کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

طرح تعطیلی روزهای جمعه و شنبه در راه قم

کدخبر:۲۴۰۳۸یکشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۵:۴۸۷۹۶۱ بازدید

تاکنون بسیاری از کشورهای مسلمان نیز که در گذشته دو روز پنجشنبه و جمعه را به‌عنوان تعطیلات هفتگی خود انتخاب کرده بودند، برای هماهنگی بهتر ...

بحث درباره طرح ساماندهی تعطیلات پایان هفته، بالا گرفته است. در این طرح از سوی کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران پیشنهاد شده بود به‌جای دو روز پنجشنبه و جمعه به‌عنوان تعطیلات پایان هفته، روزهای جمعه و شنبه تعطیل شوند تا قطع ارتباط فعالان اقتصادی ایران با جهان، از چهارروز فعلی به سه‌روز کاهش پیدا کند. نایب‌رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران که از ارائه‌کنندگان اولیه این طرح در دوسال گذشته بوده، در گفت‌وگو با «شرق» از نتیجه‌بخش‌بودن پیگیری‌ها و از هم‌راستایی فعالان اقتصادی بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی برای به‌سرانجام‌رساندن این طرح خبر داد. به گفته علی‌رضا خائف، طرح ساماندهی تعطیلات اکنون به آن درجه از پختگی و مقبولیت رسیده که می‌توان پس از برطرف‌کردن چالش‌های اساسی، آن را برای تصویب به دولت و مجلس سپرد.

به گزارش ایران جیب به نقل از شرق، اخیرا محسن جلال‌پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران، نیز از ارائه طرحی با همین موضوع برای تصویب به مجلس خبر داده بود که البته به گفته خائف، تفاوتی بین این طرح و طرحی که کمیسیون گردشگری اتاق تهران ارائه داده، نیست.

خائف، چالش‌های مذهبی برای اجرای چنین طرحی را از اصلی‌ترین مواردی می‌داند که باید به‌آرامی برطرف شوند. دیروز علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس، اظهار کرده بود: در صورت جدیت دولت درخصوص تغییر تعطیلات پایان هفته لازم است این موضوع به صورت لایحه به مجلس ارائه شود. مطهری با بیان اینکه تغییر تعطیلات پایان هفته ضروری نیست، به خانه ملت گفت: شیوه تعطیلات پایان هفته باید به صورت همان پنجشنبه و جمعه بماند چراکه روز شنبه روز تعطیلی یهودیان بوده و خوب نیست ما هم در این روز تعطیل باشیم.

درهمین‌باره نایب‌رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران از برنامه‌هایی برای مشاوره و رایزنی با حوزه علمیه قم خبر می‌دهد که قرار است به رفع عالمانه و اصولی چالش‌های احتمالی این طرح در حوزه مذهب کمک کند و بعد از آن، این روند برای به‌تفاهم‌رسیدن با هیأت دولت و مجلس نیز ادامه خواهد یافت.

خائف هدف از ارائه این طرح را بهینه‌کردن وضعیت اقتصاد کشور به‌خصوص در ارتباط ایران با اقتصاد بین‌الملل و بهبود وضعیت اقتصاد گردشگری داخلی عنوان می‌کند و با تأکید بر اینکه اجرای آن منافع اقتصادی هیچ شخص یا گروهی را تهدید نمی‌کند، احتمال شیطنت‌ و منفی‌گرایی برخی از گروه‌ها و افراد در قبال این طرح را نیز منکر نمی‌شود. او که هم‌راستایی همه فعالان بخش خصوصی از جمله اتاق‌های بازرگانی تهران و ایران برای به‌نتیجه‌رسیدن این طرح را امری خوشایند تلقی می‌کند، از مثبت‌بودن رایزنی‌هایی خبر می‌دهد که با نمایندگان مجلس و وزرای اقتصادی و غیراقتصادی کابینه دولت تدبیر انجام شده است.

در اغلب کشورهای اروپایی و آمریکایی روزهای شنبه و یکشنبه تعطیلات آخر هفته تعیین شده‌اند. این مسئله باعث می‌شود با تعطیل‌بودن پنجشنبه و جمعه، عملا چهار روز کاری ارتباط چندان مؤثری بین اقتصاد ایران و اقتصاد جهانی برقرار نباشد. ازاین‌رو بخش خصوصی پیشنهاد کرده است تعطیلی روز پنجشنبه به شنبه منتقل شود تا این قطع ارتباط به حداقل برسد.

تاکنون بسیاری از کشورهای مسلمان نیز که در گذشته دو روز پنجشنبه و جمعه را به‌عنوان تعطیلات هفتگی خود انتخاب کرده بودند، برای هماهنگی بهتر در ارتباط‌های بین‌المللی، تعطیلی پنجشنبه را به  شنبه منتقل کرده‌اند. افغانستان آخرین این کشورها بوده که چندماه پیش دست به این اقدام زده است.همچنین اکثر کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس نیز که در هفته دو روز پنجشنبه و جمعه تعطیل بودند، در نشست سران کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در سال ٢٠٠٨ تصمیم به تغییر تعطیلات پایان هفته خود گرفتند و در یک دوره پنج‌ساله، روز شنبه جایگزین تعطیلی پنجشنبه شد.

هم‌گامی با اقتصاد جهانی با افزودن شیفت کاری

به گفته عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه‌طباطبایی، اجرای این طرح از این نظر که در بُعد اقتصاد بین‌المللی تأثیرگذار است و به اقتصاد ایران کمک می‌کند و به‌نوعی هماهنگی خود را با دنیا افزایش می‌دهد، قابل‌توجه خواهد بود چراکه عملا با اختلاف در تعطیلات ما و بخش عمده کشورهای جهان، نوعی وقفه ناگزیر در ارتباط فعالان اقتصادی ایران و جهان به وجود می‌آید که در نتیجه آن، هم بازرگانان و هم تولیدکنندگان داخلی را متضرر می‌کند و هم نقل‌وانتقالات و دادوستدها با تأخیر انجام می‌شود.
محمدقلی یوسفی معتقد است حتی با تدابیری می‌توان بخش‌های اقتصادی مرتبط با مبادلات بین‌المللی را در روز جمعه نیز فعال کرد تا هماهنگی بین اقتصاد داخلی و خارجی بیشتر شود. اختلاف ساعت بین ایران و کشورهای دیگر از مهم‌ترین مسائلی است که این اقتصاددان توصیه می‌کند مدنظر قرار بگیرد. فاصله زمانی که بین ایران و دیگر کشورها وجود دارد، عملا ارتباط را دچار مشکل می‌کند و تفاوتی که باید با رفع تعطیلی پنجشنبه، در ارتباط اقتصادی ایران و جهان اتفاق بیفتد را کم می‌کند.

به گفته یوسفی، ما می‌توانیم یک موقعیت بینابین داشته باشیم؛ یعنی نهادهایی که با تجارت و اقتصاد بین‌الملل مرتبط هستند را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که روزهای جمعه هم شیفت کاری داشته باشند. با توجه به بی‌کاری موجود در جامعه با این کار موقعیتی فراهم می‌شود که نوعی اشتغال هم برای عده‌ای از متقاضیان کار ایجاد شود. مثلا برای رفع هم‌خوان‌نبودن تعطیلی کشورمان با دنیا و وقفه‌ای که ایجاد می‌شود، می‌توان بخش‌های مربوط به گمرک، مبادلات بین‌المللی و شبکه بانکی را در روزهای تعطیل نیز دایر کرد البته با توجه به مسائلی که امروز در کشور وجود دارد، تغییر این وضعیت هم زمان‌بر است و شاید اختلال‌هایی در اقتصاد داخلی ایجاد کند بنابراین با درنظرداشتن این مسئله که هیچ کشوری اوضاع خود را برای اینکه با نهادهای جهانی منطبق شود خراب نمی‌کند، باید حساب‌شده پیش برویم.

حذف تعطیلی پنجشنبه هم کفایت می‌کند

عضو هیأت‌رئیسه اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: وقتی شنبه و یکشنبه در اکثر کشورهای دنیا تعطیل است، تعطیلی پنجشنبه و جمعه در ایران، زنجیره اتصال فعال اقتصادی ایران به اقتصاد جهانی را با چهار روز وقفه مواجه می‌کند ازاین‌رو با توجه به اینکه جمعه از منظر مذهبی باید تعطیل هفتگی باقی بماند، بهتر است پنجشنبه را از تقویم تعطیلی خود کسر کنیم تا قطع ارتباط با اقتصاد جهانی به حداقل برسد.

سیده‌فاطمه مقیمی در گفت‌وگو با «شرق» با اشاره به اینکه در اغلب کشورها تعطیلات آخر هفته روی شنبه و یکشنبه متمرکز شده است، از کشورهای مسلمان هم مثال‌هایی می‌آورد که ارجحیت تعطیلی را به جمعه داده‌‌اند و در صورت تمایل به داشتن دو روز تعطیل، شنبه را به‌جای پنجشنبه تعطیل اعلام کرده‌اند. مثلا در امارات فقط جمعه تعطیل است و در ترکیه روز شنبه تعطیل اعلام شده و دفاتر کاری آنها حتی در جمعه نیز فعالیت می‌کنند.

در شرایط فعلی، روز پنجشنبه یک روز نیمه‌تعطیل در ایران محسوب می‌شود و گرچه به نظر می‌رسد این طرح می‌خواهد به افزودن شنبه به تعطیلات آخر هفته، تعطیلات را بیشتر کند اما آن‌گونه که مقیمی می‌گوید، پیشنهاد اولیه طرح ساماندهی تعطیلات هفته بر این اساس شکل گرفته است که تعطیلات آخر هفته کم شود چراکه در وضعیت فعلی نیز بنگاه‌های بخش خصوصی غالبا در روزهای پنجشنبه فعال هستند و حتی بانک‌ها نیز نیمه‌وقت کار می‌کنند و فقط بخش دولتی تعطیل است.

تعطیل‌بودن پنجشنبه برای دولتی‌ها، مسئله‌ای است که به اعتقاد عضو هیأت‌رئیسه اتاق بازرگانی تهران، عملا کار فعالان خصوصی را با چالش مواجه می‌کند. برای همین می‌گوید: باید تعطیلی پنجشنبه برای بخش دولتی را بردارند چراکه در شرایط فعلی در روز پنجشنبه، کار اجرائی بخش خصوصی انجام می‌شود اما گمرک و بخش ستادی آن، اداره استاندارد و دیگر نهادهایی که یک فعال اقتصادی به مجوزهای آنها نیاز دارد تعطیل هستند و کار بخش خصوصی را معطل می‌کنند.

مسئله دیگری که مورد بحث مقیمی قرار می‌گیرد قانون کار است که ساعات کار هفتگی را  ٤٤ ساعت تعیین کرده. او می‌گوید همین حالا که پنجشنبه‌ها تعطیل است، بخش خصوصی تا ساعت یک بعدازظهر کار می‌کند تا سقف ٤٤ ساعت را پر کند. اگر یک روز تعطیل اضافه شود، بخش خصوصی نمی‌تواند از ساعت کار کم کند چراکه این اجحاف به این بخش و به‌منزله بالارفتن دستمزد ساعتی نیروی کار است.او به‌عنوان یک فعال بخش خصوصی معتقد است یک روز تعطیلی در آخر هفته کافی است اما اگر تشخیص این است که دو روز تعطیل کنند بهتر این است که به‌جای پنجشنبه، شنبه تعطیل اعلام شود گرچه در این شرایط هم بخش خصوصی صاحب اختیار است که در این روز کار کنند یا نه.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بهمنچی: 1395/3/2310:19:21،
66
153
با سلام
اینکه آقای وزیر فرمودند به داد اقتصاد ایران برسید حالا که بابش باز شده تعطیلات را یک روزش کنند بزارند مردم کاسبی کنند
طالب: 1395/3/2310:35:25،
355
38
اظهار نظر برادر مطهری خیلی جالب بود

شنبه تعطیل نشود چون یهودها شنبه تعطیل هستندآقای مطهری میگم دستشویی نرو چون یهودها هم دستشویی میرن ! می خوای بخوابی بالش زیر سرت نذار چون یهودی ها هم موقع خواب بالش زیر سرشون میزارن!
مهندس وحید ص: 1395/3/2310:37:24،
140
29
با کم کردن دزدیها و گرفتن و مجازات دزدها براحتی میتوان به داد اقتصاد رسید وگرنه ربط دادن رکود به تحریمها و اجرای اقتصاد مقاومتی حرف منطقی نیست. فقط دزدی پدر این کشور را درآورده. بعنوان مثال اون 230 میلیون تومن پول بی زبون که یک مدیر بانک رفاه تو یکماه به جیب مبارک زد را میشد باهاش چندتا فرصت شغلی واسه چندتا جوون ایجاد کرد واین یعنی رونق اقتصاد یا میشد به 230 تا کارگر نفری یک میلیون پاداش داد و این یعنی رونق بازار وگردش پول.
ضمنا مسئولان محترم از شما خواهشمندیم برای بیشتر کردن تعطیلات با چندتا دکترای اقتصاد و چندتا استاد دانشگاه مشورت کنید. نه اینکه قم. موید باشید.
وحيددد: 1395/3/2310:47:54،
137
31
بسيار فكر خوبيه عملا ارتباط ما با كشورهاي ديگه فقط 3 روزه كاريه .پنجشنبه جمعه ما تعطيليم و شنبه يكشنبه اونها.و اين ضرر خيلي بزرگيه
حسین: 1395/3/2310:50:12،
75
21
انسان کار می کند که زندگی کند نه زندگی برای کار عمر مفید انسان حدود 65 سال است که اگر مفید تاکید می کنم مفید کار کنیم همه چیز حل و می توانیم 2/7 هفته را نیز استراحت کنیم و از استرس و ناراحتی ها وانواعد امراض که در ایران باب شده بکاهیم و کار مفید نیازمند اصلاح ساختار اداری است و با حضور کمی کارمندان که صرف چایی و تعریف می شود حل نخواهد شد
مردم پشیمان ایران : 1395/3/2310:52:10،
76
27
مگه شه چکار میکرد مردم ناراضی بودن.......
علیرضا: 1395/3/2311:01:36،
95
99
برای نماز روز جمعه
هر فردی که بخواهد شرکت کند باید
اجازه رفتن داشته باشد
اما بهترین برنامه ریزی
تعطیلی شنبه یکشنبه است
برای نماز روزجمعه هم رفتن به نماز آزاد باشد
در ضمن باید تعطیلیهای زیاد را برداشت حتی مذهبی
و همچنین 15 روز اول سال
باید 6 روز شود و بعد 6 روز همه مدارس و .... باز شوند
آرمان: 1395/3/2312:36:31،
93
58
تعطیلات شنبه و یکشنبه
کلیه تعطیلات مذهبی هم از تقویم کشور حذف شوند.
؟: 1395/3/2313:13:32،
34
23
پاسخ به طالب به علت فاصله ای که بین نوشته هاتون بود قبل از مطالعه بخش دوم منفی دادم که بدینوسیله ضمن اصلاح پوزش میخواهم
بهترین : 1395/3/2313:22:41،
55
48
شنبه یکشنیه تعطیل شود
الباقی تعطیلات مذهبی هم حذف شود
در این روزگار باید بشدت کار کرد
باید تعداد روزهای مخالف سیستم جهانی را کمتر کنیم
همین جوری از همه دنیا عقب هستیم
فقط روزهای وفات اهل بیت تعطیل باشد
روز های ولادن نباید تعطیل شوند چون مملکت در شادی است
همه در خرید و جنب و جوش و بازار باشند
چرا روز شادی تعطیل کنیم
فقط وفات اهل بیت تعطیل کنیم
حسن: 1395/3/2313:55:02،
32
51
برا اقتصاد هیچ فایده ای نخواهد داشت، ولی گند میزنه به سنت و فرهنگ! من آدم محافظه کاری نیستم، ولی این مسئله ی اساسی کشور نیست، ریسکش زیاده! ضررش بیشتر از فایدشه!
نمونه هم داره؛ تغیر تقویم در زمان ‌‌پهلوی، بازی محمودخان با ساعت و تعطیلات سال ۸۵، هر دو مورد شکست خورد! اولی از طرف ملی گراها و متجددین مطرح شد دومی از طرف مذهبی ها و سنت گراها! یکی تو نظام پادشاهی، دیگری در نظام اسلامی!
کار فرهنگی زمان میخواد! باید در زمان مناسب در جای مناسب باشه! وگرنه نه رضا شاه تو کشف حجاب موفق میشه، نه گشت ارشاد تو گذاشتن حجاب!
فرد: 1395/6/1315:46:15،
18
1
در مورد تعطيلات كه قم حق داره
در خصوص كنسرتها مشهد حق داره
واسه برنامه تلوزيون تبريز و اروميه حق دارند
واسه امور تفريحي و توريستي لباس و شيشه دودي ماشين و نامها در اماكن هم كه تهران حق داره

ما ملت هم حق داريم هويج يا اب هويج انتخاب كنيم

علی: 1395/3/2310:36:32،
125
25
واقعا از حرف آقای مطهری تعجب کردم. هرچقدر ایشون در مسائل سیاسی خوبه در باقی مسائل خیلی قرون وسطایی فکرمیکنه.

بهترین تصمیم تعطیلی جمعه و شنبه است. بجاش باید تعطیلات رسمی کشور رو حذف کرد.

اگه کشور فقط با نفت اداره میشد کل هفته هم تعطیل بود اشکال نداشت اما الان شرایط فرق کرده.

این تصمیم هم به نفع اقتصاد کشوره هم نظم به تقویم کشور برمیگرده هم برای گردشگری داخلی هم مفیده (دیگه بجایی که ملت بشینن منتظر یه تعطیلی و میلیونی برن شمال و ترافیک بی نظمی و خسارت ایجاد بشه هرکی هروقت دلش خواست میره)
سالار: 1395/3/2312:44:21،
42
27
"نفع اقتصاد کشور و نظم به تقویم کشور" اصلا اهمیتی نداره...
مهم اینه که آخر ماه حقوق آقایون سروقت واریز بشه و اهل و عیال هم بیان تو بدنه دولت.
این چیزهایی که من گفتم خیلی خیلی مهم هست
ولی این چیزی که شما گفتی نه!!!
سهیل: 1395/3/2400:33:46،
46
33
تعطیلی دقیقاً باید جهانی بشه و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل باشه

آسیاب به نوبت، برای شروع خوبه که از 5شنبه طرح رو استارت کنن
مجید: 1395/3/2310:41:15،
58
27
این تعطیلی نیست یک کار اساسی برای جبران تعطیلی های قبلی که تاخیر در ارتباطات خارجی وهمگامی با اقتصاد جهانی را ترمیم می کند
مدعی: 1395/3/2317:23:48،
51
32
چرا از قم / چرا از مردم سوال نمیکنید
کوکی: 1395/3/2318:31:47،
42
25
از مردم فقط چند روز قبل از انتخابات سوال میکنیم.دوباره ۴ سال بعد قبل از انتخابات سوال میکنیم.
محمدرضا: 1395/3/2310:43:31،
47
24
سال گذشته میزان فعالیت متوسط ایرانیان 64 دقیقه محاسبه شده بود که این عدد در سال 92 به 22 دقیقه در روز رسیده است. سال 1390 ساعت متوسط کاری برای بخش خصوصی کشور 2 ساعت و 6 دقیقه بود. برمبنای این اعداد،حسین قدیری ابیانه طی محاسباتی در کتاب «توهم نفتی و اقتصاد استراحتی» به این نتیجه رسیده است که در صورتی که طول دوره خدمت کارمندان ایرانی 30 سال در نظر گرفته شود، آنها معادل 2860 ساعت در روز یعنی معادل 65 هفته کار مفید انجام می دهند. براین اساس هر کارمند رسمی دولتی در طول 30 سال معادل سه ماه کار مفید انجام می دهد. براساس آنچه مرکز پژوهش های مجلس ارائه داده میزان ساعت کار مفید برای تمام ادارات و کارمندان ایرانی قابل محاسبه نیست چراکه میزان بهره وری در ادارات مختلف متفاوت است. با این وجود در گزارش دیگری که سال 91 از سوی مرکز پژوهش های مجلس ارائه شد میزان ساغت کار مفید کارمندان ایرانی هفتگی 11 ساعت
کوکی: 1395/3/2320:22:59،
41
21
به نظر شما ساعت کار مفید کشوری مثل عربستان وقدره؟از ما کمتره یا بیشتر؟دوست عزیز از بس اومدیم خودمون رو محکوم کردیم به کار نکردن که الان این وضعمونه.بماند که ایران جز نفت گاز هم داره اهن هم داره مس هم داره سیمان هم داره زعفران هم داره پسته هم داره فرش هم داره خاویار
كيوان: 1395/3/2310:46:10،
45
60
تو اين دنيا فقط به تعطيلات آخر هفته خوشيم. اونم بگيرين راحت شيم ديگه.
احسان: 1395/3/2310:46:17،
55
34
صرفه وصلاح اقتصادی این طرح
1- کاهش ترافیک وآلودگی محیط زیست
2-کاهش هزینه های جاری دولت
3-کاهش تعطیلات با دنیا به طوری که دنیا شنبه ویکشنبه تعطیل است و ما پنجشنبه وجمعه و عملا 4 روز ارتباط با دنیا نداریم
4-هم اکنون 5 شنبه ها تعطیل است و جابجایی آن به شنبه تغییری در تعطیلات نخواهد داشت فقط مزایای آن بیشتر می شود
5-افزایش بهره وری همانطور که در دنیا رواج دارد
6- تاسف برای آقای مطهری بابت نظرات و دلایل ساده لوحانه
امیر: 1395/3/2310:51:06،
50
21
در رابطه با پارگراف آخر خبر: در بعضی جاهای خصوصی الان 9 ساعت در روز کار میکنند و پنجشنبه ها تعطیلند که میشه هفته ای 45 ساعت، بنابراین میشه طرح رو اجرا کرد
فرد: 1395/3/2310:55:30،
51
22
شما مجبورید برای همسو شدن با جهش های تمدن در دنیای امروز خیلی چیزها رو تعغییر بدید که بهش باور داشتید و خیلی چیزها رو هم باید یاد بگیرید که متعلق به خودتون نیست و از بلاد کفر و جوامع لاییک سرچشمه میگیره..
همیشه میرسیم به هگل؛
جهان شرق یا متوجه میشه که باید از ما بیاموزه و پیشرفت کنه و یا محکوم به عقب افتاده گی است.
x: 1395/3/2311:04:52،
32
55
جهت اطلاع نویسنده :چنانچه تعطیلات، جمعه وشنبه بشود .قطع ارتباط با جهان به دو روز کاهش می یابد نه سه روز ؟
ali: 1395/3/2311:13:41،
44
37
خب يكشنبه هم واسه اونا تعطيله كه ميشه ٣ روز ، عزيز دل برادر
عجب: 1395/3/2313:01:30،
42
27
افرین به این دقتت
جمعه ما یکشنبه اونا شنبه هم مشترک
خدايار: 1395/3/2311:52:30،
38
33
بسيار كار خوبي است چون جوانان اكثرا در سر كار هستند

بيكاري وجود ندارد وهمه در صادرات و واردات كشورهاي

اروپايي سرو كار دارند پس بهتر است .....
.....................................
..........................................
راضی: 1395/3/2311:52:48،
60
22
اگر اونا دو روز تعطیلی در هفته دارن . دیگه به جاش این هم تعطیلات رسمی و غیر رسمی توی صفحه تقویم شون ندارن .
غضنفر: 1395/3/2311:53:39،
61
26
طرح خوبی هست
نصف بیشتر مردم که بیکارن
لااقل دو روز میتونیم با نصف دیگر همدردی کنیم
علی: 1395/3/2312:29:26،
38
23
اولا چرا قم؟ هر کاری کردید گفتید قم زیرساخت مناسب داره دیگه تعطیلی هم زیر ساخت می خواهد؟؟؟
دوما تا زمانی ساعت کاری مفید جامعه نصف جهان هم نیست دلیلی بر تعطیلی وجود ندارد. همین طوریش تو صنعت کشور از دنیا عقب هستیم دیگه با این تعطیلی نور علا نور میشه....
مسعود: 1395/3/2312:37:44،
33
41
دست بردارید آقا ....
الان چه موقع این کارهاست؟ کل مملکت خوابیده اونوقت شما می خواهید به این رکود کمک کنید؟!
آیدا: 1395/3/2313:20:51،
42
32
لان اگه یه کشور متمدن اروپایی بود سر این مساله رفراندوم میذاشت اما اینجا همه چیز دستوریه
علی: 1395/3/2320:04:51،
32
36
از رای به آقای مطهری پشیمان شدم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما