کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بریز و بپاش ممنوع شد!

کدخبر:۲۹۲۹۸سه شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۸:۴۷۱۷۴۹ بازدید

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری دیروز مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که براساس آن به دولتی‌ها دستور داده شده بود کمتر بریز و بپاش ...

شهروند| اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری دیروز مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که براساس آن به دولتی‌ها دستور داده شده بود کمتر بریز و بپاش کنند. ممنوعیت استخدام و افزایش حقوق یکی از بندهای این مصوبه بود و البته دستورهای دیگری نیز درباره کاهش هزینه سفرهای خارجی و ماموریت دولتی‌ها، تجهیزات و امکاناتی که استفاده می‌کنند و برگزاری سمینارها و همایش‌ها صادر شده بود.

حالا دولت ٨,٥‌ میلیون نفر کارمند و بازنشسته دارد که این افراد نزدیک به 70 درصد از بودجه کشور را می‌بلعند و سهم بسیار ناچیزی برای طرح‌های عمرانی باقی می‌گذارند. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که کابینه احمدی‌نژاد بدنه دولت را بزرگتر کرد و سهم هزینه‌های جاری را افزایش داد. براساس نخستین گزارش جلسه شورای راهبری توسعه استان تهران که در‌ سال ٩٤ برگزار شده است، دولت دهم بنا به مصوبه‌ای ٦٢٨‌هزار پست سازمانی ایجاد کرد و هر چند رئیس مجلس وقت جلوی اجرای این مصوبه را گرفت اما تعداد زیادی کارمند به بدنه دولت وارد شد. نکته جالب اینجاست که در دولت احمدی‌نژاد ٥٠٠‌هزار نفر بدون مجوز قانونی و ٦٢٨‌هزار نفر نیز بدون برگزاری آزمون و مدرک تحصیلی غیرمرتبط به استخدام دولت درآمدند.

با این حال، بدنه عریض و طویل دولت که بارها شعار کوچک‌سازی آن مطرح شده، حالا تبدیل به یکی از مهم‌ترین معضلات اداری ایران شده است. بر همین اساس اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری دیروز مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که با دستوراتی هزینه‌تراشی بیشتر دولتی‌ها را متوقف کند. بر این مبنا، هرگونه افزایش حقوق و مزایا و استخدام‌های جدید ممنوع اعلام شده است و دولت همچنین مقرراتی برای کاهش هزینه سفرهای خارجی دولتی‌ها، خودرو و تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می‌دهند، همایش‌ها و سمینارهایی که برگزار می‌کنند و... ارایه داده است.

این درحالی است که اقتصاددانان در گفت‌وگو با «شهروند» تأکید می‌کنند این مصوبه نمی‌تواند به اندازه کافی تاثیرگذار باشد و دولت اگر می‌خواهد جلوی بریز و بپاش کارمندانش را بگیرد، بهتر است اقدام ریشه‌ای‌تری انجام دهد و بخش‌های خود را به خصوصی‌ها واگذار کند اما چالش‌های سیستم اداری ایران به همین‌جا ختم نمی‌شود و گفته می‌شود خصوصی‌سازی‌های انجام شده نیز واقعی نبوده است و بنا به گفته علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد، از مجموع خصوصی‌سازی‌هایی که در تمام سال‌های گذشته انجام شده است تنها ١٣‌درصد خصوصی‌سازی‌ها واقعی بوده و بقیه بدنه دولت به دست شبه‌دولتی‌ها رسیده است.

دولتی‌ها کمتر بریز و بپاش کنند

در مصوبه ابلاغی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری خرید و اجاره هرگونه ساختمان اداری جدید، انجام استخدام‌های جدید و هرگونه افزایش در نظام پرداخت حقوق و دستمزد توسط دستگاه‌های دولتی ممنوع شده است. همچنین براساس این مصوبه خرید هرگونه خودرو برای دستگاه‌های اداری حداکثر به میزان ٥٠‌درصد منابع حاصل از فروش خودروهای مازاد یا اسقاطی مجاز است و در مواردی که اعتبار مورد نیاز قبلا در قانون بودجه ٩٥ کل کشور پیش‌بینی شده است باید حداقل ٣٠‌درصد صرفه‌جویی شود. علاوه بر این، هزینه سفر و ماموریت‌های خارجی کارکنان دولت در ٦ ماهه دوم ‌سال جاری نباید از ٣٠‌درصد عملکرد ٦ ماهه دوم ‌سال تجاوز کند. براساس بند دیگری از این ابلاغیه برگزاری هرگونه همایش و گردهمایی و نظایر آن از محل اعتبارات عمومی و اختصاصی در ٦ ماهه دوم‌ سال جاری ممنوع است و موارد استثنا پس از تأمین اطمینان بار مالی آن حداکثر به میزان ٢٠‌درصد عملکرد ٦ ماهه دوم‌ سال قبل، قابل اقدام است.

علاوه بر این مصرف اعتبارات پژوهشی صرفا براساس اولویت‌های تحقیقاتی تعیین‌شده توسط شورای علوم و تحقیقات و فناوری باید انجام شود و هزینه‌های مواد مصرفی و ملزومات اداری حداکثر به میزان ٥٠‌درصد عملکرد ٦ ماهه دوم‌ سال قبل کاهش پیدا کند. در این مصوبه درباره هزینه‌های مصرف آب، برق، سوخت، تلفن و ارتباطات نیز تأکید شده است که حداکثر به میزان ٧٠‌درصد عملکرد ٦ ماهه دوم ‌سال قبل قابل پرداخت است. در این مصوبه تأکید شده است هر گونه استخدام یا هزینه‌کرد به صورت استثنا باید با مجوز سازمان برنامه و بودجه کشور باشد.

خصوصی‌سازی واقعی بودجه را نجات می‌دهد

با این حال کارشناسان اقتصادی معتقدند كه این‌گونه اقدامات نمی‌تواند در کاهش هزینه‌های کلان بدنه عریض و طویل دولت به اندازه کافی موثر باشد. حمیدرضا برادران شرکا در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: براساس قانون برنامه چهارم، دولت باید برای حفظ قدرت خرید کارکنان به اندازه نرخ تورم هر‌ سال حقوق‌ها را افزایش دهد.

به گفته این اقتصاددان، افزایش حقوق‌ها زمانی بدون آسیب‌رساندن به بدنه دولت حاصل می‌شود که تصدی‌گری‌های دولت به بخش خصوصی واگذار شود. شرکا تأکید دارد که دولت باید امورات مهم و بزرگ مثل اجرای قانون و دفاع را برعهده بگیرد، نه این‌که خود را درگیر همه مسائل کند.

برادران شرکا ادامه می‌دهد: فعالیت‌های اقتصادی که در حال حاضر همه دولت‌ها در ایران انجام می‌دهند، باید به بخش خصوصی منتقل شود تا هم بدنه دولت کوچک شود و هم کارمندان آسیب نبینند و محدودیت استخدام و افزایش حقوق قطعا راه‌حل معضل بودجه را حل نمی‌کند.

بازگشت بازنشسته‌ها با ممنوعیت استخدام

مهدی پازوکی، اقتصاددان و استاد دانشگاه نیز به «شهروند» تأکید می‌کند که ممنوعیت استخدام‌های جدید هیچ دردی را دوا نمی‌کند که هیچ، بلکه بازنشسته‌های دولتی را دوباره احیا کرده و راه ورود هزاران کارمند کم‌سواد را به ارگان‌های دولتی باز می‌کند.  پازوکی ادامه می‌دهد: با این شیوه نه کارمندها کم و نه به کاهش هزینه‌های دولت کمکی می‌شود. شما ببینید ژاپن کشوری است که تولید ناخالص ملی‌اش ١٠ برابر ایران است و با این حال باز هم کارمندان برای ورود به دستگاه‌های دولتی از فیلترهای مختلفی رد شده و درنهایت مغزها جذب دولت می‌شوند. این اقتصاددان تأکید می‌کند: ایران اما سیستم بازنشسته‌پروری دارد.

جوان‌های بااستعداد ما نه‌تنها بیکارند بلکه هر روز هم داستان تازه‌ای گریبان‌گیرشان می‌شود. مهدی پازوکی اشکال اصلی دولت را بی‌انضباطی در اقتصاد می‌داند و تأکید می‌کند كه این میراثی است که از دولت سابق به دولت فعلی رسیده و همه چیز را دچار مشکل کرده است. این اقتصاددان ضمن کم اثر خواندن این ابلاغیه تأکید می‌کند که این تعدیل نیرو یا ممنوعیت به هیچ عنوان راه کاهش بودجه‌ها نیست و دولت چاره‌ای جز چابک‌سازی و کم‌حجم کردن بدنه خود ندارد که البته به این شرط که خصوصی‌سازی به صورت واقعی انجام شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صفا: 1395/8/405:32:17،
63
24
یعنی تاحالا آزاد بود؟
گگول: 1395/8/410:40:46،
31
20
چرا ممنوع هر چی میخواید بریز و بپاش کنید کی بکیه
محمد: 1395/8/410:52:48،
18
26
بله در شركت آب وفاضلاب روستايي زاهدان و جهاد كشاورزي 15 روز ماموريت نرفته ميگيرند.ادعا نيست واقعيت است وبپرسيد در آموزش وپرورش ماموريت رفته را هم نميتوانند پرداخت كنند.
فا: 1395/8/410:58:32،
32
22
خود معاون رییس جمهور پاداش چقدر گرفته بود ؟ اون پاداش آیا بریز و بپاش نبود ؟
کیانی: 1395/8/412:11:49،
30
25
تروخدا خواهشا " کمتر ! " بریز و بپاش کنید !یا اگه زیاد بریز و بپاش کردید خورده هاشو زود جمع کنید ! پیشنهاد میشود یک همایش 3روزه با حضور تمام مدیران دولتی سراسر کشور برای تبیین این بخشنامه - ترجیحا در خارج از کشور برای یاد گرفتن غربی های کافر از ما - تشکیل شود! دقت کنید به این بخشنامه هر کاری را ممنوع کرده اخرش گفته مگه در موارد استثنا . پس راه بازه . هرکاری میخان میکنن میگن مورد استثنائیه !
فرزاد: 1395/8/414:39:17،
21
21
دوستان بزارید خلاصه مقاله رو به زبان عامیانه واستون ترجمه کنم .
بریز و بپاش = بن خرید ، یارانه رفاهی ، اضافه کار و یا احیانا چندر غاز پاداش کارمندان رتبه پایین !!!!
بقیش رو ایشون اشاره ای نداشتن !!!!!!
ناشناس: 1395/8/406:03:12،
78
21
البته فقط حقوق کارکنان را کاهش میدهد اما مدیران همچنان از مزایای آنچنانی استفاده میکنند. تا بحال ندیدیم که مدیری اضافه کار خود را کم کند اما فشار را به پایینترین سطح کارمندان منتقل میکند.
0000: 1395/8/407:36:52،
52
24
آقامنظورشون اينه كه ازحقوق ومزاياي كارمندان بزنيد وواسه مديران مفت خور واريز كنيد.خلاصش اين بود.
کارمند بینوا: 1395/8/407:37:01،
33
20
ازفردا اضافه کاری کاکنان دولت صفر شد و........................................
فلفل: 1395/8/407:39:26،
34
29
اسحاق ، حالا كه به آخر خط رسيده ايد بريز وبپاش ها را ممنوع ميكنيد آنهم براي ادارات ، نصف بودجه ملت ومردم ايران صرف بريز وبپاشهاي شما دولتيها و اين سمينارها وهمايشهاي بي خود و بي ارزش كه پشيزي هم براي مردم ارزش ندارد بجز بخور بخور يك عده خارجي اجنوي ، حالا كه موقع رفتن و اتمام دوره دولت شماست افتاده ايد ياد بودجه وملت ايران ديگر دير شده ساكتان را ببنديد وبرويد دور بعدي انتخابات مشخص خواهد شد كه شماها چكار كرديد با اين بودجه ايران اسلامي0
تهرانی: 1395/8/408:00:10،
26
44
عدالت و رفتار حضرت علی رو دنبال کنید و در مورد بیت المال رفتار مشابه
داشته باشید تا تمام بریز و بپاش ها رفع
شود
محمد: 1395/8/408:50:03،
30
15
جلوي استخدام جوانان تحصيلكرده و با استعداد رو ميگيرن
و بعد مديران فرتوت و بي سواد و بازنشسته رو مجددا ميارن سركار !!!!!؟؟؟
بعضي از مديران تا نميرن جاشون رو خالي نميكنند.
حسین: 1395/8/408:50:50،
23
26
راه حل درست این بود که در هر اداره و ارگانی یک تحقیقات شود که نیروی کار چقدر راندمان کاری دارند. در هر کجا که نیروی اضافی هست به جاهایی که نیرو کم هست منتقل کنند. ممکن است یک اداره ای واقعا کمبود نیرو داشته باشد . عدم استخدام حدید و یا تامین نیرو می تواند مشکلات درست کند
گاگول: 1395/8/409:22:31،
24
19
منم باور كردم!!!

بريز و بپاش هميشگيه و به دنبالش اختلاس و ....

مچكريم
حمید: 1395/8/409:28:33،
25
27
ایران اما سیستم بازنشسته‌پروری دارد.
از کرامات شیخ ما این است
شیره را خورده گوید شیرین است
کارمند: 1395/8/410:04:12،
27
24
تو شرکت ما بازنشسته هایی که 8 سال قبل در سال 87 با هزار ترفند و پارتی بازی از بازنشستگی پیش از موعد استفاده کردند و 5 سال هم گرفتند و رفتند حالا بعداز 8 سال برگشتن و جای جوانان تحصیل کرده تازه نفس را گرفته اند و هفته ای دو الی سه روز کار می کنند و حقوق می گیرند که هم حقوق بازنشستگی می گیرند و هم حقوق ماهیانه . و از طرف دیگر کارمندانی هستند که یک روز از بازنشستگی اشان نگذشته می بینیم که در همان پست قبلی در سازمان خودشان و یا در پستهای دیگر در وزارت خانه ها و موسسات دولتی دیگر و شروع بکار کرده اند . از یک طرف می گویند اولا کار بازنشستگان ممنون می باشد و دوما" اگر سازمان تامین اجتماعی متوجه بشوند بازنشستگان کار می کنند حقوق بازنشستگی آنها قطع می شود و از طرف دیگر آنها را استخدام می کنند و دوره سی ساله ء بعدی آنها شروع می شود. ما که نفهمیدیم لطفا اگر شما فهمیدید برای ما توضیح بدهید.
حسین: 1395/8/410:36:30،
27
14
دیدی گفتم ایران جیب رفتی تو کار مطالب طنز .آخه قربان تو بوشوم این جوکارو از کجا میاری مردیم از خنده .بازم از این جوکا بنویس .عزیزمی
علی: 1395/8/412:25:14،
27
20
قانون در این مملکت فقط برای افراد عادی اجرا میشه،آقازاده ها،مدیران،روسا و هر کس به نحوی پارتی دارد،از اجرای قانون معاف است.
محمد: 1395/8/422:21:41،
20
23
مقاله سراسر توهينه به بازنشستگان عزيز
"بازنشستگان بودجه دولت را مي بلعند"
"بكارگيري بازنشستگان كم سواد"
...
من خودم جرانم و جوياي كار با تحصيلات فوق ليسانس اما درست نيست افرادي كه زماني كه سركار بودند و جان و سلامتي داده اند تا عصاي دست دولت باشند اينگونه خطاب شوند كه انگار حقوقي كه بعد از ٣٠ سال ميگيرند صدقه سري است يا اينكه كم سوادند يعني ٤ سال سابقه تحصيل دانشگاه ندارند اما ٣٠ سال تجربه مرتبط شغلي دارند

بحث بنده بكارگيري بازنشستگان نيست منظورم توهيني است كه به اين عزيزان امثال پدر من ميشه كه جوانان امروز رو با اين مشقت و به بهاي جواني خود تحويل اجتماع داده و چرخ مملكت رو گردوندن
اميدوارم عزيزان عذرخواهي كنن از اين الفاظ ناروا به بازنشستگان عزيز كه در همان ژاپن هم بشدتتتتت تكريم ميشوند
محمد: 1395/8/522:39:02،
11
21
تبصره های 2 و1 قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان خود قانون رو نقض میکنه، ومجوز ورود دوباره بازنشسته به کار با یک سوم ساعت کار رو میده،
این قانون چه قانونی بود خدایی
h: 1395/8/609:37:24،
21
24
متاسفانه پولهای باد آورده این مملکت حساب و کتابی ندارد و فقط در حال بریز و بپاش است و به جای اینکه به اقتصاد بیمار- معضل بیکاری و اشتغال- معضل تعطیلی کارخانجات و رفع مشکلات صنایع تولیدی- رفاه مردم و بیمه و درمان و زیر ساختهای عمرانی کمک نماید به صورت صعودی شاهد افزایش ریخت و پاشها هستیم.
حال آنکه هم پولهای باد آورده نفت و گاز و پتروشیمی و هم جمع کنید مالیات و عوارض و سایر درآمدهای معادن و.... رو هم بزارین روش. این مملکت اگر دست نا مسلمانان بود الان به بهشت تبدیل شده بود حال آنکه ما..... واقعا از این همه حیف و میل و ظلم به فقرا دلم می سوزه... یعنی تا کی میخواد مملکت اینطوری اداره بشه؟؟؟تا کی؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما