کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پشت پرده حقوق‌ بالای برخی مدیران

کدخبر:۲۴۳۷۱یکشنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۰:۵۳۴۰۱۳ بازدید

ماجرای فیش‌های حقوقی و پرداخت های چند ده میلیونی که در صدر اخبار این روزهای رسانه ها قرار گرفته و محلی برای کنش‌ها و واکنش ها ...

ماجرای فیش‌های حقوقی و پرداخت های چند ده میلیونی که در صدر اخبار این روزهای رسانه ها قرار گرفته و محلی برای کنش‌ها و واکنش ها بین گرو‌ه‌ها و البته مدیران دولتی شده است، هنوز نتوانسته پاسخی شفاف در برابر انتقادات مطرح شده در این رابطه به همراه داشته باشد، فضایی که جریان سازان آن بیشتر بجای آسیب شناسی و تعیین راهکاری برای خروج ، به دنبال متهم کردن و تخریب دیگری می‌‌روند.


فیش حقوقی

به گزارش ایران جیب به نقل از ایسنا، گرچه بیمه مرکزی اولین جایی بود که فیش حقوقی چند ده میلیون تومانی مدیران آن رسانه‌ای شد و تصور این بود که با استعفای رئیس کل آن ماجرا پایان پیدا کند، ولی روال ادامه داشت و در حدود دو ماه اخیر بارها فیش‌های حقوقی مدیران ارشد منتشر شده است.

گرچه وجود ارقام قابل توجه و خارج از عرف و قانون در فیش های حقوقی  و از سویی بی نظمی در نظام پرداخت، خود جای بحث و چالش بسیار دارد، اما ظاهرا این روزها بیشتر به محلی برای مقابله منتقدان و ذینفعان آن تبدیل شده است.  آن هم در شرایطی که پایه حقوق‌هایی که از آن به عنوان پرداخت های نجومی نیز یاد می شود به اذعان کارشناسان، ایرادات قانونی موجود در قانون مدیریت خدمات کشوری و همچنین برخی مفاد قانون برنامه پنجم توسعه است. قوانینی که بر اساس آنها دولتها مصوباتی برای تغییر در پرداخت های حقوقی داشته‌اند، به یکباره تا حد قابل توجهی میزان حقوق‌ها را در برخی بخش ها افزایش داده است.


 منشا پرداخت های نجومی برای برخی کارکنان

 در این رابطه معاون سابق حقوقی سازمان مدیریت و برنامه ریزی ضمن اشاره به ایرادات قانونی موجود که به گفته وی موجب ایجاد شلختگی در پرداخت حقوق شده، از ماده واحده پیشنهای به مجلس برای رفع نواقص موجود سخن گفت.

وی با اشاره به اینکه براساس فصل دهم ماده قانون مدیریت خدمات کشوری بیش از ۱۰ نوع فوق‌العاده برای کارکنان دولت پیش‌بینی شده است ادامه داد: این فوق العاده ها به دو صورت مستمر و غیرمستمر است که در مستمرها فوق‌العاده‌ها در فیش حقوقی ثبت شده و در بازنشستگی تاثیر‌گذار است.

تاجی، با بیان اینکه برخی فوق العاده‌ها از جمله اضافه کار ارقام قابل توجهی دارند، گفت: در قانون تاکید شده تمام کارکنان تا ۵۰ درصد حقوق و مزایای دریافتی را می‌توانند به عنوان فوق‌العاده دریافت کنند. این در حالی است که ۲۰ درصد از کارکنان از این قانون مستثنی هستند که البته عمده آنها را مدیران تشکیل می‌دهند. بر این اساس یک مدیر دولتی، وزیر، معاون رئیس جمهور و یا مدیر کل می‌تواند مثلا علاوه بر حقوق ۱۰ میلیون تومانی تا ۱۰ میلیون دیگر اضافه کار دریافت کند. البته اگر به این ارقام سایر فوق‌العاده‌ها که بسیاری از آنها در فیش های حقوقی نیز درج نمی‌شوند را اضافه کنیم، حقوق های پرداختی بسیار بالاتر خواهد بود.

معاون سابق حقوقی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، با اشاره به اینکه در ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری نیز عنوان شده که سقف حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر نباید از هفت برابر بیشتر باشد، افزود: این در حالی است که بسیاری از فوق‌العاده‌هایی که اکنون پرداخت می‌شود (از جمله مربوط به ماده ۱۰، ۷۲ و ۷۳ و بند (ح) ماده ۵۰ برنامه پنجم توسعه) مستمر نیست و در مجموع به همین حقوق‌های چندین میلیونی ختم می‌شود.


ابلاغیه افزایش حقوق بانکی‌ها و بیمه‌ای ها

اما بند (ح) ماده (۵۰) قانون برنامه پنجم توسعه که مورد اشاره تاجی قرار دارد، موضوعی است که از سوی برخی از کارشناسان و مدیران ارشد دولتی نیز مورد توجه قرار گرفته و از آن به عنوان پایه مصوباتی که زمینه افزایش قابل توجه حقوق در برخی بخش‌ها را فراهم آورده است، یاد می کنند.

در این ماده قانونی تاکید شده، "هرگونه پرداخت خارج ازمقررات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری ممنوع است مگر در موارد فوق‌العاده‌ خاص، بانک‌ها و بیمه‌های مشمول ماده(۴) و قسمت اخیر ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری که طبق دستورالعمل مصوب کارگروهی از معاونت، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و بالاترین مقام دستگاه قضایی اقدام می‌شود. "

این در حالی است که محمدرضا رحیمی- معاون اول دولت دهم- به استناد همین بند ماده (۵۰) قانون برنامه پنجم توسعه مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که براساس آن، محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای مدیران عامل و هیات مدیره بانک‌های دولتی از ابتدای سال ۱۳۹۱ تا زمان ابلاغ دستورالعمل اجرایی فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری برای همسان سازی، مطابق حقوق و مزایای پرداختی به مدیر عامل و اعضای هیات مدیره بانک صنعت و معدن مجاز اعلام شد.

آنطور که برخی مدیران سابق اعلام کرده‌اند،  در ادامه نیز این مصوبه با موافقت دولت به شرکت بیمه ایران هم تسری پیدا می‌کند و این تصمیم جزو اصلی‌ترین مصوباتی است که برافزایش قابل توجه حقوق افراد در این بخش‌ها تاثیر‌گذار بوده است.
 

h6teowavo64euf2s8ih3.jpg


اما سوالی که معاون سابق حقوقی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام می‌کند، این است که اگر این مصوبه نیز مربوط به دوره قبل است چرا تاکنون دولت برای لغو آن اقدامی نکرد؟ چون قانون نبود و می‌توانستند آن را لغو کنند. این در حالی است که دولت با ورود خود بسیاری از مصوبات مربوط به کارمندان اعم از استخدامی یا دورکاری را ملغی اعلام کرده بود.

تاجی ادامه داد: از سوی دیگر پرداختی‌ها در بانک‌ها، بیمه‌ها و همچنین دستگاه‌های اجرایی کاملا روشن بوده و در اختیار دیوان محاسبات قرار دارد، بنابراین اگر خود آنها از ارائه‌ فیش‌های حقوقی امتناع می‌کنند دیوان محاسبات تمام اطلاعات را در اختیار داشتند و می‌توان آن را مقایسه کرد.


 ارائه ماده واحده برای حذف شلختگی های حقوقی

اما معاون سابق حقوقی سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرد که ماده واحده‌ای را تدوین و به مجلس ارائه کرده است که در صورت بررسی و تصویب می‌تواند شلختگی موجود در نظام پرداخت را پایان دهد.

بر اساس ماده واحده پیشنهادی، مبنای حقوق و مزایای کارکنان دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی موضوع مواد (۴) و (۵)قانون مدیریت خدمات کشوری براساس امتیاز حاصل از نتایج ارزشیابی، عوامل و ویژگی‌های مذکور در احکام فصل دهم قانون ضرب در ضریب ریالی تعیین خواهد شد. برای بازنشستگان، موظفین و مستمری‌بگیران نیز به همین میزان تعیین می‌شود.

بر اساس تبصره (۱) این ماده واحده، ضریب ریالی در این ماده واحده با توجه به شاخص هزینه‌های زندگی در لایحه بودجه سالانه پیش‌بینی شده و به تصویب مجلس خواهد رسید.

در تبصره (۲) تاکید شده که سقف حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر و غیرمستمر نباید از ۱۰ برابر حداقل حقوق ثابت  تجاوز کند.

بر اساس تبصره(۳)، این ماده واحده کلیه حقوق پرداختی به مشمولین این قانون اعم از مستمر و غیرمستمر باید در فیش حقوقی کارمند درج شود.

در تبصره (۴) نیز هرگونه اقدام مغایر مواد این قانون درحکم تصرف اموال عمومی تلقی و دستور‌دهنده و دریافت کننده باید علاوه بر رد مال تعقیب و مجازات شود.

در تبصره (۵) ماده پیشنهادی نیز کلیه قوانین عام و خاص مغایر این ماده واحده از جمله از ماده (۷۲) و (۷۳)قانون مدیریت خدمات کشوری و بند (ح) ماده (۵۰) قانون برنامه پنجم توسعه لغو می شود.

تاجی، در این رابطه توضیح داد که اگر این حکم  بعد از بررسی و حتی انجام اصلاحاتی در مجلس به تصویب برسد می‌تواند بخشی از قانون خدمات کشوری را اصلاح کند. این در حالی است که قرار بود دولت لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری را به مجلس برده که تاکنون اتفاق نیفتاده و تا پایان سال نیز برقرار خواهد بود.

وی با بیان اینکه با اجرایی شدن این ماده واحده، دست دستگاه‌های اجرایی برای پرداخت‌های بی حساب و کتاب بسته خواهد شد. یادآور شد: این در حالی است که فوق العاده‌های مستمر و غیر مستمر مشخص خواهد شد و از سویی دیگر برای شفاف‌سازی باید هر آنچه که به کارمند پرداخت می‌شود فارغ از این‌که کدام یک در بازنشستگی‌ آنها تاثیر‌گذار است یا نه، درفیش حقوقی ثبت می شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

غلانعلی : 1395/3/3015:56:37،
207
41
کسانی که می خواستند مدیریت جهان را به عهده بگیرند مشخص شد چطور کارمندان زیر دست خود را هم نمی توانستند اداره کنند و هریک از آنها بطریقی در دور زدن قوانین به نفع خود مسابقه گذاشته بودند. البته هنوز هم ادامه دارد.
رضا: 1395/3/3016:46:11،
125
35
از دانشگاههای در و پیت فارغ التحصیل کیلویی بیان بیرون همین میشه. بلدن فقط ریش بزی بزارن و قلنبه سلنبه نطق کنن
ملنگ: 1395/3/3017:38:42،
59
36
البته وجود یا عدم وجود قانون مهمه اما از اون مهمتر نبود وجدان و انسانیت و اخلاق در دوطرف دهنده و گیرنده هست که در کشوری که اکثریت مردمش حول و حوش خط فقر بسختی روزگار میگذرانند بدون داشتن تخصص و کارایی و اثر مثبتی بدون عذاب وجدان این پولارو میخورن.!!!
کوکی: 1395/3/3017:58:45،
57
25
همش کار خودشونه.یعنی وقتی توضیح میدن ادم حالش بد میشه‌.اقا نخونده حرفات رو تایید میکنم.حله اقا.حله.بردارید.عرضه اگه داشتید پولتون رو از کشورهای خارجی میگرفتید.
تقی: 1395/3/3021:12:56،
53
24
پس این اقتصاد مقاومتی و شعار های دیگه فقط مال مردمه ....
عوام فریبی دیگه کافیه
حساب فروش نفت رو روشن کنید و به ما مردم پرداخت کنید . چپاول کافیه
ناشناس: 1395/3/3015:56:44،
89
32
تو این ده سالی که افشاگری شد چه اتفاق خاصی افتاد جز اینکه طرف ترفیع گرفت! بابا برسید به وضع معیشت مردم این افشاگری ها واسه مردم نون و اب نمیشه جز اینکه اعصابشون بیشتر از این بریزه بهم.
سينا ن: 1395/3/3101:41:13،
24
32
همين سياست افشا نكردن و كش ندادن مسايل باعث شده به اين روز بيوفتيم
آبباس: 1395/3/3111:07:07،
22
30
سینا ن : به عمل کار براید به سخنرانی نیست . افشاگری بدون درست کردن وضع مثل زنبور بدون عسل ه .
از حالا به بعد: 1395/3/3016:01:43،
71
14
آقا اصلا علتش مهم نیست ، تا حالا هم هر مقصر بوده باز هم مهم نیست .
از الآن جلوش رو بگیرید و در حد امکان حساب متخلفین فعلی را هم مسدود نمایید و پولهای اضافه را برگردانید . و این متخلفین را از سمت مدیریت برکنار کنید ...
عزیز: 1395/3/3016:11:02،
67
37
خوب به حمدا... مقصر پرداختهای میلیونی هم پیدا شد افتاد گردن دولت قبل.........
بابا اون مه مه رو لولو برد.
این غائله هم بزودی ماست مالی می شود.
666: 1395/3/3016:16:38،
63
29
خوردن رفتن اونام که موندن بارشون بستن اماده رفتن حالا مقاومتیش کنش مونده برای مردم
شایان: 1395/3/3016:42:51،
63
31
وزیر بهداشت امروز تو مجلسخوب توجیه کردند که حقوق پزشکان کمه.
خخخخخ
تارا: 1395/3/3017:37:35،
58
37
اقای روحانی این اقایون پزشکا دیگه زیادی شورشو دراوردن . مگه فقط اینا درس خوندن؟؟ من دکترای عمران دارم و هیات علمی دولتی ام 3 تومن در ماه میگیرم. درسایی که من خوندم اسونتره از پزشکی؟؟؟ اقایون وزارت علوم چه پاسخی دارین. اناتومی سخت تره یا مقاومت مصالح و دیفرانسیل؟؟؟؟چرا به این وزیر علوم باج میدین اقایون دولت
تقی: 1395/3/3018:55:23،
47
35
منم مدرک دکترا از دانشگاه تهران دارم ولی از بخت بدم کارمند دولت شدم و ماهی 1800 می گیرم فرق من با اعضای هیئت علمی چیه، که اونا باید دو سه برابر من حقوق دریافت کنند ، تحقیق و پژوهش هم نکنند.
عباس: 1395/3/3019:44:55،
49
33
ناسلامتی 22سال پیش لیسانسم رو گرفتم واز بخت بدم در بانک استخدام شدم . ماه گذشته 2300 حقوق گرفتم . اما این حقوقهای چند ده میلیونی و چند صد میلیونی فقط شامل خودیها میشه نه بد بختهایی مثل من.
تاب: 1395/3/3021:13:07،
37
34
معلومه چی میگی داداش من تو سن 35 سالگی تازه صفر کیلومتر وارد بازار کار شدم امثال کارمندایی که 25 سالگی وارد گار شدند الان هم زن دارن هم خونه هم ماشین هم 10 سال سابقه بیمه.
حسام: 1395/3/3020:23:06،
32
27
باز هم پای رحیمی و دولت مهرورز در میان است
ملا نصرالدین: 1395/3/3100:52:56،
32
31
این دولت چرا اینقدر از رحیمی و دستورش تبعیت میکنه اون که الان یکساله تو زندانه. رحیمی بره زندان ولی این اقایان ازاد برای دریافت حقوقهای میلیاردی؟؟ اینا هم (مدیران رده بالای این دولت ) باید برن پیش او زیرا دزد دزده حالا میخواد دولت روحانی باشه فرقی نمیکنه
میری: 1395/3/3022:04:12،
31
25
این حقوقها برای من وشما رقم بالایست برای این خودیها که چیزی نیست
محسن: 1395/3/3022:04:21،
43
33
اینها همه بخاطر بکارگیری افراد متعهد به جای افراد متخصص هست.
و افراد متعهد طبیعیه که دریافتی بالایی داشته باشند
چون متعهدند.
مهدی: 1395/3/3022:52:23،
42
35
یه سری خودشونو تافته جدا بافته میدونن و فکر میکنن که فقط اونا کار بلدن از جمله این افراد پزشکان ایرانی هستند که خیلی خودشونو دست بالا گرفتن. واقعیت مدیران امروزی فقط و فقط برای پول و مزایای مادی مدیر میشن و خدمت به مردم رو میشه بعنوان جک سال در نظر گرفت. جالب ترش اینکه که اکثرا مدی ان کشور با ای کیو پایین و فارغ التحصیلات دانشگاههای سطح پایین هستن و صرفا با استفاده از یک سری ضوابط الکی مانند .....مدیر شدن. و جالبترش اینکه همشون به شعارهایی که میدن هیچ اتقادی ندارن.
salam: 1395/3/3100:04:59،
51
36
چین یک میلیارد وهفصد میلیون نفرو اداره میکنه .اینام اداره می کنن.
مراد بیگ: 1395/3/3100:45:09،
54
25
این مراجع عظام کجان؟
reza111: 1395/3/3107:21:40،
42
21
حرف زدن در این موارد حرام است
بیب: 1395/3/3107:37:51،
33
23
سقوط اخلاق یعنی سقوط انسانیت و اقتصاد و نوع دوستی.
همه این مسائل از زمان اصلاحات شروع شد.
کارمند بدبخت: 1395/3/3108:31:50،
20
39
به خداوندی خدا در حق ما کارمندان قراردادی خیلی ظلم کرده اند آخه انصافه من و امثال من با مدرک لیسانس به عنوان کارمند اداره با 2 مسئولیت امسال یک میلیون و 150 هزار تومان بگیریم... طبق این قرارداد که بند ب کار معین هست کلیه بندها مطابق قانون کار ولی عیدی کارمندی اضافه کار و حق ماموریت باید با فرمول خاصی که تعریف شده محاسبه شود که زیر حد نصاب کارگری هم میباشد. اگر کسی هست که میتواند برای ما کاری انجام دهد یا علی بگوید کمکمان بکند
آرش66: 1395/3/3110:17:42،
19
31
مملکته رو درسته دارند می خورند و بدتر اینکه کلی هم توجیه آورده: بند 1 ماده پ بابت مستمری غیرمستمر کارکنان غیردائم و.....
1234: 1395/3/3112:23:37،
35
25
این افشاگری ها برنامه ریزی شده است...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار