کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رکورد تاریخی مصرف برق در ایران

کدخبر:۲۵۵۶۷شنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۷:۱۶۱۵۱۴ بازدید

قطع برق آن هم در اوج گرمای تابستان قطعاً برای هیچ مصرف کننده‌ای خوشایند نیست. 3 الی 4 ساعت قطع برق در ظهر داغ تابستان و یا در ...

قطع برق آن هم در اوج گرمای تابستان قطعاً برای هیچ مصرف کننده‌ای خوشایند نیست. 3 الی 4 ساعت قطع برق در ظهر داغ تابستان و یا در شب‌های آن می‌تواند بسیاری از فعالیت‌های ما را مختل و شرایط زندگی را در اوج گرما سخت کند اما تمام این مشکلات یک راه حل ساده دارد؛ مدیریت مصرف برق.

هر سال مصرف برق کشور بیشتر از سال گذشته می‌شود و این موضوع دیگر با ساخت نیروگاه‌های جدید و تولید برق بیشتر قابل حل نیست. مگر تا کی می‌توانیم با هزینه‌های سنگین و میلیاردی نیروگاه بسازیم و حجم زیادی از گاز و سایر فرآورده‌های نفتی تولیدی کشور را در این نیروگاه‌ها بسوزانیم تا مبادا نیاز مشترکی بی‌پاسخ بماند؟ در حالی که سرانه مصرف برق هر ایرانی سه برابر میانگین جهانی است و اندکی مدیریت مصرف می‌تواند کشور را از چالش‌های تابستانی قطع برق نجات دهد. مدیریت مصرف به معنی استفاده نکردن از برق نیست بلکه مفهوم آن درست مصرف کردن و انتقال فعالیت‌های غیرضروری نظیر روشن کردن جاروبرقی و یا ماشین لباسشویی به ساعات آف پیک (یعنی ساعاتی غیر از ساعات اوج مصرف برق) است.

گذشته از آنچه گفته شد، باید توجه کنیم هرچه برق بیشتری مصرف شود سوخت بیشتری می‌سوزد و در نهایت آلودگی محیط زیست بیشتر می‌شود. از این اتفاق قطعاً کسی غیر از خود ما و نسل آینده ما متضرر نخواهد شد.

البته ناگفته نماند که در ساعات اوج مصرف هزینه برق 3 برابر محاسبه می شود که این بعد مالی زیانهای ناشی از مصرف بی رویه برق است.

به هر حال شرایط کنونی مصرف برق کشور بسیار نگران کننده است. اگر همه دست به دست هم ندهیم و مصرف خود را مدیریت نکنیم باید منتظر قطع برق در روزهای گرم پیش رو باشیم. در هفته‌ای که گذشت نه تنها پیک بار امسال از رقم سال گذشته عبور کرد بلکه به پیش‌بینی پیک بار امسال نیز نزدیک شد. بیشترین میزان مصرف مربوط به روز چهارشنبه 30 تیرماه بود که رکورد جدیدی از مصرف در تاریخ صنعت برق ثبت شد. این رقم 52 هزار و 692 مگاوات بود که از پیک بار سال گذشته حدود هزار و 500 مگاوات بیشتر بود. پیک سال 1394، 50 هزار و 177 مگاوات در روز 20 تیرماه 94 ثبت شده است. پیش‌بینی می‌شود که امسال پیک بار به 53 هزار مگاوات برسد.

خط قرمز مصرف برق 50 هزار مگاوات است

عبور مصرف برق از مرز 50 هزارمگاوات به این معنی است که ریسک شبکه برق بالا رفته و مصرف از خط قرمز خود رد شده است. در این شرایط اگر مشترکان برق در مصرف خود دقت نکنند و صرفه‌جویی را سرلوحه کار خود قرار ندهند احتمال خاموشی وجود دارد. در همین خصوص با قوت گرفتن احتمال قطع برق مدیرعامل توانیر بار دیگر از مردم خواست از 12:30دقیقه ظهر تا ساعت 16، مدیریت مصرف برق را رعایت کنند و از وسایل پرمصرف و غیر ضروری در اوج ساعات مصرف استفاده نکنند. آرش کردی در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهار کرد: با توجه به اینکه پیک مصرف برق به 53 هزار مگاوات نزدیک شده است احتمال اینکه خاموشی برق رخ دهد وجود دارد.

به گفته مدیرعامل توانیر احتمال اینکه خاموشی برنامه‌ریزی شده اعمال شود خیلی قوی نیست اما به هر حال افزایش دمای هوا و وقوع حوادث احتمالی درشبکه، می‌تواند موجب خاموشی برق شود. وی با اشاره به اینکه تمام برنامه ریزی‌ها برای گذر از پیک، بدون اعمال خاموشی تدوین شده است و همکاری صنایع و کشاورزی امسال بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

کردی با اشاره به هماهنگی‌های صورت گرفته با گروه‌های مختلف مصرف کننده برق افزود: دراین زمینه طرح‌های تشویقی متنوعی برای صاحبان صنایع، کشاورزان، ادارات و بخش تجاری در نظر گرفته‌ایم که این گروه‌ها می‌توانند با استفاده از این طرح‌ها، نه تنها صنعت برق را یاری دهند، بلکه در کاهش هزینه برق مصرفی خود نیز اقدامی مؤثر و گامی عملی بردارند. ناگفته نماند  زمانی که پیک مصرف برق از مرز 50 هزار مگاوات عبور می‌کند ریسک شبکه بالا رفته و تمام خطوط پربار می‌شود و یک حادثه در یک خط بر خطوط دیگر نیز تأثیر می‌گذارد بنابراین میزان تولید و مصرف برق این روزها به وضعیت سربه سر رسیده است.

در 4 ساعت پیک روز رعایت کنید

نگاهی به آمار مصرف در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که از سال 90، اوج مصرف برق از شب به روز منتقل شده است. شرکت توانیر همواره تلاش می‌کند تا با طرح‌های تشویقی کمی از این بار مصرف بکاهد اما بازهم حجم مصرف بالاست و این موضوع نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان باید با دقت بیشتری بویژه در ساعت‌های بین 12 تا 16، هر روز از به کار بردن و استفاده همزمان از وسایل پرمصرف برقی خودداری کنند.

در عین حال باید کولرهای گازی را بین 24 تا 26 درجه تنظیم و نیز از دور کند کولرهای آبی استفاده کنند. این‌ها نکات ساده‌ای است که اگر رعایت شود احتمال بروز خاموشی و یا حتی بروز اشکال در وسایل برقی، را به حداقل می‌رساند. نباید از خاطر ببریم که ممکن است خاموشی سهم هر کدام از ما باشد.

مدیرعامل توانیر در این خصوص تأکید کرد: روزهای گذشته همراهی و همکاری بسیار خوب صنایع و بخش کشاورزی در کنار مشترکان خانگی برای مدیریت مصرف را شاهد بودیم و امسال پیش‌بینی می‌شود با همکاری آحاد مردم بتوانیم حداقل سه هزار و 200 مگاوات صرفه‌جویی در مصرف برق داشته باشیم. وی درمورد شرایط نیروگاه‌های کشور گفت: اینک همه نیروگاه‌های کشور اعم از حرارتی، اتمی، برقابی، نیروگاه‌های کوچک و... و شبکه انتقال برق در آمادگی کامل بسر می‌برند و ظرفیت اسمی آنها حدود 75 هزار مگاوات با توان عملی 55هزار مگاوات است.

مدیرعامل توانیر تصریح کرد: میزان صرفه‌جویی می‌تواند برابر با ساخت چهار هزار مگاوات نیروگاه جدید شکل گیرد که به حداقل سه میلیارد و 200 میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

وی پیش‌بینی کرد: مطابق سال‌های گذشته، اوج مصرف برق در مرداد ماه اتفاق می‌افتد، اما مردم باید کماکان به مدیریت مصرف پرداخته و با صنعت برق کشور همراهی کنند.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: 10 درصد مدیریت مصرف در بحث وسایل سرمایشی، صرفه‌جویی دست کم یکهزار و 800 مگاواتی را به دنبال خواهد داشت.

افزایش همزمان مصرف آب شرب

علاوه بر برق وضعیت مصرف منابع آبی نیز در فصل تابستان نگران کننده است. آن هم در شرایطی که کشور در دوره خشکسالی به سر می‌برد.

در این زمینه روز گذشته معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: برنامه‌ای برای تنظیم مصرف با سهمیه‌بندی نداریم، اما مردم برای عبور از موج گرما در کاهش مصرف برق همراهی کنند.در بخش آب نیز در حدود 301 شهر وضعیت تولید و مصرف بسیار نزدیک است و بنابراین باید مصرف را کنترل کنیم.

«علیرضا دایمی» در تشریح وضعیت مصرف آب و برق کشور گفت: در شرایط کنونی در دوره 15 روزه پیک گرمای هوا هستیم و به‌همین دلیل در مصرف آب و برق از مردم خواسته‌ایم تا همکاری لازم را داشته باشند.

دایمی ادامه داد: هم‌اکنون مصرف آب شرب در کشور به شدت بالا رفته است، در سال گذشته کمبود آب شرب 50 مترمکعب در ثانیه مصرف بود، اما امسال حدود 22 مترمکعب در ثانیه کمبود داریم. معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو در خصوص نحوه تأمین آب شرب مردم گفت: 44 درصد آب مورد نیاز در کشور از آب‌های سطحی و 56 درصد از آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود و 118 تصفیه‌خانه در سراسر کشور آب شرب موردنیاز مردم را تأمین می‌کنند.
 

0tb8iynq7m0tlvxolqiu.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بینام: 1395/5/207:56:11،
103
28
پس برق هسته ای با آن همه هزینه کمر شکن که به ملت وارد شد
چچچچچیییییی ششششددددد؟
معین: 1395/5/209:37:35،
73
34
از مسوولین کشور عذرخواهی میکنیم که تشنه میشیم اب میخوریم . ببخشید تو این گرما باید ساقه طلایی بخوریم ب جای آب!!!

این انرژی هسته ایتون چیشد واسه برق؟ الکی چند سال مردمو بازی دادین تهش چیشد؟ چ بازدهی داشت برای مردم جز اسراف بیت المال
الوند: 1395/5/209:37:57،
57
31
تو کشور ما برق هسته ای به جز مصارف خاص اشتباه کامله
با این همه بیابون های آفتابگیر و پیک مصرف برق تو ظهرهای تابستون اصلا احتیاجی به برق هسته ای نیست
برق خورشیدی از برق هسته ای ارزونتره اگه هزینه زمین کنار گذاشته بشه که بیابون های ایران هزینه ای برای تملک به منظور نیروگاه های خورشیدی نداره
خودتی: 1395/5/210:18:32،
31
42
نیروگاه های خورشیدی در مرحله تحقیقاتی هستند
اردبیل: 1395/5/211:52:01،
31
35
ببخشید دوستان کسی میتونه کمک کنه که کولر گازی در ماه چقدر هزینه داره مثلا یک عدد در یک هال 40 متری
سعید: 1395/5/216:06:53،
35
25
اگه کنتورتون دیجیتالی باشه و میانگین روزی 12 ساعت روشن باشه حدودا 50 هزار تومن رو هر قبض اضافه میشه
اگه کنتورتون قدیمی باشه فکر کنم 20 تومن
سهیل: 1395/5/217:56:38،
36
30
دقیقاً منظورت کدوم انرژی هسته ای بود؟؟؟؟؟؟؟
انرژی هسته ای فقط یک شو جهت پز دادن وبیچاره کردن مردم ایرانه نه برا تولید برق
الان نیروگاه هسته ای بوشهر نه تنها برق تولید نمیکنه بلکه داره از شبکه سراسری برق هم میگیره !!!!
بدبخت: 1395/5/207:59:10،
47
30
استفاده از کولر آبی اشتباه است با این کم آبی،،برق رو به صد روش میشه تولید کرد ولی آب نیییست بابا
مبتدی: 1395/5/209:27:05،
37
41
تولید برق با مصرف آب همراه خواهد بود!
هم نیروگاه های گازی و هم بخار به آب احتیاج دارند (97% برق کشور ما به این روش ها تولید میشود)
ضمن اینکه با افزایش مصرف برق، باید خطوط انتقال جدید احداث شود که فرایند تولید دکل و احداث خط انتقال بشدت آب مصرف میکند .
الوند: 1395/5/209:34:32،
54
28
مصرف اب تو بخش خانگی کمتر از 5 درصد آب کشوره و کشاورزی بالای 90 درصد مصرف اب رو به خودش اختصاص داده
فوقش با استفاده از کولر گازی به جای آبی چند مترمکعب تو مصرف آب صرفه جویی میشه در حالی که کشاورزی بیشتر از 20 برابر بخش خانگی آب مصرف می کنه و جالبه که دو سوم اونو هدر می ده
این فکر فقط باعث میشه که آلودگی بیشتری عاید خودمون بشه
باید مصرف اب تو بخش کشاورزی مدیریت بشه
فرد: 1395/5/208:12:05،
40
34
عحب ملتی شدیم در این سال سی...
متخصص برق: 1395/5/208:31:32،
62
32
نظام مديريت آقايان بر مبناي دروغ استوار است. مردم متهم هستند سه برابر دنيا برق مصرف ميکنند و اسراف کارند و مستحق ال و بل هستند و آقايان مدير بيگناه در تکاپوي تامين نيازهاي بيجهت مردمند و لابد براي اين کار مستحق دريافت پاداشهاي چند صد ميليوني.
همه اين آمار دروغ است. مصرف سرانه برق خانوارهاي ايراني به مراتب پايين تر از مصرف برق سرانه جهاني است. مديران بيسوادي که از اين يک جمله اطلاع ندارند تمام تصميماتشان در برنامه ريزي و هدايت منابع غلط است.
مديريت صنعت برق فاجعه است. نسل جديد مديران اين صنعت هيچ شناختي نه از صنعت برق و نه از مديريت ندارندو به جز حيف و ميل کلان منابع کاري نکرده اند. انتساب همه اين مديران هم صرفا به دليل وابستگي بوده است.
اگر فکري به حال صنعت برق نشود و اين مديران فاجعه بار ناکارامد عوض نشوند ديگر چيزي از صنعت برق نخواهد ماند.
هموطن: 1395/5/209:17:32،
39
32
صرفه جویی باید تو بخش کشاورزی و صنعت صورت بگیره،جایی که باید با مدیریت دولت بهره وری افزایش پیدا کنه،بعد از اون میشه به مصرف خانگی خرده گرفت_ولی باز هموطن ماهم صرف جویی کنیم به جایی برنمیخوره
کارشناس برق: 1395/5/211:26:37،
36
35
واقعا جای تاسف داره که همچی هر وقت لازم بشه گردن مردن بیچاره و مظلوم می افته ، چرا نمی گید تجهیزات ما بی کیفیت و آشغال هستند ، تمام پست های توزیع و ترانس های شبکه توزیع نصف توانشونم هم کارایی ندارند، وسایل خانگی اکثرا بی کیفیت و دارای مصرف بالایی هستند ، خانه از پایه ویرانست .
حمید: 1395/5/212:35:57،
32
45
متاسفم واقعا مردم ایران به مصرف بی رویه عادت کردند. برق واقعا به سختی تولید میشه باید صرفه جویی کرد...
سعید : 1395/5/216:10:52،
30
22
آقا لطفا مرحمت کنید این اتمها شو بردارید برگردونیدش به همون زغالی
علی: 1395/5/300:20:20،
26
21
متاسفانه 25% برق ایران به دلیل فرسودگی شبکه ازبین میرود از طرفی 60% نیروگاههای کشور فرسوده و با راندمان زیر 20% کار میکنند این درحالی است که نیروگاههای سیکل ترکیبی در دنیا با راندمان های بالای 60% کار میکنند و اگر دولت فقط شبکه توضیع و نیروگاهها را به روز کند تولید برق 3 برابر میشود از طرفی در تمام دنیا دولتها با پرداخت یارانه به دستگاههای برقی کم مصرف مردم را به خرید این محصولات تشویق میکنند از قدیم گفتند یک سوزن به خودت بزن و یک جوال دروز به دیگران .
مهدی: 1395/5/300:54:07،
22
31
تو گرما سماق بمکید و تو سرما خربیزه بخورید!
از ماست که برماست..

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار