کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

توجیه اقتصادی راه‌اندازی کارخانه‌ای جدید در استان‌های کشور

کدخبر:۳۰۲۶۸سه شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۳:۴۷۲۸۳۷ بازدید

خودروسازان در استان‌های مختلف کشور کارخانه‌های خودروسازی دارند و اکنون در شرایطی که برخی خودروسازان خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت ...

خودروسازان در استان‌های مختلف کشور کارخانه‌های خودروسازی دارند و اکنون در شرایطی که برخی خودروسازان خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو اعلام آمادگی کرده‌اند و قراردادهایی هم امضا شده،

به گزارش ایران‌جیب به نقل از صمت، از آنجایی که احداث یک کارخانه جدید داخلی نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی دارد اکنون این پرسش مطرح می‌شود که آیا سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی کارخانه‌ای جدید برای تولید محصولات داخلی در استان‌های مختلف کشور توجیه اقتصادی دارد یا خیر؟

یکی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی به تازگی تصمیم به ساخت کارخانه خودروسازی در یکی از استان‌های محروم کشور گرفته است تا به تولید برخی محصولات خود بپردازند. در حال‌حاضر ایران‌خودرو و سایپا در شهرهای مختلفی از جمله کاشان، تبریز، شیراز، بابل (مازندران) و... کارخانه خودروسازی دارند و با توجه به اشتغال بالا در کارخانه‌های خودروسازی، بیشتر استان‌های کشور از راه‌اندازی خطوط تولید خودرو در شهرهای استان خود استقبال می‌کنند.

در همین‌حال صنعت خودرو علاوه بر اشتغال به عنوان پیشران صنایع دیگر معرفی شده و چرخ صنعت‌های مختلف در یک استان را به حرکت می‌اندازد. اگرچه احداث کارخانه خودروسازی در استان‌های مختلف به عنوان یک منفعت ملی به شمار می‌آید اما نگاهی به مشکلات مالی و بدهی‌هایی که خودروسازان داخلی به بانک‌ها و قطعه‌سازان دارند، نشان می‌دهد در شرایط فعلی سرمایه‌گذاری برای احداث کارخانه‌ای جدید برای خودروسازان دشوار است. از سویی برخی خودروسازان خارجی نیز حاضر به سرمایه‌گذاری در این صنعت شده‌اند که به جای سرمایه‌گذاری خودروسازان داخلی می‌توانند ظرفیت استان‌های مختلف را در اختیار خارجی‌ها قرار دهند تا مزیت‌هایی که احداث یک کارخانه خودروسازی در شهرهای مختلف دارد، محقق شود.


سرمایه‌گذاری در استان‌های محروم

مشاور خودرویی وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با سرمایه‌گذاری جدید خودروسازان داخلی برای احداث کارخانه‌ای جدید در شهرهای مختلف کشور معتقد است توجیه اقتصادی شرط نخست هرگونه فعالیت اقتصادی است.

در حال‌حاضر با توجه به حجم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده از سوی شرکت‌های مختلف، در حالت کلی اینکه خودروسازان کشور تصمیم به احداث سایتی جدید برای تولید محصولات خود داشته باشند، رویه درستی نیست البته در برخی استان‌های محروم کشور نیاز به سرمایه‌گذاری وجود دارد.

بیوک علیمرادلو توضیح می‌دهد که امکان‌سنجی در سرمایه‌گذاری از تمام جوانب باید موردبررسی قرار گیرد و در نهایت امکان‌سنجی تکلیف را مشخص می‌کند. به طور طبیعی از آنجایی که در برخی مناطق کشور معافیت‌های مالیاتی و مشوق‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، می‌توان سرمایه‌گذاران خارجی را به سرمایه‌گذاری در این مناطق تشویق کرد

. از سویی با توجه به اینکه خودروسازان بزرگ کشور در تهران مستقر هستند برای سرمایه‌گذار خارجی این تصور به وجود می‌آید چرا آنها باید در شهر دیگری مشغول به فعالیت شوند! اما باید آنها را از طریق توجیه‌های اقتصادی، فنی و... متقاعد کرد تا در مناطق غیرمرکزی کشور حضور یابند.

وی ادامه می‌دهد: استان‌های مختلف کشور از امکانات مختلفی برخوردارند اما اگر خارجی‌ها حاضر به سرمایه‌گذاری در مناطق محروم کشور شوند، به نفع کشور خواهد بود. گزینه دیگر می‌تواند استان‌های مرزی باشد اما باید به موضوع حمل‌ونقل قطعات نیز توجه داشت.

به گفته علیمرادلو، فاصله با قطعه‌سازی یکی از وسایل امکان‌سنجی است. اگر در استانی قطعه‌سازی قوی وجود نداشته باشد، برای حمل‌ونقل هزینه‌ها بالا خواهد بود. اگر حمل قطعه از یک شهرستان به سمت تهران باشد از آنجایی که هزینه‌های کارگر و حمل‌ونقل به سمت تهران ارزان است، سرمایه‌گذاری در این شهرستان توجیه خواهد داشت اما اگر قرار باشد قطعات در تهران با هزینه‌های بالاتر تولید و به شهری دیگر ارسال شود، احداث کارخانه در این شهر توجیه اقتصادی ندارد.


تمرکز خارجی‌ها بر مدیریت هزینه

در حال‌حاضر خودروسازان بزرگ ایرانی در تهران مستقر هستند و بیشترین فعالیت آنها در تهران متمرکز شده است. تمرکززدایی از پایتخت کشور می‌تواند یکی از مزیت‌های ساخت کارخانه در شهرهای دیگر باشد.

بر همین اساس یک متخصص در صنعت خودرو به برخی از مزیت‌های و معایب این رویه پرداخته و اظهار می‌کند: از مزایای این روش می‌توان به این مورد اشاره کرد که یک خودروساز به جای آنکه در سایت مرکزی به تولید بپردازد، در منطقه‌ای دیگر سایت راه‌اندازی کرده و از منابع انسانی آن منطقه استفاده می‌کند و هزینه‌های حمل‌ونقل کاهش می‌یابد. به طور کلی این رویه در اشتغالزایی اثرگذار است.

صادق عابدی می‌افزاید: برای نمونه هنگامی‌که ایران‌خودرو کارخانه‌هایی در فارس، خراسان و... احداث می‌کند به‌جای استفاده از ظرفیت‌های سایت مرکزی می‌تواند از ظرفیت‌های منطقه بهره ببرد. در این زمینه نگاه بخش خصوصی و دولتی نیز متفاوت است.

در نگاه کلان ملی هراندازه توسعه کسب و کار دربخش‌های مختلف کشور توزیع شود، برای اشتغالزایی مزیت است اما دید بخش خصوصی این است هر اندازه فایل‌ها بیشتر می‌شود هزینه‌های سربار نیز افزایش خواهد یافت زیرا هر سایت به یک نیروی انسانی ستادی، مالی، واحد مهندسی و... نیاز دارد که این نیروها هراندازه متمرکز باشند، می‌توان از مزیت‌های تمرکز برای مدیریت استفاده کرد.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه قزوین، در مدیریت خودروسازان بزرگ کشور سیاست‌های دولت اثرگذار است و نگاه مدیران خودروساز بزرگ کشور به بخش خصوصی کامل نیست و با اهداف دولت همچون توزیع منابع یک سازمان در کشور، اشتغالزایی، استفاده از ظرفیت‌های مهارتی نیروی انسانی در مناطق مختلف کشور و... همسو هستند و جزو وظایف آنهاست که به نوعی مسئولیت اجتماعی دارند.

البته امکان دارد این مدل‌ها در شرکت‌های پیشرو در دنیا مشاهده نشود زیرا در این شرکت‌ها تمرکز بر مدیریت هزینه و سودآوری است و برخلاف ایران هنگام بروز مشکل و نوسانات، نیروهای انسانی خود را تعدیل می‌کنند.

در بحران‌های گذشته تعدیل نیرو در شرکت‌های خودروسازی احساس می‌شد زیرا ظرفیت‌ها مازاد شده و تیراژ کاهش یافته بود که با تعدیل نیرو هزینه‌های سربار کاهش می‌یافت. عابدی بر این باور است که نگاه صفر و یک به این موضوع شاید درست نباشد و اگر مزیت‌ها و معایب آن را در کنار هم قرار دهیم، مزیت‌های آن به نفع کشور است زیرا هر اندازه تمرکز روی مرکز افزایش یابد، افراد تحصیل‌کرده نقاط مختلف کشور تصمیمی می‌گیرند که برای اشتغال به تهران بیایند.

این افراد نیاز به مسکن، خودرو و... دارند که این مورد در حمل‌ونقل، ازدحام جمعیت و... تهران اثر منفی می‌گذارد. وی تصریح می‌کند: یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورهای توسعه‌یافته توزیع مناسب اشتغال در سراسر کشور است.

برای نمونه در آلمان، شهر فرانکفورت برای کسب و کار در نظر گرفته شده و شرکت ب‌ام‌و در مونیخ قرار دارد. از دید ملی موضوع اشتغال در خودروسازی مزیت است اما از نگاه بخش خصوصی اگرچه استفاده از تسهیلات مالی و اعتباری در کوتاه‌مدت قابل‌قبول است اما این موارد در بلندمدت اگر به درستی مدیریت نشود هزینه سرباری برای شرکت خواهد بود.

براساس این گزارش، خودروسازان خارجی به ایران آمده‌اند تا بازوی خودروسازان کشور در زمینه‌های مختلف از جمله تولید خودروهای متنوع، روزآمد کردن خطوط تولید، انتقال دانش فنی، استفاده از توان نیروهای ماهر داخلی و... باشند.

از آنجایی که این خودروسازان برای تولید مشترک نیاز به کارخانه مشترک دارند، در صورتی که قرار باشد کارخانه‌ای جدید تاسیس شود، بهتر است این کارخانه پس از امکان‌سنجی در شهرهایی از کشور به بهره‌برداری برسد که همگام با منافع ملی کشور باشد و به جای خودروسازان داخلی این شرکت‌های خارجی مسئولیت‌های اجتماعی آن را بپذیرند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحید عشق ماشین: 1395/8/2514:40:17،
47
13
تا قیمت و کیفیت جهانی نشه چه فایده ای داره؟
REZA: 1395/8/2519:37:14،
27
6
فاصله بابل تا تهران حدود 200 کیلومتره.... اتاق رو تو کار خونه رنگ می کنن تمام قطعات رو می برن بابل مونتاژ می کنن ... بعد میگن ما در بابل کار خونه خودرو سازی زدیم.... حالا همه اینها به کنار ... اون خوش فهمی که اومده ایران خودرو فارس و ایران خودرو تبریزو زده واقعا باید بهش مدال نوبل داد.... اتاق اریسان تو تهران رنگ میشه .. سوار تریلی میشه میره تبریز .... مونتاز میشه ..سوار تریلی میشه میاد تهران....نمی شد همه امکانات توی یک سایت فراهم میشد...وقتی مدیرای ما اینن ... همون پراید هم مونتاژسش تو ایران زیادیه..
محمد: 1395/8/2522:49:25،
14
8
آخه آقا رضا اون موقع که نمیتونن توجیه بکنن گرونیشو.
اکبر: 1395/8/2514:42:38،
42
12
برو بالا شما تو تهران با تمام امکانات این 35 ساله به ناکجاآباد رسیدید تازه میخواین بیاین تو استانهای محروم؟؟عجب کلکی زده اید حالابا این بهانه خودروهای 35 سال پیش رو هم 35 سال دیگه تولید کنین...
آریا: 1395/8/2514:44:34،
18
13
همین طرز تفکر منفعت طلبانه مدیران مملکت که فکر میکنند دولت در هر جایی وارد شد باید با سود سرشار از اون خارج بشه باعث ایجاد اختلاف فاحش بین ضریب توسعه یافتگی استانهای کشور شده که دود این بی تدبیری و بی برنامگی فقط و فقط به چشم متولدین کلانشهرهای کشور رفته که باید هزار و یک جور بدبختی ناشی از تراکم جمعیتی رو تحمل کنند و حتی نفس کشیدن تو هوای سالم براشون بشه رویا!!خوب دولتها وظیفشون اینه خزانه مملکت رو در مسیری خرج کنند که منتج به توسعه یکنواخت و کاهش بیکاری و رشد اجتماعی کلیه نواحی کشور بشه حتی اگه فرضا اون سرمایه گذاری دولت تا چند سال اول به سوددهی نرسه مهم نیست چون دولت از ارث پدریش که سرمایه گذاری نمیکنه بلکه از بیت المالی هزینه میکنه که متعلق به همه مردمه!
مسئولین!جان ما ساکنین شهرهای بزرگ بالاخص پایتخت در خطر است فکری بحالمان کنید...!!
علي: 1395/8/2514:47:36،
34
14
اصلا توجيهي ندارد ، چراكه صنعت خودرو در ايران هيچ مزيتي ندارد . بجاي ان به كشاورزي و صنايع وابسته به آن بپردازيد تا در اينده دست گدايي دراز نكنيم
الوند: 1395/8/2607:35:17،
11
14
کشاورزی با این وضعیت خشکسالی تو ایران که اصلا مزیت نداره
علی: 1395/8/2514:53:14،
21
13
ایجاد کارخانه های بزرگ به عواملی مثل دسترسی به آب های بین المللي، راه های اصلی،راه آهن،دسترسی به مواد اولیه،نیروی کار ماهر و ارزان،بازار فروش،آب، برق وانرژی و... نیاز دارد،نه ملاحظات محلی یا صرفا ایجاد اشتغال نا پایدار
بهرام: 1395/8/2514:56:26،
17
16
اگه خودرو سازان خارجی در استانهای مختلف سرمایه گذاری کنند در شرایطی که سهم تعرفه ها کاهش یابد وقیمت ها رقابتی گرددموفق خواهند بود.نه خودروسازان داخلی که هیچگونه تغییری در کیفیت تولیداتشان ندارندومیخواهند سهم بازار را قبضه کنند.
887: 1395/8/2515:31:51،
21
19
هر روز قبلی ها را تعطیل میکنید مثل زاگرس خودرو و یا
دیارخودرو یا مرتب خودرو یا گروه بهمن که چند ساله فقط به تعداد معدود تولید داره بجای تاسیس جدید قبلی ها را احیا کنید
علی: 1395/8/2515:59:49،
11
15
دوستان نمایشگاه تهران نمایشگاه خودرو و قطعه سازیه یا نمایشگاه قطعه سازی تنهاست؟


ماشین و قطعه +++
قطعه تنها -----


ممتون میشم کسانی که خبردارند کمک کنند
پوریا: 1395/8/2517:12:29،
17
9
امروز هم مدارس تعطیل شد تا خسارت الودگی هوا به مردم و کشور همچنان ادامه داشته باشد!!سایت تولید خودروسازی
که خروجی اش خودروهای پرمصرف است چه توجیهی دارد!!؟
شاهین: 1395/8/2519:04:45،
13
10
کارخانه روسی لادا در حال برسی ورود به کشور و ایجاد خط تولید برای محصولات جدید در استان گیلان و شهر رشت هست.

دوستان یه سر به سایت لادا و محصولاتش بزنین و نظرتون رو بگید

البته قدیمی ها یادشونه یه زمانی لادا خودروهایی ارزان و ساده در ایران داشت که البته محصولاتش طی چند دهه تغییرات زیادی داشته
ویرو گردی: 1395/8/2520:17:29،
17
8
توی بروجرد کارخانه خوبی احداث شده بود که همش با هزینه شخصی میلیاردر بروجردی بود نه از کیسه بیت المال...جرا با رانت و فشار غیرقانونی وزارت صنایع و رفتار خارج از عف سایپا(لگن ساز بدون تنوع) این شرکت زاگرس خودرو رو مضمحل کردین....خدا ازتون نگذره
این مدیران ایران خودرو و سایپا مال هر شهر و ابادی بودن همون جا با زور مدیریت کارخانه خودروسازی انداختن مث کاشان، بابل و تبریز...چرا باعث ورزشکستگی بخش خصوصی میشین و بعد ادعای حمایت از بخش خصوصی رو دارین...رانت بازان عوام فرب
فلفل: 1395/8/2607:25:27،
8
10
اين قراد دادها به درد عمه بنده مي خورد اينكه زائيده اند بزرگ كنند در شهر كرمانشاه 8 سال است كلنگ كارخانه رده شده در شهرستان صحنه هيچ!!! نكردند تازه ميخواهند قرارداد ببندند با ديگر كشورها براي بعضي شهرها كارخانه بزننداي ش!!!0
حسن: 1395/8/2608:16:25،
12
11
زاگرس خودرو نمونه خوبي بود ولي همين لگن سازان با اعمال نفوذ ابتدا شركت خارجي رو از صحنه خارج كردن وخودشان سهام دارشدند بعد هم تمامي كارگران را اخراج وكارخانه را بستند تا اين ها هستند ورانتي كه دارند هيچ خودرد سازي نمي تواند در ايران موفق باشد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما