کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

135 هزار سهامدار پدیده شاندیز در بلاتکلیفی هستند

کدخبر:۳۰۱۵۶یکشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۸:۴۷۱۳۵۶ بازدید

نزدیک به 2 ‌سال است که بزرگ‌ترین پروژه عمرانی- گردشگری کشور به دلیل تخلفات گسترده مالک آن به چالش خورده است. پدیده شاندیز که با تبلیغات ...

نزدیک به 2 ‌سال است که بزرگ‌ترین پروژه عمرانی- گردشگری کشور به دلیل تخلفات گسترده مالک آن به چالش خورده است. پدیده شاندیز که با تبلیغات وسیع رسانه‌ای توانست بخش بزرگی از سهام مردمی را به خود جلب کند، پس از فاش‌شدن موضوع تخلف محسن پهلوان، مدیرعامل سابق شرکت پدیده، وضع سهامداران این مجموعه را در‌هاله‌ای از ابهام فرو برد.

سهامداران پدیده شاندیز

حالا 135هزار سهامدار این پروژه بارها تجمع اعتراضی راه انداخته‌اند؛ اما حل مشکل این سهامداران با گره‌های حقوقی و قانونی بسیاری مواجه است. در همین راستا در مرداد ماه امسال، شورای امنیت ملی مصوبه‌ای را مبنی بر نظارت بورس بر خرید و فروش سهام پدیده ابلاغ کرد و علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد اعلام کرد كه مراحل ورود پدیده شاندیز به بورس در حال انجام است؛  اما بورسی‌ها معتقدند برای خرید و فروش سهام پدیده در بازار سرمایه گره‌های حقوقی وجود دارد. مهم‌ترین گره این ماجرا آن است که براساس قوانین بازار سرمایه و فرابورس تنها سهام شرکت‌هایی می‌تواند واگذار شود که آن شرکت‌ها هیچ ممنوعیت خرید و فروشی نداشته باشند و مسائل مالکیتی آن مشروط به تصمیم‌گیری قوه‌ قضائیه نباشد.  گره‌هایی که به نظر می‌رسد به‌سادگی قابل گشودن نیست و سهامداران پدیده شاندیز را همچنان در بلاتکلیفی نگه داشته است.  

پاسکاری سهام پدیده

اواخر‌ سال ٩٣ بود که مشکلات بزرگ‌ترین پروژه گردشگری کشور آغاز شد. پروژه‌ای که با تبلیغات وسیع رسانه‌ای و جذب بالای سهام مردمی توانسته بود قدرت بگیرد، اما با آشکار‌شدن برخی از تخلفات در خصوص گرفتن مجوزها و... با مشکلات زیادی مواجه شد تا ١٣٥‌هزار سهامدار پدیده روزهای پراسترسی را تا به امروز بگذرانند.

مشکلات روز‌به‌روز گسترده‌تر شد تا آنجا که ستاد تدبیر استان خراسان رضوی در ‌سال ٩٥ هیأت‌مدیره‌ای جدید برای شرکت پدیده منصوب کرد تا این تیم بتواند مشکلات را حل کند.
هیأت‌مدیره جدید پس از به روی کار‌آمدن توانست اقدامات مثبتی را انجام دهد که شاید مهم‌ترین آن راه‌اندازی مجدد عملیات ‌عمرانی پروژه بود. اتفاقی که در ١٥ مهر ماه ٩٥ با پیمان و قرارداد جدید رخ داد تا سهامداران مردمی این پروژه امید بیشتری به آینده داشته باشند.

اما مهم‌ترین مشکل این پروژه طولانی‌شدن روند نقل‌و‌انتقال سهام و عدم ورود سهام به بازاری همچون بورس یا اتاق تبادل پایاپای است که سهامداران را نگران کرده و فشار را بر روی هیأت‌مدیره جدید افزایش داده که یک نمونه آن تجمع چند روز پیش برخی از سهامداران مقابل مجلس شورای اسلامی است.  
اما درخصوص ورود شرکت پدیده به بورس تاکنون اظهارنظرهای مختلفی صورت گرفته است.

در ٧ مرداد ماه ٩٥  وزیر اقتصاد در حاشیه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی در مشهد و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره صورتحساب‌های شرکت پدیده شاندیز اظهار کرد: صورتحساب‌های شرکت پدیده شاندیز هم‌اکنون در حال نهایی‌شدن است. طیب‌نیا ادامه داد که ‌مراحل ورود پدیده به بورس در حال انجام است و تأکید کردیم سازمان بورس نهایت همکاری را در این ارتباط انجام دهد.  

اما پس از گذشت بیش از ٣ ماه از وعده وزیر اقتصاد تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است.

آیا خریداری برای قیمت پیشنهادی سهام وجود دارد یا خیر؟

در ٢٥ مرداد ماه امسال نیز عباسعلی طوسیان، مدیر سابق بورس خراسان در میزگردی کارشناسی در این خصوص بیان کرد: پذیرش در بورس و یا فرابورس الزاماتی دارد؛ یکی از این الزامات آن است که نباید هیچ ممنوعیتی در خرید‌‌‌‌ و فروش و دارایی‌های این شرکت وجود داشته باشد. اگر سرمایه‌گذاری بخواهد مالک بخشی از این پروژه باشد، باید به این نکته توجه کرد که سایر بخش‌های پروژه تحت نظارت دادستانی نباشد و بخش‌های دیگر هم بتواند مورد نقل و انتقال قرار گیرد؛ کسی که سرمایه‌گذاری می‌کند، باید تمام مسائل برای وی تعریف‌شده باشد و بداند که بازار بورس نیز بالا و پایین دارد و ریسک‌های آن را قبول کند.

طوسيان با بیان این‌که قیمت سهام در بورس تابعی از عرضه و تقاضا خواهد بود، ادامه داد: ممکن است فروشنده برای فروش سهام خود قیمتی را در نظر بگیرد که هیچ خریداری برای آن پیدا نشود؛ بنابراین باید در سهام و سرمایه‌گذاری نقد‌شوندگی را همواره مدنظر داشت؛ به عبارتی باید ارزیابی کرد که آیا خریداری برای قیمت پیشنهادی سهام وجود دارد یا خیر.

بورس فقط نقش مشورتی دارد

در همین حال اما حسین فهیمی، مشاور رئیس سازمان بورس مسئولیت پدیده شاندیز را از دوش بازار سرمایه ساقط می‌کند. مشاور رئیس سازمان بورس در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین گفته است بورس هر آنچه باید انجام می‌داد، انجام داده است و از اکنون فقط نقش مشورتی دارد.

حسین فهیمی تصریح کرد: علت منتشر‌نشدن نتایج بازدید نماینده سازمان بورس از پدیده و جلساتی که داشتیم، این بود که قرار است هر اتفاقی که در پرونده بررسی پدیده شاندیز می‌افتد، از طریق استانداری خراسان رضوی و دادستانی خراسان رضوی انجام شود. ما صرفا برای حضور در جلسات بررسی حضور داشتیم.

وی تأکید کرد: سهامداران باید صرفا به اخباری که از طریق استانداری خراسان رضوی و دادستانی خراسان رضوی منتشر می‌شود، توجه کنند؛ در واقع اخباری که از منابع غیررسمی و  مراجع دیگری منتشر می‌شود، قابل ‌اعتنا نیست.

اما یکی از مواردی که همیشه سهامداران پدیده را امیدوار کرده است مصوبه شورایعالی امنیت ملی کشور در خصوص این شرکت است.

بورس مصوبه شورای امنیت ملی را تأیید کرده است

در این خصوص به‌تازگی نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که بورس مصوبه شورای امنیت ملی را تأیید کرده است، گفت: نپذیرفتن مسئولیت توسط بورس در خصوص پدیده رد مصوبه شورای امنیت ملی است.

عبدالله حاتمیان درخصوص مصاحبه اخیر مشاور رئیس سازمان بورس مبنی بر این‌که بورس در قبال پدیده مسئولیتی نداشته و نقش مشورتی دارد، تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار از لحاظ قانونی باید به تعهد خود عمل کند.

وی ادامه داد: این‌که در ٣٠ مرداد ماه مصوبه‌ای مبنی بر نظارت بورس بر خرید و فروش سهام پدیده را امضا کرده باید بر مبنای همان صورتجلسه عمل کنند. نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: قوه قضائیه باید به موضوع پدیده ورود جدی داشته باشد و کار باید با محوریت قوه قضائیه پیش رود.

حاتمیان خاطرنشان کرد: قوه قضائیه نباید اطاله‌دادرسی کند و باید روند حل مشکلات و رسیدگی به آنها را تسریع ببخشد.  

گشایش اتاق خارج از حمایت بورس مضرات دارد

اما در پایان علی‌ حامد ‌‌مقدم، مدیر روابط‌عمومی و امور ‌بین‌الملل شرکت پدیده به خبرنگار «شهروند» در خراسان رضوی گفت: فعلا ما مکلف به راه‌اندازی اتاق مبادله تحت نظارت بورس هستیم؛ پس بورس باید زمان گشایش اتاق تبادله سهام را اعلام کند مگر مجبور شویم خارج بورس اتاق را باز كنيم که نیازمند مجوز بالادستی است.
او در پاسخ به این سوال که اگر امکان بازگشایی اتاق مبادلات از طریق بورس میسر نباشد، چه راه‌حلی برای خرید و فروش سهام دارید، عنوان کرد: در این صورت مجبوریم خودمان رأسا اقدام کنیم که نیازمند مجوز لازم است که البته گشایش اتاق خارج از حمایت بورس مضراتی هم به دنبال دارد.

- شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زال: 1395/8/2307:11:21،
46
5
مقصر اصلي صدا و سيما بود كه پول ميگرفت و تبليغات گسترده انجام ميداد و تعدادي از مردم گول اين تبليغات الكي را خوردن و بدبخت شدن
007: 1395/8/2311:01:27،
16
5
اینا با بلوکه کردن پول ملت و جلو گیری از رونق اقتصادی تورم تک رقمی دارن
و ما هم باور داریم
hadi: 1395/8/2317:54:22،
10
3
بله منم موافقم من خودم به شخصه به صدا و سیما جمهوری اسلامی اعتماد کردم و پول بی زبونمو دادم به این کلاهبردارا. به خدا قسم مسئولین تو این امر مقصر اصلی هستن و من ازششون نمی گذرم
منتقد: 1395/8/2307:11:54،
24
6
قبول بکنید یا نکنید اینا هم رفتن کنار ثامن الحجج و اون شرکت بیمه ورشکسته
کی مردم میخان به خودشون بیان معلوم نیس
نامیزان: 1395/8/2309:04:33،
27
7
میزان را یادت رفت بگی !!!
بانک سرمایه هم به زودی به این جمع ورشکسته می پیونده!!
حسن: 1395/8/2307:35:14،
27
10
الان کل مردم در بلاتکلیفی هستن. پدیده که دیگه جای خود داره.
حق: 1395/8/2307:47:13،
27
13
بايد تمام خسارت سهامداران را صدا و سيما جبران كته
رئیس سازمان صدا و سیما: 1395/8/2319:01:50،
4
11
به هر کدام از سهامداران عزیز پدیده شصت (60) ریال پرداخت میگردد...
سهامداران عزیز با مراجعه به دفتر مالی صداوسیما وجه خود را دریافت نمایند...
حسین: 1395/8/2307:48:24،
28
11
سلام
همه دیگه میدونن که چون پروژه سود بالایی داشت از دست مردم و مالک در اوردن .
حالا مثل گربه های گیج دنبال راه حل افتادن .
اقایون ، دیر اومدین ، پدری که نباید شرمنده خانوادش میشد ، شد !
کسی که پول عمل جراحیش تو پروژه گیر کرده شاید دیگه تو این دنیا نباشه .
اینجا هست که متوجه میشید انسانیت رو اینجا هست که میفهمید مسلمون بودن ایرانی رو اینجا هست که میفهمید تو ایران چه خبره ، اینجا هست که میبینید امنیت اقتصادی و اجتماعی و سلامت همش کشکه ، اینجاست که میبیند فرق امارات با ایران چی هست ، لمس میکنید و کاملا درک میکنید .
الان مردم ممکنه زورشون به پاسکاری اقایون برای حل مشکل نرسه ، اما یه جا خودشو نشون میده .
hosein: 1395/8/2307:51:43،
17
4
بعد دو سال سر گردانی ، میگن پروژه ارزشش بیشتر از تعهدات مالیش هست .
چرا با مردم بازی میکنین؟ چرا با ابروی مردم بازی میکنید؟
تنو: 1395/8/2307:57:29،
18
21
انشائا.. سهامداران پديده به حق خود برسند اما كسي كه خربزه ميخوره پاي لرزش هم ميشينه.وقتي سهام دويست تومني را بالاي دوازده هزار تومن ميفروختين بايد فكر حالا را ميكردين كه اينقدر هزينه روي دست ملت و دولت نگذاريد.
حسین : 1395/8/2308:17:52،
19
11
اینطور که دیشب در برنامه اشاره میگفتن که سپاه و استانقدس سهام ندارن ( الکی مثلا ) بعد اومد درستش کنه گفت 136 هزار سهاندار داریم که 12 هزار تاش ریزش کردن . با کدوم عقل سلیم این مورد رو باور کنیم خوب اونهایی که ریزش کردن کی پول گرفتن و کی نقل و انتقال دادن ، اینطور که مشخصه از صحبتها معلوم شد این ریزش 12 هزار سهامدار مربوط به جاهایی میشده که یواشکی پولشونو دادن و از گردونه سهام خارج شدن .
وای بر ما که حق رو از همگتفکیک میکنن.
امیررررررررر: 1395/8/2308:38:59،
16
9
کاش قدر این پروژه رو میدونستند و قدر مردمی که به جای سکه و دلار رفتند سهام خریدند ، اما چه فایده ، تو این کشور فقط دلال بازی جواب میده
محمد: 1395/8/2309:19:54،
16
12
دها هزار سهامدار وکارگران بیکار این پروژه بهمراه خانواده و تعدادی از اقوام دوستان بحول قوه الهی انتقاممون از این دولت نابخرد در انتخابات خواهیم گرفت. انشاءالله
س م: 1395/8/2309:54:58،
14
4
سهامداران بانکهای صادرات تجارت دی ملت که در بورس سهامشون بلوکه شده هم زسیدگی شود .
سهامدار پرديسبان: 1395/8/2311:53:00،
17
11
ايرانجيب عزيز ، من سهامدار پرديسبان هستم كه حدود 12000 خانواده رو با تبليغات صدا و سيما و روزنامه هاي محلي بيچاره كرده . خواهش ميكنم ازت كه داد اين مظلومين رو به ميئولين برسون . بنويس و گزارش تهيه كن. چرا تو اين مملكت كسي به داد ما نميرسه . بخدا ما سرمايه گذاري كرديم چرا نبايد امنيت مالي داشته باشيم
ایلام: 1395/8/2313:54:23،
18
3
باز گلی به جمال ایرانجیب که خبری میذاره دمت گرم ما سهامداران پدیده نه مجرمیم نه دزد فقط خواستیم سرمایه گذاری کنیم یه جایی که آینده داشته باشه نمیدونستیم جناب بالا بالا ها نمیخان مشهد بشه جای توریست. هروقت مشکل کنسرت ها حل شد اینم درست میشه
علی از مشهد : 1395/8/2709:22:55،
2
3
قضاوت کنید :
من یک مرد 64 ساله هستم دوسال است 800هزار تومان از پولم را در موسسه میزان را نداده اند و سود آن را هم نداده اند
آیا اینها مظهر ظلام نیست ؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار