کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آخرین وضعیت وامهای بانکی به گزارش بانک مرکزی

کدخبر:۳۷۰۵پنجشنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۲:۵۵۳۹۳۴ بازدید

منابع رسمی بانک مرکزی نشان می دهد که تهران رکوردار جذب سپرده های ریالی و ارزی و پرداخت تسهیلات بوده است.

بانک مرکزی جدیدترین آمار کل مانده تسهیلات و سپرده های ارزی و ریالی بانک ها و موسسه اعتباری توسعه را در 31 استان کشور تا پایان شهریور ماه سال جاری اعلام کرد .

بنابر آمارهای رسمی بانک مرکزی سپرده های ریالی و ارزی نظام بانکی در 6 ماهه سال 1392 در 31 استان کشور به 605 هزارو 251 میلیارد و 200 میلیون تومان،تسهیلات پرداختی بانک ها به 507 هزارو 307 میلیارد و 100 میلیون تومان و سپرده ها با کسر سپرده های قانونی به 540 هزارو 879 میلیاردو 800 میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب بالغ بر 94 درصد از منابع بانکی به عنوان تسهیلات پرداخت شده است البته این در حالی است که در سالهای قبل در برخی مقاطع میزان تسهیلات پرداختی از سوی بانکها معادل 110 تا 115 درصد کل منباع جذب شده بود و افزایش میزان منابع نسبت به تسهیلات پرداختی می تواند گویای کاهش ریسک پذیری بانکها و البته کاهش فشار تسهیلات تکلیفی باشد.

منابع رسمی بانک مرکزی نشان می دهد که تهران رکوردار جذب سپرده های ریالی و ارزی و پرداخت تسهیلات بوده است و دلیل بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده ها در این استان نیز استقرار بسیاری از شرکت ها و موسسات تولیدی سایر استان ها در این شهر عنوان شده است .

بر این اساس تسهیلات پرداختی بانک ها در استان تهران به 307 هزارو 460 میلیارد و 100 میلیون تومان رسیده است و این در حالی است که بانک ها در این استان بالغ بر 376 هزار و 558 میلیارد و 500 میلیون تومان سپرده ریالی و ارزی جذب کرده اند و سپرده های نظام بانکی در این استان با کسر سپرده های قانونی نیز بالغ بر 342 هزارو 182 میلیارد تومان گزارش شده است .

استان اصفهان در رتبه دوم پرداخت تسهیلات بانکی و جذب سپرده های بانکی قراردارد به گونه ای که بالغ بر 34 هزارو 829 میلیارد و 600 میلیون تومان تسهیلات در این استان پرداخت شده است و سپرده های ریالی و ارزی بانکی آن به 24 هزارو 308 میلیارد و 600 میلیون تومان بالغ می شود.

استان فارس سومین رکوردار جذب سپرده در کشور است به گونه ای که بانک های این استان بالغ بر 23 هزارو 35 میلیارد و 400 میلیون تومان جذب منابع داشته ان و پرداخت تسهیلات آن ها نیز به 15 هزارو 36 میلیاردو 100 میلیون تومان بالغ می شود .

خراسان رضوی چهارمین رکوردار پرداخت تسهیلات و جذب سپرده های بانکی در استان های کشور است .این استان نیز در 6 ماهه ابتدای سال بالغ بر 20 هزارو 565 میلیارد و 200 میلیون تومان سپرده جذب کرده اند و بالغ بر 14 هزارو 827 میلیارد و 300 میلیون تومان تسهیلات پرداخت کرده اند.

بانک های خوزستانی هانی نیز با جذب بیش از 18 هزار میلیارد تومان منابع و بیش از 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پیشتاز هستند و بعد از این استان آذربایجان شرقی قراردارد که با جذب بیش از 13 هزار میلیارد تومان سپرده و پرداخت 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات در این گروه عملکرد قابل دفاعی دارند.

آمارهای رسمی بانک مرکزی استان مازندران را با بیش از 12 هزارو 811 میلیارد ریال سپرده و 14 هزارو 585 میلیارد تومان تسهیلات در رتبه هفتم قرار داده است . بررسی عملکرد بانک ها در این استان نشان می دهد که بانک های این شهر بیش از رقم سپرده ها به پرداخت تسهیلات پرداخته اند و احتمالا در وضعیت قرمز قرار دارند.

کرمان با بیش از 10 هزار و 630 میلیارد تومان جذب سپرده و پرداخت حدود 10 هزارو 204 میلیارد تومان تسهیلات در رتبه هشتم و البرز با 9 هزارو 128 میلیارد تومان سپرده و پرداخت 5 هزارو 750 میلیارد تومان تسهیلات در رتبه نهم قرار دارد .

بنابر آمار اداره اطلاعات بانکی رتبه دهم در این جدول نیز متعلق به استان آذربایجان غربی است که بیش از 6 هزار میلیارد تومان سپرده جذب کرده ایت و بالغ بر 7 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است . مقایسه رقم جذب سپرده و تسهیلات پرداختی نیز نشان می دهد که بانک های این شهر نیز در وضعیت قرمز قراردارند و بیش از توان در زمینه پرداخت تسهیلات عمل کرده اند .

بنابر آمارهای بانک مرکزی نظام بانکی در استان های گیلان،کرمانشاه، گلستان،همدان، سمنان،لرستان، اردبیل، قزوین،کردستان، زنجان،چهارمحال بختیاری، ایلام،کهکیلویه و بویراحمد ،خراسان شمالی و خراسان جنوبی نیز بیش از جذب منابع به پرداخت سپرده ها اقدام کرده اند .استان های مرکزی ،یزد،هرمزگان، بوشهر،قم و سیستان بلوچستان به لحاظ جذب سپرده های ریالی و ارزی و پرداخت تسهیلات وضعیت متناسب تری دارند و ارقام جذب منابع به نسبت پرداخت تسهیلات در این استان ها پیشی گرفته است.

برخی آمارها تسهیلات پرداختی بانک های خصوصی در آذر ماه سال جاری را بالغ بر 115 هزارو 782 میلیارد و 700 میلیون تومان اعلام کرده اند.متاسفانه در سالهای اخیر کاهش ارزش پول ملی و رکود اقتصادی کشور باعث افزایش میزان معوقات بانکی در کشور شده است مشکلی که البته با سونامی نقدینگی همراه بوده است و دولت یازدهم به طور حتم باید در سالهای آتی با تعیین سیاستهای پولی مناسب جهت کاهش نرخ تورم و مهار نقدینگی و البته سوق دادن منابع بانکی به سمت فعالیت های مولد اقتصادی مشکلات ناشی از رشد شدید نقدینگی را مدیریت کند در غیر این صورت در سالهای پیش رو با مشکلات عدیده ای در بخش های پولی کشور مواجه خواهیم بود که می تواند بحران های فعلی را تشدید کند شاید یکی از جملات کلیدی برای خرو ج از این بحران اقتصاد مقاومتی و اجرای کردن محورهای کلی سیاستهای ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری در همین رابطه باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هستی: 1392/12/812:46:25،
51
22
خوب بود اگر مشخص میشد چند نفر از تسهیلات استفاده کرده اند و به چه مبلغ؟
حتما عین گزارش دیروز مبلغ سرانه دریافت هرنفر ایرانی 5 میلیون تومان است که جمعا هر نفر 10 میلیون موجودی دارد.
بابا جمش کنید
حتما مردم ما پولدارترین کشور در جهانند !!!!!!!!!!!!!!!
محمد: 1392/12/910:54:13،
23
21
تسهیلاتی که با 26درصد سود و 3درصد کارمزد و بیمه کردن جمعا 32درصد میشه از نزول هم نزول تره
غیرتهرانی (شهروند درجه 2): 1392/12/913:17:39،
27
20
دقت کردین چرا 60 درصد پول کشور در تهران است!! با این همه تبعیض انتظار دارید که برسیم به سویس که پایتختش (برن) در مقابل مقابل زوریخ و ژنو یک دهکده است! اینجا هر کس به مرکز قدرت نزدیکتر باشه سهمش از گوشت قربونی بودجه بیشتره! اینه عدالتی که سالها مردم در انتظارش هستن!!!
علی: 1392/12/1011:00:34،
20
19
برادر من،بیا برو جنوب تهران،برو اسلامشهر،برو پاکدشت...ببین اونجا هم تهرانه ولی فقرش با فقیرترین نقاط سیستان و بلوچستان برابری میکنه.تبعیض هیچ جا مثل خود تهران خودنمایی نمیکنه،وقتی مثلا الهیه یا کامرانیه یا نیاوران رو با اسلامشهر و پاکدشت و...مقایسه میکنی!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار