کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قرارداد موقت کابوس بازار کار

کدخبر:۲۴۴۴۳سه شنبه، ۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۳:۲۸۴۶۹ بازدید

کارشناسان بازار کار معتقدند آسیب انعقاد قراردادهای موقت میان کارگر و کارفرما سبب کاهش بهره‌وری و از بین رفتن خلاقیت می‌شود، و در نگاه ...

کارشناسان بازار کار معتقدند آسیب انعقاد قراردادهای موقت میان کارگر و کارفرما سبب کاهش بهره‌وری و از بین رفتن خلاقیت می‌شود، و در نگاه گسترده‌تر سبب می‌شود که بهره‌وری کل اقتصاد تحت تاثیر قرار بگیرد و رشد و توسعه اقتصادی به اندازه کافی حاصل نشود.

اینکه نیروی کار نداند فردا وضعیت شغلی اش به چه صورت است، یک دغدغه و معضل فکری است،این روزها قرارداد موقت کابوسی است که بازار کار را آزار می دهد. وجود قراردادهای موقت و احتمال از دست دادن شغل در هر زمانی باعث می‌شود نگاه خاصی میان کارگر و کارفرما در مورد کار ایجاد شود. امروزه کارفرمایان در تلاشند تا با کمترین هزینه بیشترین بهره‌وری را از نیروی انسانی ببرند و در مقابل آن با انعقاد قراردادهای کاری موقت، جعلی و سفید امضا هزینه چندانی برای استخدام نیروی  انسانی نپردازند. نیروی کار هم در این شرایط تلاش می کند، با کمترین کار بیشترین درآمد را کسب کند و انرژی و زمان چندانی صرف کار نکند.

انجام کار موقت از سوی کارگران فصلی، پاره وقت و موقت بیش از هر شخصی به نفع کارفرما است، چرا که حق بیمه کمتری برای آن فرد می‌پردازد، نیازمند استخدام مستمر و دائمی نیست و تقریباً مرخصی در انجام اموراین نیرو بی‌معناست،  این به معنای کار بیشتر در برابر اجر و مزد کمتر است.

کارشناسان بازار کار معتقدند آسیب انعقاد قراردادهای موقت میان کارگر و کارفرما در قدم اول سبب کاهش بهره‌وری و از بین رفتن خلاقیت می‌شود، اما در نگاه گسترده‌تر سبب می‌شود که بهره‌وری کل اقتصاد تحت تاثیر قرار بگیرد و رشد و توسعه اقتصادی به اندازه کافی حاصل نشود.

نتایج یک تحقیق 5 ساله از رفتار بازار کار نشان می‌دهد 30 درصد کل تَرک کار در ایران به دلیل نبود امنیت شغلی و موقتی بودن، 15 درصد به دلیل پایین بودن درآمد و 11 درصد نیز به دلیل اخراج صورت می‌گیرد.

اینکه موقتی بودن شغل مهم‌ترین دلیل ترک کار در بازار کار ایران باشد و بیشترین میزان جابجایی‌ها به این دلیل اتفاق بیافتد، خبر از مسائلی می‌دهد که در عمق اقتصاد وجود دارد و آثار نابسامانی‌های اقتصادی در بازار کار خودنمایی می‌کند.


11 میلیون کارگر قرارداد موقت دارند

امروزه قراردادهای کوتاه مدت  یا همان قراردادهای موقت انگیزه‌ای برای فعالیت کارگران در فضای کسب و کار باقی نگذاشته‌ است. نمایندگان کارگری معتقدند اگر دولت آیین‌نامه ماده 7 قانون کار را تدوین کند،‌ هیچ نیازی به اصلاح قانون کار نیست زیرا با تدوین این آیین‌نامه به صورت شفاف وضعیت استخدامی کارگران مشخص می‌شود.

فتح الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور درباره قرار‌دادهای کارگران می‌گوید: عمده کارگران قرارداد موقت جوانان هستند که با داشتن بیش از 15 و حتی 20 سال سابقه کار هنوز قراردادهای یکماهه و سه ماهه با آنها بسته می‌شود، این موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار می‌کند: در حال حاضر شاهد رواج قراردادهای کوتاه مدت هستیم. بیش از 95 درصد کارگران دارای قرارداد موقت هستند و از این میان بیش از 60 تا 70 درصد قراردادهای کار کوتاه مدت از یک‌ماه تا سه ماهه است.


کاهش بهره وری با نبود امنیت شغلی

ابوالفضل فتح الهی، نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران در این باره می گوید:پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها بسیاری از بنگاه‌ها با مشکلات متعدد روبرو هستند و هم اکنون میزان دریافت "تسویه های سفیدامضا" افزایش یافته است.

وی ادامه می‌دهد: بسیاری از واحدهای تولیدی بزرگ نیز پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها اقدام به انعقاد قرارداد‌های ماهیانه سفید امضا می‌کنند و از افزایش قیمت‌های حامل انرژی سوء استفاده کرده‌اند. برای مدیران اینگونه بنگاه ها، انعقاد قراردادهای نادرست این اطمینان را به وجود می آورد که به محض افزایش  قیمت‌ها و همچنین ناتوانی در اداره بنگاه، از هزینه های مربوط به نگهداری نیروها بکاهند و با اینکه کل هزینه یک بنگاه در بخش نیروی انسانی 7 تا 8 درصد بیشتر نیست، اما روش مناسبی برای کارفرمایان محسوب می شود.

فتح الهی بیان می کند: هم اکنون بیش از 60 درصد کل قراردادهای همکاری بین کارگران و کارفرمایان با شرایط کارفرما و به اصطلاح سفید امضا یا موقت می شود و با توجه به اینکه بیش از 85 درصد کل بنگاه های کشور نیز خرد و کوچک است، گسترش این موضوع از اهمیت بالاتری برخوردار شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کارگر کارخانه کاشی میبد یزد: 1395/4/108:40:58،
33
23
کاملا درسته . زمانی که کارفرما قرارداد یه ماهه باهات ببنده و من ندونم که ماه بعد سر کارم یا نه . خب مسلمه که منم هنر و خلاقیتم رو نشون نمیدم و همش در استرس ازدست دادن شغلم به سر میبرم .
karimkhan: 1395/4/109:36:42،
28
29
کجای کارید که تمام شرکت های زیر مجموعه شرکت0 نفت و گاز قرار داد نفراتشون به همین شکله
من خودم 6 ساله با مدرک فوق لیسانس مهندسی از دانشگاه ملی مشغول کار در عسلویه هستم و هرسال یه قرار داد 3 ماهه واسه اول سال و دیگه هیچ تا سال دیگه.
تا الان 3 تا شرکت عوض کردم به اجبار که میون همکارا من خوبشم..
جالبه ناظران ما از POGC شرکت گاز،قرار گاه خاتم (پترو سینا،پترو پایدار...) با دو سه برابر حقوق نسبت به ما و اینکه یه ذره به خودشون زحمت نمیدن فقط دنبال چاپلوسی از بالا دستیشون هستن و با با گفتن این جمله "ما به شما اعتماد داریم" پاشونو تو سایت هم نمیذارن...تلافی این میشه گند زدن تو پروژه های ملی از سوی ما کارگرا که وقتی تموم میشه به اسم مهندسا تموم میشه ...!!!!!!
خدا باعث بانیشو نابود کنه: 1395/4/109:43:21،
20
31
چه کسی جواب منو میتونه ده که 6 ساله دارم ایجو کار میکنم و حمالی
ولی آقازاده ها بدو نفسکش از دانشگاه،سرکا میرن و میشن ناظر و با دسته ما با قرار داد ثابت و استخدامی و یه یک روز حقوقش عقب میفته آسمون رو به زمین میدوزن.
مسال تمام شدو ما دنبال عیدی هستیم ولی...
آقای یارانه مارو نابود کرد نابود....
رضا: 1395/4/111:50:21،
24
27
وقتی قرارداد زیر 6 ماهه هست کارگر - کارمند و مهندس دچار استرس ناشی از بیکار شدن و عدم تمدید قرارداد هستند که در واقع طرف نمیدونه کارخودشو بچسبه یا دنبال کار بگرده و این باعث ناکارآمدی و عدم توجه و تمرکز لازم بر روی کار و عدم اثربخشی برای کارفرما می گردد
در واقع کارفرماها فکر میکنند که با این روش کار بهتر و بیشتری از نیرو میکشند ولی بطور نامحسوس راندمان کاری و عملکرد نیرو را پایین می آورند.

از ماست که بر ماست
عباس: 1395/4/114:53:31،
25
35
من با 22 سال سابقه پرداخت بیمه و زن و بچه هر روز و هر شب در فکر این هستم که اگر ماه بعد کارفرما با من قطع همکاری کرد چکار کنم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار