کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نقدینگی کجاست؟! یک دهه فشار، بانکها را ناتوان کرده است

کدخبر:۳۰۶۴۵پنجشنبه، ۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۲:۱۵۳۳۵۷ بازدید

رئیس کل بانک مرکزی مشکل اقتصاد در شروع فعالیت دولت را رکود تورمی عنوان کرد و با بیان اینکه خروج از آن شرایط نیازمند تصمیماتی ویژه ...

رئیس کل بانک مرکزی مشکل اقتصاد در شروع فعالیت دولت را رکود تورمی عنوان کرد و با بیان اینکه خروج از آن شرایط نیازمند تصمیماتی ویژه بود گفت:سخن از نقدینگی بدون توجه به اندازه اقتصاد ثمری ندارد.

ولی الله سیف طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

این روزها نگرانی هایی در مورد نقدینگی و افزایش حجم آن مطرح می شود. کمی پیش از آن،  سیاستگذار پولی و دولت از بابت تمرکز افراطی بر کنترل تورم و اعمال سیاست انقباضی شدید که منجر به تشدید رکود می‌شود مورد انتقاد قرار داشت. به هر حال باید توجه داشت که سیاستگذار اقتصادی همواره با مقوله مبادله (trade off) بین اهداف و متغیرهای اقتصادی روبرو است و روند کلیه متغیرها و نماگرهای اقتصاد همواره مورد توجه بوده و با دقت رصد می شود و در هر زمان متناسب با شرایط تصمیمات لازم گرفته شده است.

مشکل اصلی اقتصاد در شروع فعالیت دولت، رکود تورمی بود و برون رفت از آن شرایط، تصمیمات ویژه ای را نیاز داشت.  در حال حاضر نیز انتقادها متوجه رشد نقدینگی است و بزرگی حجم آن در اقتصاد مورد انتقاد قرار گرفته و آن را معما می دانند! این در حالیست که حجم نقدینگی یکی از متغیرهای اقتصاد است که نه تنها نمی‌تواند همه پیچیدگی‌های اقتصاد را به تنهایی نشان دهد، بلکه سخن گفتن از بزرگی آن بدون توجه به اندازه اقتصاد ثمری ندارد.

حجم نقدینگی معیاری برای اندازه‌گیری عرضه پول است که از مجموع اسکناس و مسکوک در گردش و سپرده‌های بخش غیردولتی در شبکه بانکی بدست می‌آید. بانک مرکزی به طور دقیق و مستمر اطلاعات سپرده‌ها را از شبکه بانکی جمع‌آوری می‌کند و بعد از محاسبه حجم نقدینگی مطابق با استاندارهای بین‌المللی، آن را منتشر می‌سازد. باید توجه داشت که سپرده‌های بخش غیردولتی ۹۵ درصد نقدینگی را تشکیل می‌دهند؛ این سپرده‌ها متعلق به مردم است و در بانک‌ها نگهداری می‌شوند. صاحبان این سپرده‌ها هر زمان که اراده کنند باید بتوانند به سپرده های خود دسترسی داشته باشند.

 وظیفه شبکه بانکی حفظ سپرده‌های مردم و استفاده از آنها در تامین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری است. شاید منظور محدود شدن قدرت وام دهی بانکها علیرغم رشد نقدینگی بوده است. البته در این خصوص بانک مرکزی بارها موضوع تنگنای اعتباری و انجماد بخشی از داراییهای بانکها بدلیل انباشت مطالبات غیرجاری، انباشت بدهی های دولت و رسوب داراییهای غیر مالی را تبیین و تشریح کرده است.

متاسفانه، یک دهه فشار بر منابع بانک‌ها آنها را در شرایطی قرار داده که توانایی تامین مالی سرمایه‌گذاری‌ها متناسب با ظرفیت‌های گسترده اقتصاد بانک محور ایران را ندارند. بانک مرکزی با اجرای اقداماتی کوتاه‌مدت تا حدودی به بهبود شرایط کمک کرده؛ اما رفع کامل این مشکلات نیازمند اصلاح نظام مالی و بخش بانکی کشور است. استفاده از ظرفیت‌های بالقوه اقتصاد نیازمند سرمایه‌گذاری است و نظام مالی باید بتواند منابع لازم را تامین نماید.

دستیابی به این هدف نیازمند اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در خصوص اصلاح و تقویت بخش مالی کشور شامل نظام بانکی و بازار سرمایه است. کلیه نهادهای اقتصادی باید در اجرای اقتصاد مقاومتی مشارکت کنند و این رمز دستیابی به موفقیت است. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از تمام توان کارشناسی کشور در مسیر اصلاح و تقویت نقش نظام بانکی استفاده نموده و از هر راهکاری که به ارتقای رفاه شهروندان کمک کند استقبال می‌نماید.

- ولی الله سیف

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکی: 1395/9/411:40:38،
149
26
نقدینگی توی کشورهای در حال جنگ همسایه هستش.و البته کانادا.
ایرانی: 1395/9/412:41:46،
97
14
چقدر رجز خانی میکنین بسته اینهمه دروغ.همتون خودتونوبستین بزارین مردم بدبختهم نفسی بکشن.اخه خودتون میگفتین دروغگو دشمنه خداست پس چرا اینهمه دروغ میگین
علی: 1395/9/413:58:21،
45
92
یه چیز بگم بدتون نیاد. بحث من عراق و سوریه هست نه کشور دیگری که خودتون بهتر می دانید منظور من کدام کشور ها هستند.بیایید از دیدی دیگه نگاه کنیم
زمانی که ایران وارد عمل شد دمشق عملا در حال سقوط بود و در عراق هم داعش در حال نزدیک شدن به بغداد بود. فکر می کنید داعش بعد از تسلط می امد با ایران صلح برقرار می کرد یا به ایران حمله می کرد؟
اگر الان به فرض 5 درصد بودجه (رقم اصلی 2 درصد هست) سهم نیروی نظامی ایران هست و این هزینه داره میره عراق و سوریه بهتره یا اینکه داعش با ایران درگیر جنگ بشه و اون وقت نصف بودجه بره برای مقابله با داعش. همین طوری ریال ارزش نداره دیگه اون وقت که نور علا نور میشه.
بحث من سوریه و عراق هست نه کشور دیگه
مردم: 1395/9/414:56:21،
29
17
نه آقا جان بانک ها خوب بلد بودن موقعی که بی اعتمادی به سرمایه گذاری بود چطوری سرمایه ها رو جذب کنن...الآن بیان رو کنن...
چرا این بانکداری به اصطلاح اسلامی اینطوری باید باشه...
دولت هم که هرجا تونست پول چاپ کرد...
کوش اون مسئولهای محترم؟!!!
این دوره تحریم و فشار رو چطور میخواین بگذرونین ...نکنه باز با همت مردم...!!!!؟؟؟
ایرانی: 1395/9/415:21:12،
73
23
اقا علی ما اگر از همون اول تو سوریه و عراق دخالت نمیکردیم و شیعه ها رو شارژ نمیکردیم الان داعشی وجود نداشت که باز خرج کنیم و از بین ببریم
پاسخ به علی: 1395/9/416:14:02،
55
28
با تایید حرفهای ایرانی باید بگم که در سوریه نیرویی که نزدیک به دمشق بود ارتش ازاد سوریه بود که نیرویی کاملا مردمی هست بود نه داعش
علی: 1395/9/417:07:57،
40
18
سیف با گران کردن دستوری هر روز دلار و کاهش سود بانکی زندگی مردم و اقتصاد کشور را نابود کرده....
علی: 1395/9/423:51:43،
20
39
در پاسخ به ایرانی
ببینم یعنی شما بعد از این همه مدرک که فاش شد واقعا فکر می کنی ایران باعث بانی داعش بود؟ حتما استاکس‌نت هم کار ایران بود؟ فیلم روز صفر را ببین تا بفهمی امریکا با مردم ایران هم مشکل داره و مشکلش فقط با سیاست مدار ها نیست.
و مورد دیگر ارتش ازاد سوریه و نیروی مردمی. نمی دونستم یک ارتش مردمی سر بچه را میبره و مسیحیان را قتل عام می کنه. خیلی جالبه
کوکی: 1395/9/510:02:05،
20
17
پاسخ به علی: دوست عزیز من فقط ۱ سوال میپرسم.
چرا فقط ما سوژه ایم؟
آیا کشورهای دیگه منابع و معادن و هزار تا چیز دیگه ندارن؟
برادر من ما خودمون مریضیم.هزار تا شاهکار میکنیم بعدش یک دونه که میخوریم داد و بیداد میکنیم.ببخشید ولی تو لبنان هر هفته ۴ تا موشک دارن سمت اسرائیل شلیک میشه.یه سوال.شما خودت رو جای اسرائیل بزار که هر روز یه کشور هم نه یه گروهک بیاد سمت کشورت موشک پرتاپ کنه.
کوکی: 1395/9/510:07:05،
25
20
توی هر چیزی که بهمون مربوط نیست دخالت میکنیم.هدفمون دفاع از مظلومه؟؟؟؟ چرا از مسلمون خای میانمار دفاع نمیکنی؟چرا از مردم کشور خودت دفاع نمیکنی؟هزاران پناهنده جون و زندگیشون رو کف دستشون گرفتن تا از شر این وضعیت مملکت راحت بشن الان به بدترین وضع ممکن دارن تو جزیره کریسمس استرالیا باهاشون برخورد میشه.مگه ایرانی نیستن؟بخدا خود مردم ما با بهره گرفتن از سابقه درخشان این مملکت از نظر شخصیتی توی دنیا سرپا موندن.وگرنه دنیا ۲ زار ایران رو قبول نداره.همون روسیه توی تحریم ها با تمام قطعنامه ها موافقت میکرد.چون ایران اصلا براش مهم نیست.مهم اعتبار جهانیشه.
رامین: 1395/9/411:45:58،
75
33
نقدینگی همون عدد و رقم روی دفترچه ها و کارت هاست.پولی که اصلا وجود نداره.و فقط بانک ها و موسسات ورشکسته با نوشتن یک عدد مردم رو خوشحال میکنن و طرف کل زندگی و داراییش رو میفروشه میبره تو بانک که اون عدد توی دفترچه و کارتش زیاد بشه.این بانک هایی که من دارم میبینیم در حال حاضر توان پاسخگویی برای پرداخت حتی نصف سپرده های مردم رو هم ندارن.حالا بیاین منفی بدید تا اون روزی که دفترچه به دست داد و بیداد میکنید ببینمتون
ارژنگ: 1395/9/412:16:42،
54
17
دقیقاً درسته. اما مسئولین همیشه برای حل مشکلات راه چاره دارن. یعنی:
در یک حرکت محیرالعقول باز هم ارزش پول مردم به نصف و حتی یک سوم میرسه و اونقت بانکها میتونن پول مردم رو پس بدن!
-----: 1395/9/412:38:09،
26
21
رامین ! همیشه برام سوال پیش میامد که رشد نقدینگی یعنی چاپ پول به طور عینی ولی باز چاپ پول که چاپخانه معتبر بیناللملی اجازه اونو به این سادگی صادر نمیکنه چطور امکان پذیره !؟ ولی نظرشما منطقی تر به نظر میاد که رشد نقدینگی یعنی رشد اعداد ذهنی پول که آقای سیف هم غیر مستقیم ودر فحوا به آن اشاره میکنه . برای مثال گفته ۹۵ درصد نقدینگی متعلق به مردمست.. که مردم « باید بتونند » هرزمان اراده کنند به ان دسترسی پیدا کنند . درحالیکه از واژه « مردم می توانند » استفاده نکرده واین درنوشته او اشتباه نمی تونه باشه !
امیر: 1395/9/413:15:15،
27
15
چاپ پول توسط بانک مرکزی و بدون پشتوانه انجام میده واین که شما میگید برای یک کشور دارای اقتصاد سالم هست که پول با پشتوانه چاپ میشه اگر هم حرف شما درست باشه باچک پول و اوراق وسهام و اعداد بدون پشتوانه قابل انجام هست
-------: 1395/9/515:25:20،
12
21
برای چاپ پول اجازه رسمی لازمه .تقاضای بانک مرکزی برای چاپ بعد از « تایید»رسمی امکانپذیر خواهد بود.هیچ کشوری بدون اجازه نمیتونه دستور چاپ رو به چاپخانه بیناللملی بده حتی پولی که پشتوانه محکم وقانونی داره .
اگه نظر شمادرست باشه که بانک مرکزی بدون پشتوانه پول چاپ میکنه پس چرا بانکهای ایران از منابع نقدینگی در مضیقه و تنگنا قرار دارند ؟
ایرانی: 1395/9/411:46:04،
86
20
یکی از مشکلات بانکی بزرگ وجود شما در این بانک است متاسفانه
علی: 1395/9/411:49:21،
108
21
نقدینگی کجاست عین روز روشنه کجاست جیب اقازاده ها والسلام
ب ن: 1395/9/411:56:54،
50
17
پول سهامداران بانکی در بورس را یک شبه با یک بخشنامه استاندارد سازی صورتهای مالی بالا کشید وسهامداهای بانکی در بورس را نابود کرد انوقت حرف ازارتقای رفاه شهروندان میزند.جای خنده داره یا گریه؟
علي : 1395/9/411:58:08،
75
17
چند بار خوندم چيزي متوجه نشدم شما شديد بگيد ؟؟؟

کشور زير فشار رکد داره نابود ميشه اين آقا داره

قصه ميگه ؟؟؟
رحيم: 1395/9/411:59:39،
74
22
تا روابط با همه دنيا خوب نشود همش حرف است.
متاسفانه وقتي به فكر مذاكرات افتادند كه دير شده بود و اكثر زير ساختها با مشكل روبرو بود.
انرژي اتمي چه تاجي به سر ما زد؟!
Jojo: 1395/9/509:13:35،
6
34
تا وقتی جوانان کشور ما آدم های ضعیف النفسی مثل شما باشن به هیچ جا نمیرسیم .. حالت ما حالت قسمت آخر مختاره که به یارانش گفت تسلیم نشید که بعد از تسلیم شدن سر همه شما را می برند اما مردم یارانش که به وعده های دشمن خام شده بودند تسلیم شدند و بعد از آن سر همه آنها بریده شد.. مردم خواهشا بصیرتتون رو بالا ببرید.. جونتون مهم تره یا جیبتون؟ ناموستون یا جیبتون؟ حالا هی منفی بدین ولی حقیقت تلخه
کوکی: 1395/9/511:29:41،
25
17
پاسخ به جو جو
توصیه میکنم زیاد فیلم نبینی.در اولین فرصت چند تا مسافرت به غیر از شهرهای قم و مشهد هم برو.اکه توانش رو داشتی یه خارج از کشور جز عربستان و عراق هم برو.
Ali: 1395/9/412:01:19،
71
16
شما يه لطفي كن حقوق ميليارديتو بگيرو فقط صحبت نكن،نوش جونت فقط حرف نزن
امیر : 1395/9/412:02:52،
63
22
از اول مهر تا الان نزدیک ۲ ماه ارزش دلار از ۳۵۲۰به ٣٧٣٠ رسيده يعني تنها در ٢ ماه. ٥.٥٪‏ كاهش. ارزش پولی داشتیم پولها هم معلومه کجاست تبدیل پولهای سپرده به ملک توسط بانکها و راکد ماندن پولها و وام دادن به افراد دارای قدرت و خارج شدن پولها از ایران و برنگشتن اصل و سود پول ۲ دلیل عمده که باعث بی پولی بانکها شده هست و همه اینها از بی کفایتی مسولین هست
میم: 1395/9/412:03:17،
38
18
دقت کردین این آقای سیف کلا داره به بانکها باج میدن آخه مثلاً رئیس بانک مرکزی هستن ایشون میشه کلاً بیخیال بشی آقای سیف
Ramin: 1395/9/412:10:14،
60
22
نقدینگی همون حقوق های ۲۰۰ ملیونی هست که میگیرید. روشن شد؟؟؟؟؟؟
لهراسب: 1395/9/412:14:45،
21
15
کجاس
اون کشور ...
اون یکی کشور که همسایه کشور بالاییه
اون دیگری که با کشور بالا دوسته
و .....
جیب برخی ....
ناشناس: 1395/9/412:35:54،
42
22
نقدینگی در ملک های بدون مشتری خوابیده
بساز بفروش سپرده گذار: 1395/9/412:57:56،
35
25
من نمیدونم چرا تا هرچی میشه اونایی که ملک ندارن گیر میدن به ملک بابا کل اقتصاد به فناست فقط من این رو مطمئنم که در دراز مدت هرکس ریال نگه داره متضرره و دشمن ملک هم ناامنی و جنگه در غیر اینصورت ملک مامن سرمایست
پاسخ به بساز بفروش سپرده گذار: 1395/9/413:09:48،
36
21
منظور ملکهای تجاری و مسکونی هست که در تملک بانکها هست و بصورت راکد هست نه شما حالا شما هم ۲ تا اپارتمان ۵۰ متری هم داشته باشی پول شما نقش زیادی در اقتصاد کشور نداره دوست عزیز
وحید@@@@: 1395/9/413:10:03،
43
20
نقدینگی در جیب شماهاست و البته در آسمان کشور عراق و سوریه و یمن.
amir: 1395/9/413:11:08،
35
21
نتیجه مردم خواب بی اراده همینه ...
الکی جوندید دلارقیمت واقعیش1500تا2000بکشه خودشو..
به اصطلاح رییس سیف صدات در نمیاد...
هر چی دلار بره بالاتر بدبختی فلاکت گرونی رکود بیشتر میشه......
روحانی ارزش ریا ل لللل چی شد پس تا کی دروغ...
لبنان عراق یمن سوریهههههه...دنبال قاتل بروسلی میگردی باشه توخوبی!!!!!!!!!!!
سعید: 1395/9/413:22:28،
30
25
نقدینگی خدا کنه همش تو بانک وملک باشه من ازروزی وحشت دارم که بخواد باز بیاد توارز من همیشه مقداری ازسرمایه روارزی پس اندازمیکنم ولی ارزودارم هیچ وقت ارز که فشارش رومردمه گرون نشه
M: 1395/9/414:05:19،
22
22
تمام این صغرا کبراهای رییس تایید گفته منتقدان است ایشان با اعتماد به نفس خاصی میخواهند این را القا کنند که اولا افزایش نقدینگی نه تنها چیز بدی نیست بلکه بسیار خوب است پس آقای رییس تمام چاپخانه را بسیج کنید تا میتوانند پول چاپ کنند دوم اینکه ایشان آدرس کل نقدينگي را میدهند که یا دست مردم در گردش است یا نزد بانکها سپرده است که این سپرده گذاری خودش وحشتناکترین قسمت تراژدی ست چون بنا به آمار بانکهای کشور ماهیانه بیش از ده هزار ميليارد تومان سود به سپرده گذاران پرداخت میکند اونهم در شرایطی که تمام بازار های کشور تعطيله
Aria: 1395/9/420:25:05،
22
18
باعث و باني اين افزايش نرخ ارز و ادامه ركود بعد سال ٩٢ همين آقاي سيف هست
بابک: 1395/9/422:21:15،
29
17
خدا باعث و بانی این وضع مملکت لعنت کنه. تازگی رفته بودم ترکیه نه نفت دارن نه معادن حتی سنگ آهن و یا. . . ولي وقتی شرایط اقتصادی و معیشت مردمش میبینم و با مردم خودمون مقایسه میکنم واقان آدم ميخواد سرشو بکوبم به دیوار تازه خود ترکیه ام يه کشور در حال توسعه است ولی اقتصادش از ما حداقل 20 سال جلوه و هنوز جلوتر میره ما هم تازه میخواییم بر گردیم به شرایط 12 سال پیش.
علی م: 1395/9/511:00:02،
81
19
دوست عزیز مطلب جالبی بیان کردید ، اگر کشور ما اقتصاد و سیاست سالم و مردم محور داشته باشد میتوان در عرض 5 تا 10 سال از نظر اقتصادی به ترکیه رسید . نمونه اش آلمان و ژاپن بعد از جنگ جانی دوم هستند که 10 سال بعد از اینکه زیرساخت کشورشان به کل از بین رفته بود توانستند به سرعت به قله هرم اقتصاد دنیا نزدیک شوند .
ولی در مقایسه کلی ترکیه و ایران باید عرض کنم ، اگر ترکیه سیاستمداران و وکلای مجلس و ... مثل ایران داشت ، مردمش مثل مردم کره شمالی میشدن . یعنی وضعمون زیاد هم بد نیست .
علی: 1395/9/515:39:07،
11
17
در پاسخ به کوکی
عزیز نظر من را درست نخواندی. بحث من کدام کشور ها بود؟؟ فقط سوریه و عراق همین و بس
من میگم اگر داعش عراق و سوریه را گرفته همین دلار 3700 تومانی را هم تو خواب دیگه نمی توانستیم ببینم همان طوری که ارزش پول سوریه و عراق و هر کشور درگیر جنگ بعد از شروع جنگ خیلی خیلی کاهش پیدا میکند. دیگه خودتان حساب کنید.
من میگم چرا مردم فقط پول هایی که اونجا میره را نگاه می کنند این اختلاس نسبت به اختلاس ها واکنشی نشان نمی دهیم؟ مگر کم پولی تا حالا اختلاس شده؟ وقتی پولی که برای وام به معلمان هست را نمی توانیم جلویش را بگیرم که اختلاس نکنند توقع داریم پولی که از اول قرار هست لبنان بره را جلویش را بگیرم؟؟
مثل اون ضرب المثل هست که گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما