کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

افشای فیش‌های حقوقی نامتعارف، چالش است یا فرصت؟

کدخبر:۲۴۵۴۵پنجشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸:۳۱۲۱۳۵ بازدید

انتشار فیش‌های حقوقی نامتعارف به چالشی برای دولت دکتر روحانی تبدیل شده، با این‌حال برخی طرفداران دولت آن را آن "اتفاقی مثبت" می‌دانند و ...
افشای فیش‌های حقوقی نامتعارف، چالش است یا فرصت؟

انتشار فیش‌های حقوقی نامتعارف به چالشی برای دولت دکتر روحانی تبدیل شده، با این‌حال برخی طرفداران دولت آن را آن "اتفاقی مثبت" می‌دانند و می‌گویند مردم حق دارند از میزان دستمزد کسانی که از حوزه عمومی حقوق می‌گیرند مطلع باشند.
 
به‌رغم دستور حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان برای رسیدگی به موضوع فیش‌های حقوقی بالای مقام‌های دولتی، این ماجرا هم‌چنان موضوع روز کشور و جزء خبرهای داغ رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های مخالف دولت است. در روزهای گذشته چند فیش حقوقی از مدیران بلندپایه‌ دولتی در فضای مجازی منتشر شد. یکی از این فیش‌ها مربوط به حقوق "صفدر حسینی" است که ریاست "صندوق توسعه ملی " را بر عهده دارد. او گرایش "اصلاح‌طلبی" دارد و در دولت دوم محمد خاتمی (84 - 1380) وزیر کار و امور اجتماعی بود.

تسنیم نوشته است صفدر حسینی در سال 94 جمعاً حدود 686 میلیون تومان و ماهانه به‌طور متوسط 57 میلیون 400 هزار تومان حقوق دریافت کرده است. هم‌چنین در روزهای اخیر گفته شد که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی 28 میلیارد تومان به عنوان پاداش به مدیران ارشد خود اعطا کرده است. هر چند این سازمان بعدا توضیح داد که این میزان پاداش مجموعا برای سال‌های 93 و 94 و 95 بوده است.

برگه فیش حقوقی دیگری كه در این چند روز در فضای مجازی منتشر شده مربوط به مدیرعامل وقت یكی از بانك‌ها در دولت دهم است. براساس فیش حقوقی كه منتشر شده ددستمزد این مدیرعامل وقت دولت احمدی‌نژاد رقمی در حدود 485 میلیون تومان بوده كه براساس ارزش پولی آن زمان، نزدیك به چهار میلیارد تومان کنونی است.

روز چهارشنبه (2 تیر/22 ژوئن) نیز در برخی رسانه‌ها اعلام شد که حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت روحانی از بیمارستان فوق تخصصی چشم "فارابی" ماهانه 9 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند، در حالی که از سال 1390 به این بیمارستان نیامده است.

رسانه‌های و چهره‌های طرفدار دولت می‌گویند اکثر این حقوق‌های بالا بر اساس قوانین دولت سابق پرداخت می‌شده است.

روزنامه اعتماد نوشته است، آیین‌نامه مزد و مزایای صندوق توسعه ملی در سال 90 و در زمان دولت دهم به تصویب رسیده است. اما روشن نیست چرا در دولت جدید این آئین‌نامه اصلاح نشده است؟

"هدف زمین‌زدن دولت روحانی است"

علی شکوری‌راد، دبیرکل "حزب اتحاد ملت " نیز می‌گوید‌: «مانور دادن روی فیش‌های حقوقی برای گمراه کردن افکار عمومی از تفحص درباره چپاول‌های رخ داده در دولت‌های نهم و دهم است. دولت آقای احمدی‌نژاد با ارائه دو لایحه به مجالس هفتم و هشتم و تصویب این دو لایحه توسط مجلس، پایه‌گذار حقوق‌های نجومی کنونی است.»

این فعال سیاسی می‌افزاید: «کسانی که امروز دریافت‌های نجومی برخی مدیران را در بوق و کرنا می‌کنند، همان‌هایی هستند که هشت سال در مقابل اختلاس‌های تاریخی و چپاول بیت‌المال سکوت کردند و به خیانت‌های انجام گرفته به بیت‌المال اعتنایی نکردند.»

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و از چهره‌های طرفدار دولت روحانی می‌گوید: «هدف از انتشار فیش‌های حقوقی مدیران بانک‌ها و مدیران دولتی، زمین زدن دولت روحانی است و عده‌ای می‌خواهند بگوید مردم بدانید دولت تدبیر و امید، دولتی که به آن رای داده‌اید در شرایطی که بخش قابل توجهی از مردم و حقوق‌بگیران و بازنشسته‌ها حقوق کمی دریافت می‌کنند و عده زیادی بیکاران هستند و مردم مشکلات زیادی دارند، به مدیران ارشد دولت تدبیر و امید حقوق‌های 150 میلیونی پرداخت می‌شود.»

"اتفاق مثبت"

با این‌حال حمیدرضا جلایی‌پور، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت می‌گوید دریافت چنین مبالغی از سوی کسانی که در یک نهاد عمومی کار می‌کند قابل دفاع نیست. به گفته او، کشوری که مردمش در شرایط رکود تورمی زندگی می‌کنند و با مشکلات عدیده‌ اقتصادی سر و کار دارند پرداخت این حقوق‌ها کارایی کشور را بالا نمی‌آورد بلکه به بی‌اعتمادی بیشتر بین مردم و دولت دامن می‌زند.

این "اصلا‌ح‌طلب" طرفدار دولت، افشای فیش‌های حقوقی نامتعارف را "اتفاقی مثبت" می‌داند و می‌افزاید: «در دوره احمدی‌نژاد در کنار اتفاقات ریز و درشتی که افتاده بود عده‌ای به دنبال کنترل جامعه مدنی ایران بودند. اما امروز در دوره روحانی شبکه‌های ارتباطی خوشبختانه رشد بیشتر کرده و در دوره جامعه شیشه‌ای و رسانه‌ای زندگی می‌کنیم. فراموش نکنیم که این قضیه فیش‌های حقوقی قبل از اینکه سیاسیون مخالف دولت بخواهند آن را منتشر کنند و از آن قضیه استفاده کنند از طریق شبکه‌های اجتماعی نشت کرد.»

به گفته جلایی‌پور، این حق مردم است که میزان دستمزد هر کس را که از حوزه عمومی حقوق می‌گیرد بدانند؛ مردم حق دسترسی به اطلاعات میزان دریافت حقوق و مزایای این افراد را داشته باشند که مثلا بفهمند این معاون وزیر یا مسوول صد‌ها بنیاد و شرکت وابسته به دولت چقدر حقوق و مزایا می‌گیرند.

جلایی‌پور به خبرگزاری "ایلنا" گفته است: «یکی از آفسایدهای مخالفان دولت این است که فکر می‌کنند حقوق‌های بالا را فقط بعضی از صاحب منصبان یا بانک‌ها گرفته‌اند. اما حالا که میزان حقوق مدیران دولتی منتشر شده است این‌ها بیایند لیست حقوق مدیران موسسات وابسته و خبرگزاری‌هایشان را هم منتشر کنند. ما در کشور بخش‌های عظیمی به اسم صدا و سیما و تعاونی و شرکت‌ها داریم و این بخش‌ها هم باید به سمت شفاف سازی حرکت کنند.»

به اعتقاد این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، انتشار فیش‌های حقوقی یک فرصت خوب در اختیار دولت قرار داده است. او عنوان می‌کند که شعار دولت روحانی توسعه همه جانبه و حکمرانی خوب بوده و شفافیت یک ویژگی حکمرانی خوب است که نه فقط دولت که همه بخش‌هایی که از بخش عمومی حقوق می‌گیرند درباره حقوق خود شفاف‌سازی کنند. درباره وام‌ها و موافقت اصولی‌ها شفاف سازی کنند: «دولت می‌تواند این رخداد را به یک فرصت تبدیل کند.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکی: 1395/4/309:24:58،
116
38
این فیش ها برای این دولت پیش بینی نشده بود.اگر این فیش ها رو رو نمیکردند حالا توسط هر کسی که رو شد.این آقایون تا قیامه قیامت میخوردن و میبردن.تا همین الانشم معلوم نیست چندین سال خوردن و بردن.اونم تو شرایطی که جوون ما داره از بیکاری خودکشی میکنه.
ننگ بر شما.
منصور: 1395/4/310:56:27،
71
30
همه کسانی که از بودجه عمومی کشور حقوق می گیرند باید درآمد سالیانه خودرا اعلام کنند .مردم باید بدانند به این آدمها چقدر پول می دهند تا بعد برسیم به اینکه این افراد چه فایده ای برای مردم دارند.
خداییش یک عده راست راست راه میروندوپولهای هنگفتی به جیب میزنند که مردم روحشان هم خبردار نیست.
کوکی: 1395/4/311:00:02،
78
37
آقای دبیر اتحاد ملی.اولا متاسفم که همچین اسمی برای تشکیلاتت گذاشتی.بعدشم کی گفته که احمدی نژاد خوب بوده؟؟؟ یکی از یکی بدترید.صحبت سر این هستش که چرا 1 نفر دلش به حال این مردم بدبخت نمیسوزه.یه مگس توی این کشور پر میزنه 1000000 تا نهاد و سازمان مطلع میشن.حالا تو روز روشن از بیت المال میدزدن شما میگی مال دولت قبل بوده؟؟خیلی هنر داشتید شما جلوش رو همون اول میگرفتید.نه اینکه بعد از 3 سال همچنان این آقایون بگیرند و بخورند.
و اما سوال دوم: اگه این فیش های حقوقی افشا نمیشد آیا کسی حالا حالا ها جلوش رو میگرفت؟؟؟؟
رضا: 1395/4/311:23:54،
66
30
متاسفانه حقوق و دریافتی پزشکان ومتخصصان باعث شیوع و گسترش این بازاره مکاره حقوق های نجومی شده است و چونکه وزیر بهداشت و وزارتخانه پزشکان از این موضوع توبه نمی کنند این معظل همچنان باقی خواهد ماند.

اما باید پرسید چرا قوه قضاییه در برابر این حقوق های نجومی پزشکان سکوت کرده و فقط به حقوق چند مدیر دولتی پرداخته است؟؟؟!!!!!
کیوان: 1395/4/311:45:47،
52
39
دولت روحانی قطعا باید پاسخگو باشه و با این مدیران نامدیر که از جیب ملت حقوق های صدها میلیونی و میلیاردی گرفته اند برخورد کند اما شکی نیست که افشا کنندگان این فیش ها فقط به قصد ضربه زدن به دولت این کار را کرده اند همه می دانیم وقتی یک مدیر دولتی حقوق ضدها میلیونی بگیرد حتما مسئولین غیر دولتی حقوق های میلیاردی می گیرند فقط کسی نمی تواند آنها را منتشر کند . این فساد چنان لجام گسیخته شده است که هیچ جایی در کشور ما نیست که به فساد آلوده نشده باشد امیر منصور آریا که 18000 نفر را سر کار برده بود و یک ریال به خارج نبرده بود اعدام کردند اما اجازه دادند خاوری با سه میلیارد دلار دزدی از جیب مردم ایران به کانادا برود و هنوز که هنوز است یک محاکمه تشریفاتی هم برایش برگزار نکرده اند .
دروغگو: 1395/4/312:55:47،
48
40
کوکی جون غصه نخور چیزی تغییر نکرده. نه خانی آمده نه خانی رفته همین آش همین کاسه ادامه خواهد داشت عزیزم
فاطمه: 1395/4/313:44:46،
64
34
افشای حسابها کار خوبیه ولی یک نکته مشکوک وجود داره:

چرا فقط حسابای زیرمجموعه دولت افشا میشه؟!

اونایی که نهادهای خاص دستشونه چی؟

بنیادها چی؟

اونایی که اصلا فیش براشون صادر نمیشه چی؟

اضافه پولهایی که از فروش هر خودرو به حسابای خاص میره چی؟
مثلا از فروش یک پراید 12 میلیون تومان باقی میمونه.... به حساب چه کسانی میره؟!!

قضیه بوداره!!!!!!!!!
محمد: 1395/4/314:31:22،
49
59
تخریب دولت .... خخخخخخ.
دولت ظرف این 4 سال چه دستاوردی داشته که حالا بخواد تخریب بشه ؟ برجام که معلوم شده دستور از بالا بوده. تورم هم که ماشالله هر روز یه چیزی 30 - 40 درصد گرون میشه ولی شده تک رقمی و منو یاد بیاین از سر کوچه ما گوجه بخرین میندازه. یارانه رو که هر روز از دست یکسری درمیارن. وضع اقتصادی هم که معلومه. سود نصفه و نیمه هم که منبع درآمد بازنشسته ها و اقشار پایین بود رو هم بریدند. به هر ضرب و زوری که دنبال گرون کردن ماشین و مسکن هستند. حالا هم که معلوم شده به خودشون حقوق های میلیاردی میدادن. نمی دونم چرا بین اینهمه مصوبات دولت قبلی, همین یکی رو باطل نکردید تا حالا ؟
چی این کارنامه الان می خواد تخریب بشه ؟؟؟؟؟ طرفداران این دولت هم شدن مثل طرفداران دولت قبلی که هر کسی حرفی میزد می گفتن دنبال تخریب دولته !!!
پاسخ به محمد: 1395/4/322:55:40،
43
35
من تا حدی قبول دارم حرفتو .سوالات فاطمه هم جالب بود ولی نمیدونم چرا بجای اینکه به سوال اون پاسخ بدی، حرف دولت رو پیش میکشی؟
یعنی واقعا برات مهم نیست که بقیه چقد میخورن؟؟ نکنه تو هم جزو اون بقیه هستی( اونایی که حقوقشون محرمانه است)
یه نفر: 1395/4/323:05:16،
57
28
به فاطمه : دقیقا همین طوره ... چرا مدیران شهرداری دست شون رو نمیشه ؟
اونا زیر مجموعه دولت نیستند ... ولی از همه بدترند
فیش اونا هم باید رو بشه
سلام: 1395/4/309:41:11،
100
30
افشاي فيش ها نه چالش است و نه فرصت ...ثمره 35 سال مي باشد...

متاسفانه اين فيش ها بايد از طريق مطبوعات رو نمايي مي شد و نه از شبکه هاي اجتماعي
بختیار: 1395/4/309:56:08،
90
35
اینا همه ش فیلمه یعنی دولت از فیش حقوقی که صادر میکنه خبر نداره؟در هر دوصورت چه خبر داشنه باشه چه خبر نداشته باشه جای تاسف برای ملته نه دولت
محمد: 1395/4/310:05:48،
73
32
درود بر شرفت ایران جیب که واقعیت رو می گی.
وحید@@@@: 1395/4/310:47:32،
52
49
این پولها همون پولهای بلوکه شده هستند که توسط آقای

روحانی آزاد شدند.همچنین پارانه چند ملیون نفر بود که

قرار بود صرف زیر ساختها بشه.

البته اینم خودش از آثار برجامه دیگه.
م.م: 1395/4/311:05:22،
46
26
سلام دوستان وقتی ازما بهترون با تربیر گند مزنند تو امید یک ملت اونم با شعار و مردم رنج کشیده فقط میتونند نظاره گر باشند دیگه جای برای اعتماد نمی مونه
گربه چاق: 1395/4/311:34:39،
57
41
مطمئن باشيد كه آينده اينطور نا برابري ها و از بين بردن رفاه اجتماعي و دهن كجي به مردم شوم خواهد بود و به بحران هاي شديد اجتماعي منجر ميشه . دير و زود داره و سوخت و سوز نداره .
فقط دلم براي نسل قبلم و نسل خودم كه دهه شصتي ها بودند و چند نسل بعد از خودم كه سوختند و خواهند سوخت ، ميسوزه .
محسن: 1395/4/312:18:28،
50
36
مطابق گزارش بانک مرکزی که در همین ایران جیب اشاره شده ، سهم مالیات شرکتها و بنگاههای عمومی (دولتی)در سال 94 ،حدود 8 هزار میلیارد تومان (که نصف آن هم معوقه سال قبل است )و سهم بخش خصوص 19000 میلیارد تومان است . بنیادها و نهادها هم نزدیک صفر!! مشکل یکی دو تا نیست ، خانه از پای بست ویران است ...
كارگر: 1395/4/312:45:33،
38
35
صفدر حسيني در دولت خاتمي وزير كار و امور اجتماعي بود
به كارفرماياني كه اشتغالزايي ميكردند، بهشون 2ميليون تومن وام خود اشتغالي ميداد با اقساط 3-4 ساله.
من توي شركت ايران نيدل شهر صنعتي رشت كار ميكردم
يكي از بزرگترين توليد كننده هاي سرنگ و سرسوزن توي خاور ميانه
حدود 11 ساله كه از اونجا اومدم بيرون
كارفرماي ما بابت 272 نفر كارگر 544 ميليون تومن وام گرفت اونم تو سال 1381
دو سال پيش فهميدم كه قسط اون وام پرداخت نشده و با ديركرد 5 ميليون تومن بدهي بانكي دارم
بانك وام رو به اسم 272 نفر كارگر دو دستي به كارفرما داده بود
بعد از مدتي درگيري با اداره كار و بانك ملي و استانداري به هيچ نتيجه اي نرسيديم
كارفرما هم بخاطر بدهي مالي توي زندان بود كه همونجا هم فوت كرد
حالا آقايون سقف حقوقشون نبايد از 10 برابر حداقل حقوق تجاوز كنه، حقوقاشون اونجوري ماي كارگر با 1ميليون حقوق كه همش قسط بانكه
رامین: 1395/4/313:15:25،
35
35
کاش خلاصه ای از عملکرد این اقایان داده میشد که ببینیم چکار می کردند که این حقوق های نجومی را دریافت می کردند بعد از سی سال کار با تحصیلات عالی و پست مدیریتی حقوق خیلی از مدیران لایق و شایسته با همه مزایا و اضافه کاری از پنج میلیون بیشتر نیست
شهروند ایرانی: 1395/4/314:12:23،
43
29
اقتصاد مقاومتی فقط برای کارگران زحمت کش ومردم بیچاره است .
فرهاد-فرهنگی: 1395/4/314:27:54،
40
35
باید قانونی وضع شود که دریافتی..... و همه مسئولین رده بالا وحتی کلیه کارمندان برای مردم مشخص شود چون این پولها مال بیت المال است و مردم حق دارن بدانند که پول های انها چطور خرج میشود
علی: 1395/4/315:54:23،
40
34
بیشترپرداختها خارج از فیش حقوق میباشد
لطفا دریافتی مدیران بانک شهر را نمایش دهید
سوال؟: 1395/4/316:54:42،
46
35
چرا دریافتی و پاداشهای مدیران شهرداری تهران را رو نمیکنند؟؟؟
یه نفر: 1395/4/320:11:37،
45
30
مدیران ارشد شهرداری که فاجعه اند ... حتی بدتر از بانکها
مهدی: 1395/4/318:28:30،
39
30
حقوق های چند ده میلیونی افشا شده نتیجه‌ دولتی بودن کشور است اگه اقتصاد رو بدن دست مردم هیچ وقت چنین اتفاقاتی نمی افته
ali: 1395/4/320:21:43،
46
27


فساد در شرکتهای دولتی خیلی پیچیده تر و عمیق تر از این حرفاست
لو رفتن فیش چند صد میلیوتی مدیران ارشد کاهی در برابر کوه است!!!
میگن ارچ چرا ورشکسته شد ، بابا شما ببین با شرکتهای دیگه چیکار میکنن تا ورشکستش بکنن!!
اخیرا مدیر عامل سابق شرکت لوازم خانگی پارس (آقای م) که شوهر خواهرش رو هم مدیر بازرگانی کرده بود(ک ت)، با کمک رییس بورس (آقای ف)....و تنی چند از مدیران فاسد وارد شرکت شد و در عرض یک سال، دهها میلیارد تومان به شرکت ضربه زد و با واردات جاروبرقی به تعداد 30000 تا که همش گوشه انبارخوابیده، دلالی کمپرسورهای دوو و پرسانتی 20 تا 30 درصدی از مبلغ خرید، خرید ورق زنگ زده دست دوم به قیمت نو!!،و ....میلیاردها تومان ضرربه شرکت وارد کرد و خودش با پورسانتهای میلیاردی از شرکت جدا شد و رفت پیش رییس بورس و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری بورس شد و بقیه مدیران فاسدش هم همینطورهر کدام یه جایی گم و گور ش
پول نفت: 1395/4/322:49:57،
35
38
همین کاریکاتور اول متن بسه

یادش بخیر گل اقا
حمید: 1395/4/510:35:09،
39
39
واقعا جای تاسف است کسانی حقوقهای نجومی میگرفتن دراوایل سال 95 میخواستن سازمان تامین اجتماعی راکه ریخت پاش هایشان باعث نابودیش شده بگردن بازنشستگان سیاه روز که ازفقر وفاقه بعضا گدایی میکنند انداخته ودربرنامه توسعه طرح میانگین 5سال بجای 2سال اخر خدمت بعنوان مبنای پرداخت حقوق این قشر ناتوان مال وبدنی ارایه کردند شما ازمعاون فنی سازمان تامین اجتماعی بپرسید چقدر حقوق میگیرن قطعا مشمول همان فیش نامتعارف هستند ایا تصمیم کسیکه چنین حقوق مزایایی دریافت میکند درمورد بازنشستگان میتواند مورد تایید مجلس باشد.واقعا هرگونه طرح ولایحه ایکه توسط چنین افرادی ارایع شود فاقد وجاهت قانونی ووجدانی است.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار