کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پیش‌بینی بازار مسکن در سال 93

کدخبر:۳۵۸۳پنجشنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۹:۵۹۱۸۰۰۹ بازدید

معاونت امور مسکن وزارت راه‌وشهرسازی محتمل‌ترین سناریو از بازار ملک در سال93 را با احتساب فهرستی از متغیرهای اقتصادی و سیاسی تاثیرگذار بر رفتار قیمت‌ها، ترسیم کرده است.

معاونت امور مسکن وزارت راه‌وشهرسازی محتمل‌ترین سناریو از بازار ملک در سال93 را با احتساب فهرستی از متغیرهای اقتصادی و سیاسی تاثیرگذار بر رفتار قیمت‌ها، ترسیم کرده است.

به نوشته دنیای اقتصاد، در این بررسی که توسط دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن انجام شده، تورم سال آینده و نرخی که به عنوان تورم‌هدف -25درصد- برای مهار سرعت رشد قیمت‌ها در نظر گرفته شده، به همراه پارامترهای دیگری همچون فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها؛ به عنوان عوامل فزاینده قیمت مسکن اشاره شده و در مقابل، پارامترهایی همچون رشد ساخت و عرضه واحدهای مسکونی نوساز که تعداد آنها در تهران معادل 2 برابر حجم تقاضا شده است و همچنین تحولات اخیر سیاسی در عرصه بین‌المللی به عنوان عوامل کاهنده قیمت مسکن معرفی شده است.

معاون امور مسکن وزیر راه‌وشهرسازی با اعلام اینکه نقطه قوت بازار مسکن در سال93 ساخت‌وسازهای 2 سال اخیر است، اعلام کرد: برای سال آینده اگرچه فشار هزینه‌ای و انرژی افزایشی تحت‌تاثیر برخی متغیرها متوجه قیمت مسکن خواهد شد، اما این بخش با شوک‌قیمتی مواجه نمی‌شود و نرخ رشد قیمت مسکن در سال93 کمتر از تورم عمومی خواهد بود.

متن گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد معاونت امور مسکن وزارت راه و شهرسازی به شرح زیر است:

بخش مسکن با دارا بودن ارتباط گسترده با سایر بخش‌های اقتصادی، بر آنها تاثیر گذاشته و از آنها تاثیر می‌پذیرد؛ بر این اساس پیش‌بینی بخش مسکن با دارا بودن عوامل فراوان موثر بر آن، دارای خطای (انحراف معیار) بالایی است. عدم اطمینان در وضعیت این عوامل به گونه‌ای است که موجب پیش‌بینی‌های متنوع و گاه متناقض فعالان در خصوص قیمت مسکن می‌شود. در سال 93 مجموعه‌ای از عوامل اقتصادی و سیاسی بر رفتار قیمت‌ها در بازار مسکن تاثیر می‌گذارد، اما اینکه در برآیند فاکتورهای موثر بر قیمت‌ مسکن، کدامیک بر بازار مسلط خواهد شد، نیازمند بررسی است؛ براین اساس می‌توان با لحاظ یکسری از فروض و همچنین طبقه بندی عوامل در دو گروه فزاینده و کاهنده، به تحلیل رفتار قیمتی مسکن در سال 93 پرداخت.

عوامل فزاینده قیمت مسکن

قیمت نهاده‌های تولید مسکن: رشد قیمت نهاده‌های تولید مسکن تاثیر مستقیمی بر تحریک قیمت مسکن از ناحیه افزایش هزینه‌های ساخت بر جای می‌گذارد(تورم فشار هزینه)؛ هرچند، طی ماه‌های اخیر، این فشار تا حدودی تعدیل شده است، اما با این حال نباید فراموش کرد که تورم فشار هزینه، با وقفه تخلیه می‌شود. ضمن اینکه افزایش دستمزدهای ساختمانی در سال آینده قطعی به نظر می‌رسد.

هدفمندی یارانه‌ها: مسکن یکی از انرژی‌بر ترین بخش‌های اقتصادی است؛ براین اساس انتظار می‌رود با افزایش قیمت حامل‌های انرژی شاهد افزایش تورم فشار هزینه مسکن باشیم. کفه ترکیب مصرف سوخت در صنایع مختلف، به سمت نهاده‌های مرتبط با تولید مسکن سنگینی می‌کند.پیش‌بینی‌ها نیز حاکی از آن است که با عنایت به تجارب فاز اول هدفمندی یارانه‌ها، اجرایی شدن دور دوم هدفمندی یارانه‌ها نقدینگی را چندان افزایش نخواهد داد. بااین‌حال، به‌دلیل تورمی که در نهاده‌های تولید مسکن پدید می‌آید، مرحله دوم هدفمندی همانند مرحله اول، قیمت ساخت مسکن را افزایش خواهد داد که در میان‌مدت می‌تواند موجبات افزایش قیمت مسکن را فراهم کند.

کسری بودجه: هنگامی‌ که هزینه‌های دولت از درآمدهای آن بیشتر باشد، دولت با کسری بودجه مواجه می‌شود. شواهد حکایت از کسری بودجه دولت دارد، بنابراین با استقراض دولت از بانک مرکزی، پایه پولی و به دنبال آن نقدینگی افزایش می‌یابد.

تورم عمومی: باید توجه کرد، نرخ تورم، به‌صورت ضمنی نشان‌دهنده میزان کاهش ارزش واقعی پول است. با توجه به نرخ تورم نقطه‌ای حدودا 30 درصد در دی ماه، ارزش واقعی 130میلیون تومان در دی سال‌جاری، معادل 100 میلیون تومان در دی‌ماه سال قبل است. در شرایط تورمی، قیمت اسمی دارایی‌ها برای جبران کاهش ارزش پول افزایش می‌یابد و نمی‌توان انتظار داشت که به‌رغم کاهش ارزش پول، قیمت و اجاره مسکن ثابت بماند. براین مبنا و با عنایت به اعلام تورم هدف که حداکثر 25 درصد برای سال آینده در نظر گرفته شده، قیمت‌های مسکن از این ناحیه تحت فشار افزایشی قرار دارند.

بر این اساس حتی اگر نرخ تورم هدف اعلامی از سوی مسوولان برای سال آینده محقق شود، در چنین شرایطی، ثبات قیمت مسکن در سال93، فاقد منطق اقتصادی خواهد بود. نکته دیگری که مورد غفلت واقع می‌گردد، میزان رشد قیمت واقعی مسکن است. (رشد قیمت واقعی مسکن پس از حذف اثر تورم از رشد قیمت اسمی مسکن به‌دست می‌آید.) نگاهی به نرخ رشد واقعی مسکن طی چند سال گذشته، کلید رسیدن به این نکته است که چرا دوره کاهشی قیمت‌ها در سال 92 کوتاه بوده و احتمال سرایت آن به سال 93 اندک است.

دلیل این مهم این است که نرخ رشد قیمت واقعی مسکن در تمام سال‌های 87 تا 90 همواره منفی بوده و فقط در سال 91، این رشد مثبت بوده است؛ براین اساس انرژی افزایشی مسکن در سال91 پس از 4سال پیمایش روند تخلیه، نتوانست کامل شود و به‌تبع، پیش‌بینی می‌شود دوره رکود قیمتی کنونی، کوتاه‌تر از دوره‌های گذشته باشد.

بازارهای رقیب مسکن: یکی از نکات کلیدی در تحلیل قیمتی بازار مسکن، توجه به ماهیت مسکن به عنوان کالایی با کارکرد دوگانه (مصرفی- سرمایه‌ای) است؛ چرا که نحوه تخصیص ثروت افراد میان دارایی‌های مختلف، بستگی به نرخ بازدهی نسبی آنان دارد؛ به طوری که در کوتاه‌مدت و میان‌مدت شاهد انتقال در سبد دارایی افراد هستیم تا به تعادل بلندمدت دست یابیم (نظریه فریدمن). مسکن نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین دارایی‌های خانوار، از این اصل مستثنا نیست. هرچند باید توجه داشت که بعضی از دارایی‌های رقیب مانند ارز، تاثیری دوگانه بر بازار مسکن دارند.

عوامل کاهنده قیمت مسکن

تولید مسکن: مهم‌ترین عامل تعدیل بازار مسکن، وضعیت مطلوب تولید و عرضه مسکن در سال‌جاری است، چرا که از یکسو شاهد تکمیل و عرضه حجم بسیار وسیعی از مسکن مهر در سراسر کشور طی سال آتی خواهیم بود. (البته باید توجه کرد تاثیر مسکن مهر در شهرهای بزرگ، کمتر از شهرهای کوچک است.) و از سوی دیگر نگاهی به آمار پروانه‌های ساختمانی حاکی از آن است که روند صدور پروانه‌های ساختمانی از اوایل سال 89 به این‌سو از وضعیت مناسبی برخوردار است. (متوسط ماهانه پروانه‌ها در تهران طی 30 ماه گذشته، 20 هزار واحد بوده است، در صورتی که نیاز تهران حدود 10 هزار واحد تخمین زده می‌شود) و این به معنای آن است که با توجه به دوره ساخت تقریبا دو ساله مسکن پس از اخذ پروانه، بازار مسکن در سال 93 با عرضه انبوه، مواجه خواهد بود.

وضعیت نامناسب درآمدی خانوارها: نگاهی به نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوارهای ایرانی حاکی از بالا بودن این نسبت می‌باشد، بنابراین توان پرداخت متقاضیان مصرفی مسکن همخوانی با شکل‌گیری شوک قیمتی ندارد؛ خصوصا که هم‌اکنون با توجه به وضعیت نامناسب رشد اقتصادی، وضعیت درآمدی خانوارها از وضعیت مناسبی برخوردار نیست، تا کشش درآمدی خانوارها بتواند افزایش قیمت‌ها را پشتیبانی کند. از طرفی قدرت خرید وام مسکن در تهران که در سال 83 حدود 31 متر مربع مسکن بود، هم‌اکنون (پس از 9 سال) و پس از افزایش مبلغ وام به 35 میلیون تومان، به عدد9 مترمربع کاهش یافته است.

کاهش التهابات ارزی: در صورت تداوم ثبات نسبی در بازار ارز و همچنین تخلیه تدریجی اثرات تورم‌زای ارز، قیمت مسکن از ناحیه ارز تحریک نخواهد شد.

عوامل دیگر

علاوه‌بر موارد فوق الذکر، بازار مسکن با برخی از عوامل جانبی نیز مواجه است که تاثیر آنها بر بازار مسکن، چندان شفاف نیست:

آزاد شدن نقل و انتقال مسکن مهر: تدوین فرآیند قانونی جهت خرید و فروش واحدهای مسکن مهر و اجازه انتقال واحدهای احداثی به غیر، افزایش تقاضا برای خرید این واحدها را به دنبال خواهد داشت. در این صورت با پیش‌بینی بهبود وضعیت پروژه‌های مسکن مهر، افزایش تقاضای خرید و افزایش قیمت واحدهای مسکن مهر دور از انتظار نیست. از سوی دیگر این مساله باعث افزایش عرضه مسکن مهر به بازار می‌گردد که این مساله می‌تواند تا حدودی- در شهرهای کوچک و متوسط- موجب تعدیل قیمت مسکن شود.

اقتصاد سیاسی مسکن: در خصوص تاثیر مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 بر قیمت مسکن، باید توجه داشت میزان تنش‌ها، تاثیر یکسانی بر جذب نقدینگی توسط بازار دارایی‌های مختلف مانند بورس، مسکن، طلا و ارز نخواهد داشت به‌گونه‌ای که در صورت شکل‌گیری یک توافق جامع و پایدار در مذاکرات و به تبع آن،‌کاهش بیشتر تنش‌ها و تحریم‌ها، انتظار می‌رود دارایی‌های تولیدمحور و اصطلاحا چسبیده به زمین مانند بورس و مسکن از جذابیت قابل قبولی جهت جذب نقدینگی برخوردار باشند.

جمع‌بندی

در مجموع می‌توان گفت پیش‌بینی قیمت مسکن براساس برآیند نیروهای فوق‌الذکر شکل می‌گیرد که می‌تواند همراه با خطا باشد؛ چراکه نه تنها نیروهای مذکور همسو نیستند، بلکه رفتار برخی از آنان از جمله فازدوم هدفمندی یارانه ها، نقدینگی و تورم، بورس و ارز، نامشخص بوده و بستگی مستقیمی به نظر و اراده دولت دارند که این مساله موجب پیچیدگی بیشتر و به‌تبع آن، افزایش خطا در پیش‌بینی قیمت مسکن می‌شود.

در این خصوص، هرچند پیش‌ فرض‌های گوناگون، منجر به پیش‌بینی‌های متنوع بازار مسکن می‌شود،؛ با این‌حال به نظر می‌رسد در سال 93، تثبیت قیمت مسکن منتفی است، اما این سخن به هیچ وجه به معنای ورود شوک قیمتی به این بخش نیست، بلکه آنچه بیش از سایر گزینه‌ها، محتمل به نظر می‌رسد این است که در صورت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت ساخت مسکن و همچنین افزایش دستمزدها در کنار افزایش عرضه مسکن، نرخ رشد قیمت مسکن در سال 1393 کمتر از تورم عمومی بانک مرکزی باشد.

مشاور وزیر راه‌وشهرسازی: جهش قیمت‌مسکن منتفی است

حسین عبده‌تبریزی، متخصص بازارهای مالی و سرمایه و مشاور وزیر راه‌وشهرسازی درباره چشم‌انداز سال آینده بازار مسکن معتقد است: اگر چه هم‌اکنون در برخی از شهرها و حتی کلان‌شهرها، در حوزه‌ کاربری تجاری یا مسکونی، حجم عرضه به سطح مازاد رسیده، اما در کل کشور همین الان یک میلیون و 700 هزار کسری واحد مسکونی وجود دارد که باید با ساخت‌وسازهای سال‌های آینده جبران شود.

عبده‌تبریزی در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در 5سال آینده باید سالانه حداقل 2/1 میلیون واحدمسکونی در کل کشور ساخته شود تا نرخ طبیعی «8درصد مازاد عرضه برای برقراری تعادل در معاملات مسکن» اتفاق بیفتد و طرفین بازار حین انجام معامله با احساس کمبود واحد برای فروش مواجه نشوند.وی درباره آینده قیمت مسکن نیز تاکید کرد: جهش قیمت مسکن در سال93 منتفی است و پیش‌بینی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه قیمت واحدهای مسکونی در دسته‌ای از متراژ‌ها به تناسب تورم و رشد قیمت سایر کالاها، قدری با افزایش ارزش روبه‌رو شود که البته رشد تدریجی قیمت اسمی مسکن کمتر از سطح تورم، به معنی کاهش ارزش واقعی ملک خواهد بود. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

SDN: 1392/12/109:12:17،
87
43
اینا فکر کردن ما نمیفهمیم
میگن سود فلان کم شده خانه زیاد ساختن
آخه مگه میشه اینا خونه ساخته باشن بعد ارزون نشه ک هیچ گرون هم بشه
دانیال: 1392/12/112:17:00،
83
54
خونه رو با یکسال حقوق باید گرفت نه با 100 وامو و .......
امیدوار: 1392/12/113:50:47،
112
39
من چشمم آب نمیخوره قیمت ملک بیاد پایین
وقتی بنزین گرون بشه همه چی میره بالا اینا
همه دل خوشیه خبری نیست.الان که راکد مونده
خیلیا نمیفروشن که بره بالا دوباره.
قاسمی: 1392/12/113:53:01،
58
69
موقعی که عرضه زیاد وتقاضا کم باشه باید قیمتها به همان نسبت که درسال 89 بالارفت باتوجه به ارزون شدن آهن باید قیمت 50% کم بشه تا همه اقشار مردم حداقل سرپناه داشته باشند نه اینکه انبوه سازان به فکرجیب خودشون باشند
خوش خیال : 1392/12/120:08:46،
100
53
دولت داره خوراک پتروشیمی ها رو چهار برابر میکه
از اول فروردین داره سوخت را 50 درصد گران میکنه
حقوق کارگرها 30 درصد افزایش میابه
فرهنگ مردم ما رو هم که میتونید حس بزنید
شما یه دلیل بیار که در سال 93 ارزونی باشه فقط یه دلیل
سنگاب ارک: 1392/12/109:12:22،
121
42
پس قیمت مسکن سال 93 افزایش پیدا نمیکنه. فقط متری از 2میلیون به 2.5 افزایش قیمت میشه .کارشناسان گفتن خیلی کم . فقط 25درصد /؟؟؟؟؟
حميد: 1392/12/112:06:31،
86
33
پدر من اوایل ازدواجش توی خونه سازمانی اداره می نشست و با حقوق ماهی 2000 تومن بعد از 18 ماه پس انداز ( به غیر خوراک و پوشاک ) یک خانه دوبلکس نزدیک محل کارش ( اطراف ایستگاه راه آهن مشهد) خرید
به نظرتون الان با حقوق برجی 850 هزار تومان چند برج طول میکشه دوباره بتونه چنین خانه ای بخره ؟؟؟
بي نام: 1392/12/109:24:21،
72
33
منطقي بنظر ميرسه
پاسخ به بی طرف: 1392/12/221:33:10،
33
43
آقا چرا داری شلوغش میکنی ؟ اولا ساختمون 3 طبقه نیازی به آسانسور نداره , ضمنا هزینه آسانسور 4 نفره برای ساختمان 4 طبقه حداکثر 30 میلیونه با 25 تومن هم میشه.توی شهرستان هزینه ساخت متری 500000 تومنه متوسط.
أمير: 1392/12/109:29:08،
168
76
اين يعني حداقل رشد مسكن در سال اينده ٢٥ درصد است
سازنده: 1392/12/109:35:55،
89
72
الان قيمت هاي فروش در خيلي ازشهرها از هزينه ساخت كمتر است حتما"قيمتها بالا ميرود واحتمالا" اين دوره رشد قيمتي از شهرستانها شروع ميشود
علی: 1392/12/109:53:22،
84
60
یکی از آشنایان ما (در شهرستان) زمین خریده 45میلیون 150میلیونم خرجش ساخت کرده الان حدود 500 میلیون قیمت خونشه،با چه منطقی میگی قیمت فروش کمتر از هزینه ساخته
بی طرف: 1392/12/110:59:12،
71
52
دوست عزیز سازنده کاملأ درست میگن . من خودم الان دارم واسه خودم خونه میسازم که بتونم دست زنم رو بگیرم و بعد از مدت ها برم تو خونه خودم بشینم اما الان که 5-6 ماه هست که شروع کردم واقعأ به اشتباعهی که کردم پی بردم . اگر پول نقدم رو میدادم خونه میخریدم هم اذیت نمیشدم هم هزینه ساخت حد اقل با خریدش برابر بود .
بی طرف: 1392/12/111:02:39،
75
98
در جواب دوست عزیز علی هم باید بگم که اگر اینجوری باشه همه ساخت و ساز کار ها میرن اونجا زمین میخرن 45م بعد 150 م خرج میکنن و سود 300 م میکنن !!!! پس با عقل جور در نمیاد این سود توی بازار الان !!!!!! شاید آشنا شما 10 سال قبل زمین خریده باشه !!!! شاید هم قیمت خونش رو زیاد گفته !!!!!
بی طرف: 1392/12/111:16:03،
71
40
مخارج ساخت یک 3 طبقه کلأ 450 متری
مجوز شهرداری 30م
فنداسیون 20م
اسکلت فلزی 75م
سقف 28م
دیوار چینی 10م
سفیدکاری 10م
نما 25م
آسانسور 40م
درب برقی و پنجره ها 20م
کاشی سرامیک 25م
مجوز برق و آب و گاز و تلفن و آتشنشانی 40م
کابینت . پکیج 45م
368م مخارج ساخت !!!+ زمین که الان کلأ 300م قیمتش هست (خوشبینانه)البته من 10 سال قبل خریدم 12م .
بی طرف: 1392/12/111:22:44،
78
34
668م حداقل مخارج هست که 330 مترش قابل فروش هست و 120 متر شامل پله و آسانسور و اضافه پارکینگ هست که قابل فروش نیست یعنی پولتو دور ریختی!!!!!این هم فروش>330*م2100 = 693000000م
یعنی فقط 25م سود !!!! واقعأ ارزش ساخت نداره . اما قطعأ قیمت خونه سال آینده بالا خواهد رفت ومهمترین دلیلش هم گرون شدن سوخت هست.مانند سال86که سوخت گران شدهمه چیزبالا رفت .
مهدی: 1392/12/111:25:28،
65
36
بله اقای سازنده شما راست میگین تا زمانی قیمتها بالا نرود ملت خرید نمی کنند همیشه بوده و هست

علی: 1392/12/111:41:28،
52
46
دوست عزیز آقای بیطرف با قیمتها که شما گفتین سازنده ها وبساز بفروشها باید کاسه گدایی دست بگیرن برای نون شب زن وبچه شون ،شما انگار باهشون ارتباط نداری،بهترین ماشین،بهترین خونه ،مسافرتهای خارجی،و..... این آشنای ما هم 2سال پیش زمین خرید،یکساله دوطبقه ساخت وقیمتش به نرخ روزه وگرون هم نمیگه، والان داره وارد رسته سازنده ها میشه
عاقل: 1392/12/112:00:13،
68
36
من هم با شما کاملا موافقم چون در حال حاضر برای خودم در حال ساخت ویلا هستم هر متر مربع تقریبا 1.2 میلیون برایم تمام میشه تازه بدون لوکس بازی و تزئینات گران قیمت و مجوزها بنابراین حداقل قیمت تمام شده بدون سود وقیمت زمین حتما به طرف 1.5 میل خواهد کرد الان خونه ساخته شده مفته!!
هادی: 1392/12/113:05:28،
56
37
ولشون کن بابا اینا فرق گچ و پودر سنگو نمیدونن.500 میلیون خرج 400 متر آپارتمان و 5 تا پارکینگ کردم 800 تومن پول زمین جمعا 1.300 ......حالا متری 3 تومن بفروشم؟
مجتبی-شیراز: 1392/12/109:38:30،
112
56
شک نکنین مسکن گرون میشه
رضاااا: 1392/12/109:45:56،
83
36
واقعا متأسفم .... خواهشی دارم که این مسئولین خنثی هیچ حرفی نزنن ... میگن ارزون میشه و نتیجه برعکس میده
.
.
.
ارزن بشو نیست ...
حسین: 1392/12/109:52:40،
49
40
من متوجه نمیشم،اقایان اوضاع مردمو نمیدونن یا خودشونو زدن به ...
سازنده-تبریز: 1392/12/109:55:49،
95
44
با سلام خدمت عزیزان،
با توجه به افزایش 40% تا 45% تعرفه عوارض محلی، افزایش 5برابری انشعاب برق، افزایش 3 برابری انشعاب آب، میانگین افزایش 25% مصالح، افزایش 35% دستمزد کارگران ساختمانی و افزایش محتمل 70% حاملهای انرژی به نظر میرسد شوک قیمتی خیره کننده ای را در سال 93 پیش رو داشته باشیم که سهم خود دولت از این افزایش قیمت ها غیرقابل کتمان است!
نیما: 1392/12/110:04:33،
66
40
قصه اول مرغ ویا اول تخم مرغ شد اقا خود مسکن بیشترین عامل تورم جامعه هست بعد اونوقت می خواهی تورم مسکن رو بدون احتساب تورم حساب کنی عجب عقل کلی هستی به هر ترتیب منظور شما اینه که نشون بدید مسکن افزایش نجومی نداشته مردم رو چی حساب کردید؟
کیوان: 1392/12/110:18:22،
56
70
دوستان شک نکنید من مطمئنم که مسکن در سال آینده راکد میمونه.اگه تورم 25 باشه در عوض با کم شدن تحریمها اجناس خارجی بالاخص چینی قیمتشون میات پایین و قیمتها تو همین رنج میمونه.در ضمن همین الانشم کسی قدرت خرید نداره چه برسه گرون ترم بشه.خونه ای که سه ماه پیش آگهی کردن هنوز موجوده.خرید و فروش تو اوج رکودشه.
قمبل خان: 1392/12/110:29:31،
74
40
تجربه نشان می دهد هر چی گفته شده عکسش اتفاق افتاده ..
مسلما اگر رشد طلا و دلار و بورس و خودرو .. کم باشه مردم میروند سراغ مسکن و نتیجه افزایش قیمت هست روی هم رفته مسکن در بازه بلند مدت خیانت نمی کند و گرون میشه
بي ترمز: 1392/12/111:02:00،
41
42
دوستان تا نتيجه مذاكرات مشخص نشود هيچ پيش بيني نميشه كرد... چرا كه خدايي نكرده اگر توافقي صورت نگيره چه بسا مسكن افت هم داشته باشه و ارز و طلا افزايش....تا خرداد هـيچ متغييري به جز تحريم ها مشخص كننده بازار نخواهد بودو اميد وارم گراني نداشته باشيم و فقط شاهد رونق كسب و كار باشيم... امين
بهرامي : 1392/12/111:15:06،
59
31
طي ساليان گذشته همش ميگن گرون نشده دونمشه
اما طي 20سال گذشته مسكن بيشتراز50برابرشده!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بهروز: 1392/12/111:24:36،
58
72
افزایش قیمت غیر ممکنه چون عرضه در سال 93بسیار بالا ست وتقاضا بسیار ناچیز وحتی صفر خواهد شد چون مردم با توجه به اجرای هدفمندی یارانه ها ضعیف تر خواهند شد در ضمن اگه قیمت زمین کاهش پیدا کند کاهش قیمت اپارتمان خیلی بیشتر از 10 الی 15 درصد خواهد بود.ایا به نظرتان اینطور نیست؟
ه_اقتصاد: 1392/12/112:09:45،
43
46
با این انتظارات کاهشی است که قیمت ها میان پایین.
آفرین
عاقل: 1392/12/113:54:42،
45
41
با وجود پیش بینی افزایش قیمت تمام شده ساختمان با شما موافقم چون به علت رکود حاکم زمین باید بیاید پایین و چون سهم البهای زمین در قیمت نمام شده بالاست بعید نیست کلنگی ها وبالطبع قیمت آپارتمان سیر نزولی داشته باشد!!!
ماهاتما گاندي: 1392/12/111:29:23،
59
40
قيمت كاره گرو مواد خوام ١٠ برابر شده!!! تازه با فاز دوم بيشتر ام ميشه،اون وقت ميگه رشد قيمت منفيه!!! مارو چي فرز كردي؟؟؟!
روح اله: 1392/12/111:35:09،
39
37
معمو لامسولین نصف چیزی راکه میدونن میگن به نظرمن پول را بایدحفظ کردتاسال دیگر
حامد: 1392/12/111:39:41،
40
47
در این که گرون میشه شکی نیست چون همه چی داره گرون میشه ولی چون دستمزدها و پس انداز ملت متناسب با ای افزایشها نیست تقاضا از این هم کمتر میشه واین رکود باعث کاهش قیمت میشه و نهایتا باعث افزایش انک قیمت میشه مثلا 10 درصد
محمد: 1392/12/112:01:29،
55
36
تجربه نشون داده وقتی میگن چیزی ارزون میشه مطمئن باشید گرون میشه
شاهینtehran: 1392/12/113:47:18،
52
30
در کنار همه این عوامل چه فزاینده و چه کاهنده، تلاش دلالان و مشاورین املاک متقلب و سودجو رو هم باید در افزایش قیمت مسکن اشاره کرد. مشاورین املاکی که به عقد قراردادهایی بالاتر از قیمت مصوب و منطقی و عقلایی هر منطقه به گرانی مسکن در مناطق تهران دامن میزنند و جلوی سودجویی و فعالیت این سودجویان باید گرفته بشه.
NBA: 1392/12/200:35:52،
42
30
مطلبی که شما بیان نمودید صرف تهران نبوده ، و در شهرستانها هم صادق است.
amin: 1392/12/115:57:28،
53
34
عمرا اگه پایین بیاد
jalil: 1392/12/119:12:21،
40
58
سال 93 قیمت مسکن تغییری که نمیکنه هیچ بعلت عرضه زیاد واحدهای مسکن مهرآماده شده ممکنه حتی پایین تر بیاد..
Z: 1392/12/123:12:36،
67
36
پيش بيني شما از روند قيمت مسكن در سال 1393 چگونه است؟
افزايش=+
كاهش=-
محسن: 1392/12/202:06:32،
37
33
سال93ارزون نميشه ،بلکه گرون ميشه بخاطره اينکه بنزين وگازوئيل چندبرابربشه ميخواهد مسکن.......
محمد: 1392/12/212:05:23،
49
41
خدا کنه تحریم ها ورداشته بشه بلکه فرجی باشه چون قدرت خرید مردم بخصوص ما کارمندان خیلی اومده پایین و به مسکن چیزیش نمی رسه
عمو علی: 1392/12/212:52:21،
34
29
به نظر من وقتی بانکها دارن 25 درصد یکساله سود میدن وبا توجه به سو مدیریت و ریخت وریز زیاد بانکها مطئن باشید ساله دیگه دسته کم 40 درصد از ارزش پول کم میشه این تجربه در سالهای قبل هم که سود بانکی زیاد شد داشتیم در نتیجه اگر هدفمندی یارانه ها را هم در نظر نگیرم هر کسی که پولشرو تبدیل به یک کالای سرمایه ای کنه توانسته ارزش پولشرو حفظ کنه
شادمهر: 1392/12/213:16:57،
38
33
با عرض سلام خدمت دوستان عزيز
شما خودتون كلاه خودتون و قاضي كنيد تا حالا شده قيمت خونه پايين بياد شايد يه موقعي موقت ثابت بشه و لي پايين نمياد من خودم چند روز پيش خونه خريدم همه بنگاهي ها بلا استثنا مي گفتن خونه سال بعد 20 درصد گرون مي شه . يكي از همكارام داره شمال خونه مي سازه ببخشيد به غلط كردن افتاده حالا قضاوت با شما
من: 1392/12/216:00:05،
31
50
قطعا خونه گران خواهد شد...شک نداشته باشید
فرخ نصیری: 1392/12/216:02:33،
54
35
اگه آمارها درست بشه تعداد پروانه های ساختمانی که صادر شده مسکن تقریبا اشباه شده هستش وبا توجه به آزاد شدن خرید فروش مسکن مهر عرضه در بازار بیشتر از تقاضا بوده و امکان افزایش قیمت بعید هستش
شهنام: 1392/12/308:54:00،
34
52
سلام
بحث تورم درسته، بحث افزایش قیمت درسته، بحث نیاز جامعه درسته.
ولی ملاک تعیین کننده در اقتصاد دو فاکتور عرضه و تقاضا است. و در شرایط فعلی مردم ما باید این فرهنگ را داشته باشند که تقاضاشون رو کنترل کنند تا جلوی دلالا بتونن وایستن.
فرهاد : 1392/12/310:09:36،
68
31
مسکن در موقع گرانی دلار و سکه با همان شیب به بالا رفت ولی در موقع پایین آمدن 35 در صدی انها مقاومت نشان داد .فقط مدتی راکد هستش اگه ارزان نشه گران نخواهد شد با توجه به ساخت و سازها هم که می بینیم
مرتضي: 1392/12/312:46:04،
27
37
همين چند روزه بطور متوسط 500 تومان رفته روي قيمتها
safa: 1392/12/317:04:19،
32
63
ای بابا منظوری ندارن جدی نگیرید دوروز دنیا رو؟؟؟
رضا: 1392/12/615:54:14،
34
31
گران میشه 100 درصد
رضا: 1392/12/1617:53:27،
41
54
اگه تحريما برداشته بشه نقدينگي ميره سمت توليد و مسكن گرون نميشه وگرنه همين اشه و كاسه
انبوه ساز: 1392/12/1918:52:53،
79
40
به نظر من چون قیمت ساختمان با درآمد خانوارهای ایرانی هم خوانی ندارد پس انتظاری برای افزایش تقاضا در سال آینده و افزایش قیمتهانیست لذا به نظر بنده مسکن برای رونق گرفتن نیاز به 30 درصد افت قیمت نسبت به قیمت کنونی داره که این افت قیمت با توجه به افزایش هزینه ساخت در سال آینده باید با کاهش قیمت زمین جبران بشه
e-k: 1393/1/2320:12:53،
33
39
خلاصه نیمه دوم سال 93 قیمت خانه زیاد میشه
حقیقت: 1393/3/1710:03:07،
26
40
این تورم 200 درصدی رو کفتن 25 درصد چی شده بزار خونه از متری 2 میلیون بشه 10 میلیون چی میشه ماشاله تحمل داریم صبرم که داریم دیگه چی میخوای تازه با این همه گرونی این چند ساله شعار جدیدمون فرزند بیشتر زندگی بهتر
بیچاره: 1395/3/1114:02:57،
28
50
ما خریدیم ولی گرون نشد 2 ساله مشتری نداره الان ساله95 هست همه پیش بینی ها اشتباه بود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار