کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سایه «پتروشیمی»‌ها روی لایحه بودجه

کدخبر:۳۵۵۰سه شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۸:۴۶۲۰۵۹ بازدید

صنعت پتروشیمی در ایران طی سال‌های اخیر در زمینه تولید محصولات متعارف و پایه پتروشیمی به موفقیت‌های خوبی دست یافته است اما بخش عمده این موفقیت مرهون خوراک و سوخت ارزانی است ...

«خوراک» هیاهو برای 42 شرکت :

صنعت پتروشیمی در ایران طی سال‌های اخیر در زمینه تولید محصولات متعارف و پایه پتروشیمی به موفقیت‌های خوبی دست یافته است اما بخش عمده این موفقیت مرهون خوراک و سوخت ارزانی است که توسط دولت در اختیار این صنعت قرار گرفته است. با این حال مصوبات اخیر مجلس درخصوص قیمت خوراک در سال آینده نگرانی‌های بسیاری را در بین فعالان این صنعت به وجود آورده است. نکته قابل‌توجه این است، این همه هیاهو که در پی تصویب خوراک 15سنتی پتروشیمی‌ها به وجود آمد، فقط شامل 42 شرکتی است که در این عرصه فعال هستند. همین تعداد کم، شایبه رانت‌خواری برخی از فعالان این بخش را به وجود آورده که سعی در ادامه روند قبلی با رایزنی‌های متعدد دارند. با این حال دیروز، مجلس رای به نرخ 13سنتی خوراک پتروشیمی‌ها داد و با این رای غایله را پایان داد.


توسعه دستوری

برنامه توسعه صنعت پتروشیمی در ایران، به دوران برنامه پنجم عمرانی (1356-1352) مربوط می‌شود. بررسی صورتجلسات شورای اقتصاد و شورایعالی اقتصاد نشان می‌دهد که محمدرضاشاه اصرار ویژه‌ای بر توسعه صنعت پتروشیمی داشته ‌است. وی اصرار داشت که مجتمع‌های پتروشیمی، مانند پالایشگاه‌های عظیم نفتی به‌عنوان ‌واحدهایی از شرکت ملی نفت توسط دولت ساخته نشوند، بلکه تلاش شود که بخش خصوصی در این زمینه سرمایه‌گذاری کند و با پشتوانه درآمدهای نفتی، فرمان توسعه صنعت پتروشیمی توسط دولت را صادر کرد. به‌هرحال توسعه صنعت پتروشیمی با اتکا به پول نفت و با شتابزدگی بسیار دنبال شد. نکته قابل‌توجه آن است که در آن سال‌ها از گاز (به‌عنوان خوراک پتروشیمی) استفاده دیگری نمی‌شد کرد و از این‌رو توسعه این صنعت، کمکی به عدم هدررفت گاز و تولید ارزش افزوده بالاتر بود اما با پیشرفت تکنولوژی و استفاده‌های جایگزین پتروشیمی باید به بالاترین ارزش افزوده توجه کرد که به نظر می‌رسد این مساله در بعد از انقلاب نیز مورد بی‌توجهی قرار گرفت.

پس از انقلاب روند توسعه این صنعت ادامه یافت و با بهره‌برداری از میدان گازی پارس‌جنوبی در دولت خاتمی و افزایش تولید گاز طبیعی در کشور، مجتمع‌های پتروشیمی بسیاری طی برنامه‌های سوم و چهارم توسعه (1388-1379) با استفاده از خوراک و سوخت گازی به بهره‌برداری رسیدند. در حال حاضر بخش عمده مجتمع‌های پتروشیمی در دو منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و تعدادی هم در سایر مناطق کشور مستقر هستند. نکته قابل‌توجه آن است که با وجود افزایش تعداد مجتمع‌ها و ظرفیت اسمی،‌درصد تولید این‌واحدها به ظرفیت اسمی از 78‌درصد در سال 1390 به 74‌درصد در سال 1391 کاهش یافته است.

آمار منتشرشده توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی نشان می‌دهد تولید محصولات پتروشیمی طی دوره 1391-1384 افزایش 159‌درصدی دارد و از 8/15میلیون‌تن به بیش از 41‌میلیون‌تن افزایش نشان می‌دهد اما این رشد در سال 1391 نسبت به سال 1390 کاهشی بوده است. تولید محصولات پتروشیمی که در سال 1390 معادل 42/7 میلیون‌تن بود با کاهش چهار‌درصدی به 41‌میلیون‌تن در سال 1391 رسید. فروش داخلی محصولات پتروشیمی از 4/9 میلیون‌تن در سال 1384 به 2/12میلیون‌تن در سال 1391 رسید که افزایش 149‌درصدی را نشان می‌دهد. البته فروش این محصولات در سال 1391 با کاهش 20‌میلیون‌تنی نسبت به سال 1390 مواجه شده است. صادرات محصولات پتروشیمی از 5/2 میلیون‌تن در سال 1384 با رشد 204‌درصدی به 15/8 ‌میلیون‌تن در سال 1391 رسید. صادرات این محصولات در سال 1391 نسبت به سال 1390 با کاهش 2/4 میلیون‌تنی مواجه شده است.

مصرف گاز طبیعی

بر اساس ارقام منتشرشده توسط وزارت نیرو در ترازنامه انرژی کشور، روند مصرف گاز طبیعی‌ واحدهای پتروشیمی طی دوره 1390-1384 به‌شدت صعودی بوده و از حدود هفت‌میلیون‌مترمکعب در سال 1384 به 22‌میلیون‌مترمکعب در سال 1390 بالغ شده است. سهم مصرف صنعت پتروشیمی از کل مصرف گاز طبیعی کشور از 12/9 درصد در سال 1384 به 21/3‌درصد در سال 1390 افزایش نشان می‌دهد که این سهم با توجه به طرح‌های توسعه مجتمع‌های پتروشیمی طی دوسال اخیر افزایش یافته است اما ارقام رسمی از آن در دسترس نیست.

افزایش نرخ خوراک

پانزدهم بهمن‌ماه سال‌جاری، در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده، مجلس نرخ قطعی خوراک گازی پتروشیمی‌ها را تعیین کرد. بر اساس این مصوبه، قیمت پایه خوراک گاز‌ واحدهای پتروشیمی در چارچوب قانون هدفمندکردن یارانه‌ها به گونه‌ای تعیین می‌شود که نرخ بازدهی داخلی ارزی سرمایه‌گذار (IRRE) این‌واحدها تا 25‌درصد باشد به شرط آنکه از 15سنت در هر مترمکعب کمتر ‌نشود. پس از اعلام‌نظر مخالف شورای نگهبان، رقم 15سنت به 13سنت کاهش یافت.مجتمع‌های پتروشیمی حاضر در کشور، خوراک‌های گازی و مایع دارند که آثار متفاوتی از تغییر نرخ خوراک خواهند پذیرفت. به‌طورکلی می‌توان شرکت‌های پتروشیمی را به دو دسته «تولیدکنندگان اوره» و «تولیدکنندگان متانول» تقسیم‌بندی کرد که این دو گروه آثار متفاوتی از افزایش قیمت خوراک خواهند پذیرفت. شرکت‌های اوره‌ساز به ‌نسبت شرکت‌های تولیدکننده متانول از افزایش قیمت خوراک تاثیرپذیری کمتری دارند زیرا مصرف گاز در تولید هر تن اوره، تقریبا 50‌درصد کمتر‌از تولید هر تن متانول است.  احتمال اینکه پتروشیمی‌ها پس از افزایش نرخ خوراک، نرخ محصولات‌شان با افزایش همراه شود نیز وجود دارد و یکی از مسایل مهم در این بخش نرخ تسعیر ارز است که در صورت افزایش نرخ خوراک، قیمت محصولات این گروه به احتمال زیاد با نرخ ارز مبادلاتی محاسبه می‌شود که در این صورت بخشی از افزایش قیمت خوراک را جبران می‌کند.

هیاهو بر سر هیچ

مصوبه اخیر مجلس درخصوص افزایش نرخ خوراک‌واحدهای پتروشیمی اگرچه هیاهو و جنجال بسیاری در بین فعالان این صنعت به وجود آورد اما به نظر می‌رسد این هیاهو بر سر هیچ است. شرکت‌های پتروشیمی با خوراک مایع بدون اثرپذیری از مصوبه مجلس، حتی با تخفیف هفت تا 10‌درصدی خوراک مایع با افزایش سود نیز همراه خواهند شد. شرکت‌های با خوراک گاز طبیعی نیز به احتمال زیاد با افزایش نرخ محصولات مواجه خواهند شد که این افزایش، بخشی (یا در برخی شرکت‌ها کل آن) از افزایش هزینه خوراک را جبران می‌کند.

بر اساس اطلاعات منتشرشده توسط شرکت ملی پتروشیمی در سال 1391، در حال حاضر 42‌واحد تولیدکننده محصولات پتروشیمی در کشور فعال هستند که این‌واحدها بر اساس ارقام ترازنامه انرژی کشور در سال 1390 حدود 22‌میلیاردمتر‌مکعب از 103‌میلیاردمتر‌مکعب گاز تولیدی کشور را مصرف می‌کند که این رقم بالغ بر 21/3 ‌درصد کل گاز طبیعی تولیدشده است. از این 22‌میلیاردمتر‌مکعب، 12‌میلیارد مربوط به خوراک و 10‌میلیارددلار مربوط به سوخت این ‌واحدهاست.  بدیهی است که صنعت پتروشیمی برای همیشه نمی‌تواند از حدود یک‌پنجم تولید گاز کشور (که با وجود طرح‌های توسعه‌ای احتمال افزایش این نسبت وجود دارد) تحت‌عنوان خوراک و سوخت یارانه‌ای استفاده کند و دلارهای حاصل از صادرات را با نرخ آزاد یا مبادله‌ای به فروش برساند و از این راه خود را سودآور نشان دهد. این یک بام و دو هوا باید هرچه زودتر از بین برود تا توان رقابتی این صنعت با سایر صنایع به‌خوبی مشخص شود. بررسی کارشناسان نشان می‌دهد بخشی از مجتمع‌های پتروشیمی با خوراک ارزان، اقتصادی و به‌صرفه هستند و در صورت افزایش قیمت، با ضرر و زیان هنگفت مواجه خواهند شد. هرگونه حمایت از صنایع باید مشخص و مقید به زمان باشد تا آنها خود را موظف به اصلاح روندهای غیربهینه بدانند. در غیر این صورت و با ادامه روند موجود، تجربه صنعت خودروسازی درباره پتروشیمی نیز تکرار خواهد شد و چند سال آینده به نقطه‌ای خواهیم رسید که هم‌اکنون صنعت خودرو در آن قرار دارد.
  

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوروش کبیر: 1392/11/2909:35:34،
23
7
تا زمانی که دولت و مجلس به این روال خودشون که کمک بدون برنامه ادامه بدن همین اش و همین کاسس.ازگلوی ملت میگیرن به خورد اقازاده ها و امسال زنجانی ها و... میریزن.این صحبتها تنها جنبه مصرف داخلی داره که یه جوری سره ملت باهاش گرم بشه.
" به یزدان گر که ما خرد داشتیم کجا این سر انجام بد داشتیم "
کامیار: 1392/11/2914:53:14،
10
15
جالبه بعضی از صنایع در ابتدای تشکیل از حمایتهای بیدریغ برادران برخوردار میشن بعد اینقدر نقدینگی شون بالا میره که میتونن در نهادهای انتخابی مثل مجلس و ... لابی کنن.این سرمایه و پول مردم که در اختیار این صنایع قرار میگره(برادران بخش خصوصی) و فشار اقتصادی در قالب افزایش قیمت حاملهای انرژی و ... فقط به مردم عادی(غیر برادر ) وارد میشه!
از عسلويه: 1392/11/2909:51:47،
15
12
كل پتروشيمي و آش را با جاش مفت دادن رفت . حالا آقايون نماينده هاي مجلس يادشون افتاده خوراكش را ارزان دارن مي دن . خوراك مفتي كه به كشور برادر قطر تقديم مي كنند تا خرج تكفيري ها بشه را نمي بينند .
saeed: 1392/11/2909:55:20،
16
11
اگه دلتون واسه ملت میسوزه برید ماشینو ارزون کنید مردم چه گناهی کردن اقا زاده های دولتی میدوزدن مردم و سهام داره حقیقی باید جورشو بکشه؟
666: 1392/11/2910:17:33،
16
10
فقط لطفا هيج جيزي رو با قبل از انقلاب مقايسه نكنيد كه جز غم و اندوه ثمر ديكه اى نداره به لطف انقلاب در همه زمينه ها به رشد و خودكفايي رسيديم و به يكى از قدرتمندترين كشورهاى دنيا نه تنها تو كره خاكى بلكه تو سيارهاى ديكه تبديل شديم فقط يه مشكل خيلى كوجولو داريم كه اونم نون شب مردم هست كه زياد هم مهم نيست
رهگذر: 1392/11/2914:13:54،
9
12
گل گفتی!
هوشیار: 1392/11/2910:23:01،
15
15
قابل توجه دولتی ها و مجلسی ها! یه خرده هم به فکر مردم باشین! پست و مقام و صندلی که دارین رو مدیون این مردم هستید.
خودشم: 1392/11/2911:22:26،
10
9
اگر سنگ اهن هم به قیمت واقعی فروش بره تولید فولاد ما ضرر ده میشه !! خود بخوان اخر قصه رو!!
آریاایران: 1392/11/2916:11:43،
9
10
تا وقتی فساد و رانت هست اوضاع همینه ، خود روحانی همین یکی دو روز پیش در وزارت نفت گفت باید جلوی فساد علی الخصوص در صنعت نفت گرفته بشه و رشد اقتصادی با فساد اقتصادی رابطه عکس داره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار