کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

1 گام تا اجرای تعرفه‌های پرستاری/چشم پرستاران به وزیر رفاه

کدخبر:۳۰۴۹۲دوشنبه، ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۳:۴۷۱۵۸۲ بازدید

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که تابستان سال 86 به تصویب مجلس رسید، حالا برای اجرایی شدن به شورای عالی بیمه رفته و پرستاران چشم انتظار ...

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که تابستان سال 86 به تصویب مجلس رسید، حالا برای اجرایی شدن به شورای عالی بیمه رفته و پرستاران چشم انتظار موافقت وزیر رفاه و بیمه ها هستند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، جامعه پرستاری کشور که در خط مقدم خدمت به مردم و بیماران قرار دارد، از تیر ماه سال ۱۳۸۶ که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است، تا امروز چشم انتظار اجرایی شدن این قانون است تا شاید از این طریق به بخشی از خواسته های به حق خودشان برسند.

آنطور که از شواهد امر پیداست، در حال حاضر پرستاران خدماتی را انجام می دهند که هیچ نفع مالی برای آنها ندارد و دلیل آن هم، نداشتن تعرفه های پرستاری است که بتوان حق الزحمه آنها را از بیمه ها گرفت. همانطور که جامعه پزشکی در قبال خدماتی که انجام می دهد، پول آن را می گیرد.

جامعه پرستاری کشور بر این عقیده است که خدمات پرستاری از اهمیت ویژه ای در نظام سلامت برخوردار است و می بایست برای این خدمات ارزش مالی و معنوی قائل شد. اما پرستاران معتقدند نه تنها ارزش مالی خدمات پرستاری لحاظ نشده است، که حتی ارزش معنوی هم برای خدمات آنها قائل نیستند و اغلب بیماران پس از ترخیص از بیمارستان، یک جمله می گویند: خدا خیرت بده دکتر!


تعرفه های پرستاری بدون پول اجرا نمی شود

آخرین اظهار نظر بالاترین مقام وزارت بهداشت در مورد سرنوشت قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، باز می گردد به هفته گذشته که عنوان کرد اجرایی شدن این قانون نیازمند اعتبار لازم است.

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در واکنش به این سئوال که چرا تعرفه های پرستاری اجرا نمی شود، گفت: دلیل اجرا نشدن این قانون این است که مجلس برای آن اعتباری پیش بینی نکرده است.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس مدعی هستند تنها ۳۰ درصد از برنامه پنجم اجرا شده است، افزود: از جمله این قوانین قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که اعتبار آن در همان زمان تصویب دیده می شد امروز مشکلی برای اجرای آن وجود نداشت.

وزیر بهداشت از پرستاران خواست برای اجرایی شدن تعرفه های پرستاری می بایست به سراغ مجلس بروند و از نمایندگان بخواهند برای اجرای قانون تعرفه گذاری در سال ۹۶ اعتبار تخصیص داده شود.

در همین حال، حسین علی نسائی عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور، عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری کشور، اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را نجات‌بخش طرح تحول سلامت و بیمه‌ها دانست و گفت: اجرایی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از درخواست‌های القایی پزشکی نیز به شدت خواهد کاست. می توان گفت یکی از راه‌های نجات و اصلاح طرح تحول هم‌اکنون اجرای تعرفه‌های پرستاری است. همچنین اجرای این تعرفه‌ها از شکاف طبقاتی می کاهد و باعث توزیع متوازن ثروت می شود.

وی معتقد است که اجرای تعرفه‌های پرستاری نه تنها برای دولت بار مالی برای ایجاد نمی‌کند بلکه اجرای آن می تواند طرح تحول سلامت و بیمه‌ها را نجات دهد  زیرا بسیاری از تعرفه‌ها و خدمات پرتکرار پرستاری با پزشکی مشترک است و تعرفه‌های پرستاری ارزان‌تر است و از هزینه‌های دولت و بیمه‌ها خواهد کاست.


وعده های 4 وزیر بهداشت به پرستاران

تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۱۳۸۶، مقارن بود با حضور دکتر کامران باقری لنکرانی در وزارت بهداشت دولت نهم، به دنبال تشکیل دولت دهم، دکتر مرضیه وحیددستجری بر مسند وزارت بهداشت قرار گرفت و به دنبال برکناری او از این مسند در چند ماه پایانی دولت دهم، دکتر محمد حسن طریقت منفرد سکان وزارت بهداشت را عهده دار شد و در نهایت با تشکیل دولت یازدهم، دکتر سید حسن هاشمی بر مسند وزارت بهداشت قرار دارد.

وقتی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به عنوان یک طرح در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، وزارت بهداشت می بایست ظرف مدت ۶ ماه آیین نامه اجرایی آن و تعرفه های پرستاری را تهیه می کرد. جامعه پرستاری خیلی مشتاق بودند که هرچه زودتر این آیین نامه از وزارت بهداشت بیرون بیاید، و رویای آنها رنگ واقعیت بگیرد.

از سال ۱۳۸۶ تا امروز، وقتی روز پرستار از راه می رسد، مسئولان حوزه سلامت از این فرصت استفاده می کنند و در جمع پرستاران می آیند و به آنها وعده اجرای قانونی را می دهند که از آن به عنوان «ام المطالبات پرستاری» نام برده می شود. حالا نزدیک به ۱۰ سال از تصویب این قانون می گذرد اما هنوز اتفاقی نیفتاده که پرستاران را خوشحال کند.

جامعه پرستاری از فردای روز تصویب تعرفه های پرستاری تا امروز، فقط از وزرای بهداشت وعده شنیده اند. از اجرای آزمایشی قانون در چند بیمارستان، تا تغییر روش اجرای آن، همه و همه وعده هایی بوده است که در این سال ها، پرستاران شنیده اند.


سرانجام تعرفه های پرستاری به شورای عالی بیمه رسید

یکی از مشکلات پیش روی اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، بیمه شدن خدمات پرستاری بود. موضوعی که وزارت بهداشت مدعی است که می بایست در شورای عالی بیمه به تصویب برسد. البته، جامعه پرستاری برای ارسال تعرفه ها به شورای عالی بیمه، دست از تلاش برنداشت و همواره در تعامل با مسئولان مربوطه، خواستار تسریع در ارسال این تعرفه ها به شورای عالی بیمه بوده است.

اما، حالا پس از گذشت سال ها انتظار، سر انجام وزارت بهداشت تعرفه های پرستاری را به شورای عالی بیمه فرستاد. این خبری خوش و امیدوار کننده برای جامعه پرستاری است که حداقل خیالشان راحت شد که این قانون از «خوان» وزارت بهداشت به سلامت عبور کرده است و حالا باید به سراغ شورای عالی و سکاندار این شورا، یعنی وزیر رفاه بروند.

محمد شریفی مقدم قائم مقام سازمان نظام پرستاری، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ارسال تعرفه های خدمات پرستاری به شورای عالی بیمه، اظهارداشت: جامعه پرستاری انتظار دارد حالا که فصل بودجه است، مسئولان مربوطه برای اجرایی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری جدیت به خرج دهد.

وی با انتقاد از اینکه در طول سال های گذشته به بهانه های واهی از اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری طفره رفته اند، گفت: الان بهترین زمان برای اثبات حسن نیت به جامعه پرستاری است که بودجه وزارت خانه ها در حال تهیه است.

حالا باید منتظر ۴ ماه پایانی سال ۹۵ ماند و دید که بالاخره قرعه اجرای تعرفه های پرستاری نصیب کدام دولت خواهد شد. قریب به ۱۵۰ هزار پرستار که ۱۰۰ هزار نفر آنان در بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت خدمت می کنند، منتظر شنیدن خبر خوش اجرایی شدن تعرفه های پرستاری تا قبل از آغاز سال ۹۶ هستند.

در شورای عالی بیمه که متشکل از صندوق های بیمه گر، وزارت بهداشت، نظام پزشکی و... است، وزیر رفاه سکاندار است و او می تواند ماجرا را به سرانجام برساند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

غضنفر: 1395/9/113:40:48،
47
19
4 تا وزیر که خوبه
40 تا وزیر دیگه بیاد بره کار پرستاران را راه نمی اندازه
اصلا به فکر نیستند فقط نمایش گفتار
موسی: 1395/9/113:51:05،
46
55
من با حقوق شون کاری ندارم ولی چند روز پیش رفتم بیمارستان بستری شدم اشتباه کردم یه سوال از پرستار پرسیدم آقا چشتون روز بد نبینه پرستار چنان دنبالم کرد که از بیمارستان فرار کردم بابا به بعضی از پرستار ها یکم درس اخلاق هم یاد بدن بد نمیشه والا زحمت زیادی هم می کشن ولی اخلاق بعضی از دکتر ها و پرستارها 000
مهدي: 1395/9/115:29:53،
35
27
خدا شاهده مردم ما هووز فرق بين پرستار و كمك پرستار و بهيار و كمك بهيار و خدمه و دكتر و نفهميدن
به هركي روپوش سفيد بپوشه ميگن پرستار
بهد اين ميشه كه دكتر با مريض با بي احترامي صحبت ميكنه، اونوقت مريض ميگه عجب پرستاراي بداخلاقي. يا همراه مريض ميخواد لباس مريضشو عوض كنه هنوز نميدونه بايد به پرستار بگه با كمكي يا خدمه( البته تقصي بيمارهم نيست بايد يه جوري همون اول به مريض و همراهش توضيح بدن كه وظايف هركدوم از اين پرسنل چيه).
کورش: 1395/9/119:18:11،
21
18
همه کارهای خوب و وعده وعیدها
و انجام میشود ها
میدهیم هاااا
در زمان تنتخابات است
بهرام: 1395/9/119:31:22،
25
18
تا زمانی که وزارت بهداشت پزشک سالاریه هر سال برای خودشون مزایا و افزایش تعرفه درست می کنن ولی برای قشری که بیشترین فشار فرایند درمان روی دوششه هیچ کاری نمی کنند .دوستانی که شکایت از اخلاق پرستار ها داشته اند توجه کنند استاندارد جهانی برای یک شیفت و چهار تخت یک پرستاره ولی در بیمارستانهای دولتی و شبه دولتی ایران گاهی تا 25 تخت به یک پرستار واگذار می شه اون هم نه برای یک شیفت بنابراین پرستاری هایی که واقعا متعهد هستند زیربار شدیدترین فشارهای کاری قرار می گیرند و پس از بازنشستگی همه اعضای بدنشون معیوب و ناقص می شه اما سود فقط توی جیب پزشک ها می ره.
بهرام: 1395/9/119:35:49،
18
21
تا زمانی که وزارت بهداشت پزشک سالاریه هر سال برای خودشون مزایا و افزایش تعرفه درست می کنن ولی برای قشری که بیشترین فشار فرایند درمان روی دوششه هیچ کاری نمی کنند .دوستانی که شکایت از اخلاق پرستار ها داشته اند توجه کنند استاندارد جهانی برای یک شیفت و چهار تخت یک پرستاره ولی در بیمارستانهای دولتی و شبه دولتی ایران گاهی تا 25 تخت به یک پرستار واگذار می شه اون هم نه برای یک شیفت بنابراین پرستاری هایی که واقعا متعهد هستند زیربار شدیدترین فشارهای کاری قرار می گیرند و پس از بازنشستگی همه اعضای بدنشون معیوب و ناقص می شه اما سود فقط توی جیب پزشک ها می ره.
احمد: 1395/9/120:12:00،
20
20
جالبه متاسفانه یک عده تو بیمارستان تمام کارهای مثبت رو به چشم پزشک میبینن و تمام ضعف ها رو بهدچشم پرستار،نمیدونن که هر پرستار چند ساعت شیفت داره یا مجبوره دوشیفت متوالی به خاطر کمبود نیرو کارکنه وتمام پول به جیب یک عده دیگه میره
وزیرمحترم بهداشت چرا واسه تعرفه،کارانه و ... پزشکهاکه چندین برابر کارانه و تعرفه پرستارهاست اعتبار هست و مجلس تصویب میکنه اما کار به اینجا میرسه میگید برید سراغ مجلس چرا واسه پزشکها این حرفو نمیزنید.پزشک سالاری و .... حدی داره.ازجهان سوم ی چی اونورتریم
بهرام: 1395/9/206:47:50،
16
18
کاری به این ندارم که حقشونه یا نه ولی در بیمارستان که من کار می کنم وخصوصی هستش در عرض ۲ سال حقوق پرستار با منی که کارشناسی ارشد دارم ومسول یکی از بخشهای مهم پشتیبانی بیمارستان هستم حداقل ۲برابر من حقوق می گیرن البته با پاداش و مزایای دیگه بازم نظام پرستاری خیلی خوب براشون داشته والان پرستارا همه برای خودشون رئیس شدند البته نوش جونشون ولی امیدوارم کیفیت پرستاری و احترام به ارباب رجوع هم به همون نسبت بالا بره
سعید: 1395/9/114:10:52،
57
32
وقتی به یک پزشک 100000000(بخوان صد ملیون)در نظام عدالت محور جمهوری اسلامی پاداش داده می شود و به یک پرستار حتی یک ملیون هم داده نمی شود سوال اینجاست

1-آیا یک پرستار حتی یک صدم یک پزشک زحمت نمی کشد؟
2- آیا یک پرستار حتی یک صدم یک پزشک هم درس نخوانده است؟
علت همه اینها برمی گردد به اینکه تصمیم گیرندگان از جمله وزیر همه از پزشگان می باشند.

و ای کسانی که قانون بی پشتوانه می کشید و به قانونتان تره هم خورد نمی کنند یه کم به خودتان
نمی آیید و تاٌملی نمی کنید؟
من: 1395/9/117:07:41،
28
26
پرستارها الان بالای 3 میلیون هستند
بهنام: 1395/9/209:43:00،
19
13
در آمریکا حقوق یک پرستار یک چهارم یک جراح هست حالا مقایسه کنید با اینجا تا دستتون بیاد در همین کشورهای حاشیه خلیج فارس حقوق یک پرستار با شرایط استاندارد کاری زیر 15 میلیون تومان نیست.
REZA: 1395/9/114:16:52،
27
33
وزارت بهداشت خیلی هوای کسانی که دارن باهاشون کار می کنن رو داره.... اون از پرستارا و پزشکا و....همش از جیب ملت هزینه میشه برای این وزارت خونه... بیمه که بی تاثیره.... امان از نظام مهندسی و مسکن و شهرسازی که جز خالی کردن جیب مهندسا هیچ کاری انجام نمیده تازه با تعرفه هایی که پول پفک و چیپس هم نمیشه حرف افزایش تعرفه و خدمات مهندس مجری که میشه میگن قیمت تموم شده مسکن افزایش پیدا می گنه... تعرفه هایی که 1/100 هزینه تموم شده ساختمونم نیست....
Masoud Mousavi: 1395/9/114:53:14،
45
30
اگر تعرفه گذاري پرستاري اجرا بشه و پزشكان پول پرست اجازه بدن هزينه درمان مردم از ٢٠ تا ٦٠ درصد كاهش پيدا ميكنه،
الان از يه پانسمان و تزريق ساده بگير تا بخيه و سونداژ و انتوبه كردن و و و... رو پرستار انجام ميده و بجز جراح ها هيچ پزشكي به مريض دست هم نميزنه اما تمامي هزينه اينهارو مستقيم پزشك ميگيره كه عين بي عدالتي هست،
هركس بابت كاري كه ميكنه بابد هزينه اونو بگيره، پرستار بخيه بزنه و پزشك پولشو بگيره خيلي خنده دار و مسخرست
احسان: 1395/9/119:44:39،
17
25
استاد عزيز وقتي پزشك بخيه بزنه ٥٠درصد رو ميگيره پرستار بزنه پزشك ١٠درصد ميگيره و مسووليتش هم برعهده پزشك هست كه هر چي بشه بايد جواب بده پزشك هم مجبوره ك زير برگه اي ك پرستار بخيه يا آمپول زده رو مهر كنه وگرنه هيچ آدم عاقلي ب خاطر ١٠درصد هزينه اي ك تازه دولتي محاسبه ميشه و يكي ديگه زده مسووليت رو ب عهده نميگيره.لطفا اطلاعات غلط نديد
Masoud Mousavi: 1395/9/120:18:56،
20
16
@احسان
مسئوليت بخيه پرستار ١٠٠٪‏ و كاملا با خودشه نه پزشك،
پزشك اگه بخيه بزنه كه البته هيچوقت نميزنه ٥٠٪‏ ميگيره فرضا ولي پرستار ١٪‏ هم نميگيره و دقيقا مفت كار ميكنه
دلارام: 1395/9/120:36:41،
19
25
من ک به همکارا هم گفتم بخاطر تک تک بخیه هایی ک میزنم (یا هر کار دیگه ای ک اضافه میکنم) و پولش میره تو جیب پزشکان، از سر ایشون و تمام کسانی ک راضی ب این امر هستند نمیگذرم
ماهم خدایی داریم.
جالبه این کولی دادن ها شده وظیفه ی ما و اگر انجام ندیم منفور انحصار پزشکی میشیم و جامون دیگه هیچجا نیست...

واقعا پرستاران ایران چه در بخش و چه در اتاق عمل متحمل فشار ۳ ۴ برابر حد خودشون هستن و دودش توی چشم همه میره....

چه بسا پرستارهایی که به علت کمبود درامد مجبور ب گرفتن شیفت های پیاپی و بسیار طاقت فرسا هستن، رو میاورن به مخدرهای انرژی زا و بنیان خانواده از هم پاچیده میشه و الی ما شا الله...

خدا اخر و عاقبتمون رو بخیر کنه، مسئولین رو هم سر به راه تر...
10: 1395/9/114:59:12،
26
26
پزشكي كه ماهيانه 100ميليون حقوقشه.40ميليون كلينيك ويژه ميگيره وحداقل100ميليون هم زيرميزي و.....چطوربه بقيه پرسنل وپرستاراي زحمت كش برسه؟
كاش آقايون تصميم گيرنده يكم عدالت داشتن وفكراون دنياشونم بودن كه اين پولارونميبرن.
علی: 1395/9/115:11:57،
31
21
تو جامعه ای که عدالت اجرا نمیشود،تمام مسوولین آن باید جوابگو باشند.
علی: 1395/9/115:22:53،
37
22
باسلام
وزارت بهداشت =وزارت رفاه پزشکان
چندرغاز حقوق که 25 هر ماه میدادن اونم ديگه نمیدن
هنوز حقوق نگرفتیم با اجاره خونه وگرونی چکارکنیم.....
فقط جیب دکترا رو پر کنید....
xx: 1395/9/116:45:28،
22
21
وقتي تصميمگيران يه حوزه خودشون ذينفع باشند همينه ديگه تمام تصميمات در وزارت بهداشت توسط پزشكان گرفته ميشه اونهام كه مطمئنا حاضر نيستن به هيچ قيمتي از درآمدشون كم بشه. پس اين طرحا همش كشك و اجرايي نميشه.
Pasokh b masood: 1395/9/118:26:43،
15
31
اقاي موسوي اون پرستار مهترم كه مريضتو اينتوبه ميكنه كه هرگز نميكنه اگه باعث اپنه مريض بشه بايد دكترو صدا كنه و به اندازه ٣٠ سال تعرفش ديه بده پس حرف مفت نزن برادر برو اطلاعاتت رو زياد كن
Masoud Mousavi: 1395/9/120:22:57،
21
18
شما هنوز بلد نيستي محترم رو مهترم نمينويسن! از سوادت معلومه از پزشكاي پولي دانشگاه بين المللي،
انتوبه كردن رو پرستار يا كادر بيهوشي انجام ميده اينم ميدونم كه نميدوني،
هيچ پزشكي هم بخاطر آپنه محكوم نميشه اينم نميدوني،
بيمه مسئوليت هم ميدونم نشنيدي،
كلا برو ترمي ٨،٩ ميليونتن بده مدركتو بگير و ملت رو بچاپ بهتره آقاي ((مهترم))
دلارام: 1395/9/120:47:21،
14
22
دست همه ی پزشکانی ک بدون چشم داشت اضافی با شرافت زحمت میکشن درد نکنه(نمونش پرفسور صمیعی)
من از تک تکشون تشکر میکنم
خدا حفظشون کنه و نسلشون رو زیاد کنه

"اقای پاسخ ب مسعود" فرد اینتوبه کننده پرستار نیست و کارشناس بیهوشیه
گیریم پرستار بیهوشی
متخصص بیهوشی خودش چرا ول میکنه میره میگه بیهوش کن و بالاسر مریض نمی ایسته؟
خودش بایسته قشنگ از اول تا اخر عمل، اینتوبه هم بکنه و حواسشم باشه (مثل روش صحیح ادم وار)
جالبههههههه
خدا اون روزو نیاره ک اتفاقی بیوفته، پزشکْ کارشناسی ک ۲۰ سال مثل فرفره کناردستش کار میکرده رو میفروشه و میگه اجازه کتبی داشته؟؟؟‌
پس بیخود کرده انجام داده من بهش نگفتم.

محترمانه میگم و بی ادبی نمیکنم ،شما هم اطلاعاتتون رو بالا ببرید و جایی از پزشک دفاع کنید ک خطا نداشته باشه و یا خطاهاشون رو کسی نشناسه...

اگر بخواییم مصداق عدم رعایت نکات بهداشتی و اخلاقی رو بگیم که..
ahmad: 1395/9/118:27:15،
26
15
پس چرا برای پرداخت کارانه چند صد میلیونی پزشکا بودجه و اعتبار لازم را دارن؟
پزشک طرحی: 1395/9/120:43:17،
16
18
با سلام.نمیدانم چرا وقتی صحبت از حق و حقوق پرستارها میشه ،فوری پرستارها را با پزشکان متخصص و فوق تخصص و درامد بالای آنها مقایسه میکنند و حتی با پزشک عمومی نیز مقایسه نمیشوذ.شاید پرستارها ،پزشک عمومی را از خودشان میدانند. نکته دوم اینکه اصلا مقایسه یک قشر با قشر دیگه درست نیست مثلا فردا بهیار و کمک بهیار خودشو با پرستار و بعد خدمه خودشو با بهیار مقایسه میکنه و ... .نکته سوم اینکه از قانونمند شدن پرداختی ها حمایت کنیم چه برای پزشک و چه برای برخی مدیران و چه برای پرستاران. پزشکی که در یک بیمارستان دولتی و با آن تعرفه های پایین بتواند درآمد بالای کسب کند مسلما میتواند چندین برابر آنرا در بیمارستان های دولتی دربیاورد ولی یا به او اجازه نمیدهند مثل ضریب کا یا میخواهد خدمتی به مردم محروم ارایه دهد مثل بسیاری از متخصصین معروف
Masood: 1395/9/120:57:44،
21
18

افرين كه غلط املايي رو گرفتي مشكلي نيست عقده هاي فرو خورده خودتو ابراز ميكني شايد براي تو كه يه پرستاري اونم سطح پايين موگ مردم مساله اي نباشه و با بيمه حل شه در ضمن من پزشك نيستم اما از بي عرضگي تو و امثال تو كم نكشيدم تو هم اطلاعاتت در حد رشتت نيست كه بخواي محكوم شدن يا نشدن يه پزشك رو معلوم كني
سپهر: 1395/9/121:02:16،
21
22
پرستارها به نسبت مدرکی که دارند همچین کم هم نمی گیرند
الان دیگه فکر نکنم زیر 10 میلیون تومن دریافتی داشته باشن
من دور و برم پر پرستاره
همشون هم خونه هم ماشین و هم حساب پر پول دارند
چن تاشون هم با سرو صدای زیاد رفتن کانادا و بی سر و صدا هم دوباره برگشتن ایران چون اونجا دیگه از این خبرها نبود
هر چند مدارکشون رو هم قبول نداشتن
قبلا هم گفتم بازم میگم
ایران بهشت 3 قشره:
دزد؛ شکم پاره کن و گور کن
دلارام: 1395/9/221:34:39،
13
19
ببخشید کدوم شهر زندگی میکنید ک ۱۰ میلیون پرستار میگیره؟؟؟؟؟؟؟
شاید البته ۳ شیفت هر روز داره کار میکنه و مجرده!!
Roya: 1395/9/300:12:25،
14
16
کوتاه بیا بابا.سه تومنم بمانمیدن.کلا مردم ایران عادت دارن توهواحرف بزنن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار