کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تذکر نرخ سودی بانک مرکزی به 10 بانک

کدخبر:۲۹۶۱۷دوشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۷:۵۴۴۳۴۸ بازدید

معاون نظارتی بانک مرکزی از تذکر نظارتی در زمینه اجرای نرخ سود مصوب به 10 بانک خبر داد.
تذکر نرخ سودی بانک مرکزی به 10 بانک

معاون نظارتی بانک مرکزی از تذکر نظارتی در زمینه اجرای نرخ سود مصوب به 10 بانک خبر داد.

فرشاد حیدری در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در پاسخ به این پرسش که بانک ها در زمینه نرخ سود و تسهیلات با توجه به شکاف نرخ سود بانکی و نرخ تورم گران فروش هستند، افزود: رابطه نرخ تورم و تسهیلات مبنای عملی ندارد و تعیین نرخ باید در بازار رقابتی صورت گیرد. بر این اساس نرخ سپرده و تسهیلات در بازار پول از سه سال گذشته کاهشی بوده است.

معاون بانک مرکزی تصریح کرد: البته مصوبات شورای پول و اعتبار هم مبنای عملی دارد اما طی سه سال گذشته این نرخ‌ها روند کاهشی داشته و تعیین نرخ سود بر اساس عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه نظام بازار نرخ سود سپرده و تسهیلات را تعیین و بانک مرکزی بر اجرای آن نظارت دارد، تصریح کرد: مگر زمانی که نرخ تورم ۴۰ درصد بود نرخ سود سپرده و تسهیلات از این رقم تبعیت کرده و سیاستگذار حتی در آن زمان نیز با وجود نرخ تورم بالا ، به سمت کاهش نرخ سود و تسهیلات حرکت کرده است.

به گفته حیدری، نرخ سود سپرده‌ها ۱۵ درصد و نرخ سود تسهیلات  ۱۸ درصد است و بر اساس  قاعده، این فاصله سه درصدی را بانک‌ها برای پوشش هزینه ها دریافت می‌کنند.

معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که زمانی که نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد در نظر گرفته می‌شود در همین حال تولید کننده‌ها نیز برای فروش با نرخ‌گذاری مواجه هستند، گفت: اعتقاد نداریم که نرخ ۱۸ درصد برای تولیدکننده مناسب است و تلاش داریم  که این نرخ را کاهش دهیم  اما وظیفه ما اجرای مصوبات شورای پول و اعتبار است و این شورا نرخ ۱۸ درصد را ابلاغ کرده و بازرسان بانک مرکزی نیز در حال بررسی هستند تا این نرخ اجرایی شود.حیدری افزود: در حالی که ادبیات نرخ سود از سال گذشته ۲۸ درصد بود اما هم‌اکنون اگر  ۱۸ درصد نباشد ۱۹ درصد اجرایی می‌شود .


بلوکه کردن وجوه برای ارایه تسهیلات تخلف است/ توبیخ بانک‌ها و بازگرداندن منابع

وی با بیان اینکه بانک مرکزی اعتقاد دارد تسهیلات باید ارزانتر و راحت‌تر در اختیار متقاضیان قرار گیرد، گفت: بدیهی است تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم.

معاون نظارتی بانک مرکزی تاکید کرد: ما در بازار پول با افزایش تقاضا برای عرضه پول مواجه هستیم و اینکه در حال حاضر بانک ها برای کاهش نرخ سود تسهیلات مقاومت می کنند مبنای علمی ندارد.حیدری ادامه داد: بانک ها بین نرخ سود سپرده ها و تسهیلات نهایتا ۳ درصد حق‌الوکاله دریافت می‌کنند. در حال حاضر تصمیمات و سیاستگذاری های شورای پول و اعتبار بر اساس شرایط اقتصادی کشور است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۳۴ بانک و موسسه اعتباری در کشور داریم که ممکن است در چند شعبه برخی از بانک ها تخلفاتی صورت گرفته باشد. بانک مرکزی روزانه ده ها شعبه بانکی را بررسی می کند و ممکن است سوء برداشت هایی از آیین نامه ها و دستورالعمل ها صورت گیرد. 

وی گفت: در ماههای گذشته به حدود 10 بانک تذکر کتبی و دستورات اصلاحی نرخ سود دادیم و اصلاحات لازم را انجام دادند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی بیان داشت: ممکن است بانک قبل از تسهیلات سپرده نقدی بگیرد و اینها توافقی است و تخلف نیست، ولی اگر تسهیلات پرداخت شود و وجهی بلوکه شود، تخلف است.

حیدری افزود: بانک ها به بیش از ۱۳ هزار بنگاه کوچک و متوسط ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که تمامی موارد تحت نظارت کارگروه های اشتغال استان ها بوده است.

به گفته معاون بانک مرکزی،  اگر مشتری به بانک رفته و بانک وجهی را بلوکه کرده باشد، بانک توبیخ می شود و منابع  قطعا به مشتریان بازگردانده خواهد شد.حیدری درباره اخذ سپرده برای پرداخت تسهیلات گفت: ما برای نظارت بر این گونه موارد ناظران استانی داریم؛ ساز و کاری جدی برای نظارت بر این موضوع وجود دارد.

وی تصریح کرد: بانک ها به ۱۳ هزار بنگاه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند و اگر سپرده ای به اجبار از آنها دریافت شده است، به بانک مرکزی اطلاع دهند.

معاون نظارتی بانک مرکزی درباره پرداخت سود بیش از ۲۰ درصد به سپرده های برخی از صندوق ها گفت: بانک ها براساس مجوزی که برای صندوق ها گرفته اند می توانند بخشی از منابع آنها را در بازار سرمایه و بخشی را به عنوان سپرده در بانک ها بگذارند.

 
نرخ بالای سود صندوق های سپرده بانکی ربطی به نرخ سود بانکی ندارد

حیدری توضیح داد که نرخ سود سپرده صندوق ها ۱۵ درصد سود تصویب شده توسط شورای پول و اعتبار است اما این صندوق ها امکان دارد از محل بازدهی بالاتر در بازار سرمایه، سود بیشتری به سپرده های خود بپردازند و این موضوع ارتباطی با نرخ سود ندارد.

وی ادامه داد: امکان دارد پرداخت سود بالاتر از نرخ مصوب توسط صندوق بانک ها برای دوران گذار باشد و سپرده ها مربوط به دوره قبل از تعیین نرخ سود ۱۵ درصدی برای سپرده ها باشد و در زمان سررسید این نرخ باید با نرخ موجود تطابق پیدا کند.

حیدری در واکنش به پرداخت منابع یا ایجاد خط اعتباری از سوی بانک مرکزی برای بانک ها به منظور پرداخت تسهیلات گفت: قرار نیست بانک ها با بانک مرکزی رابطه سپرده‌گیری و سپرده‌پردازی داشته باشند زیرا پیامدهای منفی و تورمی خواهد داشت.

معاون نظارتی بانک مرکزی تصریح کرد که همه بانک ها باید بپذیرند که نرخ سود سپرده‌ها ۱۵ درصد است و شان آنها تطبیق با این نرخ است؛ بانک مرکزی نیز چاره ای جز نظارت بر اجرای آن ندارد.

وی درباره مجازات بانک هایی که این نرخ را رعایت نمی کنند، اظهار داشت: هر یک از بانک ها که این موضوع را رعایت نکند، علاوه بر تذکر کتبی باید نسبت به اصلاح آن اقدام کند؛ حتما اشتباه برگشت داده خواهد شد.

 
سال 95، بی نظیرترین سال نظارت بانک مرکزی

حیدری تاکید کرد که میزان جریمه بانک ها به دلیل عدول از رعایت این موضوع توسط هیات انتظامی بانک ها متشکل از دادستان کل کشور یا نماینده وی، نماینده بانک ها و نماینده شورای پول و اعتبار تعیین خواهد شد.

حیدری در واکنش به اظهارات رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که مهمان تلفنی گفتوگوی ویژه خبری بود و نظارت بانک مرکزی را ضعیف توصیف کرد، گفت: سال ۱۳۹۵، یکی از بی نظیرترین سالها در نظارت بانک مرکزی بوده است.

وی ادامه داد: دلیل اصلی که بیشتر بانک ها مجامع خود را با تاخیر سه تا ۴ ماهه برگزار کردند، شفاف کردن صورت‌های مالی‌شان بود که ما با استناد بر بانکداری بدون ربا و تامین حقوق تمامی ذی‌نفعان از آنها خواسته بودیم.

معاون نظارتی بانک مرکزی همچنین دلیل متوقف بودن نماد چند بانک در بورس را تاکید بر ارائه صورت های مالی شفاف دانست و افزود: زمانی که می گوییم صورت های مالی باید شفاف باشد، باید تبعات آن را نیز بپذیریم.


 سرمایه گذاری ۳۸ هزار میلیارد بانک ها در املاک

معاون نظارتی بانک مرکزی درباره سودهای کاغذی سال های گذشته در نظام بانکی گفت: بانک های تجاری صورت های مالی ارائه  و سازمان حسابرسی نیز منتشر و در نهایت بانک مرکزی نیز شفاف سازی کرد.

وی با اشاره به شفاف سازی صورت های مالی بانک ها، افزود: تاخیر چندماهه در برگزاری مجامع بانک ها نیز در راستای جدیت در حفظ حقوق صاحبان سهام و سپرده ها است. بانک مرکزی در ابلاغیه خود به بانک ها پرداخت تسهیلات از محل سپرده های قرض الحسنه و جاری را ابلاغ کرد.

حیدری تاکید کرد: از مردادماه تا به امروز از این محل ۳۳۰ هزارفقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شد و در حال حاضر ۶۷۰ هزار نفر در صف دریافت وام هستند. بانک مرکزی برنامه پرداخت تسهیلات به ۱۵۰ هزار نفر در هر ماه را دارد که تاکنون ۱۱۰ هزار نفر عملیاتی شده است.

معاون بانک مرکزی اظهارداشت: در ۷ ماهه ابتدای سال جاری ۳۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شد که در مقایسه با عملکرد سال ۹۳ که بهترین عملکرد بوده  و در ۱۲ ماه به ۳۹۰۰ میلیارد تومان رسید، پرداختی مناسبی تا به امروز صورت گرفته است.

به گفته وی، بانک ها در حال حاضر ۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه دارند و قانونا تا ۴۰ درصد آن را می توانند در شرکت داری و سرمایه گذاری وارد کنند. در عین حال بانک ها ۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که در مقابل سرمایه گذاری آنها ۳۸ هزارمیلیارد تومان در کارخانجات و املاک و ... بوده که از حد نصاب ۱۰ هزار میلیارد تومان بیشتر است و بانک ها باید طی ۳ سال مازاد املاک خود را به فروش برسانند.

حیدری کل سرمایه گذاری بانک ها را نسبت به تسهیلات اعطایی حدود ۵ درصد اعلام کرد و افزود: بانک ها در عین حال ملزم به رعایت حد نصاب در این بخش هستند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی درباره موسسات غیرمجاز هم گفت: در حال حاضر ۵ تعاونی غیرمجاز فعال در بازار پول داریم که باید ساماندهی شوند و علاوه بر آن تعدادی از صندوق های قرض الحسنه نیز وجود دارند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نیما: 1395/8/1010:47:54،
83
17
این کامیون ترمز بریده اقتصاد که به سمت دره در حال حرکت هست با تذکر درست بشو هست مگه !
دلش خوشه ها این !
حمید: 1395/8/1015:13:24،
21
20
موسسه نور که تحت نظر بانک مرکزی هم هست به روزشمار 25 درصد سود میده کسی برای بانک مرکزی و نظارت هاش تره هم خرد نمیکنه
ناشناس: 1395/8/1016:14:01،
28
8
چرا بانک مرکزی در مورد کاهش ارزش پول کشور و گرانی دلار با وجود رفع تحریمها و توافق هسته ای و کاهش شدید قدرت خردید مردم و ایجاد رکود در کشور بخاطر سیاست ارزی دولت پاسخگو نیست و همش دنبال کاهش بهره سپرده و افرایش نرخ رهن و اجاره و مسکن است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اقای روحانی کو قول و شعار بازگشت ارزش ریال و ارزانی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کریم: 1395/8/1023:44:32،
12
14
همه بانک ها و موسسات دارند سود15 درصدی می دهند..

سالار : 1395/8/1010:48:52،
99
12
بانک مرکزی ایران حتی مثل یک رئیس اتحادیه ی پشمک سازی هم نمیتونه مدیریت کنه،
حالا برو برای خودت بخشنامه و دستورالعمل تنظیم کن...
یادش بخیر عمو بهمنی
میومد تو اخبار میگفت دلار 1226 و سکه 420 هزار تومنی به مقدار بسیار زیاد در بانک مرکزی وجود داره!!!
ارژنگ: 1395/8/1011:13:40،
42
23
دقیقاً. یعنی بانکها پشیزی برای دستورالعملهای بانک مرکزی ارزش قائل نیستن. واقعاً بی کفایت تر از خودش فقط خودشه. البته این ظاهر ماجراست و بخور بخورها و زد و بندهای داخلی بماند.
(امیدوارم ایران جیب منتشر کنه چون بعضی وقتها منتشر نمیکنه! نمیدونم چرا؟)
Gol: 1395/8/1010:50:55،
60
18
بانک ها خون مردم رو کردن تو شيشه. سود تسهيلات اکثر بانک ها بالای 25 درصده. هزار جور شرط و شروط و ضامنم ميخوان.
یحیی: 1395/8/1010:59:59،
39
21
حساب بکن میفهمی بالای 38%
تازه از اونطرفم سود بانکی اومده پایین حالا ببین چه پولی بانگها میزنن جیب
سود سپردها باید بالا بره چون باتکها سود وام رو پایین نیاوردن
ارشد: 1395/8/1010:51:30،
79
23
خدایی سود بانکی نباید کم بشه باتوجه به بیکاری و گرانی
کرمانشاه: 1395/8/1010:58:19،
41
17
بانکها سود سپردها رو کم میکنن از اونطرف سود وامها رو کم نمیکنند اسمن میگن 18%ولی اولش یه سال باید سپرده بذاری بعد وام رو میدن بعد وام هم 1میلیون رو نباید برداشت کنی تا پایان اقساط وام که همون 40%میشه
بنابراین سود سپردها باید بالاتر برود
دوست: 1395/8/1010:52:41،
30
12
لطفا" به آقازاده ها و عزیزان خودتان وام پرداخت کنید
بدون وثیقه.
تمام بانکها ورشکست هستند چطور دارند فعالیت میکنند آقای نظارتی؟
مردم مظلوم: 1395/8/1011:20:31،
37
12
مملكت با دستور و حرف درست نميشه!!! اين حرفها قديمي شده...شما بخودت فشار نيار
حسین: 1395/8/1011:24:19،
23
16
اکر تعامل سازنده با دنیا داشته باشیم . اقتصاد و قوانین شفاف داشته و با رشوه و پارتی بازی همه چیز رو ماست مالی نکنیم. اونوقت بانک های خارجی شعبه میزنند تو ایران و میشه وام دلاری گرفت با نهایتا ۵ درصد سود .
سود دوست: 1395/8/1011:29:03،
29
15
بانکهایی که اختلاس در آنها صورت گرفته چی بر سرشون میاد؟؟
آیا ورشکست می شوند ؟؟
مثلا بانک ملت یا ملی یا صادرات یا ...........

سپرده سپرده گذاراشون چی میشه؟؟
آیا خطری سپرده گذاران را تهدید می کنه؟؟
حسن: 1395/8/1011:53:59،
28
12
مفهوم ورشكستگي در خصوص دولتي ها بي معني هست مثلا فكر ميكني ايران خودرو ورشكسته نيست ضمنا پولهاي اختلاس شده بانك از جيب من و تو رفته احتمالا مردم ورشكست بشن و بانك هم به اختلاس ادامه ميدهة
ملعون: 1395/8/1012:02:01،
21
16
آیا امکان وررشکستگی بانکهای خصوصی در اثر اختلاس وجود دارد؟؟
آیا خطری سپرده گذاران آنها را تهدید می کنه؟؟
جاسم: 1395/8/1012:09:05،
27
18
اگه بانک باشه بانک مرکزی پول سپرده گذاران را میده ، چون اولا با نظارتی که رو حساب بانکها(بدهکاری و بستانکاریش) داره نمیذاره کار به جایی برسه که بانک مورد نظر نتونه به تعهدات عمل بکنه ، ثانیا بانکها یه تضمین کت و کلفت تو بانک مرکزی دارن که بانک مرکزی میتونه با اون حساب بانک رو صاف بکنه . و در نهایت اینکه حتی اگه همه اینها هم عمل نکنه مطمئن باش بانک مرکزی از جیب خودش (البته در اصل از جیب ملت) حساب اون بانک رو صاف میکنه چون در غیر اینصورت اعتماد مرد به بانکها (که با تضمین بانک مرکزی کار میکنن) میریزه که میتونه باعث فلج شدن کل سیستم بانکی و حتی ورشکستگی کل سیستم بشه که حتی اثراتش از جنگ هم میتونه بیشتر باشه.
ولی در مورد موسساتی که تایید بانک مرکزی نیستن بانک مرکزی کاری نخواهد کرد و فقط سیستم قضایی به این موارد رسیدگی میکنه.
g: 1395/8/1012:02:59،
19
22
من بانک صادرات وام گرفتم با نرخ 21% و 2میلیون تومن هم مسدود کرده یعنی متوجه نمیشن که باید حتما ما بهشون بگیم که دارن تخلف میکنن؟؟!!!!
امیرعلی: 1395/8/1012:04:25،
21
16
اقا همه چی دست خودشونه..بخشنامه و دستورالعمل چیه..پول خوب ببر نرخ سود رو خودت مشخص کن..واالااا
آرش: 1395/8/1015:00:36،
20
13
سود 15 درصد را کاملا می فهیم و ما هم میتونیم حسابش کنیم اما هر چی 18 درصد را برای تسهیلات حساب میکنیم مقدارش خیلی خیلی بالاتر از این حرفها میشه حداقل تا 23 درصد مبره بالا!!!! چرا اینجوریه ما نمیدونیم !!! پس این حق الوکاله بانکها خیلی بیشتر از 3 درصد است
مهرداد: 1395/8/1017:18:06،
8
22
دولت باید پول رو به سمت تولید و اشتغال ببره نه اینکه با نرخ سود بالا ل توی بانکها بموهه. این لی که توی بانکهاست و داره هر روز بیشتر میشه مثل آبی که پشت سد مونده و روزبه روز بیشتر میشه عمل میکنه و با شکستن سد یه روز به یه تورم زیاد تبدیل میشه.
قاسم عابدی : 1395/8/1019:17:07،
16
16
آیا مگر بانکها به حرفای بانک مرکزی گوش میدن بانک مهر اقتصاد پول مارا بلوکه کرده وقتی میگیم بانک مرکزی اینطور گفته میگن برای خودش گفته چند بار نیز به بانک مرکزی نامه نوشتیم ولی تاکنون نتیجه ای نداشته بلکه ایندفعه انشاالله حرفهای شما کار ساز بشه
نامیزان: 1395/8/1020:08:49،
12
14
بیشتر توضیح میدادی بهتر بود !!
برای چی بلوکه کرده ؟؟
یعنی قسمتی از وامی که گرفتی بلوکه کرده یا سپرده را ؟؟
علی : 1395/8/1020:07:54،
12
16
سلام از بانک کشاورزی وام میخواهی بگیری میگن اگر یک ساله بخواهی پرداخت بکنی %20اگر دو ساله 30% مبلغ وام بلوکه میشه به هرکی هم گفتم گفت قانونی الکی مردم گزاشتن سر کار
محمد: 1395/8/1100:56:33،
10
8
آقا علی اون وامی که شما گفتی من هم پرسیدم خداوکیلی بانک کشاورزی اون نوع وام رو با سود 10 درصد پرداخت میکنه اما به قول شما با بازپرداخت یک ساله 20% و با بازپرداخت 2 ساله 30% از مقدار وام رو باید سپرده گذاری کنی، تازه به مبلغ سپرده گذاری هم سود تعلق میگیره...
گفتم که شرط انصاف رعایت شده باشد...
بهنام: 1395/8/1109:07:52،
14
16
سلام
حدود 5 سالی هست که بانک ها در حال برشکستگی هستند و بانک مرکزی این رو خوب میدونه و بخاطر اینکه بانک ها رو از ورشکستگی نجاب بده و سود آنها رو بیشتر کنه سود سپرده رو کم کرد ولی سود تسهیلات رو تو همون رنج گذاشت تا با این کار در واقع سود بانک ها چندین برار شه تا از ورشکستگی بتونن بیرون بیان
در کل دولت به فکر من و شما نیست و بیشتر به فکر اینکه که بانک ها رو با سود کلان بتونه از ورشکستگی نجات بده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار