کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تأمین مالی خرید 77 فروند ایرباس نهایی شد

کدخبر:۳۰۴۶۵دوشنبه، ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۳:۴۷۵۱۶۴ بازدید

پیروزی دونالد ترامپ به‌ عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری امریکا، باعث قدرت گرفتن جمهوریخواهان در این کشور شده است و در نخستین اقدام خود ...

پیروزی دونالد ترامپ به‌ عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری امریکا، باعث قدرت گرفتن جمهوریخواهان در این کشور شده است و در نخستین اقدام خود در مجلس نمایندگان امریکا به ممنوعیت فروش هواپیما به ایران رأی دادند و بدین ترتیب مانع تازه‌ای بر سر راه رسیدن هواپیماهای مسافربری جدید به کشورمان ایجاد کردند.

البته باراک اوباما رئیس جمهوری فعلی امریکا به صورت مشخص اعلام کرده است، تا زمانی که برسر قدرت است این طرح را وتو خواهد کرد. علاوه براین لایحه‌ای که نمایندگان کنگره درخصوص ممنوعیت فروش هواپیما به ایران به تصویب رسانده‌اند باید به تأیید نمایندگان مجلس سنا نیز برسد. اما همین رأی اولیه و موضع گیری‌های تند ترامپ رئیس جمهوری آینده امریکا شرایط را برای اجرایی شدن یکی از بزرگترین قراردادهای اقتصادی دوره پسابرجام دشوار کرده است. طبق توافق انجام شده میان ایران با ایرباس و بوئینگ، تفاهمنامه اولیه فروش 118فروند ایرباس و 109 فروند بوئینگ به امضا رسید که پس از چند ماه تعداد هواپیماهای ایرباس به 112 فروند کاهش یافت. این درحالی است که خزانه‌داری امریکا در ماه سپتامبر امسال مجوز فروش 17 فروند هواپیمای ایرباس را به ایران صادر کرده است. براساس قوانین امریکا درصورتی که محصولی بیش از 10 درصد ساخت امریکا باشد، فروش و صادرات آن نیاز به مجوز این کشور دارد و بدین ترتیب از آنجا که حدود 15 درصد از موتور هواپیماهای ایرباس توسط شرکت‌های امریکایی ساخته می‌شود، شرکت فرانسوی ایرباس باید مجوز فروش از امریکا را بگیرد. با وجود این مقامات رسمی ایران از ادامه مذاکرات با ایرباس خبر می‌دهند و اعتقاد دارند موضع‌گیری اروپا با امریکا به طور کامل متفاوت است.
 
بلاتکلیفی در ایرباس

درهمین زمینه شرکت هواپیماسازی ایرباس با اشاره به رأی مجلس نمایندگان امریکا در خصوص توقف فروش هواپیما به ایران و پیروزی ترامپ اعلام کرد که این شرایط یک «وضعیت بلاتکلیفی» را برای ایرباس در زمینه فروش هواپیما به ایران پدید آورده است.

به گزارش تسنیم به نقل از بلومبرگ، شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرد درحال ارزیابی تبعات رأی کنگره امریکا به ممنوعیت فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران است، اما فرآیند تکمیل قرارداد 27میلیارد دلاری فروش هواپیما به تهران را نیز متوقف نکرده است.

کلاود براندس، معاون رئیس شرکت ایرباس در امور تأمین مالی مشتریان در خاورمیانه گفت، ایرباس منتظر خواهد ماند تا ببیند سنا و رئیس جمهوری باراک اوباما چه واکنشی به تصمیم اخیر مجلس نمایندگان نشان می‌دهند. وی افزود: حتی اگر توقف فروش هواپیما به ایران رأی نیاورد، رأی اولیه مجلس نمایندگان در شرایطی که ایرباس در حال مذاکره در مورد شرایط نهایی قرارداد است، یک «وضعیت بلاتکلیفی» به وجود آورده است.

براندس افزود: «تصمیم نهایی هر چه که باشد، از نظر زمانی برای این قرارداد خوب نیست... ما باید واکنش ایران را ببینیم.» چه اوباما مصوبه مجلس نمایندگان را وتو کند و چه نکند، روی کار آمدن دونالد ترامپ «حکایت از وضعیت خوبی ندارد.»

براندس گفت، اگر ایران پول را نقد پرداخت کند، ایرباس ممکن است بتواند تا قبل از پایان سال کار تحویل یک هواپیمای باریک پیکر «ای 321» به ایران را پیش ببرد، هرچند که این یک فروند «به‌عنوان بخشی از یک بسته مورد مذاکره قرار گرفته» و هنوز باید قرارداد نهایی امضا شود. وی گفت، شرکت ایرباس همچنین در خصوص فروش 4 فروند هواپیمای پهن پیکر ای 330 با ایران رایزنی کرده است.

این مدیر شرکت ایرباس گفت، حتی اگر قرارداد ایرباس از مخالفت جمهوریخواهان جان سالم به در ببرد، بعید است به یک قرارداد قطعی برای فروش همه 118 فروند هواپیمای اعلام شده تبدیل شود، زیرا ایران 5 ماه بعد از توافق با ایرباس، برای خرید 109 فروند هواپیما از بوئینگ توافق کرده است. تعداد نهایی فروش هواپیما توسط این دو شرکت به ایران هنوز مشخص نیست. همچنین بوئینگ نیز اخیراً اعلام کرد که به تصمیم ترامپ برای لغو فروش هواپیما به ایران احترام می‌گذاریم

به گزارش پایگاه اینترنتی بیز ژورنالز، در حالی که مجلس نمایندگان امریکا اخیراً با تصویب طرحی در صدد ممنوعیت فروش هواپیما به ایران برآمده است، مقامات شرکت بوئینگ گفتند، اگر دولت ترامپ سیاست امریکا در قبال ایران را تغییر دهد و فروش هواپیما را ممنوع سازد، این شرکت به این تصمیم احترام خواهد گذاشت.
 
نمایندگان ایرباس امروز در تهران

درشرایطی که برخی خبرگزاری‌های خارجی از بلاتکلیفی سازندگان هواپیما درخصوص اجرایی شدن توافق فروش هواپیما به ایران سخن می‌گویند، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی کشورمان در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید که تا این زمان اروپایی‌ها و مقامات رسمی ایرباس هیچ گونه واکنش منفی درباره قرارداد فروش هواپیما به ایران از خود نشان نداده‌اند و من هیچ اظهارنظر رسمی دراین خصوص نشنیده‌ام.

اصغر فخریه کاشان همچنین گفت: طبق روال گذشته روز دوشنبه (امروز )نمایندگان ایرباس برای مذاکره پیرامون جزئیات قرارداد وارد تهران می‌شوند و سطح این هیأت هیچ تفاوتی نسبت به گذشته نکرده است. وی تأکید کرد: درصورتی که نظر ایرباس درخصوص این قرارداد تغییر کرده بود برای انجام مذاکرات به تهران سفر نمی‌کردند.
وی با اشاره به موضع‌گیری متفاوت اروپا و امریکا درخصوص همکاری با ایران اظهارکرد: اینکه شرکت امریکایی بوئینگ با سیاست‌های احتمالی دولت جدید این کشور برای نقض توافق‌های فروش هواپیما به ایران موافقت کند شاید طبیعی باشد ولی نظر اروپایی‌ها با آن کاملاً متفاوت است.

گفتنی است پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا و اظهارات ترامپ درباره سند برجام، سران اروپایی در نشستی فوق‌العاده دراین خصوص شرکت کردند و درپایان این جلسه موگرینی به‌عنوان مسئول سیاست خارجی اروپا خطاب به ترامپ هشدار داد که سند برجام قابل نقض نیست. درواقع پس از پیروزی ترامپ مواضع اروپا درباره ایران با امریکا فاصله بسیاری پیدا کرده است.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در ادامه درباره نتایج مذاکره با مقامات ایرباس گفت: هم‌اکنون قرارداد خرید 112 فروند هواپیمای ایرباس نهایی شده و آماده امضاست. وی همچنین درباره نحوه تأمین مالی این قرارداد اضافه کرد: طبق قرارداد اولیه روش خرید هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیک بلندمدت است. درهمین زمینه موفق شدیم با یک شرکت لیزینگ بین‌المللی برای تأمین مالی خرید 77فروند ایرباس به توافق نهایی برسیم.

فخریه کاشان تصریح کرد: برای تأمین مالی تعداد باقی مانده هواپیماهای ایرباس نیز به اندازه کافی فرصت باقی است و براحتی می‌توانیم برای تأمین مالی آن اقدام کنیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

rj: 1395/9/108:30:16،
145
23
امریکا هیچ غلطی نمیتونه انجام بده
دارید می بینید که همه گوش به فرمان امریکا هستند
پس پای آرمان های خودمون بمونیم
(با امریکا هم رابطه برد,برد برقرار کنیم)
مهرداد: 1395/9/109:23:07،
121
24
عزيزه بزرگوار بيشتر مشكل اونا با ما سره قضيه اسراييله و فلسطين .تا زمانيكه ما مرگ بر اسراييل بگيم همينه و بهتر نميشه مواضعشون پس بايد انتخاب كنيم ببينيم فقط شعار بدرده مردممون ميخوره با جونه مردم.جالبه بدونيد توي جنگ تحميلي ما خيلي اسير فلسطيني داشتيم كه در كنار صدام با ما ميجنگيدن
م: 1395/9/109:39:18،
98
23
من اصلا با برجام کاری ندارم ایرباس گفته ایران پول نقد بده هواپیما تحویل می گیره همین هواپیمایی هم که برای ایران آماده کرده 90 میلیون یورو قیمت داره حالا پرسش من اینه چه جوریه وقتی به عراق و سوریه می رسیم میلیارد میلیارد از پول مملکت در این کشورها هزینه می شه اما برای مردم خودمون پول وجود نداره که به دنبال تامین اعتبار از بانک خارجی هستند؟؟؟؟؟؟؟
پس این دهها میلیاردها دلاری که پس از برجام آزاد شد کجا رفته؟ چرا واقعیت رو به مردم نمی گید که پول های آزاد شده چه سرانجامی پیدا کرده؟
sami: 1395/9/109:40:14،
50
21
تامین مالیش که مدتهاست انجام شده. خدا را شکر تو کشور ما تا دلت بخواد پول هست، فقط دست یه تعداد خیلی کمیه و بقیه آرزوی همه چی به دلشون مونده. این حقوق های نجومی از کجا اومده؟؟ خوب ثروت همین مردم بدبخت بوده دیگه. طرف دو میلیارد خورده، الان صد میلیون رو ازش پس گرفتن. واقعا خسته نباشید.
مهم تامین مالی خرید هواپیما نیست، مهم اینه که بهمون هواپیما بدن. با این وضعی که من میبینم، باید تا آخر عمرمون، آسمان کشورمون رو با (فوکر 100) گز کنیم.
رضا: 1395/9/110:01:19،
67
22
برادر دلواپس در تعجب هستم که چطور غلط های آمریکا رو نمیبینی آمریکاییها به جای داد و بیداد و از دیوار سفارت خونه ها بالا رفتن راحت تحریم میکنند که نتونی نفت بفروشی نتونی با کشوری مبادله اقتصادی داشته باشی در کشورهای دیگر روت نشه تابعیت رو بگی نتونی پول توسط بانکها به کشور دیگه انجام بدی و...... که باعث شد غلط های آمریکا و اختلاس گران عزیز با هم کشور رو به این روزی که افتاده رو مشاهده کنید بیکاری اعتیاد فحشا آمار بالای طلاق مشکلات اقتصادی و .......
پاسخ به : 1395/9/110:29:27،
32
70
گیریم که دولت و ملت ما بد حالا چرا فکر میکنید که آمریکا خوبه اگر عناد و دشمنی نداشت هواپیما تحریم نمیکرد هر چند که جون بچه ها و کودکان هم براشون مهم نیست
مهدی: 1395/9/108:30:55،
87
25
تا اوباما بود باید ایران کار رو تموم میکرد هی ایران بازی در آورد تا آخرش این ترامپ اومد سر کار حالا دیگه گمون نکنم بتونن هواپیماها رو بخرن
کیانی: 1395/9/108:40:33،
43
35
اظهارات اقای فخریه دروغ وبی اساس است نه هواپیمایی میدهند نه تامین مالی در کار است منتظران ایرباس لطفا پیاده گز کنید
انصاری: 1395/9/108:42:25،
20
80
با سپاس و تشکر ویژه از زحمات و تلاشهای فراوان جناب آقای مهندس آخوندی و نیز و همچنین دیگر مدیران وزارت راه و ترابری، که توانستند با یک شرکت برای تأمین مالی برای قرارداد برای خرید 77 فروند هواپیمای ایرباس (ساخت فرانسوی ها) به توافق برسند.

این را هم اضافه کنم که مدیران و مقامات ارشد شرکت بوئینگ، اشتباه بزرگی کردند و خدا لعنت شان کند. مدیران شرکت بوئینگ متاسفانه تحت تأثیر رای مجلس نمایندگان آمریکا قرار متاسفانه گرفته اند. همچنان که می دانید مجلس نمایندگان آمریکا متاسفانه تصویب کرده که فروش هواپیما به ایران ممنوع است. مقامات شرکت بوئینگ نیز متاسفانه گفته اند که شاید از فروش بوئینگ به ایران خودداری کنند.

سلام بر ایرباس
خداحافظ ای بوئینگ
روزبه: 1395/9/111:52:14،
47
23
نه که مسولین در ایران تحت تاثیر قرار نگرفتن و خودرو امریکایی رو تحریم نکردن حتی به خودروهای ژاپنی منتاژ امریکا هم رحم نکردن
آرش66: 1395/9/108:53:52،
78
25
البته 15 درصد موتورهای ایرباس ساخت آمریکا نیست بلکه این میزان صد در صد است و کلیه ی موتورهای هم ایرباس و هم بوئینگ، ساخت کمپانی بزرگ جنرال الکتریک هستند. در حقیقت به همین دلیل، 15 درصد از کل هواپیمای ایرباس آمریکایی محسوب می شود. اما از اینها گذشته، کشوری که می خواهد وارد تجارت آزاد با جهان پیرامونش شود، باید بسیاری از ساختارهای خود را دگرگون و منطبق با جامعه ی جهانی نماید و روابط انسانی و حقوق شهروندی را احترام نهد. پس از آن است که فروش اقلام پیش پا افتاده ای مانند هواپیمای مسافربری، اینقدر به پیچ و تاب نمی افتد.
آرش وان: 1395/9/109:17:50،
45
18
در تکمیل فرمایشات شما

ار سازندگان بزرگ موتور هواپیما میتوان از

- جنرال الکتریک آمریکا GE
- رولز رویس انگلستان Rolls Royce
- پرت اند ویتنی آمریکا Pratt & Whitney
- اسنکما متعلق به گروه سفران فرانسه Snecma
- MTU آلمان


نام برد.
بهروز: 1395/9/109:59:02،
29
27
خداروشکر
انشاءالله که قرارداد اوکی شود
حسین: 1395/9/110:13:26،
46
18
قوانین بین المللی از چند صد سال پیش همینجور بوده و خواهد بود. اگر با کشوری دشمن باشید آنها هم دشمنی خواهند کرد. اگر ما آمریکا را دشمن بدانیم آنها هم مانند دشمن با ما برخورد می کنند. خب آدم عاقل که به دشمن خودش هواپیما نمی فروشد. برای دیگر فروشندگان هم سنگ اندازی می کند. یا مانند کره شمالی و کوبا باید از قید هواپیما و دیگر امکانات و تجهیزات مدرن بگذریم وکماکان آمریکا دشمن باشد و یا پله ای پایین بیاییم و مانند روسیه و چین به رقیب تجاری با روابط عادی برسیم.
887: 1395/9/111:51:56،
38
24
عمرمون بفنا رفت هیچ
علیN: 1395/9/112:47:58،
47
19
هر چی ملت فریاد می زنن این پول های ازاد شده بعد برجام کجاست کسی جوابگو نیست. بابا سوال ساده است پولهای ازاد شده کجاست. پول نقد بدید اروپا هواپیما میده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما