کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

لیر ترکیه زیر فشار سومین سونامی سیاسی

کدخبر:۲۸۲۹سه شنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۵:۳۳۴۳۳۵ بازدید

لیر ترک در سال جاری به سه بحران سیاسی داخلی واکنش منفی نشان داد.

ابتدا در اعتراضات پارک گزی شورش جوانان معترض و برگزاری تظاهرات شهری باعث اولین لرزه ها شد. پس از آن با جدی شدن جنگ سوریه در پی استفاده از سلاح های شیمیایی در نبرد، علی رغم هم پیمانی ترک ها با متحدین غربی، نگرانی عمومی ایجاد شد چنانچه شهروندان ترک خود را خط مقدم دعوایی جهانی دیدند که می توانست برای آنها بحران ایجاد کند. در دو مورد فوق علی رغم اختلافات بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، دولت اوضاع را کنترل کرد.

اما سومین و سخت ترین دوران لیر در سال جاری به موضوع داغ کشف فساد احتمالی و دستگیری های گسترده اخیر برمی گردد که بدون اطلاع دولت انجام گرفت و منجر به سقوط ارزش پول ترکیه شد. سقوط ارزش لیر در دو هفته گذشته آن قدر مشهود بود که توریست ها هم آن را لمس کردند. نرخ برابری دلار به لیر در استانبول هم اینک دو لیر و هفت کروش است و در صرافی ها هر دلار با دو لیر و ده کروش معاوضه می شود. این نرخ قبلا یک لیر و ۹۷ کروش تا دو لیر بود. اثر روانی دستگیری های اخیر در ترکیه که به سه پرونده مالی برمی گردد و یکی از آنها مربوط به رضا ضراب، ابعادی بین المللی دارد و همچنین عکس العمل تند دولت در برکناری و تصویه تعداد بسیاری از افسران بلندپایه پلیس در شهرهای مختلف ترکیه که پس از سخنان نخست وزیر اردوغان مبنی بر عدم تحمل دولت در داخل دولت بود نه تنها باعث سوالات بسیاری از شهروندان ترک شد نگرانی هایی هم از سوی تجار و سرمایه داران ایجاد کرد. شهروندان ترک گرچه تحلیلی سیاسی از موضوع دستگیری ها دارند اما پیگیر پرونده فساد مالی دولتی که خود با شعار مبارزه با فساد به قدرت رسید نیز هستند.

در رابطه با نخست وزیر اردوغان گفته می شود وی از دل هر بحران قدرتمندتر از گذشته بیرون می آید اما در موضوع اخیر فعلا فقط خوش شانسی به اسم کریسمس و آغاز سال نو تا حدودی از توجه جهانی به موضوع کاسته و فرصتی برای دولت جهت بازیابی ارزش لیر داده است. سوالی که ذهن بسیاری از سرمایه گذاران را به خود مشغول کرده این است که آیا اقتصاد ترکیه که نشان داد در برابر بحران های داخلی سیاسی آسیب پذیر است همچنان جذابیت لازم برای سرمایه گذاری دارد؟ این موضوع وقتی اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم سال آینده انتخابات شهرداری ها در پیش است.

آمار خوب، هشدار جدی

دولت ترکیه اخیرا آمارهای مثبتی از اقتصاد خود منتشر کرد. در سه ماهه سوم سال میلادی جاری ترکیه رشد اقتصادی در حدود چهار و چهار دهم درصد تجربه کرده که نسبت به کشورهای اروپایی و گروه ۲۰ بالاتر است. برای کل سال رشدی نزدیک به چهار درصد تخمین زده شده است. دولت در یازده ماه ابتدای سال ۶۳۰ هزار و ۴۷۰ نفر اشتغال زایی داشته است. دولت حتی تعداد شاغلین خارجی در ترکیه را هم که نشانی از روند رو به رشد اقتصاد این کشور است (۶۴ هزار و ۲۷۹ نفر در چهار سال گذشته) و همچنین تعداد شاغلین ترک در کشورهای دیگر (۵۰ هزار و ۴۹۵ نفر) را هم در آمار اعلام می کند. ارقام البته قابل توجه هستند و ترکیه همچنان اقتصادی پررونق دارد که سرمایه گذارانی از چهار گوشه دنیا و از جمله ایران جذب کرده است اما این تمام واقعیت نیست. هدف آنها تا امروز جلب سرمایه های خارجی بوده و به نظر موفق نیز بوده اند اما حضور سرمایه های خارجی در شرایط اقتصادی بد بسیاری از کشورها اگر با بحران های داخلی ترکیه نیز گره بخورد تردیدهایی ایجاد خواهد کرد.

اقتصاد ترکیه یک بار در سال ۲۰۱۲ پس از حدود ده سال رشد میانگین پنج درصدی با رکود جهانی اقتصاد و کاهش سرمایه گذاری ها تجربه سقوط به دو و دو دهم درصد را تجربه کرد. از آن پس عدم خروج سرمایه از کشور علاوه بر سرمایه گذاری هدفی جدی در نظر گرفته شد. این موضوع در میزان بهره بانکی به چالشی میان بانک مرکزی و وزیر اقتصاد نیز تبدیل شده چنانچه وزیر از افزایش بهره جهت جلوگیری از خروج سرمایه ها در مواقع اضطرار تاکید دارد.

دولت چه خواهد کرد؟

موسسه رتبه بندی فیتچ ریتینگ گرچه ارزیابی مثبتی از اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۴ دارد اما پتانسیل بهره ها و شوک های ناشی از نرخ برابری لیره ترک با ارزهای خارجی را بعنوان بزرگترین ریسک معرفی می کند. دولت باید بتواند ارزش لیر را حفظ کند. تابستان سال جاری مجلس با تصویب قوانینی همچون اجازه خرید ملک به اتباع خارجی نشان داد از سرمایه های کوچک هم استقبال می شود. به نظر می رسد در سال آینده نیز سه هدف سرمایه گذاری، نگهداشت سرمایه و جذب سرمایه های خرد خارجی ادامه یابد. با این حساب سیاست های کلی دولت هنوز برای سرمایه گذاران جذابیت خواهد داشت. دولت برای تامین ارز مورد نیاز و حفظ رشد همچنان سیاست افزایش صادرات، اشتغال زایی و جذب ارز را پیگیری خواهد کرد. از این رهگذر آنها که از رکود اقتصادی اروپا آسیب بسیاری دیدند سیاست تنش صفر با همسایگان و استفاده از موقعیت منطقه ای خود جهت ترانزیت کالا یا انتقال انرژی را با جدیت بیشتری پیگیری خواهند کرد. 

نخست وزیر اردوغان می داند سال آینده بحران های سیاسی داخلی بزرگ تری ممکن است در انتظارش باشد بنابراین جهت حفظ ارزش لیر باید مسیرهای درآمدزایی و ورود سرمایه به کشور را بیشتر تقویت کند. در آخرین مورد، آنها با کردستان عراق برای انتقال نفت مذاکراتی داشتند. با این حساب گرچه تنش های سیاسی انتخابات سال آینده آغاز شده و اثر خود را در ارزش لیر گذاشته اما برای سرمایه گذاران و همچنین دولت های منطقه فرصت خوبی فراهم کرده تا از سیاست های پرتساهل و تسامح دولت در فرصت ها و همکاری های مشترک احتمالی بهره بیشتری ببرند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

haji: 1392/10/1012:31:23،
139
20
شما نگران لیر ترک نباشید نگران ریال باشید که افغانی در مقابل ربال ما شده طلا.خار شدیم رفت دنبال کارش
مجید.ح : 1392/10/1013:24:06،
65
14
اقا خیلی با حال است توجه کنید (اما سومین و سخت ترین دوران لیر در سال جاری به موضوع داغ کشف فساد احتمالی و دستگیری های گسترده اخیر برمی گردد که بدون اطلاع دولت انجام گرفت و منجر به سقوط ارزش پول ترکیه شد) تو ایران هم بدون اطلاع دولت بوده !!!!!!!!!!!!!!
کارمند: 1392/10/1014:07:07،
52
17
لطفا ما رو قاطی با این کشور های غرب زده نکنید ، ما هر وقت اقایان دلال که یک جورهایی هم به بدنه مقدس نظام وصل هستند اراده بفرمایند حتما ارزش ریال کاهش میابد . یک وقت فکر نکنید که ارزش ریال افزایش یابد که این فکر دشمنان است
حماسه 9 دي: 1392/10/1015:05:28،
31
64
بزودي شامل عرض اندام ريال ايران در تركيه و جايگزيني ريال در تركيه با لير خواهيم بود.
باشگاه تندروهاي جوان: 1392/10/1016:04:19،
18
73
اقتصاد هاي غربي به راحتي به لرزه در مي ايند ولي اقتصاد هاي شرقي و مقاومتي و اسلامي بيدي نيست كه به اين بادها بلرزد.
ناصر: 1392/10/1017:54:27،
60
10
ترکیه با صادرات حدود 350 میلیارد در سال و سرمایه گذاری عظیم آمریکا و فرانسه و ایتالیا و اخیرا عربها و توریستی بودن فوق العاده،رشد اقتصادی 5%!!! اینا بوده و خواهد گذشت.مهم اصل کاره.شما بفکر خودتون باشین با رشد اقتصادی منفی و گیرکردن سوزن صنعت ایران در مرحله پراید تا ابد!
انصاف: 1392/10/1100:29:38،
34
15
براساس آمار های ده سال پیش نه الان سالی فقط یک میلیون ایرانی تعطیلات عید به ترکیه سفر می کردند... بقیه اش را خودتون حساب کنید.
کشوری که اقبال اقتصاد به رویش باز شده
جالب ایجاست که در تمامی بحرانهای سیاسی و به تبع آن اقتصادی به یه نوعی ردپای ایران هم توش هست.
ارگنکون... بالیوز .... پارک گزی ..... فساد دولتی (رضا ضراب) و ......
حسن: 1392/10/1117:43:58،
27
18
بازم او نجا كه فكر اىنجا نبا شم
سامان: 1392/10/1310:24:32،
16
20
در ضمن تمام ثروت زنجاني اشغال مطلق به تركيه است تركيه باييييييييييد اموال زنجاني در تركيه را مصادره كنه
محمود: 1393/2/1512:20:58،
14
5
باسلام جای خوشبختی که یک مملکت مسلمان توانسته با ابراقتصادی های اروپایی رقابت وپیروز باشد
محمود بردباری: 1393/2/1512:25:01،
19
7
امیدوارم مملکت ما نیز بتواند دوشادوش ملت ترکیه به توانمندی برسد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار