کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسط رهبر انقلاب

کدخبر:۳۵۷۶چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۷:۲۲۳۷۹۲ بازدید

اگر از الگوی اقتصاد مقاومتی پیروی شود، نه تنها کشور بر همه‌ مشکلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را به شکست و عقب‌نشینی وا‌می‌دارد، بلکه خواهد توانست با حفظ دستاوردهای کشور و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با ابلاغ سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» بنا بر‌ بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی ـ که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است ـ تأکید کردند: رهبر انقلاب در متن ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تأکید کرده‌اند که اگر از الگوی اقتصاد مقاومتی پیروی شود، نه تنها کشور بر همه‌ مشکلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را به شکست و عقب‌نشینی وا‌می‌دارد، بلکه خواهد توانست با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه‌های گوناگون و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز بیست ساله، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد. 

متن ابلاغیه رهبر معظم انقلاب به رؤسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح زیر است: 

بسم‌اللّه الرحمن الرحیم

ایران اسلامی با استعدادهای سرشار معنوی و مادی و ذخائر و منابع غنی و متنوع و زیرساخت‌های گسترده و مهم‌تر از همه، برخورداری از نیروی انسانی متعهد و کارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت، اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی که‌‌ همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کند نه تنها بر همه‌ مشکلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را که با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی کرده، به شکست و عقب‌نشینی وا‌می‌دارد، بلکه خواهد توانست در جهانی که مخاطرات و بی‌اطمینانی‌های ناشی از تحولات خارج از اختیار، مانند بحران‌های مالی، اقتصادی، سیاسی و... در آن رو به افزایش است، با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه‌های مختلف و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز بیست ساله، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد. 

اکنون با مداقه لازم و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که در ادامه و تکمیل سیاست‌های گذشته، خصوصاً سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و با چنین نگاهی تدوین شده و راهبرد حرکت صحیح اقتصاد کشور به سوی این اهداف عالی است، ابلاغ می‌گردد. 

لازم است قوای کشور بی‌درنگ و با زمان‌بندی مشخص، اقدام به اجرای آن کنند و با تهیه قوانین و مقررات لازم و تدوین نقشه راه برای عرصه‌های مختلف، زمینه و فرصت مناسب برای نقش‌آفرینی مردم و همه فعالان اقتصادی را در این جهاد مقدس فراهم آورند تا به فضل الهی حماسه‌ اقتصادی ملت بزرگ ایران نیز همچون حماسه سیاسی در برابر چشم جهانیان رخ نماید. از خداوند متعال توفیق همگان را در این امر مهم خواستارم. 

سیّدعلی خامنه‌ای

۲۹/ بهمن ماه/ ۱۳۹۲

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی

با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا ابلاغ می‌گردد: 

۱ ـ تأمین شرایط و فعال‌سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‌های جمعی و تأکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط. 

۲ ـ پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه. 

۳ ـ محور قرار دادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویتِ رقابت‌پذیری اقتصاد، ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استان‌ها و به کارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در جغرافیای مزیت‌های مناطق کشور. 

۴ ـ استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌ها در جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره‌وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی. 

۵ ـ سهم‌بری عادلانه عوامل در زنجیره‌ تولید تا مصرف متناسب با نقش آن‌ها در ایجاد ارزش، به ویژه با افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق ارتقاء آموزش، مهارت، خلاقیت، کارآفرینی و تجربه. 

۶ ـ افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی (به ویژه در اقلام وارداتی)، و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی و ایجاد تنوع در مبادی تأمین کالاهای وارداتی با هدف کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص. 

۷ ـ تأمین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی با تأکید بر افزایش کمی و کیفی تولید (مواد اولیه و کالا). 

۸ ـ مدیریت مصرف با تأکید بر اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالاهای داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقاء کیفیت و رقابت پذیری در تولید. 

۹ ـ اصلاح و تقویت همه‌جانبه‌ نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی، ایجاد ثبات در اقتصاد ملی و پیشگامی در تقویت بخش واقعی. 

۱۰ ـ حمایت همه جانبه‌ هدفمند از صادرات کالا‌ها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت از طریق: 

 ـ تسهیل مقررات و گسترش مشوق‌های لازم، 

 ـ گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیرساخت‌های مورد نیاز، 

 ـ تشویق سرمایه گذاری خارجی برای صادرات، 

 ـ برنامه ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، شکل‌دهی بازارهای جدید، و تنوع بخشی پیوند‌های اقتصادی با کشور‌ها به ویژه با کشورهای منطقه، 

 ـ استفاده از ساز و کار مبادلات تهاتری برای تسهیل مبادلات در صورت نیاز، 

 ـ ایجاد ثبات رویه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پایدار سهم ایران در بازارهای هدف. 

۱۱ ـ توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج. 

۱۲ ـ افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشور از طریق: 

 ـ توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان به ویژه همسایگان. 

 ـ استفاده از دیپلماسی در جهت حمایت از هدف‌های اقتصادی، 

 ـ استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای. 

۱۳ ـ مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق: 

 ـ انتخاب مشتریان راهبردی، 

 ـ ایجاد تنوع در روش‌های فروش، 

 ـ مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش، 

 ـ افزایش صادرات گاز، 

 ـ افزایش صادرات برق، 

 ـ افزایش صادرات پتروشیمی، 

 ـ افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی. 

۱۴ ـ افزایش ذخایر راهبردی نفت وگاز کشور به منظور اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و تأکید بر حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز، به ویژه در میادین مشترک. 

۱۵ ـ افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه (براساس شاخص شدت مصرف انرژی) و بالا بردن صادرات برق، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی با تأکید بر برداشت صیانتی از منابع. 

۱۶ ـ صرفه جویی در هزینه‌های عمومی کشور با تأکید بر تحول اساسی در ساختار‌ها، منطقی سازی اندازه دولت و حذف دستگاه‌های موازی و غیرضرور و هزینه‌های زاید. 

۱۷ ـ اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی. 

۱۸ ـ افزایش سالانه‌ سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگی بودجه به نفت. 

۱۹ ـ شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و.... 

۲۰ ـ تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، تولید ثروت، بهره‌وری، کارآفرینی، سرمایه گذاری و اشتغال مولد و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به اشخاص دارای خدمات برجسته در این زمینه. 

۲۱ ـ تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان سازی آن به ویژه در محیط‌های علمی، آموزشی و رسانه‌ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی. 

۲۲ ـ دولت مکلف است برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با هماهنگ سازی و بسیج پویای همه امکانات کشور، اقدامات زیر را معمول دارد: 

 ـ شناسایی و به‌کارگیری ظرفیت‌های علمی، فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان آفندی و اقدامات مناسب. 

 ـ رصد برنامه‌های تحریم و افزایش هزینه برای دشمن. 

 ـ مدیریت مخاطرات اقتصادی از طریق تهیه طرح‌های واکنش هوشمند، فعال، سریع و به هنگام در برابر مخاطرات و اختلال‌های داخلی و خارجی. 

۲۳ ـ شفاف و روان سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار. 

۲۴ ـ افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی و ترویج آن.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شاهینtehran: 1392/11/3014:17:03،
182
51
تا تحریمها برداشته نشه به صورت کامل این مواردی که رهبر بهش اشاره کرده عملی نمیشه. باید تحریمها هم به صورت کامل بشکنه.
مجتبی: 1392/11/3018:53:12،
52
75
از اینکه رهبر سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی را روشن نموده اند،بسیار سپاسگزاریم.اکنون خواهش ما این است که درباره سیاستهای جزئی هم اقدامی بنمایند تا هر تولیدکننده ای در کشور برای بقا بهای کالاهایش را بالا نبرد و کیفیت آنها را پایین نیاورد و در اقدامی هماهنگ هم دولت و مجلس با وضع قوانین و تعرفه های بالا از آنها حمایت نکنند.
تحلیل گر اقتصادی: 1392/11/3022:50:50،
71
21
تا زمانی که مافیای قدرت، ثروت و انحصار در این مملکت وجود دارد رسیدن به این اهداف غیر ممکن است. ابتدا باید ریشه های فساد مالی و انحصار طلبی خشکانیده شود.
سجاد: 1392/11/3014:31:39،
145
35
خدایا شکرت

خودت عاقبت همه رو ختم به خیر کن
شاهینtehran: 1392/11/3014:42:18،
174
25
اون که درست. خدا رو باید همیشه در نظر گرفت در زندگی.

ولی به قول شاعر که میگه:
نشستیم و گفتیم خواست خداست
ولی این بهانه ست حقیقت کجاست
تا کی خودفریبی که تقدیر بود
حقیقت همینه که تقصیر ماست
از ماست که بر ماست
مهدی: 1392/11/3014:36:30،
35
302
دست مقام معظم درد نکنه
وحيد : 1392/11/3018:15:41،
34
209
منفي زدن يعني چي ؟مگر مواردي كه رهبري ابلاغ كردند تديبر و عقلانبت نيست شايد منتظريم ديگران براي ما كاركنند هيچ كشور ابادو پيشرفته اي در دنيا به وجود نيامده مگر با همت و پشتكار مردم خودش
مردم: 1392/12/108:23:36،
74
15
مردم تلاششون رو کردن و دیدن سرمایه هاشون با سوء مدیریت و فساد مالی از بین رفته و اینکه انتظارات برآورده نشده.
داریم نیروی جوان را از دست میدیم.
فرمایشات مناسب و خوب اما وقتی پشت درهای بسته هستیم عملی نیست.
ابتدا باید درها باز شود و منابع در راستای اهداف مملکت خودمون پیش بره...چقدر می خواهیم زمان پیشرفت کشور رو به عقب برانیم؟!
میزان: 1392/11/3014:38:51،
204
18
50%مشکلات از تحریم اما بیشترش از بی تدبیری وکج سلیقه گی مدیریتیه
کیومرث: 1392/11/3014:53:12،
102
4
دولت که همه ابزار کفایتی و مدیریتی رو در دست نداره
نهادهای نظامی و....بیشتر از دولت ابزار دارند
تکلیفی درخور هم به اونها داده بشه که اگر قراره دولت مسئول باشد
همه اجزا ودستگاههای دیگر هم چوب لای چرخ دولت نگذارند
وبگذارند مسئول وپاسخگو یکی باشه
حسن: 1392/11/3015:03:08،
77
13
به نظر من
- وقتی تعداد بندهای و تبصره های سیاستهای کلی خیلی زیاد باشد ، اجرای آن تقریبا غیر ممکن و در خوشبینانه ترین حالت ناقص و بی اثر یا کم اثر می شود
- مهمتر اینکه ، همه این سیاستها در گرو سیاست خارجی و روابط بین المللی کشور است
اسکندر شیاسی: 1392/11/3015:24:05،
37
97
اگر دست ازچشم و همچشمی برداریم ومصرف گرایی رو کاهش بدیم وریخت پاشهای بیمورددرجشنها وعزاداریهامون رو کم کنیم وبه دستورات ائمه علیهم السلام درموردقناعت و اعتدال درمصرف عمل کنیم آنوقت گامهای بلندی درمسیر خودکفایی کشوربرداشته خواهدشد.ودر این جهاداقتصادی دولتمردان ونمایندگان مجلس بیش از همه باید الگو باشند.
کارمند: 1392/11/3016:01:19،
99
16
در بیانات ایشان جایی برای انرژی پاک و سواد گرایی و جناح گرایی در صنعت و همچنین محیط زیست و آینده نسل حال و نسل آینده دیده نمی شود
باران: 1392/11/3018:06:06،
101
23
جای دکتر خالی که همه اين اوامر را مو به مو اجرا نمايد !!
بهنام: 1392/11/3020:58:27،
65
15
تنها راه نجات کشور تنها یکی است و آن هم فقط در دست خود آقا است و آن چیزی نیست به جز حاکمیت قانون و داشتن قوه قضائیه مستقل که از هیچ مقامی توصیه قبول نکند حتی خود آقا. بجزاین باقی همه فقط حرف و شعار است و بس!
آریا: 1392/11/3021:51:37،
24
10
به نظر من تقریبا تمام موارد گفته شده توسط رهبر انقلاب مسائلی بوده که کشور حتی قبل از تحریم باهاش درگیر بوده و اگر واقعا اجرا بشن خیلی عالیه ، البته موارد زیر برای عملی شدن طرح خیلی مهمه :
-مدیریت یکپارچه و قدرتمند و حذف دستگاههای موازی -فرهنگ سازی مردم -قوه قضاییه مستقل برای مبارزه با فساد مالی -آزادی کامل روزنامه ها و رسانه ها
حسن: 1392/11/3022:50:55،
44
19
از دیدگاه من سیاستهای کلی باید موارد ذیل باشد
1- بهبود روابط بین المللی با همه کشورها
2- توجه و برنامه ریزی بمنظور تولید و استفاده از انرژی های پاک خورشید ، باد ، آب
3- اصلاح نظام اداری و اقتصادی
4- توجه وسرمایه گذاری بیشتر در تجارت و دولت الکترونیک

بنده خدا: 1392/11/3023:05:32،
43
11
اگرافرادیکه منابع مالی دراختیارشان است به آن دنیا ایمان داشته باشند همه مشکلات حل میشود
بهنام: 1392/12/222:05:51،
12
10
بنده خدا! کشور باید طوری اداره شود که افراد چه به آن دنیا اعتقاد داشته باشند چه نداشته باشند به خودشان اجازه ندهند حقوق سایرین را پایمال کنند.....مثل بلاد کفر اونور آب!
دادا: 1392/12/119:48:58،
55
12
یعنی مقاومت بیشترازاین.من که کمرم خم شده
علی: 1392/12/208:47:13،
28
12
مگه قرار نبود جمعیت ایران بشه 140 میلیون نفر ؟ چی شد ؟
ایرانی : 1392/12/307:32:59،
22
10
دیگه چقدر مقاومت کنیم فکر نمی کنید بیشتر ازاین به مردم فشار بیاد در حق مردم ظلم میشه
محسن: 1392/12/321:12:40،
16
12
درست دولت روحاني دلارو ثابت نگه داشته اما ميوه و....سرسام اور بالا رفته صد رحمت به دولت احمدي نژاد/قيمت خانه كاهش يافته ما كه پوله خريد نداريم مجبوريم اجاره كنيم كه اجاره ها هم بالا رفته حالا قدر دولت احمدي نژادو ميدونيم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار