کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بیکاران تحصیل‌کرده ؛ قربانیان نظام آموزشی هستند

کدخبر:۳۰۷۸۸دوشنبه، ۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۳:۴۷۲۱۷۰ بازدید

در حالی متقاضیان اشتغال در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی تقریبا 3 برابر سایر متقاضیان بازار کار است که فزونی ورودی به دانشگاه‌ها از کیفیت ...

در حالی متقاضیان اشتغال در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی تقریبا 3 برابر سایر متقاضیان بازار کار است که فزونی ورودی به دانشگاه‌ها از کیفیت مهارت ‌آموزی کاسته است.

انتقاد به تربیت دانشجویان بدون مهارت تازگی ندارد؛ انتقادی که مسئولان ذیربط و در راس آن وزارت کار بارها به آن اعتراف کردند. طبق آمار رسمی ارائه شده سالانه حدود ۹۰۰ هزار دانشجو فارغ التحصیل می شود که حدود ۶۵۰ هزار نفر از این تعداد متقاضی جدید کار هستند. علاوه بر این طی ۵ سال آینده، سالانه حدود ۲۵۰ هزار نفر افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی به جمعیت جویای کار اضافه می‌شوند؛ این آمار را امیر باقری رئیس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرده است.

نکته قابل تامل اینکه، جمعیت متقاضی شغل در بین فارغ التحصیلان حدود ۳ برابر سایر متقاضیان بازار کار است و این، مسئله اصلی دولت شده، یعنی «اشتغالزایی با اولویت فارغ التحصیلان دانشگاهی».اما نکته دیگر اینکه مسئولان امر، بی مهارتی دانش آموختگان دانشگاهی را یکی از علل افزایش بیکاری در قشر تحصیل‌کرده می دانند و علت این بی مهارتی را، نظام آموزشی عنوان می‌کنند.

روی دیگر سکه عدم انگیزه جوانان خلاق برای کارآفرینی است که این عدم انگیزه را می‌توان در آمارهای بین‌المللی جستجو کرد. آمارهای بین‌المللی نشان از آن دارد که شاخص کارآفرینی ایران در بین کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در قعر جدول قرارداد و رتبه کشورمان در این بخش چهاردهم در بین ۱۵ کشور است!

در همین اصغر نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر مشکلات و ایردات ساختاری در نظام آموزشی کشور گفت: متاسفانه فقدان مهارت آموزی از ایرادات اساسی نظام آموزش عالی کشور است.

وی با بیان اینکه جوانان فارغ التحصیل پس از پایان دوره دانشجویی در مهارت ضعف دارند گفت: این، یک موضوع غیر قابل انکار است چراکه دانشگاه‌ها غالبا به آموزش نظام آکادمیک بسنده می‌کنند و در آموزش مهارت متمرکز نیستند. این مقام مسئول افزود: نکته دیگر اینکه نظام برنامه ریزی، سیاستگذاری و اجرایی کشور مبتنی بر سازوکارهای کارآفرینی نیست و در مقابل این سیاست‌ها مبتنی بر سازوکارهای دولتی و شبه دولتی است.

نورالله زاده با انتقاد از کمبود بنگاه‌های خصوصی بزرگ در کشور ادامه داد: معمولا در دنیا بنگاه‌های بزرگ و متوسط پیشران بنگاه‌های کوچک هستند؛ به عبارتی توسعه بنگاه‌های کوچک به تبع توسعه بنگاه‌های بزرگ و متوسط است. مدیرعامل صندوق توسعه امید افزود: در دنیا معمولا مزیت‌های رقابتی از سوی دولت‌ها تعیین نمی‌شود و دولت‌ها ضمن اینکه در حاشیه عمل می‌کنند، صرفا سیاست‌گذار هستند.

اما پیش از این نیز مهدی گودرزی رئیس مرکز کارآفرینی دانشگاه علامه طباطبائی پذیرش بیش از حد دانشجو در دانشگاه‌ها و تناسب کم بین آموزشهای ارائه شده در دانشگاه‌ها با نیازهای بازار کار را تنها یکی از دلایل کاهش کیفیت مهارت آموزی به دانشجویان عنوان کرد و افزود: بسیاری از دانشگاه‌ها، اساتید خود را مکلف به مهارت آموزی دانشجویان نمی‌دانند. البته باید برای تحلیل این موضوع نگاهی به ریشه‌های تاریخی ورود دانشگاه به ایران و تغییرات تاریخی این نهاد از بدو تاسیس تا کنون انداخته شود.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی هر چند معتقد است، نظام آموزش عالی ایران در موضوع اشتغال چندان موفق عمل نکرده چراکه فلسفه پیدایش آن نیز این امر نبوده اما امیدوار است: با تغییر در ماموریتهای دانشگاه‌ها و آیین نامه‌های ارتقای اساتید و اختصاص بودجه به دانشگاه‌هایی که دغدغه کارافرینی و اشتغال دارند، دانشگاه‌ها در سالهای آینده نقش بیشتری در موضوع اشتغال و کارافرینی بازی کنند.

تسهیل ورود به دانشگاه‌ها قطعا با کاهش کیفیت آموزش‌های عملی رابطه مستقیم دارد. هر چند رتبه علمی ایران در بخش فارغ التحصیلان مهندسی، پنجم است اما خروجی اشتغال جوانان به کیفیت این رتبه ارتباطی ندارد و متاسفانه امروز اشتغال جوانان فارغ التحصیل به مساله ای حاد برای دولت مبدل شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خواب (ایران مرفع ): 1395/9/810:08:37،
89
137
فارق تحصیل های هیچی بلد نیستن . فقط تئوری خوندن امتحان دادن عملی صفر . تازه باید وقتی میان بیرون باید مهارت مربوطه یاد بگیرن . نظام آموزشی تئوری بلای بازار کار عملی .
مهندس وحید ص: 1395/9/811:06:49،
167
22
بنظر من باید تمامی وزرای علوم و آموزش و پرورش 30 سال اخیر را اعدام کرد.
از یه طرف رفتن تو هر ده کوره ای یه دانشگاه زدن و عین دسنگاه پول چاپ کنی، پول در میارن.
از طرف دیگه به بچه های بی زبون مردم تو دبستان و دبیرستان فقط و فقط دروس بدرد نخور و افتضاح آموزش میدن.
این خودش بزرگترین ظلم و نقض حقوق بشر هست که 16 سال از بهترین سالهای عمر یکنفر را صرف آموزش چیزایی کنن که 99 درصدشون به هیچ دردی نمیخوره.
farzad: 1395/9/811:08:53،
93
28
بیکاری درنتیجه عدم سرمایه گذاری بوجود آمده است 80 درصد اقتصاد ایران دولتی است پس جوابگو این مسئله دولتها هستند که آمدند وعده توخالی دادند و رفتند
با تصویب قوانین سختگیرانه برای بخش خصوصی عملا این بخش را فلج کرده و این کار آفرینان مشغول خروج سرمایه خود از اینگونه فعالیت ها میباشند.مسئله ساده است راه حل راه همه میدانند ولی قرار نیست منافع جمعی در نظر گرفته شود
کوکی: 1395/9/811:14:25،
87
49
فارغ التحصیل همینکه بتونه املای فارغ رو فارق ننویسه خودش بزرگترین موفقیته.کی محاسیه کنه اون وقت؟ببخشید مگه یه دکتر جراح و متخصص میره تو پذیرش بیمار پذیزش میکنه یا جارو دستش میگیره بیمارستان رو تمیز میکنه یا پشت آمبولانس میشینه که میگی یاید کار عملی یاد بگیرن.یعنی یه مهندس عمران باید پی ساختمون رو طراحی کنه یعد انبر و سیم آرماتور بگیره خودشم بره اجراش کنه؟چه حرفیه میزنی دوست عزیز.
کوکی: 1395/9/811:19:03،
68
32
همین طرز فکر شماست که الان همچین حادثه ای تو راه آهن پیش اومد.طرز فکر شماست پراید با ۳۰ تا سرعت ۵ تا سرنشینش می میزن.همین طرز فکر شماست که هر روز یه پالایشگاه داره آتیش میگیره.طرز فکر شماست که جنگل های مشور دارن کچل میشن و سیلاب ها سرازیر.طرز فکر شماست که ۱۰۰ برابر حد مجاز از منابع زیر زمینی آب بر میدارن و زمین فرو میره.همه این مواردی که گفتم یه کار عملی قبلش انجام شده ولی یه کار عملی اشتباه.آره دوست عزیز اگه یه بیسواد اومد ۴ تا ساختمان ساخت و بخاطر پولش مهندس مهندس کردن این دلیل بر مهندس بودن اون آقا نیست.
بساز بفروش: 1395/9/811:22:16،
30
84
اقا ما دوتا نگهبان ساختمانی لازم داریم با مدرک حداقل لیسانس .اینم کار انقدر نگید کار نیست
علي: 1395/9/811:27:33،
78
24
در سال هاي پنجاه تا شصت و حتي هفتاد ما شاهد علاقه شديد جوانان به تحصيل علم دانش بوديم
اما
به جاي استفاده از اين فرصت به اين فكر كرديم كه چطوري از اين همه ادم پول در بياريم ، اين شد كه دانشگاه ازاد و پيام نور غير انتفايي رو با هدف گرفتن پول و فروش مدرك تاسيس شد
وقتي يه ادم تو سن 16-18 سالگي روزي بالاي ده تا دوازده ساعت درس ميخونه بجاي اينكه جواني كنه ميدونيد اگه درست هدايت بشه چه سرمايه اي براي مملكتش ميشه ؟
پیام: 1395/9/811:29:22،
69
28
من خودم یکی از قربانی های دانشگاهی هستم 1 سال پشت کنکور بمون برا کنکور درس بخون این همه استادا سخت گرفتن تموم شد و اومدیم بیرون عمری از ما گذشت حالا استخدام کو سالی 1 بار اونم رشتت باشه یا نه اگه باشه چن نفر ؟ کل ایران 15 یا 20 نفر
تا تو دانشگا بودیم هیچی حالیمون نبود بیرون پول در آووردن چطوریه ؟ من چه می دونم ؟ کارمون شده بود حل کردن مسئله جریان این شاخه از مدارو پیدا کن و ...
کارخونم که می ری میگه چی بلدی ؟ حل کردن مسئله
حالا موندیم آواره و سرگردون کار شخصیه در حد دیپلم اونم حد اکثر استفادرو از بیکاری و اوضاع حاکمه به نفع خودش می بره و دوس نداری بفرما بیرون اونکه زیاده بیکاره
ولی: 1395/9/811:33:58،
77
24
نمیدونم شما کجا مشغول کار هستید که واقعا به مهارت خیلی خاص عملی نیاز داره!!!بنده با فوق لیسانس شیمی توی آزمایشگاه کنترل کیفیت پالایشگاه مشغول کار شدم جایی که همکارام با دیپلم همون کاری رو انجام میدن که من انجام میدم و فقط تفاوت ما توی این است که وقتی من با دستگاه کروماتوگرافی و غیره کار میکنم میدونم داره چه اتفاقی میفته و اونا نمیدونند ولی عملا همه یک کار رو به صورت روتین انجام میدیم!!!!!!
REZA: 1395/9/811:50:13،
70
26
فکر کنم تو کشور ما باید هر کسی به اندازه درک و شعور و دانشی که داره باید صحبت کنه.... دوست عزیز فکر نمی کنم شما شناختی از بازار کار و دانش ایجاد شغل در کشور داشته باشی... مشکل کشور ما برای رشته های مهندسی نبود امکانات زیر ساختی جهت ورود تکنولوژی جدید هست.... متاسفانه کشور ما حتی نمی تونه نیاز های داخلیش رو تامین کنه ... ولی با این حال این همه تحصیل کرده بیکار داره... چرا..؟ چون دولت سرمایه گذاری نمی کنه...وقتی ما کرور کرور مهندس شیمی و پتروشیمی بیکار داریم در حالیکه بزرگترین پالایشگاه دنیا(ابادان)قبل از انقلاب الان دیگه خرابه هست... وقتی ما هزار هزار مهندس معماری عمران داریم ولی پروژه های ما میره دست چینی ها...وقتی ما مهندس صنایع داریم ولی عملا صنعت ما ورشکسته هست.همه صنایع ما تو دوره قبلی نابود شد.وقتی ما مهندس برق داریم ولی تکنولوژی یک برد تک رو نداریم...
عباس: 1395/9/812:33:58،
37
35
کار عملی یدی مال فنی حرفه ای هاست
همین تیوری ها هستن که دستگاهها رو ساختن تو کار کنی.
دانشجو که میره دانشگاه باید بستر هییت علمی شدن اماده بشه اونم با کاهش تعداد دانشجوها ممکنه دادا
علی: 1395/9/812:34:27،
50
18
از نوشتن فارق مشخصه سوادت خخخخ
پاسخ به ولی: 1395/9/813:27:06،
28
24
اگه امکانش هست بجای مواد شیمیایی یه روز تو ظروف آزمایشگاه آبلیمو و زعفران بریز.بعد بده دستشون.بگو تیتراسیون انجام بدن.بعدش بشین یه گوشه بهشون بخند.
حسین: 1395/9/813:34:12،
31
20
اخه من که الان لیسانس دارم سربازی هم رفتم باید یه سال دیگه تو خونه بخوابم تا نظام مهندسی واسه ما ازمون بر گذار کنه بعدا تو این چهار سالی که گذشت ماشاالله اقتصاد ما اون گردن کلفت رو برده بالا و اون های هم تازه شروع کردن رو نابود کرده چطور میشه تو این اوضاع ریسک کرده اندک سرمایه که داریم نابود کنیم
اوضاع ما الان جوانان با سایر شرکت ها موجود حال حاضر
مثل ایران و آمریکا هست
حسام: 1395/9/813:48:41،
36
30
درس خوندن برا مردم شده چشم و همچشمی و کلاس گذاشتن. وقتی بری خواستگاری بفهمن دانشگاه نرفتی اونوقت قشنگ معلوم میشه!!! برا دولت هم منبع درامد خصوصا دانشگاه ازاد و پز دادن این تعداد تحصیل کرده داریم در کشور بدون توجه به بازار کار فارغ التحصیلان. فقط عمر ادم هدر میره.
وحیددددد: 1395/9/810:20:15،
86
32
اقاجان این مشکلات گرانی،تورم،رکود،بیکاری،اختلاس،فساد،اعتیاد،و غیره رو ولش کن الان باید خوشحال و مسرور بود که صدای شکست استخانهای امریکا داره میاد
ارژنگ: 1395/9/810:26:02،
97
29
طرح عدم مهارت دانش آموختگان، یک سیاست کثیف از طرف مسئولین است برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت ایجاد اشتغال. شما اگر عرضه دارید اشتغال ایجاد کنید و سه تا شش ماه هم دوره کارآموزی بگذارید!
مساله این است که هم اکنون دانش آموختگان بهترین دانشگاههای ایران هم بیکارند و حتی افرادی با چندین سابقه کار (که کار قبلی خود را از دست داده اند) توفیقی برای یافتن شغل ندارند!!!
چطور است که بهترین دانشگاههای جهان مدرک لیسانس دانشگاههای ایران را قبول می کنند و چطور است که فارغ التحصیلان ایرانی در کشورهای دیگر به سادگی شاغل می شوند؟!!
فریب مردم بس است!
رضا: 1395/9/812:12:49،
51
25
دقیقا...

طرف سیکل نمیتونسته بگیره... به زور اشنا و پارتی رفته راه اهن بهش گفتن سوزن بان وایس...
بعد از دو سه سال... حالا کسایی که از ازمون های سخت طرح قابلیت سازی جذب راه اهن شدن رو مسخره میکنه که نمیتونن کفشک ترمز عوض کنن..
حالا خوبه همین فرد وقتی جذب شه نمیدونست سوزن چیه... ماشین سوزن چیه.. ATC و CTC چیه... سواد اکادمیک که هیچ سواد جمع و تفریق چند رقمی رو هم نداشت.... حالا کسایی که کلی مطالب راجع به تحلیل های گرمایی ترمز... تحلیل تنش و خستگی و عمر قطعات خوندن رو مسخره میکنه...

دقیقا این که میگن افراد تو دانشگاه فقط تئوری خوندن، عملی بلد نیستن... فقط یه بازی برای سرپوش گذاشتن رو کم کاری و سوء مدیریت خودشون.

وگرنه کل دنیا هر صنعتی میخواد پیشرفت کنه... از همین مهندسا استفاده میکنه... هیچ مسئله و پدیده ای وجود نداره که تئوریش با عملیش در تضاد باشه...
قربانی: 1395/9/812:37:48،
54
23
بله منم از قربانیان هستم.اما قربانی نظام اموزشی نیستم. قربانی سیساستهای غلط حوزه ی اقتصاد و اشتغال و صنعت و نظام اداری و استخدامی و وزارت کار هستم. قربانی پارتی بازی و رشوه و اقتصاد بیمار مملکتم. لطفا از عوض من نظر ندهید که قربانی نظام آموزشی هستم. فقط حق بیان بدهید و فرصت بیان تا بگم قربانی چه هستم....
علی: 1395/9/810:31:24،
77
34
مشکل بیکاری یک دلیل داره :عدم تعامل سازنده و خصومت با دنیا که نتیجش میشه عدم ورود تکنولوژی و صنعت روز به ایران والا چرا همین فارغ التحصیلا میرن خارج به نیروهای فوق العاده مولد و بدردبخور تبدیل میشن؟
نه عزیز دل برادر مشکل از فارغ التحصیلان نیست مشکل از صنعته که ما به دلیل درگیر شدن با همه دنیا نداریم و وقتی جوون فارغ التحصیل میشه جایی نیست که در اونجا کار کنه نه اینکه صنعت کاملا شکوفا باشه و مشکل از دانشگاه باشه که نتونه نیاز صنعت رو جواب بده
فا: 1395/9/811:36:26،
50
22
فقط ادبیات دولتمردان و سرداران رو در رابطه با پیروزی ترامپ ببین حتی ولید بن طلال که کارش با ترامپ به درگیری توییتری کشیده بود بعد میروزی ترامپ سریع پستش و حذف کرد و تبریک گفت اما تو ایران از خود رییس چمهور تا بقیه همش از در خط و نشون کشیدن دراومدن آیا از خط و نشونهوی قبلی نتیجه ای گرفتیم یه تبریک ساده انقدر زور داشت اینکه حتی سالکرد ۱۳ آبان و میگیرن برای خانن ابتکار و آقای تبریزی کارگردان و جناب شیخ الاسلام چی شد یکی تو سازمان محیط زیست حقوق ریاست میگیره یکی کارگردان یکیم تو وزارت خارجه است مردم بیچاره دارن له نیشن
حاجی گرینف: 1395/9/810:35:38،
79
23
اگر یک صدم این مشکلات در هر کشوری در اروپا بود مردم آن کشور مملکت را بر سره مسوولینش خراب میکردند...واقعا همه جوره دارند مردم را زجر میدهند
ماهان- پاسخ به علی: 1395/9/822:45:40،
32
25
مقاله ای اس آی چاپ میکردی؟!! همین شما ها هستین که این اوضاعو راه انداختین طرف میره مغازه میگه سلام اقا یه مقاله ISI میخوام! واقعا جای تاسف داره. اصلا میدونین مقاله نوشتن یعنی چی؟! بقیه کارایی هم که گفتی پی ال سی و برد چاپی تو دانشگاه یاد نمیدن. خود من نزدیک 3-4 میلیون هزینه کردم برای اموزش برق صنعتی مدارهای فرمان پی ال سی لگو زیمنس و... پروتل و ساخت بردو... فایده نداره برای کار بیخود روحیه نده.
علی: 1395/9/810:49:08،
73
24
چرا فکر میکنید یک فارغ التحصیل باید دارای مهارت فنی باشه؟ هر کسی باید در جایگاه خودش قرار داشته باشه. یک کارگر باید در کار فنی ماهر باشد و یک مهندس باید درک سه بعدی و هندسه قوی و معلومات و ذهن خوب داشته باشد و هر دوی این مشاغل برای کشور لازم و ضروری هستند.
کسی که یک خودرو طراحی میکند شاید حتی گواهینامه نداشته باشد. کسانی که بهترین ساختمان ها و پل های جهان را طراحی کرده اند، در عمر خود حتی یک آجر را هم بلند نکرده اند. فله ای پذیرفتن دانشجوها در دانشگاه یک اشتباه بسیار بسیار بزرگ و تاسف برانگیز برای این کشور بود و هست. متاسفانه تعدادی از مسئولان کاملا بی سواد هم انتظار دارند که دانشگاه کارآفرینی و شغل آفرینی کند!!!
آهای مردم، ایجاد شغل وظیفه دولت است، و وظیفه دانشگاه تربیت نیروی متخصص است و نه نیروی ماهر!
اینا میخوان کل وظیفه خودشونو بندازن گردن دانشگاه.
گمون کنم مهندس: 1395/9/811:38:04،
38
48
حرفاتو قبول دارم منم مهندس برق الکترونیک بیکارم 30 سالمم هست ولی اینم نظر منه

به نظر من 1 انسان تا حدودی همه اینارو باید داشته باشه زنم با زنیتش به نظرم باید 1 مقداریم فنی باشه مثلا به میکانیک خودروش ، لوله کشی خونش و ...واقف باشه
1 مهندس بله سواد و قدرک درک بالا داشته باشه + فنی هم باشه عملا 1 کارایی بتونه انجام بده خیلی بهتر از مهندسیه که فقط بلده مسئله رو کاغذ حل کنه آرش میاد به 1 پیچ دس بزنه که دستم سیاه میشه
من الان با این مدرک شاگردیه 2 تا میکانیکو با 1 جلوبند ساز تو 1 گاراژ می کنم خیلیم سخته روزی 2 بار جارو کشی و پاک کردن آچار بگیر تا سرکوفت شنیدن و ... حقوقیم در کار نیست خودم رفتم هر کدوم بیکار شد با اونیکی کار می کنم برا من استراحتیم نیس از 9 تا 6-7 شب
خیلی هم پشیمونم که چرا از اول درس خوندم کاش از دیوار مدرسه بالا رفته بودم
سپهر: 1395/9/812:43:57،
58
22
پاسخ به گمون گنم مهندس:
با این روش به هیچ جا نمی رسی و فقط حمالی یه مشت بی سواد رو می کنی
مملکت باید به فارغ التحصیل مهندسی بها بده و براش کار در شان مدرک و زحمتش فراهم کنه
مشکل ما قشر مهندس تو این جنگل هم همینه که حقمون رو مطالبه نمی کنیم
و اینها (مثل اولین نظر دهنده خواب) با این خزعبلات دارن ذهن ما رو نسبت با دانش خودمون بد بین می کنند
چه بسا اگه به منطق شما و اونها باشه اونی هم که لیسانس پرستاری داره باید بره زیر دست باشه و بدون حقوق کار کنه در صورتیکه متاسفانه پرستارا و دکترها از این طرف که مهر تو مدرکشون کوبونده میشه از اونطرف کار با حقوق حداقل ماهی 10 میلیون منتظرشونه (اونم تازه واسه دست گرمی)
یه نفر: 1395/9/813:07:39،
34
29
به گمون کنم مهندس !
گمون واهی نکن شما
چه طرز حرف زدن و فکر کردن درباره زنان هست ؟
شما درمورد خودت و داشته ها و نداشته هات فکر کن و حرف بزن
جامعه ی مرد سالار !
Ehsan: 1395/9/813:18:36،
28
32
حرفت درسته. دنیا آزاد هست و رقابت. همین الان کلی ایرانی با لیسانس از ایران عرضه داشتن رفتن خارج از ایران توی بهترین شرکتها استخدام شدن و یا خودشون کارآفرینی کردن. کافیه برید شرکتهای دنیا از قبیل ABB TESLA DORNIER GE... را ببینید و فقط ایرانیهاش رو بشمرید. این افراد نمیان توی ایرانجیب کامنت بگذارن ما از بهترین دانشگاه فارغ شدیم بیکاریم. پیدا کردن شغل وظیفه شماست و کسی مسئولیت آنرا نمی پذیرد. اینکه درس بخوانید و نخوانید هم انتخاب شماست.
علي : 1395/9/814:19:21،
39
39
اگه الان واقعا مهندس برق بودي يه كار plc پخش ميكردي حداقل ماهي دوميليون درامد داشتي يا حداقل ميرفتي يه جا برد مدار چاپي رو رفع عيب ميكردي اصلا هيچ كدوم اين كار ها نه
ميرفتي پروژه و تحقيق و رساله براي بقيه مينوشتي يه اگهي كه مقاله isi چاپ ميكنيم براي شما هيچ امكانات سرمايه اي نميخواد اما حداقل ماهي ده ميليون پول توشه
شما از ديوار مدرسه بالا نرفتي بلكه تو مدرسه موندي ديوار دور خودت بالا كشيدي كه هيچي رو ياد نگيري اين دوتا هيچ فرقي نداره بهش فكر كن
منطقی: 1395/9/811:47:23،
43
29
فقط نخبگان حق تحصیلات دانشگاهی دارند.دانشگاه و صنعت باید با هم باشند و نخبگان فقط در سایه امکانات میتونن نیاز صنعت رو برآورد کنن.موضوع ديگه تحصیلات قبل از دانشگاه هستش. کسی که رشته تجربیه چه نیازی داره که درسی غیر مرتبط رو واسه کنکور بخونه یا مثلا کسی که رشته اديبانه و ميخواد وکیل بشه چه نیازی به پاس کردن ریاضیات داره.کلا مشکلات زیاده
سپهر: 1395/9/812:36:22،
67
27
این خرابه فقط واسه 3 قشره:
دزد
شکم پاره کن( پرستار و دکتر )
گور کن
رضا: 1395/9/813:20:30،
33
24
کلا همه چی مون به همه چی مون میاد!!
naser: 1395/9/813:26:33،
42
28
با سلام. بنده هم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری هستم . کارشناسی و ارشد را با بهترین معدل و دارای چندین مقاله خارجی و داخلی تموم کردم. بعد از فارغ التحصیلی 5 سال حق التدریس در دانشگاه علمی کاربردی تدریس و پیام نور تدریس کردم بدون هیچگونه مزایا و حق و حقوقی....!!! بعد از 5 سال ، دیدن که دانشجو کم شده و براشون صرفه اقتصادی نداره، دانشگاه را تعطیل شد و تقریباً 70-80 نفر استاد حق التدریس ارشد و دکتری بدون هیچگونه دلیل و برهانی آواره شدیم!!!!! جهاد کشاورزی شهرستان آزمون ناظرین را برگزار میکرد، رفتیم برای آزمون، دیدم یکی از دانشجوهام (که وضعیت علمی ایشان افتضاح بود) اونجاست، بعد از کلی خودخوری و کلی خجالت از دانشجویی که 4-5 سال پیش دانشجوی بنده بود و الان اوضاع استادش را می دید، بالاخره سر جلسه رفتیم و مطمئن بودم اگر نفر اول نباشم حتماً دوم میشم!!!!!!! بقیه اش را خودتون حدس بزنید
علي: 1395/9/819:46:20،
27
24
من امثال شما رو خوب ميشناسم مقاله هاي كه تو ژرنال هاي اشغال پولي كه isi ليستد اند رو با پول چاپ ميكنيد و بعد مدعي مي شويد اگر واقعا با سواد باشيد الان سايت هاي بين الملي مهاجرت كاري است كه ادم هاي باسواد رو رو هوا مي دزده البته گفتم ادم هاي باسواد
مقاله نوشتن همه جاي دنيا با ارزشه و كسي كه با كپي و تقلب مقاله نوشته باشه راحت شناسايي ميشه و اسم خودش و دانشگاه و استاد و حتي كشورش ميره تو ليست سياه پس انقدر الكي هي مقاله مقاله نكنيد با يه مقاله اي اس اي با ضريب بالا و يه مدرك زبان با ارزش نه مال وزارت علوم ميشه تو بهترين كشور هاي دنيا استخدام شد
تحصیلکرده بیکار: 1395/9/813:38:43،
39
41
عدم امکانات مهارتی در دانشگاه ها باعث این مشکلات میشه...دومین عامل هم دانشگاه آزاد هست
اصلا ولش کن این مملکت دیگه چیزیش نمونده بشه درستش کرد...الان فقط باید مرد همین...
ali129: 1395/9/817:52:29،
42
29
ببینید بنده ورودی سال ۷۵و کنکور دو مرحله ای و انتخاب رشته و مصاحبه ورودی و این بحثا بودم باور کنید تا مدرک لیسانس فنی گرفتم پوستمون کنده شد چون هم اسم دانشگاه دهن پرکن بود هم استادا تمام قد سختگیر.بالاخره مجبور بودیم درس بخونیم تا بشه پاس کنیم مدرک بگیریم. اما الان تو رشته خودم این هفت هشت سال اخیر میبینم قریب به اتفاق فارغ‌التحصیلاش جدا از لحاظ بار علمی چیزی تو چنته ندارن. ما برا یه درس سه تا ۴واحدی تخصصی باید حداقل دوتا کتاب رفرنسو بالا پائین میکردیم اما الان نهایتش شده یه جزوه ۴۰برگی یکم واقع بین باشیم صنعت امروز جای افراد قویه چه در تئوری چه در عملی.
میزان: 1395/9/822:12:53،
34
25
دقیقا فرمایشتون درسته... برای همینه که بیسوادی و کم سوادی همون ورودی شما این قدر در مقابل نسل جدید به چشم میاد...شما درس ها رو پاس کردید درسته... ولی چرا خیلی از ورودی های شما در مقابل سوالات علمی نسل جدید جوابی ندارند....دوست عزیز مفهومه سواد رو در این مملکت دیدیم... برد شما فقط و فقط این بود که مملکت با هجوم فارغ التحصیل و ایزولگی جهانی روبرو نشده بود
امیر: 1395/9/819:45:35،
40
24
چرا اینقدر مسئولین محترم وعده اینده روشن به مردم
می دهند در صورتی که میلیونها جوان تحصیلکرده بیکار
داریم و رکود و بیکاری اقتصاد کشور را فرا گرفته است!!
علی: 1395/9/822:00:20،
28
28
بحث کار و نیروی کار دو مقوله متفاوت هست. نیروی کار(چه ماهر و چه غیر ماهر)در ایران به اندزه کافی هست ولی دولت در این ضمینه نسبتا خوب عمل کرده. ولی در بحث کار و شغل بعلت نبود سرمایه گذاری و تولید, دولت ایران بسیار ضعیف عمل کرده است.بطور خلاصه در ایران شغل به اندازه کافی ایجاد نشده و بحث در مورد مهارت نیروی کار کاملا یک بحث انحرافی است
راستین: 1395/9/823:17:53،
40
22
سلام، لطفا بیکاران مهندسی + دهند.
علی: 1395/9/823:18:55،
23
20
خدا شاهد کسی را میشناسم که دکتری برق دارد و تو یکی از مراکز نیمه خصوصی کار فوق العاده فنی انجام میدهد،ماهی ۲ میلیون نمیگیره ولی افرادی هستند که با پارتی و مدارک کشکی وارد ادارات دولتی شدند و حقوقهای آنچنانی بابت هیچی میگیرند مخصوصا جاهایی که کارهای فرهنگی میکنند.
پیام: 1395/9/901:11:30،
35
26
بنده فوق لیسانس مهندسی مکانیک دانشگاه ملی هم هستم سربازی هم کرده ام و الان بیکار محضم لعنت به این نظام آموزشی که بدبختمون کردن. هیچکسم عین خیالش نیست
مهتاب: 1395/9/904:57:57،
25
32
نمیدونم چرا همه به پزشک ها و پرستار ها حسادت میکنن.من پرستارم.شیفیت شب دارم اضافه کاری دارم جزو مشاغل سخت هم هست.با کارانه و اضاف کاری و شیفت شب 4/5 میگیرم حالا میگن پرستار 10 به بالا میگیره
رضا: 1395/9/1015:16:15،
18
5
من خودم هرجا بحث میشد میگفتم... دکترا زباد پول میگیرن... در عوض درامد پرستارا کمه.
الان میبینم شما میگی 4.5 میگیری... دارم از وسط نصف میشم...
نه تنها من بلکه 80 درصد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی با نصف این پول و زمان بیشتر و کار سخت تر هم راضی هستن کار کنن... الان کسی کار گیر بیاره که بهش 1.5 بدن... ما یه هفته اویزونش میشیم ازش شیرینی میگیرم...
طرف با 5-10 سال سابقه درامدش ماهی 2 میلیون هم نیست.
فلفل : 1395/9/907:25:42،
36
21
هركسي گفتهبيكاران قرباني نظام آموزشي هستند شكر خورده ، قرباني پارتي بازي وباند بازي هستند ، در سازمان ما در 2 سال گذشته حدودا" 14 الي20 نفر استخدام شدند آنهم بطور رسمي بدون سرو صدا واعلام استخدام قبلي0

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار