کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

واکنش سرد برخی بانک‌ها به وام ازدواج

کدخبر:۲۵۵۹۳شنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۴:۰۵۱۳۴۵ بازدید

پرداخت وام 10 میلیون تومانی ازدواج در حالی از امروز باید در شعب بانک‌ها آغاز شود که بیم طولانی شدن صف متقاضیان با واکنش ...

پرداخت وام 10 میلیون تومانی ازدواج در حالی از امروز باید در شعب بانک‌ها آغاز شود که بیم طولانی شدن صف متقاضیان با واکنش سرد برخی از بانک‌ها می‌رود.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی قرار است شعب بانک ها از امروز پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج را آغاز کنند. این ابلاغیه بانک مرکزی پس از کش و قوس‌های فراوان برای اجرا ابلاغ شد و این در حالی است که هنوز برخی از بانک ها می گویند که منابعی برای پرداخت این میزان وام نداریم.

البته طی یک ماه اخیر که از ابلاغیه بانک مرکزی در این باره می گذرد، برخی از بانک ها داوطلبانه پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج را آغاز کرده اند. اما بررسی های میدانی مهر حاکی از این مطلب است که بانک ها چندان تمایلی به پرداخت وام ۱۰ میلیونی ندارند و به همین دلیل اطلاع رسانی درست و دقیقی در این زمینه نمی کنند. از میان ۲۶ بانک که اسامی شان در لیست پرداخت کنندگان وام ازدواج قرار دارد، تنها چند بانک آمادگی خود را به صورت رسمی اعلام کرده اند.

بانک مرکزی در ابلاغیه که در آخرین روزهای خردادماه خطاب به بانک ها صادر کرده بود اعلام کرد که تمامی جوانان ثبت نام شده در انتظار دریافت وام ازدواج مشمول تسهیلات ۱۰۰ میلیون ریالی هستند. براساس مصوبه کمیسیون اعتباری بانک مرکزی، افراد در صف سامانه قرض الحسنه ازدواج که از سنوات گذشته (در مهلت مقرر ثبت نام کرده‌اند) در انتظار دریافت تسهیلات هستند، مشمول سقف های فردی قرض‌الحسنه ازدواج ۱۰۰ میلیون ریالی می‌شوند.

با توجه به مفاد ماده ۵۰ قانون جامع ایثارگران، افراد مندرج در قانون مذکور، مشمول اخذ قرض‌الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی هستند. همچنین بانک ها مکلف هستند حداکثر ظرف مدت یک هفته موضوع را به واحدهای ذیربط در سراسر کشور ابلاغ کرده و یک نسخه از ابلاغیه مربوطه را به بانک مرکزی ارسال کنند.

با این وجود هنوز هم تعداد زیادی از زوج های جوان در نوبت و صف انتظار برای دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیونی هستند. برخی از آنها می گویند که اگر این میزان وام که به هر یک از زوجین تعلق گیرد می تواند بسیاری از مشکلات مالی آنها را در ابتدای راه حل کند. این رقم در شهرستان ها و روستاها نیز کارآیی بیشتری دارد.

ناگفته نماند که در ابتدا برای افزایش وام ازدواج از ۳ به ۱۰ میلیون تومان از سوی بانک مرکزی به شدت مقاومت شد اما پس از اینکه این موضوع از سوی مجلس به تصویب رسید بانک مرکزی مجبور به تمکین از قانون شد، با این وجود هنوز برخی از بانکداران برای پرداخت وام مقاومت می کنند و چراغ سبزی از خود نشان نمی دهند.

براساس مصوبه مجلس در قانون بودجه ۹۵ سقف وام ازدواج جوانان برای هر یک از زوجین از ۳ به ۱۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۴ ساله افزایش یافت. باشنیدن این خبر زوج‌های زیادی امیدوار شدند که بتوانند بخشی از هزینه زندگیشان را تامین کنند. اما حال با این واکنش سرد بانک ها بیم آن می رود که روند پرداخت وام ازدواج کند شود.  

طبق بخشنامه بانک مرکزی، هر یک از زوجین می توانند ۱۰ میلیون تومان وام ازدواج و تهیه جهیزیه دریافت کنند، نرخ کارمزد آن ۴ درصد است.   بانک‌مرکزی در بخشنامه‌ خود  تمام بانکها و موسسات اعتباری را موظف کرده بود که امکانات لازم برای شروع پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج یکصد میلیون ریالی برای هریک از زوجین را حداکثر از ابتدای مرداد ماه سال جاری فراهم کنند و پرداخت آن را در اولویت قرار دهند.

بانک مرکزی با تاکید بر اینکه پرداخت تسهیلات ازدواج در اولویت قرار گیرد اعلام کرد: این بخشنامه به دنبال تصویب تبصره ۲۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ صادر شده  ‌که در آن بانک مرکزی به منظور حمایت از ازدواج جوانان، موظف شد تمام بانکها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کنند و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.


متن کامل بخشنامه به شرح زیر است:

احتراماً، با عنایت به اهمیت موضوع ازدواج جوانان و ضرورت فراهم کردن تسهیلات لازم برای این امر مراتب زیر برای استحضار و رعایت ابلاغ می‌شود:

۱) منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز بانکها پس از کسر الزامات قانونی بایستی برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به آحاد مردم اختصاص یابد.

۲) تمام بانکها و موسسات اعتباری موظفند امکانات لازم برای شروع پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج یکصد میلیون ریالی برای هریک از زوجین را حداکثر از ابتدای مرداد ماه سال جاری فراهم کنند.

۳) پرداخت قرض‌الحسنه ازدواج و سایر تکالیف قانونی در اولویت پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بوده و توصیه موکد می‌شود در صورت عدم کفایت منابع قرض الحسنه پس انداز از پرداخت سایر تسهیلات قرض‌الحسنه حتی‌الامکان خودداری شود.

۴) بانکها برای جذب منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز مجاز به انجام تبلیغات وزین و متعارف و اختصاص جوایز می‌باشند. اصلاحیه آیین نامه ذیربط در این رابطه متعاقباً ابلاغ می‌شود.

غلامرضا مصباحی مقدم به عنوان طراح این پیشنهاد گفته است: در سال ۸۹ تعداد ۹۰۰ هزار ازدواج به ثبت رسیده که این رقم در سال ۹۴ به ۶۸۰ هزار مورد کاهش یافته است. در حال حاضر ۱۲ میلیون نفر جوان مجرد و در سن ازدواج در کشور وجود دارد که ۴ میلیون نفر آنها بالای ۲۸ سال سن دارند.

وی افزود: طبق آمار بانک مرکزی ۱۰۲ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه موجود است که ۳۶ هزار میلیارد تومان آن پس انداز و ۶۲ هزار میلیارد تومان آن نیز جاری است. بنابر این می توان از این محل وام ازدواج جوانان را از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان ارتقاء داد.

از سوی دیگر انک مرکزی اخیرا اعلام کرده است که پرداخت وام ازدواج از محل منابع قرض‌الحسنه جاری بانک‌ها بررسی می‌شود. بانک مرکزی دراجرای تبصره ۲۹ قانون بودجه سال جاری، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از محل منابع قرض الحسنه جاری بانک ها را بررسی می کند که پس از حصول نتیجه، نحوه اقدام بر موضوع به سیستم بانکی ابلاغ خواهد شد.

بر اساس بخشنامه پیشین حوزه اعتبارات بانک مرکزی در خصوص تامین منابع تسهیلات ازدواج، بانک ها مجازند از محل منابع قرض الحسنه پس انداز، به منظور اعطای وام به مزدوجین اقدام کنند.  

بر اساس بخشنامه قبلی بانک مرکزی، تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف هستند امکانات لازم برای شروع پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج یکصد میلیون ریالی برای هریک از زوجین را حداکثر از ابتدای مرداد ماه سال جاری فراهم کنند و پرداخت آن را در اولویت قرار دهند.

این بخشنامه به دنبال تصویب تبصره ۲۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ صادر شده است ‌که در آن بانک مرکزی به منظور حمایت از ازدواج جوانان، موظف شد تمام بانکها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کنند و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کارمند: 1395/5/216:37:50،
73
26
شما تو همون وام 3 میلیونی هم موندین !!

10 میلیونی پیشکش !!!

3 سال تو نوبت بودم آخرش لغوش کردم !!!
عدالت: 1395/5/217:21:03،
79
37
اقای روحانی اصولگرا برای فروش 100 هزار ارابه مرگ و تابوتهای داخلی خود سریع 25 میلیون وام می دهد و اعتبارش سه سوت تامین می شود ولی برای وام ازدواج جوانان می گویند اعتبار نداریم ! سیف دلار را 3500 می کند از ان طرف می گوید باید سود سپرده تک رقمی شود ولی حرفی از کاهش سوده ام 28 درصدی نمی زند و یا ارزش پول کشور و افزایش رهن و اجاره !!! از ان طرف حدف یارانه قشر متوسط....اخههه این چه وضعی استت اقای روحانی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مردم ایران چه گناهی کردند باید همش مجبور باشند بین بد و بدتر رای بدهند ؟؟؟؟؟!!!!! حمایت اصلاح طلبان از ایشان اشتباه بزرگی بود.......
حق: 1395/5/220:45:34،
63
40
حیف جووناي این مملکت که زندگيشون باید با قسط و قرض شروع بشه،سالهای اول زندگی باید پر باشه از عشق و تفریح به همراه کار و لذت بردن از جوونی.. ولی افسوس که چندین سال درگیر قسط و قرض و بعد يهو میبینی ده سال گذشته و هنوز هيچي نداری و هيچي از زندگی نفهمیدی....
6666: 1395/5/216:47:43،
67
34
اخه کل این وام ها برابر یک وام اقا زاده نیست چرا اینقدر شل کن سفت کن دروردیت انسانیتم خوب چیزی
بانک ملی: 1395/5/216:48:19،
46
53
ما که یک ماهه داریم پرداخت میکنیم
حسین: 1395/5/300:29:07،
41
26
کجا پرداخت می کنی ما که هر دفعه اومدیم بانک ملی گفتین هنوز بخش نامه نیومده
amir: 1395/5/216:58:55،
49
29
از ایرانجیب بابت پیگیری بسیار سپاسگذارم و خواهشمندم این پیگیری از هر بانک هم به طور جداگانه استعلام شود.
مهدی: 1395/5/216:59:56،
44
71
من یک هفته پیش وام ازذواج۱۰ تومنی گرفتم از بانک ملی بدون هیچ مشگلی.
غلامعلی : 1395/5/308:58:10،
36
29
بانکها تمام منابع قرض‌الحسنه را به کارمندان خود میدهند معلومه که
دیگر منابعی باقی می ماند .
AM: 1395/5/310:03:13،
44
25
بانکی ها اول باید پاداشهای اول سال و آخر سال و.... رو بابت جذب سپرده های قرض الحسنه ، برای خودشون بذارند کنار . بعدش باز بین خودشون چند تا وام با عناوین مختلف خرید مسکن و غیر ضروری و ضروری و... رو با سود ناچیز و بازپرداخت بلند مدت رو هم بذارند کنار . آخرش اگه از این منابع مالی چیزی موند یه چند تا وام ازدواج به چند تا جوون می دن اون هم با نوبت چند ماهه و چند تا ضامن و وثیقه و سود تسهیلات فلان قدر و.....
این میشه سرانجام سپردهای قرض الحسنه مردم که نیتشون خیره ولی ظاهرا میره به جیب آقایان بانکی .
محسن: 1395/5/312:39:52،
39
28
خواهشا یه نفر مسئولیت پرداخت وام رو تو این مثلا مملکت پیگیری کنه.بابا خیلی از جوون ها به این وام نیاز دارند.شما که دارین سرمایه های این مملکت رو به تاراج میبرید.سود این وامتون رو هم که میگیرید.پس چراااا این وام رو نمیدید.واسه یه ماشین 45 میلیون وام دارید واسه یه جوون بدبخت که میخواد ازدواج کنه بودجه برای وام ندارید!!!! و تشکر از ایرانجیب بابت انتشار وام 10 میلیونی.
سارا: 1395/5/312:51:32،
38
37
قبل عید بانک کشاورزی ثبت نام کردم.بعد از ۲ماه مراجعه به بانک کفتند بودجه نیست.بانک دیکه ثبت نام کردم کار فرین اکباتان.بعد از ۱ ماه که اسمم مثلا در اومد رفتم فقط پاسکاری کردن و خلاصه رفتم بانک ایران زمین ثبت نام کردم.تو سایت گفتن مراجعه به شعبه اصلی ایران زمین فلکه اول صادقیه.خوشحال مدارک به دست رفتم برای دریافت وام.که اونجا هم مرداد ماه 95 اعلام کردند مردم تو صف انتظارن و نوبت دادن و کفتن احتمال داره 4 ماه دیگه نوبتتون بشه. و دوباره بانک دیگه ثبت نام کردم.چه داستان غم انگیزی داریم وا جوون ها.
رسول: 1395/5/416:03:36،
31
34
سلام. بدترین بانک و ضعف ترین بانک از همه نظر از جمله تسهلایت وام ازدواج بانک کشاورزی هستش من الان ۸ ماهه تو نوبتم هنوز تعیین شعبه نشدم. بانک کشاورزی بوشهر . واقعا متاسفم برا بانک مرکزی و مسولیین که هیچ نظارتی ندارن
عباس: 1395/7/420:44:19،
16
18
چرا نامردا برای ازدواج دوم در حالی که در ازدواج اول وام نگرفته باشی وام نمیدن؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما