کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گزارشی از از زندگی کارگران عسلویه، قطب گازی جهان

کدخبر:۳۰۷۴۴یکشنبه، ۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۲۳:۴۷۳۴۲۹ بازدید

همه به اشتباه تصور می‌کنند کارگر صنعت نفت نانش در روغن است، اما در دمای 62 درجه کار می‌کنند و در کمپ‌های کارگری می‌خوابند ...
گزارشی از از زندگی کارگران عسلویه، قطب گازی جهان

شهروند| اسمش این است که آنها کارگر صنعت نفت هستند. خودشان می‌گویند در باور عمومی کارگران صنعت نفت مرفه‌ترین کارگران ایرانی هستند اما واقعیت با تصور عموم فرسنگ‌ها فاصله دارد. کافی است گذرت به شهر کارگری عسلویه بیفتد. آنها کارگر یکی از بزرگترین مناطق گازی جهان هستند اما زندگی‌شان نه‌تنها تفاوت چندانی با روزمر‌گی‌های سایر کارگران ندارد که شاید شرایط سخت‌تری را تجربه کنند؛ شرایط کار در دمای 62 درجه سانتیگراد، هوایی که در تسخیر آلایندگی مجتمع‌های بزرگ پتروشیمی است و نفس را تنگ می‌کند، شرایط کار بدون خانواده و سر کردن در کمپ‌های پرازدحام و شلوغ کارگری...

هوای زمستانی تهران ادامه تابستان در عسلویه

دمای هوا به‌شدت پایین آمده است و دانه‌های برف خیابان‌های پایتخت را سفیدپوش کرده است اما درست‌ 1200 کیلومتر آن‌طرف‌تر نزدیکی‌های خلیج‌فارس آفتاب داغ، مستقیم و کلافه‌کننده می‌تابد.این‌جا عسلویه، سرزمين فلرهاي گازي است. قطب صنعتي گاز كشور درحالی این روزها همچنان حال و هوای تابستانی دارد که دمای هوا در برخی از روزهای تابستان در آن به ٦٥ درجه سانتیگراد و درجه رطوبت به ٩٥‌ درصد می‌رسد. تلألو خورشید از پشت ابرها خودنمایی می‌کند، خلبان دمای هوا را ٢٢ درجه سانتیگراد اعلام می‌کند. هنگام پیاده شدن از هواپیما چند قطره باران البته بهتر است بگویم قطرات اسیدی، اطراف فرودگاه را نمناک کرد، با این وجود همچنان نوار خاکستری‌رنگی آسمان را پوشانده است. برخی از افراد حاضر در محوطه فرودگاه ماسک بر صورت دارند.

راهی پروژه فاز ١٩ پارس‌جنوبی در ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر شدیم. فازی که قرار است تا پایان امسال یا اوایل ‌سال آینده به بهره‌برداری برسد و ٥٠‌میلیون مترمکعب گاز بر صادرات گاز این منطقه بیفزاید و سطح برداشت ایران با قطر را برابر کند، اما این تنها مزایای بهره‌برداری از این فاز پارس‌جنوبی نیست. آن‌گونه که مسئولان این طرح می‌گویند بهره‌برداری از فاز ١٩ سطح تولید میعانات گازی را روزانه ٨٠‌هزار بشکه، اتان را ٢٥٥٠ تن، پروپان را ٢‌ هزار تن، بوتان را ٢٠٠ تن و گوگرد را ٤٠٠ تن بالا می‌برد.ساعت نزدیک ١٢ است و دماسنج اتوبوس عدد ٣٤ درجه را نشان می‌دهد، با این وجود جنب و جوش را می‌توان در جو محوطه دید. کارگرانی که دمای ٦٥‌ درصدی قطب صنعت گازی کشور را دیده‌اند، حالا دیگر هراسی از آفتاب آذرماه ندارند. محمد ٣٢ساله یکی از ٦١‌هزار کارگر فعال در این منطقه است که به گفته خودش ٣‌ سال است که در عسلویه کار می‌کند. او در واکنش به گرمی عجیب هوا در آذرماه عسلویه، لبخندی می‌زند و به «شهروند» می‌گوید: خانم این روزها که هوا خیلی خوب است. اگر روزهای جهنمی تابستان را ببینید این هوا برایتان عجیب نیست.

حقوق 1.5 میلیونی برای کار در دمای 65 درجه‌ای

او از بار مشکلاتی که کار کردن در این منطقه بر دوش او گذاشته، گله می‌کند و ادامه می‌دهد: شاید برخی تصور می‌کنند هر کسی که در عسلویه به کاری مشغول است دیگر «نانش در روغن است!» و ماهانه مواجب زیادی به جیب می‌زند حتی اگر کارگری ساده باشد! اصولا نگرش عموم جامعه در رابطه با کارکنان حوزه صنعت نفت بسیار متفاوت از دیگر اقشار جامعه کارگری کشور است، درحالی‌که واقعیت چیز دیگری است!او در ادامه از کارگرانی حرف می‌زند که ماهانه کمتر از ١,٥‌میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند. این درآمد شاید برای یک کارگر در دیگر شهرهای کشور رقم بدی نباشد، اما برای کارگری که رنج کار کردن در شرایط بد آب و هوایی و دمای ٦٥ درجه‌ای را به جان می‌خرد، به هیچ وجه منطقی نیست. کارگران فنی  شرایط بهتری دارند و به ازای هر روز کار خود معمولا ٩٠‌هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند.

این جوان همدانی که برای فرار از بیکاری به مهاجرت و دوری از خانواده‌اش تن داده است، اضافه کرد: اگر در هر نقطه ایران کارگران ٨ ساعت از روز را به فعالیت مشغولند، در عسلویه کارگران ١٢ ساعت کار می‌کنند و اگر این ٤ ساعت اضافه را از حقوق آنها کسر كنيد، متوجه خواهید شد که چه مقدار از ساده‌ترین کارگران ساختمانی در شهرها حقوق کمتری دریافت می‌کنند؛ البته اگر دریافت کنند! زیرا پرداخت حقوق کارگران حداقل هر دو ماه یک‌بار در نزد پیمانکاران مستقر در پارس‌جنوبی به عرف تبدیل شده است! کارگران نیز ناچار پذیرفته‌اند و کسی هم نمی‌داند نقش اداره کار در این میان چیست و چه کمکی می‌تواند به آنها بکند!وقتی از خانواده‌اش حرف می‌زند، صدا در گلویش می‌شکند. به گفته خودش بیشتر از ٤٥ روز است که پدر و مادرش را ندیده است؛ زیرا هزینه رفت‌و‌آمد بسیار بالاست و امکان مسافرت دایم را از او سلب می‌کند. البته برخی از شرکت‌ها برخی از هزینه‌های رفت‌و‌آمد کارکنان خود را پرداخت می‌کنند اما پیمانکاری که با او قرارداد بسته، زیر بار تعهداتی از این دست نمی‌رود.

قیمت خانه در عسلویه برابر با شمال تهران

دوست دیگرش کنار او ایستاده و سخنانش را این‌گونه تکمیل می‌کند كه بسیاری از کارگران این منطقه قصد ازدواج دارند؛ اما نبود شرایط لازم برای تشکیل زندگی مشترک آنها را از این امر منصرف می‌کند. علی در ادامه به قیمت بالای ملک در عسلویه اشاره کرد و گفت: قیمت خانه در برخی از نقاط که شرایط مناسب‌تری دارد، گاهی به متری ٢٠‌میلیون تومان یعنی معادل بهای خانه در شمال تهران هم می‌رسد. کدام کارگر یا کارمندی چنین توان مالی دارد؟ این گرانی‌ها باعث شده که کارگرانی که خانواده‌هایشان در عسلویه هستند برای زندگی به شهرستان جم بروند که حداقل ٦٠ کیلومتر با اینجا فاصله دارد. قیمت خانه در آنجا بهتر است و به حدود ٢ الی ٣‌میلیون تومان در هر متر می‌رسد. او همچنین شرایط بد اسکان کارگران فعال در منطقه ویژه پارس‌جنوبی را مورد انتقاد قرار داده و می‌گوید: شرکت‌های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که به منظور احداث فازهای گازی پارس‌جنوبی به استان بوشهر آمده‌اند، هرکدام برای کارگران خود استراحتگاهی بنا کرده که صدها نفر را در آن جای می‌دهند. کمپ‌هایی که با کمترین امکانات، میزبان کارگران است و ازدحام بالای جمعیت در آن حس خفقان را برایت تداعی می‌کند.

توازن جمعیت در بوشهر بهم خورد

اما این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که یوسفی، مدیر منطقه ویژه پارس مهاجرت کارگران به عسلویه را عامل بر هم خوردن توازن جمعیتی در استان بوشهر می‌داند و از این لحاظ ابراز نگرانی می‌کند. به گفته او نسبت زنان به مردان در بوشهر ١٠٠ به ٢٦٢ است؛ در حالی‌که این نسبت در سایر شهرهای کشور ١٠٠ به ١١٠ است. آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد ٦١‌ هزار نفر در این منطقه مشغول به کار هستند که تنها ٣٠‌ درصد آن یعنی ١٨‌ هزار نفر آن بومیان بوشهر هستند و مابقی از دیگر استان‌های کشور به این منطقه مهاجرت کرده‌اند. حالا وزارت نفت کمر به ساخت ٧‌ هزار واحد مسکونی بسته است. آن‌گونه که سرمایه‌گذار این طرح وعده کرده، این واحد‌ها ظرف دو‌ سال آینده آماده اسکان خواهد بود و وزارت نفت آن را در اختیار کارمندان متأهل خود قرار خواهد داد.

هوای آلوده

یاسین ٤٢‌ سال دارد و از کارگران بومی پارس‌جنوبی است. صورت آفتاب سوخته‌اش از روزهای کاری سخت او حکایت می‌کند. او که نگران سلامت دو فرزند ٥ و ٧ساله خود است، نسبت به وضع سطح آلاینده‌های موجود در هوا ابراز نگرانی می‌کند؛ آلاینده‌هایی که مدیر منطقه ویژه اقتصادی پارس از کاهش آنها به ٥‌میلیون متر مکعب خبر می‌دهد. او با بیان این‌که سطح آلاینده ١٠ فاز نخست پارس‌جنوبی در‌ سال ٨٧ حدود ٥٦‌میلیون مترمکعب بوده است، ادامه داد: این رقم هم‌اکنون به یک‌دهم‌ آن سال‌ رسیده است. البته در فازهای دیگر که به‌تازگی به بهره‌برداری رسیده، سطح آلاینده‌ها بالاست و باید کاهش یابد. او خاطرنشان کرد: سطح آلاینده‌هایی که در تک‌تک این پالایشگاه‌ها تولید می‌شود، مطابق با استاندارد تعریف شده است. اما به‌ هر حال وقتی که آلاینده ١٠ پالایشگاه به صورت همزمان وارد هوا شود به آلودگی منجر می‌شوند.

اعتیاد اصلی‌ترین دام برای کارگران عسلویه

یوسفی از مهندسان فعال در پارس‌جنوبی است که از معضل دیگری در این منطقه پرده بر می‌دارد. به باور او، اعتیاد اصلی‌ترین دامی است که برای جوانان پهن شده است؛ مستعد بودن محیط، دوری از بزرگترها و خانواده، نبود امکانات تفریحی و سرگرمی از عوامل گرایش کارگران این منطقه به موادمخدر به حساب می‌آیند. با وجود اين مدیر منطقه ویژه اقتصادی پارس‌جنوبی می‌گوید که آمار اعتیاد در این منطقه برابر با دیگر شهرهای کشور است. البته اگرچه این عدد از میانگین کشوری ممکن است بالاتر نباشد، اما راضی نیستیم و بالاخره فضایی ایجاد شده که سوداگری در آن انجام می‌شود و بخشی از نیروی کار را تهدید می‌کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1395/9/707:07:37،
112
13
4 سال اونجا کار کردم از تصادف اتوبوس خارج از رده سرویس کارگری تا افتادن بوم جرثقیل روی ماشین نفر ایمنی تا قصد خودکشی کارگر اسکلت کار بخاطر حقوق عقب افتاده را به چشم خودم دیدم فقط اگه مدیر یا سرپرست باشی و حقوق بالا بگیری ارزش داره برای بقیه از مهندس بگیر تا کارگر چیزی بجز عقب افتادن از زندگی و به خطر انداختن سلامتی نداره.
امین: 1395/9/709:34:12،
15
68
۶۵ درجه؟ مگه گندم بریانه؟ اصلا امکان نداره کسی توی این دما بتونه زنده بمونه
سیامک: 1395/9/710:30:25،
15
17
بقیه جاها هم خیلی اوضاع بهتری نداره.مخصوصا شرکتهای واگذار شده که همون قوانبن نصفه نیمه هم که داشت دیگه حالا نداره.نمونه پالایشگاه اصفهان که مملو از پارتی بازی و فساد مدیریتی است و حقوق کارگران خصوصا تحصیل کرده به شدت تضییع میشه چون عملا هیچ نظارتی روش وجود نداره.تخریب محیط زیست و غیره که دیگه پیشکش
reza: 1395/9/720:13:26،
12
7
امین جان اره حق داری باور نکنی مثل ما که باور نمیکنیم شهرایی هستن که تو دمای -15 درجه دارن زندگی میکنن ولی جنوب وحشتناک گرمه
saeid: 1395/9/707:12:46،
103
16
عسلویه آخر دنیاست !! بدترین ظلمها به فردی که هیچ پارتی ندارد میشود !! مدیران رانت خاور مواجب بگر و ...
امان امان امان ...!!
amin: 1395/9/707:28:53،
73
11
باید به مسئولین خسته نباشید بگیم واقعا با این ظلمی که در حقشون میشه
علی: 1395/9/707:41:58،
26
43
رطوبت 95 درصد و درجه حرارت 37 درجه مساوی مرگ است . درجه حرارت به 65 نمیرسد
ali 69: 1395/9/711:46:10،
33
16
دوست عزیز من 10 ساله تو عسلویه کار میکنم تو آزمایشگاه. تابستان 89 مرداد ماه بعد از دو روز که شرجی هوا رفته بود و باد داغی در جریان بود با دما سنج توی سایه و بدون بر خورد باد، دماسنج عدد 64 را نشان میداد. البته هنگام شرجی دمای هوا خیلی بالا نمیرود و نکته دیگر این که در شرکتها بواسطه دمای دستگاهها ، گرما بیشتر از دمای اندازه گیری تو فرودگاه میشه!
کیانی: 1395/9/707:49:24،
71
15
حیف که حاصل دسترنج این زحمتکشان بجای خانواده ومردم در جیب کسانی میرود که زیر باد کولر با عنوان مدیر نشسته اند وبی هیچگونه زحمتی حقوق نجومی و پاداش و اضافه کارواگر پا داداختلاسی به جیب بزنند
آریا: 1395/9/707:58:03،
36
16
"توازن جمعیت در بوشهر بهم خورد..."
یاللعجب!!مادامی که دولت ها توجهی به مناطق کمتر توسعه یافته بالاخص مناطق نفت خیز جنوبی نمی کنند صدای اعتراض ها گوش خراش است و هنگامی هم که مناطق نفت خیز را در کانون توجه قرار میدهند باز بانگ معترضین بگوش میرسد!توسعه پایدار در گرو جمعیت ساکن در هر اکوسیستم تعریف میگردد و اگر مناطق نفت خیز و در راس آنها استان بوشهر خواهان توسعه همه جانبه است باید ازین ازدیاد جمعیت استقبال کند
خشايار: 1395/9/709:31:18،
19
13
عزيزم توازن جمعيتي بهم خورده چون اكثر كسانيكه توي عسلويه بسر ميبرند و يا ساكن شده اند مجرد هستند و خانواده هاشون در شيراز و اصفهان و مشهد و ... هستند. اگر خانواده ها ساكن بشوند هم توسعه سريعتر اتفاق ميفته هم توازن جمعيتي بهم نميخوره.
حسن: 1395/9/707:58:29،
36
13
احسنت.منهم كارمند گاز جنوب عسلويه هستم وكارمندرسمي
مهدي: 1395/9/707:59:07،
50
9
براي كسي كه تجربه كار كردن در عسلويه را دارد، اصلا كار كردن توي اين الودگي وجود انواع مواد مخدر،دستمزد فوق العاده پايين گرما و شرجي وحشتناك و دوري از خانواده و خيلي از موارد ديگر را براي شما پيشنهاد نمي كنم

يك نمونه ديگه عرض كنم كه خودم با چشمم ديدم يه پيمانكار غذا روغن ماهي تابه را يك هفته عوض نكرد
پروژه ای: 1395/9/708:00:25،
53
17
پروژه مثل میدان جنگه شایدم بدتر.چه تو پروژه باشی چه زمانی هم که پروژه تمام شد هیچ کسم برات ارزش قایل نیست مخصوصا اونایی که بالای ده سال اونجان با فرسودگی بالای روحی بدنی عاطفی ...قدیما مهاجرت توسط حکومتها اجباری بود ولی الان بدون اینکه اجباری باشد به علت مشکلات مالی شخصا تن به ان می دهی اینجانب بعد سربازی تو پروژه بودم الان چهل سالمه قیافه ادم 100 ساله دارم دیگه توان ادامه ندارم و چند سالی هست که بیکارم و هیچ صاحب کاری منو تحویل نمی گیره خلاصه مثل انار ادمو میمکند بعد ...
کارمند: 1395/9/708:07:06،
61
15
از دست ما کاری بر نمیاد، فقط میتونم یه خسته نباشید و خدا قوت به همه کارگرای زحمتکش بگم، خدا به خانواده هاشون سلامتی و شادی بده
ممد: 1395/9/708:23:25،
33
18
برای بومیان جز آلودگی و مضرات، سود قابل توجهی دربر نداشته
مهدی: 1395/9/708:32:38،
27
15
آقا باز هم واقعیت ها رو ننوشتی اگه ما اینجا هستیم وضع بد تر از این چیزاست.
احمد نوری: 1395/9/708:57:28،
38
26
اتفاقا عسلویه برای کارمندها رسمی نفتی پتروشیمی کویت است آنها زیر کولر عشق میکنند و حقوق های نجومی می گیرند و 14 روز استراحت زیر کولر و 14 روز هم استراحت مطلق با بلیط رفت و برگشت هواپیما کنار خانواده محترم هستند، انهاییکه در پروژه برای کارفرما و پیمانکار های از خدا بی خبر زیر تیغش سوزنده آفتاب 24 روز کار می‌کنند
وحق و حقوقشان نیز بعد از ماههای مدید با اعتصاب و بدبختی بدست می آورند کارگران بخت برگشته هستند، آنهم چندر غاز پول بی ارزش
یه کارمند: 1395/9/713:14:43،
22
9
با سلام
من۸سال عسلویم،رسمی هستم اهل تهرانم
شرافتا حاضرم با نصف حقوق برم تهران کار کنم،اما کو کار.......
والله حاضرم عسلویرو ببخشم به عاشقاش......
وقتی تو ۳۵ سالگی مو رو سرت نباشه یا سفید باشه....
صورتت چروک افتاده باشه.....
بچت ۶ساله باشه اما تو فقط ۲سال دیده باشیش.....
ماشین،خونه،پول.....همه اینا وقتی خوبه که وقت و حال استفادشونو داشته باشی.......
سید: 1395/9/711:19:24،
31
17
تمام اون پالایشگاها و پتروشیمی ها رو دو چیز بنا کرد
یکی حق کارگر و دومی تریاک
خودم ۱۰ ساله اونجا کار میکنم الان ۳۰ سالمه شدم عین یه پیرمرد ۵۰ ساله لعنت بر باعث و بانی این حق خوریا
خدا شاهده که هنوز حقوق برچ ۷ و ۸ پارسالمو نگرفتم
reza.h: 1395/9/712:48:06،
9
23
این حرفا چیه؟ دروغه
یکی از فامیلهای من مهندس مکانیکه اونجاست. دو هفته کار و دو هفته خونه
بلیط هواپیما کلا ماهی دو تا مجانی از فرودگاه لامرد فارس
حقوق ماهی 8 میلیون تومان
سالی 1 ماه ویلا بهشون می دن شمال
حالا کارگرهای ساده رو نمی دونم
ولی این فامیلمون میگه کل دنیا رو با عسلو عوض نمی کنم بوی پول میده لامنسب
کارگر ساده همون رعیت همیشگی هست و باید جوون بده تا زنده بمونه.ولی این فامیل ما بدون پارتی استخدام یکی از فازها شد مدرکشم لیسانسه.همین
عباس: 1395/9/722:00:02،
6
5
اگر ذره ای از حرفات درست باشه من مفت همون دو هفته ای که فامیلت کار میکنه به جاش کار میکنم.
ولی اگر میگفتی فانیلت رانت خواره و اصلا کار نمیکنه و 8 تومن میگیره قبول میکردم
محسن: 1395/9/722:00:36،
10
7
بر دروغگو لعنت میفرستم از همینجا
عباسی: 1395/9/722:01:37،
8
8
8 تومن حقوق احتمالا کارهای یواشکی میکنه!
احسنت: 1395/9/722:02:08،
17
7
شما حتی اگر حقوق 10 تا کارگرم بدزدی چنین پولی نمیتونی بدست بیاری
بچه گیر اوردی؟؟!!
عباسی: 1395/9/722:02:51،
8
6
یکی نیست به این بابا بگه حداقل از طرف خودش حرف بزنه نه فامیلش
یارو اصلا نمیدونه عسلویه کجاست:)
احسی: 1395/9/722:21:09،
10
6
برو بابا مسخره
ali69: 1395/9/821:05:24،
8
8
دوست عزیز شخصیت ،عقیده و...انسانها با هم متفاوته. بعضیها پول را با سلامتی که بالاترین ثروته عوض میکنند! پول را باهمه چیز عوض میکنند و تا اونجا نباشی متوجه خیلی چیزها نمیشی باید چند سال بمونی تا لمسش کنی. هنوز یه نسل بازنشسته عسلویه نداده تا خیلی چیزها مشخص بشه...
کرگر: 1395/9/713:30:17،
15
6
آقای وزیر اگه می بینه یه فکری بحال این جمعیت کارگر بدون پارتی بکنه که ده ساله توعسلویه زحمت ميکشن بعدش این بورس نشيناي پایتخت بدون زحمت سود ملياردي میخورن و رنگ اینجا هم ندیدن نه کار کردن نه اعتصاب نه گرما دیدن نه دوری فقط رابطه بازی کردن پول درآوردن
ویرو گردی: 1395/9/721:05:04،
9
5
عیب نداره برای آبادی تهران و مشهد و قم و تبریز و اصفهان زحمت می کشن ..راه دوری نمی ره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار