کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

برای خرید برنج فعلا دست نگه دارید

کدخبر:۳۰۲۸۲سه شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۰:۵۱۲۲۵۲ بازدید

هفته‌های پیش افزایش قیمت برنج چراغ خاموش بود و برخی از مغازه‌داران بر قیمت‌های خود افزودند ولی طی هفته‌های اخیر دیگر برنج میلی ...

هفته‌های پیش افزایش قیمت برنج چراغ خاموش بود و برخی از مغازه‌داران بر قیمت‌های خود افزودند ولی طی هفته‌های اخیر دیگر برنج میلی به ثبات یا حتی کاهش قیمت ندارد.

روزنامه ایران نوشت: «تا قبل از این که رشد قیمت شامل برنج‌های ایرانی شود، هر کیلوی آن در کیفیت‌های مناسب بین ۷ الی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان بود اما از وقتی خبرهای افزایش قیمت برنج ایرانی شنیده شد، برنج خارجی هم سر ناسازگاری گذاشت و همپای برنج ایرانی گران شد.تا یک ماه پیش قیمت برنج در حدود ۱۰ هزار تومان در نوسان بود اما با گذر از فصل برداشت برنج قیمت این محصول به ۱۲ هزار تومان رسید.

در دو هفته اخیر دوباره این محصول افزایش یافت و در اغلب مراکز فروش به‌ عنوان مثال برنج آستانه را با قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان می‌توان یافت اما این قیمت منطقی است یا خیر جواب‌های متعددی دارد. جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج معتقد است افزایش قیمت برنج موقتی است و برخی‌ تمایل دارند که قیمت این محصول را بالا ببرند. وقتی قیمت برنج داخلی افزایش پیدا کند، به تبعیت از آن قیمت برنج خارجی هم رشد خواهد کرد و از این طریق وارد‌کنندگان سودهای کلان می‌برند.

او با بیان این که قیمت ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان برای برنج ایرانی معقول نیست و باید بازار مورد ارزیابی قرار گیرد، اظهار داشت: به زودی برنج قیمت اصلی خود را پیدا خواهد کرد. اکنون بعد از فصل برداشت برنج است لذا در این مقطع همواره قیمت‌ها سیر صعودی داشتند. این افزایش دوام نخواهد داشت. دلیل گران فروشی برنج در تهران عدم نظارت است. از این‌ رو سازمان حمایت با پررنگ‌تر کردن نظارت خود می‌تواند قیمت برنج را کنترل کند.

سال‌های گذشته قیمت برنج تنها در شهرهایی که این محصول فروخته می‌شد، افزایش پیدا می‌کرد اما اکنون در شهرهای شمالی و حتی محل کشت برنج قیمت‌ها افزایش پیدا کرده و به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان رسیده است. افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند می‌گویند قیمت کارگر، کود، سم ساقه‌خوار، شلتوک و... افزایش پیدا کرده است لذا افزایش قیمت در این حوزه جای سوال ندارد. اگر قیمت‌ها ثابت بود کشاورزان بر قیمت‌های خود نمی‌افزودند. مصرف سرانه برنج در ایران ۳۷.۰۷کیلوگرم اعلام شده است که این عدد نشان می‌دهد ایرانی‌ها تقریباً ۷ برابر اروپایی‌ها برنج مصرف می‌کنند. متوسط مصرف سرانه برنج در جهان ۵۷.۲ کیلوگرم است. متوسط مصرف سرانه برنج در کشورهای درحال توسعه ۶۸.۱، هند ۷۳.۲، روسیه ۵، مصر ۴۱.۵، مکزیک ۶.۲، آمریکا ۱۱.۲، چین ۷۵.۸ و ژاپن ۵۷.۷ کیلوگرم است.

مردم برنج گران را نخرند

حسن عباسی معروفان، معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره وضعیت برنج و افزایش قیمت‌ها که اخیراً دامنگیر این حوزه شده است، گفت: سال گذشته میزان تولید برنج ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار تن بود و در سال‌ جاری این رقم به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسیده است.از سویی برای مصرف حدود سه میلیونی کشور ۷۰۰ هزار تن برنج وارد می‌شود لذا هیچ کمبودی در بازار وجود ندارد که باعث شود قیمت‌ها روند صعودی به خود بگیرد.

او با بیان این که ذخایر استراتژیک برنج در کشور کافی است و در کنار واردات رسمی، برنج از مرزها هم به صورت غیر رسمی وارد می‌شود، افزود: هر زمان که قیمت برنج افزایش پیدا کند، دولت ذخایر استراتژیک را وارد بازار می‌کند. به‌ عنوان مثال سه ماه پیش که قیمت برنج هندی به ۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسید با عرضه این برنج مانع افزایش قیمت در بازار شدیم. در مورد برنج اروگوئه و تایلندی هم چنین  اتفاقی رخ داد. لذا با عرضه برنج در بورس و کنترل، برنج وارداتی هیچ افزایش قیمتی نداشته است.

او تصریح کرد: زمانی که فصل برداشت برنج است واردات آن ممنوع می‌شود لذا برخی از دلالان از این فرصت سوء‌استفاده می‌کنند تا قیمت‌ها را بالا ببرند. در اول برداشت برنج قیمت هر کیلوی آن ۸هزار تومان بود و به مرور به ۹ الی ۱۰ هزار تومان رسید. رسیدن به این قیمت هم در پی دلال بازی بود. لذا قیمت‌ها بین ۱۲ تا ۱۴ هزار تومانی که در استان‌های شمالی یا سایر شهرها به مردم عنوان می‌شود مصداق بارز گرانفروشی است و سازمان حمایت باید به صورت جدی با متخلفان برخورد کند.

وی گفت: اکنون برنج داخلی پر محصول کیلویی ۴ تا ۵ هزار تومان است و برنج‌هایی چون آستانه صدری، دم سیاه، هاشمی و...گران شده است که سهم این برنج‌ها در تولید تنها ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تن است. لذا با توجه به افزایش قیمتی که مردم با آن مواجه شدند توصیه می‌کنم این برنج‌ها را خریداری نکنند تا دلالان از این فضا بهره نبرند. در مقطع فعلی ۸۰ درصد برنج‌های ایرانی قیمت کمتر از ۶ هزار تومان دارد و ۲۰ درصد آن بین ۶ الی ۱۲ هزار تومان است.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

omid: 1395/8/2515:44:48،
66
10
به نظر شما عزيزان آيا در اين چند سال اخير قيمت كالايي بوده كه بعد از افزايش، كاهش يافته باشد.
saeed: 1395/8/2516:04:37،
41
13
بله-قیمت آدم ها
حسن: 1395/8/2522:19:50،
15
5
گرونی برنامه ریزی شده است! به همین دلیل ارزون نمیشه! این دولت ابن الوقته! مثل دولت قبلی! هم از توبره میخوره هم از آخور! الان بهترین فرصت برای گرونیه! چرا؟ ترامپ بهترین بهونه هست!
گذشته رو به یاد بیارین! وقتی گفته میشد تحریم علت گرونیه! الان معلومه که گرونی هدف بود و تحریم بهانه ی گرونی
فا: 1395/8/2610:46:55،
3
2
نه یادتون باشه در مورد شکر میفرمودن از اوائل مهر ارزون میشه اوائل مهر که هیچ اوائل آبانمانم رد کردیم داریم میرسیم به اوائل آذر هنوز شکر به قیمت وعده داده شده نرسیده
هردمبیل: 1395/8/2516:04:33،
21
7
برنج گلستان رانتخواران گرامی به قیمت ۱۵۹۰۰۰ ریال قیمت خورده .
کریم: 1395/8/2516:11:21،
10
4
حاجی شما کار نداشته باشین بزارین همینجور بره گیر دادن هی گرون کنن فرار به جلو میکنن
ندار: 1395/8/2516:30:53،
36
4
برای خرید برنج دست نگهدارید
نان نخورید
آب ننوشید
مردم دیگه ندارن که بخرن
مردم رو چی فرض کردید؟!!!!
اشرف: 1395/8/2516:47:08،
23
6
همه چيز گرن شد به جز يارانهههههههههههههههههه
ايراني: 1395/8/2517:09:28،
31
12
تحريم برنج ايراني
چرا در هرجاي دنيا برنج توليد ميشه با يك سوم قيمت ايران؟ احتمالا اونا اجي مجي ميكنن تا برنج توليد بشه!!! چند درصد توان خريد چنين برنجي دارند؟ من كه تحريم كردم
اردلان: 1395/8/2521:44:34،
6
15
چرا قیمت ماشین های ایرانی یا ماشین های خارجی که دو یا سه برابر قیمت جهانی هستن را نمیگی آقای ریزبین؟ درمورد پرسشت هم باید بدونی که کیفیت برنج ایرانی چند برابر برنج خارجی چون فقط سالی یه بار کشت میشه نه چند بار
مسخره ها: 1395/8/2518:10:37،
26
6
واقعا شرم آور است برای اینکه بهانه ای باشد سود بانکها که سهامداران اصلی آن آقازاده ها هستند را پائین بیآورید با ریا تورم را 8.5 در صد اعلام میکنید.شرم کنید از این مردم که آنها را نادان فرض میکنید. متاسفم برای این دولت تدلیس و نا امیدو تاسف بیشتر برای ما مردم خاموش و مطیع.
شهید: 1395/8/2518:31:41،
13
4
مثلا تا چند وقت قیمه و فسنجون و قرمه سبزی را با نون بخوریم.
کیانی: 1395/8/2608:15:17،
7
2
استیک یا بیفتک یا شنیتسل یا جوجه یا بوقلمون یا میگو بخور یا خاویار ! برنج چیه ؟ بی خاصیت و چاق کننده !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما