کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مردم مراقب پول هایشان باشند

کدخبر:۲۹۶۷جمعه، ۲۰ دی ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۰:۳۵۶۲۷۶ بازدید

معاون نظارتی بانک مرکزی از 50 درخواست جدید برای تاسیس بانک خصوصی خبر داد و به مردم هشدار داد: از این پس بانک مرکزی مسئولیتی برای حفاظت از پول هایی که در موسسات غیرمجاز گذاشته اند "ندارد".

حمید تهرانفر در جمع خبرنگاران، درباره فعالیت موسسات مالی واعتباری بدون مجوز، اظهارداشت: بانک مرکزی ساماندهی موسسات مالی و اعتباری را با شدت پیگیری می کند و هم  اکنون نیز با همکاری مسئولان کشوری ، مقامات امنیتی، دادستانی و قوه قضائیه هماهنگی بیشتری برای افزایش نظارت ها انجام شده است.

وی با تاکید براینکه هیچ موسسه پولی در آینده نباید بدون مجوز در کشور فعال باشد، افزود: این امر تصمیم مقامات کشور است و از این موضوع حتی یک قدم هم عقب نشینی نخواهیم کرد.تهرانفر در خصوص روش اجرای برخورد با موسسات مالی واعتباری تصریح کرد: بانک مرکزی با صلابت و با پیش آگهی به این موسسات اخطار می دهد  و در آینده اگرمشکلی هم ایجاد شود هیچ کمکی نمی کند.معاون نظارت بر بانک های بانک مرکزی در همین ارتباط به سپرده گذاران بانکی هشدار دارد: مردم اگر موسسه غیر مجازی را انتخاب کنند و وجوه خود را نزد این موسسات سپرده گذاری کنند دیگر مسئولیت با خودشان است.

وی با بیان اینکه دیدگاه مقامات کشوری و بانک مرکزی را هدایت و ساماندهی موسسات پولی است، ادامه داد: بانک مرکزی باید بداند که نقدینگی در اقتصاد چگونه  جابه جا می شود و بنابراین تردیدی نیست تک تک موسسات که تحت هر شکلی که وجوه مردم را جمع‌آوری می‌کنند، باید در دامنه نظارت بانک مرکزی قرار گیرند.تهرانفر نکته مذکور را حرف آخر بانک مرکزی دانست و در مورد اخطارهای داده شده به موسسات فاقد مجوز، اظهارداشت: این اخطارها از گذشته تا به امروز بوده و از ارگان‌های مختلف کشوری هم این اخطارها داده شده و به همین دلیل حجت تمام است و مسئولیت با خود مردم است.


* مردم مراقب پول هایشان باشند/ بانک مرکزی مسئولیت قبول نمی کند

خبرنگار تسنیم در همین ارتباط گفت: طی سال های گذشته چندین بار برای برخی از موسسات مالی و اعتباری مشکل بوجود آمد ولی بانک مرکزی وارد عمل شد و از طریق ادغام این موسسات با سایر موسسات پولی مشکل را تا حدودی مدیریت کرد اما با احتساب به فرمایشات حضرتعالی در اینجا باید گفت که دیگر بانک مرکزی مسئولیتی در قبال موسسات پولی قبول نمی کند و اگر مشکلی پیش آمد نسبت به بازگرداندن سرمایه های مردم اقدام نخواهد کرد؟

تهرانفر در پاسخ گفت: الان دیگر قطعا بانک مرکزی کمکی به آنها نخواهد کرد زیرا شاید آن زمان این توجیه بود که هنوز مردم مطلع نیستند و به حد کفایت اطلاع‌رسانی نشده است، ولی هم‌اکنون دیگر شرایط تغییر کرده است.معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم مبنی بر دلیل اعلام نشدن نام موسسات فاقد مجوز توسط بانک مرکزی افزود: اسامی موسسات مجاز را در سایت بانک مرکزی درج کرده‌ایم و حداقل انتظار می‌رود کسی که می‌خواهد دست‌رنج خود را سپرده‌گذاری کند، نسبت به مجوز موسسه کسب اطلاع کند.

خبرنگار تسنیم به تهرانفر یادآور شد که این موسسات که بیشتر در شهرستان ها فعالیت می کنند روی تابلوهای خود می نویسند "تحت نظارت بانک مرکزی" و از آنجایی که مردم اطلاعی از صحت و سقم آن ندارند سرمایه های خود را به منظور کسب سود بالا و دریافت وام با سود کم در این موسسات سرمایه گذاری می کنند.


* مردم فریب "تحت نظارت بانک مرکزی" را نخورند

وی در پاسخ با تاکید براینکه این ترفند فریب است اضافه کرد: مردم نباید به جمله "تحت نظارت بانک مرکزی" درج شده روی تابلو موسسات اکتفاء کنند بلکه نام موسسات دارای مجوز در سایت بانک مرکزی درج شده است و این بانک  نمی‌تواند در تمام کشور افرادی را موظف کند و با موسسات بدون مجوزی که جمله تحت نظارت بانک مرکزی را درج کرده‌اند برخورد کند.این مقام مسئول در بانک مرکزی درخصوص موسسات مالی ادغام شده‌ای که همچنان با تابلو قبلی فعالیت می‌کنند، گفت: این موسسات هم باید تابلو‌ها را عوض کنند.وی درباره بهبود نظارت استانی بانک مرکزی، اظهارداشت: نگرش‌ها در این باره متفاوت است، عده‌ای معتقدند نظارت بانک مرکزی نظارت عالیه است و در همه موارد نباید دخالت کند زیرا بانک‌ها خودشان بازرس دارند و همین که بانکی خوب اداره شود، برای بانک مرکزی ارتباط با بانک برای ایجاد اطمینان از سلامت اقدامات کفایت می‌کند.

وی ادامه داد: نظارت استانی به دلیل شکل گیری موسسات فاقد مجوز خیلی مورد توجه قرار گرفته است و بانک مرکزی از طریق نمایندگی‌های استانی اقدامات لازم را انجام می‌دهد اما به شیوه سابق که در همه کشور نظارت کنیم، در دستور کارمان نیست.معاون نظارت بر بانک های بانک مرکزی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار تسنیم مبنی مورد برخورد با موسسات غیر مجاز، گفت: بانک مرکزی ضابط قضایی و یا نیروی انتظامی نیست و هر دستگاهی وظیفه‌ای بر عهده دارد.وی تصریح کرد: اسامی موسسات دارای مجوز در سایت بانک مرکزی است و با نهادهای مربوطه هم به خوبی هماهنگ شده تا بر فعالیت موسسات نظارت شود.
 

* اصلاح دستورالعمل صندوق ضمانت سپرده

تهرانفر در ادامه در مورد صندوق ضمانت سپرده و اصلاح دستورالعمل آن، گفت: دستورالعمل صندوق ضمانت سپرده اشکالی دارد و آن این است که آنچه که در ابتدا به طور کلی توسط بانک مرکزی ابلاغ شده با آن دستورالعملی که تدوین شده تفاوت‌هایی دارد و به همین دلیل بر کلیّت دستورالعمل خدشه وارد شده است.وی افزود: به همین دلیل باید یک بار از ابتدا همه دستورالعمل بررسی شود؛ هم‌اکنون در حال اصلاح این دستورالعمل هستیم.این مقام مسئول در بانک مرکزی در پاسخ به پرسشی درباره روش اعطای مجوز به بانک‌ها برای ایجاد شعبه صرافی، گفت: در ابتدا به بانک موافقت اصولی داده می‌شود و سپس براساس این مجوز، بانک شعب خود را تجهیز می‌کند و  پس از این اقدام با استفاده از اهرم‌های نظارتی بررسی می‌کنیم که آیا این شعبه آمادگی ارائه خدمت به مردم را دارد یا خیر؛ در صورت آمادگی شعبه، مجوز نهایی ارائه می‌شود.


* بازنگری در آئین نامه تاسیس صرافی ها/ رقم سرمایه تغییر می کند

وی تصریح کرد: بر همین اساس هم‌اکنون در حال اصلاح فرایند صدور مجوز برای موسساتی که موافقت اصولی ارائه و شعبه تجهیز شده است، هستیم و فعلا برای سیاست کلی صدور مجوز در حال ارزیابی است.این مقام مسئول بانک مرکزی در ادامه تاکید کرد: مجوز جدیدی به بانک‌ها برای ایجاد شعبه صرافی نداده‌ایم بلکه تنها پس از بررسی شرایط، به موافقت اصولی‌های صادر شده، مجوز نهایی فعالیت داده می‌شود.تهرانفر در مورد دستورالعمل افزایش سرمایه اولیه صرافی‌ها، گفت: آن دستورالعمل دارای برخی اشکالاتی است که مورد توجه مقامات ارشد کشور هم بوده است؛ آن دستورالعمل در حال بازنگری است و مجدد به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد شد.معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به تسنیم درباره احتمال بازنگری در رقم افزایش سرمایه صرافی ها گفت: در آئین نامه جدید 5 میلیارد و 20 میلیارد تومان برای افزایش سرمایه صرافی ها وجود دارد که احتمالا این ارقام با تغییراتی همراه خواهد شد.


* 50 درخواست برای تاسیس بانک جدید/ سخت گیری های قبل را نداریم

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ما درباره تعداد درخواست‌های ارائه شده برای تاسیس بانک های خصوصی جدید اظهار داشت: ما قطع نکردیم ولی با دقت بررسی خواهیم کرد. حدود 50 درخواست هم اکنون برای تاسیس بانک جدید وجود دارد؛ صدور مجوز برای بخش‌های مختلف بازار پول هیچگاه متوقف نخواهد شد.تهرانفر حدود 20 درصد از نقدینگی 530 هزار میلیارد تومانی را در اختیار موسسات مالی و اعتباری دانست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

از چی بگم: 1392/10/2009:39:23،
189
32
وقتی یه شبه اسم بانکا و موسساتو از تو سایت پاک میکنید دیگه هیچ اعتمادی بهتون نیست. این همه شارلاتان بازی و اتمام حجتا و رفع مسولیت ها واسه جذب سرمایه های ملت بدبخت و دادن سود سپرده ۷% و کاهش ۳۳% سرمایه مردمه
نیما: 1392/10/2012:13:48،
139
41
*توجه*
سلام
بانکها به خاطر دادن سود کم به سپرده و حساب جاریشون باعث شدند مردم به موسسات رو بیارن کوثر 20 درصد روز شمار سود ب حساب جاری میده
چون مردم حساب بانکیشونو خالی کردن این حرفارو میزنن که پول وارد بانکهاشون بشه که باز یک بابک دگه بیاد رو کار
نیما: 1392/10/2012:16:27،
112
40
سود وامهاتون 30درصد تازه هر ماه هم قسطشو میگیرین.سپردها چی 17 درصد در سر رسید؟؟؟؟؟؟؟؟
نه عزیز من یکی که میگم دوروغ میگین
نیما: 1392/10/2012:18:45،
81
40
چون خودتون 2سال پیش گفتین
تمام موسسه ها مالی اعتباری زیر نظر بانک ملی مرکزیه
گفتین تعاونی ها نا امنن پس چرا اجازه فعالیت دادین بشون
رهگذر: 1392/10/2021:37:52،
57
32
اسمی به جز گرو کشی روی اقدام زشت بانک مرکزی در حذف یکشبه اسامی این موسسات از لیست موسسات مجاز نمیشه گذاشت.اقدامی که جز دامن زدن به نا امنی شدید اقتصادی که گریبانگیر مردم هست ثمری ندارد.
رهگذر: 1392/10/2021:48:07،
90
44
اماقابل توجه مقامات محترم بانک مرکزی که به با این اقدام پارتیزانی!قصد دارند با ترساندن مردم بیچاره جریان نقدینگی را به کانالهای دلخواه خود سوق دهند عرض میشود ازلحاظ حقوقی بانک مرکزی مسئول امنیت پول مردم در موسساتی است که مقامات قبلی این بانک به آنها مجوز فعالیت داده اند و یکشبه نمیشود از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کرد.
رهگذر: 1392/10/2022:05:01،
46
27
شان و حرمتی که مسئولین بانک مرکزی برای مردم قائل هستند در این تصمیمگیری و نحوه اعلام آن کاملا پیداست.!! مردمی که برای حفظ کمی از ارزش دارایی خود و کمتر فقیر شدن از سر ناچاری به این موسسات که خود بانک مرکزی مجوز فعالیت بهشون داده اعتماد کردن و دارایی های غالبا اندک خود شون رو به اونا سپردن.
مرتضی: 1392/10/2310:57:23،
32
27
تا وقتی نرخ سود بیشتر از کار کردنه تباهی و بدبختی گریبانگیر میشه.وقتی بشینی تو خونه پول مفت گیرت بیاد چرا باید کار کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟فساد وتباهی یک جامعه اینجاست!!!!
حسین: 1392/10/2010:11:42،
97
49
ای به چشم همین فردا میریم حسابامون رو از موسسات خالی میکنیم میزاریم تو بانک ملی که حال کنید.والا تمام اختلاصها تو بانکهای دولتی تا حالا پیدا شده از خصوصی تا حالا ندیدیم
داستان اینکه که جیب بانکهای دولتی خالی شده دوستان
حميد: 1392/10/2010:28:22،
71
57
مگه ميتونن اين حرفارو بزنن. ما كه سرمايمونو گذاشتيم تو اين موسسات به دليل اين بوده كه نام تحت نظارت بانك مركزي بوده. در اصل ما سرمايمونو به بانك مركزي سپرديم نه صاحبان موسسات.
REZA BATISTA: 1392/10/2010:49:57،
120
48
اقایون من که دیگه رسما داره حالم از هر چی بانکه بد میشه !!!!!!!!!!!!!!!!!

این بانک مرکزی هم شورشو در اورده!!
محمد: 1392/10/2010:51:10،
97
41
جالبه شما حتی جریمه اتو مبیلها رو طبق نرخ تورم 35درصد بالا میبرید ولی بانکها سودو 7درصد میدهند بعد موسساتی که سودو 21درصد میدن میگین اعتبار نداره
ناراضی مطلق : 1392/10/2011:27:36،
69
41
آیا من و امثال منم میتونیم بانک تاسیس کنیم و پولهای مردومو به همین راحتی بالا بکشیم . یا کار کار آقاها و آقازاده هاست ؟
واقعا برا خودم متاسفم که تو یه همچین مملکتی زندگی میکنم که اسمشو گذاشتن جامعه اسلامی و زیر پرچم اسلام هر کاری دلشون میخواد می کنن . اللهم عجل لولیک الفرج
محسن: 1392/10/2011:30:34،
63
39
دوستان اصل مطلب از اين قراره منابع بانكهاي دولتي كاهش يافته و حاضر هم نيستند سود خوب هم به سپرده گذاران پرداخت كنند چون پرداخت تسهيلاتي ندارند براي همين موسساتي كه خودشان مجوز دادند، را مجوزشان را لغو مي كنند و به آنها فشار مي آورند تا منابعشان تامين شود
kaaj: 1392/10/2011:48:01،
44
36
با این همه بی اعتمادی دیگه حتی به بانک های دولتی هم اعتمادی نیست این و با سپرده های مردم توی بانک میشه فهمید.
رضا: 1392/10/2011:57:22،
47
46
دوستان اگر به تاريخ سر خط خبرهاي بانك مركزي نگاخ كنيد مي بينيد از تاريخ16دي تا20 دي به موسسات گير داده.اين مدت بانك مركزي چيكار ميكرده چرا به پائين آمدن ارز و تورم 35درصدي گير نميده فقط مشكلش موسسات هستند؟
یک جهان سومی: 1392/10/2012:24:38،
56
66
سلام . همین دیروز رفته بودم یکی از همین موسسات که توش سپرده دارم و جریان را از یکی از مسدولین باجه که آشنام هست جویا شدم . طرف گفت هر سال ( آخر سال ) بانک مرکزی برای فشار به ما برای پرداخت حق سالیانه این کارها را میکند و مشکلی نیست .
دروغ چرا؟: 1392/10/2014:03:28،
80
46
آخه این چه تیتری هست؟ "مردم مراقب پول هایشان باشند" ما که پول نداریم باید مواظب چیزای دیگه باشیم. از دیوار باغ می رن بالا به صورت خودجوش و همیشه در صحنه و . . .
رضا : 1392/10/2018:26:34،
40
58
احسنت داداش .
محمد: 1392/10/2014:26:33،
39
44
چند سال پیشم یادمه سریک موسسه این بلا رو اوردن

شنیدم باید یک سپرده داشته باشن نزد بانک مرکزی 20 میلیار برای موسسه ها که فکر کنم به 100 میلیارد رسیده باشه چون صرافی باید 100 میلیون نزد بانک مرکزی داشته بود شنیدم شده 3 میلیارد باد سرمایه داشته باشه پیش بانک مرکزی
Shervin: 1392/10/2014:29:35،
52
50
یعنی مسئولیتش با عمه بنده س ؟
خواهش میکنم منتشر کن ایران جیب این چه وضعیتیه آخه ...
چهره هاي مقاومت اسلامي: 1392/10/2014:34:11،
47
34
با توجه به اينكه اقتصاد ايران يك اقتصاد مقاومتي و اسلامي است ودر ان هيچ فسادي رخ نمي دهد و جز پاك ترين اقتصاد هاي جهان است جاي هيچ گونه نگراني نيست.و فقط مشكل اصلي امريكا ست.
محمد: 1392/10/2015:17:31،
117
26


فردا سر کوچمون یک موسسه مالی میزنم با سود کوتاه مدت 32 %


کسرا: 1392/10/2018:55:49،
64
64
این چه حرفیه که میزنن
اگه بانک مرکزی نظارت نکنه کی باید نظارت کنه؟
بانک مرکزی شده بانک نگهداری از سرمایه های ارزی برخیها و جلوگیری از پایین اومدن نرخ ارز تا بعضی ها ضرر نکنن.
حميد: 1392/10/2022:20:16،
52
49
اقا ١٠٥ ميليون پول داشتم ٤٠روز تو سپرده كوتاه مدت بانك ملي بوده ٥٠٠تومان دادن همون رو گذاشتم كوثر ماهي ١٦٥٠ميدن مگه خر گازم گرفته بزارم بزارم بانك
فرهاد: 1392/10/2023:26:40،
27
32
بانک اینده هم جزوشه؟
رولی مک الیستر: 1392/10/2109:55:40،
36
31
قوامین بیشتر میده
حمید: 1392/10/2122:12:57،
28
30
چرا منفی میدین اخه دروغ نگفتم
سینا: 1392/10/2023:00:46،
57
34
نه اینکه خودت مورد اعتمادی . زمانیکه بانک مر کزی دلار بده به فردی تا بیرون بفروشدش دیگه وا ویلا
بازارى: 1392/10/2102:58:25،
46
39
اقا اين خيلي راحت ميگه مردم مواظب پولهايشان باشند خجالت خوب چيزيه پس شما چيكاره وچيكارميكني ??????????????????????? ؤا.......خجالت داره
مهدی: 1392/10/2108:18:44،
41
34
آقای بانک مرکزی
چرا شفاف سازی نمیکنی؟ چرا اونجاهایی که ملت نباید پول بزارن را اعلام نمیکنی؟ واقعا خجالت نمیکشید از این رفتارهای زشتتون؟ مردم مسخره ی شما نیستند...
کاظم: 1392/10/2110:41:40،
37
37
متاسفم که به روحانی رای دادم که همچین افراد نالایقی رو بذاره راس کار .این ها حتی از زیر جزئی ترین مسئولیت هاشون هم دارن فرار می کنن .
افشین: 1392/10/2111:06:43،
42
35
مسئولین محترم بانک مرکزی لطفا مردم را در کشاکش درگیری های سیاسی خود وارد نکنید. بجای ایجاد هرج و مرج اقتصادی فکر رکود اقتصادی بازار و کنترل تورم باشید. مردم به اندازه کافی مشکل دارند نمک به زخم مردم نپاشید. طاقت مردم هم اندازه ای دارد.
افشین: 1392/10/2111:20:30،
45
36
مثل اینه که نیروی انتظامی بگه مردم از خونه هاتون در نیاید اگر کسی شما رو کشت ما هیچ مسئولیتی نداریم تقصیر خودتونه که اومدین بیرون. به چه حقی در صدا و سیما برای این مراکز بدون مجوز تبلیغ می شود؟
پولدار: 1392/10/2114:00:20،
33
30
این جناب سیف هم عجب سوغاتی هستش. معلوم نیس برای مردم چه نقشه ای دارن. خوب نمیتونی نظارت کنی بذار برو
بهرام: 1392/10/2116:57:24،
27
24
بانک مرکزی پیش ما دیگه حنای شما رنگ نداره هنوز قصه طلا در یکی دو سال اخیر که همش فیلم بانک مرکزی بود یادمان نرفته هنوز قصه دلار وسیف در ذهن ماست اگه موسسه ها قراره پول مارو بخورند نوش جانشون ولی پول مارو در بانکهای شما نخواهید دیدبزرگترین کلاه برداران تاریخید برین اختلاسهتون رو سامان بدید
رضا: 1392/10/2117:23:01،
73
31
مردم بايد مواظب شماها باشند نه پولشون !!!!!
علی: 1392/10/2119:18:11،
40
32
بانک مرکزی دوباره اصلاحیه داده و گفته مجوزشون به زودی صادر میشه ببیین چطور راحت حرفشون و عوض میکنن عین اب خوردن
امیر: 1393/1/2012:48:43،
43
25
تمام غصه ی من گرفتنه 20 تومن وامه همه جاسودش بالاس چرانمیاین فکری به حال مردم کنید این سودوکارمزدبانکیوکنترل کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟میایدمینویسیدمردم مراقب پولهایشات باشند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟شمامراقب بانکهاوموسسات باشید شماکنترل ندارین پس کی کنترل کنه؟؟؟؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار