کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اعتراض دکه‌داران به ممنوعیت فروش سیگار در دکه‌ها

کدخبر:۲۹۶۰۵دوشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۲:۱۸۱۰۷۹ بازدید

مرداد امسال رئیس مرکز سلامت محیط و کار گفت: طرح مقابله با مراکز عرضه محصولات دخانی فاقد مجوز از اول مرداد آغاز شده است و به زودی شاهد ...
اعتراض دکه‌داران به ممنوعیت فروش سیگار در دکه‌ها

 آرمان امروز: مرداد امسال رئیس مرکز سلامت محیط و کار گفت: طرح مقابله با مراکز عرضه محصولات دخانی فاقد مجوز از اول مرداد آغاز شده است و به زودی شاهد خداحافظی با سیگار در دکه‌های روزنامه فروشی خواهیم بود. خسرو صادق نیت افزود: این طرح با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت و اداره اماکن دنبال می‌شود و از تمام مراکزی که محصولات دخانی عرضه می‌کنند بازدید خواهد شد.

قرار بود در این بازرسی‌ها مراکزی که مجوز عرضه محصولات دخانی دارند به کار خود ادامه دهند، اما مراکزی که مجوز ندارند تذکر گرفته و در صورت رعایت نکردن قانون تعطیل خواهند شد. بر این اساس سیگار از تمام دکه‌های روزنامه فروشی جمع می‌شود، زیرا ماهیت دکه‌های روزنامه فروشی فرهنگی است و باید محصولات فرهنگی ارائه کنند که قطعا سیگار جزو محصولات فرهنگی نیست. این طرح تا بازرسی از همه مراکز مجاز و غیر مجاز عرضه این محصولات ادامه خواهد داشت و با توجه به اینکه دکه‌های روزنامه فروشی زیر مجموعه شهرداری است، برخورد با آنها نیز بر عهده این سازمان است. البته تاکنون تعامل مناسبی با شهرداری‌ها در این زمینه داشته ایم.

دکه‌داران چه کار کنند؟

عضو هيات مديره اتحاديه روزنامه فروشان درباره اجناس قابل فروش در کیوسک‌های روزنامه به «آرمان امروز» می‌گوید: بر اساس تصمیم کمیسیون عالی نظارت در گذشته مسئولیت خرده فروشی دخانیات برعهده خواروبار فروشی، سوپر فروشی و سیگار فروشی قرار گرفته بود. اما با این وجود، اینکه چه نوع ملاکی برای واگذاری دخانیات به صنف دکه دارن منجر شد را نمی‌دانم. حسین فکری می‌افزاید: با توجه به سابقه فروش باید گفت که حدود ۶۰-۷۰ سال است که در کنار مطبوعات، تنقلات و دخانیات به فروش می‌رسد.با این وجود، اینکه چرا در گذشته مسئولیت فروش دخانیات را برعهده دکه‌های روزنامه فروشی قرار داده‌اند نمی‌دانم! به گفته او در سال‌های گذشته شرکت‌های متعدد و متنوعی در پخش مطبوعات فعالیت داشته اند که هم اکنون ورشکست شده اند. در این شرایط فقط سه شرکت باقی مانده که فقط دو شرکت آن به شکل برجسته و سودآور فعالیت می‌کنند. این در حالی است که اگر این شرکت‌ها در کنار فعالیت تعریف شده، اقدامات دیگری در کنار مطبوعات نداشته باشند، بی شک ورشکست خواهند شد. برای مثال این شرکت‌ها با پخش آب معدنی و فروش تنقلات توانسته اند در بازار به فعالیت بپردازند، در غیر این صورت فعالیت آنها سودآور نخواهد بود.

عضو هيات مديره اتحاديه روزنامه فروشان تاکید می‌کند: در اصل کسانی که توانسته اند در امر مطبوعات به شکل کلی و جزئی فعالیت کنند، یکی پس از دیگری از حوزه فعالیت خارج می‌شوند؛ به نسبت روزنامه فروش هم مشمول این قاعده است. اگر دکه‌داران اجازه خرده‌فروشی دخانیات و تنقلات را در کنار مطبوعات نداشته باشند، به این معناست که واحد‌های صنفی بدون هیچ جایگزینی تعطیل خواهند شد. عضو هيات مديره اتحاديه روزنامه‌فروشان درباره شرایط موجود درباره ممنوعیت فروش دخانیات در کنار محصولات فرهنگی و مطبوعات کشور می‌گوید:«گر حکم شود که مست گيرند/در شهر هر آنچه هست گيرند!»اگر تصمیم گیران روی اثرات مخرب سیگار و دیگر دخانیات تاکید دارند پس باید به این امر هم توجه داشته باشند که در کشور مدام به صورت قارچ گونه به اماکن عرضه قلیان، سیگار و... افزوده می‌شود. به گفته او این نوع تصمیم گیری‌ها پاک کردن صورت مساله است و من فکر می‌کنم چون کار فرهنگی خاصی در این زمینه انجام نشده است، نسبتا عدم فعالیت و کارایی لازم در این زمینه مشاهده می‌شود.

در اصل این گونه اقدامات سرپوش گذاشتن روی کاستی‌های دیگر است. فکری درباره جمع آوری سیگار از کیوسک‌های روزنامه فروشی می‌گوید: باید با عرضه کالای جدید در این مراکز بتوان کالای دیگری را جایگزین سیگار کرد، نه اینکه اجازه فروش سیگار را از کیوسک‌های روزنامه لغو و به دیگر صنوف واگذار کرد. برای مثال در کلانشهر تهران اغلب کیوسک‌ها با شرکای سه یا چهار نفر مدیریت می‌شود و این امر نشان می‌دهد که معیشت بسیاری از خانواده‌ها از این طریق تامین می‌شوند. هم اکنون ۱۰هزار نفر از طریق فروشندگی در دکه‌ها خرج و مخارج خود و خانواده‌هایشان را تامین می‌کنند. تصمیم مبنی بر جمع آوری سیگار از دکه‌های روزنامه با سیاست‌های دولت تدبیر و امید در تضاد است. از سویی دولت یازدهم از ایجاد شغل و اشتغالزایی می‌گوید و از سوی دیگر نهاد اجرایی کشور به دنبال بیکاری مردم است!

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1395/8/1008:51:43،
16
32
هر چی دکه دار باید جمع آوری بشه کلا
علی: 1395/8/1009:56:06،
29
12
ممنوعیت هیچ مشکلی رو حل نمی کنه، باید قیمت سیگار و مالیات آن افزایش پیدا کنه دولت باید شیر و لبنیات را بدون مالیات و سیگار و نوشابه و...را با مالیات های سنگین روبرو کند. البته شک دارم مافیای واردات و تولید و توزیع سیگار اجازه چنین کاری رو بده .
سعيد: 1395/8/1012:38:41،
14
10
سيگار جز مريضي و نابودي پولي كه بايد خرج خودت و خانوادت كني هيچ سودي نداره
ولي يهو ممنوع كردن يكم عجيبه
احتمالا دستاي پشت پرده باز نقشه هايي دارن
مثل قضيه ايفون
ناشناس: 1395/8/1013:33:53،
16
11
اینایی که چنین قوانینی رو میذارن چی پیش خودشون فکر کردند؟ عمده درآمد دکه دار از فروش سیکار و بیسکوییت و آب میوه و کیک و کلوچه و آدامسه نکنه فکر کردند مردم پول بی زبونشون رو میدن برای این روزنامه ها و مجلات صد من یک غاز شما؟!
محمدرضا: 1395/8/1021:19:09،
7
14
خدا پدر این دکه دارها را بیامرزه بخصوص توی تابستون آب معدنیشون از مال مغازه دارها خنک تره. درباره سیگار هم خیلی سودش براشون خوبه، معلومه اعتراض می کنن. طرف میره سیگار پاکستانی با برند آمریکایی میاره به اسم اصل می فروشه و ده ها برابر سود میکنه. هیچ با خودتون فکر کردین چرا سیگار دکه می خرین با سیگار مغازه های درست و حسابی کیفیتش فرق داره و وقتی همون برند را توی خارج کشور میکشین حسرت می خورید چرا اینها با این کیفیت ایران نیست؟!!! هستا، منتها مثل همه چی که نظارتی روش نیست سیگار هم جای مانور زیادی داره و فروشنده هاش زیاد میگرن توو خاکی!
اسلام1111: 1395/8/1008:53:23،
31
6
عزيزان اعتراض به چي ميكنيد؟كي بررسي ميكنه؟ببينيدآقازاده ها خيلي راحت واردميكنن وتوليدميكنن.بعدميان پخش ميكنن توبازارومجددايناميرسه دست خودشون وبازپخش ميكنن توبازار.
وگرنه اگه قانون قانونگذارشرف داشت ازپايه ريشه كن ميكرد
شاکر: 1395/8/1008:54:35،
28
14
اصلا معروفن به دکه سیگار فروشی. چی بفروشن پ
م.ط: 1395/8/1009:09:15،
17
15
همه میدونن امتیاز این دکه ها برای چه اشخاصی است
من خودم از این دکه ها سیگار میخرم و میدونم زور این ارگان های ذکر شده به این قشر از جامعه که دکه دارن و خیلیاشون واردات سیگار دستشونه نمیرسه
وحید ص: 1395/8/1011:03:39،
18
9
امتیاز معلومه مال کیه.
اما اونا دکه را به یه نفر دیگه یا فروختن و یا اجاره دادن و دکه ها هم بیش از 90درصد فروش و درآمدشون از سیگاره که اگر سیگار تعطیل بشه دکه دو زار هم نمی ارزه.
فرشید: 1395/8/1009:10:40،
13
23
یه تصمیم درست هم که گرفته میشه اعتراض میکنند
siya: 1395/8/1009:51:40،
10
18
جون ننتون اینو مثل مواد مخدر ممنوع کنین من روزی 5 نخ میکشم چندین بار سعی کردم ترک کنم نشد احساس میکنم بدنم داره داغون میشه ولی اگه کلا پیدا نشه دیگه نمیتونم بکشم از شر لعنتیش راحت میشم روحمو داغون کرده این لعنتی
ناشناس: 1395/8/1013:35:15،
7
8
مثلا الان مواد مخدر ممنوعه اعتیاد جمع شده؟
amin: 1395/8/1013:35:43،
11
9
سینا جان عزیزم شما خودت اراده کن بزارن جلو دستت خودت نمیکشی
من نزدیک 2 سال بود میکشیدم روزی 3 4 نخ یا بیشتر
الان مدت 17 روزه بطور کامل و یهویی گذاشتمش کنار هیچ مشکل و وسوسه و نا توانی هم ندارم که هیچ نفس و صدامم باز شده و بو و مزه رو بهتر تشخیص میدم
از محیطی که دود سیگار هست دوری میکنم و هوس کنم خودمو با کتاب و مطالعه و فیلم سرگرم میکنم و هوس سیگار از سرم میره
الان حس میکنم جوون تر شدم
شمام خودت اراده کن منتظر نباش ممنوع بشه تا ترک کنی
هیچوقت ممنوع نمیشه توام نمیتونی ترک کنی تا وقتی خودت بخوای
amin: 1395/8/1021:17:40،
6
11
من به بو توتن سیگار خام معتاد شدم، البته تو عمرم یه نخم نکشیدم اما توتون نم لامصب خیلی بو خوبی میده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار