کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سیر تا پیاز قیمت برق

کدخبر:۲۹۷۷۵جمعه، ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۸:۴۱۲۶۷۸ بازدید

افزایش قیمت برق برای مردم قابل پذیرش نیست و این در حالی است که صنعت برق هر سال متحمل ضرر و زیان اساسی می‌شود و همین ...

افزایش قیمت برق برای مردم قابل پذیرش نیست و این در حالی است که صنعت برق هر سال متحمل ضرر و زیان اساسی می‌شود و همین موضوع نیز سدی برای جذب سرمایگذار در این حوزه شده است.

قیمت فروش برق همیشه نسبت به آنچه هزینه می‌شود، کمتر بوده، ولی تدبیری که تا سال ۱۳۷۸ اعمال ‌شد این بود که قیمت برق حداقل همراه با بالا رفتن تورم افزایش یابد که البته این اقدام پس از سال ۱۳۷۸ معطل ماند. پیش از آن هرسال به‌طور متوسط ۲۰ درصد بر قیمت برق افزوده شد و پیش‌بینی شده بود که با ادامه این روند، صرف‌نظر از تغییر ناگهانی که در قیمت برق ایجاد می شود، حدودا تا سال ۱۳۸۵‌ قیمت‌ها به مرز قیمت تمام‌شده نزدیک شود.

در سال‌های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ علی‌رغم وجود مجوز، افزایش سالانه قیمت برق متناسب با نرخ تورم به میزان کافی انجام نگرفت و پس از آن به طور کامل از بین رفت، تا سال ۱۳۸۰ کماکان بند مرتبط با این قانون در بودجه قید شده بود اما پس از آن دولت پیشنهاد نداد یا مجلس تصویب نکرد و به هر تقدیر این بند از قانون برنامه ۵‌ساله و بودجه حذف شد.

در دولت دهم سیاست راجع به بخش برق و قیمت‌گذاری به گونه‌ای دیگر بود و یک تغییر سیاست اساسی شکل گرفت که سبب شد کسری بودجه بیشتر شود. در آن زمان میان مسئولان وقت وزارت نیرو با ریاست‌جمهوری یک اختلاف نظر وجود داشت. تشکیلات ریاست جمهوری و سازمان برنامه که در آن دوره به عنوان معاونت راهبردی ریاست جمهوری مطرح بود، گرایش به این سمت داشتند که بخش تولید برق بدون پرداخت یارانه اداره و به بخش خصوصی واگذار شود و بخش توزیع نیز منابع خود را از طریق فروش برق یا حق انشعاب تامین و دولت تنها به بخش انتقال کمک کند. وزارت نیرو در آن دوره در چارچوب این سیاست حرکت نکرد و منابع دولتی را میان بخش‌های مختلف تقسیم کرد وبنابراین با کسری شدید منابع مواجه شد.

در طول فعالیت دولت یازدهم تاکنون دوبار تعرفه مصرف برق افزایش یافته است. یک بار در اسفند سال ۱۳۹۲ افزایش ۲۴ درصدی تعرفه مصرفی برق خانگی تصویب و از ابتدای سال ۱۳۹۳ اجرایی شد و یکبار در اسفند سال ۱۳۹۳ افزایش ۱۰ درصدی تعرفه برق خانگی از ابتدای اسفند ۱۳۹۳ اجرا و در قبوض منتشر شده در سال ۱۳۹۴ اعمال شد.

به‌طور کلی قیمت برق شامل چهار بخش قیمت سوخت، تبدیل انرژی در نیروگاه‌ها، انتقال برق به شرکت‌های توزیع و هزینه توزیع و خدمات مشترکان است که با ان حساب قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق برای وزارت نیرو بدون احتساب «قیمت سوخت»، ۱۰۰ تومان تمام می‌شود یعنی ۶۰ تومان هزینه نیروگاه، ۲۰ تومان توزیع برق و ۲۰ تومان نیز انتقال برق است که این اعداد در نیروگاه‌های بادی، آبی و اتمی متفاوت است.

در قانون هدفمندی یارانه‌ها بنا بود مردم در ازای در یافت یارانه قیمت واقعی کالاها را پرداخت کنند، اما در کالایی مثل برق نه تنها قیمت سوخت در قیمت نهایی هرکیلووات ساعت برق لحاظ نشد، بلکه وزارت نیرو موظف شد از محل فروش برق حدود ۲۲۰۰ میلیارد تومان به خزانه جهت پرداخت یارانه‌ها به مردم واریز بپردازد.

حال اگر وزارت نیرو بخواهد هزینه سوخت را از مردم بگیرد در واقع باید ۱۵۰ تومان در هر کیلوات ساعت اضافه کند که این کار اتفاق نیفتاده و در واقع کمتر از نصف قیمت تمام شده برق از مردم بابت هر کیلووات ساعت برق دریافت می‌شود که این مساله به معنای زیان ۴۰ تومانی صنعت برق در هر کیلووات ساعت است.

براساس مطالعات انجام شده ایران ارزان‌ترین تعرفه برق در دنیا را دارد چراکه در بیشتر کشورها حدود ۷ درصد از درآمد خانوار ماهانه صرف هزینه‌های برق می‌شود، اما در ایران این رقم تنها یک درصد درآمد ایرانی‌ها تشکیل می‌دهد و طبق اعلام وزارت نیرو حدود ۷۰ درصد ایرانی‌ها ماهانه تنها ۱۰ هزارتومان هزینه برق می‌پردازند.

در اینجا این سوال پیش می آید که آیا امکان کاهش قیمت تمام شده برق در ایران با توجه به مولفه‌های این صنعت وجود دارد یا خیر و اینکه قیمت برق در ایران در مقایسه با کشورهای اروپایی به چه صورت است؟ یکی از راه‌هایی که برای کاهش قیمت برق لحاظ شده افزایش راندمان نیروگاه‌هاست.

این در حالی است که هزینه توربین‌های کلاس E در ایران که توسط شرکت‌های داخلی تولید می‌شود بسیار بالاتر از هزینه توربین‌های کلاس F و H است که راندمان به مراتب بالاتری دارند البته در این بین وزارت نیرو می‌تواند برای گریز از این امر و تأمین برق پایدارتر و بهتر در کشور با شرکت‌های خارجی دارای فناوری بالا یا شرکت‌های سرمایه گذار وارد مذاکره برای احداث این نیروگاه‌ها شود موضوعی که تا کنون آنطور که باید اتفاق نیفتاده است.

از سوی دیگر در بخش‌های انتقال و توزیع امکان صرفه جویی در هزینه‌ها جهت کاهش قیمت نهایی برق وجود ندارد، چرا که قیمت کلیه مواد و تجهیزات لازم در این عرصه‌ها تابع قیمت جهانی است و تقریباً برابر با یک سِنت برای هر کیلووات ساعت در بازار جهانی محاسبه می‌شود.

با این وجود اگر میزان تلفات شبکه کاهش یابد می‌توان قیمت برق را کاهش داد کاری که در طی سه سال اخیر در صنعت برق ایران اتفاق افتاده و میزان تلفات شبکه برق از ۱۵ درصد به ۱۱ درصد کاهش یافته است.

در خصوص کشورهای دیگر نیز می‌توان گفت که قیمت برق در کشورهای مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی همچون زیرساخت‌ها و موقعیت جغرافیایی کشورها بستگی دارد اما در میان کشورهای اروپایی سوئد کمترین و ایتالیا بیشترین قیمت برق را دارند که البته این نرخ در ایران از کشور سوئد کمتر است.

شهروندان ایتالیایی به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی ۱۵.۷ سنت به اضافه مالیات مربوطه را پرداخت می‌کنند. همچنین ایتالیا با نرخ برق ۱۵.۷ سنت، آلمان با قیمت ۱۵.۲۲ سنت و انگلستان با فروش هر کیلووات ساعت برق به قیمت ۱۴.۱۶ سنت، بیشترین قیمت برق را در سطح جهان دارند.

علاوه‌بر این شهروندان کشور بلژیک، پرتغال و اسپانیا به ترتیب با پرداخت ۱۱.۱۷ سنت، ۱۱.۰۵ سنت و ۱۱.۰۴ سنت به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند، این درحالی است که در سال گذشته میلادی ساکنان کشور اسلوواکی به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی ۹.۹ سنت و ساکنان آمریکا نیز ۹.۴۳ سنت پرداخت کردند.

از سوی دیگر کشورهای فرانسه، آفریقای جنوبی، اتریش، لهستان، هلند، استرالیا و جمهوری چک نیز قیمت برقی بین ۸ تا ۸.۹ سنت به ازای هرکیلووات ساعت برق دارند و کشورهای کانادا با ۷.۲۳ سنت، فنلاند با ۶.۴۲ سنت و سوئد با ۵.۳۴ سنت نیز در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

گرچه در ایران میانگین قیمت برق ۶۰ تومان معادل ۲ سنت به ازای هرکیلووات ساعت انرژی است اما بازهم می‌توان پارامترهایی را برای کاهش قیمت تمام شده برق لحاظ کرد که تنها نیازمند مدیریت و به‌کارگیری راهکارهایی است و نمی‌توان اینگونه برداشت کرد که در این شرایط افزایش قیمت برق تنها راه عقلانی و موثر است.

جذب سرمایه‌گذار، به‌کارگیری راه کارهایی برای کاهش تلفات بی شک می‌تواند قیمت تمام‌شده برق را تا حد قابل قبولی کاهش دهد و برای جلوگیری از افزایش قیمت برق راه‌کار مناسی باشد

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آزاده: 1395/8/1413:41:33،
191
30
واقعا براتون متاسفم که فقط قیمت ها رو در کشورها مقایسه میکنید ولی هیچ حرفی از درآمد ها نمی زنید . و این شده ملاک عمل مدیران کشور و فشار به قشر 95 درصدی فقیر کشور
دریغ از1وات برق هسته ای: 1395/8/1418:03:29،
95
31
برین اون یه میلیارددلارپول برقی رو که به عراقی ها دادین اگه میتونین بگیرین..چقدر ظلم به ایرانی وخدمت به عراقی؟! وای به اون روزی که خشم ملت وارتش 20میلیونی بیکاران شعله ور بشه..تمام پولهای ملت و به علاوه خسارت 1000میلیارد دلاری جنگ و از حلقوم عراقی ها میکشیم بیرون نه اینکه برق وخودرووغذا ومیوه و...مفت بدیم بهشون .اجحاف به کشاورز وتولید کننده مظلوم ایرانی برا خوش خدمتی به این جماعت ضد ایرانی !خوشبختانه به طاعون داعش دچار شدن...حتما بعد از پایان جنگ عراق وسوریه هم میخواین پولهای ملت ایران وببرین برا بازسازی!!!
داوود: 1395/8/1419:04:37،
76
19
خداوکیلی شده یه بار فقط یه بار یه طرحی برای ارتقا سطح رفاه مردم در نظر بگیرید نفت نداریم گاز نداریم اخه چی کم داریم اون کشورهایی که میگید اولا هیچ منابعی ندارند دوما درامدشون حداقل سه برابر ما هستش.
سروش: 1395/8/1420:18:08،
68
27
دکتر روحانی عزیز و بزرگوار از شما سپاسگذارم که یارانه ی مرا قطع کردید من جزو اقشار مرفه جامعه هستم که برای فریب دولت بزرگوار تدبیر و امید خانه نخریدم و کلی اجاره خانه میدادم تا بتوانم شما را فریب داده و یارانه بگیرم تازه ماشین هم ندارم و با اتوبوس تردد میکنم تا فقیرتر بنظر آیم ، الکی و برای فریب شما بعضی وقتا یک ماه برنج نمیخورم گوشت هم که برای سلامتی مضر است بهترین غذا نان و پنیر است که سعی میکنم برای حفظ سلامتی هر روز بخورم امیدوارم شما رییس جمهور عزیز از سر تقصیراتم بگذرید. آماده ام تا تمام یارانه های قبلی که داده اید را هم بعنوان جریمه پس بدهم تا شما خشنود باشید. روحانی کماکان مچکریم.
ع: 1395/8/1422:25:22،
44
21
کیلو واتی ۴۰ تومن ضرر میده .مگه اصلا قرار نبود مجانی باشه حالا دنبال سود هم هستید خیلی بی چشم و رویید
کوکی: 1395/8/1500:10:18،
30
22
از تمام مرذم میخوام که با نصب سلول خورشیدی توی خونه هاشون اداره برق رو به ورشکستگی برسونند.الحمدالله الان هم اسپیلتش هست هم آبگرمکنش هم کل سیستم برقیش.بسیار عالی و مقرون به صرفه.اداره برق هر سال فقط و فقط و فقط به بهانه مصرف زیاد قیمت برق رو افزایش میده.طرف مگه عقلش کمه تو این بی پولی بیاد پول برق به شماها بده؟
مهندس برق: 1395/8/1502:10:20،
30
19
دلایل گران تمام شدن قیمت برق تولیدی
۱- راندمان نیروگاهامون ماکزیمم ۴۰ درصده و علتش هم خرید ژنراتورهای دست دوم و از رده خارج شده بوسیله دلالهای وابسته به مدیرای ارشد برقه چون واسشون نون و آب داره و تاوانشو مردم باید پس بدن

۲- شبکه انتقال ضعیف و مستهلک

۳- بریز و بپاشها و حقوقهای نجومی مدیران که هزینه سربار خیلی زیادی ایجاد کرده
کیانی: 1395/8/1505:45:12،
29
20
از مرداد امسال برق بی سر و صدا 10 درصد گران شده . قبض هایتان را نگاه و و جدول قیمت هر کیلووات را با دوره قبل مقایسه کنید
پروانه: 1395/8/1508:09:29،
37
25

اینهمه اتمی اتمی کردین

هنوز یه برق رایگان اتمی نداریییییییییییییییییم
بهزاد: 1395/8/1509:32:12،
29
20
آخه مگه قرار نبود که برق و آب و تلفن و گاز و ... مجانی باشه؟!!! مگه قرار نبود هر ماه پول نفت رو بیارن در خونه هامون تحویل بدن؟!!! کویت برق مجانیه . اینو میدونین!
آدا89: 1395/8/1413:50:23،
103
31
میگه 70درصد ایرانیها قبضشون کمتر از 10هزار تومانه.اولا دروغه.دوما اگرم هست بخاطر اینه که از ترس پول برق تو تاریکی زندگی میکنیم.بخدا هیچ کجای دنیا مثل ایران مردمانش تو تاریکی زندگی نمیکنن.سوما چیه ما مثل خارجیاست که پول برقو مثل اونا باید بدیم؟؟؟
سعید: 1395/8/1413:52:40،
70
19
افزایش قیمت برق یا هر مورد مشابهی وقتی با ثابت بودن یارانه همراه باشه مطمئنا به مشکلات مردم اضافه می کنه که کرده ( نفس پرداخت یارانه ، مقدار اون و لزوم افزایش کلا گم شده ) ... مقایسه با کشورهای دیگه مخصوصا اروپایی اصلا درست نیست و مفهومی نداره وقتی هیچ چیز مشابهی نداریم
ویرو گردی: 1395/8/1414:15:20،
65
26
افزایش قیمت برق و مقایسه مسخره ای که صدا و سیما انجام می ده در مورد مقایسه قیمت برق داخل و کشورای دیگه ناشی از منفعت طلبی صرف و عزم جدی برای بریدن سر مردم هست
هی بشینن برنامه بدن که مردمو تیغ بزنن ...هی گرون کنن بعد بگن تورم تک رقمیه
این مزخرفات برای مردم پذیرفتنی نیست
حسین: 1395/8/1414:22:42،
74
23
هرکجابه نفعشونه با اروپامقایسه می کنن
اونجاهام دولتشون مثل اینجا دستش توجیب مردمشه؟
محمد: 1395/8/1414:40:49،
55
27
به قبض هاي گاز هم بپردازيد
عليرضا: 1395/8/1414:43:40،
58
22
حقوقاي اون شهرونداي كشورايي ك گفتيدو برمبناي ساعت-سنت بياريد تو مقايستون مردمو......فرض نكنيد
مهدي: 1395/8/1415:20:22،
57
20
آماده باش براي افزايش قيمت برق
فرهاد: 1395/8/1415:23:51،
56
29
جالبه تو این مملکت همه چی قیمتش باید بره بالا بالاتر از قیمت جهانی باشه به جز درامد مردم . خدایا تو به فریادمون برس .
انصاف: 1395/8/1415:34:26،
56
25
آخه چرا هزینه ها رو با کشورهای اروپایی مقایسه میکنید؟ مگه درآمدو رفاه ما با اونا یکیه؟
یکی از مردم: 1395/8/1415:42:10،
50
21
ای بابا چه بدبختی گیر کردیم!!؟؟؟
قیمت برقمون ارزانترینه ؟ سریع گرون کنید .
اخه چیتون جهانیه که گیر دادین فقط دوشیدن مردم جهانی باشه.
درامد مردم جهانیه
امار بیکاریتون
قیمت لگن خودروتون
ووووو
در ضمن یارانه هدفمند این بود پول نقدی رو بدیم واسه قبوض یه چیزیم پس انداز کنیم
. پس انداز که هیچی باید از درامدمون واسه قبوض صرف کنیم
ایرانی بدبخت: 1395/8/1415:55:07،
39
26
چیه بیاید بازم گرون کنید
حاجی گرینف: 1395/8/1416:19:59،
39
23
برای بار صدم میگم ایران جیب عزیز ایران رو زمانی با بقیه کشورها مقایسه کن ک درآمد مردمشم مثل اون ها باشه نه یک دهم سایر کشورها
zara: 1395/8/1416:35:36،
47
24
سیر تا پیازی نداره!
از روزی که جناب کلیددار تشریف اوردن کاری جز چند صد برابر کردن انواع تعرفه ها به دلایل و بهانه های مختلف نداشتن!اون از تلفن و اشتراک برق و هزینه های شهرداری و جریمه های راهنمایی رانندگی و .......اونم از حداقل 700 تومن گران فروشی دلار بنا به گفته خود مسوولان سابق بانک مرکزی!کلا ایشون در راستای رسیدن به دور دوم ریاست جمهوریشون سنگ تموم گذاشتن!
مهرداد: 1395/8/1416:42:53،
62
27
برق به عراق صادر میکنند پولشم نمی گیرند به روایت سایت خودتان 1 میلیارد دلار مطالبات واصل نشده وزارت نیرو از کشور جدبدا دوست شده عراق داریم ولی خوب بلدند این پول رو از مردم جدیدا دشمن داخلی بگیرند
لولو: 1395/8/1417:07:04،
57
24
عزیزم برق رو میدن عراق واسه خسارت هشت سال جنگ وصدماتی که به کشورمون زدن.!!!!!!
اشنا: 1395/8/1416:45:23،
23
48
اشکال نداره بشرطی یارانه اضافه بشه............
مهندس: 1395/8/1417:15:06،
37
24
نازنین هم گرانش کردن و هم اینکه شما را از بابت گران شدن چند ماه قبل بدهکار کافیه قبض برق ایندوره را ببینی تا متوجه عرض بنده شوی قبض تابستان من 355000 تومن بود که پرداخته بودم با قبض جدید33000 تومن بابت بدهی ناشی از تغییر تعرفه تابستان بدهکار شدم! حالا همش بگین تغییر تعرفه قیمت برق عطف به ماسبق نمیشود فایده نداره زورگیری شده مملکت!!
Ehsan: 1395/8/1417:11:40،
30
64
برای حفظ محیط زیست برق باید گران شود.
اصغراواره : 1395/8/1418:55:46،
36
20
پولهای دزدیده شده باید جبران شودلطفا حرص نخورید
سینا: 1395/8/1419:10:54،
41
20
مامور برق اومده برای 50 هزار تومن داره کونتور و برمیداره میره میگه اخطار دادیم میخواستید پرداخت کنید گفتم بابا جان من تازه اومدم این خونه خبر ندارم گفت به من چه
یعنی بدبخت تر از ما وجود نداره میبینی خدا چی شدیم
امین: 1395/8/1420:09:12،
32
23
شاید قیمت برق به نسبت از نظرشون ارزون باشه ولی یه مشت آیتم دیگه تو قبض برق میارن که تقریبا قیمت قبض رو دو برابر میکنه.
آخه واسه چی باید ما تاوان بیعرضگی مدیران رو بدیم که قیمت تمام شده برقمون ۳ برابر دنیاست
پول نفت: 1395/8/1421:45:11،
27
24
با همین قیمت گرونش مجبوریم زیر باد کولر ابی سر کنیم وای به حال اینکه گرون ترم بشه
رامين: 1395/8/1422:02:06،
28
30
ادم هايي تو صنعت برق هست كه ميخان حقوقشون نجومي باشه همين.
فرانکنشتاین: 1395/8/1422:52:35،
32
19
خب خوب شد سر بحثو باز کردین، اگر مردی بیا با هم دقیقتر محاسبه و مقایسه کنیم، نه اینطوری شارلاتان بازی:

قیمت هر کیلووات برق در آمریکا: ۹.۴۳ سنت معادل ۳۴۱ تومان
قیمت هر کیلووات برق در ایران اسلامی: ۶۰ تومان (که البته بیشتره و پلکانی است)

نتیجه قیمت برق آمریک ۵.۷ برابر ایران

اما صبر کن داداش گلم.
حداقل دستمزد در آمریکا: ساعتی ۷ دلار معادل ۲۵۳۴۰ تومان
حداقل دستمزد در ایران اسلامی: ساعتی ۳۳۷۵ تومان

یعنی حداقل دستمزد آمریکا ۷.۵ برابر ایران

با مقایسه حداقل درآمد مشخصه که هزینه برق برای ما درصد بیشتری از درآمدمون است یعنی برای ما گرونتر درمیاد.
لطفا دیگه از این مقایسه های بیسوادانه و تک بعدی نکنید، اگر دوست داشتید برای گاز و بنزین و... هم براتون حساب کنم که ضایع بشید
تازه ایران دومین ذخایر گازی رو داره و میتونه برق تولید کنه. بعد میلیاردها هزینه هسته ای که دادیم چی شد برقش کو؟
مهندس الاف: 1395/8/1423:58:46،
18
32
باید هزینه تمام شده گرفته بشه تا حقوق مهندسین برق و مکانیک و ... به مقدار واقعی نزدیک بشه . نمیشه که فقط پزشک‌ها پول در بیارن
پویا: 1395/8/1423:59:57،
32
22
من ۳۱ سالمه لیسانس سال ۸۷ دوسال خدمت برای این مملکت کردم ده تا مدرک فنی دارم درامدم ماهی ۱۰۰ هزار تومن نیست مگه حق ما داشتن یک شغل نیست چطور من بیکارم در مملکت اسلامی پول برق باید بدم ....از کجا بجای گرانی پول برق و افزایش قیمت کار و دستمزد با دیگر کشورا مقایسه کنید با شرفا
علی: 1395/8/1508:09:58،
18
26
بابا همه اینها را میدانند ما را گی ر آوردند
م : 1395/8/1508:36:22،
24
26
پول برق خیلی زیاد نیس عوارضی که بهش میبندینو ندین به صداو سیما و..... تقریبا از هر 100 تومن پول برق 40 تومن عوارض هست،درضمن شما اول بیایید حقوق حداقلی رو برا قشر پایین جامعه وبتناسب برا بقیه بالا ببرید بعد دم از نرخ قیمتها توی کشورهای دیگه بزنید که المان اینجوری سوید اونجوریه ایتالیا بهمانه یکم از اخلاق انسانی مایه بزارین و کمتر به این ملت فشار بیارید، اگه میخواید ملت اعتماد شونو از دست ندن دست سارق های چندین ملیاردیرو از سر این ملت کوتاه کنید و همانطورکه اول انقلاب انجام میشد خودشونو خانوادهاشونو هم از دم تسغ مکافات بگذرونید که دیگه کسی جرات دست اندازی به اموال این ملت رو نکنه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار