کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش نرخ سود بانکی، افزایش توان تولید

کدخبر:۲۴۷۸۸پنجشنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۳:۴۷۳۱۱۲ بازدید

درحالی که شبکه بانکی از ابتدای مرداد ماه امسال برای کاهش 3 درصدی نرخ سود سپرده‌های بانکی (به 15 درصد) اعلام آمادگی کرد، درواپسین ساعات ...

درحالی که شبکه بانکی از ابتدای مرداد ماه امسال برای کاهش 3 درصدی نرخ سود سپرده‌های بانکی (به 15 درصد) اعلام آمادگی کرد، درواپسین ساعات روزسه‌شنبه شورای پول و اعتبار نرخ سود تسهیلات بانکی را کاهش داد و حداکثر به 18 درصد رساند. بدین ترتیب به صورت بی‌سابقه‌ای با فاصله کمی از یکدیگر نرخ سود سپرده و تسهیلات تغییر کرد.

حال درشرایطی که برخی از کارشناسان کاهش نرخ سود همتراز و همراه با تورم را به سود اقتصاد ملی و بخش تولید می‌دانند و بانک مرکزی نیز روش تازه‌ای را برای واگذاری تعیین نرخ سود به بانک‌ها آزمایش می‌کند، برخی از صاحبنظران روش تعیین نرخ سود درایران را صحیح نمی‌دانند و اعتقاد دارند که نرخ سود باید براساس عرضه و تقاضا و به صورت واقعی تعیین شود که دراین راه بانک مرکزی می‌تواند با بهره‌گیری از ابزارهای هرچند محدودی که دراختیار دارد این کار را انجام دهد.

 عرضه و تقاضا باید نرخ سود را تعیین کند

دراین باره محمد طبیبیان اقتصاددان درگفت‌و‌گو با «ایران» اعتقاد دارد که روش تعیین نرخ سود درایران اشتباه است و باید با سازوکار عرضه و تقاضا این کار انجام شود. این درحالی است که به طور معمول بانک مرکزی به جای استفاده از ابزارهای دراختیار با ابلاغ و صدور بخشنامه نرخ‌های جدید سود بانکی را تعیین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه پایین یا بالا بودن نرخ‌های سود بانکی نسبت به واقعیت‌های اقتصاد رانت یا فشار را به دنبال دارد، گفت: برهمین اساس نرخ سود باید برمبنای عرضه و تقاضا تعیین شود. بانک مرکزی باید با تزریق یا جمع‌آوری پول درگردش جامعه نسبت به کنترل و اعمال نرخ سود مورد نظر خود اقدام کند.

این اقتصاددان ادامه داد: زمانی که نرخ سود با عرضه و تقاضا تناسب نداشته باشد، بانک‌ها مجبور به دور زدن نرخ‌های مصوب می‌شوند. برای مثال دراواخر دهه 80 بانک مرکزی نرخ سود 12 درصدی را به بانک‌ها ابلاغ کرد، اما بانک‌ها برای رفع مشکلات خود با استفاده از روش‌های مختلف نرخ‌های سود بالاتری می‌پرداختند. دراین زمینه پرداخت سود بالا به سپرده‌گذاران کلان یکی از روش‌هایی است که همواره ازسوی بانک‌ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای شکل‌گیری صنعت بانکداری درایران تاکنون سیاست پولی مدونی نداشته ایم، توضیح داد: به طور معمول بانک مرکزی به جای استفاده از ابزارهای پولی ازطریق بخشنامه اقدام می‌کند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که بانک مرکزی درایران ابزارهای محدودی برای کنترل و تعیین نرخ سود دراختیار دارد. این درحالی است که مهم ترین ابزار بانک‌های مرکزی دنیا، سیاست بازار باز است که براساس آن، آنها با خرید و فروش اوراق قرضه نرخ سود مورد نظر خود را اعمال می‌کنند. بدین ترتیب زمانی که بانک‌های مرکزی بخواهند نرخ سود را کاهش دهند اقدام به خرید اوراق قرضه می‌کنند که درنتیجه افزایش عرضه پول به صورت خودکار نرخ بهره کاهش می‌یابد. همچنین زمانی که قصد افزایش نرخ بهره را داشته باشند بخشی از اوراقی را که دراختیار دارند دربازار به فروش می‌رسانند. بنابراین دردنیا خزانه‌داری دولت‌ها برای سیاست‌های بودجه‌ای خود اوراق قرضه منتشر می‌کنند و بانک‌های مرکزی از آن برای تنظیم نرخ بهره استفاده می‌کنند.

طبیبیان همچنین اضافه کرد: درحال حاضر بانک‌ها با کمبود نقدینگی مواجهند و نمی‌توانند تسهیلات و وام قابل توجهی به متقاضیان پرداخت کنند. درصورتی که اگر بانک‌ها با این مشکل مواجه نبودند با افزایش اعطای تسهیلات می‌توانستند به صورت خودکار نرخ سود تسهیلات را کاهش دهند. اما وقتی که بانک‌ها اعتبار کافی برای پرداخت وام ندارند پایین آوردن نرخ سود تسهیلات هم مشکلی را حل نمی‌کند و این دستور تنها روی کاغذ باقی می‌ماند.

کاهش نرخ سود به نفع اقتصاد است

همچنین مهدی تقوی استاد دانشگاه علامه طباطبایی نیز دراین زمینه به «ایران» گفت: با توجه به کاهش چشمگیر نرخ تورم درسه سال گذشته باید نرخ سود بانکی نیز متناسب با آن کاهش می‌یافت تا نرخ بهره واقعی به تعادل برسد.

وی توضیح داد: دردولت قبل نرخ بهره اسمی(اعلامی از سوی بانک مرکزی) 20 درصد و نرخ تورم 40 درصد بود که نرخ بهره واقعی را به 20 درصد منفی می‌رساند. به این معنا که سپرده‌گذاران نه تنها سود واقعی از بانک‌ها دریافت نمی‌کردند بلکه به مرور ارزش دارایی آنها هم کاهش می‌یافت.به گفته وی اما اکنون نرخ بهره واقعی مثبت شده است و با درنظر گرفتن تورم 10 درصدی و نرخ سود سپرده 15 درصدی نرخ بهره واقعی به 5 درصد مثبت رسیده است. بنابراین اقتصاد معقول ترشده است.

وی با اشاره به اینکه البته همچنان نرخ‌های سود درکشور بالاست و باید متعادل شود، افزود: کاهش نرخ سود سپرده درکنار نرخ سود تسهیلات باعث کمک به تولید و اقتصاد می‌شود.

این اقتصاددان ادامه داد: زمانی که نرخ سود سپرده بالای 20 درصد بود بسیاری از سرمایه‌گذاران و حتی تولیدکننده‌ها ترجیح می‌دادند تا به جای فعالیت اقتصادی سرمایه خود را دربانک‌ها سپرده‌گذاری کنند که یک سرمایه گذاری بدون ریسک و مالیات است. اما درشرایط فعلی آنها ترجیح می‌دهند که به عرصه تولید و اشتغال بازگردند. وی تصریح کرد: ازسوی دیگر زمانی که نرخ سود تسهیلات و وام‌های بانکی کاهش می‌یابد هزینه تمام شده بخش تولید که از وام بانکی استفاده می‌کند کاهش می‌یابد و باعث افزایش سوددهی و بازدهی بخش تولید و درنهایت کاهش قیمت‌ها دربازار خواهد شد.

 شاهد کاهش بیشتر نرخ سود خواهیم بود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز درخصوص کاهش نرخ سود بانکی گفت، در صورتی که سرمایه بانک‌ها افزایش یابد، باز هم شاهد کاهش بیشتر نرخ سود خواهیم بود. محسن جلال‌پور در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی تلگرام در مورد کاهش نرخ سود تسهیلات نوشت: مدت زیادی است در معرض این سؤال قرار می‌گیرم که چرا با وجود کاهش نرخ تورم، شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی راکاهش نمی‌دهد؟

وی ادامه داد: معمولاً اگر فرصت داشته باشم، سعی می‌کنم رویکرد شورای پول و اعتبار را توضیح دهم که معمولاً در این دوره، دستوری نیست و مبتنی بر تمایلات بازار تنظیم شده است. یعنی این گونه نیست که شورای پول و اعتبار بدون تمایلات بازار، مصوبه‌ای داشته باشد که بر اساس آن، نرخ سود بانکی، یکباره و به صورت دستوری کاهش پیدا کند.

جلال‌پور افزود: با توجه به این رویه، بانک‌ها در هفته‌های گذشته علائمی مبنی بر تمایل بازار به کاهش نرخ‌ها را انعکاس دادند تا اینکه دیروز نرخ‌های جدید به شکلی منطقی و معقول در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید. به این ترتیب، شورای پول و اعتبار ضمن تأیید و تصویب اقدام اخیر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ‌های سود علی‌الحساب سپرده بانکی در محدوده 15 درصد، نرخ سود عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را نیز حداکثر معادل 18 درصد تعیین کرد.

رئیس اتاق ایران اضافه کرد: در حقیقت، اعلام آمادگی چند روز پیش بانک‌ها برای کاهش سه درصدی نرخ سود سپرده، زمینه این مصوبه را فراهم کرد و بی‌آن که نرخ‌ها در چارچوب قواعد اداری و دستوری و در قالب یک بخشنامه کاهش پیدا کند، به صورت کاملاً منطقی و مبتنی بر تمایل بازار کاهش پیدا کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1395/4/1009:40:17،
36
74
تا موقعی که سایپا 27 درصد سود میده و ماهیانه میریزه به حساب کاهش سود بانکی چه فایده ای داره
جامعه: 1395/4/1010:43:54،
72
26
رفتم بانک الان


گفت آقا خیالت راحت ما 22 درصد میدیم این برا حساب های جدیده اوووووووووووووووووووووووف
خپیط: 1395/4/1011:13:12،
63
21
فایدش اینه که موقعی بخوای ماشین یا پول تو از سایپا بگیری یه چند ماه سرکارت میذاره تا سودش از بانکم کمتر بشه
رضا: 1395/4/1011:20:35،
52
17
شعار کاهش سود بانکی فقط یک شانتاژ و در جهت انحراف اذهان بوده و هست....

بدون شک دستهای پشت پرده ای وجود دارند که می خواهند مشکل تولید و رکود را سود بانکی جلوه دهند تا با این مستمسک از رانت و دلالی های پشت پرده متنفع شوند...........
با این اوضاع و کیفیت پایین تولید و به دلیل کاهش شدید قدرت خرید و نیز کاهش ارزش ریال و گرونی دلار سود بانکی"" صفر ""هم بشود باز هم رکود در رکود ادامه خواهد داشت......
رضا: 1395/4/1011:21:03،
26
16
شعار کاهش سود بانکی فقط یک شانتاژ و در جهت انحراف اذهان بوده و هست....

بدون شک دستهای پشت پرده ای وجود دارند که می خواهند مشکل تولید و رکود را سود بانکی جلوه دهند تا با این مستمسک از رانت و دلالی های پشت پرده متنفع شوند...........
با این اوضاع و کیفیت پایین تولید و به دلیل کاهش شدید قدرت خرید و نیز کاهش ارزش ریال و گرونی دلار سود بانکی"" صفر ""هم بشود باز هم رکود در رکود ادامه خواهد داشت......
امیر: 1395/4/1011:40:44،
38
20
کاهش نرخ بهره اگر باعث خروج پول و ایجاد شغل بشه خوبه ولی در حال حاضر پول خارج میشه دلار خریداری میشه باعث افزایش نرخ ارز و گران شدن مواد اولیه کارخانه ها میشه و هم مردم و هم کارخانه ها دچار مشکل میشن از سمت دیگه افزایش اجاره بها و کوچک شدن سفره مردم میشه و تقاضا کاهش پیدا میکنه به نظر من دیگه ته خط هست یه خلاقیت یه ایده جدید لازم هست با این طرحها مشکل حل نمیشه مشکل خیلی بزرگ هست . ۲ تا اقتصاد دان به صورت مشاور از ۲ تا کشور درست لازم هست
م: 1395/4/1012:14:34،
37
17
با کاهش سود بانکی بازار دلالی دلار و طلا رونق میگیرد . اول بستر تولید را آماده کنید بعد فکر سرمایه گذاری آن باشید .
مردم: 1395/4/1012:25:58،
39
15
کاهش سود بانکی برای افزایش تولید یک دروغ و عوام فریبی بیش نیست چرا؟
اولا اگر به فکر تولید هستند باید حقوق های نجومی مدیران و مسئولان بی کفایت که الا ماشاا... در کشور ما فراوانند را کم کنند ، حقوق 200 میلیونی این بی کفایت ها می تواند برای چهار پنج نفر در ماه شغل ایجاد کند .
دوما کاهش سود دستوری خلاف اصول علم اقتصاد است اقتصاد با زور و دستور و نام گذاری و انقلابی عمل کردن درست نمی شود با علم و دوری از رانت و فساد و برنامه ریزی درست می شود که هیچکدام وجود ندارد.
سوما مردم با کاهش سود پولشان را بانک ها خارج می کنند و ارز و طلا می خرند.
چهارما کاهش سود منجر به کاهش بهره تسهیلات نشده و نمی شود و هیچوقت وام با سود کمتر به مصرف کننده واقعی نمی رسد بلکه این تسهیلات فقط به نورچشمی ها و رانت خواران وابسته به مسئولان دلسوز و انقلابی و خدمتگزار خواهد رسید.
نیما: 1395/4/1016:19:04،
30
16
شما بیل زن بودید با همین سپرده های مردم که توی بانک جمع شده بیل می زدید!
رحیمی: 1395/4/1009:46:10،
88
21
سود این پیرمرد پیرزن هایی که پس انداز یک عمرشون رو که 10 -15 میلیون بیشتر نیست کم میکنن ووام کم بهره میدن به کسایی که میلیاردرن وکارخونه دار وراه وام گرفتن رو هم خوب بلدن . بالاخره مدیران ایران خودرو وسایپا و و.... خرج دارن دیگه واللاه
حسین: 1395/4/1009:49:20،
68
24
خوووب الن پولای مردم توبانکه
سود تسهیلاتم که پایین اومد
یه کم فکرکنین به نفع کیاشد؟
آفریییییین به نفع اونایی که وامای مولتی میلیاردی میگیرن...
پولای فقرا توبانک جمع شده الان سود بانکیم اوردن پایین....
بهترین موقعیت...
احمد: 1395/4/1009:50:45،
51
26
شنیدین جان کری گفته توافق با ایران برا جوانان فرانسه و آمریکا خوب بوده و اشتغال زایی کرده؟؟؟ هه
علی: 1395/4/1009:58:52،
44
22
تورم 10درصدی ملت که چیز مثبتی ندیده پایین اوردن دستوری نرخ سود خوب حالا دستوری نرخ ارز رو بیارید پایین
م: 1395/4/1011:43:03،
31
20
علی چرا توهین میکنی تورم کجا ده درصد تک رقمی شده مگه خبر نداری اعلام کردن تک رقمی شده فقط ما ها حسش نمیکنیم نمیدونم چرا من الان چند ساله این کاهش نرخ تورم و اصلا حس ک نمیکنم هیچ احساس افزایشم میکنم
علی خان احمد: 1395/4/1009:59:42،
46
21
کاهش نرخ سود به نفع اقتصاد هست . بله درسته . دولت به فکر جیب خودشه .
سعید : 1395/4/1010:13:31،
36
20
همش حرف از کاهش سود مردم است بابا اگر راست میگوئید بگوئید کجا و کی تسهیلات بدون دردسر میده . الان بانکها هیچکدام تسهیلات ندارند و فقط میگویند فعلا باید سرمایه بخوابانید تا بعد .
اخه اگر تولید کننده سرمایه داشته باشد که در بانک بخواباند که به دنبال تسهیلات نمیرود . خودتون رو رنگ کنید .
امیر: 1395/4/1012:11:09،
17
15
سعید شما فکر کن سود اصلا ۲ درصد اومده پایین و همه بانکها زود به اندازه نصف سرمایه در گردش پول میدن و همه چی راست هست حالا دلار ۲٪‏افزايش افزايش پیدا کره فعلا نزدیک ۱۰۰ تومان گرون شده اکثر کارخانه ها از مواد اولیه خارجی استفاده میکنند یا اگر هم ایرانی باشه اون هم باید به اندازه ۲ % افزایش پیدا کنه یعنی ما بر کل مواد اولیه مصرفی شرکت ۲% هزینه سر بار اضافه کردیم که به نصف مواد اولیه اون شرکت ۲% وام کم بهره بدیم یعنی عکس میشه به هر حال باید تاجر دلاربخره بره جنس بیاره و حالا چه تاجر چه کارخانه هم افزایش قیمت ندن در بازار ولی باز اون هزینه سربار اعمال شده و بانکها به جای ۲% سود ۲% ضرر زدن و اینجا فقط سود اصلی بانک میبرن باز که به نابودی تجارت و گرفتن ملک وثیقه میشه نزدیک میشن
9090: 1395/4/1010:17:57،
38
19
کاهش نرخ سود بانکی، افزایش واردات
کارخانه ها داره یکی پس از دیگری تعطیل میشه چونکه هم کیفیت نداره هم صادرات بازار داخلی هم اشباع از اجناس ارزان اشغال و تقلبی چینی
م: 1395/4/1011:44:54،
19
17
دقیقا بیشتر از اینکه نرخ سود بانکی به تولید ضرر زده باشه ورادات که ضرر زده بازار فولاد چرا رفت تو رکود غیر از اینه ک بخاطر واردات 1000 تن فولاد رفت تو رکود؟ صنایع خانگی چرا رفت تو رکود ؟ این طرح کاهش سود بانکی فقط اون چندرغاز پس انداز دارها رو میبره تو رکود
اتابک: 1395/4/1010:21:07،
47
17
آقا اینا دروغ میگن تورم تک رقمی هستش کو پس کجاس چرا ما اثرش رو نمی بینیم و روز به روز هم وضیعت بدتر میشه
فرزندشهيد: 1395/4/1011:39:45،
31
19
اينا مثلا دنبال درمان ميگردن بدتر ميزن چشم طرفو كور ميكنن با كم كردن سود اين چيزا اقتصاد درمان نميشه خودتونم ميدونين هدفتون اصليتون چيه خدا ميدونه.ضمنا از يه طرف سود سپردرو كم ميكنين ازونورش سودهاي وام بانكيو كم كنين شايد اقتصادتون بهتر شه دارن بچه گول ميزنن!واقعا كه...مردم=همچنان بيخيال
محمد: 1395/4/1012:18:07،
32
18
هرکس خواست تک رقمی بودن تورم بازار رو ببینه کافیه قرصهای توهمزا بزنه
شرکت پویا پلاست زاینده رود: 1395/4/1012:27:57،
22
17
با سلام. تنها با سیاستهای تشویقی برای تولیدکنندگان خصوصی این امر امکان پذیره. تولیدکننده خصوصی که سرمایه و زندگیشو جهت کارآفرینی میزاره باید حمایت لازم بشه
ارش: 1395/4/1013:29:07،
42
11
90 درصد سپرده گذاران بانکی بین 10 تا 60 میلیون تومان سپرده دارند که سودش میشه حداکثر 1 میلیون تومان در ماه و اونم برای جبران درامد های کمی هست که دارن. و همین پول صرف خرید گوشت و مرغ و بنزین و تلفن و مایحتاج روزمره میشه. کی میتونه با چندر غاز سرمایه گذاری و تولید کنه... با 60 میلیون یک مغازه هم نمیتونی درست و حسابی راه بندازی...کاهش سود و عدم پرداخت یارانه و گران شدن روزبه روز مایحتاج خانواده یعنی فشار مضاعف به ملت.. دولت باید سرمایه گزاری کلان کنه و ایجاد اشتغال ... وقتی درامد و کار داشته باشیم اصلا پول تو بانک نمیزارم که بخوایم سود بگیرم .. همرو خرج رفاه و آسایشمان میکنیم. مشکل اصلی درامد ریالی و هزینه دلاریه .. اگه ما مثل همه دنیا بخاطر کار ساده 5000 دلار درامد ماهیانه داشتیم نیاز به سود بانکی نداریم .. همه اینارم کارشناسان دولت میدونن..
احسان: 1395/4/1110:06:12،
14
25
نمیدونم یا من تورم تک رقمی نمیدونم یا دولت نمیفهمه چی میگه خوب اگه تورم تک رقمیه که دیگه نباید هر روز قیمت ارزها بالا بره بلکه باید عقب نشینی کنه واگه تورم تک رقمی هست چرا رکود چند رقمی هست؟تورم تک رقمیه یعنی هزینه تولید پایینه درحالیکه ما داریم خلاف اینو میبینیم وهمه جا بخاطر قیمت بالای تولید داره بسته میشه پس تورم تک رقمی نیس وعنقریب است که این تورم تک رقمیتون سر باز کنه و...
کاربر: 1395/4/1113:54:16،
13
17
این وام کشاورزی رو فقط بانک کشاورزی میده؟
من وام از طریق دامداری اقدام کردم ماه گذشته از بانک ملی،
کسی می تونه راهنماییم کنه که مشمول این 15 % میشه یا نه؟
الان وامی که درخواست دادم مراحلش کامل نشده ، آیا کامل بشه همون 15 یا 18 % برام میزنن یا 22% ی که موقع درخواستم بود؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار