کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

با شكايت از وكيل تأمين‌اجتماعی، مرتضوی باز هم شاكی شد

کدخبر:۲۶۲۳۲چهارشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۸:۴۷۱۵۲۱ بازدید

برای وكیل سازمان تأمین اجتماعی التزام به «قید شرف» به میزان 15 میلیون تومان صادر شد. بعد از وكلای جمعی از كارگران و بیمه‌گذاران ...

برای وكیل سازمان تأمین اجتماعی التزام به «قید شرف» به میزان  15 میلیون تومان صادر شد. بعد از وكلای جمعی از كارگران و بیمه‌گذاران تأمین اجتماعی، حالا نوبت به «مجتبی نظری» وكیل سازمان تأمین اجتماعی، قاضی و دادستان سابق رسیده است. 

به گزارش ایران‌جیب به نقل از شرق، سعید مرتضوی با پرونده‌ای 18 جلدی در شعبه 1057 دادگاه كاركنان دولت تاكنون از تعدادی از شاكیانش شكایت كرده است. از «مصطفی ترك‌همدانی» وكیل دادگستری پیش از این شكایت كرده بود و حالا سراغ وكیل سازمان تأمین اجتماعی رفته است. پرونده‌ای كه نظری وكالتش را برعهده دارد، شكایت سازمان تأمین اجتماعی از سعید مرتضوی، مدیرعامل وقت سازمان بر مبنای گزارش تحقیق‌وتفحص دو سال گذشته مجلس نهم است. نظری دیروز به «شرق» گفت: «سال گذشته شعبه بازپرسی دیگری من را بابت شكایت سعید مرتضوی به اتهام نشر اكاذیب احضار كرد اما بعد از اعلام عدم صلاحیت، پرونده به شعبه ١٥ دادسرای وی‍ژه كاركنان دولت یعنی همان شعبه‌ای كه پرونده شكایت از سعید مرتضوی در حال رسیدگی بود، ارسال شد».

نظری با اشاره به اینكه سعید مرتضوی وكیل گرفته و شكایتی علیه من تنظیم كرده است، افزود: « بازپرس شعبه ١٥، بنده را احضار و اتهام من را به استناد مصاحبه‌هایی كه با رسانه‌ها در ارتباط با پرونده تأمین اجتماعی داشتم، نشر اكاذیب ذكر و تقاضای تعقیب قضائی من را مطرح كرد». وكیل سازمان تأمین اجتماعی افزود: «من همان‌جا پنج صفحه لایحه دفاعیه نوشتم با این مضمون كه من وكیل سازمان تأمین اجتماعی هستم و با آقای مرتضوی هم دشمنی خاصی ندارم، تمامی صحبت‌های من با رسانه‌ها هم از زبان موكلم بیان شده است. ضمن اینكه موكل من هم شروع‌كننده شكایت نبوده و شكایت اولیه از سوی مجلس نهم و بر مبنای گزارش تحقیق‌وتفحص از سازمان تأمین اجتماعی تشكیل شده بود». ‌

«نظری» افزود: «ادعای بازپرس این بود كه چون برای بخشی از پرونده مرتضوی قرار منع تعقیب صادر شده است، شما نباید درباره آن صحبت كنید كه من پاسخ دادم این من نیستم كه سراغ رسانه‌ها رفته‌ام. اصولا بعد از پایان دادگاه رسانه‌ها هستند كه سراغ شاكی و متشاكی می‌روند و همان‌طور كه آقای مرتضوی بعد از پایان دادگاه با خبرنگاران صحبت می‌كند، من هم به سؤالات رسانه‌ها و عمدتا به همان ادعاهای مطرح‌شده از سوی آقای مرتضوی با خبرنگاران پاسخ داده‌ام که اصولا ایشان معتقد به هیچ نوع اتهام و جرم مندرج در کیفرخواست نبوده و نیستند. ما در كشوری ‌آزاد زندگی می‌كنیم كه دانستن حق مردم است و درباره پرونده مهمی مانند تأمین اجتماعی نباید این حق را از مردم و ٣٠ میلیون کارگر ذی‌نفع تأمین اجتماعی دریغ كرد». «نظری» با بیان اینكه من در گفت‌وگو با بازپرس به یك جمله حقوقی قدیمی اشاره كردم افزود: «گفته می‌شود كه اذن به شیء اذن به لوازم حقوقی آن هم هست. یعنی وقتی حقی دارید می‌توانید از سایر ملزومات آن حق هم استفاده كنید. آن طرف دعوا حرف می‌زند، پس در این طرف هم مدیرعامل یا وكیل او حق دارد كه صحبت كند». او افزود: «در نهایت در این مرحله از بازپرسی برای من التزام به قید شرف صادر شد».

پیش از این هم مرتضوی دو بار از مصطفی ترك‌همدانی یكی از وكلای شاكی در ماجرای پرونده تأمین اجتماعی شكایت كرده بود. شكایت اول در شعبه ١٣ بازپرسی ناحیه ٤ دادسرای تهران در منطقه تهرانپارس برگزار شده بود. پیمان حاج محمودعطار یكی از وكلای شاكی در پرونده تأمین اجتماعی گفته بود كه مرتضوی به دلیل مصاحبه‌های مصطفی ترك‌همدانی (وكیل همكارش) درباره پرونده‌ سازمان تأمین اجتماعی به اتهام افترا و نشر اکاذیب شکایت کرده است. او گفته بود: «اتهامات وارده به سعید مرتضوی از سوی ترک‌همدانی مستند به گزارش کمیته تحقیق‌وتفحص مجلس شورای اسلامی از سازمان تأمین اجتماعی، نظر دیوان محاسبات کشور، وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی کل کشور بوده است». مصطفی ترک‌همدانی بعدا گفت كه این شکایت برای رسیدگی به شعبه ١٠٨٠ دادگاه کیفری دو ارسال شده است. سعید مرتضوی اما یك بار دیگر هم از این وكیل دادگستری شكایت كرد و مجددا احضاریه‌ای از دادسرای ناحیه ١٢ تهران برای ‌همدانی به اتهام تهمت و افترا ارسال شد.

آخرین وضعیت پرونده مرتضوی

براساس آخرین اخبار از پرونده سعید مرتضوی در ماجرای تأمین اجتماعی، این پرونده برای رفع نقص به دادسرا عودت داده شده بود. دو هفته پیش اعلام شد كه با رفع نقص، پرونده به دادگاه بازگشته و اعلام شد كه جلسه بعدی دادگاه ١٤ شهریور برگزار می‌شود. اما دو روز قبل، سازمان تأمین اجتماعی که شاکی پرونده سعید مرتضوی محسوب می‌شود، به نظریه ۵۵صفحه‌ای کارشناس این پرونده اعتراض کرد. مجتبی نظری به تسنیم گفته بود اعتراض سازمان تأمین اجتماعی به این نظریه به طور مفصل به دادگاه تقدیم شده است. تسنیم نوشته بود شعبه ١٠٥٧ دادگاه کیفری استان، در حالی پس از وصول نظریه کارشناسی از دادسرا، ١٤ شهریور را برای رسیدگی تعیین کرده که با اعتراض تأمین اجتماعی به نظریه کارشناس، موضوع به هیأت سه‌نفره کارشناسان ارجاع می‌شود تا نظریه نهایی خود را درباره مسائل مختلف این پرونده اعلام کنند.

پرونده سعید مرتضوی بر مبنای گزارش تحقیق‌وتفحص ٨٠صفحه‌ای مجلس از سازمان تأمین اجتماعی تهیه شده و بازپرس بر مبنای آن و تحقیقاتی دوباره قرار مجرمیت برای مرتضوی صادر کرده بود. دادستان هم با آن قرار موافقت کرده و براساس آن برای سعید مرتضوی کیفرخواست صادر شد، ولی پرونده در دادسرا دو بخش شد؛ بخش اول مربوط به تصدی غیرقانونی مرتضوی بر سازمان تأمین اجتماعی در پرونده‌ای جداگانه به دادگاه آمد و منجر به صدور رأی شد، اما بخش اصلی و مهم‌تر آن، که به پرداخت‌های غیرمتعارف و از آن مهم‌تر مفاهمه شبهه‌آمیز فروش شرکت‌های زیرمجموعه سازمان به بابک زنجانی بود، در پرونده‌ای جداگانه به دادگاه آمد. همین پرونده بود که مشمول ایراد شد و در اواسط دادگاه اعلام شد برای رفع نقص به شعبه ١٥ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت محول شده تا دوباره نظر کارشناسی بگیرد. آن‌طور که گفته شد، کارشناس باید درباره ادعاهای مرتضوی در جلسه دادگاه و اینکه آیا این ادعاها صحت دارد یا خیر، نظر می‌داد. زیان‌ده‌‌بودن یا نبودن شرکت‌های واگذار‌شده به بابک زنجانی و اینکه افرادی که از مرتضوی پول دریافت کرده‌اند، ذی‌نفع تأمین اجتماعی بوده‌اند یا خیر، از‌جمله موضوعاتی بود که کارشناس رسمی دادگستری باید درباره آن اظهارنظر می‌کرد. «نظری»، وکیل سازمان تأمین اجتماعی، اسفندماه به خبرگزاری تسنیم گفته بود: «جالب اینکه هزینه کارشناسی را باید سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کند».

او گفته بود، به بازپرس گفتم ما تقاضای کارشناسی نکردیم که بخواهیم هزینه آن را پرداخت کنیم؛ اما بازپرس می‌گوید طبق قانون جدید آیین دادرسی کیفری، هزینه کارشناسی برعهده متهم نیست. برای گرفتن همین نظر کارشناسی، از سازمان تأمین اجتماعی مبلغ ٢٠‌ میلیون تومان دریافت شد، اما از متشاکی نه. 

تصرف غیرقانونی در اموال دولت

اتهام «مرتضوی» در ماجرای تأمین اجتماعی به استناد کیفرخواست، تصرف غیرقانونی در اموال دولت (ماده ٥٩٨ قانون مجازات اسلامی) و موضوع آن رسیدگی به ماجراهای پرداخت‌های غیرقانونی او در قالب سکه و کارت‌ هدیه به نمایندگان مجلس، محمدرضا رحیمی، معاون‌ اول دولت احمدی‌نژاد و دیگر شخصیت‌های حقیقی و حقوقی و مهم‌تر از همه، ماجرای تفاهم‌نامه فروش شرکت‌های زیرمجموعه تأمین اجتماعی به بابک زنجانی است. آن‌طور که از اخبار برمی‌آید، نقص در پرونده صرفا بسنده به این اتهامات است، نه موارد دیگر؛ چراکه پرونده‌های این قاضی سابق تجمیع شده و او در شعبه ١٠٥٧ شاکیان دیگری هم دارد؛ پرونده‌ای که به نوشته خبرگزاری‌ها، مشتمل بر ١٨ جلد است. عباس پالیزدار و جمعی دیگر از وکلا به استناد موارد اتهامی (نسبت‌دادن امر غیرواقع به دیگری، ماده ٦٩٧ قانون مجازات اسلامی ذیل فصل ٢٧، یعنی افترا و توهین و هتک‌حرمت) و فاطمه آجرلو، نماینده سابق مجلس و همسرش که قاضی دادگستری است، به استناد ماده ٥٨٠ (ورود غیرقانونی به منزل کسی بدون اجازه و...) از دیگر شاکیان مرتضوی‌اند؛ با‌این‌حال مشخص نیست که وضعیت رسیدگی به شکایات آنها در چه مرحله‌ای است. آن‌طور که از اخبار برمی‌آید، فاطمه آجرلو و همسرش و حتی وکیلی به نیابت از آنها در هیچ‌یک از این سه جلسه دادگاه شرکت نکرده‌اند. تمایلی به صحبت یا اظهارنظر درباره شکایت خود ندارند.

نهم شهریور، دادگاه كهریزك

پرونده تأمین اجتماعی دارای دو بخش است که بخش نخست آن به‌همراه شکایت روح‌الامینی، اولیای دم یکی از فوت‌شدگان حادثه بازداشتگاه کهریزک، در شعبه نهم دادگاه کیفری یک به ریاست قاضی کشکولی مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت پس از برگزاری هفت جلسه، رسیدگی قاضی کشکولی به این پرونده پایان یافت. شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران، متهم را در ارتباط با شکایت اولیای‌دم مرحوم روح‌الامینی به اتهام معاونت در قتل عمدی و آن بخش از حکم پرونده قضات کهریزک که نقض شده بود، تبرئه کرد. دادگاه در ارتباط با پرونده تأمین اجتماعی نیز، متهم را به رد مال به مبلغ ٤٦میلیون تومان و یک سال حبس که شش ماه آن تعلیقی است، محکوم کرد. هردو شاكیان، یعنی هم سازمان تأمین اجتماعی و هم اولیای‌دم مرحوم روح‌الامینی، به حکم شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران اعتراض کردند و پرونده به شعبه ٣٨ دیوان‌عالی رفت، اما در آنجا به استناد قانون جدید آیین دادرسی اعلام شد كه رسیدگی به پرونده در صلاحیت دادگاه تجدیدنظر استان است برای همین پرونده به شعبه ٢٢ تجدیدنظر استان ارجاع شد. به‌دنبال درخواست خانواده روح‌الامینی مبنی‌بر تعیین وقت جداگانه‌ای برای رسیدگی به پرونده آنها (مجزا از پرونده تأمین اجتماعی)، میرمجید طاهری، وكیل این خانواده، دیروز به «شرق» گفت كه برای نهم شهریور تعیین وقت رسیدگی داده شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

shirkooh: 1395/5/2009:21:07،
78
17
من از جهان بی تفاوتی فکرها و حرف ها و صداها می آیم

و این جهان به لانه ی ماران مانند است

و این جهان پر از صدای حرکت پاهای مردمی ست

که همچنان که تو را می بوسند

در ذهن خود طناب دار تو را می بافند...

فروغ فرخ زاد
آریا: 1395/5/2011:10:22،
65
17
آگه همینجور پیش بره پس فردا از منم شاکی میشه!!!!
سوشا : 1395/5/2018:00:08،
18
9
احتمالا میخاد اون دویست هزار تومنو پس بگیره،هههه
امید: 1395/5/2009:35:47،
72
10
رو که نیست سنگ پاس
محمود: 1395/5/2009:37:14،
62
6
رو را برم . دست پیش گرفته پس نیفته
siya: 1395/5/2009:44:23،
72
23
دیگه شورش دراومده این آقا هرکاری دلش میخواد تو مملکت میکنه اونوقت انتظار داریم ملت با ایمان باشن
محمد: 1395/5/2011:20:05،
56
17
چاقو دسته خودشو نمیبره . .
بارها تو مجلس ، برخی نمایندگان هم به پرونده اعتراض کردن که چرا به نتیجه نمیرسه پرونده مرتضوی..
آخه تو مملکت ما اگه فردی خطای بزرگی انجام داد و به نتیجه عملش مجازات نشد ، بدونین خیلی ها تو این قضیه ان.
البته با عرض تاسف مرتضوی هم استانی ماست.من از ظرف مردم استانم از همه مردم ایران معذرت میخوام.
ایرانجیب لطفا تایید کنین.مچکرم.
جکی : 1395/5/2013:37:29،
34
20
پنجاه سال دیگه پرونده پسته میشه واگر محکوم بشه بخاطر هزاران میلیاردی که هاپولی کرده شاید دویست هزار تومان جریمش کنن.اگه زنده بود پرداخت میکنه چون عاشق قانونه مرتضوی البته از نوع ایرانی اسلامیش
Patron: 1395/5/2015:01:47،
27
10
200هزار تومن جریمه شد،یاتونه!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار