کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سپر نوسان در بازار آزاد دلار

کدخبر:۳۰۵۱۳سه شنبه، ۲ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۷:۲۷۱۲۶۰ بازدید

دلار در اولین روز آذرماه رشد چندانی را تجربه نکرد تا مرز 3700 تومان همچنان به‌عنوان سطح مقاومتی قوی عمل کند. روز دوشنبه، دلار با رشد جزئی ...

دلار در اولین روز آذرماه رشد چندانی را تجربه نکرد تا مرز 3700 تومان همچنان به‌عنوان سطح مقاومتی قوی عمل کند. روز دوشنبه، دلار با رشد جزئی 3 تومانی به قیمت 3683 تومان رسید. به گفته فعالان، تصور معامله‌گران ارزی آن است که شاخص ارزی در صورت شکستن سطح 3700 تومان، با سرعت بیشتری بالا خواهد رفت، در نتیجه، عوامل سمت عرضه تمام تلاش خود را می‌کنند که قیمت را در کانال فعلی 3600 تومان نگه دارند. در کنار این، کاهش تقاضا پس از پایان تقاضای زوار عتبات دیگر عاملی است که ممکن است به‌عنوان سپر نوسان در روز اول آذرماه عمل کرده باشد. این در حالی است که گروهی دیگر اعتقاد دارند معامله‌گران برای افزایش قیمت دورخیز کرده‌اند. به باور این عده، معامله‌گران در اولین روز آذرماه بیشتر ترجیح می‌دادند که دلار خود را نگهداری کنند، نشانه‌ای که می‌تواند نشان‌دهنده انتظار افزایشی گروهی از آنها باشد.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از دنیای‌اقتصاد، ممکن است بخشی از انتظار افزایشی معامله‌گران به روند صعودی این ارز در آبان‌ماه مربوط باشد. شاخص ارزی در دومین ماه پاییز 2.4 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد که بیشترین بازدهی این ارز از آبان سال 94 بود. همسو با رشد ماهانه شاخص ارزی، سکه تمام بهار آزادی نیز در هشتمین ماه سال، 6 دهم درصد افزایش قیمت را تجربه کرد، البته اگر افت روزهای انتهایی ماه نبود، فلز گرانبهای داخلی رشد بیشتری را تجربه می‌کرد. سکه که در اواسط ماه گذشته تا کانال یک میلیون و 130 هزار تومان بالا رفته بود، در روزهای انتهایی ماه به ابتدای مرز یک میلیون و 100 هزار تومان نزدیک شد. با وجود این، سکه در اولین روز آذرماه توانست با 2 هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و 103 هزار تومان برسد و کمی از مرز یاد شده فاصله بگیرد.

 

رکورد 12 ماهه

دلار که معاملات خود در مهرماه را با قیمت 3 هزار و 593 تومان پایان داده بود، در آخرین روز آبان‌ماه به قیمت 3 هزار و 680 تومان رسید، موضوعی که نشان‌دهنده افزایش 87تومانی این ارز در بازه‌ای 30 روزه بود. دلار که در مهرماه 0.8 درصد رشد کرده بود، در دومین ماه پاییز 2.4 درصد بالا رفت، آنچه نمایانگر افزایش سرعت نرخ رشد دلار بود. آخرین بار این ارز در آبان 94، رشد ماهانه بیشتری را تجربه کرده بود. روند افزایشی دلار در آبان از همان ابتدای ماه آغاز شد. در اولین روز از دومین ماه پاییز، دلار با رشد یک تومانی به قیمت 3 هزار و 594 تومان رسید. پس از این قیمت با شیب تندتری بالا رفت؛ به‌طوری‌که در سومین روز ماه از مرز 3 هزار و 600 تومان عبور کرد و در دهمین روز آبان‌ماه تا قیمت 3 هزار و 625 تومان بالا رفت. پس از این تا هفدهمین روز از هشتمین ماه پاییز قیمت نوسان چندانی را تجربه نمی‌کند، ولی از تاریخ 18 آبان دامنه نوسانات شاخص ارزی افزایش پیدا می‌کند. دلار در تاریخ 18 آبان با 8 تومان افزایش به قیمت 3 هزار و 637 تومان رسید و در تاریخ 19 آبان از سطح 3 هزار و 650 تومان عبور کرد.این روند ادامه پیدا کرد تا اینکه در بیست و هشتمین روز این ماه، قیمت این ارز در مقطعی از مرز 3 هزار و 700 تومان عبور کرد، ولی در نهایت با قیمت 3 هزار و 698 تومان به کار خود پایان داد. قیمت دلار که ماه افزایشی را سپری کرده بود، در آخرین روز ماه کمی تعدیل شد.

دلار روز شنبه 18 تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 3 هزار و 680 تومان رسید. این بیشترین افت روزانه این ارز از 13 تیر 95 بود. به گفته فعالان، تخلیه اثر اربعین، افزایش تزریق، باز بودن بازار در یک روز بین تعطیل و تصحیح رفتار برخی معامله‌گران چهار عاملی بودند که زمینه‌ساز فاصله‌گیری دلار از کانال بالاتر شدند. با وجود کاهش روز آخر، بررسی‌ها نشان می‌دهد که شیب قیمت دلار در آبان‌ماه تندتر شد. دلار که در پانزدهمین روز کاری فروردین ماه روی قیمت 3 هزار و 465 تومان قرار گرفته بود، در آخرین روز شهریورماه به قیمت 3 هزار و 566 تومان رسید، موضوعی که نشان‌دهنده رشد 2.9 درصدی بود. این در حالی بود که قیمت در 2 ماه گذشته حتی کمی بیش از این میزان افزایش قیمت را تجربه کرد. قیمت دلار در آخرین روز آبان‌ماه به 3 هزار و 680 تومان رسید تا نسبت به آخرین روز شهریورماه 3.2 درصد افزایش را ثبت کند.

سومین رشد آبان ماهی

روند قیمت دلار در آبان سه سال گذشته افزایشی بوده است؛ شاخص دلار که در هشتمین ماه سال 93، 8 / 0 درصد رشد قیمت را تجربه کرده بود، در آبان 94 با شیب تند بیشتری بالا رفت. شاخص ارزی در دومین ماه پاییز سال گذشته2/ 3 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد که بیشترین میزان افزایش آن از آذر سال 93 بود. پس از این تاریخ، روند افزایشی دلار کمی آرام‌تر شد تا اینکه سرانجام قیمت در آبان سال جاری 4/ 2 درصد بالا رفت که این میزان نیز بیشترین میزان افزایش آن از آبان 94 بود. در نتیجه می‌توان گفت، ماه آبان صحنه ثبت رکوردهای افزایشی بوده است، به گفته فعالان، افزایش تقاضای زائران عتبات عالیات در کنار رشد تقاضای تجاری از جمله عواملی هستند که به رشد دلار در آبان کمک کرده‌اند. در کنار این، تغییر انتظارات معامله‌گران پس از انتخاب ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا دیگر عاملی بود که به رشد قیمت کمک کرد. روند افزایشی دلار در آبان‌ماه به ابتدای سومین ماه پاییز سرایت کرد. در اولین روز آذرماه، شاخص ارزی با 3 تومان افزایش به قیمت 3 هزار و 683 تومان رسید. به گفته فعالان، تمایل معامله‌گران به نگهداری دلار در کنار افزایش نرخ حواله درهم و تحرکات بازیگران فردایی از جمله عواملی بودند که به افزایش قیمت کمک کردند.

ادامه افزایش؟

تعداد زیادی از معامله‌گران اعتقاد دارند که روند افزایشی دلار در سومین ماه پاییز نیز ادامه پیدا خواهد کرد. به گفته این دسته، افزایش تقاضای تجاری در آخرین ماه پاییز یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند قیمت این ارز را تحریک کند. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، به‌طور سنتی این انتظار در بازار وجود دارد که پیش از ژانویه و آغاز سال جدید میلادی، تقاضا در بازار داخلی افزایش پیدا کند. به گفته او، در این مقطع زمانی، معامله‌گران و شرکت‌های داخلی برای تسویه حساب‌های دلاری خود با شرکت‌های خارجی اقدام به خرید ارز می‌کنند. در نتیجه، ورود این بخش از تقاضا، قیمت راه صعودی را طی می‌کند. آمارها نیز تا حدودی نشان‌دهنده روند افزایشی دلار در آذرماه بوده است. بهای دلار در آذر 93 و 94 بیش از دو درصد بالا رفت و اکنون میزان بازدهی در سال جاری چگونه خواهد بود؟ برخلاف عده‌ای که انتظار افزایش دامنه نوسان را دارند، گروهی دیگر از فعالان باور دارند که قیمت این ارز در آذرماه تغییرات چندانی نخواهد داشت. به گفته این دسته، عرضه بازارساز و صرافی‌های بانکی به اندازه‌ای هست که مانع از نوسانی شدن قیمت‌ها شود. به گفته این دسته، در دومین ماه پاییز نیز که تقاضای بازار در اوج خود بود، قیمت دلار هیچ‌گاه نوسان بالای 20 تومان را تجربه نکرد.

تعدیل سکه

سکه تمام بهار آزادی که در اولین ماه پاییز دو درصد از ارزش خود را از دست داده بود، در آبان‌ماه توانست 0.6 درصد افزایش قیمت را تجربه کند. سکه که در اولین روز آبان‌ماه یک میلیون و 95 هزار تومان قیمت خورده بود، در نوزدهمین روز این ماه توانست تا قیمت یک میلیون و 135 هزار تومان بالا برود. با این حال، از این زمان، مسیر قیمت فلز گرانبهای داخلی تغییر کرد و سرانجام در ابتدای کانال یک میلیون و 100 هزار تومان به کار خود پایان داد. روند سکه در ماه گذشته بیش از هر چیز وابسته به تغییرات اونس جهانی بود. سکه در ابتدای ماه همسو با اونس بالا رفت و پس از افت آن نیز راه کاهشی را انتخاب کرد، البته میزان کاهش سکه در آبان‌ماه متناسب و هم‌اندازه با اونس طلا نبوده، امری که منجر مثبت شدن حباب شده است. حباب سکه در مقاطعی از آبان‌ماه حتی به بالای 50 هزار تومان رسید؛ یعنی سکه در بازار 50 هزار تومان بالاتر از ارزش ذاتی آن معامله شد. با این وجود، اکثر فعالان انتظار دارند که میزان حباب فلز گرانبهای داخلی در آذرماه کاهش پیدا کند. به گفته این دسته، کاهش حباب به شفافیت بازار کمک بیشتری خواهد کردو موجب می‌شود که اطمینان بیشتری به قیمت‌های بازار وجود داشته باشد. این در حالی است که به گفته برخی فعالان، گروهی از معامله‌گران به‌دلیل خرید سکه در قیمت‌های بالاتر در برابر افت قیمت مقاومت می‌کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محسن: 1395/9/200:19:00،
51
11
این مردم دلشون خوش بود با برجام دلار میشه هزار تومن و همه چی درست میشه اما همچین چیزی نیست چرا ؟ چون بزرگترین بازنده از کاهش نرخ ارز خود دولت هستش و دلیل دیگه طرف غربی آب از دستش نمیچکه و ما هم فقط سیمان ریختن بلدیم
پاسخت: 1395/9/200:44:18،
42
3
نگاه ما غلط است.یعنی چی که طرف غربی آب از دستش نمی چکد. هر کشور و کارخانه و فردی به دنبال امنیت اقتصادی است. شما خودت حاضری پولت را در کیسه به درخت کوچه ببندی. معلومه که نه.چرا؟ چون عقل داری/ طرف غربی هم وقتی میبیند در کشوری مسلمان به سفارت کشوری مسلمان در جلوی عوامل پلیس حمله و غارتگری میشود و این کشور سابقه مصادره کارخانجات مختلف را دارد پس مگر دیوانه است چنین سرمایه گذاری بکند.
هموطن: 1395/9/201:39:22،
10
18
با دلار هزار تومانی صادرکنندگان مملکت رسما فلج میشن پس همچین فکری از پایه اشتباه بوده.همینکه ثبات باشه و این نظام بتونه نرخ ارز را تک رقمی کنه من کلامو میندازم هوا.انتظار بیشتر از این رو از این نظام داشتن رو که خودمون میدونم بیهودست
لولو: 1395/9/205:54:27،
20
4
همچنین ۹۹درصد زوار امام حسین از قشری هستند که اصلا کاری به دلار ندارند حالا اومدند دلار رو گرون میکنند ومیگویند زائران برگشتند ودلار میخرند دوباره گرون شده نه عزیزم کار ازجای دیگری خرابه!!!!
فرزاد: 1395/9/200:43:09،
12
21
دلار تا 3600پايين میاد تا آخر هفته
سپهر: 1395/9/217:09:35،
8
3
از خرید جا موندی ؟
وای وای
وحید یوسفی: 1395/9/201:13:21،
11
18
آخرین قدرت دلار تا همین حده.
دیگه بالاتر نمیره
پایینتر میاد.اونایی که دارند بفروشند هر چه سریعتر تا بیشتر از این ضرر نکردند
خواب (ایران مرفع ): 1395/9/201:30:14،
19
3
همه کشورهای دنیا برای حفظ ارزش پولشون هر کاری میکنن . ایران خودتون میدونید نیاز توضیح نیست .
حسام: 1395/9/206:26:13،
27
2
دلار کیلو چنده.
شما دارین پدرمون رو در میارین. از اونور میگین نرخ تورم 7.5 درصد. از طرف دیگه برق 10 درصد گرون میشه. الانم که قبض عوارض شهردادی و پسماند اومده که 100 درصد گرون شده.
مملکت که نیست
اینجا دیوونه خونس.
من فک کنم اینا فقط 2 تا قلم رو جزو تورم حساب میکنن اونم نمک و نون هستش.
عا قبت اندیش : 1395/9/209:45:33،
5
1
بله باهاتون موافقم ، اینجا تبدیل به دارالمجانین شده است .دولت مردان و جماعتی از ملت چنان دیوانه وار ابصار حرص و طمع را رهاکرده اند و نمی دانند چه بلاهایی از این خودپرستی ها گریبان همه ملت را خواهد گرفت .اثارش روز به روز نمایان تر است . خدا بر همه ما رحم کند .
عباس: 1395/9/207:54:17،
6
7
دوستان لیر بخرم لازم دارم چند ماه بعد؟
حامد: 1395/9/208:08:21،
12
6
دلار3700 تومنی دقیقا 12 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته و این افزایش با توجه به میانگین تورم، کاملا طبیعیه.
برای سال بعد دلار 4200 تومن میشه.
هرجند همین افزایش هم کمر ملتو میشکنه.
هدايي: 1395/9/210:29:51،
5
10
جناب دولت روحاني با ثابت نگه داشتن قيمت ارز ضربه به توليد و صادرات غير نفتي ميزند در اواخر دولت احمدي نزاد قيمت دلار به 3800 تومان رسيد ولي در حال حاضر بعد از گذشت سه سال و نيم دلار 3700 هم نيست اين به معني نابود کردن توليد و صادرات غيره نفتي است

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار