کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ورود اولین کارت‌ بانکی بین‌المللی به ایران

کدخبر:۲۵۰۸۹یکشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱:۴۲۴۴۲۳ بازدید

براساس وعده مسئولان بانک مرکزی، بازار بانکی ایران در انتظار ورود اولین کارت‌های بانکی بین‌المللی از نوع آسیایی تا 3 ماه آینده است.

براساس وعده مسئولان بانک مرکزی، بازار بانکی ایران در انتظار ورود اولین کارت‌های بانکی بین‌المللی از نوع آسیایی تا 3 ماه آینده است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، پیش از برجام و حتی مدتی پس از آن، انتظارات از گسترش فعالیت های بانک های ایرانی در ابعاد و بخش های مختلف از جمله برقراری ارتباطات با بانک های خارجی، حضور بانکهای خارجی درایران، ایجاد بانک ها و دفاتر مشترک میان بانکهای ایرانی و خارجی، توسعه فناوری های جدید و به روز بانکی، استفاده از سوئیفت در ابعاد وسیع و غیره شدت گرفته بود.

اما پس از گذشت مدتی و مشخص شدن مشکلات و مسائل متعدد در برقراری ارتباطات این انتظارات رنگ و روی خود را باخت و تنها به بازگشایی شعب مسدود شده قبلی بانک های ایرانی در برخی از کشورها، جلسات چند جانبه بانکی، برقراری سوئیفت بدون استفاده از ارز دلار و غیره محدد شد.

ولی این بار برخی از منابع و رسانه های خارجی خبر می دهند که برخی از بانک های خارجی هرچند انگشت شمار و تعدادی از شرکت های بین المللی فعال در بخش های الکترونیکی و کارت های بانکی رایزنی هایی را با ایران به انجام رسانده و یا آغاز کرده اند و به دنبال برقراری ارتباطات هستند. البته همین منابع می گویند که این شرکت ها و بانکها در حال بررسی بیشتر شرایط و فضا هستند و اقدام عملیاتی آن آغاز نشده است.


چراغ سبز بانک مرکزی به خارجیان

برخی از شرکت های پرداخت الکترونیکی بین المللی رایزنی هایی را با بانک مرکزی ایران آغاز کرده اند و بانک مرکزی ایران هم چراغ سبز را به آنها نشان داده، البته به دلیل شرایط خاص سیاسی بین المللی برخی از تحلیلگران داخلی هشدار می دهند که در برقراری ارتباط بانکی با این شرکت های خارجی باید جانب احتیاط از سوی بانک مرکزی ایران و بانکهای ایرانی انجام شود تا اطلاعات بانکی ایران لو نرود.

در این زمینه پیش از این هم برقراری ارتباطات مطرح بود، اما بانک مرکزی به صورت علنی و آشکار از وجود چنین ارتباطی پرده برداری نکرده است. حال خبر می رسد که برخی از شرکت های بین المللی فعال در این بخش همچون مسترکارت، ویزا کارت، کردیت بیوروی ژاپن و یونیون پی چین در این زمینه تلاش هایی را آغاز کرده اند.

از سوی دیگر به نظر می رسد که گرایش ایران به همکاری با کشورهای آسیایی و یا کشورهایی که پیش از تحریم با ایران در برخی از بخش ها همکاری داشته اند، بیشتر است، گرچه برخی از بانکهای غربی و اروپایی هم اقداماتی را انجام داده اند. به طوریکه پیش از این بانک بین المللی رایفیسن اتریش برای ایجاد شعبه در ایران اعلام آمادگی کرده بود.

پیش از این هم بارها خبرهایی مبنی بر درخواست های ژاپنی ها و هندی ها برای ورود به بازار بانکی ایران و افتتاح بانک در ایران را شنیده ایم، ووری بانک کره جنوبی گویا دفتر نمایندگی در ایران ایجاد کرده و نشنال بانک قزاقستان تفاهمنامه ای را منعقد کرده است.
 

اتصال بانکی به چین و ژاپن

برخی از کارشناسان اقتصادی در کشورمان می گویند که سیستم های اتصال به شبکه های بانکی بین المللی از طریق کشورهای چین و ژاپن برای آغاز کار در این زمینه مناسب هستند، اما بازار آنها در حد مستر کارت و ویزا کارت وسیع نیست. بانکهای ما باید بتوانند به سیستم های فراگیر دنیا متصل شوند. البته طی روزهای اخیر اقداماتی برای پذیرش ایران از سوی مجامع بین المللی درباره امر مبارزه با پولشویی صورت گرفته که زمینه ساز برقراری ارتباط است.

به هر حال این روزها که بخش تولید و صادرات کشور به منابع مالی بزرگی نیاز دارد، اتصال شبکه های بانکی ایران به بانکهای بین المللی اهمیت می یابد. حال فعالان اقتصادی مان در انتظار هستند که بانکهای ایرانی بتوانند چنین ارتباطاتی را برقرار کنند.

جدیدترین گزارش موسسه سی پی آی سی نشان می دهد که چگونه برقراری مجدد ارتباط ایران با شبکه سوئیفت، ورود سرمایه از سوی بازیگران بین المللی به این ایران و ابتکار در گسترش پرداخت های غیرنقدی در حال کمک به رشد سالم بازار پرداخت ها در ایران است.

یک تحلیلگر مسائل بانکی می گوید: انتظار می رود برقراری مجدد ارتباط ایران با بانک های بین المللی و ارائه دهندگان کارت های الکترونیک در کنار تلاش دولت ایران برای گسترش پرداخت های الکترونیک، موجب توسعه بیشتر بازار کارت های الکترونیک در ایران شود.

حال با توجه به اینکه سیستم های بانکی به سمت پرداخت های الکترونیک پیش می رود تا جایی که چک های الکترونیکی جایگزین اسکناس و چک شده است، بازار کارت های الکترونیکی در ایران به سمت نوآوری های جدید است و بدون توجه به تحریم ها و مسائل جانبی و هشدارها در حال یافتن راهکارهایی برای توسعه این بخش از طریق ارتباطات بین المللی می گردد.

پیش از این هم مقامات بانک مرکزی اعلام کرده بودند که بعد از عملیاتی شدن برجام مکاتباتی با چهار شبکه پرداخت بین المللی یعنی ویزا، مستر، JBC ژاپن و cup چین است انجام شد؛ اما به دلیل آمریکایی بودن شرکت های ویزا و مستر کارت، محدودیت برای ورود آنها به بازار ایران وجود دارد. اما طبق وعده مسئولان بانک مرکزی در نیمه اول امسال باید انتظار ورود نخستین کارت های بانکی بین المللی در ایران از نوع آسیایی آن را داشته باشیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

يوزاكي: 1395/4/2012:43:28،
46
77
خوب خدارو شكر يكي ديگه از مشكلات مردم حل شد (پول خرج كردن)
ناشناس: 1395/4/2015:08:28،
69
35
کارت اعتباری از نوع اسیایی ؟؟!!!!!! جمعش کنید بابا مردم را مسخره کردیدددد برید همون موشک پرانیتان را بکوید تا مردم ایران باز تحریم شونددددد
تقی: 1395/4/2012:47:32،
75
29
خب پس الان خطر سلطه بیگانگان بر کشور وجود داره !!!!
متاسف: 1395/4/2013:17:03،
57
24
متاسفم که کاربرد آن را نمی دانید!!!!!!
مجتبی: 1395/4/2013:20:21،
74
23
با این حرفت کمر تجارت بین الملل و اقتصاد خارجی رو خرد کردی....!
باشه....شما بشین و هی مانع نفوذ شو...اما اعراب خلیج فارس که بیگانه رو با اغوش باز پذیرفتن....الان بزرگترین بازارهای مالی دنیا رو دارن و برجشون 800 متر بالا رفته....!
با وجود امثال شما.....ادم باید یا احمق باشه و یا گرفتار که بخاد توی این مملکت بمونه....!
محمدرضا: 1395/4/2019:02:42،
30
25
واقعا دیگه حوصلم سر رفته.
دعا کنید زودتر بمیرم شاید اون دنیا خبری باشه
محمد بی طالع: 1395/4/2012:48:09،
70
31
منافعش مال کدوم آقازاده هست؟
مهندس: 1395/4/2012:51:45،
142
30
وای وای یعنی منتظره این بودم ان شاله ویزا کارت و مستر کارتم بزودی بیاد
خدا وکیلی تو مسکو روسیه بودم، تو خیابون دیدم یه عربه ماله حاشیه خلیج فارس اومد مستر کارتشو زد تو دستگاه راحت پول گرفت ، ما از اول سفر تا آخر سفر دلارامون تو جیبیمون با ترس و وحشت که گم نشن. اونجا بود که حقارتو ایرانی تو جوامع بین المللو واقعا حس کردم
مهندس نرم افزار: 1395/4/2014:02:11،
57
16
حقارت اونجا بود که تو تلگرام تو گروه برنامه نویسی گفتم من نمیتونم درآمدم از ویندوز استور رو بگیرم، یکی اومد گفت ما تو افغانستان همچین مشکلی نداریم و راحت مسترکارت و... میگیریم
Saeed: 1395/4/2014:59:55،
35
22
ویزا کارت دبین از خیلی سال پیش برای ایرانیا صادر میشد؛ البته تو دبی. خداییش خیلی تو کارها کمکم کرد؛ هرچند تمدیدش هر دو سال یکبار اذیت میکرد.
مسعود: 1395/4/2013:59:25،
44
16
ما 50 سال از دنیا عقبیم
وقتی که اونها بجای کارت اعتباری یک اختراع جدید آوردند تازه ما میریم سراغش !
گربه چاق: 1395/4/2014:54:49،
71
25
من زماني كه ميخواستم آزمون هاي مايروسافت رو بدم به اين كارت ها احتياج داشتم.
احساس حقارت خيلي بدي داشتم كه تامسون پرومتريك ، مجري آزمون تو بيش از 150 كشور تست سنتر داشت اما ايران به همراه كره شمالي و سوريه و سومالي نداشتن و رسماً از طريق خزانه داري آمريكا اعلام كرده بود كه شهروندان اين چند كشور بايد از بانك هاي خارجي پرداخت رو انجام بدن و نه بانك هاي ايراني .
كلاً ايراني توي اين سي و هفت سال خوار و ذليل و پست شد. خدا بيامرزتش كه ريال ايران رو تو اروپا قبول ميكردن.
موش لاغر: 1395/4/2100:44:38،
39
25
بلاخره يه بار حرف دل مارو زدى،
بهت قول مى دم چاو بشم چله بشم اونوقت تو بياى منو بخورى
امیر : 1395/4/2017:02:04،
33
22
بسیار عالی.
برای ویزا و مستر هم میشه از سویچ JCB استفاده کرد.
میری: 1395/4/2021:31:17،
36
28
برای آقازادهاکه میخواهندبه سفرهای خارجی بروند خوب شده من معلم بااین حقوقم تامشهد که 200 کیلومتره نمی تونم برم
: 1395/4/2101:20:59،
35
23
jcb عالیه در حد ویزا و مستر هست
سعيد ١: 1395/4/2109:41:06،
32
26
ولى اخر سر cup چين مياد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار