کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پاكسازی آثار اقتصادی اوباما از روز ابتدایی

کدخبر:۳۰۴۱۶شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۹:۵۳۳۵۵۵ بازدید

دونالد ترامپ، رييس‌جمهور منتخب امريكا در كمپين‌هاي انتخاباتي همواره وعده داده بود كه 24 ساعت اول فعاليت خود در كاخ سفيد را به پاكسازی ...
پاكسازی آثار اقتصادی اوباما از روز ابتدایی

دونالد ترامپ، رييس‌جمهور منتخب امريكا در كمپين‌هاي انتخاباتي همواره وعده داده بود كه 24 ساعت اول فعاليت خود در كاخ سفيد را به پاكسازي آثار دوران رياست‌جمهوري باراك اوباما، بازنگري و لغو برخي توافقنامه‌هاي تجاري و تغيير سياست‌هاي گذشته اختصاص خواهد داد. اگرچه وي پس از ديدار خود با باراك اوباما پس از انتخابات، فضاي گفت‌وگوها را مثبت توصيف و اعلام كرد كه از تجربيات و گفته‌هاي رييس‌جمهور استفاده كرده است، اما طبق يادداشت پيش‌نويس گروه انتقال قدرت وي، دونالد ترامپ همچنان قصد دارد روز اول خود در كاخ رياست‌جمهوري را به تغيير شكل سياست‌هاي تجاري اختصاص دهد.

روزنامه تعادل نوشت : طبق اسناد و مداركي كه به دست شبكه سي‌ان‌ان رسيده، يادداشت پيش‌نويس آماده شده توسط گروه مسوول انتقال قدرت حاكي از برنامه دونالد ترامپ براي تغيير شكل سياست‌هاي تجاري در همان روز اول رياست‌جمهوري است. اين اسناد ساختار اصلي سياست خارجي ترامپ براي 200 روز اول رياست‌جمهوري را شامل مي‌شوند و بر مواردي همچون پاره‌يي از مقررات ازجمله مذاكرات مجدد يا لغو توافقنامه تجارت آزاد امريكاي شمالي (نفتا) تمركز دارند كه ترامپ در كمپين‌هاي انتخاباتي هم در مورد آن وعده داده بود.

طبق اين يادداشت، بسياري از اتفاقات پيش از آغاز رسمي دوره رياست‌جمهوري ترامپ در بيستم ماه ژانويه سال 2017، صورت خواهد گرفت و در يادداشت هم نوشته شده است كه محتواي آن تنها با هدف تعيين موضوعات گفت‌وگو، تهيه و جمع‌آوري شده‌اند. اما اين يادداشت پيش‌نويس نشان مي‌دهد كه گروه انتقال قدرت دونالد ترامپ چه برنامه‌يي را براي دولت آتي امريكا بر مبناي فعاليت‌هاي پيش از انتخابات و وعده‌هاي كمپين‌هاي انتخاباتي ترامپ تدارك ديده‌اند. در اين اسناد آمده است: «برنامه تجاري ترامپ نقضي بر شاخه‌هاي جهاني‌گرايي هر دو حزب جمهوري‌خواه و دموكرات محسوب مي‌شود. دولت ترامپ چندين دهه سياست تجاري آشتي‌جويانه را به عقب باز خواهد گرداند. توافقنامه‌هاي جديد تجاري به گونه‌يي مورد مذاكره قرار خواهند گرفت كه منافع كارگران و شركت‌هاي امريكايي در آنها در اولويت قرار داده شود.»

اين برنامه 200 روزه، بر مبناي پنج اصل و يك ضميمه در مورد مشاغل توليدي، تهيه شده است. اصل اول به مذاكره مجدد يا خروج از نفتا مربوط مي‌شود. اصل دوم هم ممانعت از تصويب توافقنامه همكاري دو سوي اقيانوس آرام (تي‌پي‌پي) را در بر مي‌گيرد. اصل سوم و چهارم اين برنامه به ترتيب متوقف كردن «واردات غير منصفانه» و پايان دادن به «داد و ستدهاي تجاري غير منصفانه» است. پنجمين اصل هم پيگيري توافق‌هاي تجاري دوجانبه را شامل مي‌شود. نكته نهايي يا همان ضميمه اين برنامه بر «حفظ و احياي فرصت‌هاي شغلي توليداتي» متمركز شده است و مواردي همچون كاهش ماليات بر تجارت و حذف قوانين تجارتي و محدوديت‌ها در زمينه مصرف انرژي در داخل كشور را شامل مي‌شود.

قوانين در مورد توافقنامه همكاري دو سوي اقيانوس آرام قريب به يقين جنجال برانگيز خواهد بود، چراكه رهبران هر دو حزب اعلام كرده‌اند كه اين توافقنامه در آخرين جلسه كنگره پيش از پايان دوره رياست‌جمهوري اوباما تصويب نخواهد شد. از اين رو، ترامپ ممكن است حتي مجبور نشود براي از بين بردن توافقنامه مذبور رويكر خاصي اتخاذ كند و توافق به خودي خود ملغي شده است. تجارت همكاري‌هاي دو سوي اقيانوس آرام،

يك توافقنامه سرمايه‌‌گذاري و تعيين مقررات براي كشورهاي حوزه اقيانوس آرام است و تا سال 2014، 12كشور استراليا، برونئي، كانادا، شيلي، ژاپن، مالزي، مكزيك، نيوزيلند، پرو، سنگاپور، ايالات‌متحده امريكا و ويتنام در مذاكرات براي حصول اين پيمان شركت داشته‌اند.


روز اول: اصلاحات در پيمان نفتا در اولويت است

در اين برنامه، شاخص‌هايي براي روزهاي 1، 100 و 200 رياست‌جمهوري ترامپ مشخص شده است. طبق اين شاخص‌ها، ترامپ روز اول خود در كاخ سفيد را با اصلاح قرارداد تجارت آزاد امريكاي شمالي (نفتا) آغاز مي‌كند. وي در اين روند، از وزارت بازرگاني و كميسيون تجارت بين‌الملل مي‌خواهد كه مطالعاتي را در مورد عواقب احتمالي خروج پيش از موعد از اين توافقنامه و موارد قانوني مورد نياز براي چنين اقدامي، آغاز كنند. وي همچنين از نماينده تجاري امريكا درخواست خواهد كرد كه به اطلاع مكزيك و كانادا -ديگر شركاي پيمان مذبور- برساند، امريكا قصد اصلاحاتي در اين توافقنامه را دارد كه ممكن است به اتخاذ تدابيري همچون دست‌كاري در ارزش ارز، تجارت الوار، برچسب‌ها در مورد كشور توليدكننده و استانداردهاي ايمني و محيط زيست منجر شود. پيمان نفتا يك توافقنامه منطقه‌يي است كه در سال 1994 پايه‌ريزي شده است و امريكا، كانادا و مكزيك اعضاي آن هستند. طبق اين توافقنامه، همه محدوديت‌هاي تجارت و سرمايه‌گذاري ميان كشورهاي عضو به مدت 15 سال از زمان امضاي قرارداد به تدريج حذف مي‌شدند.

پيش‌نويس يادداشت تفاهم رياست‌جمهوري در پايان اسناد به دست آمده كه ممكن است به عنوان دستور بازبيني نفتا مورد استفاده قرار بگيرد، از وزارت بازرگاني و كميسيون تجارت بين‌الملل خواسته است تا در گزارش خود به ويژه به تاثيرات احتمالي تغيير سياست‌ها بر طبقه متوسط، كارگران بخش‌هاي توليدات و خدمات و سرمايه‌گذاري خارجي مستقيم در امريكا بپردازند. ترامپ همچنين قوانيني را در مورد دست‌كاري نرخ ارز در نظر خواهد گرفت و به بازنگري اين مساله خواهد پرداخت كه آيا شركاي تجاري ما در اقداماتي آسيب‌رسان شركت دارند يا خير. وي همچنين از كميته سرمايه‌گذاري خارجي در امريكا مي‌خواهد كه امنيت غذايي در تجارت و مقابله به‌مثل در نقل و انتقالات شركت‌ها در سطح بين‌المللي را بررسي كنند؛ بدين معني كه آيا همانطور كه يك شركت چيني مي‌تواند شركتي امريكايي را خريداري كند، اين امكان براي يك شركت امريكايي هم وجود خواهد داشت يا خير.


روز 100: چين به هدفي براي ترامپ تبديل مي‌شود

طبق برنامه رسيده به دست سي‌ان‌ان، ترامپ در روز صدم رياست‌جمهوري خود همزمان با ادامه مذاكرات مجدد در مورد نفتا، براي مقابله و سركوب احتمالي چين از طريق معرفي اين كشور به عنوان يك دست‌كاري‌كننده نرخ ارز و از طريق مذاكرات تجاري دوجانبه، تلاش خواهد كرد. وي همچنين جامعه اطلاعاتي را به جهان تجارت وارد خواهد كرد.


روز 200: خروج رسمي از نفتا بررسي مي‌شود

دونالد ترامپ در روز 200 در كاخ سفيد، خروج رسمي از نفتا را بررسي مي‌كند و به پيگيري توافقنامه‌هاي تجاري دوجانبه ادامه خواهد داد. طبق اسناد منتشر شده، كنگره تا سال 2018 به رييس‌جمهور قدرت ارتقاي تجارت داده است، به اين معنا كه رييس‌جمهور مي‌تواند با سرعت و سهولت بيشتري توافقنامه‌هاي تجاري را در كنگره به تصويب برساند و اين قدرت تفويض شده به رييس‌جمهور ممكن است تا سال 2021 تمديد شود.

اين يادداشت همچنين برخي پيش‌بيني‌هاي محتاطانه ازجمله عواقب منفي احتمالي خروج از نفتا را شامل مي‌شود، اما در عين حال اين اسناد به كاهش تاثيرات و عواقب احتمالي خروج از نفتا در نتيجه پيگيري توافقنامه‌هاي تجاري دوجانبه با كانادا و مكزيك اشاره مي‌كند. گروه مسوول انتقال قدرت دونالد ترامپ تاكنون به درخواست سي‌ان‌ان براي اظهارنظر در مورد بازبيني اسناد از سوي ترامپ و نظرات وي در اين باره، پاسخي نداده‌اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایران سرزمین جاوید : 1395/8/2916:55:32،
116
40
درود بر ترامپ بزرگ
حاجی گرینف: 1395/8/2917:40:49،
111
40
آقای ترامپ لطفا کار ایران رو هم یکسره کنید تا ملت راحت بشوند.
مهدی: 1395/8/2919:40:44،
23
57
ب قول اصغر فرهادی تندروها همه جا دنیا ی جور فکر می کنن این مثل بعضی تندروهای ما خعلی ارمانی فکر میکنه و فکر میکنه همه دنیا همون جایی ک این اقا وایساده البته اشتباه نشه اونم تو بعضی موارد و سیاستا ب فکر منافع خودش هس و در کل تفکرات خعلی شبیه تندروهای خودمون هس ....
كسري: 1395/8/2919:43:49،
63
34
درود بر تو اي مرد بزرگ اين ملت قدرنشناس ايران از گربه هم بي بخارتر هستند شما لااقل براي اين مردم يه تصميم اساسي بگير آه يه بار شيون يه بار لااقل بچه ها و نوه هامون طعم شيرين آزادي و دموكراسي رو حس خواهند كرد
banker: 1395/8/2920:46:42،
26
49
از این عزيزايي که انقدر طرفدار ترامپ هستن میشه با دلایل قانع کننده ما رو هم قانع کنند که چرا ترامپ برای ما ايرانيا بهتره؟!
و چرا فکر میکنن که اون باعث میشه که وضع ما بهتر بشه ؟
مگه وضع ما با جنگ و مناقشه خوب میشه ؟
جواب wanker : 1395/8/3002:22:09،
30
21
Wanker جان شما چه پيشنهاد بهتري داري؟ مذاكره و اصلاح از درون؟ بعد ٤٠ سال همه چيزي گرون تر و محدود تر شده مگه نميبيني؟ نميشه كه اين شتر رو كج كج جلو برد تا كي؟ يه چند سال سختي مي ارزه باور كن ما كه داغون شديم رفت
درود: 1395/8/3018:40:01،
19
15
به خدا وقتی ترامپ انتخاب شد دو متر از خوشحالی پریدم هوا.فقط خدا کنه مرد باشه و سر حرفایی که برای ایران زد بمونه.من جوون ۲۶ ساله از بس که دنبال کار گشتم دیگه خسته شدم.تا کی بد بختی و فلاکت ترامپ؟ دیگه بسمونه. کارتر با اون کارش خاورمیانه که هیچی دنیا را به آشوب کشید تا جایی که روسیه را هم با اون ملت گشنه و بد بختش گذاشتن رو به روی آمریکا.خودتون خراب کردین خودتون هم درستش کنین.
فاروق: 1395/8/2917:15:05،
85
24
هر چی هست برای مردم کشور خودش خوبه نه مثل سیاستمداران ما که......
پ پ: 1395/8/2922:33:28،
16
22
جمهوری چه در آمریکا چه هر جای دیگر ... یعنی بعد از ۴ یا حداکثر ۸ سال یکنفرمیاد هرچی نفر قبلی ساخته را خراب کنه و باسلیقه خودش دوباره بسازه. بدبخت مردمیکه می رند به جستجوی راهی بهتر ولی از کوره راه به چاه می افتند.
محمد: 1395/8/2917:27:59،
31
65
انشالله ترامپ برعکس بقیه آمریکایی ها عمل کنه و انسانیت به خرج بده
siya: 1395/8/2917:54:21،
55
24
صد در صد ترامپ هم مثل بقیه رئیس جمهورای آمریکا آمریکارو به جلو خواهد برد و عظمتش رو بیشتر خواهد کرد
سجاد: 1395/8/3000:00:34،
18
21
داداش حالت خوبه؟
طرف(ترامپ) اومده هرچي از دهنش درومده به سيستم سياسي و وضعيت كشورش گفته و مردمش با راي بهش حرفشو تاييد كردن بعد جنابعالي مياي اينجا لطيفه ميگي
مهدی: 1395/8/2918:08:15،
47
19
حداقل به وعده هایی که میده داره عمل میکنه
انصاری: 1395/8/2918:14:49،
26
91
تمام 61 میلیون نفری که در آمریکا به ترامپ رای دادند اشتباه کردند

َادامه اصلاحات و اعتدال در ایران نیز با روی کار آمدن خانم هیلاری کلینتون بهتر از قبل امکانپذیر بود
مومیائی: 1395/8/2919:54:00،
53
23
عجب اعتماد به نفسی داری حاجی!
یعنی عقل تو بیشتر از 61000000 نفره ؟
البته شما همتون همینید
.....اگه اعتماد به نفس شما ها رو داشت میشد سلطان جنگل
حسین: 1395/8/2918:51:22،
21
36
ترامپ یک تاجر جدی و محافظ حقوق سرمایه داری و اشتغال آمریکا هست. او نمی گوید به ایران هواپیما ندهید . می گوید ایران فقط از آمریکا بخرد. احتمالا با ایران در مورد برجام رایزنی خواهد کرد و کلی قرارداد فروش خودرو و لوازم برقی و خانگی و هواپیما به ما تحمیل خواهد کرد . او حتی سعی خواهد کرد اسلحه و ادوات جنگی دموده شده آمریکا رو به ما قالب کند.
پیمان: 1395/8/2919:02:50،
31
24
اینا سیاست های خوبین که
سعید: 1395/8/3008:55:33،
22
26
میدونین بدبخت ترین ادما ی هستن؟ اونایی که به این خیالن که یکی دیگه میاد از این وضعیت نجاتشون میده
خیلی کووتاه فکری که میگین با ترامپ وضعمون بهتر میشه یا حمله کنه ایران اباد میشه
کدوم کشوری که در طول تاریخ به ایران حمله کرده وضعمون بهر شده بوده که این دومیش باشه؟
کجای تاریخ نوشته جنگ باعث ابادی میشه؟
محسن: 1395/8/3020:13:19،
19
19
اون قسمت تاريخ كه اينو نوشته قراره خيلي زود بهش اضافه بشه برو يه ذره تخمه بگير بشكون تماشا كن
Geroge W Bush: 1395/9/104:30:27،
14
19
زنده و جاوید باد Donald Trump
همین که دهان چین و روسیه و سایر کشورهای یاغی و محور شرارت رو آسفالت کنه اتفاق بزرگیه.
تحت ریاست جمهوری این مرد آمریکا دوباره به اوج باز خواهد گشت.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما