کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بفرمایید سم!

کدخبر:۲۹۷۸۲شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۳:۴۷۴۱۶۶ بازدید

هر ایرانی سالانه چیزی نزدیک به نیم‌کیلوگرم سم با محصولات کشاورزی مصرف می‌کند. براساس آماری که منابع مختلف اعلام کرده‌اند، سرانه مصرف ...

شهروند| هر ایرانی سالانه چیزی نزدیک به نیم‌کیلوگرم سم با محصولات کشاورزی مصرف می‌کند. براساس آماری که منابع مختلف اعلام کرده‌اند، سرانه مصرف سم همراه محصولات کشاورزی برای هر ایرانی بین ٤٠٠ تا ٤٥٠ گرم است. حالا گرچه وزارت بهداشت به آمار هشداردهنده باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی اصرار دارد، اما وزارت کشاورزی کمتر زیر بار این آمار رفته و بارها تأکید کرده است که ایران کمتر از میانگین جهانی درمزارع خود سم استفاده می‌کند.

با این حال دیروز بهمن امیری‌لاریجانی مدیرکل دفتر ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به فارس اعلام کرده، براساس تفاهمنامه‌ای که با سازمان استاندارد به امضا رسیده، از این پس همه محصولات کشاورزی پس از تأیید کلینیک‌های گیاه‌پزشکی کد استاندارد می‌گیرند تا امکان رهگیری از تولید تا توزیع وجود داشته باشد. به گفته او، قبل از نصب آرم استاندارد، کد ١٦رقمی ازسوی سازمان حفظ نباتات روی محصول درج می‌شود که کلینیک‌های گیاه‌پزشکی با نمونه‌گیری از محصول و انجام آزمایش‌های مختلف ازجمله باقیمانده سموم آن را تأیید خواهند کرد. پس از تأیید آزمایشگاه‌های گیاه‌پزشکی، محصول وارد فرآیند استاندارد می‌شود و اگر بتواند رده‌های بالای استاندارد را هم طی کند، گواهینامه ارگانیک را هم دریافت خواهد کرد. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که علی‌ هادی‌زاده‌معلم رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران چندان به این اتفاق خوشبین نیست و به «شهروند» می‌گوید: در اقتصاد ایران بی‌شمار تفاهمنامه‌هایی است که درحد کاغذ مانده‌اند و هرگز اجرایی نشده‌اند.

پایانی بر مناقشه وزارت بهداشت و جهاد

اما درحالی براساس ماده ٢٨ قانون حفظ نباتات در زمینه امحای محصولات غیرمجاز، اگر محصولی سموم درون آن ازحد مجاز بالاتر باشد، وزارت بهداشت موظف است با همکاری شهرداری آن محصول را امحا کرده و از توزیع آن نیز جلوگیری کند که به گفته مسئولان وزارت بهداشت چنین امکانی برای این دستگاه وجود ندارد. هدایت حسینی مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت دراین‌باره بارها اعلام کرده است؛ به دلیل این‌که درکشور امکان ردیابی محصولات کشاورزی وجود ندارد، بنابراین امکان شناسایی سرمنشأ برای امحای محصولات دارای مشکل نیز وجود ندارد. ضمن این‌که درهیچ جای دنیا کسی با محصول نهایی مبارزه نمی‌کند و معمولا از منبع تولید، اصلاحات لازم انجام می‌شود.او همچنین درپاسخ به این انتقاد که چرا وزارت بهداشت در آزمایش‌های خود از مزارع برای نمونه‌برداری استفاده نمی‌کند تا مشکل از سرمنشأ حل شود، گفته است: امکان چنین کاری برای وزارت بهداشت میسر نیست، زیرا مطابق آمار وزارت جهاد کشاورزی ١٠٠‌میلیون تن محصولات کشاورزی درکشور تولید می‌شوند که اگر ما تمامی امکانات خود را هم بسیج کنیم، باز نمی‌توانیم چنین کاری را انجام دهیم و بنابراین ما از سیستم رندوم‌چک (نمونه‌برداری تصادفی) و آن هم از سطح بازار‌های میوه و تره‌بار استفاده می‌کنیم.

اتفاق کاغذی!

اما حالا با امضای این تفاهمنامه صدور کد استاندارد برای محصولات کشاورزی گویا قرار است که پرونده مناقشه میان سازمان غذا و دارو، استاندارد و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی که ریشه در سال‌های دور دارد، بسته شود اما علی‌ هادی‌زاده‌معلم رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران چندان به این اتفاق خوشبین نیست و معتقد است که تفاهمنامه‌ها ارزشی فراتر از ثبت درکاغذ ندارند و ازطرفی زیرساخت‌های اجرای چنین طرحی فراهم نیست. او با بیان این‌که این تفاهمنامه‌ها معمولا خیلی درکشور ما جدی گرفته نمی‌شوند، به «شهروند» می‌گوید: امیدوارم این تفاهمنامه چیزی فراتر از یک کاغذ و چند امضا باشد؛ چراکه تفاهمنامه‌هایی در این دست که هیچ‌گاه اجرایی نشده‌اند، در اقتصاد ایران بسیار یافت می‌شوند و اگر واقعا بتوانیم این تفاهمنامه را عملی کنیم، قدم بسیار ارزشمندی برای سلامتی مردم کشور برداشته‌ایم.

به گفته معلم، عملی‌شدن این طرح بیش از هرچیزی نیاز به آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌های مخصوصی دارد که اداره و تأسیس آنها کار هرکسی نیست. هرشهر و شهرستانی باید به تعداد کافی از این لابراتورها با حمایت بخش دولتی داشته باشد. کلینیک‌های گیاه‌پزشکی حال حاضر در ایران، خیلی متعدد و مجهز نیستند و اگر این تفاهمنامه در این حالت امضا و اجرایی شود، درحد یک اتفاق کاغذی باقی خواهد ماند.گفتنی است؛ درحال حاضر تنها حدود ‌هزار کلینیک گیاه‌پزشکی درسطح کشور مشغول ارایه خدمات به بهره‌برداران بخش کشاورزی هستند که درصورت اجرایی‌شدن این طرح و نهادینه‌شدن فرهنگ استفاده ازخدمات این مراکز دربین بهره‌برداران بخش، ضرورت دارد كه تعداد آنها به
چند برابر برسد.

داستان از کجا شروع شد

اوایل ‌سال ٩٣ بود که اجرای طرحی به نام «پی‌ام‌سی»، ازسوی وزارت بهداشت و با همکاری سازمان جهاد کشاورزی برای بررسی وجود سموم درمحصولات پرمصرف کشاورزی کلید خورد. طرحی که نتایج نگران‌کننده‌ای داشت؛ ٧ محصول پرمصرف کشاورزی، آلودگی بالایی دارند و این، خطر بزرگی است که ٨٠‌میلیون ایرانی را تهدید می‌کند.دراین طرح، ٤ محصول شامل خیار، گوجه‌فرنگی، سیب درختی و برنج ازنظر آفت‌کش‌ها و باقیمانده سموم و ٣ محصول سیب‌زمینی، پیاز و کاهو از نظر باقیمانده کودهای شیمیایی شامل نیترات و فلزات سنگین مورد بررسی قرار گرفت که مطابق این بررسی‌ها ١٠‌درصد ازنمونه‌های مورد آزمایش از نظر باقیمانده سموم کشاورزی بالاتر ازحد معمول بوده است.

آن‌طور که هدایت حسینی مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اعلام کرده بود، از نمونه‌های مورد ارزیابی در این محصولات کمترین عدم انطباق با استاندار‌های لازم در برنج با زیر ٢‌درصد و بیشترین مورد در سیب درختی با ١٠‌درصد دیده شد. گوجه‌فرنگی و خیار نیز به ترتیب بعد از سیب درختی بالاترین سموم باقیمانده درخود را دارا بوده‌اند.این درحالی بود که محمدعلی باغستانی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در واکنش به مطالب مطرح‌شده ازسوی وزارت بهداشت مبنی بر باقیمانده سموم کشاورزی در ٧ محصول پرمصرف باغی و زراعی شامل خیار، گوجه‌فرنگی، سیب درختی، سیب‌زمینی، کاهو، پیاز و برنج برخی از آزمایش‌های انجام‌شده ازسوی وزارت بهداشت را نادرست دانسته و در ادامه به ضرورت حمایت دولت و اختصاص بوجه مناسب در زمینه مبارزه با سموم و آفت‌کش‌های غیرمجاز درمحصولات کشاورزی تأکید کرد.

او میزان مصرف سموم کشاورزی درکشور را کمتر از میانگین جهانی ذکر کرد و گفت: میزان مصرف سموم درمحصولات کشاورزی درکشور ٥٠ تا ٦٠‌درصد متوسط دنیاست.هرچند که رئیس سازمان حفظ نباتات به روند اجرایی این آزمایش‌ها انتقاداتی وارد کرده است، ولی موضوع آن‌قدر مهم بوده که سازمان تعزیرات حکومتی نیز خواستار تشکیل جلسه‌ای به منظور بررسی این موضع شده و ازتمامی مسئولان مرتبط خواسته شده تا به منظور رفع مشکل در این جلسه شرکت کنند.آن‌طور که حسین رستگار رئیس آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت گفته بود؛ «طبق بررسی‌های انجام‌شده درحال حاضر مصرف بیش ازحد سموم مجاز و همچنین استفاده از سموم قاچاق در برخی از مزارع وجود دارد که ضرورت نظارت و کنترل این آفت‌کش‌ها را به‌عنوان اولویت مهم وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی قرار داده است».

سرانه هر فرد در مصرف سم‌های کشاورزی ٤٠٠ گرم است

براساس اعلام منابع مختلف میزان سمی که هر ایرانی سالانه با محصولات کشاورزی مصرف می‌کند، اندکی کمتر از نیم‌کیلوگرم در ‌سال است. اعدادی که منابع مختلف برای سرانه مصرف سم محصولات کشاورزی در ایران اعلام کرده‌اند، چیزی بین ٤٠٠ تا ٤٥٠گرم است. عین‌اللهی قائم‌مقام دانشکده علوم پزشکی بقیه‌الله به این آمار صحه گذاشته و به مهر گفته است؛ سرانه مصرف هرفرد درمصرف سم‌های کشاورزی، ٤٠٠ گرم است و اعلام کرد که به گفته او، آمار مبتلایان به سرطان درمناطقی که استفاده از سموم و کودهای شیمیایی بالا بوده، افزایش نشان می‌دهد.او با بیان این‌که مصرف سالانه کود‌های شیمیایی درکشاورزی کشور حدود ٥,٤‌میلیون تن است که این رقم طی ١٠‌سال گذشته دوبرابر شده، افزود: میزان مصرف اوره درحدود ٥.٢‌ میلیون تن در‌ سال است و فسفات در رده دوم قرار دارد.

عین‌اللهی با یادآوری این‌که ٩٠‌ درصد سرطان‌های گوارشی در مناطقی ازکشور قرار دارد که ٥٠‌درصد کودهای شیمیایی در آنجا مصرف می‌شود، اظهار داشت: گلستان و مازندران ازجمله این مناطق هستند.وی با اشاره به این‌که طی چند ماه اخیر رتبه اول سرطان معده را کسب کرده‌ایم، افزود: روند سرطان‌های گوارشی درکشور رو به افزایش است که حداقل یک‌سوم آن به خاطر مصرف کودهای شیمیایی درکشاورزی است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حمید: 1395/8/1500:58:27،
119
12
به لیست بلند بالای موارد قبلی این رو هم اضافه کنید: میوه سمی. بعد میگن سونامی سرطان نخواهیم داشت. هوا آب بنزین برنج خاک انسانها.... همه چی تو این جا مسمومه.
پدر پسر شجاع: 1395/8/1508:23:23،
69
10
آفرین به مضئولان جهادی
کلا با کارهای جهادی
بکُشید این مردم را
مردم ما زیاد هستند
تازه بنده دستور افزایش جمعیت هم داده ام
هر چقدر دلتون خواست
با خیال راحت بکشید
ایرانی بدبخت: 1395/8/1508:37:29،
32
12
من خودم شاهد عینی بودم سال ۲۰۰۴تو یونان زندگی میکردم اخبار یونان ان زمان گفت که یک بار کشتی از ایران بدلیل تشخیص سرطان زا بودنش عودت داده شد اگر یادتون بیاد ان زمان حتی تو وانت هم پسته میفروختن همون پستهای مرجوعیو.یا یکی از دوستام امد به یونان سیبزمینی وارد کنه از ایران بنده خدا دو کامیون بار زد از ایران برد انجا دادان ازمایشگاه دیدن سمیه برگشت دادن حتی اجازه ندادن انجا خاکش کنیم
ایرانی: 1395/8/1508:48:59،
58
14
خودرو + تصادفات جاده ای + سم + سرطان + پارازیت + دیابت + پالم ووو.... این ایرانی ها عجب بژادی دارن که هنوز منقرض نشدن!
کارمند بانک: 1395/8/1509:47:07،
23
24
ایرانجیب کجایی؟
رابطه ای بین سم و حقوق و وام بانکی ها پیدا نکردی؟ خخخخخ
K: 1395/8/1501:02:46،
55
16
این سم هایی که استفاده میشه کاملا طعم و مزه و عطر میوه هارو برده چیزی به عنوان غذای سالم وجود نداره همه شدن شیمیایی هیچ آدم سالمی هم نیست سرطان و بیماری های پوستی و گوارشی و غیره
ابوالفضل: 1395/8/1501:16:46،
62
13
اینا ریس و روسا وقتی باهم مشکل دارن میان زیرآب هما میزنن ولی وقتی باهم خوبن همه چیز میشه عالی و کیفیت بالا
میلاد : 1395/8/1501:30:59،
79
12
37 سال!!
چطور چرا.. واسه چی تموم نمیشه؟
۳۸: 1395/8/1501:43:05،
80
13
خود کرده را تدبیر نیست هر چی سرمون بیاد حقمونه
حقیقت: 1395/8/1502:02:38،
36
14
همین یه قلم کم بود...
ashkan: 1395/8/1503:00:46،
44
12
نصف سبزیجات و میوهامون همش با آب فاضلاب شهریه
Ebi: 1395/8/1503:17:52،
29
14
به قول معروف در لحظه زندگی کن،نوشابه بخور ،دخانیات ،هوای آلوده، سم
علی: 1395/8/1503:20:06،
52
19
کشاورز دلش نمیخواد سموم زیادی در مزرعه استفاده کنه چه از نظر اقتصادی و چه از نظر تاثیر منفی که رو محصول میذاره دلیل اصلی استفاده زیادی اینه که کسانی که سموم کشاورزی وارد میکنن(اقایان نور چشمی) برای سود بیشتر میرن سم از چین و هند و پاکستان وارد میکنن که با استاندارد جهانی فاصله زیادی داره در صورتی که یک لیتر سم المانی یا امریکایی یا ایتالیایی و اسپانیایی کارایی دها لیتر سم غیر استاندارد را داره و هیچ باقیمانده ای در محصول نداره (ازت زیادی که سموم غیر استاندارد دارن باعث رشد سرطان در ایران هست)
علیرضا: 1395/8/1503:30:40،
60
14
ما ایرانی ها جز سود خودمان به چیزی فکر نمیکنیم
عدالت کجاست: 1395/8/1505:27:39،
42
14
بله خودمون میدونیم . الکی نیست همه سرطان میگیرن . یه مطلبی یک سال پیش بود نوشته بود چند محموله بار پسته صادراتی به امریکا به دلیل داشتن نوعی سم بر گردانده شدن به ایران ؟؟؟؟
حسام: 1395/8/1507:04:13،
39
13
بازم اول شدیم. در سرطان معده. واقعا منتاسفم.
محسن: 1395/8/1507:07:57،
33
13
مقصر اصلى خود ملت که کارى به کيفيت نداره فقط ظاهر محصول براش مهم .وقتى سيب دو رنگ ميبرى ميدان دنبال سيب شيشه اى خوش رنگ ميگردن نتيجه اش ميشه سم خوردن. کشاورز چيزى رو به بازار تحويل ميده که مورد پسند باشه
hamed: 1395/8/1507:23:27،
22
11
بطور ملت اگر میخواهید سالم بمانید میوه و سبزی نخورید و سیگار که تنها محصول ارگانیک این کشور است را مصرف نمایید. موفق باشید
نادان: 1395/8/1507:27:24،
40
13
حق با وزارت کشاورزیه اون کسایی هم که سرطان میگیرن معیشت الهیه
کشاورزی ارگانیک: 1395/8/1507:39:01،
40
13
والا هیچ نظارتی نیست ومافیا ی سم داره کارشکنی میکنه..کافیه به آمار مرگ ومیر روزانه ناشی از انواع سرطانها مراجعه بشه! این عوام خواب رفته لیاقتش همینه درنواع غذا ومیوه روزانه سم وکود بیداد میکنه ومسوولین بیسواد کوچکترین توجهی به تولید محصولات سالم وارگانیک ندارن..فقط سخنرانی ومقاله وسفر وحقوق نجومی وپشت میز نشستن وژست ریاست گرفتن ورفتن..!!!!
007: 1395/8/1507:40:23،
44
15
این که چیز عجیبی نیست
هوا آلوده
آب پر از نیترات
میوه ها سمی
روغن پالم
برنج بنجل و سمی
تعجبه که ما ایرانی ها با این شرایط زنده هستیم
البته نسل الان حداکثر سنشون به 50 نمیرسه با این شرایط
وحید ص: 1395/8/1507:44:55،
29
13
الهی العفو
آریا: 1395/8/1507:59:09،
30
14
بخدا با این وضع کیفیت و بهداشت مواد غذایی از لبنیات گرفته تا میوه و سبزیجات فکر کنم ایرانیها اگه به استعمال توتون و تنباکو مشغول باشند براشون مفیدتره!!!
همه جای دنیا میگن میوه و سبزی ضامن نیازمند نشدن شما به مراجعه به پزشک است اینجا برعکسه!!!
ممل: 1395/8/1508:02:30،
31
13
یه کلام بگو کی میمیریم
سامان: 1395/8/1508:24:53،
18
17
باعث تاسفه
ناشناس : 1395/8/1509:24:56،
20
11
وقتي همه چيز ايراني شده پول ديگه نبايد تعجب كرد كه ميوه ها سمي شده ، لبنيات مشكل پالم داره و ....
ناشناس: 1395/8/1510:20:04،
21
15
برنجکار سم و کود زیاد میریزه تا اندکی بیشتر پول گیرش بیاد و با همین پول میوه ای رو میخره کهکشاورزش همکشاورزش کارا رو کرده. کلا دست به دست هم دادیم داریم همدیگرو مسموم میکنیم.
اسی: 1395/8/1511:29:14،
14
16
واقعا توایران شما رسانه ای ها(ایرانجیب) بلدید شایعه پراکنی کنید.کشاورزا رو بدبخت کردید به جای این شایعه پراکنی جلوی دلال بازی را بگیرید تا چه بسا محصولات کشاورزی با قیمت مناسبتری به دست مردم برسد ایرانجیب دلسوز مردم!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار