کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رهن ملک شرط پرداخت وام بانکی شد

کدخبر:۲۹۵۶۷یکشنبه، ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸:۴۷۲۵۵۱ بازدید

درحالی بانک مرکزی بارها از بانک‌ها خواسته تا شرایط ضمانت و وثایق وام های بانکی را تسهیل کنند که شعب کماکان تصمیم گیرنده نهایی ...

درحالی بانک مرکزی بارها از بانک‌ها خواسته تا شرایط ضمانت و وثایق وام های بانکی را تسهیل کنند که شعب کماکان تصمیم گیرنده نهایی پرداخت تسهیلات هستند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از تسنیم، با آغاز توزیع کارت‌های اعتباری از ابتدای مهر ماه بازار پرداخت وام های بانکی از رونق افتاد و بانکی‌ها به متقاضیان دریافت تسهیلات پیشنهاد می کنند که از این کارت‌ها استفاده کنند.

ولی در این میان برخی از شعب با تعیین شرایط عجیب برای ضمانت و وثایق وام های بانکی کار را برای مردمی که متقاضی دریافت تسهیلات هستند، سخت کرده است.

یکی از بانک های اصل چهل و چهاری که مشتریان زیادی هم دارد به متقاضیان دریافت تسهیلات می گوید این بانک از 10 تا 40 میلیون تومان وام می دهد آنهم با سود 21 درصد.

ولی شرط پرداخت تسهیلات در این بانک نیمه خصوصی مهم است، این بانک به متقاضیان دریافت تسهیلات 10 تا 40 میلیون تومانی اعلام کرده که برای دریافت این تسهیلات حتماً باید سند ملکی بعنوان وثیقه معتبر در رهن بانک بگذارند.

مراجعه خبرنگار تسنیم به شعب نظام بانکی حکایت از آن دارد که همچنان این شعب هستند که تصمیم می گیرند چه وثیقه یا ضامنی برای پرداخت تسهیلات معتبر است؛ نمونه بارز حکمفرما بودن این روال جایی است که شعب به متقاضیان دریافت تسهیلات اعلام می کنند برای دریافت وام حتما باید دو کارمند رسمی دولت را بعنوان ضامن به بانک معرفی کنند.

این وضعیت درحالی در بانک های دولتی و خصوصی پایدار است که بانک مرکزی بارها اعلام کرده برای دریافت وام از شبکه بانکی لزومی ندارد که حتما ضامن‌ها، کارمند رسمی باشند.

بانک مرکزی پیرو بخشنامه شماره 125493/90 مورخ 30/5/1390 درخصوص عدم اخذ گواهی کسر از حقوق از ضامنین، به کلیه بانک های دولتی، غیردولتی، شرکت دولتی پست بانک و موسسه اعتباری توسعه اعلام کرد: "برخی از شعب بانکها در هنگام اعطای انواع تسهیلات قرض الحسنه، خرید کالا و خودرو از متقاضیان درخواست معرفی ضامن کارمند رسمی و ارائه گواهی کسراز حقوق و یا ضمانت اشخاصی را می‌نمایند که در شعبه دارای حساب جاری باشند.

نظر به اینکه اخذ گواهی یاد شده و همچنین تعهد کارمندان رسمی دولت به عنوان ضمانت بازپرداخت تسهیلات، مشکلات عدیده‌ای را برای تسهیلات گیرندگان به وجود می‌آورد و بعضا معرفی ضامن دارای حساب در شعبه اعطاکننده تسهیلات برای آنان امکانپذیر نمی‌باشد، از اینرو ترتیبی اتخاذ شود که جهت پوشش تسهیلات یادشده، با استفاده ترکیبی از وثایق قابل قبول (ضمانت دو نفر کسبه یا ترکیبی از کارمند و کسبه و ... ) به گونه‌ای اقدام شود که ضمن حفظ حقوق آن بانک، ارائه پوشش و ضمانت برای استفاده‌کنندگان از تسهیلات میسر شود".

همچنین باید متذکر شد، درحالی که بانک‌های دولتی و خصوصی برای پرداخت تسهیلات خرد خود بر دریافت ضمانت کارمندان رسمی اصرار دارند، به این نکته توجه نمی کنند که یک میلیون و 452 هزار کارمند رسمی کشور چگونه مییتوانند جوابگوی تقاضای حداقل 40 میلیون نفر از جمعیت 80 میلیونی کشور باشند؟!

در صورتی که حتی نیمی از جمعیت کشور برای رفع حوایج خود نیازمند تسهیلات خرد بانکی باشند جمعیت حدود 8.5 میلیون نفری کارمندان رسمی به واقع یک محدودیت حل نشدنی است.

یکی از متقاضیان دریافت تسهیلات از یک بانک نیمه خصوصی هنگامی که مسئول اعتبارات از الزام معرفی دو ضامن کارمند رسمی دولت برای دریافت وام 10 میلیونی سخن می گفت به وی تأکید کرد: در شرایطی که دولت دیگر کارمندان خود را رسمی نمی کند چطور از من می خواهید ضامن کارمند رسمی پیدا کنم؟ شما در جریان نیستید که دیگر نمی شود ضامن کارمند رسمی پیدا کرد؟

هفت خوان بانک ها برای پرداخت تسهیلات به مشتریان خود سالهاست که کار را برای مردم سخت کرده و همین امر موجب شده تا بر مشکلات اقتصادی مردم افزوده شود. جالب اینجاست که بانک ها درحالی پرداخت تسهیلات خرد را سخت‌تر از قبل کرده اند که سودهای بالایی از تسهیلات گیرندگان دریافت می کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ناشناس: 1395/8/914:30:15،
21
35
در این رکود مسکن این بهترین راهه برای آب کردن آپارتمانهایی که بساز بفروش ها یا هرکسی که میخواد خونه بفروشه و رو دستش مونده،میری وام بالا یعنی تا بالاترین حدی که اعتبار ملکت اجازه میده از بانک میگیری و آپارتمانت رو در رهن بانک میذاری بعد نه اصل پول رو به بانک میدی و نه سودش رو بانک بعد از سه چعار سال انتظار راهی نداره جز اینکه خونت رو با رای دادگاه بفروشه و پولش رو برداره بقیه پول هم میاد تو جیب خودت کلا با اون وامی که از بانک گرفتی و محاسبه سودش و باقیمانده قیمت خونه کاملا میارزه!
همکار: 1395/8/915:34:14،
23
25
تازه با این شرایط اقساط رو پس نمیدن وای بروزی که شرایط تسهیل بشه!!
در ثانی مگه بانک موسسه انتفلعی نیس به کی چه مربوطه ، اگه شرایط ندارن نگیرن ، بعدا هم میگن مطالبات رفته بالا
امین: 1395/8/917:00:43،
20
22
جناب همکار که بعدا بنام ایوب و یه نفر دیگه هم نظر دادی.اگر می تونستم هزارتا منفی بهت می دادم.آخه چقدر بانکها و کارمنداشون باید زور بگن و ظلم بکنن ؟
کسی نگفته مردم قسط پرداخت نکنن، حرف سر نوع وثیقه و سختگیریه،حساب یارانه مثلا می تونه وثیقه باشه یا ضامن بازاری یا خیلی چیزای دیگه،نه سند ملک که اگرم داشته باشیم باید یک عالمه پول به ثبت و شهرداری بدیم تا بشه سند رو وثیقه گذاشت.کلا کاری می کنید و اینقد به مردم سخت می گیرید که مردم کلا وام نگیرن اما بانکها به کارمندا و فامیلها و زن و بچه و... تا می تونن وام با شرایط راحت و سود پایین بدن.
محمدخان: 1395/8/918:48:24،
14
21
آقای جناب امیین فرمودند کسر از حساب یارانه . هیچ دولتی متعهد بر پرداخت مادام العمر یادانه نشده است . این مردم پاش برسه وثیقه ملکی رو هم از دوست میگیرند و خیانت می کنند و باعث سکته و مرگ دوست فداکار خود نیز می شوند . شما نشنیدی اما ما دیدیم .
محمد: 1395/8/914:39:46،
30
29
پ نه پ؛بدون ضامن،بدون اعتبار ۳۰،۴۰ میلیون پول زبون بسته رو جرینگی بدن دست مردم؟
چه توقعاتی دارین
ایوب: 1395/8/915:34:48،
25
26
تازه با این شرایط اقساط رو پس نمیدن وای بروزی که شرایط تسهیل بشه!!
در ثانی مگه بانک موسسه انتفلعی نیس به کی چه مربوطه ، اگه شرایط ندارن نگیرن ، بعدا هم میگن مطالبات رفته بالا!!
رییس بانک ملی از تبریز : 1395/8/917:02:09،
24
37
دوستان ، از بانک که ارث پدرتون رو طلب ندارید که !
شرایطش همینه
دوست ندارید نیایید برای گرفتن وام
بانک برای کسی نامه ی فدایت شوم ننوشته
خوش گلدیز

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار