کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا برخی مشاغل خریدار ندارد؟

کدخبر:۲۶۲۲۲سه شنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۳:۴۷۲۳۵۸ بازدید

عطش تاریخی ورود میلیونی جوانان به دانشگاه‌ها در دهه‌های اخیر باعث شده تا امروز کشور با صف بلند تقاضای مشاغل لوکس مواجه شده و ...

عطش تاریخی ورود میلیونی جوانان به دانشگاه‌ها در دهه‌های اخیر باعث شده تا امروز کشور با صف بلند تقاضای مشاغل لوکس مواجه شده و وزیرکار می‌گوید 4 میلیون فارغ‌التحصیل آماده ورود به بازارکار هستند.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، در چند سال اخیر مقامات دولت تدبیر و امید مرتبا هشدارهایی را درباره ورود یکباره میلیونی تقاضای کار به اقتصاد ایران داده و عنوان می شود 4 میلیون و 500 هزار دانشجو در حال تحصیل داریم که بزودی متقاضی شغل خواهند شد. باید گفت تقاضای شغلی فارغ التحصیلان دانشگاهی با سایر گروه های اجتماعی متفاوت بوده و آنها به هر نوع شغلی وارد نمی شوند و به صورت کلی، علائق جوانان تحصیل کرده در برخی رشته های شغلی خلاصه می شود.

کارشناسان می گویند اینکه جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی دارای سلیقه و علایق تقریبا یکسانی درباره اشتغال می شوند به دلیل نزدیکی دیدگاه های آنها به کار، قرار گرفتن در فضای دانشگاهی کشور و فرهنگ کار جامعه بر می گردد. برخی معتقدند ایرانیان دارای عادات و نگاه های خاصی به اشتغال هستند به نحوی که این نوع دیدگاه در بسیاری از کشورها دیده نمی شود.

همچنین این مسئله عنوان می شود که بسیاری از مردم برخی مشاغل را در شان خود نمی دانند و از اینکه بخواهند بعضی مشاغل ساده تر و به قولی سطح پایین تر جامعه را داشته باشند احساس خوبی نداشته و از آن پرهیز می کنند. این دیدگاه ها باعث شده تا در دهه های اخیر به تدریج پشت میزنشینی و داشتن مشاغل لوکس و اداری به شدت ترویج شود.

هجوم میلیونی جوانان به دانشگاه‌ها

از آنسو رواج یکباره و در واقع نوعی هجوم میلیونی جوانان به دانشگاه ها در دهه های اخیر باعث شده تا امروز کشور با نوع خاصی از بیکاری مواجه باشد. از آنسو با آماده نبودن زیرساخت ها و ظرفیت های مناسب اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، شرایط به نحوی شده که هزاران کارجوی تحصیل کرده یا بیکاری طولانی مدت را تجربه می کنند و یا مجبور می شوند به مشاغلی غیر از رشته تحصیلی خود وارد شوند.

اینکه چرا یکباره موجی عظیم از عطش جامعه برای ورود به دانشگاه شکل گرفت شاید به تلاش برای داشتن آینده ای بهتر، قرار گرفتن در مناصب و مشاغل معتبرتر و به صورت کلی کسب پرستیژ اجتماعی مربوط باشد. همچنین تشویق دانشگاه ها برای ورود جوانان به کلاس های درس، ایجاد دانشگاه های مختلف و افزایش صندلی های جدید و در واقع به راه افتادن نوعی کسب و کار و درآمدزایی از جامعه نیز در ورود هزاران نفر به دانشگاه ها تاثیرگذار بوده است.

از آنسو سال ها وجود دیدگاه های منفی نسبت به مشاغل مختلف در بین مردم، اینکه کودکان از دوران طفولیت یاد می گیرند تنها چند شغل محترم و مابقی بی ارزش است، عدم تلاش جدی دولت ها در فرهنگ سازی و تغییر دیدگاه های مردم درباره بازار کار، دسته بندی مشاغل از کم ارزش به باارزش و مانند آن در بین مردم، نگاه تحقیرآمیز به آن بخشی از جامعه که شاید از دید بخشی دیگر دارای مشاغل دم دستی و پیش پاافتاده هستند و دلایلی از این دست باعث شده تا امروز برخی مقامات مسئول بگویند هزاران نفر ماه ها منتظر شغل هستند و از آنسو نیز هزاران فرصت شغلی معطل نیروی کار مانده است.

کارشناسان عقیده دارند سال ها پیش و در دهه های گذشته نوعی نگاه در بین سیاست گذاران و مدیران کشور وجود داشته و آن هم اینکه می توان از طریق دانشگاه، دستکم چند سال تقاضای شغلی جامعه را عقب انداخت و از این طریق امکان مدیریت بهتری در تامین نیازهای شغلی جامعه به وجود می آید، غافل از اینکه ورود به دانشگاه ها آنقدر زیاد می شود که تقاضا برای ورود به دوره دکترا میلیونی شده و به یکباره جامعه با تعداد بالایی درخواست مشاغل خاص، مدیریتی، پشت میزنشینی، صاحب نام و لوکس مواجه می شود و ممکن است بسیاری از مشاغل روی زمین بمانند.


4 میلیون نفر آماده ورود به بازار کار

حالا علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید ۴ میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی آماده ورود به بازار کار شده اند و این مسئله نشان می دهد که دو سه سال فرصتی که دولت داشته تا این گروه میلیونی در تحصیل باشد و دولت بتواند سیاست گذاری ها و ظرفیت سازی های لازم برای ورود آنها به بازار کار را فراهم کند، از دست رفته و احتمالا بزودی موج بزرگی از تقاضا برای کار در اقتصاد ایران شکل خواهد گرفت؛ تقاضایی که دارای ویژگی های خاص خود بوده و کارجویان آن نیز عمدتا به مشاغل ساده، فیزیکی، مهارت محور و مانند آن فکر نمی کنند.

ربیعی بر این موضوع تاکید دارد که باید سالیانه ۸۰۰ هزار اشتغال جدید در کشور ایجاد شود تا بتوان بیکاری را مهار و نرخ بیکاری را نیز تک رقمی کرد. با این حال، در دو سال گذشته و در دوره فعالیتی دولت تدبیر و امید ایجاد دستکم ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار اشتغال واقعی در یک دوره ۳ ساله اتفاق نیفتاده و این مسئله می تواند علاوه بر تشدید بیکاری، فشارهای جدیدی را به جوانان برای جستجوی کار وارد کند.

وزیر کار همچنین موضوع اصلاح فرهنگ کار و لزوم تغییر نگرش جامعه به مسئله اشتغال را امری ضروری و واجب در فضای کنونی می داند و می گوید نگاه خاص جامعه به اشتغال باعث شده تا در برخی استان ها مانند یزد، بازار کار برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود در مضیقه باشد در حالی که هزاران نفر منتظر یک فرصت شغلی و ورود به بازار کار هستند.


انفجار تولدها در دهه 60

اشاره وزیر کار به این نکته است که به دلیل شکل گیری دیدگاه های یکسان و خاص نسبت به اشتغال در بین جوانان، برخی مشاغل متقاضی نداشته و خالی می ماند و در عین حال برای دریافت یک تصدی شغلی در برخی رشته های دیگر، صفوف طولانی تشکیل شده و افراد حاضر می شوند، ماه ها و بلکه سال ها در انتظار آن شغل بیکار بمانند.

بنابراین امروز بیکاری فاغ التحصیلان دانشگاهی و به صورت کلی مسئله بیکاری جوانان به گفته رئیس جمهور به عنوان مهم ترین معضل داخلی کشور شناخته می شود، اما نه در دولت تدبیر و امید و نه دولت های گذشته قدم مثبت و موثری برای حل بحران بیکاری جوانان که حالا بیکاری آنها به ۳۰ درصد هم رسیده، برداشته نشده است.

بخشی از معضل مربوط به بیکاری جوانان مربوط به افزایش تولدهای یکباره در دهه ۶۰ و رسیدن کودکان دیروز به بازار کار امروز در دهه ۹۰ است. به دلیل فراهم نبودن زیرساخت ها و ظرفیت های لازم برای جذب متقاضیان شغل در بازار کار، انباشت تقاضا برای کار از دهه ۸۰ آغاز شده و حالا در نیمه دهه ۹۰ نیز ادامه یافته است.

به عقیده مقامات دولتی و کارشناسان بازار کار، روند بیکاری و بحرانی بودن مسائل مربوط به اشتغال جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی در صورتی که چاره اندیشی نشود و فشار تقاضا برای کار به واسطه اشتغال زایی جدید افت نکند، می تواند تا سال ۱۴۰۰ و بعد از آن هم ادامه یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1395/5/1917:45:48،
101
13
امروز نفرات برتر كنكور رو اعلام كردن و كلي دسته گل تبريك به نفرات برتر و در اخبار نشان شان داد
من هم تبريك ميگم فقط يه سوال نفرات قبلي كه سال هاي قبل نشون دادينشون الان بايد در پست هاي و كار خانه هاي مهم باشن ديگه ؟
Ali: 1395/5/1918:01:43،
76
13
بلی همه در پستهای مهم پژوهشی و دانشگاهی در بهترین نقاط دنیا مشغول خدمت به بندگان خدای متعال هستند شاید یه ۱۰ تاشون هم دکتر شدند و دارند زیر میزی میزنند به جیب !
یه نفر: 1395/5/1918:21:43،
90
13
نه گلم ... اونا دارن برگه های مهاجرت شون رو برای اون ور آبی ها پر می کنن.چون اینجا جایی و کاری واسه شون نیس
چرا نمی فهمی !!!!!!
Ali: 1395/5/1918:31:29،
28
39
مدرك دار زياده تو جامعه مهندس نيستن اونا. واسه كسي كه درس خونده كار هست يا ميتونه از ايران بره .
AmirR: 1395/5/1918:52:13،
66
29
جامعه مهندسی باید قبول کنه که کارگر ع البته از نوع باسواد، پشت میز نشستن و پول بدون زحمت باید قطع شه چ معنی داره یک پزشک چند ده برابر یک مهندس یا هر شاغل دیگه درآمد داشته باشه،آیا پزشکان زحمت بیشتری نسبت ب دیگران میکشن، این نگاه احترامی که به یک پزشک میگذاریم، یک درصد هم ب یک رفتگر زحمت کش بگذاریم ،تا جامعه پزشکی فکر نکند از ما بهترونه
کریم: 1395/5/1923:54:37،
34
9
برادر من هم یک مهندس در حوزه نفت و پالایشگاه هست

واقعا کار در نفت و گاز بسیار خطرناک و استرس زا هست و هر لحظه در خطر انفجار و مرگ ونیز دوری از خانواده و کشیک های شبانه روزی و...
....
ولی چرا پزشکان اینقدر درآمد بالا دارند 200 تا 500 میلیون تومان!!!!
چرا ؟؟!!!
علي: 1395/5/2007:37:53،
23
6
البته اينهمه دانشجو و پشت کنکوري کمک زيادي به اشتغال زايي دبيران و مؤسسات کنکور و بعد از قبولي به دانشگاهها و اساتيد هيئت علمي مي کنند.
پاسخ به كريم: 1395/5/2009:55:48،
24
17
كدوم پزشك درامد ٢٠٠ مليوني داره؟؟؟ انگشت شمارن اگه هم باشن. برادر متخصص من الان تو يه شهرستان دور افتاده كار ميكنه و درامدش هم ماهي ٤ ميليون تومنه. كه به من ٤ تومن بدن نميرم اونجا حتي زندگي كنم!
من نميفهمم يه آدم منطقي چرا بايد اين حرف رو بزنه؟! بازار كار پزشكي كمي بهتر از مهندس هست. خوب؟ حالا يه مهندس بايد چي كار كنه؟ بگه بازار كار پزشكي بايد خراب بشه؟ يا سعي كنه بازار كار خودش رو درست كنه؟؟ من آدمي هستم كه دنبال دومي ام و به پزشكي كاري ندارم. اگه بخوام هم فضولي كنم اول ميرم ميپرسم چرا بعضي دلال ها بايد ماهي ٥٠٠ در بيارن؟ چرا طرف ٢ تا مغازه داره بايد فقط از اجارشون چندين برابر يه پزشك در بياره؟ چرا علم و تحصيل و كار اينقدر كم ارزشه و جامعه شده سرمايه داري مطلق؟؟؟؟ به نظرم اينا سوالاي مهمتري هستن.
مرام: 1395/5/2012:36:37،
15
11
ضمن احترام به نظرات هردو عزیز باید عرض کنم در صورتی که بین درآمدهای شغل های مختلف در جامعه توازن برقرار نباشه اکثریت جامعه به سمت شغلهای پردرامد سوق پیدا میکنند و توازن شغلی جامعه هم بهم میخورد و عدالت اجتماعی هم ایجاب میکنه که بین درآمدها توازن برقرار باشه. البته این بدین معنی نیست که یک تحصیل کرده ارشد مثل یک پزشک به اندازه یک کارمند ساده حقوق داشته باشه اما بدین معنی هم نیست که به اندازه 100 برابر او حقوق داشته باشه.
در ضمن حقوق 4 میلیونی یک متخصص مربوط به دوران طرح دو ساله آنهاست (یه چیزی در حد تعهد خدمت رایگان)وگرنه وارد بازار کار که شدند کمتر از بیست سی میلیون نداریم.
حمید: 1395/5/1917:57:16،
99
14
با درس خوندن توی این مملکت به جایی نمیرسین یا باید برید خارج یا اصلا درس نخونین....
محسن: 1395/5/1919:15:26،
47
16
عالی گفتی دقیقا درسته دقیقا
ثزتمنه: 1395/5/1918:34:34،
34
65
طرف چهار سال رفته دانشگاه آخر با معدل 9 اومده بیرون می گه کار نیست شما اگر واقعا یه چیزی بارت باشه شک نکن برات کار هست اگر هم تو ایران نباشه و کسی بهت توجه نکنه حتما کشور های دیگه هستن که بهت نیاز داشته باشن.
فرهاد: 1395/5/1919:22:07،
66
17
معدل 9 ؟؟؟ اونایی که با معدل 17 هم اومدن بیرون چیزی بارشون نیست عزیزم.
کلا دانشگاه‌های ما تشکیل شده از پاس کردن یک سری دروس نظری که حتی خود اساتیدش هم از نظر تخصصی تعطیل هستن (وگرنه نمی‌رفتن استاد بشن، می‌رفتن تو تولید)
پاسخ به ثزتمنه: 1395/5/1919:41:24،
48
14
مثل اینکه نفست از جای گرم بلند میشه یه نگاه به روزنامه ها بنداز ببین چقدر مشاغل فنی میخوان به شرایطشم نگاه کن ببین میشه توی دانشگاه اون شرایط رو کسب کرد.؟!! البته واسه امثال شما که پارتی دارین قابل هضم نیست...
دنیای بسته: 1395/5/1919:08:30،
39
17
کلا اوضاع کار خرابه، بدجوررررررر هم خرابه چه واسه دکتراش چه واسه سیکلش.
عباس: 1395/5/1919:17:59،
41
15
اصلا به معدل ربطی نداره
الان من خودم با معدل 17 بیکارم دوستم با معدل 13 با کار و برعکس هم داریم!
شیب ملایم: 1395/5/1919:22:03،
19
55
شیعه باید گسترش یابد
ا: 1395/5/1919:31:32،
51
20
رتبه ۱ کنکور تجربی امسال. سال ۹۱ رتبه ۲ کنکور ریاضی بوده که در سال سوم از مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف انصراف داده دوباره کنکور داده و میخواد پزشکی بخونه. این خود بیانگر عملی همه چیز هست. حالا هی با دلایل مختلف حقیقت رو انکار کنید. آیا واقعیت جامعه تغییر میکنه؟
علی: 1395/5/1921:55:54،
43
20
این نشون میده یادش بخیر یه که زمانی همه بچه های شاخ میرفتن ریاضی. بعد تجربی بعد انسانی. الان برعکس شده. چون مسئولان با تدبیر به این نتیجه رسیدن این مملکت به صنعت نیازی نداره.صنعتو میخواد چیکار. تازگیا صدا و سیما گزارشی از عیادت وزیر بهداشت از وزیر بهداشت دوره دوم رو نشون داد که فرمودند زمانی که فیدل کاسترو اومد ایران گفت، وزیر بهداشت من معاون اول منه! بله عزیزان ما راه کشور موفق و مترقی کوبا رو پیش میریم نه این کشور های بدبخت بیچاره... مثل ژاپن و آلمان و کره که الکی تو الکترونیک میتازند. حیف همین حداقل حقوق برای این مهندسان حیف نون. پزشکان گرانقدر کشورمون رو دریابید که در دورافتاده ترین نقاط کشورمون با عشق به کار با مبلغی ناچیز کار میکنند که از شیر مادر حلالشون باد.
ماهان- پاسخ به علی: 1395/5/2001:38:22،
25
12
این همه مهندس دارن شبانه روز کار می کنند. تا همین برق و اینترنتی که داری و حواستم نیست . استفاده کنی. تا حالا وارد یه نیروگاه برق شدی ببینی اون توربینی که داره برق تولید می کنه با چه سرعتی میچرخه. بدون که این مهندس ها هستند که مملکتو سر و پا نگه داشتن تا همینجاشم.... حیف نون؟!!!!!
پاسخ به ماهان: 1395/5/2008:52:58،
16
13
اینو به مسئولان کشورت بگو عزیزم که صدای عدالت خواهیشون گوش عالمیان رو کرده. بهت بر نخوره این دیدیه که نسبت به توی مهندس در کشور بهت دارن حالا هر چقدر هم مفید و کارساز باشی. دیدشون به توی مهندس همینه.
حسن: 1395/5/1919:55:06،
59
14
متاسفانه نگاه درستی به کار نداریم، کار باید ارزش افزوده داشته باشه، باید به درد جامعه بخوره، یه عده میگن درس به درد جامعه نمیخوره!!؟ یعنی ما فقط لوله کش و جوشکار و بنا میخوایم؟ چرا ضعف مدیریت خودتونو گردن جوان باسواد میندازید!؟ وقتی موسیقی حرام است یعنی هزاران نفر بیکار! یعنی کنسرت تعطیل! وقتی شرکت بزرگ معماری و عمرانی نداریم، یعنی پل و برج و هزاران طرح و طراح تعطیل! وقتی گندم هر چقدر که خراب و نامرغوب باشه خرید تضمینی با قیمت بالا میشه یعنی مهندس کشاورزی تعطیل یعنی برباد دادن علم و استعداد!
اون یکی اومد سازمان برنامه و بودجه رو تعطیل کرد، ای یکی دوباره راه انداخت، اون مسکن مهر راه انداخت، این تعطیل کرد، اون پلمپ هسته ای شکست، این دوباره پلمپ کرد، اون یارانه نقدی داد، این قطعش کرد،
آخه ندونم کاری تا کی؟ تا دیروز جون مردم سرکیسه کردید خودتون بهش مدرک دادید حالا میگید مدرکت بدرد نمیخور
nahid: 1395/5/1921:27:49،
45
11
حسن محترم ! نظراتی که دادی خیلی مشخص وجالب بود ونشون میده که ریشه ای وعلمی فکر میکنی ! واقعا برات آرزوی موفقیت میکنم !
انجمن: 1395/5/2001:02:18،
16
14
بله
جوان های عزیز فهم و درکشان بالا رفته و خیلی. و متوجه شدن که حمالی بیخود دوراز جانشان باعث از بین رفتن وقت .مطالبات پایین دریافتی مساوی است با پرداختی در هزینه ی دوا و درمان و غیره...
علی: 1395/5/2008:25:36،
15
16
اشتغال و تولید و صنعت بسته به این دراه که مملکت دارای ثبات و انسجام اقتصادی باشه و تدابیر درستی جهت حمایت از تولید بشه و تولید کننده اجناس مرغوب و با کیفیت عرضه کنه و اجناس بنجل خارجی وارد نشه.
مثلا همین چین تازه هست که زعفران کاشته و ورود
زعفران مرغوب ایرانی را ممنوع کرده.
پس تو بخوان حدیث مفصل از این مجمل.
آریا: 1395/5/2008:29:54،
16
18
اون روزی که آقایون برای خریدن وقت بیشتر و جای دادن دانشجویان(ایضا سربازان)در لیست شاغلین جامعه و اعلام نتایج به نسبه آبرومند تر بصورت صوری درهای دانشگاه را به روی هر کس و ناکسی گشودند و با افتخار اعلام کردند یک بیکار باسواد بهتر از یک بیکار بیسواد است,وقتی که سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برخلاف مسلک و مرامنامه ای که برایش تدوین شده بود وظیفه خود در تامین نیروی کاری متبحر را تبدیل میکند به راه میانبری برای فرار دانش آموزان ضعیف البنیه در ریاضیات و اعطای مدارک لیسانس و فوق لیسانس بصورت ناپلئونی را گشود و..... باید فکر امروز را میکردند اما....
جامعه بشدت سنتی ما پرشده از دکتر و مهندس و تهی شده از دامپرور و کشاورز و نیروی کاری!!!!
مهدي: 1395/5/2011:09:16،
15
13
دوستان به نظر من اگه وضع مملکت ما از جنبه مديريتي تا 10 سال ديگه به همين منوال باشه من هيچ شکي ندارم که رشته پزشکي به شکل فجيعي به گند کشيده ميشه و از شرايط فعلي که براي مهندسي پيش اومده به مراتب بدتر ميشه.دليل:
اولا شرايط نامساعد فعلي صنعت کشور باعث شده جوان هاي کنکوري به شدت از رشته هاي مهندسي فاصله بگيرن و گرايش به پزشکي پيدا کنن که به طبع اون مسئولين بي کفايت مجبورن در کنکور رو براي پزشکي بازتر کنن و اين يعني در آينده همه ميشن دکتر !
ثانيا به طور طبيعي تنوع در رشته هاي مهندسي بسيار بيشتر از رشته هاي پزشکي هست و اين يعني بيکاري بيشتر در قشر پزشکي در آينده
در پايان به نظر من هنوز هم جوانان با هوش بايد مهندس بشن چراکه آينده ازان مهندسين خواهد بود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار