کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تحصیل گران در ایران + جدول

کدخبر:۲۵۶۴۲دوشنبه، ۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۸:۴۷۲۵۹۵ بازدید

در ایران یکی از سوال‌های معمول حتی برای آشنایی‌های ساده، میزان تحصیلات است. تحصیلات دانشگاهی و به اصطلاح عالیه در ایران ...
تحصیل گران در ایران + جدول

در ایران یکی از سوال‌های معمول حتی برای آشنایی‌های ساده، میزان تحصیلات است. تحصیلات دانشگاهی و به اصطلاح عالیه در ایران جایگاه خاصی برای مردم دارد به‌طوری که جمله «لیسانسه» یا فوق‌لیسانس بدون توجه به رشته دانشگاهی، کارایی آن درجامعه، میزان درآمدزایی و بسیاری از شاخص‌های دیگر به منزله نوعی ارزش تلقی می‌شود اما این ارزش در ایران به چه قیمتی به دست می‌آید. هزینه‌های تحصیلات عالیه در ایران اگر بین گران‌ترین کشورها نباشد، چندان ارزان هم نیست. در ایران دانشگاه‌های خصوصی و دولتی متعددی فعالیت می‌کنند که شهریه آنها هرساله تغییر می‌کند.

این درحالی است که نیمی از دانشجویان کشور برای ادامه تحصیلات خود شهریه پرداخت می‌کنند. به‌طور معمول طی سال‌های اخیر شهریه دانشگاه‌ها که توسط سازمان وزارت علوم و تحقیقات تعیین می‌شود، سالانه حدود ١٥‌درصد افزایش می‌یابد.

 این افزایش شامل دانشگاه‌های خصوصی (شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و آزاد) می‌شود. براساس آخرین آمار‌های بین‌المللی موجود در‌ سال ٢٠١٣ میلادی ایران ٣,٧‌درصد از تولید ناخالص ملی خود را صرف هزینه‌های آموزشی درکشور می‌کند. جالب آن‌که به نوشته واشنگتن پست تا ‌سال ٢٠١٥ میلادی تعداد دانشجویان ایرانی به ٤.٥‌میلیون نفر رسیده که این جمعیت فقط ٥‌درصد کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد، اما با توجه به آن‌که بیش از نصف جمعیت ١٨ تا ٢٤‌سال کشور در مراکز تحصیلات عالی ثبت‌نام کرده‌اند، پیش‌بینی می‌شود تا ‌سال ٢٠٥٠ میلادی تعداد دانشجویان کشور به ٦٠‌درصد جمعیت جوان برسد.

ازسوی دیگر ٨٥‌ درصد از جمعیت جوانانی که تحصیلات عالیه را انتخاب می‌کنند، باید خود هزینه آموزش را تقبل کنند و به عبارت دیگر نمی‌توانند از آموزش رایگان استفاده کنند. به هر روی براساس آماری که این نشریه انگلیسی زبان ارایه کرده، والدین ایرانی سالانه بیش از سه‌میلیارد دلار برای هزینه‌های دانشگاهی فرزندانشان خرج می‌کنند. این درحالی است که تحقیقات داخلی هم نشان می‌دهد هزینه تحصیل هر دانشجو در داخل کشور (به غیر از دانشگا‌ه‌های دولت) سالانه به‌طور متوسط دومیلیون تا دومیلیون و٥٠٠‌هزار تومان خواهد بود. البته این هزینه برای رشته‌های پرخرج مانند رشته‌های حوزه هنر به سالانه ٣‌میلیون تا سه‌میلیون و٢٠٠‌هزارتومان می‌رسد. حال آن‌که متوسط درآمد خانواده‌های ایرانی ماهانه ١٥٠٠ تا دومیلیون تومان (٥٠٠ تا ٦٧٠دلار با احتساب دلاری ٣هزارتومان) است که این خود باری کلان برای خانواده‌هایی به حساب می‌آید که باید علاوه بر شهریه، هزینه خوراک و پوشاک و کتاب را برای فرزندانشان تهیه کنند. این درحالی است که بیشتر دانشجویان ایرانی طی سال‌های تحصیل خود شغلی ندارند تا کمک خرجی بر هزینه‌ها باشند، اما شاید هزینه‌ها و مشکلات اصلی پس از اتمام تحصیلات فرد شروع می‌شود.

تأثیرگذاربودن تحصیلات فرد برای خود و جامعه، اشتغال و میزان درآمدزایی و هزاران مبحث دیگر پس از فارغ‌التحصیلی وجود دارد که جوانان و خانواده‌های ایرانی باید با آن دست‌وپنجه نرم کنند اما هزینه‌های آموزش دربقیه کشورهای جهان چگونه است؟ خانواده‌های دیگر در اقصی‌نقاط جهان چه هزینه‌ای صرف تحصیلات عالی فرزندان خود می‌کنند؟ به‌طور معمول در خارج از ایران خانواده‌ها برای هزینه تحصیلات عالی فرزندانشان پس‌انداز می‌کنند. برخی دیگر با بورسیه‌های تحصیلی مخارج را تأمین می‌کنند و عده‌ای هم در دانشگاه‌های دولتی با هزینه کمتر آموزش می‌بینند. درهمین راستا وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌های مختلف از متوسط هزینه‌های آموزش دانشگاهی در سراسر دنیا گزارش‌های جالبی دارند. البته در این مقایسه‌ها فقط شهریه دانشگاه‌ها مدنظر بوده و به هزینه‌های کتاب، خوراک و پوشاک و بقیه بخش‌ها پرداخته نشده است. آخرین آمار موجود در این زمینه به تحقیق Global Higher Education Ranking در‌ سال ٢٠١٠ تعلق دارد.

مکزیک؛ دانشگاه خوب، شهریه گران

در مکزیک هزینه تحصیلات عالیه 5077 دلار در کل‌ سال درنظر گرفته شده است. متوسط درآمد ماهانه در این کشور 4615 دلار است و میزان توان مالی مردم برای دسترسی به تحصیلات عالیه 110.1 درصد محاسبه شده است. البته تحصیلات در دانشگاه‌های غیردولتی یا به اصطلاح خصوصی 11.777 دلار است. حال آن‌که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های عمومی 527 دلار در‌ سال است. سیستم آموزش عالی در مکزیک به صورت پلکانی است و به 3 دوره تقسیم می‌شود. نخستین درجه تحصیلاتی در مکزیک Licenciatura نامیده می‌شود که به‌طور معمول دوره‌ای چهارساله و معادل کارشناسی است. در این کشور به‌طور معمول هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی رایگان است، اما درخصوص دانشگاه‌های خصوصی نیز هزینه آنها با توجه به کیفیت دانشگاه متفاوت است. هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها حدود ٥ تا ٦هزار دلار به ازای هر ترم است. شهریه دانشگاه‌های خوب نیز حدود سه تا چهار‌هزار دلار است. بنابراین به راحتی می‌توان متوجه شد دانشگاه‌هایی که شهریه کمتری را دریافت می‌کنند، آموزش‌های چندان مناسبی را فراهم نمی‌کنند.

البته باید توجه داشت که ظرفیت دانشگاه‌های دولتی در مکزیک محدود است. اگر فردی دو‌سال متوالی نتواند در آزمون ورودی این دانشگاه‌ها موفق شود، باید در دانشگاه‌های دیگری تحصیل کند یا فکر تحصیلات عالیه را از سر بیرون کند. در این کشور رشته‌هایی مانند پزشکی شهریه و هزینه‌های جانبی بسیار بالایی دارند و البته تقاضای زیادی برای آن وجود دارد، اما برای رشته‌هایی مانند فلسفه و ادبیات تقاضای زیادی وجود ندارد و بالطبع شهریه آنها نیز کمتر از بقیه است.

کیفیت بالای آموزش در دانشگاه‌های دولتی ژاپن

هزینه‌های تحصیلات در این کشور 11865 دلار تخمین زده می‌شود. این درحالی است که متوسط درآمد ماهانه مردم این کشور 22790 هزار دلار است. همچنین میزان توان مالی مردم برای دسترسی به تحصیلات عالیه دراین کشور 52.6 درصد است. تحصیلات عالیه در ژاپن هرچند با توجه به سیستم آموزشی از آمریکا و انگلیس برگرفته شده، با تحصیلات عالیه در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته متفاوت است. یکی از نکات کلیدی آن روش‌های ورود به دانشگاه‌هاست که به‌طورکلی به نتیجه دو کنکور وابسته است. به‌طوری‌که دانش‌آموزان دبیرستانی در‌ سال آخر تحصیلات بیشتر وقت خود را به آمادگی برای این آزمون‌ها می‌گذرانند.

تفاوت مهم دیگر آن است که تعداد کمی از دانشجویان رشته‌های انسانی به دانشکده تحصیلات تکمیلی می‌روند، زیرا این دانشکده‌ها برای دانشجویان در رشته‌هایی غیر از علوم فقط زمانی مفید تلقی می‌شوند که این افراد تمایل به تدریس داشته باشند. این روند در قرن بیست‌ویکم چندان تغییری نکرده است. براساس قانون افرادی که می‌خواهند وکیل شوند، باید از دانشکده دولتی حقوق فارغ‌التحصیل شوند. پیش از این وکلا باید فقط از امتحان کانون وکلا قبول می‌شدند. دانشگاه‌های بزرگ نیز دانشکده‌های اقتصاد و تجارت تأسیس کرده‌اند. با این وجود دانشجویان ژاپنی کمی در آنها درس می‌خوانند زیرا بیشتر شرکت‌های ژاپنی هنوز هم فارغ‌التحصیلان سیستم تحصیلات تکمیلی را بیش از بقیه شایسته نمی‌دانند. به همین دلیل اصولا دانشجویان خارجی از کشورهای چین و کره‌جنوبی در آنها تحصیل می‌کنند. دراین کشور دانشگاه‌های دولتی به‌طورکلی وضع علمی بهتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی دارند.
 
بیمه دندانپزشکی برای دانشجویان کانادایی

هزینه‌های تحصیلات عالیه در این کشور 5974 دلار تخمین زده شده است. این درحالی است که متوسط درآمد ماهانه مردم این کشور 2914 هزار دلار است و میزان توان مالی مردم برای دسترسی به تحصیلات عالیه 22.44 درصد تخمین زده می‌شود. این درحالی است که 5 دانشگاه این کشور جزو ١٠٠ مرکز تحصیلات عالی برتر دنیا قرار دارند. کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد دنیا برای دانشجویان خارجی است. دراین کشور فرصت‌های تحصیلی مختلفی ارایه می‌شود. دراین کشور شهریه تحصیلی بسیار پایین‌تر از شهریه دانشگاه‌هایی با سطح علمی بالا درکشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و استرالیا خواهد بود. در این کشور دانشگاه‌ها خود شهریه‌ها را براساس عواملی مانند برنامه درسی دانشجو، کانادایی یا خارجی بودن دانشجو، تحصیل در مقطع دانشگاه یا تحصیلات تکمیلی تعیین می‌کنند.  به ‌هرحال شهریه دانشگاه‌ها در ایالت اونتاریو از بقیه اماکن گران‌تر است. یک دانشجوی خارجی در این کشور برای تحصیل درمقطع کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی ٦‌هزار دلار کانادایی (٤٥٣٤ دلار آمریکایی) به ازای هر‌سال هزینه  می‌کند.

علاوه بر این موارد دانشجویان باید هزینه‌ای اضافی به نام «هزینه فعالیت» را به غیرشهریه معمول بپردازند. این دریافتی از دانشجویان صرف حمایت از رسانه‌های دانشجویی (مانند روزنامه یا برنامه رادیویی دانشگاه) و سازمان‌های دانشجویی یا خرید ابزارهای ورزشی می‌شود. به‌طورکل تمام فعالیت‌هایی که رایگان تلقی می‌شوند، در اصل با پرداخت هزینه فعالیت تأمین وی شوند.یکی دیگر از هزینه‌هایی که به‌طور معمول از تمام دانشجویان گرفته می‌شود، بیمه درمانی و دندانپزشکی است. دانشجویانی که دارای پوشش بیمه دیگری هستند و تمایلی به استفاده از این خدمات ندارند، به‌طور معمول باید قبل از مهلت تعیین‌شده این بیمه را لغو کنند. با این وجود شاید بتوان این هزینه را بهترین و محبوب‌ترین هزینه میان دانشجویان دانست. خدمات مرتب دندانپزشکی مانند جرم‌گیری و معاینه چشم نیز بخشی از این بیمه است. این هزینه سالانه ٢٠٠ تا ٤٠٠دلار تخمین زده می‌شود.

تحصیلات عالی رایگان آلمانی از جیب مالیات‌دهندگان

دراین کشور دانشگاه‌های مختلف اصولا هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. باید توجه داشت که متوسط درآمد ماهانه مردم این کشور 2398 دلار است. البته میزان توان مالی مردم برای دسترسی به تحصیلات عالیه کمتر از بقیه کشورها و حدود 4.24 درصد تخمین زده شده است. 4 دانشگاه آلمانی نیز جزو 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. مدت‌هاست که در آلمان شهریه‌های دانشگاهی منسوخ شده‌اند. در آلمان حدود 27 درصد جوانان شایسته تحصیل در مقطع آموزش عالی می‌شوند. آلمان‌ درصد بالایی از تولید ناخالص ملی خود را صرف تحصیلات می‌کند. در دانشگاه‌های این کشور کارمندان بخش آموزش به مراتب بسیار زیادتر از بقیه کشورهای اروپایی مانند انگلیس هستند.

همچنین در آلمان میان دانشگاه‌های فعالیت‌های تحقیقاتی انجام می‌دهند و مراکزی که به‌طور کامل به تدریس اختصاص دارند، تمایز بیشتری وجود دارد تا فرآیند آموزش با دقت بیشتری انجام شود. همچنین برخلاف کشورهای دیگر مانند کانادا، مکزیک، انگلیس و آمریکا دانشجویان هزینه‌های تحصیلات عالیه خود را نمی‌پردازند بلکه این هزینه‌ها از مالیات‌دهندگان گرفته می‌شود و جالب آن‌که کیفیت آموزش در دانشگاه‌های دولتی بالاتر از دانشگاه‌های خصوصی است. البته باید توجه داشت که هرچند شهریه دانشگاه در آلمان نزدیک به صفر است اما هزینه‌های زندگی در این کشور بالاتر از حد میانگین است. در آلمان یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها، دندانپزشکی است.

هزینه تحصیل در ایران و خارج

شیوا سعیدی- شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهندس عمران دانشگاه محقق: 1395/5/402:56:50،
111
14
مهندس عمران دانشگاه محقق : تحصیل در ایران یعنی حماقت محححض
علی: 1395/5/408:57:55،
81
10
درسته.ولی افسوس که من بعد گرفتن مدرک فوق لیسانسم متوجه شدم...
هیات علمی دانشگاه دولتی: 1395/5/410:00:49،
58
15
متاسفانه تحصیلات در ایران فله است. دولت به جای افزایش ظرفیت ورود به دانشگاه های دولتی که قریب 60% آنها دانشجو نیستند، می توانست تعداد دانشجویان را محدود ولی از آن تعداد محدود حمایت مادی کند. متاسفانه سرانه بودجه دانشگاهها با توزیع یکنواخت بین دانشجویان پخش می شود یعنی به همان اندازه برای دانشجوی ممتاز هزینه می شود که برای دانشجویان مشروطی و کم پتانسیل هزینه می گردد.
بهتر بود 20% اول دانشگاهها علاوه بر معافیت پرداخت هزینه، مبلغی نیز به عنوان تشویقی ماهیانه به آنها داده شود ولی در عوض از دانشجویانی که صرفا برای تفریح و یافتن شریک به دانشگاه آمده اند هزینه کامل اخذ گردد.
ضمنا برخلاف تفکر عامه، آنچه که حق قانونی هر شهروند است، تحصیلات رایگان تا دیپلم می باشد نه تحصیلات دانشگاهی و در دانشگاههای دولتی دنیا نیز تنها برای دانشجویان نخبه رایگان می باشد نه همه.
فارغ التحصیل قدیمی: 1395/5/410:53:37،
46
23
من درسال 80 (بارتبه 763کنکور)فارغ التحصیل مقطع کارشناسی دانشگاه تبریز و در سال 82(بارتبه 27) فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران و جزو استعدادهای درخشان هستم که هردو دولتی بوده اند و در حال حاضر (حدود 12 سال) هیات علمی دانشگاه آزاد هستم.خدمت دوستان عزیز عارضم که درحال حاضر چون بازارکار فارغ التحصیلان بسیار خراب است بنابراین رقابت سالهای قبل در کنکور از بین رفته و این امر باعث کاهش کیفیت آموزش در دانشگاهها شده و اکثریت دانشجویان هیچ انگیزه ای نداشته و صرفأ برای داشتن یک مدرک پا به دانشگاه گذاشته اند چرا که در کلاسهایم این صحبتها را بارها از خود دانشجویان شنیده ام .حتی خود من هم دوسال پیش دکترا قبول شدم ولی بعلت پایین بودن کیفیت تحصیلات حاضر به ادامه تحصیل نبودم.چون در برهه زمانی حاضر هزینه و زمانی که برای ادامه تحصیل میگذارم اگر در بیرون صرف کنم بسیار به صرفه تر خواهد بود.
علی: 1395/5/403:26:06،
71
15
متوسط درامد کارگر در ایران 250 دلار و کارمند 420 دلار است یعنی از چین هم کمتر....با وجود دارا بودن بزرگترین منابع نفت و گاز دنیا....از ان طرف ترکیه با جمعیت مثل ایران و بدون هیچ نفت و گازی درامد کارگر 800 دلار است و هزینه زندگی و مسکن کمتر از ایران.......ایران کشور اسلامی.... ترکیه هم کشور لیبرال اسلامی ... مشکل کجاست ؟!
بدبخت: 1395/5/404:06:08،
103
13
چرا هر چی کافر تر میشن وضع بهتر میشه!!!
برده صنعتي: 1395/5/410:08:24،
60
28
چون عاقلتر ميشن!!!
فرزاد: 1395/5/509:18:22،
22
15
چون با وجدان تر میشن !
هموطن: 1395/5/404:51:27،
48
23
درامد میانگین ژاپن حدود 2200 دلار در ماه است
خواهشن اصلاح فرمایید
هموطن از جاپن
رضا: 1395/5/407:40:37،
49
12
در امریکا اگر شما توانایی پرداخت هزینه های تحصیل را نداشته باشید(مخصوصا دندانپزشکی که هزینه بالایی دارد) میتوانید از طرف ارتش امریکا بورسیه شوید و بعد از فارغ التحصیلی به مدت 1 سال به کارکنان ارتش خدمات رایگان ارائه نماید.
آریا: 1395/5/408:30:24،
54
16
اینجا هم سابق بر این ارتش کادر درمانی خودش را از طریق اعطای بورس های تحصیلی تامین میکرد البته الآن رو نمیدونم اگه ارتشی باقی مونده باشه که بخواد کسی رو بورس کنه...!!
علی: 1395/5/409:51:54،
47
16
امریکا دنیای دیگر است.
ناصر: 1395/5/407:47:46،
22
22
نگارنده محترم متاسفانه اطلاعات شما در خصوص هزینه تحصیل در کانادا کاملا اشتباه هست. تنها استانی که بورسیه و وام را به همراه هم برای دانشجو تخصیص میده استان کبک هست و صد البته دانشچویان خارجی مثلا ایرانی باید هزینه های بسیار بالاتری را پرداخت کنند مثلا برای فوق لیسانس از سالی 20000 دلار تا 42000 دلار بسته به رشته و دانشگاه و فقط ساکنان کبک و مونترال هزینه های بسیار کمتری میپردازند (حدود 15 تا 20 درصد هرینه های دانشجوی خارجی) و لبته برای ساکنان استان کبک دولت ماهانه نه تنها هزینه های تحصیل رو به صورت وام و بورس پرداخت میکنه بلکه ماهانه مبلغی هم به عنوان هزینه های زندگی پرداخت میکنند تا کمک خرج باشه و دانشجو بهتر به درس و تحصییل بپردازه.
فضول: 1395/5/408:01:30،
40
19
درآمد سرانه مکزیکی‌ها بیشتر از آلمانی‌ها هست؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!
آریا: 1395/5/408:07:11،
33
19
البته اضافه بفرمایید تحصیل گران و بی فایده در ایران!
حالا همگان بهتر میفهمند چرا انواع و اقسام دانشگاه ها یک شبه و بدون رعایت هرگونه پیش نیاز و سنجشی سر بر می آورند و میتازند چون فقدان نظارت کافی دستگاه های ذیربط و فضای آشفته بازار این سالها آنان را به این صرافت انداخته که چرا حالا که همه چیز مهیاست من از این نمد کلاهی برای خود دست و پا نکنم بیخیال مضرات روحی و روانی وارده به فارغ التحصیلان بیکار و سرخورده فردا یا وهن وارده به ساحت علم و علم آموزی ناشی از راه اندازی کارخانه چاپ مدرک توسط من فقط و فقط نان را بچسب که خربزه آب است!
مهدی: 1395/5/415:45:42،
18
13
جدی نگیر!منظورش قاچاقچی های مکزیکه،آمیگو!
فرزاد: 1395/5/408:20:52،
44
18
یعنی یک بار هم واسه رضای خدا ندیدم که آمار ایران رو دستکاری نکنن واسه اینکه بهتر نشون داده بشه .
ملت شما بگین ... متوسط هزینه سالیانه تحصیل در ایران 2/5 میلیونه ؟؟ درآمد میانگین این همه بدبخت بیچاره ماهی 2 میلیونه ؟
مگه اسلحه رو سرتون گذاشتن که آمار دروغ بدین ؟ خب اصلا نمیخواد اشاره کنید به ایران که نخواید دروغ بگید .
مادر: 1395/5/408:26:07،
38
16
شما که برنامه ای برای آینده شغلی وحتی زندگی برای جوانان نداشته ونداریدچرا هزینه این بی بر نامگی را هم از جیبشان کشیدید بیرون آنهم توسط دانشگاه آزاد ،،،بماند عمر تلف شده شان،،،ازقبل این جوانان آنچنان تصرفاتی جهت احداث مکانهای آوزشی در یافت کردند وآنچنان ارزش افزوده ای بدست آورده اند که آن سرش ناپیدا که اگر به هر فارغ التحصیل درصدی از هزینه صرف شده را به عنوان خسارت بپر دازند سرمایه ای جهت اشتغال شاید برایشان فراهم شود ،من نگویم که مرا از قفس آزاد کنید ..........قفسم برده به جایی و دلم شاد کنید. ودر پایان. شغل ایجادکنید کنید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بصیر: 1395/5/408:37:53،
39
14
دانشگاه های سراسری با نام غلط انداز بین الملل بخصوص در بخش علوم پزشکی به چپاول مردم مشغولند . داوطلبان با رتبه های زیر 2500 در منطقه 1 و در دانشگاه های درجه 2 3 ؛ شهریه ای بین 18.5 تا 22 میلیون تومان پرداخت می کنند . در واقع دانشگاه برای هر یک واحد درسی مبلغ 500 هزار تومان به جیب می زند. مصداق کامل تحصیل رایگان در قانون اساسی و عدالت اسلامی است . شهریه تحصیل در این دانشگاه ها حداقل
برای هر ماه 2.5 میلیون تومان ( 2 ترم 4 ماهه) است که برای خانواده ها کمر شکن شده.
امیر: 1395/5/408:59:28،
36
17
درامد ماهانه مکزیک و ژاپن اشتباه نوشته شده
دانش: 1395/5/409:00:38،
34
15
در کشوری که اکثر روسا افرادی بی سواد هستند و دانشگاههای غیر دولتی رو برای مدرک گرفتن خودشون و پر کردن کیسه خودشون راه انداختن، درس خوندن اشتباه هست. در کشور ما به تخصص احتیاجی نیست در هیچ زمینه ای برای همینه که پیشرفتی نداریم. کشوری که به تحصیل کرده هاش و علم نیاز نداشته باشه یک افغانستان و یا جیبوتی بزرگ هست با منابع نفتی که اگر اونو هم نداشته باشی اوضاعی به مراتب بدتر بدتر داره. افرادی نالایق در این مملکت یک شبه ره صد ساله رفتن که متاسفانه این امر بدلیل سیاست ها و رویه غلط سیاست مدارای ما بود. جوری که هر بیسوادی با پارتی در جایی مشغول به کار شد و به تمسخر و استهزا افراد تحصیل کرده پرداخت.
محصل شوتی: 1395/5/409:50:19،
31
20
لیسانس شیمی دارم ..... هیچ امیدی به اینکه با مدرکم کار گیرم بیاد ندارم معدلم هم خوبه..........از خیلی قبلنا شروع کردم به جابجایی بار قاچاق یا به اصطلاع شوتی..........درامدشم روزی 300 تومنه که واسه من که اول زندگیمه عالی که چه عرض کنم متعالیه
ناصر: 1395/5/410:00:49،
47
14
من که وسطهای لیسانس میخواستم درسو ول کنم و اون موقع بازار کار و استخدام بد نبود، به اصرار خانواده ادامه دادم و موقع فارغ التحصیلی متوجه سخن من شدن و کم کم دارن میگن اونموقع تو عجب فکری کرده بودی! در ورودی ما 200 نفر مهندسی برق داشت که من به ورودی شرکتهای برق نگاه کردم دیدم هرسال 10-20 نفر برمیدارن!الانم به جوانها توصیه دارم بار و بندیلو جمع کنن به هرکشور اروپایی تونستن برن!تا 18-20 ساله ای شانس بورسیه داری.برین که مدرک ایران از کاغذ هم بی ارزش تره!
کامبیز: 1395/5/410:38:45،
39
15
هدف اینه است که کسی درس نخونه اینا دنبال بیسواد میگردن
علی: 1395/5/411:02:50،
31
23
دوستان کارجو با خوندن کامنت های ملت نا امید نشید.
یک عده به محض برخورد به چند مشکل در پیدا کردن کار سریع منفی بافی میکنند. که اصولا ما ایرانی ها اگه بجای نق نق کاری میکردیم الان ژاپن بودیم.

اصلا واقعیت این نیست! شما کار بلد باشید مطمئن باشید کار گیر میاد.
ضمن اینکه همه نباید کارمند دولت بشن.
از یک جایی شروع کنید مطمئن باشید موفق میشید.
با عینک بد بینی روی کوه طلا هم دنبال طلا خواهید گشت.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار