خط فقر

اسماعیل جلیلی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس گفت: این موضوع بین دولت و مجلس در حال بحث و مذاکره است.وی افزود: در این مورد دو دیدگاه وجود دارد که یکی تعیین خط فقر است که کسانی که کمتر از آن مبلغ را می‌گیرند شامل دریافت یارانه شوند.این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: مبنای دیگر هم برای دریافت یارانه معافیت مالیاتی است ولی آن چیزی که مهم است این است که باید خط ثروت مشخص شود نه خط فقر و این موضوعات هنوز به نتیجه و جمع‌بندی نرسیده است و انشاء‌الله در جلسات آتی هم‌اندیشی بین دولت و مجلس به نتیجه برسد.

موسی‌الرضا ثروتی: ۱.۵ تا دو میلیون تومان

موسی‌الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این باره گفت: این رقم برای ساکنین شهرها و روستاها با یکدیگر متفاوت است.وی افزود: سقف درآمد خانوار ۴ نفره برای اینکه مشمول دریافت یارانه شوند در تهران ۲ میلیون تومان و در صورت نداشتن مسکن ۳ میلیون تومان و در شهرستان‌ها یک و ۵۰۰ هزار تومان و در صورت نداشتن مسکن ۲ میلیون تومان است.

جعفر قادری: ۵ میلیون تومان

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس گفت: برای اینکه کار باید درآمد و هزینه‌های خانوار لحاظ شود که درآمد و هزینه‌های خانواده‌ها در نقاط مختلف کشور با یکدیگر متفاوت است.وی افزود: همچنین تعیین شاخص خط فقر نیز باید لحاظ شود و با این توضیحات فکر می‌کنم در تهران برای خانواده ۴ نفره بدون مسکن درآمد کمتر از ۴ تا ۵ میلیون تومان باید شامل دریافت یارانه شوند.این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: البته هزینه زندگی در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک کمتر از تهران می‌شود که باید این موضوع هم برای دریافت یا عدم دریافت یارانه لحاظ شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آرسام: 1392/12/1023:25:39،
135
17
با نظر کارشناسی آقای جعفر قادری موافقم...
قاسمی: 1392/12/1111:03:21،
42
17
بستگی داره بخواهی زندگی کنی یا فقط زنده باشی درضمن هرایرانی باید یارانه بگیرد چه پولدار وچه فقیر چون اگر چنین نباشه بازاری ها وپولدارها با حمایتی بنام تورم چند برابرپول یارانه را از ما میگیرند
fateme: 1392/12/1119:43:29،
16
11
من با نظر آقای جلیل موافقم باید خط ثروت مشخص شود و به بقیه یارانه داده بشه مگه ایده التون اینه که بخور نمیر زندگی بشه که خط فقر تعیین میکنین....
دکتر: 1392/12/1023:39:23،
46
29
خب حالا کسایی مثل کشاورزا که حقوقشون ثابت نیست چطور حساب میشه؟؟!!! یه سال نمیخرن محصول ضرر میکنه درآمدش منفی میشه و یه سال میخرن درآمدش مثبت میشه. فکنکنم این روش درست باشه.
mory: 1392/12/1023:41:27،
75
20
آقا من ماهی 1200 توی یه شهر کوچک درآمد دارم 136 تومن هم یارانه میگیرم یعنی خانوارم 3 نفرست ولی باورتون بشه که روزی که حقوق می گیرم سخت ترین روز ماهم هست چون از بانکی به بانک دیگه برای پرداخت اقساط بلندمدت مسکن درچرخشم وفقط 400الی500تومن واسه خودم می مونه که اونم تا دهم برج نمیرسه تازه بچم هنوز 5ماهشه و خرجش نسبتا کمه.درسته درآمد نسبتا زیاده ولی ازاون ور خرج بشدت بالاست.همه چیزو به قیمت سال 90 با احتساب 2سال افزایش منطقی برسونن یارانشون مال خودشون.
ara: 1392/12/1123:11:56،
17
11
دمت گرم داداش حرف دل منو زدی منم درست مثل توأم ، به نظر بنده حداقل حقوق کارگری را که 600 تومن در سال آینده میگن باید اونو بکنن یک و 500 تا با حق مسکن و عائله و اضافه کاری و غیره یه چیزی دست آدم بیاد که به نان شبش محتاج نشه نه با گفتن چندتا مبلغ الکی توسط چندتا به اصطلاح کارشناس دل مارو خوش کنن.
پوریا: 1392/12/1023:46:41،
24
26
اگه یه فرمول کلی باشه که هرکی واسه خودش نظر نمیده.تازه همه خانواده های 4 نفره که خرجشون یکسان نیست.
حسام: 1392/12/1023:49:13،
19
39
2.5 میلیون تومان
علی: 1392/12/1023:50:54،
29
18
چرا سقف؟! بفرمایید کف درآمد خانوار 4 نفره باید چقدر باشد.اینم جناب سیف یادتون داد که نخودی ها باید سقف و خودی ها کف داشته باشند!!
حامد: 1392/12/1100:01:02،
26
26
خط فقر به اضائ هر نفر 500 هزار تومان میباشد یعنی یه خانواده 4 نفره میشه 2 ملیون تومان.
شاهین tehran: 1392/12/1100:24:09،
19
14
شاهین پیامی: هر چه بیشتر بهتر. اصلا سقفی وجود نداره
مهدی: 1392/12/1102:29:20،
17
11
این مساله قابل حله به شرط این که قصد خیر داشته باشن و خدار و مد نظر بگیرن به نظر من بین 1 تا 3 تومن متغیره بستگی زیادی به محل زندگی و افراد خانوار داره
علی: 1392/12/1106:54:39،
20
13
3 میلیون منطقی تر است.
یه دوست: 1392/12/1107:13:28،
26
10
قادری دوستت داریم
محمد: 1392/12/1107:16:51،
15
12
قرار شد قیمت ها واقعی شوند و برای جبران یارانه پرداخت شود البته برای همه .حالا نظر حضرات عوض شده.اگر می خواهید به کم در امد ها کمک کنید چه اشکالی دارد. در تمام کشور های دنیا مرسوم است.
h: 1392/12/1108:07:07،
21
11
راستی چرا از استاد هدفمندی(احمدی نژاد) که حالا داره بهتون می خنده کمک نمی گیرین چون این آشو خودش واسه ملت پخته پس احتمالا فقط خودشم بتونه راه حلی داشته باشه
جناب معاون اول یارانه ربطی به درامد نداره قرار شد آب و برق و گاز و بنزین رو گرون کنید یارانه اش رو بدین مردم حالا اونا رو گرون کردین میخواین یارانه ش رو هم ببرین؟ از خدا بترسید
س: 1392/12/1108:25:22،
22
10
همه اين نظراتي که دادن با مخارج براساس قيمت امساله سال ديگه که قراره همه چي رو گرون کنن اين مبلغ هم چند برابر خواهد شد
x: 1392/12/1108:42:36،
31
15
تهرانیها 4000000تومان
کلان شهرها3500000تومان
مرکز سایر استانها3000000تومان
سایر شهرها2500000تومان
روستاها1500000تومان
رضا: 1392/12/1109:29:31،
19
13
چرا در جلسات مشخص کردن حداقل حقوق، صحبت از مبالغ بالای 3-2 میلیون تومان نمی کنید. شما که می گویید فردی که زیر 3 میلیون می گیرد نیازمند به یارانه است.
علی: 1392/12/1109:56:42،
14
12
منفی ها مشکوکه.این پست که به وضع مردم پرداخته اینقدر منفی براش عجیبه.باز یک نفر و 1000 تا IP رای دادن بجای یک ملت...
س: 1392/12/1109:59:24،
21
13
سلام
اینکه تهرانی ها با توجه به دسترسی به تمام امکانات و مزایا ی پایتخت یکف یارانه دریافتی آنها بالاتر از یک روستایی کشاورز باشد اصلا با عدالت همخوانی ندارد و باز هم باعث مهاجرت بیشتر به تهران و کلان شهرها از شهر های کوچک و روستا خواهد شد.
لی: 1392/12/1110:52:38،
23
12
مگر شهرهای کوچک وروستاها برای دسترسی به خیلی از امکانات نباید به شهرهای بزرگ رفت آمد کنند با بالا بردن نرخ کرایه ها وسوخت انا دیگه آدم نیستند که اونا را از همه چی محروم می کنین
اخباري: 1392/12/1110:53:26،
28
12
اگريک خانواده بيماري نداشته باشد براي گذران زندگي روزمره بايد 3000000تومان درامد داشته باشد.
[جمشیدپور: 1392/12/1111:45:31،
41
12
تورو خدا یکی نیست به این آقایان حکیمی پور،حسینی،ثروتی ، نورا وندیمی بگه

متخصصین اقتصاد کجای ایران بااین پولی که شماها فرمودین یه خانواده 4نفره

می تونه زندگی کنه

به نظرمن این آقایان سال1383 مد نظرشونه نه 1393
بي نام: 1392/12/1113:28:13،
24
17
خودشون مي تونن با 3 ميليون زندگي كنند؟
ما 3 نفريم 3 ميليون 2 تايي مي گيريم. هشتمون گرو نهمونه... خونه هم نداريم...
چي دارن مي گن؟
reza: 1392/12/1114:11:47،
15
13
بنظر من پارامترهای زیادی در این مسئله دخیله مثه هزینه درمان اموزش سن اعضا خانواده داشتن خانه شخصی یا استیجاری کرایه حمل ونقل میزان اقساط ماهیانه یک خانواده پس نمیشه عددی قطعی گفت
رضا:: 1392/12/1114:33:24،
20
9
نورا مثل اینکه چند دهه است که خواب مونده و چیزی از دوروبرش نمیدونه اشتباهی بهش مدرک دادن مدرک نهضت از سرشم زیاده.
رضا1346: 1392/12/1115:17:26،
17
11
اگر همين ثروت عادلانه تقسيم شود همه متمول خواهيم بود . اشكال اينجاست كه برخي ها راضي به ميليارد هم نيستند. و حرص شان تمامي ندارد.
حسین: 1392/12/1115:40:47،
22
33
در صورتی که مسکن ، وسیله نقلیه شخص مهیا باشد/اگرحداقل به ازای هر نفر یک میلیون تومان باشد.شخص می تواند زنده بماند.نه آنکه زندگی کند وبه سفرهای مناسب برود.
بنابراین به ازای 4نفر مبلغ کمتر از 4 میلیون برابراست با خانواده ای که آرامش ندارد وهمیشه مضطرب فردای خودشه.
مهدی: 1392/12/1115:50:03،
39
19
چه خبره 3 میلیون . اونا حداکثرش رو میگن .
عارف: 1392/12/1115:50:05،
44
13
اقایون بالاها نشستن و از قیمت بازار بی خبرن و حقوق چند ده میلیونی میگیرن فکر کارمندای قراردادی و کارگرا رو نمیکنن که با یه حقوق 600 تومنی باید هم اجاره بدن هم قسط وسایل خونه و هم خرج زن و بچه رو
کارمند: 1392/12/1119:57:53،
15
11
متاسفانه مازیرخط فقریم مسولان فکری به حال مردم فقیربکنن
کارمند: 1392/12/1120:03:59،
47
53
متاسفانه مازیرخط فقریم مسولان فکری به حال مردم فقیربکنن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار