کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اعلام چراغ خاموش نتایج آزمون کیفیت بنزین در کلانشهرها

کدخبر:۲۴۴۲۹دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۸:۲۸۱۶۹۰ بازدید

در حالی نتیجه آزمون بنزین عرضه شده در کلانشهرها بدون سرو صدا توسط سازمان استاندارد در خبرگزاری دولت منعکس شد که نتیجه این آزمون ...

در حالی نتیجه آزمون بنزین عرضه شده در کلانشهرها بدون سرو صدا توسط سازمان استاندارد در خبرگزاری دولت منعکس شد که نتیجه این آزمون به مذاق مدیرعامل پالایشگاه اراک خوش نیامده است.

به گزارش ایران جیب به نقل از فارس، بعد از گذشت سه ماه از آخرین وعده سازمان استاندارد مبنی بر اعلام نتایج بنزین مصرفی در کلانشهرهایی که وزارت نفت مدعی بود در آنها بنزین با استاندارد یورو4 عرضه می‌شود، این سازمان بدون سرو صدا نتیجه آزمایشات خود را اعلام کرد،بدین معنا که به رغم پیگیری بسیاری از خبرگزاری‌ها به طور اختصاصی نتایج این آزمون در اختیار خبرگزاری رسمی دولت قرار گرفته و منتشر شده است.


نتیجه آزمون بنزین عرضه شده در 8 کلانشهر اعلام شد

وحید مرندی مقدم معاون نظارت بر اجرای استاندارد در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی دولتی با اشاره به اینکه در آزمون بنزین‌ها مشخص شد، 83 درصد پارامترهای بنزین عرضه شده در جایگاه ها کاملا منطبق با استاندارد ملی ایران بوده است (استاندارد تکلیفی 4904 ) می گوید:بیشترین درصد قبولی در نمونه‌برداری‌ها از هشت کلانشهر، مربوط به تهران و شیراز و بیشترین عدم انطباق به ترتیب مربوط به اراک و اصفهان بوده است.

به گفته این مقام مسؤول معیارهای آلایندگی و عملکردی مورد بررسی قرار گرفت و نتایج اندازه گیری نیز به تفکیک استان و معیار آزمون وهمچنین در مقایسه با سال 1393 مورد مطالعه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه 83 درصد پارامترهای مورد آزمون، قبول و 17 درصد مردود بوده است، اضافه می‌کند در مجموع معیار اصلی آلاینده های نمونه برداری شده مطابق با استاندارد ملی است.

مرندی مقدم با یادآوری اینکه طبق مصوبه شورای عالی استاندارد از سال 94 ارزیابی انطباق بنزین برعهده سازمان ملی استاندارد ایران قرار گرفته است،تصریح می کند:‌در این زمینه سازمان ملی استاندارد ایران علاوه بر طرح نمونه برداری از جایگاه های عرضه بنزین برای شناسایی بهتر عوامل موثر انطباق، نتایج اندازه‌گیری نمونه برداری از پالایشگاه ها را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

وی در همین زمینه یادآور می شود از سال 1393 نمونه‌برداری از جایگاه‌های عرضه بنزین و پالایشگاه‌ها در سطح کشور آغاز و نمونه برداری توسط این سازمان انجام شده که نتایج اندازه‌گیری‌ها، تحلیل و بررسی دقیق خواهد شد.


مدیرعامل پالایشگاه اراک تکذیب کرد

پس از اعلام نتیجه رسمی توسط مسؤول بررسی استاندارد بنزین، مدیرعامل پالایشگاه اراک با رد گزارش موسسه استاندارد درباره کمترین میزان تطابق بنزین اراک با استانداردهای یورو ٤ در سطح کلانشهرهای کشور طی خبری اعلام کرد: بنزین توزیعی در شهر اراک و شازند یورو ٤ است و کیفیت و استانداردهای لازم را دارد.

وی با شاره به این که در ١٣ جایگاه شهر اراک و همه جایگاههای شازند بنزین یورو ٤ توزیع می‌شود، افزود: مصرف روزانه بنزین استان مرکزی به یک میلیون و ٧٠٠ هزار لیتر می رسد که ٥٠ درصد آن یورو ٤ است.

مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند ادامه داد: هم اکنون روزانه ٦٠٠ هزار لیتر بنزین یورو ٤ در اراک و ٤٠٠ هزار لیتر در شازند توزیع می‌شود.

جمشیدی با اشاره به گزارش سازمان استاندارد خطاب به این سازمان، اعلام کرد: سازمان استاندارد به منظور تنویر افکار عمومی، جایگاه‌هایی که از فرآورده آنها نمونه‌برداری شده را اعلام کند.

به گفته وی، نمونه‌برداری‌ها از داخل شهر اراک صورت نگرفته و احتمالا از جایگاه‌های میان جاده‌ای یا شهرستانهای اطرف دریافت شده و به شهر اراک تعمیم داده شده است.


کف مرتب برای استاندارد فقط زمان تامین منافع

به گزارش فارس این انتقاد به سازمان استاندارد وارد است و مسؤولان این نهاد دولتی باید به این سوال پاسخ دهند که چرا زمانی که می‌خواهد نتیجه استاندارد بنزین وارداتی، که به نفع وارد کنندگان بنزین است را اعلام کند از همه رسانه ها دعوت به عمل می آورد اما در مورد این مساله یعنی اعلام نتایج عرضه بنزین در کلانشهرها،این خبر در سکوت رسانه ای و تنها توسط خبرگزاری دولت منتشر می شود.

همچنین مسؤولان صنعت نفت نیز باید نسبت به این سوال که چرا وقتی نتایج سازمان استاندارد در مورد بنزین وارداتی اعلام می شود برایش کف می زنند و هورا می کشند، اما هنگامی که نتیجه این آزمایشات به مذاقشان خوش نیاید آن را رد کرده و از زیر این نتایج شانه خالی می کنند پاسخ دهند.


وضعیت پالایشگاه امام خمینی اراک چگونه است

این گزارش اضافه می کند پالایشگاه امام خمینی اراک که به گفته مسؤولان صنعت نفت سودآورترین پالایشگاه موجود در میان 9 پالایشگاه کشور است به جرات می توان گفت یکی از به‌روزترین پالایشگاه‌ها در سال 92 بود که توان تولید روزانه 16 میلیون لیتز بنزین با کتان بالای 90 را داشت و از لحاظ استاندارد های تولید بنزین توانست استاندارد تولید بنزین یورو4 را اخذ کند.

اما از سال 93 به دلیل حوادثی که در این پالایشگاه در جریان اورهال و پیش از آن رخ داد عملا این پالایشگاه با بحران روبه‌رو شد به طوری که براساس نتایج HSE (بهداشت، ایمنی، محیط زیست) این پالایشگاه اخیرا رتبه نهم را در این زمینه در میان 9 پالایشگاه کشور کسب کرده است.

در هفته گذشته نیز ظاهرا به دلیل بهره‌برداری نادرست از واحد ایزوماکس، پالایشگاه اراک یکی از رآکتورهای این واحد را از سرویس خارج کرد.

به گفته برخی از کارشناسان پالایشگاه امام خمینی اراک اورهال این پالایشگاه از 2 سال یکبار به سه سال تغییر پیدا کرده است که براین اساس اورهال پالایشگاه شهریورماه سال 95 آغاز خواهد شد،اما مشکلات مدیریتی که در این پالایشگاه وجود داشت موجب شد تا به منظور بنزین سازی و کمبود خوراک واحد RFCC از واحد ایزوماکس کمک گرفته شود.

این شرایط موجب شد تا به دلیل اختلاف دمای ایجاد شده در یکی از رآکتورهای واحد ایزوماکس این رآکتور ترک خورده و به همین دلیل از سرویس خارج شود.

به همین دلیل از سه راکتور موجود در این واحد،هم اکنون 2 رآکتور مشغول به فعالیت است که فشار وارد شده بر آنها می‌تواند مشکلات بعدی را به وجود آورد.

در انتهای این گزارش اگر مسؤولان پالایشگاه اراک نسبت به استاندارد بنزین تولیدی در این پالایشگاه (استاندارد یورو4) ایمان دارند می توانند از سازمان استاندارد که نهاد اصلی تعیین استاندارد در کشور است دعوت کنند تا بر روی بنزین این پالایشگاه آزمایش کرده و نتیجه آن را اعلام کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بابک: 1395/3/3114:53:37،
62
30
تازه میخوان گرونشم بکنن !!!! اگه با وجدان باشن که بعید میدونم باید خسارت موتور ماشین مردمو بدن نه طلبکارانه ادعای افزایش قیمت داشته باشن
با تجربه: 1395/3/3116:44:07،
28
41
فقط سوپر بزنید. یورو 4 موتور ماشین رو داغون میکنه
آریا: 1395/3/3115:05:16،
45
28
اصلا گیریم بنزینی که دارید عرضه میکنید یورو6 باشه آیا این بنزین تو باک یه سری گاری موتوردار مثل پراید و تیبا و سمند و... جوابگو خواهد بود؟؟تا وقتی شما دست از طمع خودتون نکشید و فضای باز اقتصادی رو نپذیرید باقی حرکاتتون فقط یه نمایش بی نمک بیش نیست.بعلاوه این رو هم نباید یادمون بره که هر منطقه ای دارای یک ظرفیت بیولوژیک مشخص هست که عدول ازین پتانسیل هیچ نتیجه ای بجز آلودگی و سایر معضلات زیستی در بر نخواهد داشت مثلا وقتی تمام ایران شدند ساکن تهران تحت هر شرایطی تهران محکوم به فناست!!
فيش طرفو رو كنيد: 1395/3/3115:16:24،
54
24
اقا سريع فيش اين طرفو بزاريد مثل اينكه زيادي دور برداش،

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار