کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

موفق‌ترین کشور جهان در صنعت گردشگرى

کدخبر:۳۰۷۴۱یکشنبه، ۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۳:۵۸:۴۷۲۴۴۰ بازدید

امروزه کشورهاى مختلف دنیا اقدامات زیادى براى جذب گردشگران انجام مى‌دهند چرا که صنعت گردشگرى منبع درآمد بسیار مناسبى براى اقتصاد ...
موفق‌ترین کشور جهان در صنعت گردشگرى

امروزه کشورهاى مختلف دنیا اقدامات زیادى براى جذب گردشگران انجام مى‌دهند چرا که صنعت گردشگرى منبع درآمد بسیار مناسبى براى اقتصاد کشورهاست و موجب رونق اقتصادى آنها می‌شود. در این نوشتار با ما همراه باشید تا موفق ترین کشور دنیا در گردشگرى را بشناسیم. فرانسه موفق ترین کشور دنیا در گردشگرى است. سالانه بیش از ٨٠ میلیون نفر گردشگر خارجى به فرانسه سفر مى‌کنند این یعنى رقمى بیش از جمعیت ٦٥ میلیون نفرى این کشور.

فرانسه با بیش از ٨٠ میلیون نفر گردشگر، رتبه نخست جهان را در صنعت گردشگرى در اختیار دارد. بیست و هفتم سپتامبر، روز جهانى گردشگرى نام دارد. از سال ١٩٨٠ میلادى تاکنون، سازمان جهانى گردشگرى هر ساله این روز را جشن گرفته است. این سازمان، همچنین فعالیت‌هایى با هدف ارتقای دانش عمومى افراد جامعه در خصوص نقش گردشگرى و تأثیر گردشگرى بر مسائل اجتماعى، فرهنگى، سیاسى و اقتصادى ترتیب مى‌دهد.

امروزه کشورهاى مختلف دنیا اقدامات زیادى براى جذب گردشگران انجام مى‌دهند چرا که صنعت گردشگرى منبع درآمد بسیار مناسبى براى اقتصاد کشورهاست و موجب رونق اقتصادى آنها می‌شود. در سال ٢٠١٤ میلادى ٨٣.٧ میلیون نفر از فرانسه دیدن کرده‌اند در حالى که سهم ایران تنها ٤.٧ میلیون گردشگر در سال ٢٠١٣ بوده است (آمار سال ٢٠١٤ موجود نیست) که تعداد زیادى از آن‌ها، براى مقاصد تجارى و یا بازدید اقوام به کشورمان سفر کرده‌اند و در واقع گردشگر محسوب نمی‌شوند.

فرانسه با ٤١ مورد جاذبه تاریخى و طبیعى (رتبه چهارم دنیا) از ایتالیا با ٥١ جاذبه گردشگرى نیز پیشى گرفته، پس دارا بودن جاذبه‌هاى تاریخى دلیل عمده این موفقیت نیست.
برخى تعدد مرزهاى این کشور را دلیل خیل عظیم گردشگران به این کشور مى‌دانند. اما چین و روسیه باوجود هم مرز بودن با ١٤ کشور، فاصله زیادى با فرانسه دارند.
ایران هم با داشتن ١٩ جاذبه گردشگرى ثبت شده جهانى و هم مرز بودن با ١٥ کشور آمار ضعیفى دارد. پس باید به دنبال عوامل دیگرى که در شکل‌گیرى این موفقیت مؤثر بوده‌اند، باشیم.

یکى از مهم‌ترین دلایل جذب بالاى گردشگر در فرانسه را می‌توان تلاش این کشور براى جذاب‌تر‌کردن مکان‌هاى گردشگرى دانست.

مقامات فرانسه از هر اقدامى در این زمینه کمک گرفته‌اند حتى از صنعت سینما. براى مثال، در فیلم‌هایى مثل «سابرینا» و «املى» پاریس رمانتیک‌ترین شهر جهان معرفى شده که قطعا تأثیر زیادى بر مخاطبان دارد. سامانه قطار پر سرعت فرانسه (ت ژ و) نیز در این میان نقش مهمى دارد. مسافران با استفاده از این سامانه، که در سال ٢٠٠٧ با سرعت ٥٧٤٠٨ کیلومتر در ساعت رکورددار سریعترین قطار ریلى چرخدار جهان شد، امکان سفر آسان به تمامى نقاط این کشور را دارند.

این در حالى است که علاوه بر ضعف سامانه حمل‌ونقل عمومى کشورمان، بنابر سایت رسمى یونیسف، میانگین تصادفات در کشورمان ٢٠ برابر میانگین جهانى است. به بیان بهتر، هر سال ٢٨ هزار نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست مى‌دهند، تقریبا هر ١٩ دقیقه یک نفر!!

دولت فرانسه همچنین اقدام به استقرار باجه‌هاى اطلاع‌رسانى در تمام شهرهاى این کشور و به‌کارگیرى افرادى مسلط به چندین زبان به عنوان راهنما کرده که رضایت‌مندى گردشگران را به دنبال داشته است.

در صورتیکه در ایران حتى در شهرهایى همچون اصفهان و شیراز نیز شاهد چنین امکاناتى نیستیم و گردشگرانى که به طور مستقل و جدا از تور به ایران سفر مى‌کنند با مشکلات بسیارى در برقرارى ارتباط مواجه هستند.تنوع آب و هوایى، رشته کوه‌هاى متعدد و پیست‌هاى اسکى از دیگر نکات مثبت فرانسه هستند. پاییز و بهار معتدل باعث‌شده تا مسافران اروپایى، فرانسه را به دیگر کشورهاى این قاره ترجیح دهند.

یونسکو در سال ٢٠١٠ میلادى آشپزى کشور فرانسه را به عنوان میراث فرهنگى ناملموس معرفى کرد. می‌توان گفت این ویژگى نیز در انتخاب مسافران بى‌تأثیر نیست.
عضویت در اتحادیه اروپا و عدم وجود مشکل براى دریافت ویزا براى سفر به فرانسه سبب شده تا مسافرانى که قصد سفر به اسپانیا یا ایتالیا را دارند، حداقل یک شب در پاریس اقامت کنند.متاسفانه سهم کشور ما از درآمدهاى صنعت گردشگرى در مقایسه با دیگر کشورها بسیار ناچیز است و به نظر نمی‌رسد مسائلى همچون حجاب براى بانوان و یا موارد مشابه دلیل این موضوع باشد.

فرآیند‌ی طولانى و دشوار دریافت ویزا براى گردشگران، عدم وجود دستگاه‌هاى عابر بانک متصل به بانک‌هاى خارجى، کیفیت پایین خدمات در هتل‌هاى کشور، در کنار آمار بالاى تصادفات و نیز تبلیغات منفى زیاد صورت گرفته علیه کشورمان همگى از عوامل مؤثر در عدم موفقیت ایران در جذب گردشگران خارجى بوده‌اند. به نظر می‌رسد دولت ما نیازمند برنامه‌ریزى‌هاى جدى‌تر براى افزایش رفاه حال گردشگران است. البته این سرمایه‌گذارى، قطعا بازخوردى چندین برابر خواهد داشت چرا که کشور ما ظرفیت تبدیل‌شدن به قطبى گردشگرى را داراست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Mohammad: 1395/9/706:17:06،
127
13
اونها تو سال 2016 هستند ما تو سال 1395 یعنی 621 سال عقبیم . انشاللاه با کمک مسئولین و کاهش اختلاس و دزدی و حقوق های نجومی باز هم بهشون نمیرسیم . من مطمئنم
شهریار: 1395/9/707:16:03،
85
9
یادش بخیر. سال 50 اصفهان پر از گردشگران اروپائی و آمریکایی بود. ولی الان...
رها: 1395/9/710:35:58،
51
5
ولی الان
سی و سه پل بدلیل نبود آب
در چند سال آینده ترک میخوره و خراب میشه
اینه
تفاوت الانه با 50 سال قبل
که مملکتمون همه چیز داشت اما الانه ویران شده
نیش: 1395/9/707:59:01،
31
6
تحلیل خوبی بود ولی کم بود
کمال: 1395/9/708:30:21،
82
8
فرانسه با صلوات به اینجا نرسیده با سعی و تلاش در ساختارهای زیربنایی مربوط به این صنعت گردشگری رسیده است. خواستن توانستن است.
درود بر دولتهایی که برای کشور و ملت زحمت میکشند.
ننگ بر دولتهای بی مسئول که باعث پس رفت کشور و ملت میشوند.
شهروند: 1395/9/708:40:45،
60
5
ایران هم میتونست حداقل بین 20 تا کشوراول جاذب توریست باشه ولی متاسفانه هیچ تلاشی برای جذب توریست نشده.شما همین استانبول برین ببینین جوانان با بلوط فروشی و دکه داری روزی خداتومان از توریست درمیارن.تو هر شعبه مک دونالد و برگرکینگ و کی اف سی حداقل 20 تا 25 نفر جوان سرکار هستن که خود مک دونالد مستقیم و غیر مستقیم هرشعبه اش برای 100 تا 150 نفر اشتغال ایجاد میکنه و تو شعبه هاش هم پر از جمعیت.همین دبی برین ببینین وسط بیابون چه کردن. به نظر من تنها جایی که میشه باایران مقایسه کرد افغانستان هست تو کشورهای منطقه که اون هم فکر کنم شرایط شهر کابل به زودی بهتر ازتهران خواهدشد.
شمس: 1395/9/709:00:18،
28
6
در حد پیپر رسانه ای خوب بود. نکته اینجاست که صنعت توریسم امروز خیلی پیچیده تر از سایر صنایع است. در هیچ زمینه ای ایران پلتفورم مناسبی برای جذب گردشگر یا توریست خارجی نیست.
هتل ها، رستوران ها، کارکنان هتل ها و رستورانها( از نظر زبان، نوع برخورد، معاشرت)
مغازه ها:( اگر توریست یک جنسی را بخواد ببینه فروشنده بهش میگه این 100& میخوایی بخری برات بیارم ببینی!!! جنس 20 نومنی را حتماً 100 دلار می خواد غالب کنه!!)
برخورد و معاشرت مردم با توریست( ما هنوز به توریست نگاه انرمالی داریم یا اینقدر نگاش میکنیم که اون فکر مینکه طرف قصد دارد بدزدتش و یا به خودش شک میکنه و اینطرف و انطرفش نگاه میکنه و.... )
برخورد مسئولین با توریست از بدو ورود از مرز هوایی یا زمینی تا خروج ان( چند روز پیش 2 تا توریست اروپایی در یک کافی شاپ تبریز یک قطعه با ویولن نواختن و گفتند که اگر برای شما این قطعه دلنشین بوده ....
شمس: 1395/9/709:02:17،
16
5
مبلغی هدیه بدین چرا که ما از این راه امرار معاش میکنیم. فردای انروز 2 توریست دستگیر و ......)
داشتن صرفاً 19 جاذبه گردشگری اصلاً کافی نیست. هر کشوری حداقل این تعداد جاذبه دارد
ایرانجیب چه میکنه ؟؟؟: 1395/9/709:54:53،
19
7
این جمله دقیقا یعنی چی ؟؟؟
"در سال ٢٠٠٧ با سرعت ٥٧٤٠٨ کیلومتر در ساعت رکورددار سریعترین قطار ریلى چرخدار جهان شد "

قطاره ؟ شاتله ؟ ستاره ، شهاب سنگه ؟؟؟ دقیقا چیه این قطار ؟! یکی هم نیست مقاله رو بخونه اصلاح کنه والا..
ایرانی: 1395/9/709:57:15،
35
7
اتفاقا همین حجاب و محدودیت های عدیده از عوامل مهم نیامدن توریست به ایران است
مهدی: 1395/9/710:10:11،
9
28
یعنی شمادوست دارین غیرمسلمانان بیان کشورتون؟بعدنمیگین اسلام بخطرمیفته؟
احمد: 1395/9/710:19:11،
18
5
اگر صنعت توریسم با مدیریت صحیح ودنیا دیده انجام شود هیچ کس بیکارنیست وبایداز کشورهای دیگر درخواست نیرو کنیم.
شناس: 1395/9/721:04:18،
5
3
وقتی گردشگرا روبه زور می برن ابنیه تازه ساز اصفهان رو ببینن یا شیراز می برن پابوس حافظ و سعدی بقیه شهرها با جذابیت های زیاد به فراموشی سپرده می شن و بعد از مدتی دیگه شیراز و اصفهان برای گردشگران بین مللی جذابیت نداره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار