کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اشتیاق شدید زنان ایرانی برای ورود به بازار کار

کدخبر:۲۹۸۳۶یکشنبه، ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۴:۳۵۱۳۷۵ بازدید

در مملکتی که بیش از 50 درصد نیروی کارش را زنان تشکیل می‌دهد به نظر می رسد باید از پتانسیل بالقوه این نیروها در تمام زمینه‌های اقتصادی ...

در مملکتی که بیش از 50 درصد نیروی کارش را زنان تشکیل می‌دهد به نظر می رسد باید از پتانسیل بالقوه این نیروها در تمام زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی،‌ فرهنگی و حتی سیاسی استفاده کرد. کارشناسان می‌گویند با توجه به قابلیتها و ظرفیتهای بالای زنان نباید دایره اشتغال آنها را محدود کرد و فرصت رقابت با مردان را از آنها گرفت.

آمارهای رسمی بیانگر آن است که در طول سالهای گذشته با وجود آنکه نرخ مشارکت زنان در عرصه‌های متعدد افزایش داشته، اما آنطور که باید ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آنها به کار گرفته نشده و تعداد شاغلان زن در ایران با کاهش قابل ملاحظه‌ای همراه بوده است.

زنان ایرانی از دیرباز در محیط‌های کار روستایی حضور فعال و چشمگیری داشته‌اند و در کنار انجام کارهای خانه و خانواده‌داری، به طور غیر مستقیم هم در فعالیتهای مولد اقتصادی شرکت می‌کردند. امروز نیز بخش اعظمی از تولیدات صنایع دستی، قالیبافی، امور زراعی، باغی و دامی حاصل دست زنان کوشا و توانمند ایرانی است.

در عصر حاضر هم زنان در بسیاری از فعالیتها از تصاحب صندلی‌های دانشگاه گرفته تا عرصه‌های علمی و پزشکی و میادین ورزشی گوی سبقت را از مردان  ربوده‌اند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ مشارکت زنان در بهار سال گذشته ۱۳.۲ درصد بوده که در بهار امسال به ۱۵.۲ درصد رسیده و دو درصد رشد داشته است.

هرچند که رشد دو درصدی نشان می‌دهد که میل زنان برای حضور در بازار کار افزایش یافته، اما به گفته کارشناسان، وضعیت اشتغال زنان همچنان مطلوب نیست؛ به نحوی که در مقایسه با مردان فرصتهای شغلی کمتری دارند و غالبا در بخش‌های غیر رسمی یا خدماتی با دستمزد اندک مشغول کارند.

یک کارشناس حوزه کار در این باره معتقد است که وجود نگاه سنتی و جنسیتی نسبت به زنان از دیرباز مانعی برای فعالیت و حضور و مشارکت آنها بوده و این نگاه تنها به جامعه خلاصه نشده و در نگرش دولتمردان و سیاستگذاران هم تاثیر گذاشته است.

حاج اسماعیلی می‌افزاید: این نگاه می‌گفت که زنان بیشتر در خانه بمانند و کمتر فعالیت کنند، ولی از ۱۰ سال گذشته تاکنون هر سال نرخ مشارکت زنان در جامعه افزایش یافته و عوامل مختلفی در این امر موثر بوده است.

وی استقلال مالی زنان را یکی از دلایل موجود ذکر کرده و می‌گوید: با کاهش تدریجی درآمد سرپرستان خانوار، شرایطی ایجاد شده که دیگر اعضای خانواده برای کسب درآمد در جامعه تلاش کنند و در این مسیر زنان به استقلال مالی بیشتر فکر کنند.

به گفته این کارشناس حوزه کار، برخلاف گذشته تمایل زنان به تحصیل و کسب مهارت بیشتر شده و می‌خواهند در فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی مشارکت داشته باشند و به همین دلیل یکی از راههایی که می‌تواند به اشتغالزایی بیشتر و توسعه کارآفرینی منجر شود اشتغال زنان است.

به گزارش ایسنا، در سند چشم انداز ۱۴۰۴ " تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در خانواده و در صحنه‌های اجتماعی و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه عرصه‌ها و توجه ویژه به نقش سازنده آنان" پیش‌بینی شده است.

جایگاه زنان در عرصه کار و تولید به ویژه " اقتصاد مقاومتی" نیز حایز اهمیت است و نمی‌توان از مشارکت اجتماعی و اقتصادی زنان چشم‌پوشی کرد.

اشتغال زنان یکی از محورهای مهم توسعه جوامع به شمار می‌رود و اگر نرخ مشارکت زنان در اجتماع افزایش یابد، علاوه بر افزایش ارزش افزوده، بر کاهش نرخ بیکاری نیز تاثیرگذار است. بر این اساس بهتر است برنامه‌ریزان و سیاستگزاران کشور با تدوین برنامه‌ها و اتخاذ سیاستهای مناسب شرایط را برای حضور و مشارکت بیشتر زنان فراهم کنند.

دستیابی به رشد اقتصادی و توسعه پایدار بدون مشارکت همه جانبه زنان امکان پذیر نیست و دولت‌ها باید از ظرفیت ۵۰ درصدی زنان به عنوان نیروهای کار خلاق و متعهد در تمام عرصه‌ها به نحو شایسته استفاده کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آریا: 1395/8/1608:06:01،
126
31
زنها که کلا اشتیاق شدیدی به پا جای پای آقایان گذاشتن دارند (حتی روانشناسی مدرن نیز اینرا تایید میکند) ولی تا ما مرد بیکار یا مشغول بکار در مشاغل کاذب از سر اجبار داریم حرف زدن از اشتغال خانم ها خطا اندر خطاست!مضاف بر این در صورتیکه زنان ما به تقلید از ممالک غرب و شرق عالم اشتغال را از حقوق پایه ای خود میدانند بایست بین حفظ حقوق و قوانین مستخرجه از سنت و شریعت و قوانین مدنی جوامع سرمایه داری یکی را برگزینند و دو دوزه بازی نکنند بعنوان مثال هنگامی که شاغل میشوند برطبق قواعد بازی در جهان نوین باید بپذیرند مردان دیگر هیچ وظیفه ای برای تامین مایحتاج آنها ندارند
ممل: 1395/8/1608:26:36،
94
34
جالب اینه که حاضر نیستن ریالی برا زندگی مشترکشون !!!!! خرج کنن
AAA: 1395/8/1608:29:50،
69
32
درود بر تو.حرف حق زدی برادر.
کیا: 1395/8/1609:26:48،
60
31
با توجه به کمبود شدید شوهر در جامعه و بیکاری دختران عزیز این چیز عجیبی نیست لذا کاری وجود نداره که کسی اشتیاق داشته باشه
سالار : 1395/8/1609:34:37،
72
53
زن ها رو باید همیشه تهدید کرد،
به زن جماعت نباید فرصت داد تا هر کاری خواست بکنه؛
اگر هم رفت سر کار حقوقش رو باید دودستی به همسرش تقدیم کنه...
فقط کافیست یکم مرد باشید...
من من: 1395/8/1612:48:44،
20
30
ولی دقت کردید ایرانجیب کلا مردونس و فقط ما مردا داریم نظر میدیم :)))

راستش من اصلا اعتقادی به تبعیض جنستی و برتری مرد و زن در داشتن کار نسبت به هم ندارم...
باور بکنیم یا نه همونطور که من به عنوان یه مرد نیاز به کار و استقلال مالی دارم یه دختر هم نیاز به استقلال مالی داره
همونطورر که من بعد دوره دانشگاهم رفتم دنبال استفاده از یاد گرفته هام هم دانشگاهی دختر منم دلش می خواسته که بره سر کار مربوطه و استفاده از تجربه هاش..
همونطور که من دلم می خواد به یک موقعیت اجتماعی و کاری بالا برسم..یه دختر هم اون موقعیت رو دوست داره و براش تلاش می کنه..
حذف استقلال مالی و موقعیت اجتماعی برای یک جنسیت بی معنیه...
اتفاقا اون دختری که بشینه تا من بیام بگیرمش و اون فقط استفاده کنه یعنی ظرفیت وجودی و اصتعدادهای خودش رو نشناخته و احتمالا فردی وابسته هست که فقط قراره محل دریافت پولش از پدر به شوهر بره..
محسن: 1395/8/1615:36:33،
29
21
دقیقاً، بعضی خانم ها بیرون کار میکنن و درآمد شخصی دارن ولی باز هم مهریه و خرج خونه و لباس و اجرت المثل و فلان و بهمان میخوان و میگن خرج خونه به عهده مَرده! اینها هنوز تکلیفشون با خودشون معلوم نیست. قانون دین که گفته زن باید توی خونه بشینه و خونه داری کنه رو قبول ندارن ولی از اون طرف هم درآمدشون مال خودشونه و ربطی به شوهر نداره!
به نظر من آدم چنین زنی نداشته باشه بهتره.
امید: 1395/8/1617:02:27،
34
24
به هر قیمتی نباید ازدواج کرد...تا وقتی که دخترا شعورشون برسه اگه کار میکنن باید تو خرجی زندگی کمک کنن...
mohsen: 1395/8/1910:19:41،
19
27
علاوه بر این خانومهایی که میخوان کار کنند باید وظیفه سربازی را هم بگذرونند.
كيان: 1395/8/1608:09:03،
62
41
بله خيلي اشتيلق دارند ولي آمار بيكاري آنها بيشتر از مردان هت.
دور من زنهايي هستند كه ارزوي اشتغال دارند واي خانواده شهيد و جانباز نيستند و پدر مديرعامل و نظامي با نفوذ ندارند.
فقط مدارك بالا از دانشگاههاي معتبر كشور دارند ولي الان تو اين مملكت كه سواد ارزش نداره! پارتي مهمه!
فرزاد: 1395/8/1608:44:14،
44
32
وقتی اشتغال زنان معنی پیدا میکنه که در اون سمت شغلی مردی با اون قابلیت ها نباشه - متاسفانه در این چند سال که من بهش میگم دوران طلایی کارفرمایان متاسفانه با پرداخت حداقل نصف کارفرماها پول فراوانی به جیب زدند ولی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ امار طلاق به دلیل مشکلات مالی را نیز بررسی کنید ؟ به چه قیمتی ما باید زنان را استخدام کنیم وقتی سرپرستان خانواده بیکار هستند
فرد: 1395/8/1608:47:23،
23
29
قانون بیشتر از مذهب و سنت در جهت رسیدن به کمالات انسانی در اجتماع و پیشرفت و رابطه بین زن و مرد تاثیر دارد.

مذهب شریعت و سنت امری خصوصی و دلبخواهیست حال آنکه قانون اجبار است.

قانون کار.قانون رانندگی.قانون تحصیل.قانون سلامت.قانون مالیات.قانون خانواده.قانون ...قانون...قانون...
قانون ازدواج و طلاق.
سادین: 1395/8/1608:53:04،
46
31
امیدوارم یک روزی برسه که شغل ها براساس لیاقت و توانایی یک نفر بهش برسه نه بخاطره اینکه اون مرده و خرج کش خونست... یا اون فلانیه پسر فولانی...
دنیا داره به سمتی میره که قدرت بدنی حرفی برای گفتن نداره و اونکه برنده است قدرت ذهن و تفکره... ولی چه کنیم که تو این مملکته عقب مونده هنوز یه عده فک میکنن میخوان برن پشت میز بشینن دمبل بزنن...
فرد: 1395/8/1608:56:02،
25
34
قانون بیشتر از مذهب و سنت در جهت رسیدن به کمالات انسانی در اجتماع و پیشرفت و رابطه بین زن و مرد تاثیر دارد.

مذهب شریعت و سنت امری خصوصی و دلبخواهیست حال آنکه قانون اجبار است.

قانون کار.قانون رانندگی.قانون تحصیل.قانون سلامت.قانون مالیات.قانون خانواده.قانون ...قانون...قانون...
قانون ازدواج و طلاق.
قشر ضعیف جامعه: 1395/8/1611:07:31،
43
26
اشتیاق نیست اجباره الان مرد به تنهایی نمیتونه خرج خونه رو بده
اشرف: 1395/8/1615:22:54،
27
23
اگه همه زنها رو اخراج كنند و اول مردها رو ببرن سر كار بعد اگه جا خالي داشت نوبت زنها خيلي از مشكلات جامعه خود به خود حل ميشن . ميگي نه امتحان كن
انبیز: 1395/8/1615:51:20،
29
22
برید تو امور اداری پالایشگاها ی نفت ی نظر بندازین ببینید ی مشت دختر مجرد ،نه سرپرست خانوار، نشستن دارن حقوقای میلیونی میگیرن اونم به عنوان جوشکار فنی!!!فقط هم با پارتی
عدالت کجاست: 1395/8/1615:51:53،
21
29
زن ها عین مردا حق کار دارن و حقوق مساوی . تازه خانم ها خیلی از مردها تو کار دقیق تر و مسئولیت مند تر هستن . همه اون زنهایی که کار میکنن در آمدشون در خدمت خانواده هست . من خودم ازنزدیک دیدم .تازه خیلی بیشتر قدر پول را میدونن.
گربه چاق: 1395/8/1617:07:10،
31
27

مشكل دقيقاً همينجاست كه چرا زنها از قوانين سنت و اسلام اون بخش هايي رو كه دوست دارن بر ميدارن و از فرهنگ غرب هم اون بخشهايي رو كه به نفعشونه.
من كه مجردم و حاضر نيستم زير بار اين خزعبلات برم .
انسان اون طوري هم نيست كه محتاج ازدواج باشه و به عبارتي از اجبار و تو شرايط خراب خودشو بدبخت كنه.
هر وقت در ايران مهريه و جهاز برداشته شد و همينطور در زمان طلاق هم چيزهايي كه با تلاش مشترك بعد از ازدواج به دست اومده (نه دارايي هاي قبلي خود فرد) به صورت نصف نصف تقسيم شد، اون موقع ميشه به ازدواج فكر كرد، البته فكر و انتخاب طولاني مدت ، چون شريك زندگي رو حداقل چند سال بايد تو لحظات بحراني و پر فشار قرار داد تا شناختش.
محسن: 1395/8/1622:44:11،
19
22
مشکل بیشتر هموطن های ما همینه که هم این طرفو میخوان هم اون طرف. توی محرم لباس مشکی میپوشن و یک ماه بعدش میرن پاسارگاد و چند وقت بعد توی هالووین خودشونو مثل ارواح درست میکنن!
سپهر: 1395/8/1620:17:30،
23
27
ایران جیب اگه نظر منو منتشر نکنی مجبورم به ترامپ رای بدم
شرم نمی کنی ؟فکر کردی اگه نظر من رو چاپ نکنی مشکلات اشتغال مردان و پسران مظلوم وطن حل میشه؟
حرف حق: 1395/8/1712:41:17،
22
29
زنهاهم به اندازه مردها حق همه چيز دارن ونصف نعمتهاي خدا سهم انهاست
پدرام: 1395/8/1819:39:35،
30
21
ببین ترا خدا ماهواره چیکار میکنه بابا زن بایست تو خونه آشپزی بکنه و بچه را نگه داره وتمیزکاری خونه والا بخدا همین دانشگاه هم که میزارن زنا برند خیلی لطف در حقشون کردن بابا خداوند هر کسیو برای کاری درست کرده اگه زن دلش میخواست هر کاری بکنه که مرد میشد حقوقش هم کامل. پس ی چیزی بوده که زنها را اسلام نصف حساب میکنه شما رانندگیشونو نگاه کنید اگه نمیگذاشتن زن رانندگی کنه الان مسئله ترافیک باور کنید حل میشد
محسن: 1395/8/2119:16:04،
17
27
متاسفم برای طرز فکرت. بهتره بری حجاز زندگی کنی
saeid: 1395/8/1920:48:31،
27
23
بابا درسته كه زنها هم حق دارن ولي به اين معني نيست كه هر كاري مردا ميكنن رو زنها هم ميتونن انجام بدن !!!!
خدا زن رو برا يه چيز ساخته مرد رو برا يه چيز ديگه
حالا جامعه هر چقد هم كه ميخاد پيشرفت كنه و بره ب سمت فرهنگ غرب ، ذات زن و مرد كه فرق نميكنه ...!!
حالا به اين معني هم نيست كه زن بشينه توي خونه بچه نگه داره ولي تا وقتي كه مرداي ما بيكارن سر كار رفتن زنها بي معنيه
حالا اگررررررر كار اضافي هم وجود داشت يا شغلي فقط مربوط به زنها بود ،ميشه اونها رو توي يه محيط كاملا زنونه شاغل كرد
حتي حضور خانوم ها در جوامع كاري مختلط هم باعث فسادهاي اخلاقي ميشه كه خيلي از دوستان در جريان هستن
بنابراين اگر هم ميخايم به كار بگيريمشون بهتره در همون محيط هاي زنونه كار كنن!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار