کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ماجرای ورود صدها تن طلا به خزانه در شرایط تحریم!

کدخبر:۳۰۱۶۲یکشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۱:۱۹۲۵۰۱ بازدید

محمود بهمنی 4 سال پس از اتمام دوران مسئولیت خود، از روزهای سخت تحریم، کارنامه کاری‌اش در بانک مرکزی، ذخیره‌سازی صدها تن طلا در ...

محمود بهمنی 4 سال پس از اتمام دوران مسئولیت خود، از روزهای سخت تحریم، کارنامه کاری‌اش در بانک مرکزی، ذخیره‌سازی صدها تن طلا در شرایط خاص و عملکرد ولی‌الله سیف در بانک مرکزی می‌گوید.

محمود بهمنی، رئیس‌کل سابق بانک مرکزی را همه می‌شناسند. او که دورانی از عمر کاری خود را با ولی‌الله سیف، رئیس‌کل فعلی بانک مرکزی سپری کرده، این روزها قضاوت در مورد همتای فعلی‌اش را به رسانه‌ها می‌سپرد و البته بارها بر روی این نکته پافشاری می‌کند که باید برای قضاوت عملکرد هر فرد، شرایط دوران مدیریتش را هم در نظر گرفت. بر این مبنا، او قائل به این است که برای سنجش عملکرد خودش در دوران ریاست بر بانک مرکزی، باید حتما شرایط تحریم و کاهش درآمدهای نفتی را هم لحاظ کرد؛ اما مدعی است که صدها تن طلا در زمان تحریم با نرخ ۶۵۴ دلار خریداری کرده که بعدها به ۱۷۰۰ دلار رسیده است. مشروح گفت‌وگو با وی به شرح زیر است:

*  مهر: به نظر می‌رسد رئیس‌کل بانک مرکزی ایران در دوران تحریم باید ناگفته‌های زیادی داشته و حرف‌های زیادی را تا این لحظه در سینه خود انباشته باشد. محمود بهمنی از دوران ریاست کلی خود بر بانک مرکزی، چه کارنامه‌ای را برای خود متصور است؟

- محمود بهمنی: فعلا بنا ندارم بگویم که دوران تحریم بر بانک مرکزی چه گذشته است، ولی فکر می‌کنم یکی از شاخص‌ترین اقدامات انجام شده در آن دوران، افزایش ذخایر طلای کشور بود که در آن زمان، توانست پشتوانه کشور در دوران تحریم باشد. البته باز هم نمی‌خواهم موضوع آن را تشریح کنم؛ کافی است به این نکته اشاره شود که در آن دوران، ۱۰۰ تن طلا به کشور وارد کرده و در واقع، به عنوان یک پشتوانه، ذخیره‌سازی کردیم؛ چراکه آن زمان دلار تحریم بود. البته تمام افرادی که هم اکنون در بانک مرکزی مشغول به مدیریت و فعالیت هستند، همه دوستان من به شمار می‌روند و از همکاران قدیمی هستیم،  پس باید به این نکته توجه داشت که هر دوران، شرایط خاص خود را دارد.  دوران کنونی با زمانی که بانک مرکزی و تمام بانکهای کشور در تحریم بودند،  سوئیفت کاملا بسته بوده و حتی گزینه نظامی روی میز بود یا اینکه نفت ایران را تحریم کرده بودند، متفاوت است و هر دوران شرایط خاص خود را دارد که باید در قضاوت‌ها آن را لحاظ کرد. در آن شرایط ما می‌خواستیم کشور را اداره کنیم؛ پس به نظر می‌رسید بهترین راه همین واردات طلا باشد. این مهم بود که چه تصمیمی بگیریم؛ این در حالی است که در بسیاری از کشورها گرفتاری‌های زیادی از بابت کاهش فروش نفت پیش آمده است که نمونه آن عراق، افغانستان و روسیه است؛ پس به جرات می‌توانم بگویم که ما کشور را با یک شرایط بسیار سخت، اما خوب اداره کردیم و برای آن، شب و روز نداشتیم؛ اگرچه اشکالاتی وجود داشت و منکر آن نمی‌شوم.

* حال با این تفاسیر شما به عملکرد خودتان در بانک مرکزی چه نمره‌ای می‌دهید؟

- محمود بهمنی: این نمره را شما اهالی رسانه باید بدهید؛ ما نمی‌توانیم به خودمان نمره‌ای بدهیم، فقط می‌توانیم بگوییم که چه کاری می‌توانسته‌ایم انجام دهیم و در انجام آن کوتاهی کرده‌ایم. این که به خودم چه نمره‌ای می‌دهم، آخرین سوالی بود که از من، در دوران ریاستم بر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پرسیدند. نمره‌ای نمی‌توانم به خودم بدهم، اما به جرات می‌گویم آنچه که باید انجام می‌دادم را انجام دادم.  به خصوص اینکه ذخایر طلا را به بالای چند صد میلیارد دلار رساندیم و چند صد تن طلا آوردیم. این میزان طلا را در زمان تحریم ۶۵۴ دلار خریدم که بعدها به ۱۷۰۰ دلار رسید.

* این خرید با چه پیش‌بینی انجام شد؟

- محمود بهمنی: زمانی نفت ایران را با رقمی بالاتر از ۱۰۰ دلار می‌خریدیم و ما ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کردیم که در شرایط تحریم، به ۷۰۰ هزار بشکه کاهش یافت.  پس ما در این شرایط کشور را اداره می‌کردیم که برای بانک مرکزی روزهای سختی بود.  بنده با ۴۷ سال سابقه، فکر می‌کردم که برای سپری کردن این دوران، تجربه کم دارم و باید حداقل ۶۰ تا ۷۰ سال سابقه می‌داشتم. آن روزها،  یک پای ما در سازمان ملل بود که ایران را از فهرست پولشویی خارج کنیم؛ شرایط بسیار سختی بود. بایستی هر دوران را با زمان خود مقایسه کرد؛  امروز هم صحبت من با دولتها این است که اجازه بدهیم هر کسی جای خود قرار گیرد. اگر هر کسی جای خود باشد می‌شود بهترین شرایط را تصور کرد.  

* علیرغم عملکرد مثبت شما در بانک مرکزی، بسیاری بر این باور بودند که اظهارنظرهای پیاپی شما،  عامل تنش در بازار ارز است. شما این انتقاد را قبول دارید؟  

- محمود بهمنی: چاره‌ای جز این نداشتیم.  آن زمان خیلی‌ها باور نداشتند که گزینه نظامی روی میز است؛ بنابراین باید فکر می‌کردیم که چه باید بکنیم؛ ما به هرحال باید کشور را اداره می‌کردیم. من فکر می‌کردم که باید دو تا سه سال، گندم و دارو ذخیره کنیم؛ اما منابع ارزی ما کم بود.اقتصاد مقاومتی که حضرت آقا می‌فرمایند، از آن زمان کلید خورد. لزومی نداشت اعلام کنیم؛ اما نباید اینطور هم فکر کنیم که شرایط عادی شده و باید پول‌های خود را خرج کرده و ذخایر را از بین ببریم.خدا نکند دشمن پی ببرد که پشت دست ما چیست و وضع مالی ما چطور است. در غیر این صورت، بر اساس آن نسخه می‌پیچند.  

* یک سوال از تجربیات شما در حوزه انتقال ارز می‌پرسم. مکانیزم استفاده از دلارهای بلوکه که اکنون آزاد شده، چیست؟  آیا این ارزها قابلیت انتقال به کشور را دارند؟ و آیا قابل هزینه کرد هستند؟

- محمود بهمنی: بسیاری از پول‌های موسوم به دلارهای بلوکه‌شده که آزاد می‌شوند، متعلق به بانک مرکزی است، اصلا نباید دولت آن را خرج کند. در واقع، اینها ذخایری بانک مرکزی هستند که ریال آن قبلا به دولت داده شده است. به عبارت دیگر،  وقتی نفت را می‌فروشیم، باید قیمت آن را محاسبه کرده و  ۱۴.۵ درصد آن را به وزارت نفت بدهیم و ۳۰ درصد را نیز به صندوق توسعه ملی واریز کنیم؛ مابقی این درآمد متعلق به دولت است که در خارج از کشور می‌ماند و جزو ذخایر کشور است. این پول متعلق به مردم است.  
 

* یعنی برای دلارهایی که به مرور آزاد می‌شوند، با اطمینان می‌توان گفت که بانک مرکزی سهم صندوق توسعه ملی و نفت را داده است؟

-محمود بهمنی: بله تمام اینها پرداخت شده و این منابع ارزی در خارج کشور، متعلق به همه مردم است که اختیارش به دست دولت داده شده است.  هم اکنون هم،  هر میزان نفت که می‌فروشیم، ارز آن در خارج کشور است و ممکن است ریال آن را بانک مرکزی به خزانه و دولت تحویل دهد، اما اگر هم بخواهیم کالایی را وارد کنیم، پول آن را فیزیکی جابجا نمی‌کنیم، بلکه از حسابی که در خارج کشور داریم، استفاده کرده و از آنجا به فروشنده پرداخت کرده و ریال آن را در داخل از واردکننده می‌گیریم و به خزانه واریز می‌کنیم.  یعنی اینطور نیست که در دنیا پول بچرخد و فیزیکی حرکت کند. سوئیفت کارش همین است و نقل و انتقالات پولی مهم است که باید درست انجام شود.

* وزارت خزانه‌داری آمریکا چندی پیش اعلام کرد که مبلغی از دلارهای بلوکه‌شده ایران را به صورت چمدانی تحویل داده است؛ گزارشی هم در دست نیست که این پول دقیقا به کجا رفته و کجا هزینه شده است. آیا مجلس نظارتی در این زمینه دارد؟  

-محمود بهمنی: بایستی دید این دلارها متعلق به کدام منابع  بوده است. اگر از منابع دولت است که حتما متعلق به اوست و یا اگر منابع یا ذخایر بانک مرکزی است، بانک مرکزی باید آن را بررسی و رسیدگی کند. راجع به رقم آن باید رسیدگی درستی صورت گیرد و اگر ابهامی وجود دارد برطرف شود.

* عملکرد فعلی بانک مرکزی را چطور ارزیابی می‌کنید؟ به هرحال شما زمانی معاون آقای سیف در بانک ملی بودید. به نظر شما تا پایان دولت وی باید چه اولویتی را در دستور کار قرار دهد؟  

- محمود بهمنی: من و آقای سیف دوستان قدیمی هستیم. وی دوست سی ساله من است؛ زمانی که من بانک مرکزی بودم، ایشان بانکهای دیگر بود و اکنون هم که او رئیس‌کل بانک مرکزی است، من در جای دیگر مشغول به خدمت هستم. راجع به عملکرد هر دوی ما در بانک مرکزی، رسانه‌ها باید قضاوت کنند، آن زمان شرایط دیگری حاکم بود و اکنون هم شرایط دیگری حاکم است. باید با رعایت تمام جوانب، نسبت به عملکرد بانک مرکزی در مقاطع مختلف اظهارنظر کرد.  

بلیط هواپیمادیدگاه ها

davood: 1395/8/2308:30:18،
93
10
آخه چقدر دروغ پردازی می کنید... به کارنامه درخشانتون 4 برابر شدن نرخ دلار رو اضافه کنید و بگید که طلا رو با چه قیمت گزافی خریدید... طلای خریداری شده در زمان ایشون با قیمت بالای 1400 دلار در هر انس خریداری شد ... همون زمانی که اکثر کشورها داشتن طلاشون رو میفروختن و بعد از اون و همین الان طلا در نرخ های بسیار پایین تری هست... بگذریم از اینکه در این وسط افرادی مثل بابک زنجانی به عنوان واسطه وارد شدند و به ثروت های نجومی رسیدند از طریق واسطه گری بین بانک مرکزی و فروشنده های خارجی .... اینها رو هم رو کنید جناب بهمنی!!!!!
حمید: 1395/8/2309:13:28،
61
3
بله، همان زمان که به علت افت بورسهای جهانی همین کشورهای کوچولو موچولوی عربی سهامهای شرکتهای بزرگ بین المللی را میخریدند آقای بهمنی و همکارانشون طلای با انسی تا 1900 دلار خریدند!!! ببینید الان سهامها چطورند و طلا تو چه وضعیه!!! با یه خرفشون موافقم " هرکسی باید سر جای خودش باشه" !!
علی جون: 1395/8/2310:14:47،
52
4
تا دیروز که قدرت دستتون بود که تحریم کاغذ پاره بود
حالا که دوباره هوس مدیریت کردید شما ادم خوبه بودید
هرچه میکشیم از خیانت های شما و امثالهم هست
کامران: 1395/8/2313:40:56،
4
23
یکی از علتهای چند برابر شدن نرخ ارز طمع کاری و له له زدن همین مردم بود که صف میکشیدن برای خریدن و انبار کردن ارز و طلا
بجای اینکه داشته های خودشون رو هم بیارن وسط و کشور رو کمک کنن حمله کردن برای خرید و دپوی ارز
مراجعه کنید به تاریخ کشورهایی که با بحران ارزی مواجه شدن و ببینید مردم چطور کمک کردن و مشکل ها کم شد
منفی باز ها بفرمایید...
مهدی: 1395/8/2308:43:43،
51
10
بابا بانک مرکزی مقصر نیست محدود سازی سیاست خارجه و ایدئولوژی هاست که ملتو خفه کرده
reza: 1395/8/2309:37:04،
5
31
والا اون زمان که تحریم بودیم حداقل اینقدر رکود بربازارحاکم نبودودلادولتی وازادهم روزبه روز ازصدقه سرجام داره میره بالا
طلایی: 1395/8/2309:40:43،
24
3
هر انس طلا حدود 31.5 گرم هر کیلو حدود 32 انس و هر تن 32000 انس . ضربدر میانگین خرید نه رقم 670 دلار بلکه ارزش 1700 دلار هر انس .32000*1700= 54400000دلار که ضربدر 100 تن شود =5440000000 یعنی انهمه درامد نفت فقط 5.5 میلیارد دلار ان بهینه ذخیره شد بقیه چی؟
دخالت مقام بالاتر: 1395/8/2309:44:07،
11
9
شاید شرایط سخت بوده و شما خیلی زحمت کشیدید
اما به نظرم استقلال شما در بانک مرکزی کم بود و رئیس دولت وقت دخالت های بی مورد و زیادی داشت که منجر به کاهش ارزش پول کشور شد البته شما تقصیر ندارید چون رئیس مستقیم شما بوده اند ولی ای کاهش اجازه میداد هرکس در حوزه تخصص خودش کار کند و دخالت ها کمتر میشد
رضا**: 1395/8/2400:18:21،
6
3
ایشون تقصیر دارند چون با عقل کامل دستورات صادر میکردند و ناخدای تیم اقتصادی بودند
علی از مشهد : 1395/8/2310:29:10،
12
6
مردم قضاوت کنید :

من مردی 63 ساله هستم 800هزارتومان که تمام اندوخته سالیان سال زحمتکشیم بود را در موسسه میزان سپرده بودم و قصد خرید خانه ای را داشتم از بهمن سال 93تا کنون پول من را نداده اند و حدود200هزار تومان هم از حسابم بدون اجازه برداشت نموده اند.
این چه عدالتی است که یک نفر را از هستی ساقط کنید و هیچ راه اعتراض و شکایت را هم باز نگذارید .
خداوند ناظر بر اعمال شما هست
آقای سیف مقصر اصلی هستی و در آن دنیا باید جوابگوی من و خانواده ام باشی .
آرش: 1395/8/2313:09:59،
11
3
800 هزار تومان در اجاره خانه هم تاثير چندان ندارد جه برسد خريد خانه !
شهرام: 1395/8/2323:07:39،
5
3
سلام اخوی منظورت کدوم دنیاست
دلتون خوشه سیلی نقد به از حلوای نسیه
پرا همین دنیا جواب ندن بزاریم بمیرن بعد بریم اون دنیا پیداشون کنیم بگیم حق ما رو بدین
ایرانی: 1395/8/2310:34:01،
16
3
تمام کارهای شما ثبت شده و تاریخ قضاوت می کند
دلال دلار جیره خور تحریم: 1395/8/2310:57:56،
7
13
دلم خیلی برات تنگ شده
کجایی که یادت به خیر
ش: 1395/8/2412:35:41،
4
3
اقا اسم جالبی بود
خندیدیم.
سهامدار : 1395/8/2311:55:25،
12
3
بازي با كلمات ولي در عمل ...
مکث: 1395/8/2311:59:44،
18
3
میخواستی حباب قیمتی سکه رو بترکونی زدی مملکتو ترکوندی.دلار 3 برابری.
reza: 1395/8/2312:16:35،
15
3
یادش بخیر چقدر از این طلاهارا تبدیل به سکه کردند با هزار ترفند با شناسنامه هر نفر حداکثر 4 سکه و... فروختند به این خلق الله ... نقدینگی از دست مردم در آوردند و با ان یارانه دادند....
میری: 1395/8/2315:13:21،
8
4
آیاحالا یه تن از این طلاهاتوی خزانه هست نه والا همشو بین خودشون تقسیم کردند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار