کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حال و روز این روزهای صنایع غذایی ایران از کاله تا پگاه

کدخبر:۲۴۱۷۰سه شنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۳:۰۶۳۶۶۹ بازدید

در هفته‌ای که گذشت اخبار ضد و نقیضی از اخراج 400 نفر از کارکنان شرکت صنایع غذایی کاله به گوش می‌رسید. از آنجا که کاله در گزارش‌ ...
حال و روز این روزهای صنایع غذایی ایران از کاله تا پگاه

علی رستگار - در هفته‌ای که گذشت اخبار ضد و نقیضی از اخراج 400 نفر از کارکنان شرکت صنایع غذایی کاله به گوش می‌رسید. از آنجا که کاله در گزارش‌های بین المللی چهل و هشتمین برند صنایع غذایی جهان شناخته می‌شود و 7 سال بزرگترین صادر کننده فرآورده‌های لبنی ایران بوده، این خبر کمی‌عجیب به نظر می‌رسید. بعد از ماجرای پیش آمده برای کارخانه ارج و اخبار مشابهی که درباره پارس الکتریک به گوش می‌رسد انتظار نداشتیم گزینه بعدی کاله باشد.

به گزارش ایران جیب به نقل از 7 صبح، چند روزی گذشت و مسئولان اخراج 400 کارگر را تکذیب کردند. گفتند مشکلاتی بوده که با رایزنی و گفت و گو ختم به خیر شده. با این حال اصل نگرانی‌ها همچنان به قوت خود باقیست. حال و روز صنایع غذایی ایران در دوران رکود چطور است؟ برای پاسخ به این پرسش با یک فعال نامدار صنایع غذایی گفت و گو کردیم و مهم ترین چالش‌های این صنعت را از او جویا شدیم. ضمن اینکه جایگاه برندهای معتبر مواد غذایی را در رتبه بندی سالانه سازمان مدیریت صنعتی جست و جو کردیم. هرچند که این رتبه بندی نمی‌تواند معیار خیلی دقیقی باشد چون شرکت‌ها به انتخاب خودشان در این سیستم رتبه‌بندی شرکت می‌کنند و به همین دلیل خیلی از غول‌های صنایع غذایی از جمله همین کاله در فهرست غایب هستند.


وضعیت کلی صنایع عذایی ایران

برای محک زدن وضعیت صنایع غذایی ایران هیچ نظام رتبه بندی یکپارچه‌ای که به طور منظم سهم هر برند را از بازار مشخص کند، نداریم. ضمن اینکه خیلی از واحدهای تولیدی توزیع سراسری ندارند. هرچند که ممکن است بازار مصرف یک استان یا منطقه خاص را قبضه کرده باشند اما در سایر شهرها توان رقابت با برندهای ملی را ندارند. با این حال چند نام موفق همیشه در ذهن ما هست. مثل همین صنایع لبنی کاله که در گزارش‌های بین المللی به عنوان چهل و هشتمین برند صنایع غذایی جهان معرفی شده اما حالا آن هم باید با مشکلات اقتصادی جدیدی دست و پنجه نرم کند. ظاهرا سایر برندهای موفق صنایع غذایی هم وضعیت چندان خوشایندی ندارند. مثلا شرکت صنایع غذایی مینو که در رتبه بندی سال ۹۱ سازمان مدیریت صنعتی در رتبه ۷۲ قرار داشت اما حالا در آخرین رتبه بندی(سال مالی ۹۳) اثری از نام آن دیده نمی‌شود. البته شرکت توزیع و پخش قاسم ایران که ۹۸ درصد سهام آن متعلق به مینو است، در رتبه امیدوار کننده ۸۳ قرار دارد.


پیشتاز صنایع غذایی کیست؟

اگر رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتی را مبنا قرار دهیم، در بین شرکت‌های صنایع غذایی هلدینگ مادر تخصصی گسترش صنایع غذایی سینا از همه اوضاعش بهتر است. این شرکت متعلق به بنیاد مستضعفان است و چند برند گردن کلفت صنایع غذایی مثل زمزم، گوشتیران، بهنوش، دوغ آبعلی و لبنیات پاک را تحت پوشش خود دارد. این شرکت در سال مالی ۹۳ بیش از ۲۳ هزار میلیارد ریال فروش داشته است. در سال‌های قبل این شرکت معمولا پائین‌تر از صنایع غذایی مینو و شرکت صنایع ایران قرار می‌گرفت اما در آخرین رتبه بندی یک تنه پیشتاز صنایع غذایی ایران شده است. رتبه بعدی به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی رسیده که با حجم فروش ۱۰ هزار میلیارد ریال به رتبه ۱۱۱ دست یافته. شرکت شیر پاستوریزه پگاه هم با ۷/۳ هزار میلیارد ریال فروش در رتبه ۹۴ قرار گرفته. صنایع شیر ایران و پگاه اصفهان هم در رتبه‌های ۲۴۴ و ۲۵۶ قرار گرفتند.

از درون گود

با ابوالحسن خلیلی که این روزها در صنایع روغن نباتی فعال است، درباره مشکلات و معضلات فعلی صنایع غذایی گفت و گو کردیم. این عضو سابق اتاق بازرگانی که پیش‌تر به عنوان دبیر کل انجمن‌های صنفی صنایع غذایی مشغول فعالیت بود، رکود فعلی را بزرگترین معضل صنایع غذایی ایران می‌داند.

1 - آیا از رکود حاکم بر اقتصاد کشور صنایع غذایی هم متضرر شده‌اند؟

طبق آمارها به طور میانگین ۲۵ یا ۲۶ درصد هزینه‌های یک خانوار صرف خرید مواد غذایی می‌شود. هرچه به سمت دهک‌های درآمدی پائین‌تر حرکت کنیم این عدد بزرگتر هم می‌شود. این مسئله به دلیل نیاز مبرم جامعه به مواد غذایی است اما در دو سال اخیر هم زمان با رکود دامنگیر، اولویت اصلی کشور کاهش تورم بوده، سرعت رشد درآمد مردم را هم کاهش داده. کاهش قدرت خرید مردم عملا بازار مصرف تولید کنندگان صنایع غذایی را هم محدود کرده. از طرف دیگر به علت کاهش درآمد مردم، تولید کنندگان امکان افزایش قیمت را هم ندارند چون بازار کشش لازم را ندارد. هرچند که ممکن است قیمت مواد اولیه و نهاده‌های تولید بالا رفته باشد. از طرفی سیستم انقباضی بانک‌ها هم روی فعالیت صنایع غذایی اثر مستقیم گذاشته است. کمبود نقدینگی باعث شده ظرفیت تولید کاهش پیدا کند و برگشت سرمایه واحدهای تولیدی به سختی صورت می‌گیرد. همه این علت‌ها در نهایت باعث بروز مشکلاتی برای صنایع غذایی شده است.

2 - سرمایه گذاری روی بازارهای صادراتی می‌تواند در این شرایط به تولید کنندگان صنایع غذایی کمک کند؟

صنایع غذایی ایران صادرات گسترده و متنوعی دارد اما مشکل اینجاست که ۷۰ درصد بازار هدف ما کشورهای افغانستان و عراق بودند. ناامنی‌های اخیر در کشورهای همسایه عملا مشکلات متعددی را برای صنایع غذایی ما به وجود آورده است.

3 - بر چه اساسی می‌توان حجم فروش برندهای مختلف صنایع غذایی را باهم مقایسه کرد؟

رتبه بندی سازمان مدیریت صنعتی بر اساس علاقه مندی شرکت‌ها به ورود به آن است. یعنی لزوما همه شرکت‌ها در آن شرکت نمی‌کنند. مهم‌ترین معیار سهم شرکت‌ها از بازار است. اما از طرفی ما در هر شاخه تعداد انگشت شمار برند ملی با توزیع سراسری در کل کشور داریم. یعنی بخش عمده‌ای از بازار در اختیار واحدهای تولیدی کوچکی است که توزیع منطقه‌ای یا استانی دارند. هرچقدر اوضاع نقدینگی بدتر باشد همین واحدهای تولیدی کوچک متزلزل‌تر می‌شوند و سریع‌تر آسیب می‌بینند.

4 - چندی پیش بحث‌هایی در مورد ورود برندهای بین المللی مواد غذایی به بازار ایران مطرح شد. در صورت به وقوع پیوستن این شایعه تولید کنندگان داخلی ما متضرر خواهند شد یا رقابتی شدن فضا موجب پیشرفت آنان خواهد شد؟

از یک طرف ورود برندهای بین المللی به سرعت می‌تواند به یک تهدید برای تولید کنندگان داخلی تبدیل شود. یک نگاه دیگر هم وجود دارد که این انحصار را تا کجا قرار است ادامه دهیم؟ بدیهی است که رقابتی شدن فضا به تعدیل قیمت‌ها کمک می‌کند. ضمن اینکه بالاخره باید برندهای بین‌المللی هم به بازار ما وارد شوند مشروط بر اینکه تولید آن ها در داخل کشور و با نیروی کار ما صورت بگیرد. تولیدات بین‌المللی سه مشخصه مهم دارند. فرمولاسیون، تیراژ و بازاریابی که این سه مولفه می‌تواند به پیشرفت صنایع غذایی ما کمک کند.

 

صنایع غذایی ایران

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیر: 1395/3/2516:59:48،
108
49
هر روز بدتر از دیروز...
سوشا : 1395/3/2518:01:40،
123
39
40 درصد ملک شهرک غرب مال بنیاد مستضعفانه، نهادی که نه مالیات میده نه عوارض نه حساب کتابش روشنه، بودجه دولتی هم میگیره
esi: 1395/3/2518:54:38،
115
42
اون روز ونزوئلا رو نگا میکردم ،داشتن واسه یه بسته ماکارونی همدیگه رو له میکردن ولی حال نداشتن برن مشکل رو از ریشه حل کنن ( خودتون میدونین منظورم چیه ) . خب ایران هم عین اونجا وضعش روز ب روز بدتر میشه . کلا اگه مردمان یه کشوری دلشون واسه خودشون نسوزه ، هیشگی نمیاد واسشون دل بسوزونه . صنعت داغون ، داد و ستد تو بازار داغون ، اعصاب مردم داغون ، اسم ایرونی جماعت تو دنیا داغون ، خب شما اسم همه اینارو چی میذارین ؟؟
elaheh: 1395/3/2608:41:11،
57
52
شرکت بزرگی مثل شیرین عسل هم کم کم بفکر اخراج کارمنداش افتاده... الان که اضافه کار و سایر مزایای مارو قطع کردن.. کم کم نوبت به اخراج هم میرسه!!!
پاسخ: 1395/3/2516:59:52،
86
40
زمزمه های تعطیلی شرکتهای مواد غذایی و لبنی هم به گوش میرسد؟؟؟؟؟؟؟همه جا تعطیله ما چقدر خوشبختیم
اقتصاددان: 1395/3/2517:12:37،
83
58
دوستان کل اقتصاد زنجیره وار به هم متصل است و الان هم دومینو وار همه چیز داره میریزه فقط دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره . هر روز یکجا داره تعطیل میشه
کارگر و معلم: 1395/3/2517:21:44،
93
44
مشکل از بی پول قشر متوسط و ضعیفه باید به اینها رسید خودبخود بازار رونق میگیره میرن خرید

کل ثرتمندان 10 درصد جامعه هستند تازه خریدهاشون رو از اون سمت اب میکنند
وطن پرست: 1395/3/2610:12:50،
45
44
دقيقا" موافقم. حدودا" 12 ميليون نفر زير مجموعه تامين اجتماعي داريم که اگر هر نفر يک خانواده 3 نفره باشن جمعا" 36 ميليون نفر خاهيم داشت که دريافتي انها ماهانه براي هر خانواده 5/1 ميليون با پايه حقوق 812 هزار تومان بيشتر نيست و ممکن است کمتر هم باشد. حالا اين جمعيت 36 ميليوني با اون درامد چطور بايد اجناس توليدي توليدکنندگان داخلي رو مصرف کنن که موجب به چرخش درامدن چرخه توليد و مصرف بشن. پس با اين درامدها اميدي به درست شدن اوضاع اقتصادي نيست.با وام و کارت اعتباري هم فقط شيمي درماني اقتصاده و مرگ رو موقت عقب ميندازه.
حمید: 1395/3/2517:45:32،
66
51
کالبر چجوری تو لیست اومده آخه
یه مدت سوپر مارکت داشتم ویزیتورش بیچاره التماس میکرد کسی نمیخرید ازش
علی: 1395/3/2517:50:09،
69
64
دوستانی که اینجا تولید ایرانی رو زیر سوال میبرید فاجعه را در نظز بگیرید. وقتی 1000 تا کارگر اخراج بشوند انگار یک شهر کوچک نابود شده. حداقل 4000 نفر به معضلاتی مثل اعتیاد و تن فروشی و.... هموطنان عزیزم راه نجات ما از تولید میگذره نه سود بانکی و مسکن و... یک کم فکر کنید
داوود: 1395/3/2518:49:44،
77
50
کم فروشی و آشغال فروشی و گران فروشی که معمولاً در ایران یک جا صورت میگیرد تولید نیست و غارت مردم مستاصل میباشد . و چه بهتر که چنین باصطلاح تولیدی تعطیل شود .
فرد: 1395/3/2517:53:24،
53
40
بازار صادراتی نیاز به کیفیت و توان رقابت داره که با روغن پالم و شیر خشک رقابتی در کار نیست.کیفیت محصولات لبنی کشور هی داره بدتر میشه و محصولات تکراری با نامهای متفاوت در قفسه ها ردیف شدن.ما پنیر خامه ای رو میتونیم تقریبا با بیست مارک متفاوت تهییه کنیم که همه تقریبا بی کیفیتند.یا شیر و ماست هم همینه.
مسعود: 1395/3/2611:43:47،
40
38
بازار صادراتی با شاخ و شونه کشیدن و مرگ بر آل سعود و شرق و غرب درست نمیشه. اول باید تکلیف روشن بشه که میخوایم با دنیا تبادل داشته باشیم که این راهش نیست. اگر هم نه که باید هزینه هاش رو پرداخت کنیم( البته مردم پرداخت کنند)
1: 1395/3/2518:34:39،
49
52
پول دارا که پولشون رو می برند خارج، بی پول ها هم که داخل می سوزن و می سازن
غضنفر: 1395/3/2518:40:09،
50
47
وقتی گرانی میشود به همان نسبت قدرت خرید کم میشود ؛ فروش و کسب و کار ضعیف میشود ؛ فساد و تقلب زیاد میشود ؛ لقمه حلال کم میشود ؛ آرامش از بین میرود ؛ بیماری زیاد میشود و... به همین سادگی... ای کاش میفهمیدیم
678: 1395/3/2519:03:13،
55
51
تولید دارند بازار مصرف ندارند حالا باز تولید کنند که چی بشه باید صادرات داشته باشیم
امین: 1395/3/2523:20:45،
39
39
ایرانسل سالی 5000 میلیارد درامد داره؟!
کاله: 1395/3/2609:48:54،
42
61
کدخبر:15306 ایرانجیب را به تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ را مرور کردید (انهدام محموله‌های لبنیات ایران در عراق / تصاویر)
ویا ماجرای روغن پالم در لبنیات.
انتخابی: 1395/3/2609:50:24،
45
44
گروه صنعتی انتخاب (اسنوا-دوو-حایر) هم از اول سال95 تا الان 500 نفر تعدیل کرده.اینا رو چرا نمیگین! یه خورده از جاتون تکون بخورید ببینید تو کشور چه خبره.
آرش66: 1395/3/2610:36:28،
41
43
ارج - آزمایش - پارس الکتریک - کفش نهرین - کفش بلا - کفش ملی - جنرال استیل - شهاب - صنام و ... اکنون صنایع غذایی مانند کاله به پایان راه خود رسیده اند. در حقیقت کل اقتصاد کشور فلج شده زیرا قدرت خرید کارگر از سال 91 بدینسو، ترمیم نشده است. 812 هزار تومان مایه ی شرم است.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار