کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کفگیر همیشه ته دیگ دولت‌ها

کدخبر:۲۹۵۹۶دوشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۳:۴۷۱۰۸۴ بازدید

کسری بودجه ماجرای تکراری هر ساله دولت‌هاست؛ تفاوتی نمی‌کند دولتی مثل کابینه احمدی‌نژاد درآمد افسانه‌ای 600 میلیارد دلاری را تجربه كند یا دولتی ...
کفگیر همیشه ته دیگ دولت‌ها

شهروند| کسری بودجه ماجرای تکراری هر ساله دولت‌هاست؛ تفاوتی نمی‌کند دولتی مثل کابینه احمدی‌نژاد درآمد افسانه‌ای 600 میلیارد دلاری را تجربه كند یا دولتی مثل کابینه حسن روحانی بدشانسی آورد و با سقوط کم‌سابقه قیمت‌ها در بازار نفت مواجه شود. در هر صورت کسری بودجه خبری است که هر سال در رسانه‌های ایران تکرار می‌شود.

دیروز اسماعیل جلیلی، مشاور معاون رئیس‌جمهوری به مهر اعلام کرد كه 25.6 درصد از درآمدهای بودجه در ٤ ماه نخست امسال محقق نشده است و به این ترتیب حدس زده می‌شود تراز عملیاتی دولت با کسری ۲۲هزار و ۳۵۰میلیارد تومانی همراه باشد. او تأکید کرده است این موضوع ربط چندانی به سقوط قیمت نفت ندارد و بیشتر ناشی از بدنه عریض و طویل دولت است و دولت بدون خانه‌تکانی و ایجاد شفافیت در بودجه نمی‌تواند از پس تکرار هر ساله کسری بودجه برآید. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که سعید لیلاز، کارشناس اقتصادی نزدیک به بدنه دولت نیز در گفت‌وگو با ایلنا، از افزایش هزینه‌های دولت انتقاد کرده و گفته است رشد هزینه‌های جاری دولت بیش از درآمدهای آن بوده و ۲۴‌درصد رشد داشته است. او تأکید کرده است كه افزایش دستمزد کارکنان دولت در‌ سال ٩٥ تنها ۱۲‌درصد بوده و در صورتی که دولت همه هزینه‌ها را ثابت نگه می‌داشت و بقیه هزینه‌ها را پوشش می‌داد، هزینه‌های جاری باید تنها ۱۰‌درصد رشد می‌کرد.

رشد هزینه‌های جاری و آب رفتن اعتبارات عمرانی در کنار کسری بودجه و محقق‌نشدن درآمدهای پیش‌بینی شده مشکل مزمن دولت‌های ایرانی است. «حمیدرضا برادران شرکاء»، اقتصاددان در گفت‌وگو با «شهروند» تنها راهکار فائق آمدن به کسری بودجه هر‌ساله را خصوصی‌سازی و سرعت دادن به واگذاری‌های دولتی می‌داند و می‌گوید: وقتی دولت کوچک و بخش خصوصی بزرگ شود، هزینه‌های جاری کاهش می‌یابد و مالیات و به‌تبع درآمد دولت بیشتر خواهد شد. ضمن این‌که دولت برای کاهش هزینه‌های جاری خود باید هزینه‌های غیرموثر و بدون بازده به نهادها و موسساتی را کم کند؛ موسساتی که کمک جدی به تحقق اهداف قانون بودجه سالانه نمی‌کنند.

آرزوها در تخمین درآمد و بودجه در نظر گرفته می‌شود

حمیدرضا برادران شرکاء با اشاره به ضرورت صحت پیش‌بینی بودجه به «شهروند» می‌گوید: بودجه حالت پیش‌بینی دارد. وقتی که پیش‌بینی انجام گرفته محقق نشود، کسری بودجه به وجود می‌آید. البته عکس این مسأله نیز ممکن است، یعنی درآمدها بیش از آنچه پیش‌بینی شده است، محقق شوند که در این حالت دولت با مازاد بودجه مواجه می‌شود، اما من به خاطر ندارم در ١٠، ٢٠‌سال گذشته دولت‌ها در هیچ دوره‌ای مازاد بودجه داشته باشند.

او ادامه می‌دهد: اگر کسری بودجه به وجود می‌آید، باید دید که کدام درآمدها محقق نشده است، چرا که دولت‌ها معمولا هزینه جدیدی را در نظر نمی‌گیرند، مگر در شرایط خاص، مانند زمانی که زلزله بیاید یا حوادث غیرقابل پیش‌بینی دیگری رخ دهد. بنابراین کسری بودجه معمولا به دلیل عدم تحقق کامل درآمدهای نفتی، مالیاتی یا درآمد حاصل از فروش اوراق مشارکت اتفاق می‌افتد. باید دید ترکیب بودجه چگونه بوده و کدام بخش از درآمدها محقق نشده است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش بی‌سابقه درآمد نفتی در دولت گذشته، تأکید می‌کند: ما در برهه‌ای که درآمدهای نفتی بالا داشتیم نیز با کسری بودجه مواجه می‌شدیم، چرا که قرار نیست همه درآمدهای نفتی وارد بودجه شود. فقط آن قسمتی از درآمدهای نفتی وارد بودجه می‌شود که مجلس در قانون بودجه تصویب کرده باشد؛ مثلا اگر ١٠٠‌میلیارد دلار درآمد نفتی داشته باشیم، بودجه می‌گوید باید ٢٠‌میلیارد دلار از این درآمد استفاده شود و دولت اجازه ندارد همه درآمدهای نفتی را در نظر بگیرد. او می‌افزاید: وقتی بودجه تنظیم می‌شود، بخشی از درآمدها بیش از حد تخمین زده می‌شوند. هزینه و درآمد در بودجه باید به صورت یکسان پیش‌بینی شود، اما پیش‌بینی خوشبینانه بودجه باعث می‌شود بخشی از درآمدها محقق نشود. دولت به خاطر کسری بودجه در اغلب سال‌ها بودجه عمرانی را به‌طور کامل پرداخت نمی‌کند، چرا که نمی‌تواند هزینه‌های جاری را کاهش دهد.

رفع کسری بودجه در گرو کوچک‌سازی دولت

این اقتصاددان ادامه می‌دهد: راه حل کسری بودجه کوچک‌سازی دولت است. دولت بزرگ است و دولت‌های بزرگ پرهزینه هستند. حقوق کارمندان بیشتر درآمد دولت را به خود اختصاص می‌دهد و دولت نیز هر ساله خود را موظف می‌بیند به اندازه تورم یا کمی کمتر درآمد کارمندان خود را افزایش دهد. راه‌حل اساسی کوچک‌سازی دولت است.
برادران شرکاء تأکید می‌کند: یکی از اقدامات در این مسیر می‌تواند واگذاری تصدی‌گری‌ها به بخش خصوصی و تعاونی باشد. تصدی‌گری‌ها را واگذار کنند و وظایف حاکمیتی را خود انجام دهند، همان کاری که دولت‌ها در تمام جهان انجام می‌دهند؛ در غیر این‌صورت دولت هرساله بزرگ و بزرگتر می‌شود.

با اوراق هر سال بدهی‌ها را به آینده موکول می‌کنیم

این اقتصاددان با اشاره به ضرورت اصلاح روش‌های تأمین درآمد دولت به «شهروند» توضیح می‌دهد: بحث درآمدها و هزینه‌ها پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. اگر درآمد نفتی را صرف بودجه کنیم، اجحاف به نسل‌های آینده است. اگر به سمت مالیات‌ها حرکت کنیم، مانند بقیه کشورها، باید سیستمی طراحی شود که مالیات‌ها را با کارایی بالا جمع کند. سازمان مالیات‌ها باید از اختیارات خاص قانونی برخوردار شود.

او ادامه می‌دهد: بخش بعدی اوراق مشارکت و خزانه است. این اوراق در حقیقت انتقال بدهی جاری دولت به آینده است. دولت در آینده می‌بایست هم اصل قیمت و هم سود آن را به مردم خریدار این اوراق پرداخت کند. این هزینه باید از مازاد بودجه تأمین شود، اما ما مازاد بودجه نداریم، بنابراین مجبور می‌شویم هر ‌سال اوراق بیشتری چاپ کنیم تا از پس تأمین مالی کسری بودجه برآییم.

این اقتصاددان همچنین می‌گوید: با تمام این اوصاف تنها راه حل، کوچک‌سازی دولت و رشد و شکوفایی اقتصادی است که به خودی خود به افزایش درآمدهای مالیاتی می‌انجامد.

شرکاء با تأکید بر ضرورت افزایش سرعت واگذاری‌ها می‌گوید: باید ببینیم واگذاری با چه سرعتی انجام گرفته است. دولت باید زمینه کسب و کار بخش خصوصی را قانونمند کند، زمینه سوءاستفاده آنها را از بین ببرد و کاری کند که بخش خصوصی احساس امنیت داشته باشد. وقتی دولت کوچک و بخش خصوصی بزرگ شود، هم هزینه‌های جاری کاهش می‌یابد و هم مالیات و به‌تبع درآمد بیشتری در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

کسری بودجه-دولت

بلیط هواپیمادیدگاه ها

طاقزاده : 1395/8/1001:56:42،
23
19
دولت کوچک نمیشه ودر عوض آن سفره ودارایی وتوانایی عقلی وامیدمردم ازبین خواهد رفت. ضمنا برای فهم بدیهیات عمله نمیگیرند، بلکه برای غامض امور کارشناس وعمله میگیرند.
تامساله پول ومنشا آن حل نشود همه چیز همینطور است.
نیما: 1395/8/1009:24:57،
31
23
چند سال پیش ژاپنی ها گفتند با درآمد خوزستان به تنها می شه کل ایران رو اداره کرد

ولی....
پدر پسر شجاع: 1395/8/1005:01:36،
54
22
سال 84 که دولت افتاد دست آن آقای نزدیک النظر
کسری بودجه دولت 7 هزار میلیارد تومان بوده یعنی کمترین میزان کسری بودجه
و سال 92 که دولت را پس داد آن آقای نزدیک النظر
کسری بودجه 53 هزار میلیارد تومان بوده یعنی بیشترین میزان کسری بودجه

تو این مملکت همیشه باید افسوس گذشته بهتر را بخوریم
وقتی یک نفر بی هیچ صلاحیتی برای کل کشور تصمیم بگیره، نتیجه اش این میشه
پسر شجاع: 1395/8/1011:33:56،
14
30
پدرم نباید یک سال را قضاوت کنی و مبنای قرار دهی بلکه باید میانگین دوره را مقایسه کنی و نسبت کسری را به کل بودجه در 8 سال بررسی شود تا نتیجه گیری درستی کنی. با روش شما با ید دولت روحانی رفوزه باشد چون شروع کارش و در اولین سالی که بودجه را خودش تهیه کرده یعنی سال 93 کسری بودجه 12 هزار بود و ظرف فقط یک سال و در سال 94 شد 50 هزار یعنی بیش از 4 برابر. ضمنا در دوره قبل هر دلار با قیمت هزار تومان در بودجه لحاظ میشد اما در دولت روحانی خود دولت دلار را در بازار 3000 میفروشد و درآمدش از محل فروش دلار بیشتر شده است.
قابل توجه سایت ایرانجیب برای ارایه تحلیلهای قوی تر
علی: 1395/8/1007:08:20،
28
21
هیچوقت واقعیتهای جامعه دیده نمیشه، متاسفانه اگر هم خصوصی سازی بشه و بدنه دولت باکاهش کارمندان کوچک شود، شرکتهای پیمانکاری که همه شان معلوم الحال هستند،چند برابر حقوق یه کارمند رسمی از دولت میگیرند ،مبلغ کمی به کارمند بیچاره داده ،بقیه را بالا میکشند،بنظر من ساختار اقتصادی ایران را باید بکوبند و قوانین تصحیح شده همراه با افراد جدید بگذارند.
فرهنگ: 1395/8/1009:50:35،
20
23
آخه با این همه اختلاص و چپاول مگه پولی تو دیگ دولت باقی میمونه که خرج مملکت و مردم بشه .
ایرانی: 1395/8/1013:21:04،
14
19
خدا نکند که گدا معتبر گردد وگرنه از خدا بی خبر گردد. با این همه گدای معتبر به دوران رسیده تا چندی دیگر از دیگ هم خبری نیست.
محمد: 1395/8/1014:11:55،
15
22
فساد اقتصادی نه فقط تو دستگاه های دولتی بلکه تو جامعه نباشه فک کنم گردشگرهای سارسر دنیا میوفتن به پای ایرانی ها چون دگ اونوقت ایران بهشت میشه.مشکل اساسی ایران همینه.
حرف حساب: 1395/8/1020:56:53،
14
18
همچی واضحه
دولت باید کوچیک بشه و مدیران کاردان(از لحاظ علمی و تجربه) تا با کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری بتونند اقتصاد مملکت رو به به سمت رشد ببرند
دومین چیز در هنگام تعیین بودجه از فکر و دلیل و منطق استفاده کنند و بجای ارزو پردازی و گفتن اینکه مثلا فلان هزار میلیارد تومن به فلان چیز اختصاص دادیم که فردا روز 1 درصدش هم اتفاق نمیفته و فقط جنبه تبلیغات و دهن پرکنی داره بیخیال شند
و نکته اخر اعتماد سازی بین دولت و ملت که مردم ببینند اگ دولت پولی ازشون میگیره چندبرابرش رو بهشون برمیگردونه با افزایش رفاه و خدمات شهری
خیلی سخت نیست فقط متاسفانه ....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما