کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چه کسانی در کشور حقوق‌های نجومی دارند؟

کدخبر:۲۴۰۳۵یکشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۳:۴۷۳۹۲۷ بازدید

در حالی که برای افزایش 100 هزار تومان حقوق سالیانه میلیون‌ها کارگر 6 ماه مذاکره و چانه‌زنی صورت می‌گیرد، طبقه‌ای از مدیران اشرافی در بخش ...

در حالی که برای افزایش 100 هزار تومان حقوق سالیانه میلیون‌ها کارگر 6 ماه مذاکره و چانه‌زنی صورت می‌گیرد، طبقه‌ای از مدیران اشرافی در بخش دولتی شکل گرفته‌اند که حقوق‌های نجومی دریافت می‌کنند.

به گزارش ایران جیب به نقل از مهر، برخی می گویند طبق قانون اختلاف حقوق یک مدیر با کارگر و کارمند نباید بیشتر از ۷ برابر باشد، در عین حال مدیرعامل تامین اجتماعی این سقف را تا ۱۰ برابر می داند. با این وجود، برخی نمایندگان مجلس می گویند مدیرانی در بدنه دستگاه های دولتی و بنگاه های وابسته به دولت هستند که ماهیانه دستکم ۱۰۰ برابر حداقل مزد کارگران دریافتی دارند.

برخی روایت ها نیز از بروز اختلاف و شکاف عمیق تا ۳۰۰ برابری دریافتی ها در کشور حکایت دارد. این در حالی است که هر ساله برای تعیین میزان افزایش حقوق و دستمزد میلیون ها مشمول قانون کار سر و صدای بسیاری ایجاد می شود و نشست های فراوانی در وزارت کار برگزار می شود. در عین حال، هم اکنون ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جویای کار عمدتا تحصیل کرده در کشور داریم که هیچگونه درآمدی نداشته و سهمی از اقتصاد ایران ندارند.

در حالی که دولت در دو سال افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران را مسکوت گذاشته و پاسخی به بارها تقاضا و پرسش کارگران در اینباره نمی دهد، آنگاه مدیرانی در دستگاه ها و بدنه دولت دارد که می توانند به آسانی میلیون ها تومان در ماه دریافتی داشته باشند، بی آنکه لحظه ای به خود نگرانی دامن زدن به تورم راه بدهند.

دولت هر ساله نمایندگان خود از وزارت کار، اقتصاد و صنعت را با نمایندگان کارفرمایان خصوصی همراه و راهی شورای عالی کار می کند تا جلوی هرگونه افزایش حقوق به زعم خود غیرمنطقی نیروی کار کشور را بگیرند و اجازه ندهند مشمولان قانون کار ماهیانه حتی 1.5 میلیون تومان هم دریافتی داشته باشند، آنگاه خود برای تعیین حقوق مدیران دولتی دست و دلبازی می کنند و اجازه می دهند فردی ماهیانه دستکم 300 میلیون تومان حقوق بگیرد!


چه کسانی حقوق‌های نجومی دارند؟

دولت ها خود در طول حداقل یک دهه گذشته تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا حتی یه قدم در جهت منافع کارگران و اقشار کم درآمد بر نداشته و هزینه نکنند و همواره چنین وانمود می شود که مسئولیتی در اینباره ندارند در حالی که دارای ابزارهای انحصاری برای حمایت از معیشت و درآمد اقشار ضعیف جامعه هستند. دولت ها می توانند با معافیت های مالیاتی و بیمه ای و همچنین اختصاص سبدهای غذایی مستقیم، به معیشت نیروی کار کمک کنند؛ ولی هیچگاه در برابر چنین خواسته هایی از سوی جامعه کارگری واکنشی از خود نشان نداده اند.

کارگران می پرسند چگونه دولت نمایندگانش را به شورای عالی کار می فرستد تا با ده ها دلیل عجیب و غریب مانع افزایش حقوق بیشتر از ۱۰۰ تا نهایتا ۲۰۰ هزار تومان در سال شوند، ولی چنین دلایلی را برای تعیین حقوق مدیران خود به کار نمی گیرند؟ اگر قرار است قانونی در این زمینه داشته باشیم، که باید سقف ۷ تا ۱۰ برابری که مطرح شده رعایت شود، در غیر اینصورت باید پرسید آیا برخی مدیران در حال سوء استفاده از ضعف های نظارتی دستگاه های مسئول هستند که می توانند به راحتی حقوق های نجومی و آنچنانی دریافت کنند؟

طی روزهای گذشته و پس از حواشی فراوانی که پیرامون حقوق  و پاداش های آنچنانی مدیران بیمه ای ایجاد شده بود، معاون اول رئیس جمهور در نامه ای خطاب به وزیر کار و همچنین وزیر اقتصاد خواستار رسیدگی فوری به ماجرای پرداخت حقوق ۲۳۴ میلیون تومانی به یک مدیر بانکی شد.

کارگران معتقدند آنچنان که نمایندگان دولت در شورای عالی کار برای افزایش حتی ۱۰ هزار تومان مزد مشمولان قانون کار ساعت ها چانه زنی کرده و مدل اقتصادی ارائه می دهند و در نهایت نیز افزایش حق مسکن ناچیز ۲۰ هزار تومانی کارگران را به سرنوشت اقتصاد کشور گره می زنند، پس چرا چنین نگرانی هایی در فیش های حقوقی خودشان وجود ندارد؛ بنابراین این دولت است که باید از خودش شروع کند و آنچه که می تواند در جامعه تاثیر منفی داشته باشد عملکرد مدیران خودش است نه افزایش فقط ۱۰۰ هزار تومانی حقوق اقشار کم درآمد در سال.


اختلاف 288 برابری حقوق و دستمزد

چگونه است که دولت ۲ سال است که از تصویب افزایش ۲۰ هزار تومانی در حق مسکن کارگران دریغ می کند ولی اجازه می دهد در دستگاه ها و بخش های مربوط به خود مدیرانی شکل بگیرند که میلیون ها تومان از بیت المال به عنوان حقوق می برند؟ آیا در اینکه کارگری ماهیانه تنها ۸۱۲ هزار تومان مزد بگیرد و مدیری که صدها میلیون حقوق می گیرد، عدالتی نهفته است؟ واقعا چه مرجعی می تواند یکبار برای همیشه میزان واقعی اختلاف حقوق مدیر و کارمند را مشخص کند؟

آیا اینکه فردی بتواند به واسطه شغل مدیریتی اش سالی حداقل ۳ میلیارد تومان حقوق از بیت المال دریافت کند می تواند اعتقادی به اجرای اقتصاد مقاومتی داشته باشد؟ آیا چنین مدیری می تواند به زیردستان خود بگوید برای تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش کنید وقتی مجموع حقوق و مزایای کارکنانش (با فرض اینکه ماهیانه ۱.۵ میلیون تومان دریافت کند) در سال نهایتا ۱۹ میلیون تومان است؟ چگونه می توان چنین چیزی را از کارگری که سالی در نهایت کمتر از ۱۰ میلیون تومان حقوق دارد طلب کرد؟

چه کسی اجازه داده تا بین حداقل دستمزد ۸۱۲ هزارتومانی مشمولان قانون کار و مدیران ۲۸۸ برابر اختلاف ایجاد شود، در حالی که طبق قانون این اختلاف باید ۷ تا ۱۰ برابر باشد و نه بیشتر، آن هم برای مدیران رده بالا و نه مدیران میانی دستگاه ها و ارگان های وابسته به دولت.

حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با بیان اینکه در ایران شکاف دستمزدها بین طبقات اجتماعی وجود دارد و متاسفانه این مسائل با بی اعتنایی دستگاه های نظارتی و مسئول بیشتر شده است گفت: اگر پرداخت حقوق های بالا مربوط به بخش خصوصی باشد قابل قبول است چون در آنجا سرمایه کارفرما وجود دارد و منابع دولت و بیت المال دخیل نیست.


برخی از 10 محل حقوق می‌گیرند

این کارشناس بازار کار اظهارداشت: با این حال، حقوق های بخش خصوصی معمولا بر مبنای بهره وری پرداخت می شود و مسائلی که درباره حقوق های آنچنانی مطرح می شود مربوط به بخش دولتی است. این مدیران بلندپایه، مدیران خاص و حتی مدیران میانی دولتی هستند که می توانند به حقوق های آنچنانی دسترسی داشته باشند.

حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: مبنای پرداخت حقوق و دستمزدها در قوانین کار و مدیریت خدمات کشوری کاملا مشخص شده؛ بنابراین پرداخت مبالغ بسیار بالا خارج از ضوابط صورت می گیرد. چرا سازمان های نظارتی به مسئولیت های خود عمل نمی کنند که برخی مدیران می توانند از مبالغ بالای حقوقی خارج از ضوابط بهره مند شوند؟

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم در تامین مخارج و هزینه های معیشت، درمان و بهداشت و ... در تنگنا و مضیقه قرار دارند و مدیرانی که حقوق های نجومی دریافت می کنند نمی توانند درک مناسبی از شرایط اقتصادی بد بسیاری از مردم داشته باشند؛ بنابراین زمان کافی هم برای حل مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم نمی گذارند و آگاه نیستند.

این کارشناس بازار کار تاکید کرد: در حال حاضر، نزدیک به ۹ میلیون نفر از نیروی کار کشور حداقل بگیر هستند و حدود ۲ میلیون نیروی رده کارشناسی به بالا نیز در بخش خصوصی حداقل حقوق می گیرند. با این وجود حقوق یک مهندس رسمی در بخش دولتی ۱۰ برابر یک مهندس قراردادی در دستگاه های دولتی است.

به عقیده حاج اسماعیلی، پرداخت حقوق های بالا به برخی مدیران در جامعه یاس و ناامیدی ایجاد می کند و از آنسو بهره وری نیروی را هم به شدت کاهش می دهد. برخی به امکاناتی رسیده اند که از چند جا حقوق می گیرند، فردی در ۱۰ شرکت عضو هیئت مدیره می شود و مبالغی را دریافت می کند؛ بنابراین بدیهی است که برخی خود را به دستگاه ها و بدنه دولت می چسبانند تا این فرصت ها را از دست ندهند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شوخی باز: 1395/3/2315:08:19،
214
30
خوب لابد 100 برابر هم زحمت می کشند طفلکی ها!!!!!
اگه این مدیران لایق نبودند که ما الان خوشبخت ترین و مترقی ترین مردم دنیا نبودیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
کوکی: 1395/3/2315:47:58،
170
32
تا وقتی مردم میشینند و از هر اتفاق وحشتناکی که تو این کشور میفته لطیفه و جک درست میکنند و تو شبکه های اجتماعی به عنوان سرگرمی استفاده میکنند همین آش و همین کاسه هستش.سکوت طبقه کارگر به معنیه رضایت از وضع موجود هستش.مدیران نالایقی که این درامدها رو دارند دلشون هیچ گاه واسه من و شما و زن و بچمون نمیسوزه.
کوکی: 1395/3/2315:51:31،
126
32
حق گرفتنیه نه دادنی.اگه الان تو یه کشور خارجی بود تا الان ۱۰۰ تا تجمع واسه این موضوع اتفاق افتاده بود.ولی ما فقط دور هم حرف میزنیم‌.پس هر بلایی سرمون بیاد حقمونه.اقتصاد به خاک نشسته این مملکت همینقدرشم داره توسط کارگر اداره میشه.حالا این اقایون بلا نسبت طبقه کارگر و زحمتکش.ما رو جزو پست ترین و زبون ترین قشر از نظر درامدی میزارن.اصلا در مخیره من نمیگنجه.اخه ۲۳۰میلیون تومن چجوری امکان پذیره.
کوکی: 1395/3/2315:54:49،
106
31
واسه افزایش ۱۰۰هزار تومن حقوق ۱۰۰۰جور زجه و ناله سر دادن.حالا حقوق یک نفر اندازه ۲۸۸نفره.در واقع اندازه ۲۸۸خانوادست.یعنی با حقوق ۱۰تا از این اقایون میشه گفت یه شهر تقریبا کوچیک معضل بیکاریش کلا رفع میشه.از نظر من این افراد دارن بجای خدمت به کشور خیانت میکنن و تو این وضعیت که ایران اقتصادش به خاک سیاه نشسته دارن فقط بارشون رو میبندن.
الهام : 1395/3/2316:43:29،
111
42
هیچ دقت کردین که با این مدیران چند ده میلیونی
شدیم ایران فعلی در جهان هیچیم !!!
و ایران به این روزگار مصیبت زده افتاده
یعنی میخام بگم اگر این مدیران نباشند
به احتمال زیاد اوضاع ایران بهتر میشه
بهتر میشه ++
بدتر میشه --
کوکی: 1395/3/2317:18:19،
43
25
الهام خانوم ببخشید اشتباها منفی دادم هزاران هزار مثبت تقدیم به شما.
ناشناس: 1395/3/2318:42:49،
56
23
در کشورهای خارجی مـثل فرانسه که الان اعتصاب هس حکومت کارشون نداره اما اینجا چی بدبخت کارگرمعدن اعتراض میکنه شلاقش میزنن و همه جور پرونده وبدبختی هم واسش درست میکنن
کارگر: 1395/3/2320:07:30،
49
22
لطفا در مورد حقوق و مزایای دریافتی مدیران عامل پالایشگاهها خصوصا پالایشگاه اصفهان هم تحقیق شود
محمدعلی: 1395/3/2321:25:44،
59
29
در یکی از شهرهای استان فارس رییس تامین اجتماعی با مدرک دیپلم 13 میلیون حقوق می گیرد باورمی کنید؟؟؟؟!
استاد دانشگاه: 1395/3/2322:58:59،
33
40
من دانشیار دانشگاه هستم پایه 15 با سن 40 سال و حداقل 50 تا مقاله بین المللی،دریافتی ام پس از کسر مالیات حدود 9 میلیون تومانه،تو دانشگاه ما یک وابسته به ... هست لیسانس به زور داره سمت مدیریت یکی از بخشها رو داره خودم فیش 15 میلیونی رو دیدم،اون یه مدیر ساده اس،خدا میدونه الباقی....
[,hn: 1395/3/2410:10:56،
38
34
اگه بفهمن بیت المال چیه؟شاید راهشون رو عوض کنن...
ولی کلا اینوبگم که توی دولت تدبیر و امید , هیچ کاری واسه کارگران انجام ندادن.
اونوقت سال آینده توقع رای دادن به این دولت رو دارن...
واقعا که....
رضا: 1395/3/2315:17:33،
83
28
انکه به جایی نرسدفریاداست
وطن پرست: 1395/3/2315:41:52،
102
31
از بالاترين مرجع کشور درخواست دارم به اين مسئله وارد شود و يک بار براي هميشه اين موضوع رو حل کنن. پرونده شلاق زدن کارگران در کوتاه ترين زمان رسيدگي و اجرا شد. چرا پرونده عريض و طويل اختلاس و فساد از زمان انقلاب تا به حال کش امده و رسيدگي نميشود؟ ريس محترم دستگاه قضا " دادستان کل کشور" کي و کجا ميخواهيد حق مردم رو از اين غارت گران بگيريد. مگر وظيفه شما غير از اين است؟
علی: 1395/3/2316:55:52،
64
23
یکی باید حق مردمو از اونا بگیره!
علی: 1395/3/2315:18:42،
85
24
جانا سخن اززبان مامیگویی....داریم ازدرد بی دردی بعضیا میمیریم
کیارش: 1395/3/2315:25:03،
69
24
چه‌کسانی حقوق‌های‌نجومی‌میگیرند ؟!
جواب :
۱) وزرائ محترم
۲)مدیرعامل و سرپرست بانکها ، رئیس ومعاونین بانک مرکزی
۳)مدیران ارشد وزارت نفت
۴) فرماندهان رده بالای نظامی
۵) مدیران ارشد سازمان تأمین‌اجتمایی
۶)معاونین محترم وزارت بهداشت
۷)قضات رده بالای قوه محترم قضایی
۸) هئت علمی و اساتید رده بالای دانشگاهها
مهدوی: 1395/3/2321:33:01،
33
37
بنده هیات علمی دانشگاه ازاد با مدرک دکتری هستم بعد از 10 سال رتبه 1 دکتری و 1 ارشد 3 میلیون میگیرم این حقوق های کلان مال
نفت و
گاز و
تامین اجتماعی
و بانک
وپزشکان و قضات و... هست
استاد دانشگاه: 1395/3/2323:50:56،
44
23
دیگه 3 تومن هم نیست،همکار گرامی
علیم: 1395/3/2410:03:07،
33
36
لظفا
نمایندگان مجلس خبرگان
نمایندگان مجلس شورای اسلامی
فراموش نشود...
شهروند: 1395/3/2315:25:40،
76
22
حتما یارانه هم میگیرند
سالار: 1395/3/2315:33:42،
49
44
الباقی حقوق بالای یه میلیون برا همه کارمندا یارانه ست...
مردم مظلوم: 1395/3/2315:37:32،
56
36
بي عدالتي داره بيداد ميكنه و آقايان عين خيالشون نيس

مچكريم
مردم : 1395/3/2315:38:26،
61
33
اونوقت 14 درصد به حقوق كارگر اضافه كردن+شلاق
كارگر: 1395/3/2315:39:35،
63
28
مردم ازتون دلسرد شدن.بيكاري فقر بي عدالتي تورم سختي نااميدي....
كارگر مظلوم: 1395/3/2315:40:29،
50
33
حق مسكن كارگرا اضافه نشد

از كارگرا ديگه انتظاري نداشته باشين
م.م: 1395/3/2315:48:54،
58
24
اینان مدیرانی هستند که به جرعت میتوان گفت حتی به کاری که گماشته شده اند وارد نیستند وفقط با ابزار زدوبند و پارتی اشنا بوده اند واین است کلیدی قفل باز میکند
محمدباقر: 1395/3/2316:04:51،
30
52
باید دید چرا بعد از این همه سال حالا اینارو رو کردند کجارو میخان بزنند

درهرصورت خراب کردن دولت فعلی به نفع مردم نیست
احمد: 1395/3/2317:20:52،
32
39
این همه سال؟ برو ببین سرمایه داری از کدوم دولت ایجاد شده
سلیم: 1395/3/2316:19:54،
51
20
چرا دارید بزرگ نمایی و سیاه نمایی می کنید کسی حقوق میلیونی نمی گیره همه تو این کشور باهم مساویند فقط بعضی ها مساوی ترند. حالا توجیح شدید یا نه بگم با گفتگو حالی تون کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حامد: 1395/3/2317:04:28،
48
26
باز این قضیه نقل محافل شده تا وقتی که فرمان کش ندادن صادر بشه
احمد: 1395/3/2317:55:40،
37
20
کاش یه سامانه باز میکردن و هرکس از این قبیل تبعیضها خبر داره اطلاع بده ..البته اگه اگه جایی علاقمند پیگیری باشه
مموتی : 1395/3/2318:06:08،
63
24
چرا حرفی از کارانه پزشکان نمیزنید که علاوه بر حقوق چندرغازشون کارانه های چندده میلیون تومانی میگیرند.
جواد: 1395/3/2410:26:03،
30
30
اصلا این کارانه چیه وقتی حقوق هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فکر کنم یه چیزی توی مایه های آبونمان روی قبوضه که چند برابر بهای مصرفیه .........
دوستان ,,,,,,,,,,,
خداییش واسه م کارانه و آبونمان رو توضیح بدید...
ک ش: 1395/3/2318:09:27،
49
23
چرا نباید. عدلانه تقسیم بشه من در شرکت گاز کار میکنم قراردادی هستم تا ساعت 7 شب باید الکی وایسم که حقوقم بشه 1300 کارمند رسمی 7 نیم میاد 4 میره کار مفیدشم یک رب نییت دکتر درمانش مجانی کلی مزایا اعم از هتل هزینه سفر هزینه مدرسه فرزند هزینه ورزش هزینه کلاس زبان برای خود و فرزندان. پایینترین رسمی که مدرکش دیپلمه میگیره 4800 این عدالته؟ بگذریم که اصلا اداره پیدا نمیشن و همش بیرونن دنبال کار شخصی با ماشین اداره این کمشه. پایینترین مسیولشم 8 تومن حقوق میگیره بعضیا تا 20 تومن میگیرن یادم رفت هر ساله وامهای با سود 2% هم براشون هست
احمد: 1395/3/2318:34:37،
56
24
تواین ده دوازده سال اخیرنشون دادن هرکس روی کاربیادبه پستی برسه فقط به فکرپرکردن جیب خودشه کسی که ۲۳۰میلیون حقوق میگیره وبهترین امکانات اسایشی در اختیارشه چطورمیتونه خودشو جای یه کارگری که حقوقش اندازه پول یه جفت کفش اقاست بذاره ماهرچی سرمون بیادحقمون چون خودمون کردیم
حسنعلی: 1395/3/2318:41:53،
37
40
درخواست کارگران فقط ورود رهبری است. جز رهبری به هیچ فرد دیگری نمیتوان اعتماد کرد. مخصوصا دولت فعلی که وزیر صنایعش اقای نعمت زاده باشن. صاحب هزاران کارخانه و شرکت...
محمد: 1395/3/2319:28:29،
47
17
پزشکان با خقوق ملیاردی فراموش،شد.
dabir: 1395/3/2320:41:19،
40
38
متاسفانه نمی دونم این چه نظام هماهنگ پرداختیست .
یک نفر با 5 سال سابقه خدمت صاحب همه چیز میشه , و یک نفر با 25 سال سابقه نمی تونه گلیمش رو از آب بکشه.
امید: 1395/3/2321:26:07،
37
20
موقعیت فراهم باشه قول میدم ازین کشور برم
میترا: 1395/3/2322:47:16،
44
48
بابای من دکتره،ماهیانه ۴۵-۵۰ میلیون درآمدشه،اینهمه درس خونده،دلیل نمیشه حقوقش ۸۰۰ هزار تومن باشه!
من انتظار دارم حقوقش حداقل ۸۰ میلیون ماهیانه باید بشه!
خونمونم به زور ۲۰۰ متر میشه!!
جواد: 1395/3/2410:14:15،
43
36
بله عزیز جان, منم دکترای مکانیکم و خیلی درسایی که خوندم از بابای شما سخت تر بوده ولی حقوقم به 5 تومن نمیرسه ...
مهم دکتر بودن نیست , مهم انسان بودن وعدالته...
توی دینمون زیاد ذکر شده که باید حقوق متناسب با میزان زحمت کشی باشه ...
هست واقعا ؟؟؟؟
امید: 1395/3/2323:26:41،
35
24
خداجای حق نشسته ووهمینطوری ولشون نمیکنه
ث: 1395/3/2323:33:18،
33
36
حقوق این عزیزان زحمت کش اتفاقی رفته بود بالا که دولت دلسوز متوجه شد و درستش کرد که اگه مردم هم نمی فهمیدن هم باز درستش می کرد....هر کسی مشکلی داره اوین جای خالی هست.
IRAN: 1395/3/2400:56:01،
40
40
این قضایا ریشه قدیمی دارند به گردن این دولت که برای مملکت خیر وبرکت است نندازید انشالله همیشه پیروز و سرافراز باشند و به اهداف خیر خواهانشون برسند
تحریم: 1395/3/2402:43:11،
50
22
بهترین کار خارج کردن پول ها از بانک رفاه است.
تا زمانی که این پول ها به بیت المال برنگشته و عوامل این کار از کار برکنار نشده اند این کار باید ادامه داشته باشه
""تحریم بانک رفاه""
محمد: 1395/3/2409:56:31،
48
26
حقوق مهم نیست پاداش های چند ده ملیاردی هست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار