کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فردا آخرین مهلت تکمیل اظهارنامه مالیاتی + 5 توصیه

کدخبر:۲۴۳۵۳یکشنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۳:۵۹۵۲۶۹ بازدید

تنها دو روز فرصت باقی مانده است تا اظهار نامه مالیات بر درآمد مشاغل خود را تکمیل کنید. پس اگر صاحب شغلی هستید، امروز یا فردا از طریق ...
فردا آخرین مهلت تکمیل اظهارنامه مالیاتی + 5 توصیه

تنها دو روز فرصت باقی مانده است تا اظهار نامه مالیات بر درآمد مشاغل خود را تکمیل کنید. پس اگر صاحب  شغلی هستید، امروز یا فردا از طریق اینترنت اظهار نامه خود را پر کنید. البته بد نیست قبل از این که اظهارنامه خود را تکمیل کنید، توصیه های 5 گانه زیر را بخوانید.

1. حتما اظهارنامه را تا فردا تکمیل کنید

اگر صاحب شغلی هستید تا امروز اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل خود را پر نکردید، بلافاصله این کار را انجام دهیدو تا 31 خرداد آن را تکمیل کنید. چرا که پر نکردن اظهار نامه مالیاتی به منزله از دست دادن بخش زیادی از معافیت ها و فرصت هاست. اولین مزیت تکمیل اظهارنامه، استفاده از معافیت های مالیاتی است. اگر درآمد ماهانه شما در سال گذشته از 1 میلیون و 150 هزار تومان کمتر باشد، از مالیات معاف می شوید. البته این معافیت منوط به پر کردن اظهارنامه است. دومین مزیت تکمیل اظهارنامه در زمان مقرر، فرار کردن از جریمه است. بنابر قانون، اگر اظهارنامه خود را تکمیل نکنید باید 30 درصد مالیات را جریمه بپردازید. جریمه ای که قابل بخشش هم نیست. علاوه براین، در صورتی که اظهار نامه خود را برای سه سال متوالی تکمیل نکنید، مشمول مجازات می شوید. این مجازات به صورت حبس 6 ماه تا 2 سال، جزای نقدی 2 تا 8 میلیون تومانی و... تعریف شده است.پس تا دیر نشده است، اظهارنامه خود را به صورت الکترونیکی تکمیل کنید.

2. درآمد خود را به میزان سال قبل اظهار کنید

اگر هنوز اظهارنامه خود را پر نکرده اید، باید بدانید که بهترین حالت برای شما، قبول مالیات سال قبل است. چرا که براساس، توافق اصناف و سازمان مالیاتی، میزان مالیات سال قبل را می توانید برای امسال درج کنید. البته این موضوع تنها برای مشاغل بند ج صادق است. لذا در صورتی که شما مالیات سال گذشته خود را قبول دارید، می توانید آن را قطعی نمایید اما اگر در اظهارنامه مقادیر کمتر از مالیات سال گذشته را درج کنید، ماموران مالیاتی دفاتر فروش شما را بررسی خواهند کرد و بعد از بررسی ها مالیات متناسب با درآمد شما را درج می کنند. بنابراین، کم خطر ترین راه برای اظهار مالیات، درج رقم مالیات سال 93 است.

3. معافیت ها را دنبال کنید

براساس اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، یکسری معافیت مشمول حال شما می شود. مهم ترین این معافیت ها در ماده 84 قانون درج شده است که براساس آن درآمد های زیر 1 میلیون و 150 هزار تومان در ماه از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند. البته شرط استفاده از این معافیت، تکمیل اظهارنامه تا پایان خرداد است. علاوه براین معافیت، موارد دیگری نیز در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم وجود دارد که با مراجعه به آن می توانید از آن ها استفاده کنید. هر چند در مورد مشاغل بند ج قانون معافیت های اندکی وجود دارد اما برخی از مشاغل نظیر فعالیت های مرتبط با گردشگری می توانند از این معافیت ها بهره مند شوند.

4. مالیات شما چگونه محاسبه می شود

یک سوال همیشگی برای مودیان وجود دارد و آن چگونگی محاسبه مالیات بر درآمد مشاغل آن هاست. جدول زیر نرخ مالیات را برای درآمد های مختلف نشان می دهد. از آن جایی که اظهارنامه مالیاتی شما مربوط به سال 94 است، میزان معافیت رقم 13میلیون و 800 هزار تومان در سال است. یعنی درآمد شما تا سطح 13 میلیون و 800 هزار تومان در سال از مالیات معاف است اما برای درآمد های بیشتر از این مقدار مالیات با نرخ های متفاوتی اعمال می گردد. این نرخ از 15 درصد برای درآمد های پایین شروع می شود تا 25 درصد برای درآمد های بالا ختم می شود. برای سادگی فرض کنید فردی ماهانه 2میلیون تومان سود دارد. درآمد این فرد در سال 24 میلیون تومان می باشد که 13 میلیون و 800هزار تومان آن از مالیات معاف است و 10میلیون و 200هزار تومان آن مشمول مالیات می شود. با توجه به این که مبلغ زیر 50 میلیون تومان است، مشمول نرخ 15 درصد می شود و مبلغ 1 میلیون و 530هزارتومان مالیات برای این فرد در نظر گرفته می شود اما اگر فردی ماهانه 10میلیون تومان درآمد داشته باشد، مالیات سالانه او برابر با 20 میلیون و 430 هزار تومان می شود.


جدول پرداخت مالیات


5. توصیه هایی برای مودیان سال اولی مشاغل

اگر چنانچه به تازگی شغلی برای خود دست و پا کرده اید و مشمول بند ج قانون مالیات های مستقیم می شوید، لازم است بدانید که طبق قانون باید 4 ماه بعد از آغاز به کار، این موضوع را به سازمان امور مالیاتی و دارایی اطلاع بدهید. در غیر این صورت، نه تنها معافیت های مالیاتی شما از بین می رود بلکه مشمول جریمه خواهید شد. مطابق قانون، اگر ظرف 4 ماه پس از شروع به کار، موضوع را به سازمان امور مالیاتی اطلاع ندهید، هم معافیت ها از بین می رود و هم 10 درصد مالیات متعلقه را باید جریمه بپردازید. نکته دیگر این که برای تکمیل اظهار نامه به کد اقتصادی نیاز مند هستید و باید هر چه سریعتر این کد را دریافت کنید.

* حبیب نیکجو - خراسان

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایرانی: 1395/3/3010:26:54،
25
28
مرسی اطلاعات جالبی بود واسه عموم البته بنده بخاطر اینکه رده الف هستم از همه مطلع بودم
خرده مغازه دار: 1395/3/3012:14:22،
32
24
من دامدم زیر یک میلیون است باید مالیاتم صفر میشد اما امسال اومده 500 هزار تومن باید به کی شکایت کنم !!!!!!!ا
کوکی: 1395/3/3010:30:08،
43
25
من موندم این ها که همه قرارداد ها و درآمد ها رو دارند چرا باز دنبال اظهار نامه هستند.جالبه که اظهار نامه میدی باز میگن درآمدت رو بیار.خب از همون اول یا خودت درآمد اون شغل رو در بیار یا از کارفرما مدارک درآمدیش رو بگیر و بررسی کن.
اظهار نامه فقط یه راه واسه چاپیدن مشاغل هستش.که اگه یکی مریض بود یا بی سواد بود یا به هر دلیلی یه جوری تلکه کننش.
حسام: 1395/3/3010:46:09،
34
26
البته برای اشخاص حقوقی و اجاره املاک تا پایان تیر ماه فرصت هست که ذکر نکردید
ورشکسته: 1395/3/3011:29:09،
39
21
الان فقط می خوان 40درصداول راجمع کنندووقتی که ملت بادست خودشان رفتند بعد می آیند یکی یکی پرونده هارابیرون می کشندوهرکدام را100 درصد میبرندبالا وباآه وناله مودی 20درصدکم می کنندوبه مرگ می گیرندتاطرف به تب راضی بشودوخزانه راپرمی کنند تاحقوق مدیران ارشد تامین شود وتهرانی ها به تنهایی 55درصدمالیات ایران رامی پردازندو45درصدبقیه رابقیه مملکت .
خوبی: 1395/3/3011:43:04،
33
24
اگر در اظهارنامه مقادیر کمتر از مالیات سال گذشته را درج کنید، ماموران مالیاتی دفاتر فروش شما را بررسی خواهند کرد و بعد از بررسی ها مالیات متناسب با درآمد شما را درج می کنند. بنابراین، کم خطر ترین راه برای اظهار مالیات، درج رقم مالیات سال 93 است.
افکاری: 1395/3/3013:28:13،
31
23
من یک وانت دو کابین دارم و برای کار نیست و از این وانت بنده هیچ در آمدی هم ندارم اظهارنامه پر کردم دارایی مبلغ 800 / 13 میلیون برای من در آمد زده درست این در آمد معاف از مالیاته ولی به کی قسم بخورم من ده شاهی در این رابطه در آمد نداشتم
kourosh: 1395/3/3108:35:53،
32
26
من الان سه ساله کارکردم صفره و اظهارنامه هم تحویل ندادم.ایا بعدا مشکلی پیش میاد برام؟
خوشروی: 1395/4/312:12:37،
30
29
مالیات سال 92 من445 هزارتومان بود قطعی.ولی باتوجه به این که در سال 93 اظهارنامه پور کردم مالیات برای من بریدن 995هزارتمان نمی دونم چند درصد اضافه شده. متشکرم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار