کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مذاکره خرید 20 فروند هواپیما از ژاپن

کدخبر:۲۵۸۷۰دوشنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۸:۴۷۳۲۲۱ بازدید

بعد از ایتالیا، فرانسه و امریکا این بار قرعه به نام «ژاپن» افتاده و قرار است این کشور در کمتر از دو سال آینده حدود 20 فروند هواپیمای نو به ایران ...
مذاکره خرید 20 فروند هواپیما از ژاپن

بعد از ایتالیا، فرانسه و امریکا این بار قرعه به نام «ژاپن» افتاده و قرار است  این کشور در کمتر از دو سال آینده حدود 20 فروند هواپیمای نو به ایران تحویل دهد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان این مطلب در گفت‌و‌گو با «ایران» به تشریح جزئیات مذاکرات برای خرید هواپیما از ژاپن پرداخت و گفت: برخلاف ادعای منتقدان دولت که معتقدند «مذاکرات با بوئینگ و ایرباس منتفی شده است به همین خاطر اکنون دست به دامن ژاپن شده ایم»، خرید هواپیما از ژاپن جایگزین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ نیست بلکه این مذاکرات، بخشی از راهکار نوسازی ناوگان هوایی ایران است.

در حال حاضر تنها 150 فروند هواپیما از مجموع 250 هواپیمای موجود در کشور فعال است و 100 هواپیما باید اوراق شود لذا برای نوسازی ناوگان هوایی به ۵۰۰ فروند هواپیمای نو نیازمندیم که به گفته اصغر فخریه کاشان مطابق با برنامه ریزی‌های انجام شده این تعداد هواپیما طی 7 الی 8 سال آینده وارد ناوگان هوایی کشور خواهد شد.
فخریه کاشان در ادامه تأکید کرد: مذاکرات با دو قطب هواپیماسازی یعنی بوئینگ و ایرباس ادامه دارد و اگر ما اقدام به خرید 20 فروند هواپیمای جدید از ژاپن کرده‌ایم به معنی پایان مذاکرات با دیگر شرکت‌های هواپیمایی نیست چراکه ما به بیش از 500 فروند هواپیما نیاز داریم.

خرید 20 فروند هواپیمای نو از میتسوبیشی

ژاپنی‌ها بعد از چند دهه تلاش در صنعت هواپیماسازی اکنون خود را برای به دست آوردن بخش بزرگی از بازار صنعت هوانوردی جهان آماده کرده‌اند و در این میان بازار ایران با توجه به نیاز بالای خود برای خرید هواپیماهای جدید یکی از جذاب‌ترین بازارهای هدف برای این کشور به شمار می‌رود. اشتیاق این کشور در کنار نیاز ایران به ناوگان نو هوایی موجب شده تا در سفر اخیر مقام های ایرانی به ژاپن مذاکرات برای تبادل هواپیما با جدیت بیشتری دنبال شود و به نتایج مثبتی نیز برسد.

در این زمینه فخریه کاشان گفت: در این سفر با مسئولان شرکت میتسوبیشی دیدار و مذاکره کردیم که طرف مذاکره از بابت همکاری با ما بسیار خشنود بود.

وی ادامه داد: مذاکرات در خصوص خرید 20 فروند هواپیمای کوچک برای مصارف کوتاه برد داخلی است به طوری  که تعداد سرنشین این هواپیماها حدود 70 الی 100 نفر است.

هواپیماهای مدنظر ایران ازمدل MR خواهد بود.این هواپیما که پس از سال‌ها بررسی و سنجش شرایط از سوی ژاپن در سال 2015 رونمایی شد ظرفیت مسافرگیری حدود 70تا90 مسافر را دارد و سهام آن در اختیار چند شرکت تجاری ژاپنی است. بر اساس اطلاعاتی که از شرایط شرکت میتسوبیشی ارائه شده، این شرکت در طول سال‌های گذشته بخشی از بال‌های هواپیماهای بوئینگ را تأمین می‌کرده و با افزایش توان تکنولوژیک خود به ساخت هواپیمای مسافرتی (MRجت میتسوبیشی) دست یافته است.

هواپیماهای ژاپنی در راه شرکت آسمان

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت به دنبال تقویت بخش خصوصی است ،اظهار کرد: در نظر گرفته‌ایم  این 20 فروند هواپیمای ژاپنی را به شرکت آسمان بدهیم که یکی از بخش‌های خصوصی صنعت هواپیمایی کشور است. ما به عنوان دولت مذاکرات را انجام می‌دهیم تا روند خرید هواپیما سریع‌تر انجام شود.

اشتیاق بوئینگ و ایرباس به معامله با ایران

فخریه کاشان از ادامه روند مذاکرات با بوئینگ و ایرباس خبر داد و گفت: شرکت امریکایی بوئینگ با وجود مخالفت‌های انجام شده از سوی کنگره امریکا هنوز برای فروش هواپیما به ایران مذاکره می‌کند و مذاکرات با ایرباس نیز همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه هر دو شرکت برای معامله با ایران اشتیاق دارند، تصریح کرد: اما قراردادهای مربوط به این دو قطب هواپیما‌سازی پیچیده است و طرفین همچنان در حال بررسی‌های مالی و فنی هستند که امیدواریم بزودی به نتیجه برسد.

ایتالیا، ضلع چهارم مذاکرات

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی، مذاکره با ایتالیایی‌ها برای خرید هواپیماهای کوچک و راه‌اندازی خطوط هوایی جدید بین شهرهای نزدیک به هم در کشور را یکی دیگر از بخش‌های مذاکرات بین‌المللی برشمرد و گفت: مذاکرات برای خرید هواپیماهای ATR از این کشور نیز هنوز نهایی نشده است.

مذاکره برای 270 هواپیما

فخریه کاشان با بیان اینکه مطمئن هستیم هر 4 مذاکره انجام شده با ایتالیا، فرانسه، امریکا و ژاپن به نتیجه خواهد رسید، اظهار کرد: در مجموع با این 4 قرارداد 270 هواپیمای نوساز به صنعت هوایی کشور وارد خواهد شد.

سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلاری ژاپن برای انجام پروژه‌های مشترک

البته مذاکرات با ژاپنی‌ها به خرید هواپیما ختم نمی‌شود و در سفر اخیر مقام های وزارت راه و شهرسازی به ژاپن مباحث دیگری نیز مطرح شد.

در این باره قائم مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: ژاپنی‌ها با سرمایه‌گذاری دو تا سه میلیارد دلاری، پروژه‌های مشترک دو کشور را‌ آغاز می‌کنند. وی اظهار کرد: از مدت‌ها قبل قرار بود گروه کاری تشکیل دهیم که این گروه کاری ،پروژه‌ها و زمینه‌های همکاری دو کشور را تعیین کند و بر همین اساس قرار شد تا به عنوان نماینده وزارتخانه در سفر به ژاپن هدایت کننده این گروه کاری باشم.

وی با اعلام اینکه در سفر به ژاپن به دنبال زمینه‌های مشترک همکاری در حوزه وزارت راه و تعیین نقشه راهی برای همکاری درازمدت بین دو کشور بودیم، تصریح کرد: بحث بر سر انجام پروژه‌های ریلی عمده گفت و گوی ما در این سفر بود. پروژه ریلی چابهار به زاهدان و در ادامه مشهد، پروژه ریلی تهران به همدان، پروژه حومه‌ای تهران و قطار سریع السیر حومه‌ای زیرگذر تهران که شامل چهار خط می‌شود و پیش‌تر در وزارتخانه بررسی شده بود که  از جمله پیشنهادهای ما به طرف ژاپنی برای آغاز سرمایه‌گذاری و مشارکت بود.

فخریه کاشان با اعلام اینکه براساس تفاهم نهایی بین طرفین ظرف چند ماه ٖآینده گروه کاری تشکیل شده به تعریف دقیق و مبادله و تعیین نوع همکاری می‌پردازد و امکاناتی را که ژاپن می‌تواند در این پروژه‌ها فراهم کند مشخص می‌کند، تصریح کرد: این یک دستاورد بود که در یک سند همکاری برای تشکیل کارگروه بین دو کشور تفاهم کردیم. بر همین اساس در ماه دسامبر هم معاون وزیر راه ژاپن به تهران می‌آید تا پیشرفتی که درباره شناسایی و تبیین پروژه‌های قابل انجام توسط دو کشور حاصل شده است را در تهران بررسی ‌نمایند.

فخریه کاشان ادامه داد: موضوع دوم هم تأمین مالی این پروژه‌ها بود. ژاپنی‌ها بر اساس توافقنامه‌ای که با وزارت اقتصاد امضا کرده اند متعهد شده اند، 10 میلیارد دلار اعتبار صادراتی به ایران بدهند و درعین حال علاقه‌مند هستند از این10 میلیارد برای پروژه‌هایی که انتخاب می‌شود استفاده نمایند. در مقابل موضع طرف ایرانی این بود که زمینه‌هایی هست که در برخی پروژه‌ها نیازی به ضمانت دولت ندارد مثل خرید هواپیما یا ساخت فرودگاه که می‌تواند به صورت BOT اجرا شود. قرار بر این شد که این موضوع در کارگروه بررسی و معلوم شود چقدر از آنها باید از رقم 10 میلیارد و چقدر با شیوه‌های دیگر بدون تضمین دولت باشد. البته ژاپن پذیرفت که هواپیماها بدون تضمین دولت تأمین مالی شود.

وی با بیان اینکه بحث دیگر ما در زمینه همکاری‌های آموزشی در رشته‌های مربوط به وزارت راه و بحث‌های مطالعاتی مثل بحث قطار حومه‌ای تهران یا قطارسریع السیر بود، توضیح داد: پروژه‌های تفاهم شده یک کار مطالعاتی دارد یک کار اجرایی، قرار ما با ژاپنی‌ها این است که پروژه‌های مطالعاتی را از محل وام‌های دولتی ژاپن که عمدتاً به صورت کمک است، انجام دهیم. ما درخواست خود را برای این منظور به ژاپنی‌ها داده‌ایم تا پس از تعریف پروژه مشخص شود آیا می‌توان از وام‌های بلاعوض استفاده کرد یا برای انجام مطالعه باید خودمان تأمین بودجه کنیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی توضیح داد:همچنین ژاپنی‌ها در قالبی که خودشان نام آن را «جایکا» یعنی سازمان کمک‌های اقتصادی و همکاری‌های دولت ژاپن می‌گذارند کلاس‌های آموزشی و انتقال تکنولوژی در بخش‌های آموزش در دریا، راه‌آهن، هوا، ریل، مسکن و ساختمان با ایران برگزار می‌کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ناشناس: 1395/5/1103:50:20،
157
43
ایران قبلا از هواپیماهای مسافربری برای مصارف نظامی و حمل اسلحه استفاده کرده برای همین است کسی به ایران هواپیما مسافربری نمی فروشد...تا کی باید مردم تاوان سیاستهای اقایان را بدهند ؟؟؟؟؟؟؟!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
الوند: 1395/5/1108:51:13،
62
31
نه اصلا هم اینطور نیست
ایران از بس گفت به خودکفایی رسیده و داره هواپیما میسازه خوب میگن برین خودتون بسازین تا دیگه پررویی نکنین
حبیب: 1395/5/1106:41:23،
101
29
واقعا بیچاره ایم
.: 1395/5/1107:26:11،
42
28
فقط مهمه براشون که یک معامله ای بکنند اصلا مهم نیست قیمت و کیفیت و عمرش و ایمنی اش!!!!!!
کاش چینی ها یکی درست کنند مثلا هواپیمای اشهد! معامله و پورسانت باشه بقیه لازم نیست
ماموريت هاي ... : 1395/5/1107:46:36،
68
32
بشينيد تا ژاپن بهتون هواپيما بده .
تو 15 سال گذشته ژاپني ها به كل از ايران فرار كردن حالا هواپيما بهمون بدن .

طوري نيست آقايون يه چند سالي هي برن توكيو و بيان و حق ماموريت بگيرن .

بعد از فيش هاي نجومي اين بار نوبت ماموريت هاي اشرافي هست . توي اداره ما چند سالي مد شده كه هي از اينور اون ور با خانواده آقايون ميان ماموريت : هتل عالي - غذا عالي - خودرو با راننده - هديه عالي - بازديد عالي - و ...
کوروش: 1395/5/1107:51:22،
37
28
در حال حاضر تنها 150 فروند هواپیما از مجموع 250 هواپیمای موجود در کشور فعال است و 100 هواپیما باید اوراق شود ///// این بخش خبر جالب بود یعنی 50 هواپیما با شرایط نرمال وجود داره که اونم بعید میدونم و ملت دارن با هواپیماهای اوراقی اینور اونور میرن
فرد: 1395/5/1108:55:29،
50
36
من فکر کنم به شما اگر بالن هم بفروشن کلات و بنداز هوا...من با شما شرط میبندم که ایران و صنایع هو ا فضا با این همه ادعا اون هواپیمایی رو که برادران رایتز بیشتر از صد سال پیش ساخته بودن رو نتونه خود کفا بسازه...
حسن: 1395/5/1109:54:15،
53
26
عمرا ژاپن بدون اجازه امريكا هواپيما بده حالا خاهيد ديد ايرباس و بويينگ كه فعلا زاييدن ....
نوید: 1395/5/1110:01:04،
48
36
ژاپنی ها از نقطه نظر اجرای تحریم بسیار ترسو هستند. کافی است یک قطعه از این هواپیماها ساخت امریکا باشد تا جلوی فروش آن به ایران را بگیرند
احمد: 1395/5/1115:35:59،
32
33
حالا برای قبلیها که خریدیند پارکینگ دارند که بازم جدیدتر میخرند .کجا جا بدیم اینا را.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار