کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راهکار مهار چک برگشتی چیست؟

کدخبر:۲۵۵۵۸جمعه، ۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۵:۲۱۱۴۲۱ بازدید

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که وابستگی بیش از اندازه بنگاه‌های اقتصادی به بانک ها یکی از عوامل مهم رشد پدیده چک‌های ...

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که وابستگی بیش از اندازه بنگاه های اقتصادی به بانک ها یکی از عوامل مهم رشد پدیده چک های برگشتی است ،چراکه بنگاه های اقتصادی شروع کارخود را با دریافت وام از بانک ها گره می زنند.

رکود حاکم بر اقتصاد کشور کاهش تقاضا در بازار را به دنبال داشته است و همین امر موجب شده که تعهدات مالی صورت گرفته از سوی افراد حقیقی و حقوقی در غالب بدهی ظاهر شود و پدیده چک های برگشتی گاه با شیب تند و گاه با شیب ملایم پدید آید.

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که وابستگی بیش از اندازه بنگاه های اقتصادی به بانک ها یکی از عوامل مهم رشد پدیده چک های برگشتی است چراکه بنگاه های اقتصادی شروع کارخود را با دریافت وام از بانک ها گره می زنند و برای تضمین وام دریافتی، چک هایی با رقم های بالا می کشند و این امر در  کنار شرایط سخت کاری در وانفسای رکود و عدم رونق کسب وکار، ریسک زیان دهی را بالا برده و در بیشتر مواقع صاحبان حساب ها ناتوان در پرداخت این چک ها می شوند ودر نهایت چک‌ها  برگشت می خورند.

براساس این گزارش آخرین آمار بانک مرکزی در سه ماهه چهارم سال گذشته حاکی از آن است که 3.3 درصد چک‌های مبادله شده برگشت خورده که از نظر ملبغ  2.5 درصد کل ارزش چک ها است .

لازم به ذکر است که در این مدت وضعيت چک‌های مبادله شده از نظر تعداد و مبلغ به ترتيب 79 ميليون فقره و به مبلغ 195 ،12 هزارمیلیارد ریال با ميانگين مبلغ 154 ميليون ريال بوده است که از اين تعداد جمعاً 2.6 ميليون فقره چک‌ به مبلغ 310 هزارميليارد ريال برگشتی و با ميانگين مبلغ 119 ميليون ريال طی دوره مذکور بوده است.


چک برگشتی ریشه در چه دارد؟

براساس این گزارش کارشناسان معتقدند که ضعف های قانونی در مراحل صدور، استفاده و برخورد با چک های برگشتی سبب بروز چنین معضلی در اقتصاد کشور شده و ناپایدار ماندن قوانین و تغییر آن بر حسب سلایق مدیران نیز از عوامل دیگر محسوب می شود.

ناگفته نماند که تجربه سال های اخیر در حوزه چک نشان می دهد که هرگاه زندان ها پراز زندانیان چک برگشتی شد، بر تغییر جنبه کیفری قانون چک تاکید شده و هرگاه که پرونده های چک های برگشتی و شاکیان خصوصی و عمومی افزایش یافتند، جنبه حقوقی آن مورد نکوهش قرار گرفت و کفه تغییرات بر تغییر قوانین چرخیده و البته این قوانین از ثبات لازم هم برخوردار نبوده اند.


نگاه قانون به چک برگشتی

براساس این گزارش طی سال های گذشته محدودیت هایی طبق بند شش ماده 18 شورای پول و اعتبار از سوی بانکها برای دارندگان دسته چک های برگشتی اعمال می شد و مطابق ماده 21 قانون صدور چک اصلاحی سال 1381، بانکها مکلف شده بودند کلیه حسابهای جاری اشخاصی را که بیش از یک بار چک بلامحل صادر کرده و تعقیب آنها به صدور کیفرخواست منتهی شده باشد را بسته و تا سه سال به نام آنها حساب جاری دیگری باز نکنند.

همچنین در بند 6 ماده 18 و ماده 29 دستورالعمل حساب جاری مصوب دوم خرداد 91 شورای پول و اعتبار آمده است، برای کلیه اشخاص دارای چک برگشتی، محرومیت هایی وضع شده که برای رفع این محرومیتها بایستی مطابق با بندهای 1 تا 5 این ماده رفتار شود ودر واقع هر کس چک برگشتی داشته باشد و آن چک برگشتی حتی منجر به صدور کیفرخواست هم نشده باشد باید یکی از اقدامات 1 تا 5 ماده مذکور را انجام دهد در غیر این صورت باید طبق بند 6 ماده مذکور، 7 سال از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت آن بگذرد تا چک برگشت شده رفع سوء اثر شود!

 اما اجرای این قانون برای مدت زیادی دوام نیاورد و در اردیبهشت  ماه سال جاری هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بند شش ماده ۱۸ دستورالعمل شورای عالی پول و اعتبار مبنی بر ممنوعیت اخذ دسته چک به مدت هفت سال برای اشخاص دارای چک برگشتی را مغایر قانون دانست و ابطال کرد و رای بر این داد که تنها باید به کسانی دسته چک داده نشود که چک برگشتی آنها دارای مجازات کیفری شده و برای این اشخاص، کیفرخواست صادر شده است.

حال طبق این مصوبه، بانکها نمی توانند از دادن دسته چک به اشخاصی که دارای چک های برگشتی هستند ولی چک هایشان اصطلاحا "حقوقی" است، امتناع کنند.

اینکه این قانون جدید تا چه حد در بازار پولی تاثیرگذار خواهد بود را زمان تعیین می کند اما یک موضوع مهمتر آن است که چرا قوانین پولی و بانکی کشور از ثبات لازم در اجرا برخوردار نیست و جای یک سوال را باقی می گذارد که اگر کار کارشناسانه وتحقیقات جامع در تنظیم قوانین انجام می شود که دیگر نیازی به تغییر یک قانون طی دو الی سه سال نیست و اگر نیاز به تغییر بعد این مدت حس می شود چرا در حوزه به این مهمی که بر فعالیت های اقتصادی کشور تاثیر گذار است، کار کارشناسی و سنجش تمامی عوامل موثر صورت نمی گیرد؟

لازم به ذکر است که فعالان اقتصادی نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده اند و معتقدند که چرا با وجودی که چک های برگشتی هزاران میلیارد تومانی در بازار گردش می کند باز هم بانکها به صادرکنندگان بدحساب چک های برگشتی، دسته چک می دهد؟ از نظر برخی کارشناسان هرچند قانون قبلی نقایصی داشت اما توانسته بود تا حدودی به بازار چک ثبات بخشد و با اجرای قانون جدید چک عملا چک به خودی خود از درجه اعتبار ساقط  می شود چراکه صدور چک بی محل بدون نگرانی از محرومیت اخذ دسته چک انجام میگیرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحید: 1395/5/119:02:56،
63
32
اگر به صادر کننده چک برگشتی با توجه به داشتن کد ملیش در تمام موسسات دولتی و خصوصی هیچ خدماتی ارایه نشود درصد صدور چک بلامحل به حد تقریبا صفر میرسد
محمد: 1395/5/123:13:27،
37
32
درقانون چک ، چک بسررسیدآتی مبنای حقوقی وقراردادی دارد،تشخیص میزان اعتبارویاشرایط فعلی صادرکننده چک ازطریق بانک میسر است ، اگر ذینفع به چک بعنوان چماق علیه صادرکننده نگاه میکند ، معامله او دچار اشکال است ، امروزه ما شاهد چکهای برکشتی هستیم که بضمانت حسن انجام ویا تضمین بین اشخاص وبانکها رد وبدل شده است وذینفع ازآن بعنوان چماق برای خواسته غیر واقع علیه صادرکننده باثبت تاریخ روی چک سفید نگاه می کند وقانون هم اینجا شفاف نیست .
دولت دم از حمابت از صنایع وفعالان کسب وکاردارد اما مصوبه شورای پول واعتبار به بستن شرکتهایی که یکی ازسهامداران وصاحب امضای آن درشرکتی
برسریک چک تضمینی دعوای حقوقی دارد ، ازطریق ندادن دسته چک ، تسویه تسهیلات اعتباری وغیرو مشغول است وعملا ازاین طریق به توسعه بیکاری جوانان و زحمتکشان شرکت ها مشغول است .
ولی: 1395/5/120:10:53،
61
40
بعبارت ساده تر قانون حامی چک برگشتی ها و کلاهبرداران است از مسعولین محترم سپاسگزارم.
اخه چرا اینقدر پشتیبان دزد و قاچاقچی و مال مردم خورید
کاسب: 1395/5/121:39:30،
39
69
دوست عزیز هرکسی که چک برگشتی داره الزاما کلاهبردار و مال مردم خور نیست با این بازار خراب امار چک برگشتی طبیعیه بره بالا.یه جوونی که کارشو با چک شروع میکنه حالا بخاطر دوتا چک برگشتی کلا بهش خدمات بانکی ندن چیکار کنه؟بره دزدی کنه نه؟لطفا قبل از اظهار فضل کردن یه ذره فکر کن.
امين: 1395/5/208:23:34،
40
40
دوست عزيز كاسب
كسي نگفته كلاهبرداره
اما كسي كه چك ميگيره حتما خدماتي داده و اون كسي كه چك كشيده حتما خدماتي رو گرفته كه در قبال اون چك داده
پس اگه چكي پاس نشد اين يعني خدماتي گرفتي و هزينه اون پرداخت نشده حالا به نظر شمه اسم اين رو چي ميشه گذاشت
کاسب: 1395/5/210:38:41،
30
30
آقایونی که دم از بیکاری جوانان میزنید تشریف بیارید توی بازار ببینید هر ماه چندتا شرکت و سرمایه دار از بس از چک برگشتی ذله شدن کار و بارشون رو جمع می کنن و سرمایه شون رو می ذارن توی بانک... استدلالشون هم اینه که با این قانون چک و جمایت از دزدی دیر یا زود سرمایشون رو از دست می دن...فقط این جوونای بدبخت هستند که کارشون رو از دست می دن
ولی: 1395/5/212:12:03،
39
34
در جواب جناب کاسب
شاید شما یکی دوساله اومدی بازار و چک گرفتی دستت ولی من سرهمین قانونای مضخرف حقوقی وکیفری چک یبار کل زندگیمو باختم وحالا طرف رفته خابیده زندان و میگه ندارم.
اگه قانونی بود از خرخره ش درمیاورد.
شماهم اول بنیه تو قوی کن بعد چک بکش ده نفردیگه رو هم بدبخت نکن.
معتقد: 1395/5/120:30:20،
42
32
مشکل از اونجایی آغاز میشود که در این کشور اعتبار و خوشنامی نزد بانکها یعنی کشک. دیده می شود که شخص بسیار خوش حساب بوده و طی سالها حتی یک چک برگشتی نداشته و لی بانک هیچ برنامه ای برای این مشتری خوش حساب ندارد و هیچ پشتیبانی نمی کند و در مقابل شخصی دیگر با وجود چکهای برگشتی منعدد و بدحسابی از انواع خدمات برخوردار است.
علی: 1395/5/123:48:14،
40
27
واقعا متاسفم واسه مسولین این مملکت
به جای اینکه قانون بزارن که مجرم کمتر کلاه برداری کنه
و افراد کمتری و به خاک بشونه قانون میزارن دسته چک صد برگیم بهش بدن 100 نفر دیگه رو هم بدبخت کنه
تا بخوای بری تو دادگاهاو شکایت کنی 6 ماه طول میکشه
یارو 500 تا چک دیگه هم گرفته از بانک و خرج کرده
این مملکت بهشت کلاه بردارای دانه ریز و درشت شده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار