کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قیمت دلار در بازار اصلاح شد

کدخبر:۲۹۴۲۱پنجشنبه، ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۰:۵۰:۴۳۲۲۸۹ بازدید

در پنجمین روز هفته، شاخص بازار ارز از سقف 9 ماهه پایین آمد، ولی سکه تمام بهار آزادی به روند افزایشی خود ادامه داد. دلار که روز سه‌شنبه قله ...

در پنجمین روز هفته، شاخص بازار ارز از سقف 9 ماهه پایین آمد، ولی سکه تمام بهار آزادی به روند افزایشی خود ادامه داد. دلار که روز سه‌شنبه قله 9 ماهه را با رسیدن به قیمت 3620 تومان فتح کرده بود، روز چهارشنبه 5 تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 3615 تومان رسید. به گفته فعالان، افت نرخ حواله درهم به زیر محدوده 990 تومان یکی از عواملی بود که زمینه ساز افت شاخص ارزی شد. با این حال، اکثر معامله‌گران افت روز چهارشنبه را ناشی از اصلاح روند دانستند.

به گفته این گروه، شماری از معامله‌گران در ساعات انتهایی روز سه‌شنبه احساس کردند که قیمت به سقف خود رسیده است، در نتیجه تصمیم گرفتند در موقعیت فروش قرار بگیرند. به این ترتیب، در ابتدای روز چهارشنبه قیمت دلار از سقفی که در برابر افزایش بیشتر در آن مقاومت شده بود، پایین آمد تا معامله‌گران در نقطه جدید قیمتی موقعیت فروش یا خرید خود را تنظیم کنند. در این شرایط، در ساعات انتهایی روز و پس از تعطیلی صرافی‌های بانکی، بیشتر معامله‌گران بار دیگر در موقعیت خرید قرار گرفتند و قیمت‌های بالاتری در بازار غیررسمی ثبت شد.

سکه تمام بهار آزادی که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با کمک رشد دلار در ابتدا از مرز یک‌میلیون و 100 هزار تومان عبور کرده و در ادامه به یک قدمی کانال یک میلیون و 110 هزار تومانی رسیده بود، روز چهارشنبه نیز به روند افزایشی خود ادامه داد. در پنجمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی با 3 هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و 112 هزار تومان رسید. با این حال، رشد سکه این بار متاثر از افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی بود. طلای جهانی تا ساعت 3 بعدازظهر چهارشنبه تا قیمت هزار و 274 دلار بالا رفته بود.

فشار فروش

در حالی روز سه‌شنبه بازار با تحرکات خریداران ارزی به سرعت گام‌های افزایشی را می‌پیمود، در ابتدای روز چهارشنبه تمایل معامله‌گران ارزی به فروش بسیار بالا بود. در پنجمین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت 3613 تومان آغاز کرد که کاهشی 7 تومانی نسبت به قیمت بسته‌شده روز سه‌شنبه داشت. به گفته شماری از حاضران در بازار، در ساعات انتهایی روز سه‌شنبه و پس از تعطیلی صرافی‌ها، تعدادی از معامله‌گران غیررسمی در موقعیت فروش قرار گرفتند که بخشی از آن در کاهش ابتدایی روز چهارشنبه انعکاس یافت. البته پیش از شروع بازار در ساعت معمول نیز تعداد فروشنده‌ها در بازار زیاد بود. به گفته فعالان، معامله‌گران ارزی تصور می‌کردند که روز سه‌شنبه دلار به سقف خود رسیده است، در نتیجه با توجه به اینکه احساس می‌کردند قیمت کشش رشد بیشتر را ندارد، در موقعیت فروش قرار گرفتند. با وجود این، پس از شروع کاهشی روز چهارشنبه، بازار با نوسانات بیشتری مواجه نشد. دلار در پنجمین روز هفته تا قیمت 3609 تومان پایین رفت، ولی سرانجام با نرخ 3 هزار و 615 تومان به کار خود پایان داد. این قیمت 5 تومان کمتر از روز سه‌شنبه بود. این در شرایطی بود که پس از ساعت 3 بعدازظهر پس از تعطیلی صرافی‌های بانکی قیمت کمی بالا رفت.

به گفته فعالان، یکی از عواملی که روز چهارشنبه به کاهش نوسانات بازار کمک کرد، نرخی بود که شماری از صرافی‌های بانکی برای عرضه ارز تعیین کردند. در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه در حالی که قیمت در معاملات نقدی حدود 3612 تومان بود، این صرافی‌ها با قیمت 3 هزار و 608 تومان اقدام به عرضه ارز کردند. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، چنین قیمت‌گذاری، این حس را در میان برخی معامله‌گران ارزی ایجاد کرد که بازارساز تمایلی به کاهش سریع قیمت ندارد. به این ترتیب، نوسانات روز چهارشنبه کاهش یافت و از هیجان بازار کاسته شد. برخی از کارشناسان این تاکتیک بازارساز را به فال نیک گرفته‌اند؛ یعنی در واقع سیاست‌گذار ارزی به جای مدیریت قیمت اقدام به مدیریت نوسان کرده است. کاهش نوسانات در نهایت منجر به کاهش دامنه فعالیت دلالان ارزی می‌شود و نقش این دسته در بازار کمتر خواهد شد.

فشار درهم

یکی دیگر از عواملی که در روز چهارشنبه به کاهش قیمت دلار کمک کرد، افت نرخ حواله درهم بود. نرخ حواله درهم که روز سه‌شنبه به بالای 990 تومان رسیده بود، روز چهارشنبه از این محدوده پایین آمد و در نهایت به قیمت 988 تومان رسید. بازیگران ارزی به طور سنتی انتظار دارند که جهت حرکت نرخ حواله درهم و دلار بازار داخلی یکسان باشد. در نتیجه، پایین آمدن درهم سیگنال کاهشی به بازار داخلی ارسال کرد و تعداد فروشنده‌های دلار را بالا برد. در کنار این، ارزش دلار روز چهارشنبه در مناطق مرزی نیز چندان بالا نبود تا از این سو نیز قیمت تحریک نشود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ریا کار: 1395/8/601:19:08،
83
25
با ریا کاری دلار را تا آنجا که دلخواه است بالا میبرند بعد جزی پائین می آورند بعد هم اعلام میکنند دلار ارزان شد تا کی با این روش مردم را به بازی میگیرند چطور ممکنست با این افزایش دلارو سایر خدمات بازهم شرم نمی کنند تورم را 8/5 درصد اعلام میکنند
عدالت کجاست: 1395/8/601:23:56،
60
19
کاشکی یه نفر پیدا میشد یه کم دلش برای مردمه ایران میسوخت ؟؟؟ چهار ساله همش خبره گرونی همش خبر از کم شدن قدرت خرید مردم !! واقعا تا کی فشار بی دلیل به مردم؟؟؟ مگه ما چه گناهی کردیم . بگید خوب حداقل توبه کنیم حبسشو بکشیم شما ببخشید .بلکه دست از فشار اقتصادی ور دارید ******(بابا وضمعون خرابه داغونیم بسه . )******
Payam: 1395/8/601:37:24،
35
22
به نظرتون دلار تك ترخي بشه،،چند ميشه؟؟يعني صرافي ،بأنك،و بازار يك قيمّت ميشه!؟؟
محسن: 1395/8/608:05:51،
30
25
برای یه هفته بله بعد خاوری ها میان کل پول رو میخرن از بانکها حتی به قیمت 20 تومن بالاتر که رقم بالایی میشه. بعد دلار از خزانه کم میشه. من و تو که بریم صذافی میگه کور خوندی دلار 500 تومن گرونتر از بانک مرکزی هست و چون بانک مرکزی دلار نداره بفروشه به من و تو مجبوریم بخریم.
ss: 1395/8/610:32:35،
29
20
شما هنوز معنی بازی با کلمات اینها رو نفهمیدید؟
منظور از ارز تک نرخی این نیست که دلار رو همیشه به یه نرخ ثابت بخری
بلکه منظور اینه که نرخ دلار بانکی رو برسونن به دلار ازاد و هر روز یک قیمت تو بازار و بانک باشه
حالا میتونه امروز 3600 تومن باشه ولی فردا 3500 تومن!ولی یه قیمت .این از نظر اونها یعنی ارز تک نرخی و اضافه شدن برگ زرینی دیگر بر افتخاراتشون!
آره بابا جون از خواب خرگوشی بیا بیرون
حق: 1395/8/607:02:49،
38
24
اگر دخالت آقاي سيف نبود دلار زيره سه هـزار تومان مى ماند يادتونه سيف گفت دلار به كف قيمت رسيده نمى دونم چرا سقف قيمت دلار و نميگن
عبدالله: 1395/8/610:25:26،
29
14
این روزها که دلار روزی 20 30 تومن میره بالا مثل اینکه جناب سیف تو مرخصی تشریف دارن که اظهار نظر نمیکنن
حسن: 1395/8/610:45:10،
39
25
كجان ان ساده لوح هايي كه منتظر دلار هزار تومني بودن گراني ملك هم در راه است
پاسخ: 1395/8/612:37:32،
17
26
ملک احتیاج به پول داره/پول هم در اختیار فروش نفت است/یعنی تا نفت گران نشود یا دلار که حاصل پول فروش نفت است/خانه گران نمی شود/
جوان: 1395/8/611:43:44،
25
15
سیاست شکست خورده !!!! ارزش پول ملی !!!! چه هدفی در سر سر دارید ؟؟؟
mohammad: 1395/8/612:17:56،
35
17
دولت مهرو پاکدست دلار از 900 به 3600 تومان
دولت تدبیر وامید دلار از 2800 به 3600 تومان
تحریم ها را هم برداشتن تولید نفت هم شده 4 میلیون بشکه نصف یارانه بگیر ها ار هم حذف کردن پس چرا هنوز روز به روز ارزش پولمون کم میشه ؟ چرا هر روز دارین مردم را فقیر تر میکنید ؟
حميد: 1395/8/613:59:26،
25
22
مردم هيچ ارزشى براى دولت رانت و فساد نداره
وقتى نميتونن نفت رو با اون قيمتى كه تو لايحه بودجه پيش بينى كردن بفروشن ، بجاش دلار رو گرون ميكنن كه جبران بشه
به همين راحتى مردم رو بازي ميدن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما