کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تقلب رفاه کارت!

کدخبر:۲۸۶۲۲یکشنبه، ۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۸:۴۷۲۴۶۹ بازدید

قطع یارانه، این روزها دستاویز کلاهبرداری پیچیده و هوشمندانه‌ای در سطح شهر تهران شده است. گروهی که ادعا می‌کنند از سازمان خیالی ...
تقلب رفاه کارت!

شهروند| قطع یارانه، این روزها دستاویز کلاهبرداری پیچیده و هوشمندانه‌ای در سطح شهر تهران شده است. گروهی که ادعا می‌کنند از سازمان خیالی رفاه و تأمین اجتماعی تماس گرفته  ومی‌گویند اگر «رفاه کارت» 190 هزار تومانی آنها را خریداری نکنید، احتمال قطع یارانه‌تان وجود دارد. آنها از تمامی واژه‌های آشنایی که بارها و بارها دراخبار اقتصادی رسانه‌ها اعلام شده است، نهایت سوءاستفاده را می‌کنند و مخاطب را به تردید و اشتباه می‌اندازند.

صدور «رفاه کارت» و استفاده از تسهیلات آن تنها با پرداخت 190 هزارتومان، شیوه تازه این کلاهبرداری تلفنی است. «با دریافت رفاه کارت تا سقف ٣٠‌میلیون تومان از تسهیلات مختلف رفاهی، اجتماعی، درمانی به مدت یک‌سال استفاده کنید». متن مکالمه تلفنی‌ کوتاهی است که ادعا می‌شود از «سازمان رفاه و تأمین‌اجتماعی» به یارانه‌بگیران مخابره می‌شود. شروع مکالمات آنها هم معمولا با دوجمله‌ای است که یارانه‌بگیران علاقه‌مند به شنیدن‌شان نیستند. «یارانه‌ شما قطع شده است» یا «درحال قطع شدن است». پس از این دوجمله آنها پیشنهاد کلاهبردارانه خود را با شما درمیان گذاشته و می‌گویند، با پرداخت 190 هزارتومان برایتان «رفاه کارت» صادر می‌کنیم که جبران‌کننده یارانه قطع‌شده افراد است. این درحالی است که احمد میدری معاون وزیر کار به «شهروند» می‌گوید، وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی به هیچ عنوان کارتی با عنوان رفاه کارت نداشته و برای صدور هیچ نوع کارت خریدی هم کارمزد دریافت نمی‌کند. به نظر می‌رسد رفاه کارت‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه که به صورت هدیه به پرسنل ارگان‌های مختلف داده می‌شود، دستاویز اصلی این گروه برای کلاهبرداری شده است. امروز چند و چون این کلاهبرداری تازه را بررسی کرده‌ایم.

داستان از چه قرار است؟

یک تماس ناشناس و وسوسه‌کننده از سازمانی به نام رفاه! پشت خط خانمی است که می‌گوید، سازمان رفاه تسهیلات ویژه‌ای برای سرپرستان خانواری که از دریافت یارانه محروم شده‌اند، درنظر دارد از خدمات‌درمانی بیمه با سقف ٧٠درصد تخفیف گرفته تا ارایه انواع تسهیلات خرید قسطی لوازم خانگی و تخفیف‌های ٥٠‌درصدی باشگا‌ه‌های ورزشی، استخرها و مراکز مختلف توریستی. وعده و وعیدهای اپراتور تمامی ندارد؛ ارایه بیمه تکمیلی درکنار رایگان بودن کلیه ویزیت‌های پزشک‌‌های عمومی، استفاده از بیمه شخص ثالث تا یک‌سال و بن خرید کالا از فروشگاه‌های زنجیره‌ای با ٥٠‌درصد تخفیف از دیگر تسهیلاتی است که درصورت تهیه رفاه کارت مشمول حال‌ متقاضی می‌شود.  اپراتور سازمان عجیب رفاه! تأکید می‌کند؛ البته افراد می‌توانند تا سقف ٣٠‌میلیون تومان از این تسهیلات استفاده کنند تا  موضوع را منطقی‌تر جلوه دهند.  این اپراتور پایگاه اینترنتی refah.ir، را سایت سازمان رفاه معرفی کرده و چهارراه‌ خاقانی، ایستگاه ابوریحان را به‌عنوان آدرس این سازمان اعلام می‌کند.

 البته ادعای جالبی هم دارد که می‌گوید: اگر به این تخفیف‌ها نیاز ندارید، احتمال قطع‌شدن یارانه شما وجود دارد! و ادامه می‌دهد، اگر هم یارانه‌تان قطع شده، این سازمان تلاش می‌کند با ایجاد این تسهیلات جبران مافات کرده و امکانات رفاهی ویژه‌ای دراختیار این خانواده‌ها قرار دهد . وقتی از او نحوه دریافت رفاه کارت را می‌پرسم، پاسخ می‌دهد: پیک سازمان مدارک و دفترچه‌های تخفیف و رفاه کارت را به آدرس مشتری می‌آورد و درصورت تأیید او، ١٩٠‌هزارتومان برای حق صدور، در محل از مشتری دریافت می‌کند.

وزارت کار «رفاه کارت» ندارد

ایجاد ابهام یکی از بهترین شگردهای کلاهبرداری است. معاون رفاه وزیر کار به «شهروند» می‌گوید: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چیزی به نام «رفاه کارت» صادر نمی‌کند.
احمد میدری تأکید می‌کند: این مسأله صددرصد کلاهبرداری است و تنها کارت رفاهی که توسط این وزارتخانه دراختیار مردم قرار گرفته، «کارا کارت» است که صرفا از طریق بانک رفاه و بعد از طی کردن مراحل قانونی برای بازنشستگان صادر می‌شود. کارتی که با آن امکان خرید کالا به صورت قسطی فراهم شده است و هیچ بانکی برای اعطای آن به بازنشستگان به در منازل افراد مراجعه نمی‌کند. به گفته میدری بابت صدور کارا کارت هم هیچ مبلغی از مردم گرفته نمی‌شود. معاون رفاه وزیر کار از مردم خواست که به راحتی در دام نیفتند و آگاه باشند که درصورت ارایه هرگونه خدمات رفاهی توسط وزارتخانه برای مردم، بارها و بارها از طریق رسانه‌های ملی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

رفاه کارت فروشگاه رفاه چیست؟

بازی با کلماتِ «سازمان»، «رفاه»، «کارت» و «تسهیلات» شگرد این کلاهبرداران تازه است. استفاده از واژه‌های آشنایی که بارها و بارها در رسانه‌های عمومی اعلام شده و مخاطب به واسطه تکرار در رسانه‌ها با آن واژه‌ها آشنایی دارد، ترفند تازه این کلاهبرداران است. از «کارا کارت» بانک رفاه که بگذریم «رفاه کارت» نام یک کارت اعتباری الکترونیکی است که به صورت با نام و بی‌نام، فقط و فقط برای خرید از فروشگا‌ه‌های زنجیره‌ای رفاه صادر می‌شود. کارشناس فروش فروشگاه‌های رفاه به «شهروند» می‌گوید: رفاه‌کارت‌های ما درواقع نوعی کارت هدیه است که سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف برای هدیه دادن به پرسنل خود در تعداد بالا تهیه می‌کنند و هیچ ارگانی برای فروش آن به مردم اقدام نمی‌کند. او تأکید می‌کند: ارگان‌ها رفاه‌کارت را صرفا از طریق شعب بانکی برای کارکنان خود تهیه می‌کنند و خرید با این کارت‌ها هم فقط و فقط در شعب زنجیره‌ای رفاه و با کارتخوان‌های این فروشگاه امکان‌پذیر است.

رفاه‌کارت‌های فروشگاه رفاه هزینه صدور ندارند

کارشناس فروش رفاه‌کارت‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه می‌گوید: صدور رفاه‌کارت‌های این فروشگاه هیچ کارمزدی ندارد. به گفته این کارشناس، اگر درخواست صدور این کارت‌ها چه به صورت بی‌نام و چه بانام و چه فردی و گروهی را دارید، نیاز به هیچ پیش پرداختی نیست. برای درخواست صدور هم باید به دفتر مرکزی فروشگاه واقع در میدان فلسطین خیابان سرپرست مراجعه کنید. به گفته این کارشناس، کارت‌های خرید این فروشگاه که با نام رفاه‌کارت عرضه می‌شود، تنها با اعداد رند شارژ می‌شوند و امکان صدورکارت ١٩٠‌هزارتومانی وجود ندارد. این کارشناس فروش تنها هزینه احتمالی برای این کارت‌ها را، ٢‌هزارو٥٠٠ تومان درصورت مفقودی برای صدورالمثنی اعلام می‌کند.

بازی با یک حرف الفبا شگرد دیگر کلاهبرداران

آنها حتی در انتخاب آدرس سایت سازمان غیرواقعی خود از ترفند به اشتباه انداختن و آدرس آشنای دیگری استفاده کرده‌اند. وقتی از آنها درخواست می‌کنم که آدرس اینترنتی سازمان‌شان را بدهند، پایگاه اینترنتی‌شان را refah.ir معرفی می‌کنند. کافی است که بدانید سامانه ثبت‌نام یارانه‌ها refahi.ir است و تنها یک «i» از پایگاه اینترنتی اعلام‌شده توسط کلاهبرداران کمتر دارد؛ اتفاقی که نوعی اثبات دوپهلو برای ادعاهای این گروه در مورد یارانه‌های قطع‌شده یا درحال قطع به شمار می‌رود. ازاین تشابه اسمی که بگذریم؛ اگر آدرس پایگاه اینترنتی را درست وارد کنیم، به سامانه فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه هدایت می‌شویم. هوشمندی این کلاهبرداران برای سر کیسه کردن قربانیان خود تا آنجا می‌رسد که اگر گزینه رفاه‌کارت را از پایگاه اینترنتی سامانه فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه انتخاب کنیم، نقاط مشترکی بین تسهیلات خرید کالای رفاه‌کارت‌های فروشگاه‌های رفاه و تسهیلات وعده داده شده توسط کلاهبرداران پیدا می‌شود.

سازمان رفاه و تأمین‌اجتماعی نداریم!

کمتر کسی به بازی واژه‌ها دقت می‌کند و این بهترین دستاویز کلاهبرداران است. اپراتور این گروه خود را کارشناس فروش سازمان رفاه و تأمین‌اجتماعی معرفی می‌کند؛ سازمانی که وجود خارجی ندارد و به نظر می‌رسد این سازمان خیالی ترکیبی از کلید واژه‌های «رفاه»، «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «تأمین‌اجتماعی» است؛ همان‌طور که خدماتی ارایه می‌دهد، هیچ خط و سوی مشخصی نداشته و همه مشکلات اجتماعی، رفاهی و درمانی یک ایرانی را حل می‌کند!

هیچ وزارتخانه یا سازمانی پرداخت درِ منازل ندارد

نخستین جایی که باید دچار تردید در صحت ادعاهای این گروه شوید، درخواست پرداخت حضوری درِ منازل از مشتری است. بنا به اعلام مکرر مسئولان سازمان‌ها و پلیس هیچ وزارتخانه، ارگان دولتی یا سازمانی برای دریافت هیچ نوع هزینه یا حق صدور و کارمزدی به صورت حضوری اقدام نمی‌کند. تنها راه‌های معتبر پرداخت واحد امور مالی سازمان‌ها و شعب بانک‌های کشور هستند و البته درباره این نوع خدمات بارها و بارها از طریق رسانه‌های جمعی اطلاع‌رسانی می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سعید: 1395/7/1802:35:17،
56
7
توی این مملکت با واژه ها خوب بازی می کنن کلا ... یکی میشه مسئول اون یکی میشه کلاهبردار
حاجی: 1395/7/1803:23:42،
33
20
کلامونو بزاریم بالاتر.......
اشکان: 1395/7/1806:15:28،
27
15
در زرنگی عده ای که همیشه دنبال کانال جدیدی برای کلاهبرداری هستند شکی نیست ولی خوب دستشون درد نکنه، لااقل در خیال و رویا، خوب پیشنهادهاوامکانات رفاهی برامون در نظر گرفتند.مسوولین یاد بگیرن.
بهزاد: 1395/7/1807:15:19،
31
20
داستان از این قرار است که هر روز ی داستان داربم.
صفا: 1395/7/1807:51:01،
27
16
خيلی جالبه
همه از اين نوع کلاهبرداری خبر دارن و به راحتی می تونن عواملش رو شناسايي و دستگير کنن ولی هيچ اقدامی از طرف پليس نميشه.
هرچند که خود مردم هم بايد هوشيارتر باشن
مثل ماجرای کلاهبرداری معرف "چوپان دروغگو"
فرد: 1395/7/1810:07:54،
18
19
كلاه برداري يك واژه كاربردي و كليديست كه در فرهنگ سخنوري زبان فارسي بسيار رايج است و مجرم يا كلاهبردار با مترادفهايي همچون زرنگ،كاربلد،از جنس خودشونه،عامل،كار چاق كن مزين ميشود.
از تولد نوزاد تا مرگ او كلاه برداري يك گزينه است و در تمام مراحل زندگي ما را همرايي ميكند.هنگام ازدواج يا تحصيل در مدرسه و دانشگاه ،استخدام در كار.عموما واكنش ها در مقابل كلاهبردار بسيار گنگ و گاها همراه با تحّير و تشويق است چرا كه او موفق است،پول و ماشين و خانه خوب دارد و از رفاه برخوردار.از طرفي برخورد نهاد قضايي با كلاه بردار مانند رد شدن ديويد كاپرفيلد از ديوار چين توهمي و جادويي است و نتيجه اي از ان حاصل نميشود الا سرگرمي مردم.و چه بسا موجبات تشويق را هم فراهم ميكند تا كلاهبرداري به ابعاد وسيعتري برسد.در هر حال اگر به تاريخ معاصر بنگري ميبيني كه صلاح در اين است.
محمود: 1395/7/1812:40:42،
16
19
چرا دستگاههای نظارتی اقدام نمی‌کنند.؟چرامدعی العموم واردعمل نمی شود تاجلواینگونه کلاهبرداری ها گرفته شود چرا صدا سیما که هزینه‌های انرا مردم پرداخت میکنند به داد مردم نمی رسد؟واین نوع دغل بازی ها رابه اطلاع مردم نمی رساند تا مردم دسترنجشان را مفت ازدست ندهند
خدازده: 1395/7/1817:09:55،
14
15
در مملکت اسلامی هر روز یک ترفند جدید کلاهبرداری واقعا باید تو گینس ثبت بشه امیدوارم ایرانجیب ثبت کنه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما