کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دوئل ایران - عراق بر سر یک میدان نفت

کدخبر:۲۵۸۵۱یکشنبه، ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۳:۵۹۲۵۶۹ بازدید

دوئل ایران و عراق برای توسعه یک میدان بزرگ مشترک نفتی وارد مرحله جدیدی شده و با وجود عقب افتادگی‌ها، مسئولان شرکت نفت وعده ...

دوئل ایران و عراق برای توسعه یک میدان بزرگ مشترک نفتی وارد مرحله جدیدی شده و با وجود عقب افتادگی‌ها، مسئولان شرکت نفت وعده می‌دهند که تا ۳ ماه آینده تولید نفت با عراق برابر می‌شود.

با گذشت بیش از یکصد سال از کشف نفت در کشور، صنعت نفت ایران در توسعه میادین مشترک نفت و گاز با کشورهای عربی همسایه یک بازنده تمام عیار بوده است.

تاخیر چندین و چند ساله در توسعه و بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی، تاخیرهای توسعه میدان سلمان و در نهایت مهاجرت گازهای ترش این میدان مشترک به امارات، توسعه فروزان، اسفندیار، فرزاد B، لایه نفتی پارس جنوبی و از دو سال گذشته تاکنون آزادگان جنوبی، همگی از میادین بزرگ نفت و گاز ایران هستند که در توسعه این میادین به دلیل سال‌ها تاخیر، میلیاردها بشکه نفت خام و میعانات گازی به جای ایران توسط کشورهای همسایه استخراج شده است.

با این وجود مرور نحوه توسعه آزادگان جنوبی به عنوان یکی از بزرگترین میادین نفتی ایران و خاورمیانه که دست بر قضا با کشور عراق مشترک بوده هم خالی از لطف نیست و نکته قابل توجه آن است که عراقی که سالها با جنگ و نبرد با تروریست‌ها دست و پنجه نرم می‌کند در توسعه و برداشت نفت خام این میدان مشترک از ایران جلو افتاده است.

در شرایط فعلی درحالی که تولید روزانه نفت ایران از آزادگان جنوبی به ۶۰ هزار بشکه در روز هم نمی رسد عراقی ها با همکاری و مشارکت شرکت انگلیسی شل روزانه بالغ بر ۲۱۰ هزار بشکه طلای سیاه از این میدان مشترک استخراج و صادرات می‌کنند. شرکت انگلیسی-هلندی شل از مهر ماه سال ۹۲ و درست روزهایی که شرکت نفت ایران با تاخیر و وقت کشی‌های CNPC چین روبرو بود، تولید نفت از میدان مشترک آزادگان جنوبی به نفع عراق را آغاز کرد و با گذشت حدود سه سال هنوز توسعه فاز اول این میدان در سمت ایران آماده بهره‌برداری نشده است.


در آزادگان جنوبی چه خبر است؟

به گزارش مهر، مهمترین مولفه در توسعه میادین نفتی افزایش حفاری چاه‌های توسعه‌ای بوده و هر تعداد چاه بیشتری حفاری شود امکان برداشت بیشتر طلای سیاه فراهم می شود، به عبارت دیگر مطابق با یک قانون نانوشته این دکل‌های حفاری هستند که در توسعه میادین مشترک نفت و گاز برنده نهایی را تعیین می‌کنند.

هم اکنون ١٩ دکل در این میدان آزادگان جنوبی در سمت ایران به طور همزمان مشغول به کار هستند و به گفته مسئولان شرکت نفت، از سال ٩٣ و بعد از خلع ید CNPC (پیمانکار چینی طرح توسعه این میدان) تاکنون، بالغ بر ٢٧٠ هزار متر حفاری انجام گرفته است.

هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام (با احتساب تولید زودهنگام) در فاز نخست و افزایش تولید روزانه ٢٨٠ هزار بشکه نفت خام (در مجموع ٦٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم بوده و از این رو ١٨٥ حلقه چاه در این میدان حفاری شود که تاکنون ٣٨ حلقه چاه آماده تولید و در مجموع ١٣٢حلقه چاه تعیین تکلیف شده است.

سیدمحمود مرعشی مجری توسعه آزادگان جنوبی هفته گذشته درباره زمان بهره برداری کامل از طرح توسعه این میدان مشترک نفتی با عراق گفت: پیش بینی می‌شود برداشت نفت از میدان آزادگان جنوبی تا اواخر سال ۱۳۹۷ به ٣٢٠ هزار بشکه در روز برسد و اهداف فاز نخست توسعه این میدان محقق شود.

از سوی دیگر همسو با توسعه فاز اول این میدان تاکنون مذاکراتی با چند شرکت آسیایی و اروپایی همچون اینپکس ژاپن، توتال فرانسه، هیوندایی کره جنوبی و ماروبنی ژاپن برای توسعه این مشترک انجام گرفته که به اعتقاد کارشناسان شانس توتال بیش از سایر رقبا برای امضای قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی است.


دوئل نفتی ایران-عراق از نگاهی متفاوت

در شرایط فعلی با توجه به برداشت بیش از ۳.۵ برابری عراق نسبت به ایران در توسعه آزادگان جنوبی، این احتمال وجود دارد که در صورت ادامه روند فعلی تولید پدیده «مهاجرت نفت و گازهای همراه نفت» این میدان مشترک از سمت ایران به عراق اتفاق بیافتد.

با این وجود مسئولان شرکت ملی نفت ایران در وعده ای جدید، تاکید می کنند که تا چند ماه آینده تولید نفت خام ایران در میدان آزادگان جنوبی (مجنون) با عراق برابر خواهد شد.

مجید نجاریان یک مقام مسئول در شرکت مهندسی و توسعه نفت از برابری برداشت تولید نفت ایران از میدان ‌ای مشترک غرب کارون با میدان مجنون عراق تا سه ماه آینده خبر داده و تاکید می‌کند: میدان مجنون عراق در غرب کارون با میدان‌های آزادگان شمالی و جنوبی و یاران شمالی و جنوبی مشترک بوده و طرف عراقی هم اکنون از این میدان ۲۰۰ هزار بشکه در روز تولید می‌کند.

وی افزود: هم اکنون از میدان آزادگان شمالی ۷۵ هزار بشکه و از میدان آزادگان جنوبی ۵۰ هزار بشکه برداشت می‌شود که با افزایش ۳۰ هزار بشکه ای نفت در میدان آزادگان جنوبی و تولید ۳۰ هزار بشکه‌ای میدان یاران شمالی تا سه ماه آینده با عراق برابر می‌شویم.

نجاریان با بیان اینکه هم اکنون از مجموع ۵ میدان مشترک غرب کارون، ۲۲۵هزار بشکه در روز نفت تولید می‌شود، معتقد است: تا سه ماه آینده از آزادگان جنوبی ۳۰ هزار بشکه دیگر تولید خواهیم داشت و به این ترتیب میزان تولید به ۲۵۵ هزار بشکه خواهد رسید که با احتساب تولید میدان یاران، این تولید به ۲۸۵ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

به گزارش مهر، میدان مجنون (آزادگان جنوبی) یکی از چهار میدان بزرگ نفتی در جنوب عراق به شمار می‌رود که آغاز تولید از آن برای رویا پردازی‌های این کشور برای دو برابر کردن تولید نفت که هم اکنون نزدیک به چهار میلیون بشکه در روز است، حیاتی به شمار می‌رود.

در طرح توسعه این میدان مشترک نفتی در عراق، شرکت شل ٤٥ درصد، پتروناس ٣٠ درصد و میسان ٢٥ درصد سهم در اختیار دارند و دولت عراق خوش بین است که تا چند سال اینده امکان تولید روزانه یک میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت از میدان مجنون فراهم شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

احسانی: 1395/5/1013:45:29،
155
12
حالا هی برین سراغ انرژی هسته ای و بگین تحریم ها اثری ندارد.
مش قاسم خود فروخته: 1395/5/1015:13:45،
82
13
جالب اينكه هزينه جنگ عراق و ايران داره تامين ميكنه. اونا هم راحت نشستن پولشون و خرج ميكنن واسه زيرساخت مملكت خودشون ...

آخه چرا اين مملكت صاحب درست حسابي نداره !!!؟؟؟؟؟؟

هر كاري ميكنن. به همه باج ميدن تا چند سال رفتنشون به عقب بيفته ...
محروم: 1395/5/1016:00:11،
52
9
تا چند سال پول نفت عراق برای پرداخت خسارت به کویت داده میشد جالا هم عراق برای دریافت خسارت جنگ 8 ساله از ایران ! به این شکل اقدام میکند
ارش: 1395/5/1013:48:10،
143
15
يه سوال
اينكه ميگن در گذشته منابع نفتي به تاراج ميرفته با الان فرقش چيه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
م: 1395/5/1015:12:18،
41
12
ما ایرانی ها همیشه در گذشته هستیم نه حال
کیانی: 1395/5/1015:55:28،
48
21
فرقش اینه که همه پول نفت به جای اینکه صرف ابادانی ورفاه مردم سوریه و لبنان و ونزویلا ویمن و عده ای مدیر محروم و اختلاس کننده گان نیازمند . . .شود صرف خوش گذرانی و تن پروری احاد ایرانیان میشده
mehdi: 1395/5/1014:18:17،
44
12
شما بروید 1000 میلیارد دلار خسارت جنگ خانه مان سوز را از عراق بگیرید چاه نفت پیش کشتان
آریا: 1395/5/1014:31:54،
34
14
بابا این عراقیها در طول تاریخ نشون دادن نمک میخورن و نمکدون میشکنن!!اون از رفتار شنیع و غیرانسانیشون با خاندان عصمت و طهارت اینم از امروز که بعد از هشت سال خاک پاک ایران رو به توبره کشیدن وقتی بازم این ما بودیم که رفتیم و از جون و مالمون واسه حفاظت از اونها در برابر داعش مایه گذاشتیم آخرش حتی حاضر نیستن بشینن و با ایران سر این سفره مشترک نفتی به تفاهم برسن دیگه چه برسه به اینکه بنفع ما بکشن کنار!!!
حالا هی برید جوون های دسته گلمون رو واسه این برادران دوست و همسایه یعنی عراقیها بفرستید دم تیر!!
majid: 1395/5/1016:57:20،
25
11
به نظر من :به خاطر اینکه با عراق همسایه هستیم در مقابل داعش چه از نظر منافع خودمون و یا منافع کشور همسایه و ثبات خاورمیانه باید ازشون در مقابل داعش مقابله کنیم ولی از نظر مطلب بالا سستی و بی مسئولیتی خیلی از مسئولان ماست که لیاقت ندارن و فقط دنبال اختلاس و...هستند وگرنه چینی هایی که یه برج چند صد طبقه رو ظرف چند ماه تموم میکنن چرا برای ما.....اگر میخوایم مشکل رو پیدا کنیم اول باید مشکل رو درون سیستم خودمون ببینیم وگرنه نه عراق بلکه چین و روسیه و عربستان و امارات و آمریکا و ......در کل کشورهای جهان مشکل دارن و ما بدون مشکل و مقصر همه چی اونا هستن
برزمان: 1395/5/1014:38:15،
31
20
خدایا ما چه کار کنیم از دست این اعراب؟جای بهتری نبود این کشور مارا قرار بدی؛خدایا جای کشور ما رو با کشور گینه جابه جا کن!بگو اله آمین
مکانیکی: 1395/5/1018:49:58،
15
22
بعد به جای طاقبستان چی داشتیم؟
majid: 1395/5/1014:59:46،
32
16
به نظر من :مسئولان بیشتر به فکر اختلاس هستند تا توسعه و پیشرفت .اوضاع نا بسامان در تمام زمینه ها این رو ثابت میکنه و لیاقتشون برای داشتن پست های کلیدی .چه توقعی از کشورهای دیگه میشه داشت تا عراق هم از این اوضاع به نفع خودش استفاده میکنه بعد مسئولان دنبال مقصر خارجی میگردن .عزیزان من بزرگترین دشمن کشور در بین خودمون هستند اگر دشمنی هم باید سرکوب بشه باید از دشمنای داخلی شروع کرد
m@jid: 1395/5/1016:43:17،
26
13
کسانی که میخوان آمریکا رو پایین بکشن یه راه حل بدن که به جایی برسیم که ما آمریکا رو تحریم کنیم .هم اونا به خاستشون رسیدن و هم ما .
احسان: 1395/5/1015:13:05،
40
10
کی بود میگفت تحریمها هیچ تاثیری نداره؟
اونی که الان داره آزاد میچرخه و میخواد درباره رییس جمهور بشه!
هزینه این دزدیارو کی میده؟
مجتبی: 1395/5/1015:55:04،
33
10
یعنی اگه 350 هزار بشکه در روز هم برسه خدا وکیلی چیش به مردم میرسه ..... فقط خبر غارتش توست از ما بهترون
عرب خوزستان: 1395/5/1016:22:12،
21
15
خود نفت ایران هم تو مناطق عرب نشین خوزستانه
majid: 1395/5/1018:39:27،
22
12
هموطن عزیز مشکل از خیلیهاست که بدون فکر کامنت میزارن ......منظور کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هستش و گرنه کشورهای دیگه عربی که با ما همسایه نیستن داریم که باهاشون مشکلی نداریم و اینکه کشورهای پارسی زبان هم داریم اما متاسفانه بعضی ها تلاش نمیکنن که درست مطلبشون رو بیان کنند. اگر کشوری بخواد خاک کشور مارو بگیره اینکارو میکنه چه عرب زبان باشه چه هر گویش دیگه ای ...ما مردم یک کشور هستیم
کرمانشاه: 1395/5/1018:50:56،
24
11
کرمانشاه هم چاه نفت داره
hamid: 1395/5/1016:28:32،
28
14
من الان شخصا درگیر پروژه آزادگان شمالی هستم که دست سی ان پی هستش . دارم میبینم که بی تفاوتی مسئولین پدک چه سنگ هایی پیش پای همه سرمایه گذارا حتی چینیا می ندازه. یک ساله که برای شروع فاز دوم هیچ همکاری نمی کنه شرکت پدک
جاسم: 1395/5/1114:44:06،
19
12
اینکه مهم نیس

مهم اینه که شما ها حقوق تضمین شده ماهیانه بالای 20 میلیون تومن از شرکت سینوپک میگیرید
نگو نه که خبر دارم موثق
hamid: 1395/5/1116:19:50،
21
10
معلومه اطلاعاتت مامل نیست که همچین چیزی میگی ... سینوپک پروژه یادآوران دستشه نه آزادگان.
پروژه آزادگان شمالی رو سی ان پی سی (CNPCI) کار میکنه. شرایط اقماری 23 روز کار و 7 روز استراحت دریافتی مهندسهای ناظر بین 4 تا 5.5 هستش، در نظر بگیر بدون مرخصی سالینه و بدون هیچ امنیت شغلی و هیچ مزایایی. مهندس های ناظر اینجا همه بالای 10 سال سابقه کار دارند
اسي پلنگ: 1395/5/1102:24:43،
20
13
به چه روزگاري اوفتاديم چي بوديم چي شديم خدا رحمت كنه يه بنده خدايي رو

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار